MAANDAG 10 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De les, die Rome geeft door Prof. Dr. FRIEDRICH MUCKER MANN S.J. te Rome. Reeds enkele jaren geleden werd herhaaldelijk de vraag gesteld: Waarom Rome het Nationaal-So- cialisme niet evengoed veroordeel de als het Marxisme? De reden waarom Rome wachtte wordt door prof. dr. Friedrich Muckermann S.J. in een bijdrage in de „Elsasser Kurier" uitvoerig behandeld. Wy laten den geleerden schrijver thans aan het woord. Er is een deugd, die men in heel bijzon dere beteekenis een „Roomsche deugd" zou kunnen noemen, n.l. het geduld. Wat deze deugd beteekent is door de beide jongste Encyclieken wel op een heel duidelijke wij ze in het licht gesteld. Reeds in de inleiding herinneren beide Encyclieken eraan, dat Rome er steeds op bedacht was, om het juiste moment af te wachten. Wij willen thans aan dit geduld meer dan onze gewo ne aandacht schenken, daar niemand zal durven ontkennen, dat veel van onze lei dinggevende figuren in onzen tijd buiten gewoon ongeduldig zijn. Wellicht dat ook de jeugd, die graag iets wil leeren, voor deze uiteenzettingen nog ontvankelijk is. Dit moet niet als een berisping worden op gevat, want wat zou een jeugd zijn zonder die geweldige onstuimigheid! Maar het zou veeleer een steun kunnen zijn in verband met de vertwijfeling, die zou kunnen ontstaan vanwege het feit, dat de wereld zoo harleersch is. Wij denken hierbij echter ook aan alle ongeduldige menschen, die bij ieder verschil van mee ning, dat er onder de katholieken dreigt te bestaan, een beroep op Rome doen en die speciaal wat deze Duitsche aangelegenheid betreft niet willen inzien, dat Rome de tijd heeft en wachten kan. Hiermee leggen we den nadruk op een grondbeginsel waaruit het Roomsche ge duld is voortgesproten .In de rondzendbrief tegen het Godloos Communisme wordt niet alleen nadrukkelijk gewezen op hetgeen de H. Vader tot dan toe tegen het Communis me heeft gedaan, maar er worden ook cita ten gegeven uit de vele brieven van bis schoppen der geheele wereld over de drei ging van het Bolsjewisme. Men ziet daaruit duidelijk, dat Rome ook de krachten, die van de meest verscheiden en vaak afgele gen deelen van de kerkelijke inrichting werkzaam zijn, weet te waardeeren. Dit moet ook een leering zijn voor al de genen, die maar al te vaak den mond vol hebben over Pauselijke centralisatie. Het is ook thans nog een te Rome stilzwijgend ge volgde maatstaf om den Bisschoppen bij het uitoefenen van hun ambt de grootst moge lijke vrijheid te laten en niet door overijlde maatregelen met een autoritair gebaar de innerlijke ontwikkeling der dingen te ver storen of te belemmeren. Zoo blijkt dat het Roomsch geduld nauw samengaat met een onvolprezen wijsheid en voorzichtigheid. Want wanneer het hoogste gezag maar al te vaak zijn autoriteit in al haar volheid doet gelden, ook wanneer zulks niet strikt noodzakelijk is, dan wordt de autoriteit en haar prestige lichtvaardig te grabbel ge gooid, zeer ten nadeele van het gezag zelf. Maar het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat, wanneer allen hun plicht hebben ge daan, en er toch gevaar blijft bestaan, dat dan de oogen zich smeekend en hoopvol naar Rome richten, naar de bron der waar heid. Dan is de tijd gekomen om een plech tig Herderlijk Schrijven te publiceer en „in verband met het verlangen van de ge heele wereld naar een dergelijk document". In het eerste hoofdstuk van de Encycliek over „De Toestand van de Katholieke Kerk in het Duitsche