WOENSDAG 26 MEI 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STADS NIEUWS 28ste Jaargang No. 8732 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be-, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 tsm ÖSSQSSS «SMS» 1 j Verkiezingsuitslagen De uitslagen van de Tweede H Kamer-verkiezingen, die heden s hebben plaats gehad, zullen he denavond vanaf ongeveer half zeven uur aan ons gebouw be- g v kend worden gemaakt. Morgenochtend geven wi| een extra-editie uit, die bij al onze abonné's zal worden bezorgd. &COS «W ifogr) ïv>XiiiS>3 Wat gaat er nu gebeuren? Do stembus is gesloten, als U de krant leest. 't Zal tenminste niet veel meer schelen. In ieder geval: U heeft gestemd, als U stemgerechtigd zijt. En nu. Nu gaat onze belangstelling uit naar het resultaat van de verkiezing, het directe re sultaat. Behalve 'aan ons bureau, deelen wij U dat geheel of gedeeltelijk mede morgen ochtend in een extra editie onzer courant, die alle abonné's thuisbezorgd krijgen. Wij mogen vertrouwen, dat de geheele uitslag der verkiezing reeds in den loop van den nacht bekend wordt en dus in onze extra editie gepubliceerd kan worden. En dan. Dan gaat onze belangstelling uit naar de vorming der nieuwe regeering, en vervol gens en daar komt 't op aan! naar de daden dier nieuwe regeering. Onze courant zal in de toekomst zoo als in het verleden U van dat alles nauw keurig op de hoogte houden, objectief en critisch beschouwend. Dat de band tusschen onze courant en de Katholieken in Leiden en in de breede streek, waarin wij het aangewezen en meest-gelezen Katholieke dagblad zijn dat die band in den afgeloopen verkiezings tijd moge versterkt zijn! Iedere Katholiek, die de feiten ziet, zoo- als ze zijn, moet in dezen tijd hébben ge constateerd, hoe gewenscht en noodig is de voorlichting van een Katholieke courant, van een Katholieke geweste lijke courant. In den verkiezingstijd blijkt dat wel héél duidelijk! Maar.ook buiten dien tijd, altijd, en vooral in dezen aller gewichtigste periode in de wereld-ge schiedenis, is die voorlichting noodzakelijk. Wij houden geen pleidooi voor eigen zaak; wij constateeren de feiten, zooals ze zijn. Tusschen onze lezers en ons onze lezers individueel of groepsgewijze kan meeningsverschil bestaan. Ook in den afge loopen verkiezingstijd zal zich dat wel 'ns hebben voorgedaan.... Maar ten slotte moeten wij elkaar toch vinden in de be langrijke, beslissende vraagstukken, die onze vitale-, de levensbelangen raken!. In een niet-Katholiek blad kan een Ka tholiek niet vinden de volledig-voldoende voorlichting wat betreft gebeurtenissen, waarvan de kennis voor hem gewenscht moet zijn of zelfs noodzakelijke en on ontbeerlijk is. Wij zijn afgedwaald van wat wij wilden zeggen: wij zullen mèt onze lezers met volle belangstelling volgen, wat er nu, na de verkiezing in het practische leven gebeu ren gaat. De.politiek beteekent heel veel in het leven. Van de politiek hangt heel veel af. Maarde politiek is.... niet alles! In de Katholieke pers moet de politiek innemen een plaats, evenredig aan haar be langrijkheid. N a a s t de politiek èn b o v e n de politiek zijn andere zaken, die de in teresse der Katholieken moeten hebben. Wij stippen dit even aan. Hoe wij dit precies bedoelen, zullen de lezers onzer courant xunnen constateeren. Een misleidend manifest Sinds enkele dagen wordt onder de ka tholieke arbeiders een manifest verspreid van het in oprichting