UW EENDRACHT,'sLANDS KRACHT! o. Namens de R.K. Staatspartij, Afd. Leiden DINSDAG 25 MEI 193< DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Het Regeeringsjubileum der Koningin. GEEN OPENBARE INZAMELING In verband met bestaande voornemens van verschillende zijden om aan H.M. de Koningin geschenken aan te bieden ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjubi leum in het komende jaar, wordt ter alge- meene kennis gebracht, dat aangezien in de laatste jaren bij gelegenheid van bij zondere dagen in het Koninklijk Huis reeds meermalen voor verschillende doeleinden gelden zijn ingezameld H.M. met volle waardeering voor de gevoelens, waaraan de bestaande voornemens zijn ontsproten, den wensch heeft te kennen gegeven, dat bij deze gelegenheid daarvan worde afgezien en dat het regeeringsjubileum geen aanlei ding geve tot een beroep op de ingezetenen tot storting van bijdragen voor aanbieding van een huldeblijk. CORRESPONDENTIE. Wij ontvangen verscheidene ingez. stuk ken één in dichtvorm waarin wordt aangedrongen te stemmen op No. 1 van lijst 1. Wij waardeeren dit medeleven en zijn er erkentelijk voor. Maar de inzenders ne men 't ons niet kwalijk, als wij hun stuk ken niet plaatsen. Wij kunnen daaraan geen gevolg geven, omdat onze courant haar lezers een te-veel van het goede zou presnteeren. Nogmaals: dat de geachte in zenders 't ons niet kwalijk mogen nemen! Z. Uw vragen willen wij trachten te beantwoorden: lo. Als u niet één hokje (niet meer en niet minder) róód maakt, stemt u ongeldig. U als Katholiek zcu dus op deze wijze in direct de tegenpartij versterken; 2o. wij betreuren 't met u en keuren 't met u af, als u niet voldoende, niet behoorlijk wordt ge holpen; 3o. wij kennen de omstandigheden niet, waarop u in deze vraag doelt. Wij kunnen alleen in het algemeen dit zeggen: katholieke kinderen behooren een katholie ke school te bezoeken; 4o. uw verkeerde op vatting over de R.-K. Staatspartij is een gevolg, naar onze meening, van het feit, dat u niet of eenzijdig is ingelicht. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Geboren: Jacob, z. van P. Guyt en G. v. Duyn Albert Simon, z. van M. v. Klaveren en D. Sip Dirk, z. van J. v. Egmond en A. Verdoes Abram, z. van D. Ouwehand en W. N. Vis Johan, z. van J. y. d. Plas en J. v. Duyn. Ondertrouwd: C. Guyt en M. Haas noot N. v. Duyn en A. L. Haasnoot A. v. Tol en A. C. Verhart. Getrouwd: K. Postmus en G. v. d. Plas W. Guyt en J. v. d. Plas J. v. d. Oever en A. Stoof C. Kwakernaak en W. C. V. H. v. Maanen. Overleden: Andries de Jong 90 j. A. v. d. Plas 67 j. L. v. Beelen 63 j. M. Mugge 9 mnd. Petrus L. Seijsener 69 j. WASSENAAR. Hanze. Onder leiding van den heer H. C. J. van Os, vergaderde gisteravond in het R. K. Vereenigingsgebouw de plaatselijke afdeeling van de Hanze. Na opening met gebed en een kort welkomstwoord werden notulen gelezen en onveranderd vastge steld. Tot lid van de contact-commissie met het Gemeentebestuur terzake leveringen, werd benoemd de heer G. W. van Kesteren, die accepteerde. De voorzitter beval de Lo- divo-loterij nog eens hartelijk en dringend aan. Hierna volgde de mededeeling, dat op Zondag 30 Mei, ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van de Hanze in het Bisdom Haarlem, in de Parochiekerk „De Goede Herder" door den Geestelijk Adviseur, ka pelaan Kraakman, des morgens te 9 uur, een plechtige Hoogmis zal worden opge dragen waaronder algem. H. Communie der leden van de afdeeling en waarna gemeen schappelijk ontbijt. Ook dames der leden zullen hieraan kunnen deelnemen. Opgaaf van deelname wordt vóór a.s. Donderdag verwacht by den secretaris, den heer D. A. van Veen, Kerkehout 12. