WEET U CEBUTO-AGENISCHAP DONDERDAG 13 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 dat de FORD JUNIOR een benzine-gebrulk heèft van ongeveer 12 13 km per 1 liter benzine en dat deze Bezichtigt onze <"ito in de laagste klasse der wegenbelasting valt? Showroom PRIJZEN VAN 1 1395.- AF Stationsweg 1 VRAAGT PROSPECTUS EN DEMONSTRATIE N.V. „HET MOTORHUIS" OFF. FORD DEALER, TEL. 2135/36 BINNENLAND RIJKSMIDDELEN STIJGEN. Minister Oud heeft tijdens een te Middel burg gehouden verkiezingsrede medege deeld, dat uit de dezer dagen te publicee- ren cijfers zal blijken, dat de Rijksmidde len in April 5 tot 6 millioen meer opbrach ten dan in dezelfde maand van het vorig jaar. PRINS BERNHARD KIEZER. Gaat met Prinses Juliana in Baarn stemmen. Tegelijk met zijn naturalisatie heeft Z.K. H. Prins Bernhard ook het Nederlandsche ingezetenschap verworven en is hij hier te lande kiesgerechtigd geworden. Dienten gevolge is de naam van Prins Bernhard op de Haagsche kiezerslijst geplaatst. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard bij de a.s. Ka merverkiezingen niet in Den Haag hun stem uitbrengen, maar gebruik maken van de bevoegdheid om in een andere gemeen te te stemmen en hun stemplicht in hun -woonplaats Baarn vervullen. POLITIEKE REDE VAN OUD-MINISTER MARCHANT. Baron Van Wijnbergen gaat te Sneek voor de anti-revolutionnairen spreken. In een politieke rede voor de katholieke kiezers in het dekenaat Gennep heeft oud minister Marchant blijkens het verslag in de „Gelderl." het volgende gezegd: Men voert den strijd voor den candidaat waarmee met het geheel eens is. De katho lieken hebben met andere partijen niets te maken. Men moet zich er niet toe laten verleiden het eigen beginsel te verwaar- loozen en minzamer te zijn voor andere rechtsche partijen, b.v. de anti-revolution nairen. Ook niet gaan philosopheeren welke minderheden straks gaan samenwerken. Men doet verkeerd zooals baron Van Wijn bergen, die in Sneek voor de anti-revolu tionnairen gaat spreken. D&t heb ik nog nooit op de viool hooren spelen. Wij willen Colijn aanvaarden voor het a.s. kabinet; zooiets zal Van Wijnbergen waarschijnlijk zeggen. Het is verkeerd in katholieke krin gen deze gedachten te propageeren. Onze Goseling is minstens zoo goed als Colijn! (Applaus). De partij, die het sterkst is, heeft de meeste aanspraak om de leiding te nemen. Het is een praatje, dat een katholiek geen formateur kan zijn. Men moet voor dit praatje niet bang zijn, want hoe meer men toegeeft aan de anti-papisten, hoe brutaler ze worden. Normaal is, dat de leiding van het kabinet moet zijn een katholiek. Men doet het van anti-rev. zijde voorkomen, als of de leider Colijn de onmisbare man is. Spreker is het hier niet mee eens. De anti- rev. Tweede Kamerfractie is voor een chris telijke coalitie. Hun leider Colijn is er tegenDe liberale bladen, de „Tele graaf", de „Nieuwe Rotterdammer" en het „Vaderland", prijzen Colijn, dien ze graag willen behouden. Van waar die sympathie der linksche pers? De reden hiervan is, dat Colijn an ders denkt dan de katholieken. REORGANISATIE DER SPOORWEGEN. