BOSKOOP ROEPT Ui NA DE RAMP VAN DE HINDENBURG 28ste Jaargang ZATERDAG 8 MEI 1937 No. 8718 £cidóeli£(Boti/tci/rtt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Twee encyclieken Wij willen vandaag onzen lezers advi- seeren, om te lezen de twee onlangs ver schenen pauselijke encyclieken: die over den toestand der Katholieke Kerk in het Duitsche Rijk en die tegen het Atheïs tisch Communisme voorzoover men deze pauselijke stukken nog niet gelezen heeft. Geen lectuur voor U? Waarom niet? Interesseert u zich niet voor de vraag, hoe de Paus oordeelt over het Commu nisme; hoe de Paus oordeelt over den toestand der Katholieke Xerk in het Duit sche Rijk onder de ove-rheersching van het stelsel, dat nationaal-socialisme heet? Dat moet zeker iederen katholiek inte resseeren terwijl het de belangstel ling van duizenden niet-katholieken heeft! U heeft geen tijd, om zoo veel te lezen, of, beter en eerlijker gezegd: geen lust. Dat kunnen wij van velen volkomen begrijpen. M a a r 't is ook niet noodig, om die encyclieken in-eens door te lezen, op één avond! U koopt ze en leest er 'ns in, vandaag en morgen, en u bewaart ze, om ze later weer 'ns te kunnen inzien. De prijs, om u de beide encyclieken aan te schaffen, behoeft u geen bezwaar te zijn. U kunt ze krijgen in één boekje voor den prijs van 10 cent aan het bureau van de Leidsche Courant en bij de agent schappen van de L. Crt. In dat boekje worden u geboden uitnemende vertalin gen van beide encyclieken door den War- mondschen hoogleeraar prof. Greiteman. Wij schrijven dit nu niet, opdatde N.V. de Leidsche Courant een aantal van die boekjes meer zal kwijt raken! De uit gave is gedaan, om het groote geestelijk goed, dat inderdaad bereikt wordt door genoemde encyclieken te brengen zooveel mogelijk in handen van alle katholieken. Wie die encyclieken heeft gelezen en dan •ns inzichzelf keert en nadenkt zal zoo mogelijk nog'klaarder beseffen, nog hel derder begrijpen, dan voorheen, waarom de Paus, die deze encyclieken heeft uit gevaardigd, de katholieken zoo herhaal delijk aanspoort oméén te zijn. Te midden van de bedreigingen eener- zföds van communisme, anderzijds van na tionaal-socialisme is eenheid der katholie ken gebiedende eisch. Deze eisch zal des te dieper doordrin gen in het bewustzijn, in het plichtsbesef van iederen katholiek naar de mate hij de stelsels van communisme en nationaal- socialisme beter kent in hun wezen en in hun practijken. En die kennis wordt ons geschonken, breed en diep, in genoemde encyclieken, waarin de Paus spreekt tot de katholieken over heel de wereld, zooals alleen de Paus spreken kan.... Hij, het Hoofd van Christus' Kerk, plaatst de lichtende waarheid te midden van de dwalingen van dezen duisteren tijd; Hij, de door Christus geroepen en aangestelde Herder en Leider der zielen, de groote wereld-Leider, wijst aan en waarschuwt voor de verschrikkelijke ge varen, waarmede de menschen op heden worden bedreigd.... Ondanks de beangstigende oppervlak kigheid, waarmede maar al te velen zich gauw en gemakkelijk overgeven aan nieu we denkbeelden, die moderne dwalingen zijn, om dan niet verder meer te den ken willen wy vertrouwen, dat óók dezulken, wier mentaliteit ons hier voor den geest staat, deze encyclieken zullen lezen. En zij zullen er nut uittrekken, al lerbelangrijkst nut. V Benoemingen De achterstand van Katholieken in Over heidsdienst is bekend en staat vast als een onweersproken feit. Er worden vele verklaringen van ge geven. Wij hebben uit den mond van een niet- katholiek ambtenaar 'ns deze verklaring gehoord: Wij, niet-Katholieken, maken in overwegend katholieke gemeenten geen kans; laat óns nu het terrein in de over wegend niet-katholieke gemeenten! Al meermalen is geconstateerd, dat het nietwaar is, dat niet-Katholieken in overwegend katholieke gemeenten niet