STADS V NIEUWS BIOSCOPEN VRIJDAG 7 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 De Koningin in Boskoop H, M. toonde groote bewondering voor de tentoonstelling H. M. de Koningin is heden ochtend om kwart voor negen van het paleis „Het Loo" per auto naar Boskoop gereden om een be zoek te brengen aan de bloemen tentoonstelling. Enkele minuten na elven hield de open auto, waarin H. M. had plaats genomen, voor den hoofd ingang van het tentoonstellings gebouw stil. Naast H. M. was gezeten haar eerste hofdame, jkvr. van Tets. De tweede hof- auto bood plaats aan de overige leden van het gevolg, bestaande uit baronesse Schimmelpenninck van der Oye, hofda me, baron van Hardenbroek van Harden- broek, grootofficier van H. M., jhr. de Jonge van der Halen, adjudant en jhr. van Kinschot, ordonnans-officier. Achter deze auto reed een wagen van den rijksveldwacht. Nadat de Koningin was uitgestapt, be groette de burgemeester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk. H. M. en stelde aan haar voor de heeren P. J. C. Oosthoek, voorzit ter en W. de Ruyter, secretaris van de tentoonstellingsvereeniging Boskoop en ook den heer J. H. van Straaten van Nes, de ontwerper van den aanleg dezer ten toonstelling. De heer Oosthoek leidde de Koningin rond. Met man en macht is er den geheelen nacht gewerkt om de tentoonstelling van daag een even frisch aanzien te geven als op den dag van de opening. Toen zij gisteravond gesloten was, zijn tuinlieden aan het werk gegaan. Het tentoonstellingsbestuur was van het koninklijk bezoek in kennis gesteld, zoodat het maatregelen kon treffen om de Koningin een zoo goed mogelijken indruk van de Boskoopsche kweekkunst te ge ven De tentoonstelling zag er hedenochtend vroeg dan ook verzorgd uit. Uitgebloeide en een weinig verwelkte planten waren verwijderd en nieuwe bloeiende planten of planten in knop waren in de rijkelijk besproeide aarde gezet. De paden waren netjes geharkt en de sporen van de naar schatting 15.000 bezoekers, die hier giste ren geweest zijn, waren uitgewischt. Om 10 uur was alles kant en klaar voor het koninklijk bezoek en het was een lust voor het oog deze uitgezochte collectie van rhododendrons, azalea's en andere voortbrengselen van de Boskoopsche kwee kers in een kleurig aspect van groote ver scheidenheid, afgewisseld door frisch den- negroen, te aanschouwen. Van 10 tot 12 uur hadden tot het ge bouw alleen toegang houders van speciale kaarten, bestemd voor de burgemeesters van de randgemeenten, inzenders, leden der tentoonstellingsvereeniging en de raadsleden van Boskoop. Ongeveer drie kwartier duurde het ko ninklijk bezoek. Met de kweekers-inzenders, voor zoover aanwezig, onderhield de Koningin zich tijdens haar rondwandeling. Vol belangstelling informeerde de Koningin naar den gang van zaken in hun bedrijven en naar de mogelijk heden van verkoop in binnen- en bui tenland. Herhaaldelijk getuigde Hare Majesteit van haar bewondering voor de plantenschat, zoowel tegenover den heer Oosthoek als tegenover den burgemeester. Ook het gebouw zelf werd door H. M. zeer geprezen. Even voor het vertrek van de Koningin bood een dochtertje van den heer Ed. Grootendorst haar een ruiker oranje kleurige rozen aan. Tegen 12 uur vertrok de Koningin en haar gevolg. In de vestibule nam H. M. afscheid van de heeren, die haar ontvangen hadden en uitgeleide deden, waarna de Koningin, be groet door de honderden belangstellen den, die buiten verzameld waren, naar de Residentie vertrok. De Koningin was ge kleed in een parelgrijs mantelpak met een 'beige hoed en een bont van zilvervos. De