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het ontwerp van wet tot reorganisatie van het spoorwegbe drijf, zat, wat de'overneming van spoor wegschuld door het Rijk betreft, van den aanvang af geen andere of verdere bedoe ling voor, dan dat voor de lasten, wegens door vroeger Staatsbeleid veroorzaakten achterstand in de afschrijvingen, voortaan het Rijk zou opkomen, ten beloope van het totaalbedrag van 229 millioen, waarvan de afschrijvingsovereenkomsten van 1928 uit gingen. Het ligt in de bedoeling met reorganisatie ook binnen het bedrijf voort te gaan, reke ning houdende met de gewijzigde omstan digheden. Dat de Diesel-electrische tractie nog niet geheel in werking zou zijn, in minder juist. De Diesel-electrische treinstel len zullen in 1938 verhuizen naar lijnen met minder dicht verkeer, waardoor niet alleen aanmerkelijke versnelling van de verbindingen met verder afgelegen gedeelten van het land zal worden verkvegen, maar ook bezuiniging, omdat deze tractie goedkooper is dan stoom- tractie. Voor massaal goederenvervoer zal naast de waterwegen een het geheele land om vattend spoorwegbedrijf met zyn interna tionale verbindingen een voorname plaats in het vervoerwezen blijven innemen. Sinds het autovervoer zich ontwikkeld heeft, ligt het voor de hand, dat ook aan dit vervoer, dat als aanvulling van het spoorwegver voer groote beteekenis heeft, aandacht wordt gewijd. Naar verdere maatregelen tot coördina tie zal het spoorwegbedrijf zoo goed als elke andere vervoerondernemer zich moe ten voegen. In afwachting daarvan behoort het A.T. O.-bedrijf verband te blijven houden met uitoefening van den spoorwegdienst. Moeders, laat deze week de Uwén bidden en offeren voor ónze Koloniale Missies De kwestie van het Maaswater VERVOLG VAN HET BELGISCHE PLEIDOOI Verdaging tot na onderzoek ter plaatse Voor het Permanente Hof van Interna tionale Justitie is Woensdag de behande ling voortgezet van het geschil tusschen Nederland en de Belgische regeering be treffende de aftappingen van het Maas water. Alvorens zijn pleidooi voort te zetten, deelde de Belgische agent, de heer De Ruelle, mede, dat hij ter griffie van het Hof exemplaren heeft gedeponeerd van een overzicht der onderhandelingen be treffende het niet aangenomen verdrag van 1925. Ook is de Belgische regeering bereid, indien de Nederlandsche regeering er in toestemt, copieën over te leggen van het ontwerp-verdrag van 1930—1931. De drie punten,, waar het om gaat, zijn de volgende: 1. Door de sluis te Neerhaeren komt water, dat in de kanalen stroomt, welke slechts gevoed mogen worden door de voe dingsgeul te Maastricht, maar welk water ten deele uit de Maas bij Luik komt door het Albertkanaal. 2. Een dergelijke vermenging van Maas water uit Maastricht en uit Luik heeft eveneens plaats in den verbindingsstak van Hasselt met het Albertkanaal. 3. Aan het eind van het Albertkanaal komt het in verbinding met het verbin dingskanaal tusschen Maas en Schelde en daar heeft een derde inbreuk op het ver drag van 1863 plaats. Spr. besprak uitvoerig deze punten. Volgens de Nederlandsche regeering ver klaart art. 5 van het verdrag van 1863 haar bevoegd, zooveel water uit de Maas te tappen, als zij wil en op welke plek zij dat verkiest, terwijl alleen België door dat verdrag gebonden is en zij eik gebruik van Maaswater door Beigië kan controlee ren, maar België heeft deze redeneering weerlegd. Het feit zelf, dat de Nederland sche regeering betwist aan de Maas water te ontleenen voor het Julianakanaal, be wijst haar verlegenheid en houdt een er kenning in van haar verantwoordelijkheid. Het verdrag kent Nederland alleen het recht toe, water uit de Maas te putten langs de voedingsgeul te Maastricht, aldus pleiter. De conclusie, waartoe een en ander leidt, is dat de sluizen van Neerhaeren en Bossche Veld moeten worden beschouwd als te zijn aangelegd overeenkomstig de be doeling van de onderhandelaars over het verdag van 1863 en tevens ter ontwikke ling van de scheepvaart. Wat de tweede Nederlandsche grief be treft, zette pleiter uiteen, dat inderdaad het Albert-kanaal over een afstand van ongeveer 25 K.M. zal gebruik