Rijk" wordt nog op een an dere zijde over het Roomsche geduld ge schreven. Er wordt daar o.m. woordelijk gezegd: „De door ons trots alles betoonde gematigdheid was niet ingegeven door overwegingen van stoffelijk voordeel, noch onbetamelijke zwakheid, doch alleen door den wil met het onkruid mogelijk niet te gelijkertijd een waardevol gewas uit te roeien; door de bedoeling niet eerder open lijk te veroordeelen, voordat de geesten voor de onontkoombaarheid van dit oor deel rijp zouden zijn geworden; door het vaste besluit de verdragstrouw van anderen niet eerder definitief te ontkennen voordat de ijzeren taal van de werkelijkheid het masker heeft afgeworpen, waarin een systematische vermomming den aanval te gen de Kerk had weten en nog weet te ver hullen". Deze woorden laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Er wordt daar ge sproken van een steeds toenemenden groei. Geduld immers is juist een deugd, die groei noodig heeft, hetgeen immer tijd vergt. Er kunnen immers bewegingen zijn, die er in het begin uitzien als een wild onstui mig iets, doch die zich later manifesfeeren als een strooming waarin een goede kern zit. Zooiets moet in ieder geval afgewacht v/orden. Ook is het mogelijk, dat de nood zakelijke reacties, die plegen in te treden, terecht komen bij ongeschikte leiders, zoo dat ze dan in verkeerde banen worden ge leid, terwijl, wanneer ze door de juiste man op de juiste plaats getoomd worden, goe de resultaten zouden hebben opgeleverd. Hierbij moet men zich ook in herinnering brengen de algemeene wet: Er is maar één waarheid! De dwaling echter is veelvoudig en valt vaak in stukken uiteen. Ook al zijn zij allen tegen de waarheid gekant, toch bevechten ze elkaar ook on derling en zoo vernietigen zij soms elkaar. Men moet dit zelfwerkend saneeringspro- ces ook in de gevallen menschheid niet on derschatten. Daarmee hangt ook ten nauwste samen, dat het twee heel verschillende dingen zijn d;: 3TOndërlijke individuen van de waar- BINNENLAND NEDERL. KATHOLIEKENDAG. Wenken voor de treinreizigers. Door de Ned. Spoorwegen worden voor de deelnemers aan den 7en Katholieken dag onder bepaalde voorwaarden belang rijke reducties op de reiskosten verleend, terwijl voor hét vervoer speciale maatre gelen getroffen worden. Ook voor de spoorwegen is de 2e Pink sterdag echter een zeer drukke dag. Een vlot verloop van het vervoer kan dan ook alleen worden verkregen, als een ieder stipt de te geven aanwijzingen opvolgt. Wij ver trouwen gaarne, dat het belang hiervan zal worden ingezien en men dienovereen komstig zal handelen. Voor de bezoekers van den Katholieken dag worden aan alle stations speciale gere duceerde retourkaarten naar Utrecht be schikbaar gesteld en wel; een daagsche re tourkaarten 2e of 3e klasse, geldig 17 Mei 1937 en meerdaagsche retourkaarten 2e of 3e klasse, geldig van 14 tot en met 18 Mei 1937. De reductie varieert van 30 tot 40 pet. op den normalen prijs. Voor het verkrijgen van een dergelijke retourkaart is het noodig, de reisstrook", welke zich aan elke lidmaatschaps-congres- of deelneemerskaart bevindt, aan het sta tionsloket in te leveren, tezamen met de vooraf duidelijk en volledig ingevulde „ver- zamelstrook", welke eveneens aan genoem de kaart gehecht is. Elke deelnemer kan dus individueel aan elk willekeurig station tegen betaling en afgifte van reisstrook met verzameldstrook, de verlangde gereduceerde retourkaarte verkrijgen. Het is echter noodzakelijk de spoorkaarten welke van Maandag 10 Mei af verkrijgbaar