AAN ONZE ABONNE'S KERKELIJKE TOESTANDEN IN HET DERDE RIJK LEIDSCH MATRASSENHUIS v. h. KUIJPERS WARNECKE's DONDERDAG 27 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 4 De Schandaal-processen tegen Priesters en Leekenbroeders f 5.90 f 7.90 f 17.90 t 8.90 1 Persoons-Matrassen 1 Persoons-Matrassen In 31 2 Persoons-Matrasstellen, prima vulling 6-deelig Java Kapok-Matrassen BEDDENMAGAZIJN groote voorraad: Breestraat 138 divanbedden - opklapbedden TEL. 1586 1 EN 2-persoons ledikanten i Waschkasten - Nachtkasten - Gezondheids- LBluen matrassen - Kinderledikanten - Wollen en gewatteerde dekens. Heeft U beddegoed bij te vullen of te overtrekken? Laat het nu doen, U bevoor deelt zich guldens. Wij maken van Uw zware voeren bedden luchtige 3-deel.matras. HITLER'S ANTWOORD OP DE ENCYCLIEK Het oordeel der Wereldpers Het is moeilijk zich een juist oor deel te vormen omtrent de ware toedracht der smaadprocessen in het Derde Rijk. Feitis, dat er grove fouten zijn begaan en dat in vele gevallen een gerechtelijk optreden alleszins ge motiveerd was. Niettemin zijn er overal ter wereld stemmen opge gaan die bij de beoordeeling van deze droeve en tragische proces sen niet achterwege gelaten mogen worden. We brachten reeds de ver manende stem van den Bisschop van Münster, in dit artikel laten we de wereldpers'aan 't woord! De Duitsche regeering heeft een nieu wen aanval tegen de Katholieke Kerk ont ketend: het laatste trommelvuur voor den uiteindelijken aanval is begonnen. Meer dan duizend priesters en broeders zullen wegens zeden-delicten vervolgd worden! Zooals de woorden van Hitier, uitgespro ken op 1 Mei, het bewijzen, zal iedere ver dediging van de Kerk, in binnen- en bui tenland, als een wederrechtelijke inmen ging jri de bevoegdheden van den Staat worden aanzien. Afgesneden van het bui tenland, met Auflage-Nachrichten als het ware overstroomd, moet de katholieke be volking er in Duitschland als het ware toe gebracht worden de Kerk met andere oogen te zien. Naast Duitschland echter bestaat er nog een buitenland. En wat de wereld denkt over dit geslepen opgezet plan zal, hetzij gelijk door welke kanalen, tot in Duitschland doordringen. Om de meening der buitenlanders ten gunste van de katholieken ongunstig te beïnvloeden, kon trouwens Rosenberg niets beters doen dan dat wat hij deed: mededeelen, dat het verloop dezer proces sen op instigatie van Hitier zelf door de radio zal uitgezonden worden! Dit gebrek aan tact om geen scher per woord te gebruiken heeft in het buitenland de oogen geopend voor het doel van deze campagne. In Duitschland kan men minderjarigen nauwelijks een krant geven vanwege de gruwelijke de tail-beschrijvingen rond deze processen. Binnenkort zal men aan kinderen moeten verbieden naar een Duitsche radio-uitzen ding te luisteren, omdat ze niet zouden besmeurd worden door de Duitsche „hoe ders der moraal!" Het is hier werkelijk onnoodig, lange commentaren aan te halen uit de wereld pers om aan te toonen, hoe de wereld denkt over deze smaadprocessen, in de pers ten toongesteld door den Duitschen propaganda- minister. Doen we nochtans een greep uit de vele voorbeelden, die den waren toe stand het best kenmerken: De Reichspost Zoo schrijft de Weensche „Reichspost" over deze processen: „Hals over kop stort het nationaal-socia- lisme zich in een strijd, waarin het godde- looze bolsjewisme van Moscou, Mexico en Spanje het voorbeeld gaven. Stalin mag terecht fier zijn op zijn opvolgers". Over deze methode, waarop het bewijs materiaal tegen de priesters en leekenbroe ders werd verzameld, deelt hetzelfde blad mede: „Wie de gerechtelijke praktijk in het land van de Concentratiekampen en van de Gestapo ook maar de minste aandacht heeft verleend, zal niet verwonderd zijn, te vernemen, dat men er in gelukt is, 1000 katholieke geestelijke onder hetzij gelijk welke beschuldiging voor de Duitsche rechters te brengen Tot zoover het groote katholieke Ween sche blad. „Die Ostschweitz" het centraal- orgaan der Zwitserse he Ka tholieken. „Die Ostschweitz" wijdt eveneens onder den titel „Hun Systeem" een lang artikel aan het Duitsch aanvalsplan en toont aan dat de gansche actie systematisch op touw werd gezet. En het blad vraagt zich te recht af: „In welk land, waar het gerecht onaf hankelijk is, werden ooit de processen sytematisch samengesteld om een bepaal den indruk te verwezenlijken?" En over de bewijskracht van de belas tende getuigenissen wordt gezegd: „Zoo weinig als in het proces-Rossaint, zal het hier evenmin mogelijk zijn de woorden van de getuigen ten laste na te gaan of ze al dan niet met de waarheid overeenstemmen. Men mag trouwens niet vergeten, hoe in het