maken van den verbindingstak in de Kempen tus schen Hasselt en Qüartmechelen. Dit ge deelte wordt echter ruim gevoed door de wateren van de Demer. Pleiter meende de Belgische regeering volkomen te hebben schoongewassen van het verwijt, dat zij het verdag van 1863 schendt. Hij verzocht daarom het Hof de conclusies van de eischeres te ontzeggen, met name ook den eisch van controle ten aanzien van België. Intusschen heeft de Belgische regeering te dezer zake de Nederlandsche regeering niet gedagvaard, maar zich haar houding voorbehouden. Doch het proces, dat Nederland België heeft aangedaan, heeft de Belgische regee ring verplicht, dit voorbehoud te verlaten. Het Juliana-kanaal is een klaarblijkelijke inbreuk van het verdrag, terwijl daaren tegen de aanleg van het Albert-kanaal is geschied binnen he* kader der legaliteit. De Belgische regeering verzoekt het Hof dus hierin recht te spreken, maar het vraagt nóch schadevergoeding, nóch her stel van den vroegeren toestand, omdat België inziet, welk een effect dit zou heb ben op de goed verstandhouding tusschen beide landen. Hierdoor geeft de Belgische regeering opnieuw bewijs van het ruime standpunt, dat zij inneemt. Door den aanleg van een stuw te Borg haren heeft de Nederlandsche regeering 't Maaswater naar eigen inzicht verdeeld. Het komt Nederland niet toe die verdee ling eigenmachtig te regelen en zelf te be slissen, waar het water aan de Maas kan onttrekken. Dit Maaswater is immers, blijkens het verdrag van 1863, niet het uit sluitend eigendom van Nederland. Pleiter zeide tenslotte nog iets over zijn conclusies, welke in een aantal exempla ren ter griffie van het Hof zijn gedepo neerd. De president, de heer Guerrero, deelde mede, dat het Hof overeenkomstig een ge nomen beslissing een opneming van den toestand ter plaatse zal verrichten en ver daagde in verband daarmede te 12.45 uur de zitting tot Dinsdag 18 Mei des morgens 10.30 uur. Alsdan zal het woord zijn aan prof. Tel- ders voor zijn repliek. De Belgische agent heeft nog medege deeld, dat de dupliek niet door hem zal geschieden, maar door zijn collega R. Marcq, advocaat te Brussel. BOTERPRIJS EN -ACCIJNS Men vraagt ons, hoe het toch zit met den boter-accijns. Deze was toch drie weken geleden verlaagd met een dubbeltje per kilo, terwijl die op margarine met vier cents per kilo werd verhoogd. Doch men heeft niet den indruk, dat de prijzen ook werkelijk met een dubbeltje per kilo, dus met een stuiver per pond, omlaag zijn ge gaan. In antwoord daarop geven wij hieronder een overzicht van boternoteering en boter- accijns, die tezamen den binnenlandschen gróóthandelsprijs vormen, die dan nog in doorsnee voor den détailprijs moet ver hoogd worden met een kwartje dertig cents. noteering accijns totaal 70 80 1.50 72 70 1.42 74 70 1.44 70 75 1.45 Hieruit ziet men dus, dat toen de accijns verlaagd werd van 80 op 70 cents, de marktnoteering stéég van 70 op 72 cents, zoodat van het dubbeltje slechts acht cents overbleven. In de week daarna ging de marktnotee ring nogmaals twee cents omhoog, in to taal dus reeds vier, doch de accijns blééf 70 cents. Nu zijn er echter vier centen van de marktnoteering èfgegaan, doch thans is de accijns onmiddellijk met een stuiver ver hoogd, zoodat de binnenlandsche gróót handelsprijs 1.45 bedraagt of een stuiver lager dan vóór de accijnsverlaging met een dubbeltje. „Hbld." UITOEFENING VAN BEDRIJVEN DOOR VREEMDELINGEN Wettelijke regeling in werking De wet, welke voorschrijft, dat vreem delingen, die hier te lande zelfstandig een beroep of bedrijf willen uitoefenen, daar toe in het bezit van een rijksvergunning moeten