VRIJDAG 7 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk tijdelijk regen, weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometers!: 771.7 te Abisko. Laagste barometers!: 755.4 te Isafjord. Sinds Woensdag maakte de depressie in het Noorden plaats voor een gebied van hoogen luchtdruk, dat nog steeds in betee- kennis toeneemt. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen breidde zich over Centraal-Europa uit, doch neemt niet in beteekenis toe. Het minimum, dat gister morgen voor het Kattegat lag, trekt lang zaam naar het Zuid-Oosten er blijft den weerstoestand in onze omgeving beheer- schen. Van een Oceaan-depressie, die gis termorgen bij IJsland naderde, splitste zich een secundaire depressie die thans over het Westen van Engeland ligt en zich even eens naar het Zuid-Oosten beweegt. In onze omgeving zijn de buiige winden sterk afgenomen en in het Kanaal en ten Zuiden daarvan ligt een regengebied, dat het Zui delijke deel der Noordzee en het Zuid-Wes ten van ons land omvat. In Centraal-Euro pa is het weer helder en mooi, evenzoo in Midden- en Zuid-Frankrijk en in Zwit serland. De groote warmte in het Oosten verdween. Sinds gisteren is het veel war mer geworden op IJsland. Het is te voor zien, dat in ons land de wind tusschen Zuid-West en Noord zal blijven, met be trokken en somber weer en tijdelijk regen. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 8.05 uur tot Zaterdagmorgen 3.48 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 8 Mei voorm. 0.30 en nam. 12.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 15 gr. C. gezien bij de achterzijde van het lucht schip. Kapitein Lamplugh van de British Avia tion Insurance Company heeft medegedeeld dat de „Hindenburg" grootendeels- te Lon den was verzekerd. Hij voegde hier aan toe, dat het eenige gevaar dat men voor het luchtschip vreesde, een botsing was, aangezien het luchtschip gevuld was met waterstofgas dat bij een schok in brand raakt. Het minder gevaarlijke helium was te kostbaar. In Amerikaansche desicundige kringen is men van meening, dat de voornaamste oor zaak gezocht moet worden in het feit dat het luchtschip gevuld was met waterstof gas. Men heriennrt er aan, adt dr. Eckener maatregelen heeft genomen om bij de eer ste reis van Zeppelin raar de Vereenigde Staten helium te gebruiken .Alles was ge reed om voldoende hoeveelehedn van dit gas te verstrekken, doch de Duitsche regeering weigerde de noodige deviezen uit te voe ren om het gas te betalen. De vervaardiging van helium is zeer kostbaar en de Vereenigde Staten en-Ca nada zijn de eenige landen, waar het gas in de natuur voorkomt. De indruk te Berlijn. De ramp van de „Hindenburg" heeft in officieele en luchtvaartkringen in Duitsch- land een diepen indruk gemaakt. Op het ministerie van luchtvaart blijft men zeer gereserveerd en verklaart men, dat het re sultaat van het onderzoek afgewacht moet worden, dat onmiddellijk is ingesteld met medewerking van de Amerikaansche auto riteiten. Het ministerie van propaganda heeft on- m:ddellijk na het bekend worden van de ramp den Fuehrer, die enkele uren te voren uit Kiel terug was gekomen, Goering, Goeb- bels, en andere leden van de regeering ge waarschuwd. De ondergang is een zware slag voor de Duitsche luchtvaart, die daarooor plotse ling in diepen rouw wordt gedompeld. Ter wijl ongetwijfeld de geheele internationale luchtvaartwereld meetreurt om deze ramp, die een zoo plotseling einde heeft gemaakt aan de succesvolle reeks vluchten, welke de op de Zeppelinwerf te Friedrichshafen gebouwde luchtschepen gedurende een reeks van jaren hebben gemaakt. VROEGERE LUCHTSCHIPRAMPEN. De prestatie van het eerste Duitsche luchtschip, dat aanvankelijk onder het commando van dr. Eckener zeil regelmatig een transatlantischen dienst onderhield, de „Graf Zeppelin" vielen te meer op, door dat bijna alle groote luchtschepen, die bui ten Duitschland gebouwd werden, na kor- teren of langeren tijd vergingen, waarbij vele opvarenden om het leven kwamen. In 1912 ontplofte in Atlantic