DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Vreeselijk Auto-ongeluk te Alphen Zes personen om het leven gekomen ONZE LIJST. EEN MODERN COIFFURE 28ste Jaargang DINSDAG 18 MEI 1937 No. 8725 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t. GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Geen behoorlijke manier van debatteeren. In de laatste aflevering van Het Schild heeft de hoofdredacteur prof. Verhaar naar aanleiding van een gestelde vraag het volgende geschreven: „Herhaaldelijk hebben Paus en Bis schoppen van hun .geloovigen ge vraagd, ja geëischt, dat zij in deze verschrikkelijke en verwarrende tij den waarin vooral de geestelijke belangen der Kerk aan alle kanten bedreigd en bestreden worden (Rus land, Duitschland, Spanje, enz.) ook in de politiek een aaneengesloten eenheid vormen. Eenheid op alle gebied is een absolute en noodzake lijke eisch voor alle Katholieken. Wie die eenheid bestrijdt of ver breekt, pleegt verraad aan de Kerk van Christus! Reeds daarom is het voor iederen Katholiek een gewetens plicht zich te onthouden van iederen steun aan elke dissidente groep (hoe die zich ook mag noe men). En in deze feitelijke om standigheden zijn de Katholieken m.i. verplicht, om te stemmen op de ééne Katholieke Staatspartij. Ik zeg niet, dat wij het in "alles met die Staatspartij eens hoeven te zijn. Maar het algemeen belangderKerk eischt van ons in dezen tijd, dat wij onze persoonlijke meening een oogen- blik op zijde zetten en dit persoonlijk offer brengen in het belang on zer Heilige Kerk". Dit is voor den secretaris der K. D. P., den heer C. D. Wesseling, aanleiding, om in „Onze Vaan" een paar zinnen met eenige hatelijkheden te werpen naar den hoofdredacteur van „Het Schild" (welke dezen, natuurlijk, niet zullen deren), om dan te besluiten met: „Wij hebben, god dank, onzen eigen biechtvader, die er heel anders over denkt dan rector Verhaar". Dat is geen behoorlijke manier van de batteeren! Als „Onze Vaan" op serieuze wijze zou hebben getracht, de meening van prof. Verhaar op zakelijke gronden te bestrij den, als het blad tegenover de meening van prof. Verhaar had kunnen stellen een andere meening van een anderen autori teit en dit dan ook inderdaad had gedaan het zou volkomen verklaarbaar zijn geweest en niemand zou het hebben kwalijk genomen! Maar: niets van dat alles. En, in de plaats daarvan, een beroep op de mee ning van den onbekenden voor ons althans: onbekenden biechtvader van den heer W! Ziet, dat is een manier van discussie, die ons niet smaakt, heelemaal niet! Uiter aard kan de feitelijke waarheid en juist heid van een dergelijke mededeeling nooit bevestigd of bestreden worden. En daarom moet men zoo'n mededeeling niet doen in een openbare discussie, mondeling of schriftelijk, en zeker niet om er zich mede te verdedigen tegenover een ander, met wien met het niet eens is. Dat is geen manier van debatteeren, welke wij be hoorlijk kunnen vinden. Men kan intusschen hieruit besluiten, hoe ongewenscht zouden zijn openbare de batvergaderingen tusschen R. K. Staats partij en K. D. P. Ter wille van groote katholieke belangen, om veel gegronde ergernis te voorkomen, mag de R. K. Staatspartij er niet over denken, om daarvoor haar medewerking op welke wijze dan ook te geven en zij doet dit dan ook niet! V De katholiekendag Een katholieke courant moet het nieuws geven, minstens zóó goed, zóó volledig en zóó vlug als een niet-katholieke courant. Maar zij wil en zij moet meer doen! Zij moet geven voorlichting; zij moet het katholieke leven leeren zien, leeren kennen, leeren in practijk brengen. Dat is de taak van de katholieke courant, als katholieke courant, welker belang rijkheid nog te velen, van wie men beter zou