zijn, is gisteren in werking getre den. De wet is afgekondigd in Staatsblad no. 628. DE WERKLOOSHEID De directeur van den Rijksdienst der Werklccsheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 19 t.m. 24 April 1937 bij een gesubsidieer de vreeniging met werkloozenkas waren aangesloten 460.500 personen (de landar beidersbonden met 74.600 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 460.500 personen was in ge noemde week 25,1 pet. geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 510 April 1937, was dit percentage 26,6). Het werkloosheidspercentage was in de tweede verslagweek van de maand April in de laatste jaren als volgt: 1934: 23,p pet. 1935: 27,8 pet., 1936: 30.2 pet., 1937 25,1 pet. Bij 1054 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 April 1937 in totaal 383.498 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 363.466 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 368.051 werk loos, ofider wie 353.033 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen einde Januari 1937 deel:- a. cursussen: 38.870 personen: b. werk- objecten 2.194 personen (gemiddeld), c. cenrtale werkplaatsen 2.409 personen, d. kampen voor jeugdige werkloozen 1.637 personen. HOOFD VAN DEN LUCHTBESCHER MINGSDIENST TE HAARLEM. Na uitvoerige discussies heeft de gemeen teraad thans met 2114 stemmen het voor stel van B. en W. aanvaard, waarbij aan den commissaris van politie als hoofd van den luchtbeschermingsdienst een toelage wordt gegeven van duizend gulden. De te genstemmers achtten het onjuist, dat in de zen tijd een hoofdambtenaar salarisverhoo- ging krijgt; zij noemden dit onbillijk te genover de lagere ambtenaren, die geen compensatie kunnen krijgen voor hun loonsverlagingen der laatste jaren. Boven dien vonden zij het beter iemand aan te stellen, die zich uitsluitend met de luchtbe scherming zou kunnen bezighouden, zij het dan onder toezicht van het hoofd van de politie en den commissaris. Burgemeester Maarschalk verdedigde de voordracht evenwel als zijnde in het direct belang van de gemeente. Volgens hem ging het er om hoe Haarlem het best en het goedkoopst in deze zaak kan voorzien; een geschikter persoon dan de commissaris van politie, uit hoofde van zijn functie en als persoon, is niet aan te wijzen. Wethouder Reinalda deelde nog mede, dat in afwijking van het oorspronkelijke bouwplan thans onder het In aanbouw zijn de nieuwe tehuis voor den Geneeskundi gen Dienst een schuilkelder in optima for ma zal worden aangebracht. ONDERWIJZERS BIJ PHILIPS. Reeds een flink aantal in dit bedrijf geplaatst. De beperkte mogelijkheid voor een groot aantal jonge onderwijzers en onderwijze ressen om een aanstelling bij het onderwijs te krijgen heeft reeds vele jongeren ertoe gebracht tijdelijk of voorgoed op ander gebied werk te zoeken. Dat dit in de prak tijk kans van slagen heeft, zou kunnen blij ken uit het feit, dat b.v. bij de Pnilips Be drijven sinds 1930 niet minder dan 50 employé's met acte L. O. in dienst zijn genomen. Dezen werken op verschillende kantoor- en fabrieksafdeelingen. Geheel nieuw is, dat een aantal vrouwe lijke employé's met acte L. O. thans werkt in de montage-afdeeling van zeer gecompli ceerde radiolampen, waar zij r.a eenigen tijd als „montage-leidster" kunnen optre den. K.R.O.