STADS f NIEUWS MAANDAG 10 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT ÉERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 ZACHTER DE BILT SEINT: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Zuidelijke richtingen, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen en kans op regen of onweer, iets zachter. Hoogste barometerst.: 764.7 te Haparanda. Laagste barometerst. 745.3 te Isafjord. Het gebied van hooge drukking in Scan dinavië is sterk afgenomen. De depressie bij IJsland nam toe en vormde secundai- ren over de Golf van Biscaye en over ge heel Duitschland en de Oostzee. In Scan dinavië heerscht over het algemeen zonnig weer, alleen in het Zuiden valt eenige re gen. In Duitschland is de lucht bij uiteen loopenden zwakken wind meest zwaar be wolkt, in het Noorden valt plaatselijk re gen, in het midden is later eenige kans op onweer, in het Zuiden en n Zwitserland is het weer tamelijk zonnig, met tempera turen weinig onder nul graden boven 2500 meter. In Frankrijk is veel windstilte met zonneschijn in het Oosten en betrokken lucht met eenigen regen in het Westen. Schotland heeft opgeklaard weer, in Oost- Engeland valt regen. De zeer geringe lucht- drukverschillen in onze omgeving zullen veranderlijken wind veroorzaken. De nieu we secundaire zal later den wind naar Zuid tot Oost doen loopen, zoodat eenige stijging van temperatuur te wachten is, maar de kans op regen of onweer toenemt. LUCHTTEMPERATUUR. 15.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. ft. Van Maandagnamiddag 8.10 uur tot Dinsdagmorgen 3.42 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 11 Mei voorm. 2.50 en nam. 3.15 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 15 gr. C.' Londen in Kroningsstemming HET DRUKSTE WEEKEND SEDERT VELE JAREN. Overweldigende belangstelling voor laatste repetitie van den kroningsstoet. Deze Zaterdag en Zondag vormden het laatste week-end voor de groote kronings plechtigheid, waarvan op het oogenblik ge heel Londen vervuld is, en wie Zaterdag en Zondag het verkeei en de menigte in de Londensche straten heeft gadegeslagen, vraagt zich met verbazing af, wat er zal gebeuren als de drukte en de belangstel ling Woensdag as. een climax bereiken wat ongetwijfeld het geval zal zijn. De belangstelling concentreerde zich voornamelijk in de omgeving van Bucking ham Palace, Westminster, Hyde Park en Marble en in de avonauren in het bijzon der rondom Oxford Street en Piccadily. Ondanks de uitmuntende verkeersregeling, die de Londensche politie ook in deze bui tengewoon moeilijke dagen weet te hand haven, kon niet voorkomen worden, dat in de buurt van genoemde punten zich lange rijen van auto's vormden, die slechts lang zaam vooruitkropen, zoodat men eigenlijk beter kon loopen. Het aantal voetgangers zou trouwens, ook zonder de vele bezoe kers van buiten, tengevolge van de bussta king toch al abnormaaj groot zijn geweest, want al maken velen, die anders de bus nemen, thans van tram en onderground gebruik, talloozen die juist voor de kortere trajecten gewoonlijk de bus gebruiken, gaan nu loopen. Men vraagt zich trouwens af, hoe de politie kans zal zien, de reusachtige stroom van voertuigen nog in goede oanen te lei den, als de groote roode bussen hun plaats in het verkeer weer gaan innemen. Som mige verdenken de hoogste politie-auto- riteiten er van, dat zij er niet om treuren, dat de conferentie, die in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 1 uur heeft ge duurd, zonder resultaat is gebleven en dat een beslissing over de opheffing van de sta king in geen geval voor hedenavond ver wacht kan worden. Ook