afzetting voor het tentoonstellings gebouw geschiedde door rijksveldwachters onder commando van hun districtscom mandant, den heer Tielens, die de Bos koopsche politie voor dezen buitengewo nen dag assisteerde. RECHTZAKEN VERDUISTERING EN BRANDSTICHTING BIJ DE N. Z. H. T. M. Voor de Laarlemsche Rechtbank heeft heden een 56-jarige conducteur der N. Z. H. T. M. terecht gestaan wegens verduis tering en brandstichting. De man had on geveer zes maanden lang minder geld af gedragen dan hij voor verkochte plaatsbe wijzen had ontvangen en op deze wijze de maatschappij voor ongeveer vierhonderd gulden benadeeld. Door de controlestaten te vervalschen, wist hij een tijdlang ont dekking te voorkomen. Op 26 Februari jl. brak er een brandje uit in zijn woning en bij het onderzoek naar de oorzaak vond de politie o.a. een hoeveelheid gedeeltelijk verbrande tram kaartjes, .lie niet op de controle-staten wa ren verantwoord, waardoor de knoeierijen aan het licht kwamen. Een brandweerdeskundige uit Zaandam verklaarde voor de rechtbank, dat het brandje was gesticht om de bewijzen van de gepleegde fraude te vernietigen, het geen verdachte echter ontkende. Het O. M. eischte wegens verduistering een jaar en drie maanden gevangenisstraf en vroeg vrijspraak voor de ten laste ge legde brandstichting, aangezien wel het overtuigend maar niet het wettig bewijs geleverd was. Uitspraak 20 Mei. GROOTE ENCYCLIEK-MEETING TE LEIDEN Van den Ned. R. K. Volksbond, Kring Leiden. Zondag 9 Mei a.s. zal op het R. K. Sport park Haagweg de jaailijksche Encycliek- herdenkings-meeting gehouden worden. Op het terrein is een rust-altaar geplaatst en voorzien van luidsprekers. In verband met het feit, dat het in Leiuen niet mogelijk is een optocht op Zondag te organiseeren, heeft de Commissie besloten, een gezame- lijk Défilé van alle aanwezigen te houden op het terreir. voor de op het altaar uitge stelde Heilige Eucharistie. Als sprekers zullen jptreden de Weleerw. heer kapelaan P. J. J. Hofstede uit Noord- wij kerhout met als onderwerp „Wereld- waanzinnige, of wereidheilige" en de heer J. W. v d. Akker met als onderwerp: „Al leen herstel der orde zal den viede waar borgen". Natuurlijk ziuren vele katholieken uit Leiden en omgeving, ongetwijfeld de leden van den Volksbond, aan deze groote demonstratie deelnemen. Het zal ieder vol doening schenken. Namens Kring Leiden, Van der Ploeg, voorz. „St. Raphael". De Encycliek-meeting op Zondag a.s. op het R. K. Sportpark „Haagweg" staat in het middelpunt der belangstelling. Onze Raphaëlleden, die vrij van dienst zijn, wor den derhalve uitgenoodigd, hieraan deel tc nemen. Programma'e Vrijdag en Zater dag in het Bondsgebouw af te halen van 7 tot 9 uur nam. Dat allen hun medeleven met de R. K. Arbeidersbeweging toonen. In éénheid ligt de kracht! R.K. Bouwvakarbeidersbond. Het bestuur verwacht Zondag 9 Mei des n.m. 3 uur op het R.K. sportpark aan den Haagweg, waar de groote meeting wordt gehouden, een groote opkomst van arbei ders in het bouwbedrijf; het vaandel is ook aanwezig. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het bestuur Zaterdag bij de uitkeering voor werkloo- zen a 5 cent, voor de werkende leden 10 cent bij de contributie-betaling. REDE VAN MINISTER OUD. In den foyer van de Stadsgehoorzaal heeft minister Oud Woensdagavond een verkiezingsrede gehouden. Na een openingswoord, van den voor zitter van de afdeeling LeidenOegst- geest van den V. D. Bond mr. C. J. Goud smit, heeft minister Oud de financieel- oeconomische politiek van de regeering in de afgeloopen vier jaar behandeld. Spr. heeft