-STUDIOZAAL. Gelijk wij onlangs mededeelden hebben de Hilversumsche luchtbeschermingsdienst en de plaatselijke vereeniging voor luchtbe scherming besprekingen gevoerd met den KRO, teneinde de groote concertzaal van zijn nieuwe studio geschikt te maken als schuilplaats in tijden van aanvallen uit de lucht. Thans vernemen wij, dat het KRO- bestuur dit plan heeft moeten opgeven. In verband met, het feit, dat de bouwkos ten van de studio de raming reeds aanmer kelijk hebben overschreden, acht de KRO het, vooral om de financieele consequenties, die aan een bijzondere dakbedekking ver bonden zijn, niet verantwoord uitvoering aan het plan te geven. Aangezien de ge meente Hilversum voor luchtbeschermings vraagstukken nog steeds in de derde geva- renklasse is ingedeeld (een antwoord op een verzoek om herklasseering is nog niet ontvangen) kan voor de geschiktmaking van de studiozaal voor schuilruimte niet gerekend worden op een bijdrage van het Rijk, ingevolge de Luchtbeschermingswet. R.K. ONDEROFFICIERENBOND. Jaarvergadering te Utrecht. De R.K. Onderofficierenbond „St. Marti- nus" heeft Maandag en Dinsdag in Hotel Noord-Brabant te Utrecht haar 30ste alge- meene jaarvergadering gehouden. Nadat de afgevaardigden uit de garni zoenen in den morgen waren aangekomen, vereenigde men zich op den len dag aan een gezamenlijke lunch, waarna om 13.30 de voorzitter, de heer J. J. M. van 't Wal- derveen, het welkom kon toeroepen aan alle vertegenwoordigers uit de garnizoenen, alsmede den Bondsadviseur, majoor-aalmoe zenier Van Straelen, uit Soesterberg. In het jaarverslag werd gewag gemaakt van het feit, dat den bond stationnair was gebleven. Het verslag van de Spaar- en Voorschot- kas ontlokte een breedvoerige gedachten- wisseling, terwijl de verkiezing hoofdbe stuursleden, doordat geen tegencandidaten waren gesteld, weinig tijd in beslag nam. Voordat te ruim 6 uur de vergadering werd geschorst, kreeg de Aalmoezenier G. Huijs, uit Breda, als waarnemend hoofdaal moezenier, die ter vergadering was ver schenen, het woord om zijn voldoening uit te spreken over het vereenigingsleven van „St. Martinus". Na een gemeenschappelijk diner volgde een avondfeest. Dinsdagmor gen werd om 7.30 uur begonnen met geza menlijke H. Mis en Communie, opgedragen door den Bondsadviseur, waarna opdracht CEBUTO reizen. Een ongeëvenaarde massakeus. Ervaren leiders, schitterende touringcars, 1e rangs hótels, geen hótelfooien, geen gemiste treinen, geen moeilijkheden met de taal. U kunt onbe kommerd genieten. CEBUTO regelt alles, denkt om alles, zorgt voor alles. Inlichtingen en Relsgld* bl) H. HEESTERMANS. LEIDEN. TEL 1532 Steenitreet 24 (hoek Beeitenmarict) Reizeii Kuuuüi'^oi'gen aan het H. Hart en Maria. Na het gezamen lijk ontbijt volgde de afhandeling van den beschrijvingsbrief, welke vlot verliep en waarbij de Aalmoezenier Brouwer, uit Den Haag, mede aanwezig was. De namiddaguren werden besteed met een excursie naar het Meteorologische In stituut te De Bilt. Loonsverhooging bij v. Gelder's Papier fabrieken. Op een dezer dagen gehouden conferen tie heeft de directie van Van Gelder's Pa pierfabrieken zich tegenover de vertegen woordigers van de fabrieksorbeidersbonden bereid verklaard tot het invoeren van een loonsverhooging. „Vooruit". Kampeeren in Nederland. Dezen zomer zal het voor kampeerders vrijwel onmogelijk zijn een trektocht door Nederland te maken, indien zij niet in het bezit zijn van een kampeerkaart. Er zyn weliswaar nog gemeenten, waar deze kaarten niet verplicht zijn, doch daar zijn dan dikwijls weer exploitanten van kampeer-terreinen of grondbezitters, die de kaart als eisch stellen. De autoriteiten van onderstaande plaat sen verzochten ons te willen publiceeren, dat geen kampeervergunning wordt ver strekt dan alleen op vertoon van een N.K. C.