proces-Rossaint getui genissen worden afgedwongen. Werden ge tuigen ten ontlaste er niet opmerkzaam op gemaakt, dat tegen hen ook klachten kon den ingediend worden". Doch niet alleen in de landen waar Duitsch gesproken wordt, ook in ons land, Engeland, Frankrijk, kan men in de pers dezelfde commentaren lezen. Geven we nog het oordeel van de „Daily Telegraph" die voorzeker niet van katholieke partijdig heid verdacht kan worden. Dally Telegraph. „Het is verwonderlijk zoo schrijft het blad dat deze processen tegen de Duit sche priesters en leekenbroeders onmid dellijk volgen op de afkondiging van de Pauselijke Encycvliek over de schending van het Concordaat door Duitschland- In Duitsche kringen hoopt men door derge lijke methoden het Vaticaan te dwingen zijn principiëele vaste houding op te ge ven...." De Italiaansche pers zwijgt Het is overbodig nog andere uittreksels uit de werldpers te geven. Ze drukken trouwens alle dezelfde meening uit: Het moreel crediet van het nationaal- socialistisch regiem heeft door deze metho de een gevoelig verlies geleden. Zelfs de fascistische bladen uit Zuid-Amerika bijvoorbeeld „Crisol" dat te Buenos Aires verschijnt zien zich genoodzaakt de Duitsché^methoden af te keuren. Slechts één pers zwijgt: de Italiaansche! En de Communisten? De „Deutsche Zentralzeitung" van Mos cou begroet de vervolging der Katholieken in Duitschland als een eerste stap naar een Volksfront: „verbitterde Katholieken en ver volgde communisten zullen zich de hand reiken en het regiem neerhalen", zoo schrijft dat blad. Alles tezamen genomen, kan men de meening van het buitenland ten overstaan van de processen tegen de Katholieken in Duitschland als volgt samenvatten: ze overtuigen de wereld geenszins. Integen deel. Ze doen Duitschland, in gezelschap van Sovjet-Rusland, afdalen tot op het peil van een gewetenlooze tyrannie! Deze treurige waarheid is voor de Duit sche Katholieken voorzeker even bitter als de veroordeeling van hun priesters en ge- loofsgenooten. In hen wordt het conflict tusschen Vaderland en Geloof op de spits gedreven en tot nog toe zijn er geen rechtstreeksche middelen gevonden om deze moeilijkheid op te lossen. Mogen de Duitsche Katholieken ondanks deze aanvallen op him priesters de Kerk trouw blijven en als een groot kleinood be schermen het groote goed van hun ware geloof. Diepe geloofsbeleving was in alle tijden 't beste middel tegen droeve moreele excessen! LUCHTVAART HET ONTIJDIG EINDE VAN DE VLIEGTOCHT VAN DORET. Over de laatste uren van den vliegtocht van Doret en Micheletti zijn nog eenige bijzonderheden bekend geworden. Het radiostation van Koema Moto (eiland Kyoesjoe) heeft medegedeeld, dat het tot kwart over vijf in verbinding was geble ven met Doret. Deze had op twintig meter hoogte in den dikken mist boven het eiland Foetagosjima gevlogen. Hij volgde daarbij zijn kaart. Het radiostation van Kagosjima had eveneens om half vier een bericht ontvan gen, waarbij de vliegers verzochten de richting op te geven. Dit station bezit evenwel nog geen zender en het moest er zich derhalve toe bepalen schepen te ver zoeken len vliegers den weg aan te geven. Om kwart over zes deelde Doret mede, dat hij den koers was kwijt geraakt en dat hij in een dikken mist vloog. Verschillende andere stations hebben ook medegedeeld, dat Doret de eilanden Sjichi- na en Tsoenima, ten Zuidoosten van Ko rea, was gepasseerd. De beide vliegers hebben niet laten we ten, dat zij de door de schepen uitgezon den radiografische mededeelingen hebben opgevangen. Doret werd in het gezicht en aan een arm en een been gewond. Micheletti heeft schaaf- en snjj wonden opgeloopen. Om acht uur gisteravond (pL tijd) zijn zij uit Hobara naar Okotsji over gebracht. De daling geschiedde op een bij de kust gelegen duin. Het vliegtuig is ernstig be schadigd. GEMENGDE BERICHTEN TWEE NEDERLANDERS IN DUITSCH LAND GEVANGEN GENOMEN. Gistermorgen zijn de gebroeders Jan sen, die te 's-Hertogenbosch een groen- tenhandel hebben, bij het verkoopen van groenten te Kleef door de Duitsche politie gevangen genomen. De vrachtauto en de daarop geladen groenten zijn in beslag genomen. De Duitsche politie is tot de aanhouding en de inbeslagneming overgegaan, omdat de gebroeders Jansen groenten aan win keliers verkochten, terwijl zij alleen ver gunning hadden tot het venten met groenten op de markt. Beiden zijn naar de gevangenis te Kleef overgebracht. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Inzittenden gewond. Gisternacht omstreeks half vier is te Kla- renbeek, gemeente Voorst, een auto in volle vaart op de splitsing Klarenbeekscheweg Woudweg, tegen een boom gebotst. De auto werd bestuurd door de 18-jarigen F. J. Hammelink uit Deventer, naast wien zijn 22-jarige broer, eveneens uit Deventer, ge zeten was. De beide jongelui waren op weg naar Roosendaal, waar zij dien ochtend hun ouders, die met den boottrein het laatste traject van de thuisreis uit Indië zouden afleggen, wilden begroeten. Op genoemd kruispunt werd een boom met zulk een vaart aangereden, dat deze afbrak. Vervol gens sloeg de auto over den kop. Door om wonenden werden de beide inzittenden uit de totaal vernielde huurauto bevrijd, waar na dr. Ter Borg uit Klarenbeek de eerste hulp verleende. Een hunner had een kaak- fractuur en een gebroken neusbeen opge loopen, terwijl de ander klaagde over pijn in de borst. Beide slachtoffers zijn per auto naar Deventer vervoerd. GESPAN OP HOL. Jongen gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur wilden twee kinderen van den landbouwer A. Nijmeier te Anrijp een met paard bespan nen wagen naar huis rijden, waaraan nog een wipkar was gehaakt. Doordat de strengen niet voldoende aan den wagen waren bevestigd, schoot plotseling, toen het paard den wagen in beweging bracht, het inspan van den wagen los. Het paard schrok en ging met den wagen achter zich aan den haal. De wagenss hadden nauwelijks eenige meters afgelegd of de eerste wagen botste tegen een boom, ter wijl de wipkar met een anderen boom in aanraking kwam. Het achtjarig zoontje van Nijmeier, dat op den boom van de wipkar zat, viel er af en kwam met het hoofd tusschen den boom en de wipkar terecht. De jongen was op slag dood. WIELRIJDER OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN DOODGEREDEN. Omstreeks half vijf is gistermiddag op den onbewaakten overweg in den Molen weg te Amstelveen de 20-jarige wielrijder W. V., wonende te Haarlem, door den trein die op dat tijdstip Amstelveen pas seert, gegrepen en ongeveer 25 meter me- degesleurd. De jongen werd op slag ge dood. Zijn rijwiel kwam op den trein te recht. Men vermoedt, dat V. den trein niet heeft zien aankomen, doch het is evenwel niet uitgesloten, dat de jongen meende, nog juist voor den trein te kunnen pas- seeren. Het uitzicht ter plaatse laat niet te wenschen over. De politie van Amstelveen heeft het lijk in beslag genomen. Na tien minuten vertraging heeft de trein, die op weg was van Amsterdam naar Aalsmeer, zijn reis voortgezet. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De 63-jarige arbeider A. van Gerwen geraakte gistermiddag door nog onbeken de oorzaak in het Eindhovensch kanaal. Hij verdronk jammerlijk. SPORT VOETBAL FEYENOORD-ARSENAL Holme en Bastin spelen niet mee Naar wij vernemen zal Arsenal op Zon dag 6 Juni in den wedstrijd tegen Feyen- oord te Rotterdam met haar gewone Lea gue-elftal uitkomen met uitzondering van Hulme en Bastin, die de reis naar Rotter dam niet zullen meemaken. Wel zullen dus bekende spelers als Male, Hapgood, Kirchen en Copping van de partij zijn. POSTDUIVEN „Steeds Sneller" (Noordwijk) Wedvlucht vanaf Compiègne op 23 Mei IJ. Afstand pl.m. 225 K.M. hemelsbreed. In concours 106 duiven, welke te 7.30 uur wer den gelost met N.W. wind en helder weer. De eerste duif werd geconstateerd te 11 uur 33 min. 29 sec., snelheid 1374.60 M. per min. De 21e duif werd geconstateerd 12 uur 37 sec., snelheid 1234.20 M. per min. De uitslag was als volgt: A. v. d. Zwan 1; Gebr. v. d. Poel 2, 16, 21; P. Bamhoorn 3, 4, 6; A. v. Egmond 5; Gebr. Klinkenberg 7, 12, 20; J. Passchier 8, 19; A. v. Duin 9; P. Bos man 10, 14; J. Rakhorst 11, 15 C. J. Eygen- stein 13; M. v. d. Wiel 17, 18. Wij stemden op Bad- en Strandartikelen Badmutsen 75, 55, 35, 9C Wollen Badpakken vanaf i'° De nieuwe Heeren Zomerhoeden2.40, l«®° Groote Sorteering Overhemden met losse en vaste boorden. KREUKVRIJE HEERENDASSEN STATIONSWEG 4 en 6b Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke aoonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300.tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of zij die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-, Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. e. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen, Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallep door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverl, dat de dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al leen dan recht op uitkeering, wanneer on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, ui het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeel ige gevolgen voor de(n) patiën ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn is „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niet wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 4