WEE DOUWE EGBERTS Cft 3 putrfm. ■êeiek' STADS X NIEUWS De laatste avond vóór den slag. DINSDAG 25 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZOMERWEER. DE BILT SEINT: Zwakke veranderlijke wind, meest licht bewolkt, droog warm weer, behoudens ge ringe kans op onweer. Hoogste barometerst.: 768.8 te Danzig. Laagste barometerst.: 754.4 te Blacksod. In de luchtdrukverdeeling kwam weinig verandering. Het hoogedrukgebied in het Nord-Westen nam, evenals dat in het Oos ten, iets in beteekenis af. De Oceaan-de pressie werd iets minder diep, doch veran derde weinig van plaats. Ook in den weers- toestand kwam weinig verandering. Op het Westen van de Britsche Eilanden valt hier en daar nog regen. Uit het Noorden van Scandinavië wordt sneeuw gemeld. Overigens heerscht in het geheele waarne mingsgebied mooi weer, windstil of zwak ke wind met licht bewolkte lucht en tem peraturen boven normaal. Voor onze om geving is voorloopig nog weinig verande ring te wachten, behoudens onweerskans, welke echter nog gering is. LUCHTTEMPERATUUR. 24.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 9.32 uur tot Woensdagmorgen 4.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 26 Mei voorm. 4.20 en nam. 4.45 uur. WATERTEMPERATUUR. .De Zijl 18.5 gr. C. Poelmeer 19 gr. C. De wereld in vogelvlucht Te Genève is gisteren de Volkenbonds raad bijeengekomen, welke bijeenkomst morgen gevolgd zal worden door de zit ting van de Assemblée. Men heeft reeds eenige penibele kwesties van te voren in geheime zitting besproken, o. a. het ver zoek van de Spaansche regeering te Va lencia om de kwestie van de buitenland- sche inmenging te bespreken. De Raad heeft er geen bezwaar tegen gehad om deze kwestie op zijn agenda te plaatsen, maar dat wil niet zeggen, dat een uitvoerige en groote discussie hierover zal plaats vinden, noch dat de Spaansche regeering een prac- tisch succes van de besprekingen in den Volkenbondsraad zal verkrijgen. Men schijnt het er te Genève vrijwel al gemeen over eens te zijn, dat de raadsle den slechts korte verklaringen zullen af leggen, waarin zij, evenals zij in Decem ber reeds gedaan hebben, er op zullen wijzen, dat de besprekingen over Spanje beter in de Londensche niet-inmengings- commissie kunnen plaats vinden, waar ook Duitschland en Italië vertegenwoordigd zijn. In het bijzonder schijnt de wensch van de Spaansche regeering, dat de Vol kenbondsraad een Volkenbondscommissie van onderzoek naar Spanje zal zenden, geen kans van verwezenlijking te hebben; de Volkenbondsraad zou, door dit denk beeld te aanvaarden, al te zeer de ont stemming van Duitschland en Italië tegen den Volkenbond nog meer prikkelen. Het antwoord van Duitschland inzake de Londensche actie tot het verkrijgen van een wapenstilstand was Zaterdag te Lon den ontvangen en had een zeer gunstigen indruk gemaakt. Het blykt thans, dat de geneigdheid van Berlijn om mede te wer ken toch niet zóó groot is als op grond van het gunstige antwoord verwacht mocht worden. Er worden al weer bezwaren ge maakt en men schrijft dat toe aan Hitier, die met Mussolini zou hebben gesproken. Het antwoord van Italië laat tot nog toe op zich wachten, evenals dat van Sovjet- Rusland. Gezien de stemming in de Ita- liaansche pers, voelt men te Rome niet vee] voor het plan. Portugal heeft zoo juist geantwoord en heeft geen princi- pieele maar wel veel practische bezwaren, vooral omdat Franco er niets voor voelt. En de toestemming der strijdende partijen is ten slotte toch de hoofdzaak. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Theologie: de heer A. Barendrecht, Delft; Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren P. M. v. d. Gugten, Den Haag; J. M. W. Kampmeinert, Leiden; I. D. Fransen v. d. Putte, Goes. Prof. Romme en Rector Drost. DEZE STRIJD IS EEN STRIJD OM WERELD BESCHOUWING. Op de bres voor ons nageslacht De voorlaatste avond vóór de ver zieringen. De vijfde en laatste avond in de se rie, welke de R.