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad werd benoemd de heer J. N.. Beuk, die de benoeming aan nam. Vervolgens kwam de agenda voor den Centralen Raad in behandeling. Naar aan leiding hiervan zal o.m. worden gevraagd naar de vordering van de werkzaamheden der commissie, die zou onderzoeken de mo gelijkheid van een optreden tegen het kor tingstelsel. Een plaatselijk gedwongen kor ting en de levering aan een bepaalde in- instelling, alsmede levering door niet-ge- organiseerden, zal nader worden bezien. Het praeadvies van het Hoofdbestuur ter zake optreden tegen leden die lid zijn van dissidente politieke partijen, werd te vaag gevonden.' Er zal om een cordater optreden worden gevraagd, zooals o.a. ook door het R.K. Werkliedenverbond is geschied. Ove rigens vereenigde men zich met de prae- adviezen van het Hoofdbestuur. De Geestelijk Adviseur wekte op tot deel name aan de algem. H. Communie en het gemeenschappelijk ontbijt, alsmede tot één heid bij de a.s. Kamerverkiezingen door stemmen op de katholieke lijst, dus zich niet te laten verleiden tot het dienen van groepsbelangen middels dissidente partijen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Na dank voor de belangstelling en een „tot weerzien" op a.s. Zondag, volgde sluiting met gebed. In prikkeldraad gevallen. In Meijen- dell viel de 16-jarige wielrijdster N. uit den Haag, in prikkeldraad. Het meisje bekwam ernstige verwondingen aan armen en bee- nen én is, na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling, voor-verdere behandeling over gebracht naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te den Haag. Tegen een boom gebotst. Door het bre ken van een voorveer is op den Rijksstraat weg, nabij de Lijsterbeslaan, de auto van D. uit Berlijn tegen een boom gereden en daarna omgeslagen. De auto werd totaal vernield. De bestuurder kreeg geen letsel, doch was wat overstuur, hetgeen dr. L. deed adviseeren om eenige dagen rust te nemen. WARMOND Zou het waar zijn? Thans bestaat er gegronde hoop, dat de ooievaars na een afwezigheid van 5 jaren weer hun woon plaats in Warmond zullen kiezen. Zaterdag zijn zij op het bekende ooievaarsnest neer gestreken en zoowel Zondag als Maandag kon merr hen op het nest zien. Voor War mond met zijn vele bezoekers van de wa tersport was dit ooievaarsnest steeds een attractie. Laten wij hopen, dat zij met hun woning in Warmond tevreden zyn. Overvaren. Een roeiboot beladen met groenten en andere ingrediënten is door een luxe motorjacht overvaren. Slechts met moeite wisten de inzittenden den wal te bereiken. De eigenaar van het jacht bleek bereid de schade te vergoeden, zoodat de zaak in den minne werd geschikt. RECHTZAKEN EEN HALVE TON ZOEK GERAAKT. In de zaak tegen den bedrijfsleider van de firma J. Eecen Gzn., den heer N., die heden wegens verduistering op groote schaal voor de rechtbank te Alkmaar te recht stond, eischte de officier een gevan genisstraf van twee jaar. ROOFOVERVAL OP EEN POSTAUTO TE 's-GRAVENHAGE. Tegen Haagsch kellner vier jaar geëischt. Voor de Haagsche rechtbank werd he denmorgen de zaak behandeld tegen den 33-jarigen kellner J. A. E., die verdacht wordt medeplichtig te zijn geweest aan den roofoverval op den postauto op 9 Fe bruari van dit jaar gepleegd vóór het postkantoor aan de Jan Pietersz. Coen- straat 42a te den Haag. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank zou als getuige gehoord wor den de postbeambte Plass. Voorts werden gehoord de postbeambte Van der Meulen en de garagehouder Kouwenhove. Daar de mededaders in het buitenland als bui tenlanders gedetineerd zijn en niet uitge leverd konden worden, konden ze niet als getuigen worden gehoord. Plass was wegens ziekte niet versche nen, diens verklaring bij den rechter-com- missaris werd voorgelezen. Het verhoor van de beide andere getui gen bracht, daar verdachte bekend heeft, uiteraard geen nieuwe feiten aan het lich,. De officier van justitie, mr. N. S. Hoek stra, bracht in zijn requisitoir allereerst hulde