zijnde z.g. „Ned. Ver bond van Kath. werkers". De grondleggers van dit verbond worden gevormd uit, voorheen bij onze Kath. Ar beidersbeweging aangesloten, personen, die naar aanleiding van het bekende besluit van het R. K. Werkliedenverbond, dat alle leden, die behooren tot de K(atholiek) D(emocratische) P(artij), of geregelde lezers zijn van „Onze Vaan", moeten worden geroyeerd, alvast him ontslag hebben ge nomen. Over dit besluit wordt echter zulk een onware voorstelling gegeven, dat een juiste uiteenzetting van de zaak ons nood zakelijk voorkomt. Verweten wordt aan het R. K. Werkl. Verbond, dat dit het politieke terrein be treedt, wat verboden zou zijn; dat dit de makkers, die krachtig hebben meegewerkt, van zich afstoot; dat dit oorzaak is van brood- en steunroof, enz., waarna vervol gens wordt opgewekt tot aansluiting bij de te stichten strijdorganisatie, zonder vrij gestelden, bezoldigde bestuurders en baan tjesjagers. Ten opzichte van het royeeringsbesluit heeft de leiding van onze R. K. Arb. bew. in een brochure „Geen brekers", haar stand punt uiteengezet en aangetoond, dat zij ver plicht was, tot een zoodanigen maatregel over te gaan. Wat toch is het geval? Sinds enkele jaren zijn de voormannen van de K.D.P. in woord en geschrift stelsel matig werkzaam, om het vertrouwen der Kath. georganiseerde arbeiders in de Ver- bondsleiding en in de Hoofdbesturen onzer Vakbonden te ondermijnen. Daarbij schrikken zij niet terug voor de meest laakbare middelen en ontzien zij zich niet onze arbeidersleiders verdacht te maken en hen te beschuldigen van dema gogie, radeloosheid, draaierij enz. enz. Twee jaar geleden hebben wij in dit blad op dit gevaarlijk werk gewezen en na dien tijd is de brekersarbeid nog verergerd. De genoemde brochure geeft 35 bladzijden met uittreksels uit „Onze Vaan", na welker lezing zich ieder onbevooroordeelde af vraagt, hoe of het mogelijk is, dat nog niet eerder een royeeringsbesluit is genomen. De aangehaalde citaten zijn zoo minder waardig, dat men niet begrijpt, dat de ka tholiek georganiseerde arbeiders, die tot de K.D.P. behooren, zich niet vol verontwaar diging hebben afgewend van deze partij. Hieronder eenige staaltjes ter beoordee ling. Het is het verraad aan de arbeiders door him eigen gekozen leiding, die welbe wust verslechteringen aannemen ....Verdwaasde leiders die de arbeiders zoet houden met 't oog op politieke aspira ties. De heeren weten het wel, maar zij handelen er niet naar. Het is een groot Ka tholiek Politiek belang dat hun Janus-aan gezicht bij voortduring aan het katholieke volk wordt vertoond. ....Het R. K. Werkl. Verb, heeft niets anders gedaan, dan trouw achter de conser vatieve, kapitalistische, militaristische kliek aanloopen Over 'n rede gehouden door den Centraal- President van onzen Volksbond, waarin, in navolging van de Kerkelijke Overheid, tot éénheid werd aangemaand, wordt geschre ven over „gezwam" en over de arbeiders die door .zulke stakkerds" worden voorge licht. Over de vorig jaar in Amsterdam uitste kend geslaagden Kaderdag wordt gezegd „misselijk, misleidend gedoe".... Maar tevens blijkt uit een verslag onder de rubriek „Uit de afdeelingen" dat de afd. Losser van de K.D.P. in samenwerking met de Socialistische bestuurdersbond een ver gadering had georganiseerd, waarop van beide partijen sprekers optraden, en waar van het verslag zegt: „De drang tot één heid kwam op deze vergadering zeer sterk tot uiting". Ten slotte nog één citaat uit een brochure van den heer Wesseling, den secretaris der K.D.P. De zware keuze moest worden ge daan. 