BIOSCOPEN DONDERDAG 27 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 .^.WNDEMUt- HOE WORDT HET WEER J IETS WARMER OVERDAG. DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Westelijke tot Zuid westelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer over dag. Hoogste barometerst.: 771.5 te Rochefort. Laagste barometerst.: 754.3 te Lerwick. Het uit het Zuid-Westen opkomende hoo- gedrukgebied is snel in beteekenis toegeno men en heeft reeds gisteravond hier en daar in onze omgeving onweer gebracht, hoewel tal van piaatsen alleen afkoeling zonder regen hadden. De depressie heeft zich met de kern naar de Noordsche kust verplaatst, een onweers-uitlooper trekt over Duiischland en Denemarken. In Scan dinavië is het weer over het algemeen be trekken met regen en onweer in Noorwe gen, terwijl in Zuid-Zweden en Denemar ken nog hooge temperaturen voorkomen maar later onweer dreigt. Ook Noord- en Oost-Duitschland hebben nog ver boven normale temperatuur, die in Midden- Duitschiand voor koeler weer, voorafge gaan door onweer, zal plaats maken. In Zuid-Duitschland en Zwitserland is de af koeling reeds ingetreden, in Zwitserland valt regen, de hooge toppen zijn na on weer weer helder, alleen met hooge wol ken, bij een temperatuur weinig van 0 gra den verschillend. In Frankrijk klaart de lucht op en zal de temperatuur na een koele nacht weer gaan stijgen. Op de Brit- sche Eilanden valt nog regen in het noor den ;in het Zuiden klaart de lucht op bij matige temperatuur. Het hoogedrukgebied verplaatst zich naar onze omgeving en neemt nog toe, zoodat de volgende dagen weer droog weer met meer zonneschijn en geleidelijk stijgende temperatuur zullen brengen. LUCHTTEMPERATUUR. 16.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagavond 9.35 tot Vrijdag ochtend 4.18 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 28 Mei voorm. 5.30 en nam. 5.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 21 gr. j De Zijl 20 gr. C. -Jf OFFICIEELE OPENING ERDAL- FABRIEK TE AMERSFOORT In tegenwoordigheid van den burgemees ter van Amersfoort, mr. J. C. Graaf van Randwijck, vele autoriteiten en tal van bekenden uit het zakenleven is vandaag de nieuwe Erdal-fabriek officieel geopend door de echtgenoote van den directeur, mevr. A. WolbersKool. Eens deed het woord fabriek denken aan grauwe muren, beslagen ruiten, rook en roet-uitslaande schoorsteenen, aan ver trekken met weinig lucht of zon. Een zomerjurk een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Hoe geheel anders is deze nieuwe Erdal- fabriek, gebouwd onder architectuur van den heer F. A. Warners. Op buitengewoon gelukkige wijze heeft deze hier het moder ne en practische aan het schoone weten te paren, Het geheele complex bestaat uit staal-, beton-, steen- en glasconstructie, zoodat dus overal volop zon, licht en fris- sche lucht is. Het geheele gebouw is in grijze kleur gehouden, welke een rustige sfeer brengt, als constrasteerende brengt hier en daar het blauw wat vroolijkheid. Dit is o.m. het geval in de hal, waar aan den voet van het trappenhuis een klein chroomnikkelen monument van den beeld houwer Hildo Krop, voorstellende ver schillende figuren uit het bedryf, bekroond door een pelikaan, staat opgesteld. Bij den bouw van de fabriek is alle over bodig geloop vermeden. De fabrieksruim- ten sluiten op elkander aan in de opeen volging, welke logisch voortvloeit uit den ontwikkelingsgang van het product. De nuttige werkruifnte is 7.000 M2. bij een totale terreinoppervlakte van 13.000 M2. De kubieke inhoud van het gebouw bedraagt 30.000 M3., met een frontbreedte van 130 M. Alleen aan ijzer en staal wer den hierin verwerkt 300.000 K.G. Deze cijfers geven wel een juisten indruk van den buitengewoon grootschen opzet van dit gebouw. De Erdalfabriek heeft een eigen blik- drukkerij en blikemballage-fabriek. En