City het Amerikaansche luchtschip „Akron", waarbij vijf personen gedood werden. In 1913 stort te het Duitsche luchtschip „L.l." by Helgo land neer, waarbij vijftien menschen het leven lieten, terwijl in hetzelfde jaar bij de ontploffing van de L 2 boven Berlyn, 28 personen gedood werden. In Juni 1914 verongelukte een Oosten- rijksch luchtschip, waarbij negen dooden vielen. Laat men de 57 Duitsche Zeppelins, die tijdens den wereldoorlog werden ver nield buiten beschouwing, dan wordt de reeks voortgezet in Juli 1919, toen het Brit- sche luchtschip N.S. 11 in de Noordzee ver ging, waarbij zeven menschen werden ge dood. In Augustus 1921 stortte boven Huil de Britsche Z.R. 2 neer, waarbij 44 opvaren den gedood werden. In Februari 1922 vloog bij Hampton de „Roma" in brand met 34 dooden en in October van hetzelfde jaar ontplofte bij San Antonio de C. 2, waarbij slechts twee opvarenden gewond werden. Twee opvai enden slechts werden ook ge wond, toen in Juni 1923 het Amerikaansche marineluchtschip T.C. in brand raakte, doch in December 1923 werd de wereld op geschrikt door de ramp van het Fransche luchtschip „Dixmude" boven de Middel- landsche Zee, waarbij 54 slachtoffers wer den geteld. In September 1925 werden veertien per sonen gedood, toen het Amerikaansche luchtschip „Shenandoah" in een storm bij Cambridge in den staat Ohio verging. Veel pennen zijn in beweging gebracht in verband met den ondergang van het Ita- liaansche luchtschip „Italia", dat onder lei ding van generaal Nobile een expeditie naar den Noordpool had ondernomen. Een deel der opvarenden, waaronder Nobile zelf, werd teruggevonden en gered. Bij de opsporingspogingen kwam de groote Poolonderzoeker, Amundsen, die in zijn vliegtuig was opgestegen, om het leven. In October 1930 were de wereld weder om opgeschrikt door den ramp van het Engelsche luchtschip R. 101, die in een nacht van Zaterdag op Zondag op zijn eerste officieele vlucht bij Beauvais in Frankrijk in brand vloog en neerstortte. Alle 48 opvarenden kwamen om het leven. Onder hen bevond zich o.a. de toenmalige Britsche minister van luchtvaart. Nadat in Februari 1932 reeds het Good Year luchtschip „Columbia" bij New-York was verongelukt, werd m April 1933 Ame- ka door een grooten ramp getroffen, toen het grootste bestuurbare luchtschip, de „Akron" bij de kust van New-Jersey in een storm raakte, door dei. bliksem werd ge troffen, in brand vloog en omlaag stortte. Van de 77 opvarenden werden slechts vier gered. In Februari 1935 stortte het tweede groote Amerikaansche luchtschip de „Macon", vermoedelijk tengevolge van een construc tiefout ten Zuiden van Monter} in zee In dit geval konden 81 van de 83 opvarenden gered worden, o.a. de commandant kapitein Wiley, die de rampen van de ..Shenandoah" en de „Akron" had meegemaakt en over leefd. DE INRICHTING VAN HET VERGANE LUCHTSCHIP. Het grootste en mooiste luchtschip ter wereld. Het thans vernielde Duitsche luchtschip was het grootste en mooiste luchtschip ter wereld. In Maart van het vorige jaar was de „Hindenburg" voltooid. Het stroomlijnige scheepslichaam had een lengte van 248 meter en de grootste middellijn bedroeg 41.2 meter, waardoor het gevaarte een minder slanke indruk maakte dan de „Graf Zeppelin". De gasinhoud bedroeg 190.000 kubieke meter en het gas was verdeeld over zestien cellen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, helium als draaggas 'te ge bruiken en waterstof als manoeuvreergas, doch de levering van heliumgas. dat slechts in Amerika gewonnen kan worden, stuitte op zoodanige moeilijkheden, en de ervarin gen, die dr. Eckener met waterstof had op gedaan, waren zoo gunstig, dat men ten slotte besloot uitsluitend waterstofgas te gebruiken. Het luchtschip werd voortbewogen door in vier buiten den romp opgehangen gon dels gemonteerde Dieselmotoren van de Daimler-Benz motorenfabriek te Stuttgart, die een gezamenlijke topprestatie hadden van 4200 P.K. en die het schip een gemid delde snelheid van 125 K.M pei uur konden geven, die bij gunstig«m wind aanzienlijk hooger