-K. Kiesvereeniging en „Dr. Schaepman" organiseerden. De Katholieken blijken te weten, waar het nu om gaat, want ook gister avond was, ondanks het mooie weer en den nog kortelings gehouden verkie zingsavond de groote Stadsgehoorzaal prachtig bezet. En deze laatste avond heeft een be geestering gebracht, welke de zaal vulde tot aan het hooge dak. Prof. Romme sprak, Rector Drost sprak. De eerste geestdriftig overtuigend, een vaste redeneering volgend aan wel ker conclusie ontkomen niet mogelijk was. Rector Drost deed die geestdrift nog hooger oplaaien, zoodat het ten laatste tot ovaties kwam. Eerst klonk, begeleid door de Sypmhonie „Franz Schweitzer" het Wilhelmus door de groote Stadszaal. Staande zongen allen het vaderlandsche Volkslied. Daarna beklom de heer Th. Wilmer het spreekgestoelte voor het openingswoord en zeide: De weken en maanden van onze politie ke propaganda loopen ten einde. Als wij deze avonden en de leiding van onze pro- pagandaclub „Dr. Schaepman" overzien, dan mogen wij getuigen, dat deze propa ganda waardig is gericht op het doel dat ligt in deze veelzeggende woorden: Ge loofd zij Jezus Christus! En allen antwoordden staande: In alle eeuwigheid. Amen. Spr. dankt allen voor hun tegenwoordig heid. De opkomst is zeer bevredigend op deze vijfde groote openbare vergadering. Wij stellen de tegenwoordigheid van prof. Romme en Rector Drost, die ons veel zullen kunnen leeren, op hoogen prijs. Spr. geeft dan het woord aan PROF. ROMME. Katholieken van Leiden. Het is niet de eerste maal, dat ik in uw midden vertoef in verband met de uit oefening van ons aller stemrecht. Toch wil spr. zich nader aan de aanwe zigen presenteeren en welals een een voudig kiezerdie zich alleen reken schap heeft te geven van hetwaarom. Dat is de altijd herhaalde vraag. Waarom moet ik op dat stembiljet straks dat eene hokje voor No. 1 van lijst 1 rood maken. De meest onverantwoordelijke daad zou het zijn ons af te scheiden van ons groote politieke blok, de politieke eenheid der Ka tholieken, ons geschonken als het erfdeel onzer vaderen om het te bewaren, te doen groeien en ongeschonden over te leveren aan het nageslacht. Nu ik hier sta als kiezer, moet ik heen- grijpen naar het diepste en hoogste waar om van het simpele rood kleuren van dat ééne hokje. En dat is: Ik ben de Heer, Uw God. Gij zult geen vreemde goden nevens Mij hébben. Dat klinkt misschien een weinig boud. Is die kiezersdaad nu direct een acte vóór of tegen God? Als wij onzen tijd verstaan, dan wordt op dit terrein onze waakzame en werkza me aanwezigheid geëischt. Staatsvergoding. Er gaat een golf van Staatsvergoding door de wereld, welke menschen, schep selen, maakt tot beulen der schep ping. De Staat, die gegeven is als middel, wordt als een god, waarnaast het leven van het individu in het niet verzinkt. Die strijd tusschen God en afgod, de we- reldstrijd, wordt ook hier gestreden. En dit is in dezen strijd het gevaar, dat de vijand niet strijdt met open vizier, dat hij zich in nevelen hult en zoo noodig zijn eigen ik verloochent als het erom gaat zijn doel, den Staat ten troon te verheffen, te verwezenlijken. Spr. wijst dan op het Communisme, staatsvijand No. 1, dat zich opwerpt als voorstanders van het bijzonder onderwijs, als.... schutspatroon van den godsdienst. Daarom kwam het nieuwe wetsvoorstel om revolutionaire afgevaardigden uit ons parlement te weren. Maar straks zullen de S. D. A. P. en de N. S. B. daartegen samengaan, maar wij moeten er op blijven hameren, dat het uit moet zijn met de parlementaire tribune be schikbaar te stellen voor communistisch gewroet van de politieke onderwereld. De man, die met den bom in zijn zak rond loopt, hij is het, die nooit in ons parle ment moet worden toegelaten. (Applaus). Moet ik nog wijzen op de mas- keering van een partijtje als van Mus- sert, die