dat dit op zichzelf al een omvangrijk bedrijf vormt, moge blijken uit het feit, dat de blikdrukkerij met een capaciteit wtrkt van 20.000 bladen-druks per dag, hetgeen neerkomt op gemiddeld 140.000 doozen, ter wijl de blik-emballage fabriek c.a. 100.000 doozen per dag kan verwerken, hetgeen neerkomt op een capaciteit van 25.000.000 stuks per jaar. Zeer interessant is voorts het smelthuis, Dit bestaat uit diverse ketels met een to tale inhoud van c.a. 14.000 K.G., welke haar vloeibare inhoud door middel van leidingen automatisch transporteert naar de diverse giettafels. Het meest imposante vonden wij de machtige giethal. Hier gaat alles volgens het loopende bandsysteem, waardoor een zeer groote productie ver kregen wordt. Zoo heeft één transport- koeltafel een productie-capaciteit van 50.000 stuks per dag. De Erdalin ban 25.000 stuks per dag, de tube-band 20.000 stuks per dag en de diversen-tafel 10.000 stuks per dag. Totale productie is dus ruim 100.000 stuks per dag. Dit beteekent even eens een capaciteit van 25 millioen stuks per jaar. De ondergrondsche tankinstallatie (met automatische pompverbinding naar het smelthuis) bevat 5 tanks met een geza menlijke inhoud van 34.000 liter. Bijzonder ingenieus zijn ook de machi nes der vliegenvanger-fabriek. Met zeer groote snelheid worden daar 'de grondstof fen van a tot z tot vliegenvangers ver werkt, waarbij zelfs het bedrukken der cartonnen huizen op eigen machines ge schiedt. Per maand kan deze afd'eeling ge makkelijk 1 millioen vliegenvangers en meer afleveren. Het geheele bedrijf is op zeer moderne leest geschoeid, waarbij eveneens zeer veel aandacht is besteed aan luchtige en ruime lokalen voor het personeel. Zoo beslaan b.v. de waschgelegenheden, toilets, kleed kamers, koffiekamers, enz. een oppervlak te van 420 M2, hetgeen een ruimte betee kent voor meer dan 200 personen. Alle artikelen, die in de Erdal-fabriek worden gefabriceerd, staan onder voort durende controle van het eigen laborato rium. Geregeld worden willekeurige mon sters getrokken en nauwkeurig onder zocht, waardoor de huisvrouwen dus volle zekerheid hebben van absoluut zuivere en juiste samenstelling der producten. Zeer practisch en modern zijn ook de kantoren ingericht. Alles staal en glas, zoo dat volop lucht en licht aanwezig is. De oppervlakte van deze kantoren bedraagt 700 M2. Alleen in deze ruimte werken c.a. 50 personen. Tenslotte rest ons uiting te geven aan het respect dat wij gevoelen voor den heer J. Wolbers, directeur der Erdalfabriek, in wien wij den energieken en bekwamen schepper en leider van deze voor Neder land zoo belangrijke industrie zien. De nieuwe ERDAL FABRIEK te Amersfoort LAND- EN TUINBOUW De invloed van het geile gras. In de laat ste maanden heeft dr. Grashuis in tal van vergaderingen voordrachten gehouden over ziekten van het vee in verband met de voe ding der dieren. Hier volgt een en ander uit het door hem meegedeelde. - Bij koeien komt in 't voorjaar veel kop- zickte voor. Vooral koeien, die reeds in den winter nuneraalarm worden gevoed, die dus met een tekort aan mineralen in de weide komen, bij die koeien wordt het te kort in eens veel grooter, en ze komen dan in een wankelbaar evenwicht te verkeeren. Een klein stootje (koud, guur weer, schrik, sterke inspanning, tochtigheid) is reeds vol doende om het evenwicht te verbreken, en kopziekte te doen ontstaan. Behalve in den eersten weidetijd zien we kopziekte ook wel optreden, wanneer, na een tijd van droogte, er overvloedig regen valt en het jonge gras weer een geil gewas geeft! Verder ook in den herfst, vooral wanneer het land in den zomer (bijv. na het hooien) veel met stik stof is bemest. Ook in 't begin van de stal- periode komen enkele gevallen voor door kuilvoer en knollenloof. We mogen waarschijnlijk aannemen, dat door een overmaat aan eiwit een