o.m. de koopkrachttheorie zooals de S.D.A.P. die verkondigt, bestreden. Hij wees in dit verband op hetgeen thans in Frankrijk gebeurt. Na de pauze behan delde spr. de tegenstelling tusschen de mocratie en dictatuur. Het gezag behoort te zijn gegrond op het vertrouwen van de staatsburgers en niet op den vrees. Vrije critiek is noodig zoowel voor het volk als voor de regeering. De ware eenheid dient te worden gevormd door samenwerking van hen, die de vrije Nederlandsche staatsinstellingen wenschen te handha ven. In zijn slotwoord onderstreepte spr. de doeltreffendheid van de samenwer king, welke in de afgeloopen periode heeft bestaan. DERTIGJARIG BESTAAN SCHOLEN ZUIDSINGEL A EN B Onder groote belangstelling van autori teiten en belangstellende ouders is Woens dagavond op feestelijke wijze het feit her dacht, dat de scholen Zuidsingel A en B werden opgericht. Te dezer gelegenheid werd in de Stads gehoorzaal een feestelijke bijeenkomst ge houden, waar o.m. aanwezig waren de bur gemeester der gemeente, mr. A. van de Sande Rakhuyzen, de heer Joh. Baak Jzn., inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden en de heer H. A. Vriend, gemeente lijk inspecteur bij het L. O. De hetr A. van der Neut, hoofd van de A-school, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en herinnerde vervolgens met van groote waardeering getuigende woorden taan wijlen den heer P. G. Hocks, die het grootste gedeelte dezer dertig jaren aan de Zuidsingelscholen heeft meegemaakt en lief en leed daarvan heeft gedeeld. Voor de pauze sprak de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen enkele korte woorden van gelukwensch bij dit ju bileum, hetgeen eveneens gedaan werd door vertegenwoordigers van onderwijs organisaties. De avond werd verder gevuld met het optreden van onderwijzend personeel en leerlingen, die in een lang programma een en ander uit de historie der school naar voren brachten. Ontslag aan de Lichtfabrieken Het Raadslid v. d. Voort heeft aan den Raad verlof gevraagd, B. en W. te inter- pelleeren, of zij bereid zijn aan den Raad mede te deelen wat hun standpunt zal zijn t.a. van 't met op één na algemeene stem men aangenomen voorstel van de Alge meene Ambtenaren en en Werkliedencom missie in haar vergadering van 30 April j.l., en waarin uitgesproken de wenschelijk- heid, niet eerder to ontslag over te gaan, alvorens een afvloeiings-regeling is vastge steld, in overeenstemming met een derglijk ontwerpregeling van het Centraal Overleg. Handelsregister K. v. K. Nieuwe i n s c h r ij v i n g. 6930. Leid- sche Wolspinnerij. N.V. in oprichting. Lei den, Zoeterwoudscheweg 3. E.: A. A. Ver hoef, Oegstgeest. 6929. Leidsch Glas in Loodbedrijf, Leiden, Hooigracht 42. Maken van glas in lood, annex glashandel. E.: Th. J. Valk, Zeist. Het raadslid Schüller heeft op een in het laatste raadsverslag vermeld voorstel van den heer Eikerbout het volgende amende ment voorgesteld: „De woningbouwvereniging „Eensge zindheid" uit te noodigen plannen in te die nen tot het bouwen van arbeiderswoningen en hiervoor de terreinen beschikbaar te stellen'. UIT DE OMGEVING LAATSTE BERICHTEN ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN LETLANDSCH SCHIP. Twee gewonden. Vanmorgen heeft zich aan boord van het uit Riga afkomstige Letlandsche stoom schip „Everonica", dat gemeerd ligt aan paal 60 in de Waalhaven te Rotterdam, een ontploffing voorgedaan, waarbij twee leden van de ontgassingsploeg min of meer ernstig werden gewond. Het schip, dat aanvankelijk in de Maas haven had gelegen, was naar de Waalha ven verhaald, om ontgast te