kon zyn, doch bij straffen tegen wind tot onder de honderd kilometer per uur kon dalen. De „Hindenburg" kon zestigduizend kilo gram stookolie meevoeren en had dan een actieradius van 14.000 K.M. waarbij dan nog ruimte was voor het meenemen van 10.000 K.G. nuttige lading aan vracht en passagiers. Aan het comfort der passagiers was zeer veel zorg besteed. Het luchtschip had twee dekken. Het bovenste werd hoofdzakelijk in beslag genomen door 25 tweepersoons slaaphutten, voorzien van warm en koud stroomend water, electrische verlichting, kunstmatige ventilatie enz., een smaakvol ingerichte eetzaal vooi vijftig passagiers, een lees- en schrijfzaal, een conversatie kamer en twee wandelgangen, voorzien van schuine ramen, waaruit men een prachtig uitzicht genoot, terwijl het benedendek een gasdichte rooksalon bevatte, waar de pas sagiers, zonder eenig brandgevaar te ver oorzaken, mochten rooken, en verder toi letten, douchekamers, verblijven voor offi cieren en bemanning, en de keuken. In het midden van het luchtschip bevond zich een vrachtruimte van zoodanige afmeting, dat er zelfs auto's in geborgen konden worden. In den boeg van het schip was de comman dogondel met navigatieruimte gebouwd. Op 31 Maart 1936 vertrok de „Hinden burg" des morgens te half zes uit Frie- drichkshafen voor zijn eerste reis naar Zuid- Amerika waar het op 4 April vroeg in den ochtend te Rio de Janeiro ankerde. Reeds in Mei voer de „Hindenburg" ook naar Noord-Amerika, en bijna een jaar geleden op 9 Mei 1936, vestigde het luchtschip een record door de reis naar Lakehurst over den oceaan in 62 uur te volbereneen. Het commando werd toen nog gevoerd door dr. Ernst Lehmann, den trouwen medewerker van dr. Eckener, die zooveel tot het succes der Duitsche luchtschepen heeft bijgedragen en zich ook thans aan boord van de „Hindenburg" heeft bevonden »n ernstig gewond is. „ER IS IETS VREEMDS IN DEZE ONTPLOFFING" De meening van den directeur van Lakehurst De directeur van het vliegveld Lake hurst, Gil Robb Wilson, heeft verklaard: „Er is iets vreemds in deze ontploffing, in gaskamer twee aan de achterzijde. Het luchtschip stond op het punt te landen, toen vlammen uit de achtersteven omhoog sloegen. De personen, die zich in de motor gondels bevonden zijn gered. Ik heb een en twintig jaar ervaring, ik heb ontploffingen gezien en vliegtuigen brandend omlaag zien storten, maar zooiets als de ontploffing van de „Hindenburg" heb ik nog nooit ge zien. Ik kan de matrozen, die zich in de vlam men waagden om de passagiers te redden, niet genoeg geluk wenschen. Het federaal luchtvaart-bureau van den staat New-Jersey zal een onderzoek instel len, doch ik herhaal dat er iets vreemds is in deze ontploffing". De burgemeester van New-York, Laguar- dia, was korten tijd na het ongeluk op het vliegveld aanwezig en leidde persoonlijk het reddingswerk. Het wrak van het lucht schip wordt bewaakt door militairen en po litie van den Staat New-Jersey. In de groo te hangar zijn de lijken van de slachtoffers ondergebracht. In een zaal hiernaast heerscht een koortsachtige bedrijvigheid, hier worden alle gegevens, welke op de ramp betrekking hebben, verzameld. Volgens de opgaven van negen uur he denochtend bedroeg het aantal dooden en vermisten vier en dertig, waarvan twee dooden in het ziekenhuis lagen. Zes en zes tig personen zijn aan den dood ontsnapt, n.l. vier en twintig passagiers en twee en veertig leden van de bemanning. Bij het wrak werd nog het stoffelijk overschot ge vonden van iemand, die als toeschouwer het landen van het luchtschip gadesloeg en zich op het oogenblik van de ramp bij de landingsmast bevond. Tot nu toe zijn 26 dooden uit het wrak geborgen en men vermoedt, dat nog zes slachtoffers in het wrak liggen. Onder de dooden of vermisten bevindt zich ook een journalist uit Stockholm, Berger Brinck. De meeste slachtoffers zijn Duitschers. Een zoon van den vroegeren Amerikaan- schen ambassadeur te Warschau, Peter Be- lin, is aan den dood ontsnapt door uit het raam te springen. Hij is ongedeerd. SABOTAGE