het publiek schijnt het nogal kalm op te nemen en past zich zoo goed mogelijk aan. Men kan zich nauwelijks een andere stad ter wereld voorstellen, waar het pu bliek zoo rustig zou reageeren op het uit vallen van ongetwijfeld een der belang rijkste openbare middelen van vervoer, waarover men beschikt. Zaterdag, toen de zon scheen, boden de versierde straten in het centrum der stad met de dichte, beweeglijke menigte en de fleurige versieringen een levendige, vroo- lijke aanblik. In Oxfordstreet en Bond- street hebben de groote winkeiszaken zeer veel zorg aan de versiering besteed, die in sommige gevallen echter een te bont of te overdadig karakter draagt, dat vooral daar opvalt, waar de eenheid ontbreekt. Dit in tegenstelling met de ver siering van den Haag tijdens de feesten bij het huwelyk van Prin ses Juliana; wat in sommige stra ten daar aan de versiering mocht hebben ontbroken werd vaak goed gemaakt door de eenheid er van, die ook een minder fraai versierde straat toch nog een prettigen in druk deed maken. De beste versieringen vindt men in de buurt van Westminster, en vooral White hall ziet er goed uit, met de vele met zorg versierde regeeringsgebouwen, die zijn voorzien van roode, goud-omzoomde dra perieën en waaraan op gelukkige wijze bloemversieringen, voor een groot deel be staande uit primula en hortensia, zijn aan gebracht. Rondom de Westminster Abbey zijn op alle beschikbare plaatsen tribunes ge bouwd. Nog veertien dagen geleden boden de vele staken en paien waarachter de fraaie puien van Abbey en House of par liament schuil gingen een afschuwelijke aanblik. Nu alles evenwel in de nationale kleuren is versierd en gedrapeerd met veel rood en goud, is dat veel beter geworden en doet Parliament Square met zijn vier kante open ruimte, omgeven door fraai ver vierde, overdekte tribunes denken aan een Middeleeuwsch tournooiveld. De laatste repetitie van den kroningsstoet. Zal de publieke belangstelling Woens dag as. zoo groot worden als sommigen verwachten, die spreken van drie millioen bezoekers van buiten Londen op dien dag? Zondagochtend vroeg heeft men op deze vraag een antwoord gekregen, waaruit men slechts een bevestigende conclusie kan trekke. Te zes uur in den morgen is n.t. de laatste generale repetitie gehouden van den stoet, die van Buckingham Palace naar Westminster Abbey zal trekken. Omdat de ervaring bij deze repetities geleerd had, dat het publiek ook daarvoor groote belang stelling had, besloot men, de tribunes langs de te volgen route toegankelijk te stellen tegen den civielen prijs van threepence per plaats. Het gevolg was verbazingwekkend. Zaterdagavond voor twaalf uur had men reeds meer dan 10.000 plaatsen verkocht en begon het publiek zich te installeeren op de tribunes rondom Parliament Square, later vooral ook langs de Mali. Duizenden hebben de nacht op de tribunes doorge bracht, vaak met slapende kleine kinderen bij zich, en tegen vier uur trokken duizen den te voet uit alle deelen van Londen naar Westminster, ondanks den druilregen, die vroeg in den nacht begon en in de vroege ochtenduren in een eindeloos neerstroo- mende plasregen overging. Lang voor half zes was geen tribuneplaatsje meer onbezet en stond het publiek, dat daar geen ruimte meer had gevonden, zes en acht rijen dik aan weerskanten van de Mall, op Trafalgar Square, langs Whitehal' en voor Westmin ster. En wat hebben deze duizenden gezien? Een zeer sober schouwspel, dat zeker niet de moete van eén nachtwake in de open lucht loonde en dat dooi het grauwe régen- weer de weinige glans, die het had kunnen hebben, verloor. Voor het publiek moge het geboden schouwspel eenigszins teleurstellend zijn geweest, voor de organisatoren en in het bijzonder voor den voor alles verantwoor delijken lord Chambenain, den hertog van Norfolk, was het verloop der repetitie uiterst bevredigend en men vraagt zich slechts af, hoe groot de publieke belang stelling Woensdag wel zal zijn, als de wer kelijke kroningsstoet in al zijn schitterende pracht en praal door de Londsche straten zal trekken. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De nummering der lijsten. Heden heeft het Centraal-Stembureau een openbare zitting gehouden ter numme ring van de voor de Tweede Kamerverkie zingen ingediende candidatenlijsten. Bij deze nummering gelden lijsten, wel ke tot een groep zijn verbonden en even eens de gelijkluidende lijsten als één lijst, zoodat deze in alle kieskringen, waarin zij zijn ingediend, hetzelfde nummer krijgen. De nummering. Allereerst werden genummerd de lijsten, welke door aftredende Kamerleden voor een voorkeurnummer zijn aanbevolen, en wel in de volgorde, te beginnen met No. 1 van het grootst aantal aanbevelingen. Aanbevolen waren de lijsten der volgen- Je partijen. R.-K. Staatspartij door 28 leden. S. D. A. P. door 21 leden. A.-R. Partij door 14 leden. Chr.-Hist. Unie door 10 leden. Vrijheidsbond door 7 leden. Vrijz. Dem. Partij door 6 leden. Comm. Partij door 4 leden. Staatk. Geref. Partij door 3 leden. Rev. Soc. Arb. Partij door 1 lid. Nat. Boeren-, T. en M.-Partij door 1 lid. Het Centraal Stembureau kende derhal ve de nummers 1 tot en met 8 toe als volgt: 1. R.-K. Staatspartij (in alle kieskrin gen). 2. S. D. A. P. (in alle kieskringen). 3. A.-R. Partij (in alle kieskringen). 4. Chr. Hist. Unie (in alle kieskringen). 5. Vrijheidsbond (in alle kieskringen). 6. Vrijz. Dem. Bond (in alle kieskringen). 7. Comm. Party (in alle kieskringen). 8 Staatk. Geref. Partij (in alle kieskrin gen). Daarna werden bij loting toegekend de nummers 9 en 10 aan de lijsten, welke door slechts één lid waren aanbevolen. De uitslag hiervan was, dat deze num mers als volgt werden toegewezen: R.-K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Van de op Zaterdag te Leiden gehouden bijeenkomst van bovengenoemde Kamer- Centrale plaatsen wij morgen een uitvoe rig verslag. VOORDRACHT VAN PROF. VESPASIAN PELLA Over bescherming van den vrede door het innerlijk recht Op uitnoodiging van de Juridische a- culteit der Leidsche studenten zal mor genavond prof. Vespasian Pella, Roe- meensch gezant en gevolmachtigd minister te Den Haag, in het Academiegebouw al hier een voordracht houden over „De be scherming van den vrede door het inner lijk recht en de onderdrukking van mis daden tegen de persoonlijkheid van den staat. Prof. Bella, die titulair hoogleeraar is van de Universiteiten te Iassy en Buka- rest, lid van het Hof voor Internationaal Recht te Den Haag en van de universitaire instituten voor international studiën te Parijs en Genève, vertegenwoordigde zijn land als gedelegeerde in den Volkenbonds raad en had meermalen zitting in subcom missies van den Volkenbond, o.a. in de commissie tegen onderdrukking en ter rorisme en voor de bestrijding van de val- sche aanmunt. In de jaren 19221926 was hy lid van de nationale constitutioneele vergadering van Roemenië, in '27 en '28 afgevaardigde en algemeen rapporteur over het ont werp wetboek van strafrecht en daarna algemeen secretaris van het internationale bureau voor de unificatie van het straf recht. In 1925 en 1930 woonde hij als vice- president der Roemeensche delegaties de conferenties van Washington en Athene bij. In tallooze andere functies op het ge bied