VRIJDAG 7 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE M-AD - PAG. 7 DRIEJARIGE VERLENGING DER CRISISIN V OER WET. Uitbreiding handelspolitieke bevoegd heden der regeering voorgesteld. De Crisisinvoerwet, beoogende de be scherming van het Nederlandsche be drijfsleven en het in het leven roepen van onderhandelingsobjecten van handelspo- litieke aard, vervalt 1 Januari 1938. j De regeering heeft een wetsvoorstel in gediend om haar geldigheidsduur voor een nieuwe periode van drie jaren, ein digende 31 December 1940, te verlengen. Minister Gelissen zegt in de toelichting, dat de verlenging tevens de gelegenheid biedt om de handelspolitieke bevoegdhe- i den der regeering uit te breiden. In ver schillende landen, die voor ons handels verkeer van belang zijn, bezitten de re geeringen bevoegdheden, die zich verder uitstrekken dan die, waarover de Neder landsche regeering thans beschikt. Bij de behandeling van zijn begrooting in de Tweede Kamer heeft de bewindsman een uitbreiding reeds toegezegd. De gewenschte uitbreiding van moge lijkheden op handelspolitiek terrein zal in de eerste plaats worden verkregen door de considerans van de bestaande wet zoodanig te wijzigen, dat het begrip „over matig" niet langer richtsnoer zal behoe ven te zijn bij de beantwoórding van de vraag, of tot contingenteering mag wor den overgegaan. Hierdoor komt een be perking te vervallen, die een soepel han delspolitiek gebruik van de wet in de weg staat. In de tweede plaats stelt de regeering voor een aanvulling van de wet, waardoor voor alle landen gezamenlijk, of voor een of meer met name genoemde landen een invoerregeling kan worden getroffen. Deze aanvulling biedt verschillende mo gelijkheden. Als voorbeeld wordt genoemd het geval, dat een onder een gezamenlijk contingent vallend land door het doen van concessies zijnerzijds aanspraak krijgt op een bijzondere behandeling. Minister Gelissen erkent, dat de voorge stelde uitbreiding van verstrekkende aard is. Daarom zal de regeering er be dacht op moeten blijven, ter versterking van de waarborg tegen een ongewenschte toepassing der wet, de commissie, die de regeering hierover van advies moet die nen, in haar samenstelling te herzien. Tenslotte worden nog enkele, in de praktijk gebleken leemten, in de wet aan gevuld. WAT DE V.O.S. IS. WIL EN WORDEN KAN. Hulp en/of bijstand per vliegtuig. Dezer dagen is gemeld, dat een aantal sportvliegers zich vereenigd had in de V(rjjwillige O(rganisatie) S(portvliegers), een organisatie, waarvan de heer D. L. As jes voorzitter en de heer W. Bolken secre taris is. Wat de V.O.S. wil is te lezen in artikel 3 harer statuten, welk artikel aldus luidt: De vereeniging heeft ten doel om, voor zoover noodig na bekomen machtiging door de overheid, door hare leden per luchtvaar tuig hulp en/of bijstand te verleen en aan de overheid en verder aan allen, die daar voor naar het oordeel van het bestuur in aanmerking komen, ongeacht de nationali teit, staatkundige gezindheid of religieuse overtuiging van den of degenen aan wie hulp en/of bijstand zal worden verleend. Ernstige zieken, wier overbrenging naar groote steden noodzakelijk wordt geacht en die op afgelegen eilanden wonen, de doktoren of verplegend personeel, die een dergelijke reis in omgekeerde richting zou den moeten maken, kunnen van V.O.S. profiteeren; ook is het zeer goed denkbaar, dat de diensten van de leden dezer ver eeniging van pas zouden komen bij over stroomingen, boschbranden