zijn, onmiddellijk na ont vangst der lidmaatscaps-, congres- en deel nemerskaarten in ieder geval uiterlijk Donderdag 13 Mei a.s. in ontvangst te nemen. Aan de hand van de ingevulde „ver- zamelstrooken" kunnen de spoorwegen dan maatregelen treffen, voor regeling van het te verwachten vervoer. Voor kaarten in ontvangst genomen n Donderdag 13 Mei kunnen de spoorwegen in verband met de Pinksterdrukte geen af zonderlijke vervoersregeling meer tref fen. MINISTER SLINGENBERG NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, zal minister Slingen- berg, vergezeld van enkele ambtenaren van verschillende departementen de vol gende week naar Duitsohland gaan, ten einde eenige groepen van Nederlandsche landarbeiders, die in Duitschland werk heb ben gevonden, te bezoeken, en voorts eeni ge gr.oote ontginningswerken te bezichti gen. De financieele corespondent van de „N. R. Crt." te Berlijn meldt nog, dat dr. Dar- ree, de rijksminister van landbouw den Nederlandschen minister tot dit bezoek heeft uitgenoodigd. In gezelschap van ver tegenwoordigers van den- Reichsnaerhstand en van den rijksarbeidsdienst zullen in ver schillende deelen van Duitschland belang rijke openbare werken worden bezocht o.a. de ontginning van brakke grond, het op richten van nieuwe boerennederzettingen en het winnen van land uit zee. De reis zal vier dagen duren. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 9 tot en met 15 Mei, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, vastgesteld op 75 cent per kilogram. Denk er aan9 tot 16 Mei Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies heid te overtuigen en aan den anderen kant ook de openbare meening te beïnvloeden. Hoe vaak hebben sommigen niet het goe de voorgehad, doch de koortsachtige haast had zich reeds zoo ver verbreid, dat deze dingen zich niet konden doorzetten? In der gelijke gevallen moet men een afwachtende houding kunnen aannemen totdat iedereen de vruchten ziet, en dan laat de openbare meening zich gemakkelijk leiden om de waarheid te erkennen. Dit is nog te meer waar, als er sprake is van een stelselmati- gen strijd, die op bedekte wijze gevoerd wordt. Ook in de Encycliek tegen het Bolsjewisme lezen we hetzelfde. Ook in de natuur zijn er giftplanten, die er bijna precies net eender uitzien als de onschadelijke gewassen. Wie slechts opper vlakkig toekijkt (en dat is nu eenmaal een menschelyke eigenschap) zal het zien groeien en bloeien als op een prachtige Meidag. Doch eerst wanneer de vruchten beginnen te rijpen gaat de mensch nauwlettend en critischer achtslaan. En zoo volgt ook de Plaatsbekleeder van Chris tus den Goddelijken Meester, wanneer deze zegt: „Aan de vruchten zult ge den boom kennen!" Het zou wenschelijk zijn, dat vele lei dinggevende figuren, die door het ongeduld van onzen tijd zijn aangetast, nu en dan eens een bedevaart naar Rome maakten, om daar het groote geduld te leeren ken nen. Ook zy die de wetten van den groei volgens het machinale rythme in deze ver- techniekte eeuw in het leven der volkeren beoordeelen, zouden zich bij deze pelgrims tocht moeten aansluiten. Ja, al degenen die zelf producten zijn van de conjunctuur, of die te vroeg rijp en die van een innerlij- ken groei zich geen begrip of voorstelling kunnen vormen, zouden mee moeten gaan. Temidden van de reusachtige organisaties van onzen tijd rijst het Eeuwige Rome daar omhoog, als een wereldorganisatie, zooals er geen tweede bestaat, maar die tevens nog steeds het organisme is van den fcloeienden wijnberg. R.