worden. Daar toe had de bemanning vanmorgen vroeg het schip reeds verlaten. De ontgassing, die met blauwzuur geschiedde, bepaalde zich vooral tot het logies van de bemanning en het ruim in het voorschip. Het werk on dervond geen stagnatie en men was dan ook allerminst op een ontploffing verdacht. Toen de ploeg het voorschip had verlaten, had plotseling een ontploffing in het voor schip plaats en direct daarop brak er brand uit. De opzichter Rees kreeg ern stige brandwonden aan gezicht en handen en het lid van de ontgassingsploeg Rijke werd tegen het dek geslingerd en met een schedelfractuur opgenomen. Op den wal had men de ontploffing ge hoord en spoedig weren de Ha/endiensten 4, 3 en 6, de politie 3 en een bootje van de Steenkolen Handels Vereeniging langszij. Aan boord van het laatste scheepje bevond zich dr. J. G. Veenenbos, die de beide ge wonden voorloopig verbond. Daarna zijn zij naar het bureau van de rivierpolitie vervoerd, vanwaar de slachtoffers naar het havenziekenhuis zijn overgebracht. De derde man van de ontgassingsploeg is met den schrik vrijgekomen. De havenmeester, de heer A. Kortlandt, de directeur van den reinigings- en ont- smettingsdienst, dr. ir. M. F. de Bruyne, de hoofdinspecteur J. W. Riedijk van de ri vierpolitie, waren inmiddels ook gearri veerd om de situatie op te nemen. Dr. ir. de Bruyne kon ons betreffende de oorzaak van de ontploffing nog geen inlichtingen verschaffen. De havendienst 4 is onmiddellijk begon nen om met drie stralen het vuur te be strijden. Men kon niet goed bij den brand komen, maar door veel water in het ruim te brengen, heeft men weten te voorkomen, dat deze zich uitbreidde. KRUISER „JAVA" BINNENGEKOMEN. MINISTER PRESIDENT COLIJN IN DE LUCHT. Dr. H. Colijn is met de K. L. M. naar Zee land geweest. Woensdagmorgen bracht de „Flamingo" hem met den heer Bax in de stuurhut van Waalhaven naar Vlissingen. Na te Middelburg en in Dosthout op druk bezochte bijeenkomsten het woord te heb ben gevoerd, is dr. Colijn op Hemelvaarts dag met de K. L. M. teruggekeerd naar de residentie. Zooals men weet, is onze Minister-Presi dent een geestdriftig luchtvaarder. VROUW VERDRONKEN. Woensdagavond is de 23-jarige echtge- noote van den landbouwer G. te St. Mi chielsgestel, die haar man behulpzaam was bij het zetten van vischfuiken in den Dom mel, te water geraakt en verdronken. Haar man stak haar een stok toe, doch zij greep mis en verdween in de diepte. Een ge meenteveldwachter, die op het hulpgeroep toesnelde, kon evenmin meer hulp bieden. Gistermorgen is het lijk van het jeugdig slachtoffer opgevischt. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Marinus Dirk, zoon van M. D. Stafleu en L. M. Stafleu Ida Maria Theresia, dochter van A. P. J. Stikkelman er. M. W. Klein Johannes Marinus, zoon van P. Vermond en L. A. Vogelenzang Johannes Hendricus, zoon van J. H. Speel er J. J. J. Hoekstra Klaas, zoon van A. v. d. Meulen en E. v. d. Eijkel Johanna Maria Anna, dochter van P. Langeveld en A. J. M. de Groot Adriaantje, dochter van J. Imthorn en A. P. van Rossum Emma, dochter van J. van Duin en N. Kor- bee Johanna Geetruida,.dochter van J. H. G. Botermans en E. A. van Es Adria- na, dochter van H. Lankester en C. Groen heide Joan Reinier, zoon van J. C. Mei boom en C. M. Luinenburg Hendrik Jan zoon van J. H. Philippo en C. Sinteur Johannes Jacobus, zoon van J. J. v. d. Reijden en H. P. v. d. Blom. Huwelijksaangiften: H. C. P. v. d. Steen jm 26 jaar en B. E. J. de Kroon jd. 24 jaar F. Brands jm 21 jaar en G. Kok jd 20 jaar J. Lepelaar jm. 25 jaar en A. Arnoldus jd. 26 jaar H. Loeber