't Meest voelde ik mij aangetrokken tot de S.D.A.P. Krachtig levensbeginsel. Ideaal en enthousiasme. Uitmuntend geor ganiseerd en knappe leiders.... En toch kon ik niet tot toetreding komen. Ik geloof niet dat ik me door het lidmaatschap in ge weten bezwaard zou gevoeld hebben. Ik geloof dat men lid van de S.D.A.P. kan worden en toch goed katholiek blijven. Wat de Kerk in het buitenland toelaat, verbiedt zij hier niet, want de R. K. leer is één en ondeelbaar en geldt voor de heele wereld. Het bestuur van het R.K.W.V. merkt naar aanleiding hiervan op: Een man met deze De wereld in vogelvlucht De Parijsche wereldtentoonstelling is Maandag officieel geopend en Dinsdag voor het publiek opengesteld. Dat wil evenwel bij lange na niet zeggen, dat de tentoon stelling af is. Integendeel, het grootste ge deelte is nog niet af. Bij de opening had men alles wat niet af was voorloopig met doek gemaskeerd en de wegen wat begaan baar gemaakt. Maar den volgenden dag was het een groote chaos. Het publiek, dat aan de controle-ingangen stond, moest wach ten, omdat er van alles ontbrak. Tenslotte heeft men het. publiek maar zonder beta ling toegelaten, zoodoende was de eerste dag ongetwijfeld een succes voor de ten toonstelling, maar geen financieel succes. Dr. Schacht is eveneens te Parijs aangeko men, officieel om het Duitsche paviljoen te openen, maar overigens ook om bespre kingen te voeren. Zijn landgenooten zullen evenwel moeite moeten doen om de Parij sche tentoonstelling te bereiken, want de Duitsche regeering maakt het hun niet ge makkelijk. Zij zullen ernstig gecontroleerd worden en alleen degenen, die in het bui tenland te vertrouwen zijn, zullen over de Duitsche grens gelaten worden. Prettig is dat niet voor de Duitschers. VERKIEZINGSOPSTOOTJES TE AMSTERDAM. Steenen gooien en een schot dat bijna raak was. De „stembusstrijd" heeft op verscheidene plaatsen in Amsterdam vandaag opstootjes veroorzaakt. In de ten Katestraat maande een agent van politie een opgewonden menigte voor een stembureau tot doorloopen. De samen- scholenden reageerden hierop door met steenen te gooien in de richting van den agent. Deze werd aan zijn knie geraakt en loste daarop een schot in de lucht. Het schot trof een juffrouw, die uit een raam het tumult gadesloeg. Zij kreeg een schamp schot aan het hoofd en is per auto van den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht; haar toestand is niet ernstig. In Amsterdam-Noord heeft de politie voorts een troep politieke fanatici uiteen gedreven, waarbij een man een slag met een gummistok kreeg. HET ZIEKENTRIDUUM. Voor het Ziekentriduum, dat, zooals ge meld, op 23, 24 en 25 Juni a.s. zal worden gehouden, worden in verband met het tweede lustrum groote voorbereidingen ge troffen. Wij kunnen nu vast mededeelen, dat de openingsplechtigheden op den eersten dag zullen 'geschieden door den Pauselijken Internuntius te Den Haag, Mgr. P. Giobbe, die op dien dag een pontificale H. Mis zal celebreeren. Het sluitingslof zal worden gecelebreerd door Mgr. Michaël Buckx, oud-apost. vicaris van Finland. Op verzoek van den Hoogeerw. Deken van Leiden heeft Z. H. Exc. Mgr. Huibers als patrones van het Leidsche Ziekentri duum aangewezen de H. Liduina van Schie dam. De inschrijving voor het Ziekentriduum eindigt op 10 Juni a.s., zoodat