indirect mineraal-tekort ontstaat, waardoor kop ziekte is te verklaren. Daarnaast bestaat de mogelijkheid, dat door een mineraaltekort in het rantsoen op directe wijze kopziekte zou kunnen optreden. In de winter b.v., wanneer men hooi (en kuil) weglaat en aan het krachtvoer geen mineralen toe voegt. Bij paarden, vooral jonge paarden, treedt in het geile, weeke gras gemakkelijk been- derenverweeking op. De dieren krijgen daardoor gemakkelijk kromme beenen en dikek gewrichten, doordat de uiteinden der beenderen uitzetten. Ook ontstaat in die tijd gemakkelijk een vochtophooping in de gewrichten (bolspat enz.). Zelfs komt het voor, dat de kaakbeenderen week worden en uitzetten, zoodat de dieren zoo vol onder de oogen worden. Zelfs kunnen tanden en kiezen los gaan zitten. Een derde verschijnsel, dat men in het geile gras bij de dieren kan opmerken, is de z.g. reisziekte. Wanneer men de dieren vervoert per vrachtauto, veewagen, spoor wagen e.'d., komen ze meestal ter bestem der plaatse (bijv. tentoonstelling, fokdag, markt) aan „zonder buik of blaas", vertoo- nen diarrhee en hangen heelemaal door •elkaar. Een boer staat dan verwonderd te kijken. Gisteren zagen de dieren er in de wei nog zoo best uit en nu is het oog er in eens heelemaa laf. Zelfs komt het voor, dat de dieren na een reis een waggelenden gang vertoonen, rondtollen en zelfs verlam mingen krijgen. Spoedig moet de veearts er by zyn om ze nog met een inspuiting, waar voor een bepaald mineraalpraeparaat wordt gebruikt, te redden^ en andjers gaan ze dood. Op lange reizen komen meermalen sterfge vallen voor. Uit deze voorbeelden kunnen we zien, dat het geile gras bezwaren meebrengt, vooral in verband met den gezondheidstoestand van het vee. Hoe die bezwaren kunnen wor den tegengegaan, willen we in een volgend artikel vertellen. Proef met Aardappelvariëteiten. Op hu- musrijken grond te Rhederveld in Wester- wolde werd in 1936 een proefveld aangelegd met een 5-tal aardappelvariëteiten. De voorvrucht was rogge. In 't voorjaar werd de rogge omgeploegd. Als bemesting werd per Are toegediend: 2 K.G. zuivere kali in den vorm van kalizout 40 pet., 1 K.G. zui ver fosforzuur in den vorm van Tbomas- siakkenmeel, en 2 K.G. stikstof in den vorm van kalkammonsalpeter, terwijl bovendien een dun laagje stalmest werd uitgestrooid. Ieder perceel bestond uit 5 rijen elk van 20 stammen. De aardappels werden op 8 en 9 April met de boor gepoot op afstan den van 50 bij 50 c.M., en kwamen nor maal op: Albion het eerst, gevolgd door Industrie. Daarna kwamen Spatgold en Ackersegen gelijktijdig op, terwijl Erdgold het laatst boven kwam. In de eerste weken na de opkomst bleef Albion no. één in ont wikkeling, daarna werd deze soort echter door Industrie en Spatgold voorbijgestreefd. De laatste ontwikkelde een krachtig loof. Erdgold was gedurende den geheelen zomer eht ras met de minste loofontwikkeling, terwijl Industrie het meeste loof voort bracht. Op 23 September werd gerooid, de opbrengsten waren als volgt per veldje van yt Are: 1. Industrie 473 K.G.; 2. Erdgold 456.5 K.G.; 3. Spatgold 371:5 K.G.; 4. Ackerse gen 391 K.G. en Albion 410.5 K.G. Industrie gaf de hoogste knollen-op brengst (en ook de grootste hoeveelheid zetmeel). Erdgold was de tweede in knol len opbrengst (het zetmeelgehalte was ech ter buitengewoon laag). Albion nam de derde plaats in. De laagste knollen-op brengst werd verkregen van Spatgold. (Deze variëteit had evenwel, vergeleken bij andere, een hoog zetmeelgehalte). In 't algemeen waren de knollen van alle varië teiten klein van stuk. Ook het varken vegetariër? Men heeft in ons land op een 5-tal proefboerderijen of -mesterijen n.l. te Heino, Zelhem, Haler- brug, Boxtel en Giessen-Nieuwkerk en bo vendien bij den heer M. Burger te Peij- Echt proeven genomen om na te gaan of een deel van het dierlijk eiwitrijk voer