telkens met een andere bro chure zijn principen wijzigt? Slechts zijn stelling, dat de godsdienst de eenheid van den Staat niet zal mogen in den weg staan, wijzigt hij niet. Enkelen hebben zich aan de uitwer king van het gevaar der N. S. B. niet kunnen onttrekken. Zij zyn de ronse laars van Kath. zielen, verdraaiend God's woord, tot ergernis van duizen den en tot vreugde van hen, die in het Katholicisme den vijand zien. Zij gaan uit om de kudde te verstrooien Op dit oogenblik wil ik het woord herhalen, dat ik sprak tegen een van hen, den heer Vlekke, in de Staten van Noord-Holland, toen hij zeide, dat het oogenblik zou komen, dat de Katholie ken zouden opstaan tegen hun leiding. Ik heb toen geantwoord: Ik kan de gretigheid begrijpen waarmede door den heer Vlekke naar dat oogenblik wordt gesnakt, omdat dit de eenige mogelijkheid is om het begeerde doel te bereiken. Maar dan zal hy goed doen afstand te doen van de illusie, dat het Ned. Kath. volk zijn slechte voor beeld zou volgen. Verraad aan het Katholieke begin sel, dat pleggt het Kath. Ned. volksdeel nooit. (Applaus). Tusschen ons huis en Gods bedehuis ligt dat geweldige terrein van het maatschap pelijke openbare leven, dat ons gegeven is als een noodzakelijk middel om ons levens doel te bereiken. Noodzakelijk. Dat wil zeggen, dat wij er niet mede kunnen volstaan het ongeloof te bestrijden, maar wij moeten den Staat aanbieden aan God. De Staat geen afgod, maar een eere zuil voor den levenden God. Dat beteekent iets positiefs. En spr. somt dan de positieve middelen op, die de Paus in Zijn encycliek gegeven heeft. Wij zullen ons niet maskeeren en camou- fleeren, maar vrijwillig trachten de tota- liteitsdrang ie verwerkelijken, niet door te streven naar den heidenschen totalen staat, maar door te streven naar den eeuwigen, van alle tijden bestaanden God. (Applaus) Maar dan moeten wij zorg dragen, dat de volksinvloed wordt veilig gesteld. Spr. behandelt dan het bedrijfs- en be roepsleven als de natuurlijke elementen, die dienstbaar gemaakt moeten worden aan den Staat in eendrachtige samenwerking. Daartoe is noodig verandering van den geest, door uit te roeien het individualis me. Wij moeten weg uit de tegenstelling tusschen beginsel en belang. Het belang moet ondergeschikt worden gemaakt aan het beginsel. Geen beteugelde tegenwer king door eigenbelang in een soort poli- tie-staat, maar geprikkelde medewerking aan het welzijn van den Staat. Vervolgens is daartoe noodig verandering van den vorm. Het soc. leven moet getrok ken worden in de lijnen van de functie. Daartoe moet het beroeps- en bedrijfsleven als fundament worden erkend en daarop zal moeten worden voortgebouwd. En wie zal dat beter kunnen doen, dan hij die de eerste gelegenheid in het parlement om dit te erkennen, te baat nam, dan onze partij voorzitter. Het lot van de Nederlandsche natie, het lot van onze kinderen ligt nu in onze han den. Aan het slot van zijn encycliek „Mit brennender Sorge" zegt de Paus, na ons te hebben gewaarschuwd maat regelen te nemen, dat ieder van ons ant woord zal hebben te geven op deze vraag van den eeuwigen rechter: Waar zijn de kinderen, die Ik u gegeven heb? Ik bezweer U, zorg er toch voor dan als antwoord te kunnen geven: Geen van hen, die Gij mij gegeven hebt, heb ik verloren. Zoo zij het! De heer Th. Wilmer bracht direct daarna hartelijk dank aan Prof. Romme voor de wijze, waarop hij het inzicht had ver diept. Hij heeft gecombineerd de bezonken wijsheid van een wetenschappelijk denker èn de vurige geestdrift van den socialen werker. Na een korte pauze was nu het woord aan RECTOR DROST, Spr. wil erop wijzen, dat het bij deze ver kiezing niet gaat om direct stoffelijke be langen. Het gaat om hoogere belangen, wel ker waarde reikt over de eeuwen heen. Het nageslacht rekent op ons. ri 46 Deze tijd is zoo mooi, omdat de toekomst rekent op ons. Wij moeten