Wat is en wat wil de Oxford-groep? Nieuw Spaansch Kabinet te Valencia DINSDAG 18 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 7 Maar wij zijn drie millioen. Drie millioenals elk van ons één mensch tot God kon brengen, was alle Godloosheid, alle heidendom uit ons land weggevaagd. Een naïeve gedachte? Ja, maar de naïeviteit ligt niet in de gedachte, maar in de lauwheid van duizen den katholieken. Spr. komt nu bij het toetsen van die taak aan de nuchtere werkelijkheid tot de con crete plannen van het Comité der Katho lieke actie „Voor God", die nu zeven maan den bestaat. De plannen van de Katholieke actie „Voor God. Invloed op de massa. De Katholieke actie „Voor God" wil slechts mee-helpenomde menschen tot God te voeren naar Christus' geest en vol gens Zijn werkwijze. De Katholieke actie „Voor God" wil gaan tot het Nederlandsche volk in zijn geheel. Voorop moet staan, dat wij het terrein moeten verkennen, moeten weten wat de tegenpartij doet, moeten kennen de plaat sen waar wij aanvallen moeten afslaan. De „documentatie" is dus een der eerste zeer belangrijke werkzaamheden van het Comité van actie. Het Secretariaat verzamelt gegevens over het werk der practisch-godloozen, over hun organisaties, hun doordringen in de Chris telijke rijen. Ook dit: uit geheel Nederland ontvangen wij geregeld alle strooibiljetten, pamfletten, vlugschriften, brochures, alles wat in de brievenbussen wordt geduwd, of massaal wordt verkocht. Wat staat daar onzerzijds, wat stond daar van katholieke zijde te genover? Niets of zeer weinig. Eénige apologetische lectuur wordt hier en daar huis aan huis bezorgd, maar de massa wordt niet bereikt. Wij zijn nog niet ge noeg op de straten, op de pleinen, in alle huizen, zooals Christus was. Wij zoeken nog niet, zooals Chris tus, allen op! Zij, die een wereld zonder God willen, doen dat wel. De katholieke actie „Voor God' Is thans met dezelfde massa uitgave voor gratis verzorging begonnen, zoowel bij katholie ken als niet-katholieken. Sinds Januari zijn nu ruim 3 millioen Vliegende Bladen huis aan huis bezorgd. Elk nr. onzer Vliegende Bladen van 8 pagina's had een oplage van ruim 1 millioen. Om geheel Nederland huis aan huis te bereiken zijn telkens echter ruim iy, millioen exemplaren noodig. Bovendien zijn door het comité ruim een half millioen andere vlugschriften gratis verspreid en ongeveer zestigduizend bro chures tegen geringen prijs verkocht. Eenige weken geleden is het door mr. Marchant geschreven eerste nr. verschenen van een reeks van twee-en-twintig popu laire drie-cents brochures over God, Kerk en Maatschappij. Eenzelfde reeks voor ont wikkelde leeken volgt weldra. Wij zullen deze ook aan d© stads- en stations kiosken verkrijgbaar stellen. Wij denken zelfs over verkoopsauto maten. Als Christus: de Godsgedachte brengen onder het volk, dat is het doel van die mas sale lectuurverspreiding, dat is ook het doel van andere op het eerste gezicht mis schien zeer gering schijnende middelen als de lichtletters, die 's avonds en 'snachtsstaantebranden op het Koningsplein te Amsterdam in het hartje van de stad. De pastoors en kerkbesturen hebben de millioen endistributie der vliegende bladen geregeld, de propagandaclubs en anderen hebben ze verspreid. Jeugdvereenigingen hebben groote actie gevoerd in eigen kring, hebben bestelhuizen ingericht voor onze uitgaven en ze in massa verspreid. En de stands- en vakorganisaties? Wij hopen ook op haar enorme krachten! Het is misschien goed eenige concrete punten van mogelijke samenwerking juist met de stands- en vakorganisaties te noe- Verspreïding van brochures in schaft- en vereeniglngslokalen. Als daar zijn: Het gezamenlijk uitgeven van brochures en vlugschriftlectuur ter verspreiding in de schaftlokalen en de ver- eenigingslokalen. Het inrichten van goede fabrieksbibüo- theken die lectuur uitleenen voor de schaft tijden en waar