in de rantsoenen door eiwitrijk voer van plantaardigen oorsprong vervangen kan worden. Men kwam tot de conclusie, dat tegen halve vervanging voor mestvarkens boven 60 K.G. levend gewicht geen beden kingen behoeven te worden gemaakt. Bij jongere dieren bestaat hiertegen wel geen overwegend bezwaar, maar is toch eenige voorzichtigheid gewenscht. Te Heino en te Pey-Echt werd ook nog nagegaan, of men het dierlijk eiwit geheel door eiwit van plantaardigen oorsprong zou kunnen ver vangen. In het eerste deel van de hoofd periode konden grondnotenmeel, soyameel en cocosmeel niet als gelijkwaardig met Canadeesch en witvischmeel worden be schouwd; in de tweede hoofdperiode kon den echter geen aantoonbare nadeelige in vloeden worden vastgesteld. Wij komen op deze belangrijke proefnemingen nader te rug. B-r. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. HET CONFLICT BIJ DE BURGERWACHT. Een uiteenzetting van burgemeester Colijn. Dezer dagen hebben wij meegedeeld dat in verband met een gerezen conflict tus- schen den voorzitter en den commandant van de burgerwacht alhier, deze vereeni- ging door den burgemeester is ontbonden, waarop deze een nieuwe burgerwacht heeft opgericht. Thans is ons echter gebleken, dat de oude burgerwacht in het geheel niet is ontbonden, doch integendeel ondei vier van de zeven vroegere bestuursleden nog lustig voortte- staat, zoodat zich het merkwaardige feit voordoet, dat Alphen aan den Rijn op het oogenblik over twee burgerwachten be schikt. De „Nieuwe Rott. Crt." had over deze zonderlinge kwestie een onderhoud met burgemeester P. A. Colijn, die zijn stand punt en handelwijze in deze nader uiteen zette. In de eerste plaats wees de heer Colijn er daarbij op, dat het conflict tusschen den commandant en den voorzitter reeds van het begin van het vorige jaar dateert. Aanvankelijk is van verschillende zijden ge tracht beide partijen tot elkaar te brengen, doch toen de voorzitter bleef weigeren een vergadering bijeen te roepen welke nood zakelijk was geworden voor de installatie van nieuwe recruten en alle bemiddelings pogingen faalden, heeft de burgemeester zich genoodzaakt gezien in te grijpen. Tenslotte, zoo zei ons de heer Colijn, moet ik, als burgemeester, de zekerheid hebben, dat ik in tijd van nood over een goed ge oefende burgerwacht kan beschikken. Dit nu was niet meer het geval, wanneer nieu wen recruten de gelegenheid werd onthou den toe te treden en er bleef mij daarom slechts één mogelijkheid, n.l. mijn zgn. bereidverklaring" in te trekken. Volgens het tweede lid van art. 2 van het Kon. besluit van 29 Nov. 1921, behooren n.l. burgerwachten om voor het erlangen van hulp en steun van het rijk in aanmerking te kunnen komen, een ver-klaring van den burgemeester over te leggen, dat deze auto riteit van de diensten der burgerwacht ge bruik wenscht te maken, indien de hand- THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De fluisterende scha duw (le deel) (Bela Lugosi). De Zilveren Kogel (Tom Tyler). Sensatie Dag. 8 —11, Zondags bovendien 47 uur. latinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Lido: Ziegfeld (Wililam Powell Myrna Loy Luise Rainer) Werkelijk meer dan erg. Revue Klucht Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Volwas enen Luxor: Kreutzer Sonate. (Lil Dagover Pe ter Petersen). De Wolga Bootman. Dramatisch Dramatisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. cn Dond., 2 uur. Volwassenen Trianon: Corsikaansche liefde (Tino Rossi). De Jantjes in actie. (Lew Ayres Isa- bell Jewell). Romantisch Avontuurlijk Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 2—7 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen AGENDA Vrijdag, St. Christoffel, ledenvergadering „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274, having van de openbare orde dergelijke bij zondere maatregelen