-kaart: Abcoude-Proostdij, Belfeld (L.), Bakkum, Castricum, Coevorden, Dalfsen, Denekamp, Epe, Haamstede, Heer en veen, Hellendoorn, Holten, Katwijk, Laren (G.), Naarden, Nij- verdal, Princenhage, Opsterland, Ren esse, Rockanje, Schiermonnikoog, Schin op Geul. Slenaken, Terschelling, Venlo, Woubrugge, Zoutelande. De kaarten, die geldig zijn in heel Neder land, kunnen worden aangevraagd bij de N. K. C., postbus C. 750, Amsterdam. LUCHTVAART DE ONDERGANG VAN DE „HINDENBURG". HET ONDERZOEK NAAR DE RAMP. Geen spoor van ontploffingsmiddel gevonden. De Amerikaansche deskundigen op het gebied van ontplofbare stoffen, die het wrak van de „Hindenburg" hebben onder zocht, hebben verklaard, dat zij niets heb ben gevonden, dat zou kunnen doen geloo- ven, dat een be*n of eenig ander ontplof fingsmiddel de oorzaak van den onder gang van de „Hindenburg" is geweest. De kwestie helium of waterstofgas. Naar d^ Un. Press aan de „Msb." meldt, wordt van welingelichte zijde vernomen, dat Duitschland, indien wordt vastgesteld, dat het gebruik van waterstofgas uitslui tend de oorzaak of de voornaamste oorzaak is geweest van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", waarschijnlijk de luchtvaart met Zeppelins, wat commercieele doelein den betreft, zal laten varen, zoo lang men niet in staat is, over helium in voldoende hoeveelheden te beschikken. Er zouden dan nog slechts een paar luchtschepen met waterstofgas voor mili taire doeleinden worden gebruikt. De Amerikaansche Minister van HandeJ Roper, heeft verklaard naar aanleiding van den ondergang van de „Hindenburg": „Wij moeten de door de luchtschepen bij het herhaalde oversteken van den Oceaan zonder ongelukken tot stand gebrachte prestatie van transport van duizenden pas sagiers als karakteristiek erkennen. Wij mogen ons niet laten ontmoedigen of voor ingenomen zijn. De kwestie, of helium of waterstofgas gebruikt moet worden, zal nauwkeurig bestudeerd worden. Ik persoon lijk geloof, dat een plan kan worden uit gewerkt, op grond waarvan heliumgas uit onze voorraden voor wereldhandelsdoel einden ter beschikking kan worden ge steld, natuurlijk zonder welk deel ook van onze vredespolitiek daaraan op te offeren." Het ministerie van den minister bestudeert op het oogenblik nog diepgaander dan te voren de mogelijkheid van het vervoer door luchtschepen, dat vooral bij den dienst over den Oceaan doelmatig is gebleken. EEN AFGESPRONGEN PROPELLER DE OORZAAK? De commissie van onderzoek naar de ramp van de „Hindenburg" overweegt op het oogenblik vier mogelijkheden naar de oorzaken van de catastrophe, o.a. deze. dat een vleugel van den propeller is afge sprongen en tegen het luchtschip is aange- slingerd, waardoor de ontploffing zou zijn veroorzaakt. De commissie heeft gisteren nog eens het wrak bezichtigd en te midden der brokstukken deelen van een nauwe lijks verkoolden vleugel van een propeller gevonden. De deelen zullen door deskun digen aaneengevoegd worden, om na te gaan van welken propeller zij afkomstig zijn. Tevens zullen de voorhanden zijnde foto's nog eens onderzocht worden om te constateeren of alle propellers nog intact waren, toen de Zeppelin tegen den grond sloeg. Luitenant Mey van het landingsper- soneel heeft verklaard, dat hij bij de lan ding een metaalklank heeft gehoord en gezien heeft, hoe het hek, tusschen den achtersten motorgondel en de staartvin plotseling omlaag is gevallen. Vervolgens brak er brand uit, waarna een doffe ont ploffing volgde. De getuige stemde over een met de andere gehoorde leden van het landingspersoneel, dat de landing zelf een normaal verloop had. De andere mogelijk heden voor de oorzaken, welke thans on derzocht worden, heeft de commissie nog niet bekend gemaakt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11