noodig ook om mee te nemen naar huis. Vervolgens: katholieke fabrieks- krantjes. Reeds jarenlang heeft de priester Henri de Greeve, die ons volk kent als géén, hiervoor ge pleit. Katholieke fabriekskrantjes.een prachtig èn een uitvoerbaar denkbeeld. Uitvoerbaar: wat aan de communistische cellenbouwers telkens weer gelukt is, waar om zou dat ons niet gelukken? Eenige andere algemeene perspectieven zijn dan verder: Het vormen van clubsgilden, praat- av-— nf welke vorm men er aan ge Geestelijke vernieuwing in ontredderde wereld een Hoe staan wij daartegenover? Met wat Amerikaansch aandoende re clame heeft de z.g. Oxfordgroep in Utrecht haar Pinkster-bijeenkomst gehouden, onder het motto „Nieuw Nederland loopt van sta pel". De bijeenkomsten in de oude Bisschops stad zijn door duizenden bezocht en heb ben een beeld gegeven van de vlucht van deze nieuwe beweging ook in ons land. Wat is die Oxford-groep en wat wil zij? Op deze vraag geeft een zoo juist ver schenen brochure van prof. Th. Piket S.J. een brochure uit de bekende serie „Waar heid en Leven", welke net op tijd uit kwam om ons actueele inlichtingen over de genoemde beweging te verschaffen een uitstekend gedocumenteerd en objectief antwoord. De Oxford-groepbeweging is geen poli- lieke beweging, zooals men in deze dagen allicht zou veronderstellen, nu allerlei „be wegingen" zich aandienen, welke uitkomst beloven uit de ontreddering van dezen tijd. Neen, de beweging, welke is opgezet door den in Amerika geboren Lutherschen pre dikant Frank Buchman, wil een geestelijke opleving, een geestelijke vernieuwing bren gen aan den onbevredigden'en ontgoochel den modernen mensch, zy wil „in moder ne taal de boodschap van Jezus Christus aan de menschen prediken en een nieuwe wereld opbouwen onder leiding van den H. Geest." Het is een typisch protestantsche bewe ging, hetgeen reeds af te leiden is uit haar oorsprong en verder bewezen wordt door de kringen, waarin zij ingang heeft gevon den, maar zij wil zijn een interconfessio- neele beweging en als zoodanig tracht zij ook de Katholieken voor zich te winnen. Daarom is het behalve om redenen van ac tualiteit ook om deze reden wenschelijk, dat wij weten, wat de Oxford-groep wil en hoe wij daartegenover staan. Vanzelfsprekend zijn wij het met het boven aangegeven doel der beweging vol komen eens en in de middelen, welke zij aanwendt om tot dat doel te geraken, is veel, wat ons sympathiek is, wat de geleerde Jezuiet, prof. Piket, in zijn brochure geens zins verheelt. Doch 1 alles wat wij waar van wil, voor intellectueelen; het vervaar digen van een korte kernachtige film. Wij gaan, besloot spr., als de twaalf, met nieuwe heldhaftige geestdrift werken en strijden voor Gods eer! Een massaal eerherstel zal de vernieu wing van ons aller eigen leven zijn, mas saal zullen wij rusteloos rondom ons agee- ren, om de eer van God weer het eerste, het hoogste te doen zijn, in het gezin, in de staat, in de vereenigingen. De algemeene voorzitter der Nederland sche Katholiekendagen mr. A. I. M. I. Baron van Wijnbergen sprak een woord van dank aan alle medewerkenden, daar aan een opwekking verbindend het gehoor de in practijk te brengen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, noemde den Katho liekendag geslaagd. Aan baron van Wijn bergen bracht spr. zijn hartelijken dank. Na aan God hulde te hebben gebracht, eindigde spr. met den wensch, dat de Gods vereerders den zelfden ijver zullen toonen als de godloochenaars. Aan de knielende vergadering gaf de Bisschop daarna zijn zegen. HET SLUITIINGSLOF Hedenmiddag is met een pontificaal Lof, gecelebreerd door mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, de Ka tholiekendag besloten. Tijdens dit Lof heeft de zeereerw. heer A. M. Jansen, directeur van de Katho lieke Actie in het Aartsbisdom Utrecht een predicatie gehouden over het onder werp: Kinderen Gods door