DE OORZAAK VAN DE RAMP? Graaf Zeppelin, een neef van den uitvin der, die zich, op het oogenblik op een za kenreis te Chicago ophoudt, verklaarde, dat de ramp zeer wel door sabotage kan zijn ontsaan. Hij voegde hieraan toe, dat deze veronderstelling slechts gegrondvest is op de eerste berichten. Hij wees erop, dat de ontploffing in het achterschip is ontstaan, waar zich geen brandbare stoffen bevin den. De gaskamers bevonden zich in het midden van het schip. Dr. Eckener, die gisteravond te Graz is aangekomen, heeft een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat de ramp van de „Hindenburg" vermoedelijk te wijten is aan sabotage. „Ik heb herhaalde malen anonieme dreig brieven ontvangen", zoo zeide hij, „waarin ik werd gewaarschuwd de „Hindenburg" vooral niet op Lakehurst te doen landen. Het is onmogelijk, dat de ontploffing door bliksem is veroorzaakt, want het lucht schip was van de meest moderne preventie- apparten voorzien". Dr. Eckener, die, een reis door Oosten rijk zou maken om voordrachten te hou den, heeft deze reis afgebroken en is van ochtend naar Berlijn teruggekeerd. De directeur van de Zeppelin Corpora tion, William Beckers, is van meening, dat de ontploffing is ontstaan door statische electriciteit, welke is vrijgekomen toen de landingskabels omlaag werden gelaten. Beckers meent, dat deze statische electri citeit zich in het luchtschip heeft verza meld bij vluchten door onweerswolken. EEN ONDERHOUD MET DEN HEER J. E. YAN TIJEN. Hedenmorgen slaagden wij erin, een kort onderhoud te hebben met den heer J. E. van Tijen, onderdirecteur van de Neder- landsche Vliegtuigfabrieken van Fokker, over het vergaan van het luchtschip „Hin denburg" bij Lakehurst. De heer van Tijen kan zonder twijfel be schouwd worden als de meest deskundige Nederlander op het gebied van het lucht- schepenverkeer. In opdracht immers van het door de groote Nederlandsche scheeps bouwmaatschappijen gevormde Nederland sche Luchtschepensyndicaat, was hij ge- ruimen tijd gedetacheerd bij de Duitsche luchtschepen werf te Friedrichshafen, en in deze periode, tusschen 1932 en 1934 heeft hij voor studiedoeleinden als lid van de bemanning niet minder dan 74 reizen met het luchtschip „Graf Zeppelin" meege maakt, waarvan 24 reizen over den Oceaan. In totaal heeft de heer van Tijen 2700 vlieg uren aan boord van de „Graf Zeppelin" gemaakt. Het is dan ook te begrijpen, dat hij smar telijk getroffen was toen hem het bericht bereikte van het vergaan van de „Hinden burg". Een oordeel over de oorzaak van de ramp kon hij zich natuurlijk bij het ont breken van nadere gegevens daaromtrent moeilijk vormen. Dat de brand zou zijn ont staan in een der motorgondels achtte hij zeer onwaarschijnlijk, aangezien de motoren van de „Hindenburg" met ruwe olie wor den gevoed. Ontploffing daarvan is geheel uitgesloten, zoodat van een steekvlam uit een der motorgondels, die de waterstofla ding zou hebben bereikt, geen sprake kan zijn geweest. Er moet dus op andere wijze vuur bij het waterstofgas zijn gekomen. De ervaring aan boord van de „Graf Zeppelin" had den heer van Tijen geleerd, dat nergens waar zich het waterstofgas bevindt, vuur of ietj dat vuur kan veroorzaken, aanwezig is en dat in deze ruimten ook nooit met vuur gewerkt wordt. Gezien de berichten over de weersomstandigheden te Lakehurst op het moment van de ramp, schijnt de moge lijkheid niet uitgesloten, dat blikseminslag oorzaak van het ongeluk is. Tot nog toe is echter ook onweer nooit gevaarlijk voor de Duitsche luchtschepen gebleken. Op verschillende reizen heeft de heer van Tijen het meegemaakt, dat het luchtschip door onweersbuien voer en door den bliksem werd getroffen. De electrische lading verspreidde zi*h dan onmiddellijk over de groote oppervlakte van de romp en vloeide aan de scherpe punten af, zonder eenig ongerief te veroorzaken. Wel moest rekening worden gehouden met de omstan digheid, dat bij het aflaten van waterstof gas, wat geschiedt door een uitlaat naar boven toe, waardoor het lichte waterstof gas opstijgt, in