worden benoemd. Gisteren gaf de „Gelderlander" weer 'ns bewijzen van het tegendeel. Nijmegen is een gemeente, waarvan 75,25 pet. Katholiek is, terwijl de rest der bevolking over 13 groepen is verdeeld. Er zijn in deze gemeente 152 katholieke amb tenaren en 73 andersdenkenden. Anders gezegd, 9 pet. andersdenkenden meer dan het percentage niet-katholieke inwoners. In vooraanstaande functies in Nijmegen zijn 18 titularissen Katholiek en 16 niet- Katholiek. Als we hetgeen in Nijmegen op het punt van benoemingen geschiedt eens vergelij ken met de bekende er zijn ook zoo vele minder bekende en onbekende voor beelden! voorbeelden van het passeeren in Amsterdam van eminente figuren als een prof. van Ginneken en een prof. Brom, dan spreken de cijfers in Nijmegen boek- deelen ten gunste van de breedheid van opvatting van de katholieke meerderheid in den Nijmeegschen Raad- Groote meeting Nog even ook op deze plaats een her innering aan de groote meeting morgen- Zondag-middag te 3 uur op het R. K. Sportpark aan den Haagweg te Leiden. Zeer vele katholieken zullen van deze groote en grootsch opgezette meeting ge tuigen willen zijn! Een schoone en leven de uiting van den wil, om den socialen arbeid te stellen in het licht van. en in de kracht van het geloof, van den godsdienst. Wie kennis neemt van het program moét sympathiseeren met dezen opzet, die de organisatoren eert. 't Is verblijdend, dat in dezen tijd, waarin van alle zijden stroomingen en bewegingen zich opdringen, die de we reld willen verbeteren en willen redden zonder den godsdienst dat in dezen tijd onze katholieke sociale organisaties heel haar actie doelbewust en consequent blijven stellen op den grondslag van den godsdienst. En daarom is deze meeting, georgani seerd door den kring Leiden van den Ned. R. K. Volksbond, een daad, die niet anders, dan de dankbare sympathie aller katholieken moét trekken. De wereld in vogelvlucht Men is thans in staat, om de balans op te maken van de ramp met de „Hindenburg". Gisteravond is kapitein Lehmann, wiens toestand ernstig was, aan zijn verwondin gen bezweken. Het totaal aantal dooden bedraagt nu 33, n.l. 11 passagiers, 21 leden der bemanning, waaronder kapitein Leh mann, en één man, die bij het landen be hulpzaam zou zijn. Van het ongeluk is dank zy de filmopera teurs een volledige film samen te stellen, waarop men precies kan zien, waar het eerste rookwolkje ontstond. Wellicht geeft dit eenige opheldering over de oorzaak van de ontploffing. Over het algemeen is men wel geneigd om de electrische lading de schuld te geven, ofschoon men met het trekken der conclusies niet te voorbarig moet zijn en het onderzoek, dat zal worden ingesteld, zal moeten afwachten. In elk ge val staat vast, dat een electrische ontlading een dergelijke uitwerking niet zou hebben gehad, als de ballon niet met waterstofgas, maar met helium was gevuld. Onder den indruk van de ramp heeft men in Amerika DE BLOEMENTENTOONSTELLING VERLENGD tot en met DINSDAG 18 Mei De lijst der R.K. Staatsparty in geheel het land bij de a.s. verkiezing op 26 MEI is LIJST 1. De eerste candidaat op deze lijst in den Kieskring Leiden is PATER MR. BEAUFORT O.F.M. LEIDSCH - GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas Het aantal slachtoffers thans vastgesteld op drie-en-dertig DE DOODENLIJST VAN DE „HINDENBURG". Kapitein Lehmann aan zijn verwondingen bezweken. Het Amerikaansche kantoor der Zeppe- linreederij heeft de volgende gegevens ver strekt aangaande de „Hindenburg": Aan boord bevonden zich 36 passagiers en een uit 61 koppen bestaande bemanning. Voor zoover bekend hebben 25 passagiers en 41 leden der bemanning de ramp overleefd. Dood of vermist worden elf passagiers en een-en-twintig leden der bemanning. Ook een lid van de landingsploeg is overleden. Tot nu toe zijn slechts twee lijken van passagiers en 14 lijken van leden der be manning geïndentificeerd. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt derhalve drie-en-dertig personen. Kapitein Ernst Lehmann, die bij de ramp van de „Hindenburg" zwaar gewond werd, Ls gisteren te 18.05 plaatselijken tijd over leden. De aan zijn wonden bezweken kapitein Ernst Lehmann, werd op 12 Maart 1886 te Lud wigshaf en geboren. Zijn vader was che micus. Lehmann was tijdens den oorlog luitenant ter zee tweede klasse. Vóór den oorlog had hij scheepsbouw gestudeerd. Bij het begin van den oorlog was hy luchtschipbestuurder. Hij maakte vele suc cesrijke tochten en was tijdens den oorlog eenmaal 105 uur in de lucht. Na den oorlog bekleedde Lehmann hoo- ge functies bij de Zeppelinreederij. Van 1928 af heeft hij bijna alle tochten van de „Graf Zeppelin" als verantwoordelijk com mandant geleid. Van zijn hand zijn ver schillende studies verschenen. De toestand van kapitein Pruss iets verbeterd. De gezondheidstoestand van kapitein Pruss en van den radiotelegrafist Speek, alsook van kapitein Sammt is in zooverre verbeterd, dat zij naar het Medical Center Hospital in New York konden worden over gebracht. De commandant van het marine-vlieg veld kapitein luitenant Rosendahl heeft ge last, dat alle foto's en films, welke van het thans besloten, om het kostbare gas, dat in Amerika in natuurlijken toestand voor komt en niet uitgevoerc mag worden, thans beschikbaar le stellen voor de Duitsche luchtschepenbouw. Maai met of zonder he lium, de Zeppelinbouw zal voortgaan en zelfs in versneld tempo, zooals Goering heeft verordineerd. Te Barcelona schijnt de rust te zijn weer gekeerd, maar de politiek toestand moet, in weerwil van de optimistische berichten van regeeringszijde, toch nog vrij onbehaaglijk zijn. Er zou weliswaai een oplossing van het conflict zijn gevonden, maa». of deze op lossing aan beide zijden zoo hartelijk is ont vangen, is aan twijfel onderhevig. De span ning blyft bestaan, er heerscht op het oogenblik een toestand van gewapenden vrede in Catalonië. ongeluk van de „Hindenburg" zijn gemaakt, moeten worden voorgelegd aan de commis sie van onderzoek. Aangezien de vijf groot ste filmmaatschappijen van de Vereenigde Staten bij iedere landing van een luchtschip filmoperateurs zenden, is het zeer wel mo gelijk, dat het ongeluk in alle phasen te volgen zal zyn, temeer daar de operateurs reeds hun toestellen in werking hadden ge steld voor het luchtschip de landingsmast naderde. Toen in een bioscoop op de Times Square te New York een film vertoond werd, die van de ramp opgenomen was, werden door enkele vrouwen kreten van ontzetting ge slaakt, sommigen verloren het bewustzijn. Uit de film blijkt, dat het eerste teeken van brand was een kleine bolle rookwolk on der het luchtschip, ongeveer op de plaats waar de ailerons bij het omhulsel komen. De film zou een zoo volledig beeld gever» van de ramp, dat zij waarschijnlijk gebruikt zal worden bij het officieele onderzoek. Steun voor de slachtoffers. De Duitsch Amerikaansche Kamer van Koophandel te New York heeft 5000 dollar ter beschikking gesteld voor de gewonde leden van de bemanning van de „Hinden burg". Bovendien besloot de Kamer een Amerikaansch Zeppelin-fonds in het leven te roepen tot steun aan de slachtoffers en het voortzetten van de wetenschappelijke onderzoekingen inzake den bouw van luchtschepen. Deelneming van het Vaticaan. De kardinaal-staatssecretaris heeft Hitier een telegram gezonden, waarin hij namens den Paus deelneming betuigt met de ramp van de „Hindenburg". DE OORZAAK VAN DE RAMP. De uitvoer van helium. Bij de besprekingen in de militaire se naatscommissie te Washington heeft de senator Thomas verklaard, dat naar zijn meening de uitvoer van helium moet kun nen voorzien in de behoefte der Duitsche luchtschepen, „want - aldus zeide hij het vasthouden van helium voor ons eigen gebruik zou gelijk staan met het weigeren van den verkoop van tenzine. Wij kunnen den vooruitgang der wereld niet aan mili taire overwegingen opofferen". Radiorede van dr. Eckener. Dr. Eckener heeft gisteravond te Berlijn een radiorede gehouden, waarin hij onder meer zei, dat men pas na een uitvoerig on derzoek zal kunnen vaststellen, welke oor zaken tot den ondergang van het luchtschip „Hindenburg" hebben geleid. Het spreekt van zelf, dat ook de kwestie van een moge lijke sabotage, waaraan hij in de eerste oogenblikken zelfs niet gedacht had, ernstig moet worden onderzocht. Met het oog op de uitstekende organisatiemaatregelen der Amerikaansche regeering is sabotage ech ter weinig waarschijnlijk. Meer grond is er voor het vermoeden, dat electrische ver schijnselen, wellicht een rol hebben ge speeld. Vandaag zal een Duitsche technische VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kapitein Lehmann aan zijn wonden be zweken. Het aantal slachtoffers van de Hindenburg-ramp bedraagt 33 (1ste blad). De rust te Barcelona weergekeerd (2a blad). Een nieuwe pauselijke encycliek te wachten? (2e blad). Blum doet weer een beroep op werkge vers en arbeiders (2de blad). Défilé voor Jeanne d'Arc-feest te Parijs verboden (2de blad). De valsche toegangsbewijzen bij den wedstrijd HollandBelgië blijken uit Ant werpen te zijn gekomen (3de blad). BINNENLAND. De Prinses en de Prins vertrekken mor gen naar Londen. (2de blad). Een commissie is ingesteld, aan welke is opgedragen aan de regeering voorstel len te doen inzake plaatsing als ambte naar van onderwijzers zonder vaste aan stelling. (2de blad). LEIDEN. De weleerw. pater P. Frigge gaat naar het Klooster te Nieuwe Niedorp. (1ste bl.) WIJ SCHRIJVEN OVER: Wat in de afgeloopen week in het bui tenland is geschied. (4de blad). Twee encyclieken van Z. H. den Paus. (lste blad). Benoemingen in overwegend katholieke gemeenten, (lste blad). commissie zich aan boord van de „Europa" naar de Vereenigde Staten begeven. Ecke ner zeide er van overtuigd te zijn, dat deze commissie den grootst mogelijken steun der Amerikaansche autorKeiten zal genieten. Duitschland houdt vast aan den bouw van luchtschepen en aan de gedachte van het luchtscheepvaartverkeei MET NIEUWEN MOED VOORUIT. Verklaring van Goering. De Duitsche rijksminister van luchtvaart, Goering, heeft naar aanleiding van de ramp van het luchtschip „Hindenburg" een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij ver klaart: „Het vertrouwen in de zoo tallooze malen beproefde luchtverbinding tusschen het Amerikaansche en het Duitsche volk is on geschokt. Thans pas recht zullen wij met gebruik making der laatste ondervindingen er alles aan te geven om het luchtverkeer tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten voor altijd en veilig tot werkelijkhed te maken. Daarbij zijn wij er zeker van, dat ook de Vereenigde Staten ons zullen steunen bij de veilige voltooiing van het aangevangen werk". Generaal Goering heeft bepaald, dat de bouw van het op de werf te Friedrichhafen op stapel staande luchtschip zoo spoedig mogelijk moet worden voltooid. HET WONDER VAN DEN H. JANUARIUS Bij gelegenheid van het overbrengen van de Reliquien van den H. Januarius heeft ook dit jaar het Bloedwonder weer plaats gehad. Gewoonlijk wordt het bloed dat zich in vasten vorm in twee glazen ampullen bevindt eerst vloeibaar na de gebruikelijke gebeden. Dit jaar werd het bloed reeds plotseling vloeibaar juist toen de proces sie, waarin de reliquien vanuit de kapel van den H. Januarius naar de kathedraal wer den overgebracht, begonnen was. Het nieuws dat het wonder weer had plaats gehad is door de Napolitanen met buitengewone vreugde en uitgelatenheid ontvangen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1