-K. HANDELSREIZIGERS BIJEEN. Reorganisatie-rapport verworpen. In hotel Noord-Brabant aan het Vree burg te Utrecht vergaderde de R.-K. Ver- eeniging van Handelsreizigers en Handels agenten „St. Christoffel". De algemeen voorziter, de heer J. B. Til- man, hield de openingsrede. Spr. bracht in herinnering, dat 1 Decem ber van het vorig jaar de wet in werking is getreden, die het beroep beschermt en allerlei verhoudingen regelt. St. Christof fel heeft bij de voorbereiding en tot stand koming van deze wet een belangrijke rol gespeeld. Bij het onderzoeken van tal van klachten, die de beroepsgenooten uitten, is er een, die bijzonder de aandacht trekt: het feit n.l., aldus spr., dat het beroep zonder eenigen door de overheid gestelden eisch voor iedereen open staat. Ons beroep cultiveeren is het opheffen, het leiden, het ontwikkelen, het verfijnen. Dat geeft welvaart en bovendien mensche- lijke karaktervorming, want cultiveering van het beroep eischt ook geestesbescha ving. De cultuur van ons beroep kan ons stoffelijk en geestelijk helpen. O.r heeft hier het openbaar gezag, dus de regeering, rechten en plichten. Het lijkt ons het beste, dat via de vakorganisaties een diploma of reisvergunning wordt ver strekt; alleen dan natuurlijk wanneer een proef of examen is afgelegd. De eischen, waaraan zal moeten worden voldaan, zijn in gemeenschappelijk overleg door belangstellenden op te stellen. De verwerkelijking van onze nieuwe plannen zal opnieuw veel van de organisa torische krachten van „St. Christoffel" vra gen en bovenal eensgezins volhardende me dewerking van een ieder eischen. Het jaarverslag 1936, samengesteld door den algemeen secretaris, den heer M. C. de Graaff, werd ongewijzigd goedgekeurd. Na een korte discussie werd ook het fi nancieel verslag van den penningmeester vastgesteld. De algemeene beschouwingen werden daarop geopend. Tal van afgevaardigden voerden het woord. De afdeeling Amsterdam bracht dank aan hoofdbestuur en dagelijksch bestuur. Daar zijn echter nog fouten gemaakt. Van de vakgroepen voerde o.m. het woord de vertegenwoordiger van vakgroep 1 Naast woorden van dank heeft spr. ook- een woord van critiek. Het ligt niet alleen aan de vakgroepen, dat er niet voldoende medeleven is. Een zekere mate van zelfstandigheid is, wil men de vakgroepen tot haar volle recht doen komen, noodzakelijk. Vakgroep 3 drong o.m. aan op het we derom instellen van den vakgroependag. De voorzitter antwoordend op deze alge meene beschouwingen, zeide, dat het hoofdbestuur nooit een vakgroepsvergade ring had geweigerd, wanneer het van oor deel was, dat zulk een vergadering nut zou hebben. De noodzakelijkheid van contact met werkgeversorganisaties voelt het H. B. wel degelijk aan. In dezen geest bestaat reeds een, zij het dan geen officieele, samenwer king. De kwestie van het orgaan is een heel moeilijke zaak. Het bestuur kan zich mo menteel nog niet goed voorstellen, hoe de verzorging goedkooper zou kunnen wor den. De periodiek aftredende 2de voorzitter, de heer H. Verborg uit Arnhem, werd her kozen, evenals de 2de secretaris, de- heer P. J. M. Petit uit Den Bosch. De verkiezing van drie hoofdbestuursle den wegens periodiek aftreden van de hee- ren C. G. Blijs (Deventer), A. Kennis (Den Bodsch) en W. Huizing (Utrecht) had tot resultaat, dat de aftredenden werden her kozen. In de middagvergadering werd de be grooting vastgesteld. Het woord werd hierna gegeven aan den geestelijk adviseur, den zeereerw. pater Woerdeman O.E.S.A. Deze