Jezus Christus. Als wij de wereldellende beschouwen en van alle kansen om ons heen meer duisternis zien dan licht, dan past het ons Christenen niet, te beginnen met te zeg gen, dat de wereld niet deugt, maar met te erkennen, dat wij zelf te kort zijn ge schoten in onze wereldtaak. De wereld heeft behoefte aan radicaal en consequent Christendom, dat niet door compromissen verslapt en verwaterd is. Apologeten van het practische leven heb ben wij broodnoodig. Deze onvervalscht katholieke geest zal den Christen niet eigen worden, als hij niet tot het huiveringwekkende besef komt, dat hij door het doopsel tot een an der leven geboren wordt, dat niet meer van hemzelf is; als hij niet overneemt de blijde jubel van de eerste Christenen, die het doopsel als een beslissend begin be schouwden van een nieuw, van een an der, van een goddelijk leven, van het le ven van kind van God. Wij zullen Christusdragers moeten zijn overal; in huis, op straat, in ons werkmi lieu, in alle omstandigheden moeten wij Christus in ons laten zien en zoo daad krachtige verkondigers zijn van de blijde boodschap van het kindschap Gods. Door de goedheid van Christus uit te stralen moet op de eerste plaats de wereld be keerd worden deeren in de beweging, kunnen wij er toch niet aan meedoen, omdat hetgeen de Ox fordbeweging opnieuw heeft ontdekt, in het Katholicisme reeds eeuwen bestaat in een veel dieper gefundeerden, veel concreter, rfj leer en meer harmonisch uitgebouwden vorm. De beweging van Budhman heeft zich voornamelijk gericht tot de hoogere krin gen, welke zij eerst wil winnen om van daaruit haar invloed ook uit te strekken tot de andere standen. Zij wordt dan ook wel zeer typeerend genoemd het Leger des Heils van den hoogeren stand. Evenals het Leger is de Oxfordbeweging een leekenbeweging, wil zij geen nieuwe secte zijn, maar een interconfessioneel ka rakter behouden met het doel: betere leden der Kerk te maken. In ieder persoonlijk moet het besef ont waken, dat wij door de zonde onze gees telijke erfenis verspillen en Gods bedoe lingen verijdelen. Men moet beginnen met de zonde te ver laten door min of meer in 't openbaar (op z.g. house-parties) zijn fouten te belyden en voorts door goed te maken wat men mis dreven heeft. Om het volmaaktheidsideaal te bereiken dient men zichzelf volledig over te geven aan God en toe te passen de vier absolute eischen van de Groep, welke de „grondwaarheden" van het Evangelie zijn: absolute eerlijkheid, absolute reinheid, ab solute onzelfzuchtighesid en absolute liefde. De eenige gids, die men daarbij noodig heeft is de H. Geest. Om de stem van den H. Geest te verstaan, moet iederen dag, liefst 's morgens een uur of een half uur stil geluisterd worden. Dat is in groote trekken het essentieele van de beweging. Dogma's zijn er niet; een kerkelijk verband is er ook niet; het is, zooals een Oxford-groeper het noemde: „de" Kerk in colbert, het Evangelie in werkpak. Zoo in het kort gezegd, klinkt dat alles vrij aannemelijk en zit er vooral voor een Katholiek veel sympathieks in, omdat hij hier en daar een klank hoort, die ook door een der onzen zou gezegd kunnen zijn. Wat wij Katholieken in de beweging op de eerste plaats kunnen waardeeren is, dat ook zij de zonde aanwijst, als de oorzaak van de moderne kwalen en een terugkeer predikt tot God. Omdat zij haar aanhan gers voor het allergrootste deel vindt on der de Protestanten, kunen wij in de Ox- fordbeweging bovendien nog waardeeren, dat zij de Protestanten weer de waarde voorhoudt van verscheidene erfgoederen der Katholieke Kerk, welke zij eens verworpen hadden. De Oxford-groepen kennen de zondenbe lijdenis aan een vertrouwd persoon; wat is dat anders dan de (zij het onsacramenteele) biecht? Zij kennen de publieke zondenbelijdenis; wij ook, maar niet als algemeen toepasse lijke practyk. Zij kennen de algemeene missieplicht; wij niet minder. Zij