aan het dappere optreden van post man Plass en releveerde in het kort de gebeurtenissen van dien avond en die, welke tot de arrestaties hebben geleid. Spr. vergeleek het geheele plan met de „gangster-methode", welke verdachte blijkbaar tijdens zijn verblijf in Amerika geleerd heeft. Hij is daar trouwens al eenige malen veroordeeld. Wegens medeplichtigheid aan diefstal met geweldpleging eischte mr. Hoekstra een gevangenisstraf van vier jaar. SPORT WIELRENNEN DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Vijf Nederlandsche renners ingeschreven. Naar wij vernemen zijn vyf Nederland sche renners ingeschreven voor de derde ronde van Duitschland, welke van 6 tot en met 20 Juni, met start en finish te Berlijn, wordt gehouden. Nederland zal in dezen zwaren. wegwedstrijd worden vertegen woordigd door M. Valentijn, van Amster dam, van Swelm, Gijsen en Stuyts. Als re serves zijn eventueel van Hove, Gomans en Gommers ter beschikking. Behalve een sterke Duitsche ploeg zul len ook Fr arische en Belgische renners aan deze ronde deelnemen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Mei. Groentenveiling. Per 100 kg.: prei 1.50—2.80, kroten, gekookt 12, peen 1.002.10, andijvie f 211, sla 37, snijboonen 2842, peulen 2151, per 100 kg.: witloof f 27, pos telein 47, spinazie f 36, tomaten A 3642, idem B 32, idem C 28, idem CC 22, per 100 stuks: komkommers 1.50 11, bloemkool f 210, salade 0.603.70, rabarber 0.501.20, per 100 bos: pieter selie 0.701.20, radijs f 0.501.80, selde rie f 0.802.00, uien 1.301.90, peen 3.0013.70, rabarber 1.204.10, raap stelen 30—60 cent. 25 Mei. Vette varkens. Totaal aanvoer 265 stuks, waarvan 259 zwaar 4748 cent, en 6 licht 44 cent per kg. levend gewicht. Handel matig. ROTTERDAM, 25 Mei. Vee. Totale aan voer 3684, 253 paarden, 738 magere runde ren, 873 vette runderen, 203 vette kalveren 66 graskalveren, 1250 nuchtere kalveren 80 schapen en lammeren, 104 zuiglammeren, 5 varkens, 12 biggen, 100 bokken of geiten. Prijzen per kg., vette koeien 76, 67 en 53 61, vette ossen 73, 67, 5363 cent, stieren 68, 63 en 58 cent, vette kalveren 85, 70 en 5055 cent, schapen 54, 48 en 38 cent, lam meren 57, 47 en 36 cent, nuchtere kalve ren 46, 42 en 38 cent, slachtpaarden 60, 55 en 47 cent, Prijzen per stuk: schapen 37 3025; lammeren 302518; zuiglam- meren 17139, nuchtere slachtkalve ren 12107, nuchtere fokkalveren 16 1412, slachtpaarden f 285220140, werkpaarden f 320270165, hitten 160 —130—80, stieren 340—290—200, kalf- koeien 265225155, melkkoeien 275 235175, varekoeièn 195165130, vaar zen 165145110, pinken 15o125100 graskalveren 806040, bokken of gei ten 1410Overzicht: vette koéien en ossen aanvoer gelijk, handel vasthoudend, prijzen staande, prima koe 87, os 77; stie ren aanvoer iets kleiner, handel stroef, prijzen iets hooger; vette kalveren aan voer ruimer, handel mager, prijzen als gis teren 95, schapen en lammeren aanvoer klein, handel kalm, prijzen prijshoudend; zuiglammeren aanvoer iets minder, han del willig, prijzen hooger; nuchtere slacht en fokkalveren aanvoer iets ruimer, han del vlot, prijzen iets lager; paarden aanvoer flink, handel stug, prijzen onveranderd, beh. slachtpaarden lager; kalf- en melk koeien aanvoer korter, handel vooral slacht paarden matig, prijzen hooger; varekoeien aanvoer kleiner, handel stil, prijzen lager; vaarzen en pinken, aanvoer gelyk, handel slap, pry zen onveranderd; graskalveren aanvoer gering, handel flauw, prijzen als vorige week; bokken of geiten aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen iets lager. ..'s HERTOGENBOSCH, 25 Mei Boter. Aanvoer 26.200 kg. Prijzen: hoogste 1.51, laagste f 1.40, middelprijs d-boter 1.49, idem e-boter 1.44 per kg. KATHOLIEKEN Tl BEAUFORT LIJST Mr. E. BOLSIUS, Voorzitter, J. M. H. HORIKX, Secretaris.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7