aan den stroom van dezen tijd een bepaalde richting geven, de christ. richting, de katholieke richting. Juist nu begrijpen de machten der duister nis, dat, als zij nu het heft in handen krij gen, zij heerschen zullen over de toekomst. Dit is een strijd om de wereldbeschou wing. Sommigen zijn er lauw en moedeloos geworden, zij zitten in de put. Beroerder kan het toch niet worden. Zij grijpen iede re hand, die him wordt toegereikt, maar zij halen een wereldbeschouwing binnen, die onze heiligste goederen zal verkrach ten. Het gaat er nu -niet om of wij meer steun of hooger salaris zullen krijgen, maar het gaat om ons nageslacht. Laten wij het sterke geslacht zijn, dat zich zelf dood sjouwt, dat zelf misschien het herstel der maatschappij niet meer be leven zal, maar wij zuilen de illusie heb ben, dat wij de wereld beter hebben ge maakt. „Zaai je bloed in de voren", roept spr. met van Scheltema uit, de fundamenten van rechtvaardigheid en liefde, dan zal het nageslacht bloeien uit ons bloed. Zoo moeten wij den verkiezingsstrijd zien. Iedere roode stip als een roode drup pel bloed, ons offer tot redding der we reld. Er zijn meer van die verschuivingen ge weest in de wereldhistorie. Hoe katholiek was een Noord-Afrika en één geslacht heeft de tijd niet gebruikt om het geloof te bewaren. U is katholiek. Omdat een uwer voor vaderen in tijden van vervolging zijn en uw geloof heeft bewaard. Hy heeft op een zolder, in 't ge heim zijn godsdienst gevierd, maar hij heeft stand gehouden. Nu rust op ons diezelfde verantwoorde lijkheid. Nu zijn er weer valsche profeten, moderne heidenen, die de wereld willen doen breken met God. Onze taak is het, het kruis in deze moeilijke tijden over te dra gen aan het nageslacht, dat eens bij God zal begrijpen, dat zij hun geluk te danken hebben aan him sterke voorouders in de twintigste eeuw. Wat heeft dat te maken met de verkie zing? Er wordt nu gestemd over wereldbe schouwingen. Daarom is iedere stem op de kath. lijst een Credo: Ik geloof. De wereld doolt en dwaalt. Wij hebben de oplossing in deze dwaling, omdat wy de waarheid hebben. Er zijn er nu, die zeggen: daar heeft de Kerk niets mee te maken. Maar rui ken weten niet meer wat Godsdienst is. Die denken dat Godsdienst is een H. Mis om half acht en negen uur en drie Weesgegroeten voor je bed. Maar Godsdienst is de verheerlijking van God in het heele leven. De menschen moeten op de eerste plaats terug naar God. Eerst de juiste begrippen omtrent de geboden en de moraal, dan pas kan de sociale en economische orde wor den hersteld. Het openbare leven Wordt beheerscht door politiek en God moet heerschen in het openbare leven. Daarom heeft de Kerk een taak in het openbare leven. Christus kan geen Koning zijn over de maatschappij als zijn herauten Zijn stem niet laten hooren in het openbare leven. Dat is geen politiek katholicisme. Dat is het verdedigen van onze heiligste goederen. De eerste, die veroordeeld werd door de wereld om politiek katholicisme was Chris tus, toen de Pharizeeën politieke misdrij ven verzonnen om het Staatsgezag tegen Christus op te zetten. Toen zij riepen: Hij AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Groote bridge-drive In de zalen van Restaurant Zomerzorg onder ausp. der Ned. Reisver. voor Kath. Aanvang precies 8.15 n.m. Vrijdag, St. Christoffel, ledenvergadering „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Mei a,s. waargeno men door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. ruit het volk op. Hij weigert belasting te betalen aan den Caesar. Hy wil Koning worden. Een katholiek, die zegt: ik wil wel meehelpen het Rijk van Christus uit te breiden, maar ik doe niet aan poli tiek, is iemand, die aan het water staat en zegt: Ik wil er over, maar ik wil geen brug, geen booten en niet zwem men. Ik zal wel wachten tot de over kant bij my komt. Aan al onze beginselen hebben wij