jm 2y jaar en C. Ditmar jd. 25 jaar H. Kerkvliet jm. 26 jaar en M. F. v. d. Born jd. 23 jaar. Getrouwd: H. van Duuren jm. en A. C. M. Jongbloed jd. J. de Graaf jm. en S. Calkhoven jd J. van Hoven jm. en D. Pardon jd L. P. D. Nachtegeller jm. en J. C. v. d. Hout jd J. Rietkerk jm. en J de Laaf jd P. Schild jm en R. Ooms jd L. Sjardin jm en D. van Leeuwen jd C. van Weizen jm. en W. v. Veen jd. Overleden: K. Hemerik m., 81 jaar - H. J. WerffJong, wede. 81 jaar A. Hundt, m. 31 jaar. TELEGRAMMEN DE NOODLANDING VAN DE „KIEVIT" BIJ ATHENE. Het vliegtuig zal ter plaatse gedemonteerd worden. Het toestel van de K. L. M., de „Kievit", dat ernstig beschadigd werd, tengevolge van een noodlanding bij Athene, zal, naar wij vernemen, ter plaatse gedemonteerd worden en met een van de booten van de K. N. S. M. naar ons land vervoerd wor den. Met den „Sperwer", die de passagiers van de „Kievit" huiswaarts zal brengen, is de heer Behage, chef der werkplaatsen van de K. L. M. naar Athene vertrokken, om de leiding van de demontage van het toestel op zich te nemen. DE „HINDENBURG" GEHEEL VERNIELD. LAKEHURST, 7 Mei. (A. N. P.). De commandant van het vliegveld Lakehurst, Rosendahl, heeft medegedeeld, dat het luchtschip geheel is vernield. De brand werd na verscheidene, uren met chemische middelen gebluscht. De kapitein Lehmann en Pruss zijn ern stig gewond, kapitein Wittemann bleef ongedeerd. Lakehurst is voor alle toeschouwers ge sloten, teneinde het wrak te laten zooals het is voor het onderzoek, Een persoon, die heeft deelgenomen aan het blusschings- werk, heeft zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat hij eraan is overleden. Volgens de autoriteiten is het nog niet mogelijk de oorzaak van de ramp vast te stellen. Op het oogenblik staan 34 personen op de doodenlijst nl. zestien passagiers, ze ventien leden van de bemanning, en een man van de landingsmanschappen. Nader wordt vernomen, dat de beman ning van het luchtschip talrijker was dan gewoonlijk, aangezien zich vele leerlingen aan boord bevonden. Dr. Eckener is hedenochtend per vlieg tuig uit Weenen naar Berlijn gekomen. Hij zal vanavond naar de Vereenigde Staten vertrekken, als lid van de Duitsche com missie van onderzoek. GAAT MEN DE BIOSCOPEN IN AMERIKA BOYCOTTEN? HOLLYWOOD, 7 Mei. (A. N. P.). De stakers in de filmindustrie hebben een be roep gedaan op alle arbeidersorganisaties, de Amerikaansche bioscopen te boycotten en posters voor de deuren te piaatsen, als gevolg van de weigering der filmprodu centen de vakorganisaties te erkennen en uitsluitend hierbij aangesloten personen in dienst te nemen. De producenten heb ben thans een compromisvoorstel gedaan. William Green, de leider van de American Federation of Lahor, heeft verklaard nog niet te weten of hij aan den boycot zijn steun zou verleenen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot arts: de heeren G. C. Smit, Oegst geest, J. R. von Ronnen, Scheveningen en Mej. J. S. H. Beek, Den Haag. VV1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM} 8.173/4 40.17l/2 1.821/4 6.36 ZOETERMEER. KINDJE VERDRONKEN. Donderdagmiddag 4 uur is in een onbe waakt oogenblik en vermoedelijk al spe lende een 2-jarig zoontje van den heer B. aan den Bleiswijkscheweg, in een regen put terecht gekomen, en jammerlijk ver- dionken. Hoewel onmiddellijk na het vin den van het lijkje kunstmatige ademha ling werd toegepast, door dokter Steur, die de eerste hulp verleende mochten deze po gingen niet slagen. SPORT VOETBAL WEST EUROPA—CENTRAAL EUROPA. Nederland stelt Caldenhove, Smit en Bakhuys voor. Naar wij vernemen