vatten de zonde weer op in Katholie ken zin als een daad, waarvan vergiffenis mogelijk is, en hebben gebroken met de protestantsche opvatting van de absolute zondigheid en verdorvenheid des menschen. Dat alles maakt, dat wij het werk van deze groep met sympathie kunnen gade slaan. Zij vangt verschillende dolenden op en brengt ze dichter by de Katholieke le vensopvatting. Wat ons echter verhindert om ons bij deze beweging aan te sluiten, is in hoofd zaak de wetenschap, dat het nieuwe leven, dat zij prediken, in de Katholieke Kerk in vollen rijkdom, ontplooiiing en harmo nie is te vinden. Het is alles zoo vaag en on bestemd wat gepredikt wordt in de Ox ford-groep; een ieder, die op den avond van 2en Pinksterdag naar de uitzending door de N. C. R. V. van een stukje der bijeen komsten in Utrecht heeft geluisterd, zal dat moeten beamen. „Ongetwijfeld, schrijft prof. Piket, het is hun te doen om een door God geleid leven, maar gaat het niet te veel om een men- schelijk leven door God geleid, om de lei ding Gods in een zuiver menschelijk le ven." Voor ons Katholieken gaat het echter om iets veel voornamere, n.l. om het leven van Christus in ons, het mysterie van onze vovennatuurlijke vereeniging met Christus. Voorts schrijf prof. Piket: „Hun gemis aan dogmatische begrippen is ook oorzaak van een miskennen der versterving, die toch tot het wezen van het Christelijk leven be hoort." „Deze reserves gelden ook dén, wanneer de groep blyft bij wat zij rechtens wil en kan zijn: voorhoede, hulp-armee, nederige dienares om de menschen, die totaal ver vreemd zyn, weer naar de Kerk terug te voeren, of wederom hun kerkelijke resp. katholieke plichten te doen beleven. Doch feller, ja onverbiddelijk zou onze afweer moeten worden, indien de Groep meer zou willen zyn, als zy in de plaats van de Kerk zou willen treden, of nog erger: een soort boven-kerkelijke gemeenschap vor men. Dan is ze onherroepelijk af te wijzen, om haar schamel bezit aan dogmatische waardei), maar vooral om haar gemis van datgene wat Christus als het wezen van Zijn Kerk heeft ingesteld: onze hiërarchie, on ze sacramenten, onzen cultus". Hoewel de Kerkelijke autoriteiten in deze nog geen uitspraak hebben gedaan, lijkt het ons toch, dat een deelname aan de practijken der Oxfordbeweging voor een Katholiek niet geoorloofd is. „Bij al het goede wat de Groep doet aldus prof. Pi- Caballero en de Anarchisten uit de regeering Valencia gebombardeerd NEGRIN DE NIEUWE LEIDER Nadat de regeeringsvorming in Valencia eerst was opgedragen aan Largo Caballero, die evenwel niet kon slagen, heeft presi dent Azana de kabinetsformatie opgedra gen aan Negrin, den socialistischen minis ter van financiën uit het afgetreden kabi net. Deze heeft thans een regeering samen gesteld, waarin geen der beide vakverbon den (het socialistische en het anarchisti sche) vertegenwoordigd is en waarin Ca ballero niet meer is opgenomen. Het kabi net bestaat uit negen leden, allen behoo- rende tot de partijen, wier eerste doel het is, den burgeroorlog te winnen en pas daar na Spanje's toekomstigen bewindsvorm ook op economisch gebied vast te stel len. De regeeringspartijen streven naar een meer democratisch dan extremistisch be wind, en de communisten, die het initiatief namen tot de crisis, schijnen, voornamelijk om tactische redenen in dezen, de zijde der meer gematigde repubikeinsche groe pen te hebben gekozen. Men wenschte vooral na de gebeurtenissen in Catalonië, een regeering, die de instemming zou kun nen vinden van de groote massa der be volking, en de sympathie van Engeland. De soc. democraat Prieto is thans minis ter van nationale verdediging. BOMBARDEMENT VAN VALENCIA 47 dooden en 42 ernstig gewonden Zaterdagavond heeft een vliegtuig Va lencia gebombardeerd. Er werden 47 per sonen gedood en 42 ernstig gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich een En- Engelschman