verwachten, niet volkomen schijnen te begrijpen! Wij zouden vandaag de lezers wel heel bijzonder willen verwijzen naar ons verslag van den zevenden Nederlandschen Katholiekendag te Utrecht gehouden. Men schenke zichzelf nu 'ns den tijd, om te lezen en te overwegen en een besluit te maken, naar aanleiding van het daar Een katholiek mag zich niet laten mee- sleepen in de ver-materialiseering, in de vervlakking van het leven. De lectuur, die hij leest, kan dat neer-zakken voorko men! De wensen der Kerkelijke Overheid Met nadruk dient gezegd te worden wat geloof ik ieder katholiek zal aanvoe len dat het alle grenzen van voegzaam- heid te buiten gaat een openlijke actie te voeren, die lijnrecht tegen een duideüj- ken wensch der kerkelijke overheid in- druischt. Mgr. Dr. C. VAN NOORT. NOG 8 DAGEN VÓÓR DE VERKIEZINGEN! Een staatkundig leven, een staatsbestel opgebouwd op vertrouwen! Niet op vertrouwen, dat brutaal wordt geëischt of genomen. Maar op vertrouwen dat met reden wordt verwacht en geschon ken. Staatkundige medezeggen schap heeft hooge waarde in handen van principiee l-o nderlegde ka raktervolle menschen met g e- meenschapszin en bereid tot offer. Die eischen heeft de R. K. S t a a t s- p a r t ij. .aan haar candidaten uitdrukke lijk gesteld. Deze candidaten brengt gij in de Kamer door op 26 Mei a.s. te stemmen: No 1 VAN LUST 1. Een nobel gebaar van Jhr. Ruys Voor het bewaren der staatkundige eenheid van de TIatholieken van Nederland. Tijdens de redevoering voor de R.-K. Staatspartij, die de Augustijner pater Pe ters Vrijdagavond voor de vierdem aal in de agglomeratie van Breda voor een stamp volle zaal heeft gehouden ditmaal weer in de Concordiazaal te Breda heeft hij melding gemaakt van de volgende treffen de bijzonderheid, die groote ontroering heeft gewekt onder het duizendkoppige ge hoor, meldt het „D. v. N. Br." „Op het oogenblik geeft ik een retraite bij de zusters Clarissen te Arnhem", aldus pater Peters. Hedenmorgen vroeg een der zusters mij te spreken. Toen ik in het be kende hokje voor de tralies van haar zat, zei ze mij: Pater, ik hoorde, dat u thans als propagandist voor de R.-K. Staatspar tij door het land trekt. Daar op de plaats waar u nu zit, zat twee weken voor zijn dood jhr. Ruys de Beerenbrouck. Hij heeft uit zijn persoonlijk vermogen zeer groote of fers gebracht om dit klooster te bouwen. Hij heeft daarvoor aan de overheid ge vraagd om zoolang het klooster bestaat, te boeten en te bidden, voor deze groote intentie: dat de staatkundige eenheid der katholieken in Nederland moge bewaard blijven." „Jhr. Ruys in den hemel", zoo riep pater Peters, „voor dat woord, dat Nederland nog niet kende, dank ik u van deze plaats." Droeve nasleep van N.S.B. Landdag In den afgeloopen nacht te ongeveer één uur is op den Rijksstraatweg, even buiten de kom der gemeente Alphen aan den Rijn een personenauto met zes inzittenden, die terugkeerden van den N. S. B.-Landdag te Lunteren, in een sloot geraakt waarbij allen jammerlijk om het leven zijn gekomen. De namen van de slachtoffers zijn: F. van den Bosch, schilder te 's Grave- zande, 27 jaar, G. Jongejan, carosserie- bouwer te 's-Gravezande, 40 jaar, en zijn beide zoons M en A. Jongejan, resp. 16 en 17 jaar oud, mevr. Meul- dijk te Hoek van Holland, 29 jaar en mej. G. de Rooy te Honselerdijk, 26 jaar. Het was kort voor één uur toen een wielrijder uit Alphen aan den Rijn den op dit nachtelijk tijdstip verlaten rijksstraat weg passeerde. Nabij het erf van den vee houder Vergeer, dat door een sloot van drie a vier meter breedte van den weg is gescheiden, werd zijn aandacht getrokken door een rood licht, dat bij nadere beschou wing het achterlicht van een personenauto bleek te zijn. De wagen