of andere ge beurtenissen, waarbij een snelle hulpver leening uitkomst kan brengen. Wat V.O.S. worden kan hangt af van haar middelen en ter versterking daarvan doet haar bestuur een beroep op hen, die in stemmen met het doel dezer organisatie en van deze instemming ook op stoffelijke wijze kunnen getuigen. Te hunner informa tie diene, dat het kantoor der vereeniging gevestigd is: Scheveningscheweg 2. LEGER DES HEILS. De viering van het gouden jubileum der werkzaamheid van het Leger des Heils in ons land is gisteren in het R.A.I.- gebouw een grootsche manifestatie gewor den. Reeds in de vroege morgenuren wa ren uit alle oorden des lands feestgangers aangevoerd, zoodat het gebouw bij den aanvang van de eerste bijeenkomst, die het karakter van een dank- en lofure droeg, een saamgepakte menigte van meer dan 10.000 personen bevatte. In deze bijeenkomst sprak o.m. Z. Exc. jhr. mr. D. J. de Geer, die namens de re geering de gelukwenschen bij het gouden jubileum uitsprak. Hij schetste den tegen stand en verguizing, die het Leger in de eerste jaren van zijn optreden had te overwinnen. De dank van ons volk is groot, voor alles wat het Leger mocht volbrengen. Een daverend applaus steeg op, toen mr. De Geer mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had, kommandant Bouwe Vlas tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen. Met enkele bewogen woorden dankte de kommandant voor de eer, die in hem het Leger door deze onderscheiding was ten deel gevallen. De menigte zong daar op den leider de zegenbede uit Ps. 134 toe. STEEDS MINDER WERKLOOZEN TE ROTTERDAM Over twee of drie jaar nog „slechts" 15.000? Een van de meest verblijdende teekens van opleving in de Maasstad is de gestage vermindering van het aantal werkloozen. Er komen gemiddeld iedere week weer drie a vier honderd menschen aan het werk. Sedert 14 November van het vorige jaar is J het aantal werkloozen met 7.894 vermin derd. En naar de optimistische verwach ting van den wethouder voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, den heer R. J. Dijk, zal over twee of drie jaar het aantal van 45.000 ot 15.000 zijn gedaald. Als Rotterdam uit de crisis 15.000 werk loozen overhoudt, kan er geen conclusie worden getrokken of dit gunstig of ongun stig is. Iedere vergelijkingsmogelijkheid ontbreekt, omdat vóór de crisis de werk loosheid niet zoo nauwkeurig werd gere gistreerd. De practijk leert dat menschen tusschen de dertig en vijf en veertig jaar het spoe digst weer aan het werk komen. Aan jon ge krachten, die voor hun werkloosheid begon nog niet volwaardig waren, hebben de werkgevers begrijpelijkerwijs belang rijk minder, dan aan de oudere krachten, die weten wat werken is. Een groote moeilijkheid blijft het probleem van de oudere werkkrachten en van hen, die zon der scholing geen werk meer zullen vin den. Voor de 15.000 werkloozen, die over twee i a drie jaar nog altijd van werk verstoken zijn, ziet de toekomst er verre van roos kleurig uit. Een bepaald percentage van deze menschen zal mogelijk naar het plat- j teland kunnen afvloeien. De wethouder heeft in overleg met zijn dienst en onder goedkeuring van het college van B. en W. en met den steun van de vakcentrale een plan uitgewerkt om zooveel mogelijk men schen naar elders te doen verhuizen. De ontworpen regeling voorziet in de moge lijkheid om deze menschen op het platjte- land te werk te stellen, door het mogelijk te maken hen en hun gezinnen op kosten der