noodig maakt. Door deze verklaring in te trekken, zoo vervolgde de heer Colijn, heb ik de oude burgerwacht, welke in mijn oogen den laat- sten tijd niet veel anders was dan een schietvereeniging, haar bestaansrecht ont nomen. Daarnaast heb ik een nieuwe bur gerwacht opgericht, welke ik de vereischte bereidverklaring heb gegeven. Er bestaan dus thans eigenlijk twee van deze instituten in de gemeente, doch de oude heeft geen reden van bestaan meer, omdat zij niet meer in aanmerking komt voor steun van het rijk. Het overgebleven bestuur drie van de zeven bestuursleden verklaarden zich be reid in het bestuur van de nieuwe burger wacht zitting te nemen heeft thans dan ook reeds een schrijven van den inspecteur ontvangen, waarin de vereeniging wordt meegedeeld, dat de wapenen en andere rijksgoederen, alsmede de oefeningsgelden moeten worden ingeleverd. De oude burgerwacht zal dus thans nog slechts als schietvereeniging kunnen blyven voortbestaan. Den leden van de oude burgerwacht is thans meegedeeld, dat zij zich bij de nieuwe vereeniging kunnen aanmelden en voor zoo ver het de mobiele brigade betreft, is dit ook reeds geschied. De burgemeester zei tenslotte nog het ernstig te betreuren, dat geen vreedzame oplossing van het geschil kon worden gevon den. Oude vrouw bewusteloos. Het trok de aandacht der buren, dat ten huize van Mej. M. gistereh geen gehoor werd ver kregen. De politie Werd gewaarschuwd en deze vond bij het binnenkomen der woning de 76-jarige vrouw bewusteloos op den grond liggen. Vermoedelijk was mej. M. door een be roerte getroffen, en uit haar legerstede gevallen. Direct werd de hulp van den dokter in geroepen. De toestand der vrouw is thans iets gunstiger. Bijna verdronken. Gistermorgen is een 8-jarig zoontje van J. bij het baden in de Hermans' Wetering bijna verdronken. Toen men het knaapje vermiste, ging men aan het dreggen, waarbij het gelukte den jongen op het droge te brengen. Eerst na een half uur gelukte het dr. Pilon de levensgeesten van het jongetje op te wekken. Een vreemde verschijning. Op een der stembureau, deed zich gisteren een niet alledaagsjh voorval voor. Een kiezeres, wier geestvermogens niet geheel normaal zijn, verscheen in het stemlokaal, maakte voor elk der aanwezigen een gracieuse buiging, om daarna te stemmen. Eenigen tijd later verscheen zij echter ten tweeden male. Thans geheel in een oranje kleed ge stoken verrichtte zij weer dezelfde cere moniën om daarna onder groote hilariteit der aanwezigen het stemlokaal te verlaten. Collecte E. H. B. O. De gisteren ge houden straat-iollecte ten bate van de afd. der E. H. B. O. bracht met inbegrip van enkele giften 210.op. HAZERSWOUDE. Geboren: Jacobus, zoon van M. van der Berg en I. van Mannekes. Overleden: Abraham Kaptein 86 j. Ondertrouwd: J. van Stigt 22 jaar en H. van Elswijk 21 jaar H. Vermeulen 23 jaar en H. M. Heemskerk 27 jaar Getrouwd: J.van Leeuwen 25 jaar en A. J. de Gelder 21 jaar C. van Dam, 2b jaar en C. J. Westgeest 23 jaar G. Meijer 25 jaar en C. M. van Deunen 25 jaar. ZOETERWOUDE (DORP). De verkiezing. De R. K. Staatspartij heeft bij deze verkiezing vooral in de afdeeling Dorp en Weipoort een glorie dag beleefd. Het aantal meer uitgebrachte stemmen is geheel in het voordeel van de Staatspartij gekomen. De A.R. en Chr. Hist. Unie zijn te samen gelijk in getal gebleven. De N.S.B. is voor Dorp en Weipoort geheel van het tooneel verdwenen. Bij het vele goede werk van de Propa- gandaclub was ook nog nauwkeurig aan- teekening gehouden van de opgekomen katholieke kiezers en zoo kwam op het Raadhuis de slotsom: opgekomen kath. kie zers 640, utgebracht op Beaufort 638, op van der Weyden 1. Totaal 639. Stilstaan verboden gjp ....op bruggen, binnen 8 m van k straathoeken. autobushaltes, voor uitritten, brandkranen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2