niets, als wij geen volksinvloed hebben op poli tiek terrein. Een der bisschoppen van Mexico schreef: Het is de groote fout der Kerk in Mexico geweest, dat zij zich niet heeft bemoeid met de politiek. Maar die politiek moet een kath. politiek zyn. Waar vinden wij die kath. politiek. Bij de R.K. Staatspartij? Ik kom hier niet voor de R.K. Staatspartij. Ik spreek hier voor het kath. volk, voor u, voor uw gods dienst en uw vrijheid. De R.K. Staatspartij Is hoogstens een middel en ik kom voor een doel. Ik zoek niet u voor een partij, maar een partij voor u. Ik zoek een middel voor dat hooge doel. De R.K. Staatsparty is maar een naam voor een lichaam, dat meegroeit met de be hoeften van den tijd. Wij kunnen niet andera dan eenheid heb ben, omdat wij met eenheid van beginselen de belangen en rechten van elkander moe ten behartigen. „Zoo lang een lidmaat lijdt, lijden alle ledematen", zegt St. Paulus. Ware dat niet zoo, dan was er iets niet in orde met ons katholicisme. Als het gaat om elkanders belangen moeten wij één zijn, andera zijn wij niet goed katholiek. En nu breng ik hulde aan die dul- zende katholieke arbeiders, die in al hun nood één gebleven zijn met ons. Hulde aan die weldoeners der mensch- heid. Maar daarom eischen wij ook van onze kath. Kamerfractie een open oog voor de behoeften der kath. arbeider». (Applaus). Men zegt wel eens: die Staatspartij is zoo verouderd. Maar als de Staatspartij niet is meegegaan met haar tijd, zijn wij niet mee gegaan met onzen tijd. Dan hebben wij iets verzuimd op de werkvergaderingen en in de actie. „In den tijd van Schaepman was er ka tholieke eenheid noodig", zegt men soms, nu niet meer. Juist in dezen tijd, zegt spr. is zij noodig. Wanneer wij 40 jaar geleden die Staatspartij niet hadden gehad, dan stond ik hier nu niet als een vrije pries ter, met een vrij woord in een vrije ver gadering voor een vrij volk. Maar in andere landen stemmen de ka tholieken toch ook op verschillende par tijen? Laten wij toch niet naar andere lan den kijken. Laten die andere landen lie ver naar ons kijken. Hoe verbaasd, aldus spr., waren nog dezer dagen enkele Fransche priesters toen zij onze kinderen in de" Schoolmis ter Communie zagen gaan en zy onze ka tholieke scholen zagen, gebouwd met steun der regeering. De eenheid besprekend, zegt spr.: Het gaat juist om het volk. Juist omdat het volk den Bisschoppen ter harte gaat, om dat zij hun kinderen willen bewaren, óók voor het stempellokaal, daarom dringen Zij aan op eenheid. Ik weet niet wat de R. K. Staatspartij bereiken zal, maar ik weet dat de K. D. P. niets bereiken zal. Spr. behandelt dan de stroomingen, die beuken aan het bolwerk van het Chris tendom, Communisme en N. S. B. Eerst behandelt spr. de huichelarij van het Communisme, dat hier is gaan vleien en streelen, omdat het gezien heeft, dat het woord van Lenin: „Brandt en moordt, als het noodig is voor de revolutie" hier geen resultaat zal hebben. Er zijn er, die bang zijn voor het Com munisme en die nu vluchten in de armen van een anderen duivel, het nationaal so cialisme. En nu kan de N. S. B. zeggen: wij willen een Godbelijdenden Staat, maar dan kennen zij zelf het Nationaal Socialisme niet. Nat. Socialisme is open lijke of bedekte Kerkvervolging. Het eerste gebod in Duitschland is nu: Het Nat. Socialisme is de heer Uw God. Daar in Duitschland is geschreven: Wij hebben niets te maken met den Jood Marx, met den Jood Trotzki en met den JoodChristus. Zoo wordt daar Chris tus bestreden. Hitier zelf zeide bij een vraag over zijn positieve Christendom: „Men moet een stervende nooit zeggen, dat hij sterven gaat". Een Duitsche prelaat zeide ons onlangs: „Verwoesten zij onze kerken maar, dan konden wij ze weer opbouwen, maar nu I zullen wij ze zelf over veertig jaar moeten 1 afbreken, want de jeugd verleert de weg naar de kerk".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2