overheid te doen verhuizen. Er mag by deze regeling geen sprake zijn van dwang, men zou vrijwillig moeten verhuizen. Als de minister zijn goedkeuring aan dit plan hecht zal men er wel propaganda voor maken. „Tel." DE MIDDENSTANDRAAD IN 1936. Aan het ruim 250 pagina's tellend jaar verslag van den Middenstandsraad over 1936, dat dezer dagen door zijn secretaris, den heer L. Bückmann is uitgebracht, ont- leenen wij, dat ook in het afgeloopen jaar, dit, voor den middenstand zoo belangrijk college, een groot aantal actueele vraag stukken heeft behandeld. Wij brengen in herinnering, dat dit voor name adviescollege der Regeering bestaat uit 5 vertegenwoordigers van elk der drie landelijke middenstandsbonden en onder praesidium staat mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen. Een drietal buitengewone le den en een vertegenwoordiger van den mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maken mede deel uit van den Raad. In 1936 heeft de Raad zich, blijkens het Verslag, uitvoerig beziggehouden met de verschillende vormen van ongewenschte concurrentie. Hieronder nam uitteraard de steeds meer in het brandpunt der belang stelling rakende kwestie van schending van de verpakking van merkartikelen een voor name plaats in. Daarnaast werd mede on der het oog gezien de ongewenschte con currentie van bepaalde landbouwinstellin gen en het Rijksinkoopbureau. Dat de Vestigingswet-Kleinbedrijf in tal van vergaderingen tot in den grond bespro ken is, spreekt wel vanzelf. Hetzelfde kan gezegd worden van de groote desillusie van den georganiseerden middenstand; de ju risprudentie op de wet op de nitverkoopen en opruimingen. Van de verschillende wetsontwerpen, welke het nog niet tot het eindstadium brachten, blijkt vooral de Automatenwet een onderwerp van diepgaande besprekin gen te hebben uitgemaakt. Een zeer over zichtelijk schema van dit wetsontwerp is in het verslag opgenomen. Uitvoerig staat het verslag stil by de be zwaren van den middenstand tegen het rapport der Commissie Reorganisatie Land- bouwmaatregelen, meer bekend als Com missie van Loon, terwijl ook de nadeelen van de contingenteering duchtig onder de loupe genomen zijn. Opgemerkt dient te worden, dat de mid denstandsraad, telkenmale wanneer hij bij eenig onderwerp critiek ten beste geeft, te vens de middelen ter verbetering uitvoerig aangeeft. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewyd aan de crisishulp aan middenstanders. De algemeene indruk, welke het rapport dat zich behalve de bovengenoemde on derwerpen, nog tientallen anderen behan delt maakt, is, dat de middenstandsraad ook in 1936 zeer veel en nuttig werk heeft verricht en dus te meer zijn bestaansrecht op grondige wijze heeft bewezen. HANDELSACCOORD TUSSCHEN NEDERLAND EN CHILI. De Chileensche Minister van Buiten- landsche Zaken en de Nederlandsche am bassadeur hebben een handelsaccoord on derteekend, waarbij Nederland zich ver plicht Chileensche nitraten en vruchten in te voeren en Chili daartegenover op zich neemt Nederlandsche industrie-producten in het land toe te laten en aan Nederland de uitvoering van zekere werken te gun nen. INFANTEREE-GESCHUT VOOR ONS LEGER De eerste bestelling bij een Weensche firma Na zeer uitgebreide proefnemingen heeft thans het departement van defensie door bemiddeling van de firma Van der Vliet en De Jonge te Amsterdam een bestelling geplaatst van een aantal stuks infantent- geschut bij gebr. Böhler en Co., A. G. te Weenen. Zooals