lag met de wielen omhoog in. een sloot. Onmiddellijk waar schuwde de wielrijder den veehouder, die niets van het ongeluk had bemerkt, en daarop stelden beide mannen een nader onderzoek in. Het gelukte hun het portier, dat geheel onder water lag, te openen, en tot hun groote ontzetting vonden zij toen de lichamen van vijf menschen, die geen teeken van leven meer gaven. Zij slaagden er in, de slachtoffers uit den wagen te be vrijden, doch een onifiddellijk ter plaatse aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het horloge van een der slachtoffers stond op kwart voor één, zoodat het on geluk pas enkele minuten te voren was gebeurd. Waarschijnlijk mede doordat de auto, een oude vierpersoons Essex, met zes personen overladen is geweest, hebben de inzittenden geen kans gezien het portier te openen. Men kon slechts gissen, welk een verschrikkelijke strijd in deze beperk te ruimte even onder de oppervlakte van het water zich moet hebben afgespeeld. Nadat de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht, vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer, dat een der beide zoons van den heer Jongejan bleek te zijn. Deze laatste schijnt den wagen te hebben bestuurd. Daar geen der inzitten den er het leven heeft afgebracht en nie mand van de ramp getuige is geweest, zal de oorzaak van hetongeluk wel nooit met zekerheid komen vast te staan. Een voorloopige inspectie van den wagen heeft een breuk in de stuurstang aan het licht gebracht. De garagehouder, die dit heeft geconstateerd, kon echter niet ver klaren of het hier een oude breuk betreft. Bovendien is niet met zekerheid na te gaan of de breuk niet door het ongeluk is ontstaan. De weg is ter plaatse niet slecht en vol komen recht. Men vraagt zich dus af, hoe het mogelijk is, dat de bestuurder aan den linkerkant van den weg in de grasberm is terecht gekomen. Wielsporen toonen aan, dat de wagen 4*^ meter door de berm is gereden en daarna over den kop is gesla gen. Het vermoeden ligt dus voor den hand, dat de bestuurder, toen hij bemerkte van den weg te zijn geraakt, plotseling met kracht heeft geremd. Hij schijnt met vrij groote snelheid te hebben gereden, althans volgens verkla ringen van een wielrijder, die de auto kort te voren was gepasseerd en diie toen de snelheid op pl.m. 80 km. schatte. De lijken der slachtoffers zijn voorloo- pig in het lijkenhuisje te Alphen aan den Rijn opgebaard. Zij zouden heden naar de woonplaatsen der families worden overge bracht. De wereld in vogelvlucht Het republikeinsche gedeelte van Spanje heeft weer een nieuwe regeering gekregen. Largo Caballero, die aanvankelijk na het aftreden van zijn kabinet met de vorming van een nieuw kabinet belast werd, is er niet in geslaagd zijn opdracht te vervullen. Zooals wij Zaterdag wel vermoedden, lag een diepgaand meenin gsverschil ten grond slag aan deze regeeringscrisis. Caballero wilde n.l. in zijn regeering een strenge con centratie doorvoeren van die bewindsfunc ties, die onder de oogenblikkelijke omstan digheden voor de republiek van het hoogste belang moeten worden geacht de mili taire portefeuilles. De formateur wenschte de geheele nationale defensie onder één en kelen minister te brengen met vier onder staatssecretarissen Oorlog, Marine, Luchtvaart, Munitie en Bewapening. Bo vendien moesten z.i. het premierschap en de functie van den minister van Nationale Defensie samengesmolten worden. Deze plannen stuitten evenwel op ver zet en Cabballero's kabinetsformatie leed schipbreuk. Toen werd Negrin ermee belast en deze slaagde erin een nieuwe regeering te vormen, waarin Prieto de leiding van de nationale defensie heeft. Hierin is de con centratie dus doorgevoerd, tegen den wil van de meerendeels