wekte zijn audi torium op, steeds te blijven luisteren naar de stem van Z. H. den Paus, die gezegd heeft, dat de wereld alleen kan worden hervormd door menschen, die daartoe eerst zichzelf hebben hervormd. De voorzitter bood den namens de ver- eeniging den geestelijk adviseur onder ap plaus een fraaie afbeelding van den pa troonheilige St. Christoffel aan. Het rapport der reorganisatie-commis sie lokte uitvoerige discussies uit. Wat het rapport zelf betreft, de Commissie distil leerde uit de diverse vraagstukken drie richtlijnen: 1. Reorganisatie der vakgroepen met het oog op de zich baan brekende ordenings gedachten. Het zoeken van een stimulans, om te komen tot meer activiteit in de vak groepen. 2. Vereenvoudiging van het bestuurs apparaat. 3. Het kostenvraagstuk, teneinde ver- eenigingshuishouding op een niveau te brengen, meer in overeenstemming met de draagkracht van het geheel. Verschillende afgevaardigden hadden be zwaren tegen dit rapport. De houding van het H. B. was óók af wijzend. Namens de Commissie werd het verde digd door den heer Van Raan uit Den Bosch. Na de discussies in eersten en tweede in stantie werd het rapport verworpen met 67 tegen 29 stemmen. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Algemeene bondsvergadering. De Nederlandsche R. K. Metaalbewer- kersbond hield Zaterdag ter gelegenheid van zijn 35-jarig bestaan, zijn algemeene vergadering in hotel „Centraal" te Den Haag. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de heeren E. Schaaper, oud-voorzit ter van den bond, A. C. de Bruijn, voorzit ter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, vertegenwoordigers van de buitenlandsche zusterorganisaties en wel de Belgische gasten, de heeren G. Wal- leijn, A. Bertinchamps en René Declercq, en den heer Ursprung, vertegenwoordiger van den Zwitserschen Christelijken Me taalbewerkersband. In zijn openingswoord hield de voorzit ter, de heer J. G. v. d. Brink, een uitvoe rige beschouwing over den stand der or ganisatie. Door de krachtige actie is de teruggang van het ledental van den bond tot staan gekomen. Het ledental bedraagt thans on geveer 18.000. De ordening in de metaalindustrie is nog ver te zoeken. Intusschen zal de bo dem daartoe vruchtbaar moeten worden gemaakt door een goede gezindheid te be vorderen en door te pogen eikaars gezind heid te begrijpen. Pogingen om tot een regeling der vak opleiding te komen hebben nog geen vrucht afgeworpen. Medegedeeld werd, dat de filmavonden, voor de leden gegeven, door bijna 19.000 personen zijn bezocht. Hierna werden algemeene beschouwin gen gehouden over het bestuursbeleid. Naar aanleiding van de opmerkingen der afgevaardigden deelde de voorzitter mede, dat ten aanzien van het overwerk in de metaalindustrie in het hoofdbestuur een onderzoek «ver het heele land heeft ingesteld. Sommige werkgevers bleken zich te houden aan den 8 uren dag; waar overwerk werd verricht, werd dit niet al leen bevorderd door de werkgevers, maar ook door de arbeiders. Ook blijkt 't aan tal controleurs voor de Arbeidswet te ge ring om een afdoende controle uit te oefe nen. Een ander euvel is, dat bij herhaalde overtreding van de Arbeidswet zeer ge ringe boeten worden opgelegd. Als de boeten hooger waren, zou dit afschrik kend werken om de Arbeidswet te over treden. Als overwerk inderdaad noodig is, moeten de georganiseerde arbeiders er zich niet tegen verzetten; tegen onnoodig overwerk zal de organisatie met mede werking der leden, zich krachtig dienen te keeren. Niet