van het internatinaal recht en het strafrecht, zoomede op dat van het gevan geniswezen en de vele onderscheidingen, waarmede diverse buitenlandsche juridische lichamen hem vereerden, demonstreeren zijn autoriteit op deze onderscheiden ter reinen. Naar wij vernemen zijn het geheele di plomatieke corps en de leden van den mi nisterraad uitgenoodigd de voordracht van morgenavond bij te wonen. VEREENIGING VAN MATrfESIANEN. Lezing over oude en moderne uurwerken Zaterdagavond j.l. hield bovengenoemde vereenigng een lezing over oude en mo derne uurwerken door dr. C. A. Cromme- lin, eerelid der V. V. M. De voorz., de heer v. d. Linden, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, directeur en leeraren van het Kon. Gen. M. S. G. en de chefs van het laboratorium. Hierna was het woord aan den spreker. Deze behandelde en demonstreerde de ver schillende soorten slingers. Vervolgens behandelde de spreker de wijze van het ontstaan der slinger-uurwer ken, evenals het anker met ankerrad, het échappement en de werking daarvan. Vervolgens toonde spreker op zeer dui delijke wijze aan, dat de chronometer een ware uitkomst was voor de plaatsbepaling op zee. Deze lezing werd met een groot aantal lichtbeelden en proeven toegelicht. Aan het einde dankte de voorz. dr. Crom- melin voor de zeer leerzame en interessan te lezing en bedankte tevens prof. de Haas, prof. Keesom en den spreker voor het steeds zoo bereidwillig afstaan der collegezaal. 9 R. S. A. P. (in alle kieskringen). 10. Nat. Boeren-, T.- en M. Partij (in alle kieskringen). Vervolgens kwamen voor nummering in aanmerking de overige lijstengroepen óf stellen gelijkluidende lijsten. 11. Kath. Dem. Partij (in alle kieskrin gen). 12. N. S. N. A. P. (in kieskringen 2, 3, 5, 11 en 15). 13. Chr. Dem. Unie (in alle kieskringen). 14. Algemeen Belang (in alle kieskrin gen). 15. Nat. Soc. Beweging (in alle kieskrin gen). 16. Herv. Geref. Staatsparty (in alle kieskringen). 17. Chr. Nat. Actie (in de kieskringen 1 t.m. 17). 18. Actie-Bouwman (in kieskringen 1, 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18). 19. Nationaal Herstel (in alle kieskrin gen). 20. Zwart Front (in alle kieskringen). Ten slotte werd overgegaan tot toeken ning per kieskring van de nog niet toe gewezen nummers aan de op zich zelf staande lysten, waarvan het resultaat was: 12. N. S. N. A. P. (in kieskring 6). 12. N. S. N. A. P. (in kieskring 18). Voor Kieskring 7 (LEIDEN) ziet het stem biljet er aldus uit: 1. R.-K. Staatsparty (Beaufort). 2. S. D. A. P.) (Drees). 3. A.-R. Partij (Colijn). 4. Chr. Hist. Unie (De Geer). 5. Vrijheids bond (van Lidth de Jeude). 6. Vrijz. Dem. Bond (Oud). 7. Comm. Party (De Visser). 8. Staatk. Geref. Partij (Kersten). 9. R. S. A. P. (Sneevliet). 10. Nat. B. T. en M. Par ty (Vervoorn). 11. Kath. Dem. Partij (Aarts). 13. Chr. Dem. Unie (Van Hou ten). 14. Algemeen Belang (Kraak Stee man). 15. N. S. B. (Mussert). 16. Herv. Ger. Staatspartij (Lingbeek). 17. Chr. Nat. Actie (Visscher). 19. Nationaal Herstel (Emmens) 20. Zwart Front (Meyer). m LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST De Leidsche Belasting-ophaaldienst hield vorige week zijn jaarvergadering in het Kantoorgebouw aan den Nieuwe Rijn 22. De voorzitter, de heer J. H. Schüller, heette de aanwezigen welkom en na eenige opwekkende woorden over het groote be lang voor de Leidsche bevolking ten op zichte van den Ophaaldienst, gaf spreker het woord aan den secretaris-penningmees ter tot voorlezing der notulen van de vorige jaarvergadering, welke zonder op- of aan merkingen onveranderd werden goedge keurd. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, waaraan het volgende is ontleend: Aangezien er verschillende aangeslote nen door werkloosheid zijn getroffen, blij ven de geinde bedragen zoowel als het aan tal uit te geven kwitanties beneden de be grooting.- Het bestuur zal in deze echter niet stil zitten en door doeltreffende propaganda trachten het ledental zoo spoedig mogelijk te doen opvoeren. O.a. zal het bestuur bij zondere aandacht gaan wijden aan de te Leiden te vestigen personen. De heeren P. J. Pont en J. G. Valken- burgh werden herkozen als bestuursleden, terwijl in de vacature-v. Stralen, de heer C. Snel in het bestuur trad. De samenwer king tusschen bestuur en personeel liet van beide zijde niets te wenschen over. In het personeel had dit jaar geen verandering, plaats. De voorzitter bracht den secretaris-pen ningmeester dank voor zijn verslag en gaf het woord aan den kassier voor zijn jaar verslag over de financiën. Uit dit jaarver slag ontleenen wij het volgende. Door de boden is over 1936 opgehaald 159.760.43, waaronder schoolgeld en straat belasting 13.560.94. Omzetbel. 1.146.81. Bij den Rijksontvanger werd in 1936 ge stort van personeele belasting: 32.387.49, rijksinkomstenbelasting 101.856.89, grond belasting ƒ12.921.22, omzetbel. 1:146.81. Totaal 148.312.41. Bij den Gemeenteontvanger werd in 1936 gestort: aan schoolgeld: ƒ6.752.94, aan straatbelasting ƒ6.808.Totaal 13.560.94. Het aantal geinde kwitanties bedroeg in 1936: pers., ink. en grondbelasting 85051, schoolgeld 3981, omzetbelasting 227, totaal 89259 kwitanties. De geinde belastinggelden worden dage lijks door den daartoe aangewezen ambte naar van den Dienst, gestort bij den ge meente-ontvanger, op de rekening van den Leidschen Belastingophaaldienst. De boden hebben in 1936 naar behooren de hun opgedragen werkzaamheden ver vuld, terwijl het administratief personeel zeer correct zijn plicht vervulde. De voorzitter bracht ook den kassier dank voor zijn verslag en sprak den wensch uit, dat hij op den ingeslagen weg nog vele jaren zou doorgaan. Vervolgens was aan de orde de bestuurs verkiezing. Aftredend waren dg heeren W. Bull en J. H. Nijhuis. De heer Nijhuis wenschte niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. De heer Buil werd met algemeene stem men herkozen, terwijl in de plaatst van den heer Nijhuis werd gekozen de heer W. Th. van Gugten, die belast werd met de functie van secretaris-penningmeester. De voorzitter wenschte de heeren Buil en van Hugten geluk en vertrouwde, dat de samenwerking in de toekomst goed zou zijn. Van de rondvraag werd door enkele per sonen gebruik gemaakt, welke door den voorzitter naar genoegen werden beant woord. Hierna niets meer aan de orde zynde, sloot de vocrz. onder dankzegging voor de opkomst deze jaarvergadering. Het secretariaat van den Leidschen Be lastingophaaldienst is thans gevestigd: La ge Rijndijk 39. TENTOONSTELLING „DE KUNST OM DE KUNST". Door het Teeken- en Schildersgenoot schap „De Kunst om de Kunst" is in het gebouw Pieterskerkgracht 9 een jubileum tentoonstelling gearrangeerd ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan. Reeds bij de opening bleek hoe alzijdige belangstelling er voor deze vereeniging bestaat. De tentoonstellingszaal was zooal niet te klein voor de openingsplechtigheid, dan toch zeker wel voor een rustige beschou wing der geëxposeerde werken van leden en oud-leden. Dat verschillende werken van oud-leden afgestaan door hen zelf of hun bezit ters op deze expositie aanwezig zyn, zal niet weinig bijdragen tot het welslagen. Zeer goede schilderijen mochten we in oogenschouw nemen. Van oud-leden zyn