anarchistische vakver- eenigingen, die dan ook in de regeering niet vertegenwoordigd zijn. Men heeft na het gebeurde in Catalonië blijkbaar genoeg van deze woelige heeren, maar het is de vraag of zij zich rustig zullen houden. Overigens valt er van het Spaansche oor logsterrein, niet veel te vermelden. Het of fensief in Biscaye gaat door, maar groote resultaten zijn niet te boeken. In Albanië is een kortstondige opstand uitgebroken, welke snel weer onderdrukt is. Men geeft officieel de schuld aan de communisten, maar aangezien er in Albanië geen communisten zijn, maar wel ontevre denen, die gemakshalve maar „communis ten" genoemd worden, is de meening ge wettigd, dat de opstand meer gericht is ge weest tegen de Italiaansche invloeden. Ha- vas legt verband tusschen dezen opstand en de opstandige beweging, die zich in Augus tus van 1935 in Fiari voordeed en met groo te gestrengheid werd onderdrukt. Er schijnt vooral onder de jeugd in Zuid- Albanië een groote ontevredenheid te heer- schen, die volgens Havas de oorzaak der nieuwe opstandige beweging schijnt te zijn geweest. Dit nummer bestaat uit vier bladen. heeft een moderne verzorging nodig I Salon de Coiffure Eugéne BREESTRAAT 75, TEL. 3851 biedt U het allernieuwste VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuwe regeering te Valencia. De anarchisten zijn eruit verdwenen. Valencia gebombardeerd. (2de blad). De toestand van Z. H. den Paus niet vooruitgaande. (2de blad). Eer kortstondige opstand in Albanië. (2e blad). Scheepsontploffing te Hongkong eischt drie-en-dertig dooden. (2de blad). BINNENLAND. De zevende Nederlandsche Katholieken dag te Utrecht is schitterend geslaagd. (2de blad). Op tweeden Pinksterdag: zijn ook groote bijeenkomsten gehouden door Oxford-be- weging en door N. S. B. (3de blad). De bepalingen van het Werktijdenbesluit voor kantoren. (3de blad). Vier dooden bij auto-ongelukken in Lim burg, w.o. de burgemeester van Meerlo. (Gem. Ber. 3de blad). Kano te Amsterdam omgeslagen, waarbij een der inzittenden, die niet kon zwem men, verdronk. (Gem. Ber. 3e blad). Inval der Rotterdamsche politie in be ruchte speelholen. (Gem. Ber. 3de blad). OMGEVING. Ernstig auto-ongeluk te Alphen aan den Rijn. Zes dooden (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Het R.K.F.-elftal wint met 42 van den Arnhemschen Kring. Voor de I.V.C.B.-kampioenscompetitie speelden R.K.V.V.L. en H.B.C. gelijk, terwijl V.V.A. van de Treffers won. Dos (R'veen) wint den eersten promotiewedstrijd. Voor de Kampioenscompetitie van den K.N.V.B. wonnen Ajax en Feyenoord. (4de blad) Zwemmen: Holland wint van Indië met 7872 pnt. (4de blad). Lawntennis: Het Leidsch Studenten- tournooi te Noordwijk. (4de blad). 1. Mr. Dr. L. J. C. BEAUFORT O.F.M., Utrecht. 2. A. J. LOERAKKER, Haarlem. 3. J. GROEN Azn., Zuid-Scharwoude. 4. M. P. v. d. WEYDEN, Zevenhoven. 5. E. J. M. STUMPEL, Hoorn. 6. Dr. A. J. J. M. MES, Heinkenszand. 7. F. Ph. Th. ROHLING, Bloemendaal. 8. Prof. Dr. C C. BERG, Leiden. 9. TH. P. J. ELSEN, Naaldwijk. 10. G. C. W. BLONK, Nieuwer-Amstel. 11. J. D. DE KOK, Loosduinen. 12. E. TH. LOCKEFEER, Hulst. Dit is de eerste lijst op het stembiljet, dat u in den Kieskring Leiden op Woens dag 26 Mei in ruil voor uw oproepings- kaart wordt overhandigd. U stemt door met rood potlood, dat in het stemhokje aanwezig is, op één der can- didatenlijsten één wit stipje rood te maken, geplaatst voor den naam van den candi- daat uwer keuze. Uw keuze hebt u reeds gemaakt; uw candidaat is pater mr. Beaufort. WIJ SCHRIJVEN OVER: De Oxford-beweging. Hoe staan wij Ka tholieken ertegenover. (2de blad). Debatteeren door Katholieken onderling. Hoe 't niet moet. (1ste blad).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1