bekend, dient dit geschut voorna melijk om aanvallen van tanks en pantser auto's af te weren. Verschillende andere landen hebben reeds dit Böhler infanterie- geschut voor hetzelfde doel aangeschaft. Nieuw Raadhuis te Doetinchem In een gisteren gehouden niet-openbare vergadering van den gemeenteraad van Doetinchem werd B. en W. opdracht ver leend uit te zien naar een geschikt terrein voor den bouw van een nieuw raadhuis. De plannen voor vergrooting van het bestaande raadhuis zijn van de baan. Dalende belangstelling voor de N.S.B. De belangstelling voor de N.S.B. in Friesland, welke ir verhouding tot die in sommige andere provincies toch reeds ge ring was, neemt zienderoogen af. Het ver- gaderbezoek is over het geheel genomen in dit gewest matig of slecht. Zoo had b.v. de N.S.B. Dinsdagavond te Franeker een vergadering belegd, waar twee sprekers het woord zouden voeren. Toen de ver gadering geopend was, bleek, dat er in to taal slechts 50 personen aanwezig waren, van wie bovendien velen uit andere plaatsen afkomstig waren. Nog geen half jaar gele den telde een N.S.B.-vergadering aldaar 400 personen. In andere streken van ons land is de be langstelling evenzoo heel sterk in dalen den lijn. Schoenfabriek te Bunschoten. Naar wij vernemen hebben de onderhan delingen, welke de burgemeester van Bun schoten, de heer Jac. de Vries Sr., heeft gevoerd om de aldaar gevestigde schoenfa briek, welke sedert Februari van dit jaar gesloten is, in bedrijf te brengen, tot gun stige resultaten geleid. De gemeente Bunschoten zal behou dens goedkeuring van den rechter-commis sar is het fabrieksgebouw en de machi nes, waarop zij indertijd aan de thans in staat van faillissement zijnde N.V. schoen fabriek „IJsselmeer" hypotheek verstrekte, voor de hypotheeksom in eigendom over nemen, om de fabriek en de machines daarna in huurkoop af te staan aan de N.V. Schoenencentrale Knock en Ros te den Haag. Deze firma zal haar fabrieksbedrijf geleidelijk van den Haag naar Bussum overbrengen, waarmede binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Voor Bunschoten, dat zijn moeilyke tijd beleeft, is de heropening van de fabriek, waar eertijds 130 menschen arbeid vonden, een uitkomst. KERKNIEUWS PASTOOR J. C. GROOT t Emeritus-pastoor van Overschie. Dinsdagavond is in Huize „St. Joseph" te Hillegom, waar hij sinds twee maanden vertoefde, in den leeftijd van 68 jaren over leden de Zeereerw. heer J. C. Groot, em.- pastoor van Overschie. Pastoor J. G. Groot werd te Hillegom geboren op 8 Augustus 1868 en priester ge wijd op 15 Augustus 1893. Hij was achter eenvolgens kapelaan te Voorschoten, Rotterdam en Den Helder, daarna Pastoor te Oude Schild, üpendam, Heinkenszand en Overschie. Wegens ziekte verkreeg hij eenige maan den geleden ontslag uit zijn bediening en vestigde zich te Hillegom. De metten zullen worden gezongen hedenavond in Huize „St. Joseph". Morgen ochtend half tien zulleE de lauden worden gezongen, waarna om 10 uur gezongen H. Mis van Requiem in de St. Martinuskerk. Hierna zal het stoffelijk overschot in het priestergraf te Hillegom worden by gezet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag géén audiëntie verleenen. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad vergadert hedenavond te half acht uur ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken, 3. Vaststelling ver ordening op de brandweer en het voorko men en blusschen van brand. 4. Voorstel in zake bestrating van den Lagewaard. 