om. geëxposeerd werken van H. H. Ka- merlingh Onnes, een mooi stilleven, van den bekenden schapenschilder W. H. v. d. Nat een Dood Geitje, een sohilderii door een voud treffend, door kleuren-expressie verheven. Noemen we verder nog een mooie kijk op Blaricum van Kees van Urk en een Limburgsche boerenkar van L. v. d. Vlist, dan doen we slechts een greep uit het voortreffelijke werk van oud-leden, dat alleen reeds de bezichtiging waard is. De leden echter zijn hierbij niet ten ach ter willen blijven en al kon niet al wat voorradig was geëxposeerd worden om ook eenige plaatsruimte te bewaren voor de werken van oud-leden, het tentoongestelde laat zien. dat de jongeren van „De Kunst om de Kunst" op den goeden weg voort gaan. Hun werken getuigen van degelijke AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmaaers- patroonsver. ,,St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, 6 uur. I Donderdag. Feestavond R.K. Vrouwenbond St. Antoniusclubhuis, Mare. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereeniging Afd. Leiden, zitting gebouw St. Vine.-Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur. Donderdag, 3 October-Vereeniging, leden vergadering in „De Turk", 8.15 u. Vrijdag:. „Bluf", Leidsch Studentenbond, Schouwburg, 8.15 uur. De avond, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (len Pink sterdag) waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 817 en E. B de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553; Maandag 17 Mei (2den Pinksterdag) neemt waar apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. NOG 16 DAGEN VÓÓR DE VERKIEZINGEN! De dagen spoeden. Ook ónze tijd gaat voorbij. Wij roemen het groote werk der groote voorgangers. Schaepman's moed, No 1 ens kracht, Rays' fierheid. Hoe zal men in de toekomst oordeelen over óns werk, ónze verantwoordelijk heid, ónze beslissingen? Er is een gewichtige beslissing op han den! Voor tientallen jaren! Geen twijfel hoe zij moet uitvallen: No. 1 VAN LIJST 1 R. K. STAATSPARTIJ!! studie en vakkennis. Wijzen we b.v. op het werk van den heer P. Herfst, die met een portretstudie van den voorzitter der vereeniging een goeden greep gedaan heeft, terwijl het portret van mej. R. N. niet minder geslaagd mag ge noemd worden. Een vruchtenstilleven en een mooi por tret, werken van M. J. van Doorn, maken hier eveneens een goed figuur. A. J. van Driesten, exposeert „De Mo len en „Buiïg weer", D. G. Ubbels een „Stilleven met Kreeften" en een „Hondje in de sneeuw", van Wattez zien we er de kerk te Katwijk en een hofje. Al met al een uitstekende expositie. Bij den aanvang sprak de voorzitter van „De Kunst om de Kunst" een kort ope ningswoord, waarin hij er aan herinnerde, dat de vereeniging 40 jaar geleden werd opgericht, na afscheiding van een aantal leden van Ars Aemula. Ter gelegenheid van dit jubileum, doch tevens bij de ingebruikname van de nieu we zaal werd deze expositie gearrangeerd. Spr. dankte voorts de leden, dne minder werk inzonden om ook voor oud-leden een plaats in te ruimen en sprak de hoop uit, dat deze expositie moge bijdragen tot den groei en bloei der vereeniging en tot wel slagen der tentoonstelling. Handelsregister K. v. K. W y z i g i n g: 4149. Naamlooze Vennoot schap Kleiwarenfabrieg „Nieuw-Werklust", Hazerswoude, Rijksstraatweg A. 24. Procu ratie verleend aan: P. Blanken, Oegstgeest. 3261. A. Buijs, Katwijk aan Zee, Caligu- lastraat 3. Kaashandel. Uittr E.: A. Buijs, Katwijk, d.d. 30 April 1937. Wijz. handelsn. in. C. D. van Veelen v.h. A. Buijs. N.E.: C. D. van Veelen, Katwijk aan Zee.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2