het bovenste gedeelte van de romp door menging van waterstofgas met zuurstof uit de lucht, het licht ontplof bare knalgas ontstaat. De ruimte, waarin dat gas zich kan vormen, is echter goed geïsoleerd van de waterstofcellen en men laat ook nooit waterstofgas ontsnappen bij onweerachtig weer, zoodat de heer van Tijen zich moeilijk kon voorstellen, dat men dat gisteren onder de gegeven weersom standigheden te Lakehurst wel heeft ge daan. Hoewel de „Hindenburg" aanvankelijk gebouwd was om met heliumgas te worden gevuld, stuitte dit op zoodanige bezwaren van economischen aard, dat men daar ten slotte van moest afzien. Velen, ook de heer van Tijen zelf, hadden dit aanvankelijk als een groot bezwaar gevoeld, doch naarmate hij meer ervaring tijdens de vluchten op deed, won bij den heer van Tijen de over tuiging veld, dat de vulling met waterstof gas geen vermindering van den veiligheids factor behoeft te beteekenen. Of de ramp met de „Hindenburg" een ernstige terugslag voor het luchtschepen- verkeer zal beteekenen? Ongetwijfeld zal het gebeurde op het publiek diepen indruk maken, aangezien het aantal in de vaart zijnde luchtschepen zeer gering is, zoodat het vergaan van een ervan meer de aandacht trekt dan het ver ongelukken van een vliegtuig, waarvan zoovele dagelijks het verkeer onderhou den. Toch geloofde de heer van Tijen (niet, dat men in Duitschland den luc'ntschepen- bouw en de luchtscheepvaart zal opgeven. De L.Z 131, die thans te Friedrichshafen in aanbouw is, zal in de eerste plaats ge bruikt worden om de „Hindenburg" te ver vangen. Het luchtschip was een te interes sante oplossing van het probleem tot over winning van groote afstanden, om hieraan niet verder te werken. Natuurlijk blijft ook de andere oplossing van dit probleem, die op het oogenblik in vele landen wordt na gestreefd, interessant, n.l. het overbruggen van groote afstanden, met snelle, aan veel passagiers ruimte biedende lange afstands vliegtuigen. Maar in het algemeen geloofde de heer van Tijen niet, dat men kon spreken van ernstige concurrentie tusschen luchtschip en vliegtuig. Het luchtschip moet in de eer ste plaats beschouwd worden als concur rent van het zeeschip. Luchtvaart is luchtvaart, verklaarde hij tenslotte; dit geldt zoowel voor vliegtui gen als voor luchtschepen en ondanks de vorderingen der techniek zal de luchtvaart voorloopig van tijd tot tijd slachtoffers blijven eischen, al bestaat er allen grond om aan te nemen, dat op den duur het ri sico percentage hoe langer hoe geringer zal worden. De wereld in vogelvlucht De „rustige" Hemelvaartsdag heeft we derom heel wat ongeluksnieuws opgeleverd. Op de eerste plaats heeft ons getroffen de ramp van het Duitsche luchtschip „Hin denburg", de verleden jaar op de werf te Friedrichshafen voltooide luchtreus, die het mooiste en grootste luchtschip der wereld was. De „Hindenburg" had een zware reis achter den rug en was met vertraging te Lakehurst aangekomen. Daar geraakte het in een donderbui en moest nog een uur blijven kruisen, voordat de bestuurders, de kapiteins Pruss en Lehmann, konden beslui ten om de landingsmast te naderen. Alle voorbereidselen waren getroffen om te lan den, toen plotseling het luchtschip in brand vloog en neerstortte. Aanvankelijk meende men, dat nagenoeg alle opvarenden om het leven zouden zijn gekomen, verkoold in den helschen vuurgloed. Doch later bleek, dat „slechts" drie-en-dertig van hen den dood in de vlammen hadden gevonden. Onder de geredden bevindt zich kapitein Lehmann, een van de oud-gedienden van de „Graf Zeppelin" en „Hindenburg". Deze ramp beteekent een zware slag, zoowel voor de Duitsche maatschappij, als voor de vooruitzichten van de luchtschepen in 't algemeen. Het scheen, dat de beide Duitsche lucht schepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg" alle bezwaren weerlegd hadden van de te genstanders van „lichter dan lucht" voor het maken van vluchten over lange afstan den. Terwijl allerwege geëxperimenteerd wordt met landvliegtuigen en vliegbooten ter voorbereiding