5. Wij ziging Gemeente-begrooting dienst 1936 en 1937. Verkooping. Woensdagmorgen had in Hotel de Bruin alhier ten overstaan van Notaris F. C. Engelberts de publieke ver kooping plaats van het heerenhuis met ver dere getimmerten en tuin, gelegen in den Hondsdijk groot 6 Are 69 c.A., bewoond geweest door wijlen mej. E. van Omme- ring. Het werd in bod gebracht op ƒ3851 door den heer W. van Dokkum te Hazers- woude en afgemijnd op 200 door den heer W. Wille F.zn. alhier. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gouden Jubileum R. K. Staatspartij. Omtrent de viering van dit gouden Jubi leum vernemen wij, dat as, Zondag 9 Mei de Hoogmis zal worden opgedragen tot in tentie van de R. K. Staatspartij. 's Middags 3 uur wordt een groote pro paganda feestvergadering gehouden in de St. Josephzaal, waarbij Pater Borromeus als feestredenaar zal optreden. Door een der bestuursleden zal een historisch over zicht worden gegeven, terwijl ook door een der leiders van het Propaganda-Bureau der R. K. Staatspartij uit den Haag het woord zal worden gevoerd. Een en ander zal worden opgeluisterd met zang van het Congregatie-dameskoor en het zangkoor. Na sluiting zal een dank-Lof met Te Deum worden gehouden in de Parochie kerk. Uitnoodiging tot deelneming aan deze feestviering werd bereias aan alle leden der afdeeling gezonden. Voor zoover er nog plaatsen beschikbaar zullen zijn, hebben belangstellenden toegang tot de feestver gadering. Uitgebreid feestprogramma wordt aan den ingang der zaal afgegeven tegen be taling van 10 cent. 4e Jong Dierendag. Door de Rasko nijnen-fok vereeniging „Ons Belang" werd Hemelvaartsdag in hotel „Centraal", haar 4e Jong Dierendag gehouden, waarvoor ook thans een groote belangstelling bestond. Het aantal inzendingen bedroeg ruim 200 w.o. tal van zeldzame rassen en soorten. Niet alleen voor de inzendingen doch ook voor wat de bezichtiging der tentoonstel ling betrof was de belangstelling vrij groot. De keuring werd verricht door de heeren Joch. J. de Jong uit Rotterdam en L. H. Ha maker uit Haarlem, die over de kwaliteit der verschillende soorten zeer gunstig oor deelden. Als gebruikelijk waren de ver schillende inzendingen ook nu zeer over zichtelijk geëxposeerd en uit alles bleek dat de organisatie tot in alle onderdeelen door het bestuur zeer goed was geregeld. De me daille, beschikbaar gesteld door de ge meente Alphen aan den Rijn, werd toege kend aan den heer C. A. Konst te Rijn- zaterwoude. met een inzending in de afd. Nat. Rassen Zw. Bonte Hollanders. Botsing. In de Prins Hendrikstraat werd een luxe auto aangereden door een passeerende vrachtauto. De bestuurder van eerstgenoemden wagen raakte het be heer over zijn stuur kwijt, reed het trottoir op, verbrijzelde een steen en paal om ten slotte tegen een muur op te botsen. Ge lukkig bevond zich niemand ter plaatse op het trottoir, zoocat ernstige gevolgen uit bleven. De bestuurder bleef eveneens on gedeerd. Zwemclub. Alhier is opgericht een dames-afdeeling van de Alphensche Zwem club. BODEGRAVEN. KJ.C. In het Parochiehuis hield de K.J.C. 'n Ouderavond ter gelegenheid van het feit, dat een tiental adspirantleden als lid geïnstalleerd werden, 't Was een een voudige, doch daarom niet minder mooie en nuttige avond, waarop den ouders werd gedemonstreerd hetgeen him jongens ver richten tydens de bijeenkomsten e.d. De Directeur, kapelaan van Teylingen hield in de pauze een toespraak tot de ouders, ter wijl ook de Baljuw, de heer Jac. Spaas, zich tot de aanwezigen richtte in 'n kort woord over de Kruisvaart. De twee vertelsels van Wim Snitker ver liepen vlot en tot aller voldoening. Aan het slot werd een Maria-hulde gebracht. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer G. Sterk slaagde te Utrecht voor het exa men zwemonderwijzer, afgenomen door den Kon. Ned. Zwembond. Beursgebouw. Op de j.l. Dinsdag ge houden jaarvergadering van aandeelhou ders van de N.V. Beursgebouw alhier is de Raad van Bestuur aldus geconstitueerd: C. v. Dobben de Bruyn, voorzitter; B. D. Krüseman, secretaris; W. F. Brunt, pen ningmeester; W. Boer, Joh. P. Veerman. Het winstsaldo 1936 is geheel overge schreven op nieuwe rekening. BOSKOOP. Geslotenverklaring van wegen. De af- I deeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gesloten hebben verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen den Provincialen weg langs de Gouwe tusschen Waddinxveen en Boskoop. WOERDEN. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Woensdag eischte het water hier twee slachtoffers, waardoor ook twee gezinnen in rouw werden gedompeld. Het tweejarig dochtertje van den heer Jansen geraakte spelenderwijs achter het huis in een sloot. De moeder werd de vermissing het eerst gewaar, en bracht het kind op het droge. Hoewel een dokter nog geruimen tijd kunstmatige ademha ling toepaste, bleken de levensfeesten reeds te zijn geweken. Een tweejarig zoontje van den heer Stevens aan de Steenkuilen werd even eens door zijn moeder uit een sloot achter het huis gehaald. Het bleek reeds verdron ken te zijn en ook hier mochten alle po gingen van de levensgeesten op te wek ken, niet meer baten. ZOETERWOUDE. Poldervergadering. In de Woensdag morgen gehouden vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van den Geer- en Kleinen Blankaartpolder werd de reke ning over 1935 vastgesteld aan inkomsten op 2364.37 y3, aan uitgaven op 2305.88, batig saldo 58.49 De begrooting voor 1937 werd bepaald op 2126.44 y, aan in komsten en uitgaven. De omslag voor 1937 op 13.per H.A. (vorig jaar 12. Tot leden van de commissie van onder zoek der in het volgend jaar af te leggen rekening werden benoemd de heeren Q. Onderwater, J. v. Nierop en W. J. van Rijn. Tot plaatsvervangers de heeren J. v. Horssen, G. Koot en L. J. v. d. Voort. Met algemeene stemmen werd besloten het vischwater te verhuren aan N. Bolle- boom, die voor eenzelfde som 25.het vangen van de mollen aanneemt. Het bestuur wordt gemachtigd de jacht voor het beste aanbod te verhuren. Tij dens de vergadering had de verkiezing plaats van een lid van het bestuur we gens periodieke aftreding van den heer A. v. Leeuwen die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd niet meer her kiesbaar is. Gekozen werd de heer W. J. van Rijn. De voorzitter, de heer J. W. Groenewegen sprak na de verkiezing een afscheidswoord tot den heer v. Leeuwen. Spr. memoreerde het werken voor den polder belangen en herinnert aan het feit, dat de ingelanden een ander tot voorzit ter hebben gekozen, hoewel van Leeuwen het oudste bestuurslid was. Toen heeft spr. de heer van Leeuwen eerst goed lee- ren kennen en waardeeren. Met een gou den hart heeft hij plicht boven eer gezet en de meest mogelijke goede samenwer king gegeven tot vervulling van zijn taak, de behartiging van de polderbelangen. Veertig jaren lang heeft de thans schei dende penningmeester zijn taak vervuld en bij dit afscheid dankt spr. namens de ingelanden