en een Franschman. Twee lo kalen van de Fransche ambassade werden ernstig beschadigd en van het Fransche consulaat sprongen alle ruiten. De ruiten van het Havas-bureau werden eveneens vernield. Voortaan zal Valencia geheel in het donker blijven, heeft de regeering be paald. De straatverlichting zal niet meer worden ontstoken. HEBBEN REGEERINGSTROEPEN TOLEDO EN DE UNIVERSITEITS- WIJK HEROVERD? Tegenstrijdige berichten Een speciale correspondent meldt: Een gisternacht gepubliceerd communiqué spreekt de berichten uit Valencia tegen, volgens welke de regeeringstroepen Toledo en de universiteitswijk zouden hebben her overd. Aan den anderen kant echter bevestigen inlichtingen, die in den generalen staf van Mola, onder wien Toledo en de universi teitswijk ressorteeren, ontvangen zijn, evenals verslagen van buitenlandsche jour nalisten van die fronten, deze berichten. DE STRIJD IN BASKENLAND Radio Nacional deelt de volgende berich ten van het hoofdkwartier mede: De rechtschen zetten hun opmarsch in Biskaye voort en hebben verscheidene dor pen in den sector Amorebieta bezet. De belangrijkste stelling in heuvel 180, die het dorp Amorebieta beheerscht. Uit de ande re sectoren valt door het slechte weer niets te melden. Uit Bilbao wordt gemeldt, dat ondanks de regen Amorebieta, op 16 K.M. ten Zuid oosten van Bilbao gisteren den geheelen dag op verscheidene plaatsen is blijven branden, zulks ten gevolge van een eer gisteren ten uitvoer gelegd bombardement, waarbij rechtsche vliegtuigen een waren hagel van brandbommen en uiterst explo sieve bommen neerwierpen. Het offensief der rechtschen op Amorebieta, dat eergis teren door vijf bataillons was ontketend, zou gisteren tot staan zijn gebracht, dank zij onweer én regen, waardoor de lucht strijdkrachten niet konden optreden. Amorebieta bevindt zich nog steeds in handen van de Basken. ket S.J. bij al de winst, die zy kan ople veren voor een modern paganisme of een ingeslapen Christendom, beteekent zij toch over de heele lijn voor den geloovigen Ka tholiek om haar onmiskenbaar Protes- tantsch karakter: een gevaar en een drei gend verlies". Is er voor ons iets te leeren van deze Oxfordbeweging? Ongetwijfeld. Het bestaan en het ontstaan van deze Groep en het feit, dat de moderne mensch by haar de levensvernieuwing zoekt en niet bij ons is een aanklacht tegen al wat er bij ons aan middelmatigheod en ver slapping is. Onze reactie op de reveil, welke tot stand is gekomen buiten de Katholieke Kerk, moet zyn: ons eigen geloofsleven verdie pen en daarvan getuigen door ons openlijk en consequent leven als Katholiek. Als we beginnen met dat op ons zelf toe te passen, zullen wij vanzelf de geëigende wegen vinden, onder de leiding van den H. Geest, die Zijn Kerk door alle eeuwen heen geleid heeft en geinspireerd, naar het hart en het verstand van onzen zoekenden even- mensch. Veni, Sancte Spiritus, Reple tuorum corda fidelium. Kom, Heilige Geest, Vervul de harten uwer geloovigen. Vluchtelingen uit het Baskenland. Ongeveer 4000 mannen, vrouwen en kin deren, die aan de Baskische autoriteiten de verzekering hebben gegeven, dat zij In het buitenland voor zichzelf kunnen zorgen, zijn Zondagmorgen aan boord van het Spaansche s.s. „Habana" naar Bordeaux vertrokken. Het was eerst de bedoeling, 4000 arme kinderen naar Engeland te evacueeren, doch de toestemming van Londen is niet op tijd ontvangen. De „Hunter" te Gibraltar De Britsche torpedojager „Hunter" is in het droogdok te Gibraltar opgenomen en door deskundigen onderzocht. Het schip vertoont een groote scheur aan bakboord in het midden van het schip ter hoogte van de waterlijn, de radiomast werd weggesla gen. Men vermoedt, dat het stoffelijk over schot van de vijf matrozen die vermist worden in de stookruimte ligt. Veertien leden van de bemanning zijn ernstig ge wond in het ziekenhuis van Gibraltar op genomen. Zeventien Spaansche