men zich tot die datum kan opgeven bij den secretaris, den heer Th. Ovost, Heerengracht 58, Lei den, bij de wijkverpleegsters en bij de cor respondenten in de omgeving. Het auto-comité verzoekt den autobezit ters dringend de dagen van het Ziekentri duum hun auto voor het vervoer der zie ken te willen afstaan. Zij kunnen dit op geven bij het auto-comité „Het Eigen Huis", Rapenburg 24, Leiden. Voor de zeer groote kosten, waarvoor het comité in deze dagen komt te staan, mogen wij nog eens aandringen op grooten finan- cieelen steun, welke dezer dagen zal wor den gevraagd. Op de gisteren gehouden bridge-wedstrijd der Ned. Reisver. voor Katholieken zijn de prijzen behaald door Groep I: le pr. Heeren Verheul en Vree burg 24 J4 pnt.; 2e pr. heeren Kuiper en Vree burg 23pnt.; 3e pr. heer en mevr. Ree kers 22 pnt. Groep H: le pr. heeren FaaseKoele wijn 29 pnt.; 2e pr. heeren de Vrindmej. Tijs- sen 23 34 pnt.; 3e pr. heeren v. Noort Grosse Stüve 23 pnt. mentaliteit kan onder geen voorwaarde een gids voor onze leden zijn. Over zijn ge weten oordeelen wij niet maar zijn uitin gen verraden een geestesgesteltenis die zou zij gemeengoed onder onze katholieke arbeiders worden voor onze beweging vernietigend zou zijn. Wij hebben haar en onze vrienden te lief om beiden over te leveren aan een geest, die wij als een dwaal geest beschouwen. En wij voegen hieraan toe dat katholieke arbëiders die achter zulke leiders aanloopen dan ook beslist niet thuis hooren in onze mooie R. K. Arbeidsbeweging. Het misleidend manifest zal dan ook geen onzer karaktervolle katholiek georganiseer- den overhalen tot vaandelvlucht. J. A. van O yen. 40 JARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN HARE MAJESTEIT KONINGIN WILHELMINA. Feestelijke herdenking in de Sleutelstad. Op 6 September 1898 werd onze, toen 18 jarige Koningin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tot Koningin der Ne derlanden ingehuldigd, nadat Zij op 31 Augustus daaraan voorafgaande met de volgende proclamatie de regeering had aan vaard.. PROCLAMATIE. Wij, Wilhelmina, bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, enz. enz. enz. Aan mijn Volk! Op dezen voor U en Mij gewichten dag gevoel ik Mij gedrongen eenige woorden tot U te richten. Allereerst een woord van warme dank baarheid! Sedert Mijn vroegste jeugd hebt Gij Mij omgeven met Uw liefde. Uit alle deelen van 't Koninkrijk, uit alle kringen der maatschappij, van ouden en jongen, ont ving Ik steeds de treffendste blijken van gehechtheid. Nadat Mijn beminde Vader Mij was ontvallen, werd al Uw aanhanke lijkheid aan Mijn stamhuis op Mij overge bracht. Thans, nu Ik gereed sta de schoone, doch zware taak, waartoe Ik geroepen ben, te aanvaarden, gevoel Ik Mij als gedragen door Uwe trouw. Ontvangt Mijnen dank! Hetgeen Ik tot dusver mocht ondervinden, liet onuitwisch- bare indrukken bij Mij na. Het is Mij een waarborg voor de toekomst. Mijn innig geliefde Moeder, aan Wie Ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en ver heven opvatting der plichten, die nu op Mij rusten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt ver wacht. Aan de Grondwet getrouw wensch Ik den eerbied voor den Nederlandschen naam en de Nederlandsche vlag te bevestigen. Ik wensch bij het Opperbestuur over de Be- j zittingen en Koloniën in Oost en West recht vaardigheid te betrachten, en naar mijn vermogen bij te dragen tot verhooging van Uw geestelijk en stoffelijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat Uw aller steun,, in welken ambtelijken of maatschappe- lijken werkkring binnen of buiten het Ko ninkrijk Gij zijt geplaatst, Mij daarbij nooit ontbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede, dat Hij Mij sterke, aanvaard Ik de regee ring. Gedaan te 's-Gravenhage op heden, 31 Aug. 1898. WILHELMINA. Ongetwijfeld was die dag, èn voor de jonge Vorstinne èn voor Nederland met zijn Overzeesche Gewesten een gewichtige dag en weinigen zullen toen hebben vermoed, dat die dag de inleiding zou worden van een zoo'n langdurige ambtsperiode, waarin Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Negus niet vertegenwoordigd te Ge- nève. (2de blad). De Parijsche wereldtentoonstelling voor het publiek opengesteld. Een dag gTatis toegang. (2de blad). De Tsjechische staatsman dr. Kramarsch overleden. (2de blad). BINNENLAND. Er is een Juliana-jeugdstichting in het leven geroepen, ten doel hebbende het be vorderen van de lichamelijke en zedelijke ontwikkeling en ontspanning voor de In dische jeugd. (2de blad). Thans is ingediend het wetsontwerp in zake vorm, model en kleuren van de vlag van ons Koninkrijk. (3de blad). Bij een botsing tusschen een vrachtauto en een autobus onder Appingedam werd één persoon gedood en zes gewond. (Gem. Ber., 3de blad). Weer een zwemmer verdronken te Hoorn. (Gem. Ber., 3de blad). Verkiezingsrelletjes te Den Haag en Am sterdam. (Gem. Ber.,3de blad en 1ste blad). OMGEVING. Uitvaart en begrafenis van pastoor G. Th, v. d. Meer te Nootdorp. (1ste blad). Ernstig ongeluk te Zwammerdam. (1ste blad). zich vele belangrijke en ook zeer bewogen gebeurtenissen zouden voordoen. Wanneer dan ook deze periode reeds bijna 40 jaar heeft mogen voortduren, mag dit zeker ook worden toegeschreven aan het feit, dat deze Vorstin, de beloften gedaan in de proclamatie van 31 Augustus 1898, spontaan is nagekomen, maar ook, dat het Nederlandsche Volk Haar bij de uitoefening van Haar hooge ambt gaarne de steun heeft gegeven waarop Zij in die proclamatie vroeg. Vanzelfsprekend zal dan ook 31 Augustus 1938 een vreugdedag voor Nederland en zijn Koloniën zijn en reeds zijn plannen voor een feestelijke viering van deze zeld zame gebeurtenis in voorbereiding. Ook hier ter stede wordt aan deze voor bereiding gewerkt. In de laatst gehouden vergadering van de Nationale Contact- Commissie met de bij haar aangesloten vereenigingen is 'besloten het initiatief voor deze viering in te leiden in een op 1 Juni a.s. te houden vergadering, waaraan alle belangstellenden zullen kunnen deel nemen. Met het oog op de te reserveeren plaatsen worden die vertegenwoordigers van ver eenigingen, corporaties en bedrijven, welke niet bij de Contact-Commissie zijn aange sloten in de gelegenheid gesteld vooraf aan het secretariaat Steenschuur 16 introducties aan te vragen. Voor juiste plaats- en tijdsaanduiding der te houden vergadering wordt verwezen naar de advertentie in ons blad van a.s. Zater- DE LILLIPUTSTAD. Van 4 tot en met 9 Juni zal op het Schuttersveld alhier de Lilliputstad geves tigd zijn. Reeds enkele weken lang heeft de Lilliputstad in Den Haag tallooze be langstellenden getrokken. Voor philatelisten zij medegedeeld, dat op het terrein van deze sprookjesstad een brievenbus wordt geplaatst. De in deze bus geposte correspondentie zal van een bijzonder stempel voorzien worden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1