voor al dat vele goede werk. De reglementen verbieden het u langer in ons midden te houden, wij blijven ech ter rekenen op uwe vriendschap en vra gen in die gevallen, waarin de historie spreken moet nog uwe toelichting te mo gen vragen. De heer van Leeuwen beantwoordde de afscheidswoorden met de verzekering dat hij steeds heeft gehandeld in eerlijk plichtsbesef, en dankt de voorzitter voor zijn hartelijke woorden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Mei. Vee. Totaal aanvoer: 595 runderen, 386 kalveren, 1000 schapen, 1316 varkens, 4 paarden, 42 bokken of geiten, en 61 zeugen. Prijzen per stuk: 28 stieren 90290, handel kalm; 217 kalf- en melk koeien 180300, handel vlug; 188 vare- koeienn e. a. 140210, handel tamelijk vlug, 162 vette koeien 170330, schoon gewicht 58—78O centy handel vlug; fokkal- veren 10—18, handel vlug, 3r vette kal veren 4590, schoon gewicht 6092 cent handel matig; 349 nuchtere kalveren 6 13, handel vlug; 363 vette schapen f 24 32, 150 weideschapen 1822, 487 lamme ren 813, handel tamelijk stug; 372 mest- varkens 17—40 en 883 biggen 10—15, handel vrij goed; 42 bokken of geiten 3 14 en 61 zeugen 5575 handel vrij goed. Kaas. Aanvoer 68 partyen waarvan 55 partijen Goudsche kaas le soort 18.50 19.50, 2e soort 1718 en 13 partijen Leid- sche kaas 1517 per 50 kg. Handel ma tig. LEIDEN, 4 MeL Groentenveiling. Per 100 kg.: prei f 1.50—2.50, kroten 0.60— 1.20, peen 1.00—3.50, andijvie 6—20, sla 612, snijboonen 6061, per 100 kg.: witloof 1619, postelein 20—30, spina zie 47, per 100 stuks: komkommers 12 bloemkool 2.00—11.60, salade 1.10 4.80, rabarber 0.60—1.00. Per 100 bos: pieterselie f 0.80, radijs f 0.50—1.80, selde rie 0.301.50, peen 510, rabarber 2.104.60, raapstelen 0.30—0.60. ALKMAAR, 7 Mei. Kaas. Aangevoerd 39 stapels, zijnde 102.000 kg. Fabriekskaas kleine f 17.50, boerenkaas kleine 17 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 7 Mei. Vee. Aangevoerd: 98 Enterstieren 120—195, 62 Twenter- stieren 195320, 515 vette koeien 125 270 per stuk, 4668 cent per kg.; 1794 melk- en kalfkoeien 120260, 105 pinken ƒ60145, 55 vette kalveren 2055, 979 nuchtere kalveren f 3.007.50, 350 vette schapen 1637, 72 weideschapen 14 28, 1256 lammeren 813, 340 vette var kens 30125 per stuk, 4248 cent uer kg.; 34 magere varkens 1540, 148 kleine biggen 714 per stuk, 44 bokken of gei ten, 32 paarden. Totale aanvoer 5884 stuks Kaas. Goudakaas f 25, Edammerkaas 29—30. An voer 1036. Boter. Mijnboter 1.33—1.18,1.09 en veilingboter 1.17 peh kg. Aanvoer 12 zes de vaten. Commissie 0.70. RIJPWETERING, 4 Mei. Eierenveiiing R. P. V. Aanvoer: 4420 kippeneieren 2.40 3.00, 429 eenden 2.402.80 per 100 stuks; 6 konijnen 0.29^-2.00, 18 hanen 9 11 cent, 3 duiven 911 cent per stuk, kaas 3842 cent per kg. VOORSCHOTEN, 5 Mei, Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 2.603.20, eenden eieren 1.502.90 per 100 stuks; duiven 1218 cent per stuk. BODEGRAVEN, 5 Mei. Eierenveiiing. Aanvoer 18859 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 2.?02.90, bruin 2.703.00, eenden eieren 2.402.80 per 100 stuks, j KATWIJK a. d. RIJN, 5 Mei. Groenten- veiling. Per 100 kg.: waspeen 3.254.50, prei 1.502.90, spinazie 3.755.50, wit lof 913, per 100 bos (krop): radijs 0.701.60, rabarber f 4.10—4.60, sla 3.50—4.00. ZOETERMEER, Mei. Eierenveiiing. Aangevoerd 12.000 stuks .Prijzen: kippen- I eieren 2.603.50, eendeneieren 2.90 3.00 en kalkoeneieren 6.per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7