alleen de Amsterdamsche districts bestuurder is zwaar bezet; ook die in de overige districten. Dit komt o.a. doordat één gesalarieerde bestuursfunctie niet is aangevuld. Als het beslist noodig blijkt, zal ook deze functie weer worden aange vuld. Hierna werd gepauzeerd. Na hervatting der vergadering werd bij enkele candidaatstelling tot voorzitter herkozen de heer J. G. v. d. Brink. De voorzitter deelde mede, dat ter ver gadering aanwezig waren 127 afdeelingen, vertegenwoordigend 17.500 leden. Hierna hield oud-minister H. P. Mar- chant een rede over de groote problemen van dezen tijd. „Als de katholieken maar goed katho liek blijven, dan is het verschiet lich tend", aldus besloot de spreker zijn be schouwing over den huidigen tijd. Het financieel verslag van den pen ningmeester en de begrooting voor 1937 werden goedgekeurd. De voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, de heer A. C. de Bruijn, sprak vervolgens een woord van gelukwensch tot den bond, naar aanleiding van zijn 35-jarig bestaan. Hierna vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. HOOGER WINSTEN IN 1936. Ten opzichte van 1929 ïs de achterstand echter nog zeer aanzienlijk. Teneinde reeds thans een inzicht te krij gen in het verloop der resultaten over 1936 in het bedrijfsleven behaald, heeft dr. mr. A. Sternheim voor „De Kroniek" de gegevens verzameld uit 248 verslagen, die meerendeels in de eerste vier maan den zijn gepubliceerd. Bijna alle hebben betrekking op het jaar 1936, sommige nog over een deel van 1935, wanneer de af sluiting in de laatste maanden van 1936 en niet op den ulto viel. Tevens zijn over eenkomstige gegevens opgenomen van dezelfde maatschappijen over 1935 en 1929. 1929 1935 1936 Aant. maatsch. 231 246 248 (in duizenden guldens) Gepl. kapitaal 1.226.703 1.127.386 1.085.395 Reëele res. 403.631 319.361 336.624 Netto winst 149.776 36.245 65.598 Het resultaat over 1936 is bijna 30 mil- lioen gunstiger dan over 1936, ten op zichte van 1929 is de achterstand nog zeer groot. De verhouding tusschen verlies en winst is in de betreffende jaren als volgt ge weest: Aantal groepen Winst Verlies Verlies- (duiz. guldens) latend 1929 149.875 99 3 1935 53.701 17.456 11 1936 71.751 6.153 9 Het kapitaal is met 42 millioen ver minderd, voor een groot del tengevolge van reorganisatie, in het bijzonder bij de scheepvaart. De reserves zijn in 1936 toe- j genomen met f 17 millioen. Over 1936 gaven 137 maatschappijen di vidend, tegen 101 over 1935 en 163 over 1929. Officieele Crisispublicaties INLEVERING SPEK TE ROTTERDAM. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat met ingang van 10 Mei 1937 de inlevering van spek te Rotterdam kan plaats vinden bij de N.V. Rotterdam- sche Koal- en Vrieshuizen aldaar. Van dien datum af zal geen spek meer worden ingenomen by de Fa. Gebr. van Toorn te Rotterdam. 's-Gravenhage, 8 Mei 1937. TUINBOUWSTEUN 1937 Reeds thans de eerste voorschotuitkeering Bij beschikking van 28 April j.l. heeft de minister van Landbouw bepaald, dat de volgende steunbedragen per 100, k.g. zullen worden uitbetaald: Deensche witte kool, 1 Jan.