van het transoceanische passagiersvervoer, leek het, of men in Duitschland reeds de oplossing had gevon den, dank zij het levenswerk van dr. Ecke ner, den grooten Duitschen constructeur, naar wiens ontwerpen in de laatste jaren te Friedrichshafen de luchtschepen werden gebouwd, die stormen en noodweer door stonden en waarvan de „Graf Zeppelin" vele honderde malen over den oceaan en eenige malen rondom de wereld kruiste. Voor dr. Eckener is deze ramp dan ook GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, te Leiden, maakt bekend, dat aanvragen be treffende geheel of gedeeltelijk kostelooze verstrekking van orthopaedische appara ten, gebitten, schoenen (ook voor schoolkin deren), alsmede voor behandeling van rheumatische ziekten, met ingang van 14 Mei a.s. uitsluitend zullen worden behan deld op het spreekuur, dat eiken Vrijdag zal worden gehouden des namiddags aan vangende te 2.15 uur in het gebouw van den dienst, Nieuwe Mare 13a. De Directeur voornoemd. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt waargenomen: Van V r ij d a g 7 tot en met Zondag 9 Mei a.s. neemt waar Apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest Tel. 274. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Duitsche luchtschip „Hindenburg" op Lakehurst brandend neergestort. Drie- en-dertig opvarenden om het leven geko men. (1ste blad). De toestand in Katalonië nog niet opge helderd. De regeering te Valencia grijpt in. (2de blad). Overeenstemming op de suikerconferen tie bereikt. (2de blad). Het K. L. M.-vliegtuig de „Kievit" bij noodlanding te Athene ernstig beschadigd Geen persoonlijke ongelukken. (4de blad). BINNENLAND. Handelsovereenkomst tusschen Neder land en Chili. (2de blad). Belangrijke wijzigingen voorgesteld in de crisisinvoerwet. (2de blad). Doodelijke steekpartij te Enschede. (Gem. Ber. 4c blad). Overleden is te Hillegom de zeereerw. heer J. C. Groot, em.-pastoor van Over- schie. Kerkn., 2de blad). OMGEVING. De Koningin bracht hedenmorgen een bezoek aan de Boskoopsche bloementen toonstelling. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ROEIEN: De Varsity opnieuw gewonnen door Triton; Njord behaalt met Triton drie overwinningen. (3de blad). VOETBAL: Het Bondselftal speelde te Arnhem gelijk tegen West Ham United. Het Vierbondentournooi te Alphen door Haarlem gewonnen. (3de blad). Calden- hove, Bakhuys en Smit de Ned. candida- ten voor het West-Europeesche elftal. (1ste blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: De vorming van een Christelijk front in Duitschland. (4de blad). Leiden's botanische tuin. (2de blad). Het vertrouwen in den geneesheer (4de I blad). een bijzonder zware slag, al kan men, zoo lang de oorzaak van het ongeluk niet nauwkeurig is vastgesteld, nog geen enkele conclusie ten aanzien van zijn constructie trekken, aangezien de mogelijkheid zelfs zeer groot is, dat de ontploffing is ontstaan door een ongelukkigen samenloop van om standigheden, welke niets afdoet aan de I groote beteekenis van het pionierswerk van dr. Eckener op het gebied van den lucht- I scheepsbouw. I Uit Spanje word-en geen krijgsverrichtin gen van beteekenis gemeld, maar in Katalo nië schijnt het er Spaansch naar toe te zijn gegaan. Men weet, dat daar de anarchisten een opstand hadden ontketend tegen de Ka- talaansche regeering, welke een zekere autonomie heeft. In de hoofdstad Barcelo na is het tot straatgevechten gekomen, waarbij op barricades gevochten is, met het resultaat, dat er 400 dooden en circa 2000 gewonden te betreuren zijn. De regeering - Companys heeft de hulp van de centrale, regeering te Valencia ingeroepen en deze heeft de handhaving van de orde op zich genomen. Volgens de laatste berichten zou de rust thans hersteld zijn. Met de ontruiming van de havenstad Bil bao in het Baskenland is een aanvang ge maakt; duizenden kinderen zijn reeds naar Frankrijk verscheept en onttrokken aan het gevaar, dat <Le binnenkort te verwach ten aanval op de stad zou kunnen opleve ren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2