heeft de keuzecom missie van den K.NV.B. aan de selectie commissie voor het West Eurcpeesch elftal geadviseerd de spelers Caldenhove, Smit en Bakhuys in de West Europeesche ploeg, welke in het kader van den olympischen dag op Zondag 20 Juni a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen Centraal Europa uitkomt, op te nemen. Bij Bakhuys heeft men de reserve gemaakt, dat deze geruimen tijd voor den wedstrijd medisch onderzocht zal moeten worden opdat deze speler volkomen fit kan worden verklaard. Naar men weet berust de samenstelling van het West-Europeesche elftal bij een commissie bestaande uit de heeren K. J. J. Lotsy (Nederland), als voorzitter, Seel- drayers (België), Bauwens (Duitschland) en Caudron (Frankrijk). Wat Nederland betreft, de heer Lotsy houdt zich daarbij geheel aan het advies, daaromtrent door de keuze-commissie van den K N.V.B. uit gebracht, welk advies thans reeds is afge komen. Zijn taak in de Spaansche wateren. Vanmorgen omstreeks half zeven is Hr. Ms. „Java" op de reede van Nieuwediep aangekomen. Direct na aankomst had het A. N. P. een onderhoud met den commandant van den kruiser, overste J. J. A. van Staveren, die het een en ander van deze reis vertelde. Nadat men op 3 Maart uit Soerabaja ver trokken was, kreeg men zes dagen later kennis van het door den minister in de Kamer gezegde Men rekende er toen di rect op naar Spanje gezonden te worden, iets dat in den loop van den dag nog beves tigd werd. Den 27sten arriveerde men bij Gibraltar waar de convooidienst van de „Hertog Hendrik" werd overgenomen. In totaal heeft men 95 schepen geconvoyeerd. Bijna zonder uitzondering was men vol lof over onzen snellen kruiser, welke er voor zorg droeg, dat de schepen practisch geen oponthoud ondervonden. De toestand in de Spaansche wateren is in betrekking tot de Hollandsche koopvaardij slechts gunstig te noemen. Men weet en waardeert, dat de Nederlandsche regeering alles doet om de j smokkelarij onmogelijk te maken, zoodat men het ons niet al te moeilijk meer maakt, i Een en ander is al heel duidelijk gebleken bij het „Sarkani-geval". Veel hebben wij in contact gestaan met de andere schepen der marinevloot. Uit den aard der zaak was dit contact van bijzonder aangenamen aard. Wat de „Sarkani" betreft: dicht bij Ceuta is de bemanning in gevangenschap, terwijl het schip zelf in deze haven wordt vastge houden. De commandant is vol lof over de wijze, waarop de Nederlandsche koopvaar dijvloot bij het convoyeeren volgt. Daar van hebben wij diverse treffende staaltjes i mogen meemaken Er wordt waarlijk keu- rig gemanoeuvreerd. Tot Maandag heeft de bemanning thans /erlof. Dan wordt het schip klaar gemaakt voor Spithead om 17 Mei naar Engeland te vertrekken. Na Spithead volgt dan het tropenverlof. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Een Liefdesparade (Dick Powell Ru by Keeler Pat O'Brien) Rin-Tin-Tin Jr. Revue Sensatie Dag. 8 11, Zondags ouvendien 47 uur, viatinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd Lido: Amsterdam bij Nacht (Louis de Bree Piet Kohier) Drie pleegvaders (Chester Morris, Lewis Stone Wal ter Brennen) Amusement Dramatisch Dag. 8-5—11.15 uur, Z -ndags bovendien 2- -7 uur, Matinee Z;\t. en Woensd. 2.;i) uur. Vol-. ..snen Luxor: Trianon: Ein Madel vom Bal- lett (Anny Ondra). Het Geheimzinnige Eiland. (Tumpry Bogart Marg. Lindsay). De Stormkapitein (George Bancroft) Première (Zara Leander) Komisch Dramatisch Dramatisch Komisch Dag. 8—11 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen Afgekeurd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3