vliegtuigen landen op Fransch gebied Zeventien vliegtuigen der Spaansche re geering, twaalf jagers van Amerikaansche type en vijf verkenners van Spaansch fa- bricaat, die gistermorgen tegen vijf uur van Santander waren opgestegen om over de linies der nationalisten bij Bilbao t« vliegen, zijn in den mist verdwaald en te gen half negen op een terrein bij Pont long in Frankrijk gedaald. In overeenstemming met de voorschriften van het ministerie van Luchtvaart zijn de vliegtuigbestuurders uitgenoodigd naar Spanje terug te keeren. Zij zullen onder geleide van een Fransch militair toestel op stijgen, zoodra de weersomstandigheden dat toelaten. OM DE IJZERMIJNEN IN HET BASKENLAND Volgens de „Daily Herald" is de Duitsche regeering voornemens pogingen in het werk te stellen om voor haar eigen militaire doeleinden zich te verzekeren van de ijzer- ertsvoorraden in Noord-Spanje, waarop Groot-Brittannië voor zijn verdedigings- en industriedoeleinden vertrouwt. Dr. Schacht de Duitsche minister van Economische Za ken en president van de Rijksbank heeft volgens de „Daily Herald" thans openlijk toegegeven, dat de Duitsche oogmerken in Noord-Spanje tegen de Britsche belangen ingaan. „Daar het erts van Bilbao minstens 7 procent van het geheele Engelsche ertsver- bruik uitmaakt, zoo schrijft de „Deutsche Volkswirt", welk blad de spreekbuis van dr. Schacht genoemd kan worden, verkee- ren de economische behoeften van Enge- land's bewapeningsprogram in gevaar. De tegenwoordige toestand reeds, zoo vervolgt het blad, kan moeilijkheden veroorzaken aan de Britsahe bewapeningsindustrie bij het verwerven van grondstoffen, Een blij vend tekort aan ertsuitvoer uit Bilbao, juist nu een toenemende aanvoer dringend nood zakelijk is, zou het Britsche bewapenings program ernstig belemmeren." De „Daily Herald" meent hierin een aan wijzing te zien, dat de verovering van Bil bao door Duitsche wapenen in Duitschland officieel beschouwd wordt om de Britsche verdedigingspolitiek te ontwrichten. Het Baskenland, zoo voegt de „Daily Herald" hieraan toe, produceert minstens 70 pro cent van Spanje's export aan ijzererts en vele mijnen zyn Britsch eigendom. Het ijzer uit dit gebied is bijzonder waardevol wegens zijn zeer laag gehalte phosphor. Tot voor kort kwam een stijgend aandeel van Engeland's invoer aan ijzererts uit Afrika, meerendeels uit Spaansch Marok ko. Het ertsgebied van Marokko wordt ge schat op 25 millioen ton. De bezetting van dit gebied door de nationalisten heeft den Britschen ertsfoelangen reeds ernstige scha de toegebracht. Franco heeft de belangrijk ste in het Rif nabij Melila in beslag geno men en zendt de erts naar Duitschland, in uitwisseling voor wapenen en anderen steun, welken hij van Berlijn ontvangt. De Duitsche invoer aan Spaansch ijzererts is toegenomen van 37.210 ton in December tot 206.707 ton in Januari. Hetzelfde is het geval met de koper, en pryrietmijnen v. Rio Tinto en elders in Spanje. Zooals het ver slag der maatschappij Rio Tinto onlangs toegaf, betaalt Franco voor de producten dezer maatschappij in gedeprecieerde pe seta's, waardoor de Britsche aandeelhouders van de opbrengst verstoken blijven, terwijl de delfstoffen naar Duitschland verscheept worden. Tot dusver is de Britsche invoer uit het Baskenland via Bilbao toegeno men, daar de Spaansche regeering dit ge bied beheerscht. Dientengevolge is de totale Britsche in voer aan Spaansch ijzererts van een ge middelde per maand van 75.000 pond ster ling in de eerste drie maanden van 1935 opgeloopen tot 80.000 pond sterling in 1936 en tot 100.000 pond sterling in 1937. Indien de „Hitler-Franco-troepen" Bilbao veroveren, zal Franco een groote schuld aan Berlijn te betalen hebben, en hij zal het betalen met het ijzererts, waarvan de uitvoering van het Britsche bewapenings program grootendeels afhangt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7