—-31 Jan. 50 ct.; id. 1 Febr.28 Febr. 60 ct.; id. 1 Maart 28 Maart 70 ct.; Gele bewaarkool 1 Jan. 31 Jan. 60 ct.; id. 1 Febr.28 Febr. 70 ct.; id. 1 Mrt.28 Mrt. 80 ct.; roode be waarkool 1 Jan.31 Jan. 70 ct.; id. 1 Febr.28 Febr. 80 ct.; id. 1 Mrt.28 Maart 90 ct. TUINBOUWPRODUCTEN NAAR SOVJET-RUSLAND. Besprekingen in de vergadering van den Ned. Tuinbouwraad. In een te 's-Gravenhage druk bezochte vergadering van den Nederlandschen tuin bouwraad onder leiding van den heer A. Verduyn Jr. werd andermaal van gedach ten gewisseld over afzetmogelijkheden v.an tuinbouwproducten in Sovjet-Rusland. Op een officieel verzoek van den raad om te mogen inzenden bij gelegenheid der in Juli 1937 te Moskou te houden tuinbouwtentoon stelling werd nog altijd geen antwoord ont vangen. Van verschillende zijden werd be toogd, dat men ter plaatse onderhandelin gen diende te openen. Besloten werd deze aangelegenheid bin nenkort weder onder het oog te zien. Zeer uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over het voorontwerp landbouw- ordeningswet 1937. De raad bepaalde zijn standpunt met betrekking tot dit ontwerp en zal daarvan binnenkort aan den minis ter van landbouw en visscherij doen bly- ken. DE PADVINDERS OP „MAR IE ND AAL". Ongeveer 800 leidsters en leiders nemen er aan deel. Op het prachtige Arnhemsche landgoed „Mariëndaal", dat onlangs in eigendom aan de stichting „Het Geldersche landschap" is overgegaan, is Zaterdagavond de koempoe- lan der Nat. R.-K. Verkennersbeweging ge opend. Aan deze Koempoelan nemen ongeveer 800 leidsters en leiders deel, zoomede een groot aantal verkennersgeestelijken. De wn. hoofdkwartier-commissaris, mr. René Höppener uit Roermond, verwelkomde de genoodigden o.w. zich bevonden wethou der v. d. Sand, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Arnhem, mr. Cre- mers, secretaris van de stichting „Het Gel dersche landschap" en dr. ir. Wessel, se cretaris der plaatselijke Jamboeree-com- missie. Nadat de deelneemsters en deelnemers aan den Koempoelan in carré waren opge steld, had de vlaggenparade en de inspectie plaats. Vervolgens werd jhr. Alting von Geusau geinstalleerd als commissaris voor het Aartsbisdom. Na de installatie werd hij toegesproken door mr. Höppener en door den diocesaan verkennersgeestelijke, rector v. d. Berg, die zich gelukkig prees, dat het Aartsbisdom een goeden commissaris had gekregen. Kort na de openingsplichtigheid werd een Lof in de open lucht gehouden, gecele breerd door rector v. d. Berg., Het was een ontroerend gezicht de honderden verken ners bijeen te zien rondom het met veld bloemen versierde altaar op het terrein van Mariëndaal. Zooals men weet was op dit landgoed in de middeleeuwen een kloos ter gevestigd van de monniken van Win- desheim. Zeer waarschijnlijk was het thans de eerste maal na de Hervorming, dat in dit door de natuur zoo gezegend oord, een katholieke godsdienstoefening werd gehou den. In den loop van den avond hadden ver schillende demonstraties plaats, terwijl de eerste dag van de Koempoelan met een kampvuur werd besloten. Heden brengt Z. H. Exc. de Aartsbis schop van Utrecht een bezoek aan het kamp. „Msbd." Tegen Neo-Malthusiaansche middelen Naar wij vernemen hebben leden van de Gooische Actie-groep tegen Volks verwilde ring bij het Openbaar Ministerie te En schedé, Rotterdam en Amsterdam klachten ingediend tegen een aantal leveranciers van Neo-Malthusiaansche middelen, die bij hun practijken in stryd bleken te ko- I men met eenige, artikelen van het Wetboek van Strafrecht (451 ter en quater). Nader kan nog worden medegedeeld, dat ook in Arnhem, door een ingezetene al daar, een analoge aanklacht is ingediend. S. J. Pothuis t Te Amsterdam is, 63 jaar oud, overleden een der leidende figuren der S.D.A.P., de heer S. J. Pothuis. Hij is vele jaren lid van den Amsterdam- op heden lid van Pr-v

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10