VRIJDAG 7 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 ROEI/OFARENDSVEEN. GROOTE PROPAGANDA-VERGADERING R.K. STAATSPARTIJ. Pater Petera sloeg de geestdrift los. In het gebouw der Coöperatieve Groen- tenveiling alhier heeft gisteravond een zeer druk bezochte en uitnemend geslaag de propaganda-vergadering plaats gevon den der R.K. Staatspartij. Na een openings woord door den voorzitter, den heer J. J. de Koning, werd het Wilhelmus gezongen. Onder een hartelijk applaus beklom ver volgens Pater Peeters het spreekgestoelte. Spr. zette eerst uiteen, welke zijn bedoe ling was op dezen avond. Hij was niet ge komen om een daverende verkiezings- speeeh te houden, doch het was uitsluitend zijn bedoeling om het belang van den ver kiezingsstrijd te zien in het licht onzer hei lige beginselen. Alvorens tot de uiteenzetting dezer be ginselen te komen wil spr. eerst afreke nen met hen, die spr. als priester het recht willen ontzeggen op politieke vergaderin gen het woord te voeren. Spr. toont dan glashelder aan, dat het bij de a.s. verkie zingen niet gaat om uitsluitend politieken strijd, doch, dat de politiek tevens raakt en doorkruist wordt door zedelijke en gods dienstige kwesties. En om deze reden zal 6pr. zoolang hij de kracht heeft zijn woord op verkiezingsvergaderingen laten weer klinken. Spr. bestrijdt vervolgens op afdoende en rake wijze de N.S.B. In dit verband zet spr. ons klaar uiteen het gezag onzer Bis schoppen ,aan wien spr. eerbiedige hulde brengt voor de groote wijsheid, waarmede zij uit kracht hunner zending het bestuur over de hen toevertrouwde geloovigen voe ren. Een ieder der aanwezigen zal onder den indruk zyn gekomen van dit heldere be toog en zal zich, indien op dit punt aange vallen, in de toekomst gemakkelijk kunnen verdedigen. Deze uiteenzetting benutte de spr. tevens om af te rekenen met de K.D.P. Heeft men onder de aanhangers der N.S.B. een ontkenning van de bevoegdheid van het Episcopaat om zich te bemoeien met de politiek, ook al betreft het godsdienstig- of zedelijk politieke kwesties, bij de K.D.P. ziet men veelal iets anders. Daar gebruikt men Pauselijke uitspraken of brieven, wel ke duidelijk gegeven of geschreven zijn voor andere landen en gericht zijn tot Bis schoppen buiten ons Vaderland, als zouden deze tevens gelden voor ons. In plaats van gebruiken kan men beter spreken van mis bruiken en spr. stelt hier dan ook tegen over in de eerste plaats de uitspraken van onze Bisschoppen, welke volkomen duide lijk aangeven, dat voor Nederland met zijn gemengde bevolking het plicht is om de eenheid op politiek gebied te handhaven, ter beveiliging van de belangen der Kerk en ons aller geestelijk ,heil, en vervolgens nog de uitspraak van onzen Heiligen Va der Paus Pius XI, tegenover Mgr. Diepen, die nog geen week geleden in audiëntie is ontvangen. Het is spr. dan ook volkomen onbegrijpelijk, dat men, met deze feiten voor oogen, zich nog goed Katholiek durft noemen en tegelijkertijd, door zich in N. S.B. of K.D.P. te organiseeren, regelrecht tegen Paus en Bisschoppen verzet. Spr. komt dan tot een bespreking van de noodzakelijke eenheid, waarmede hij zich overigens niet lang bezig wenscht te hou den, omdat het eigenlijk iets vanzelfspre kends is. Spr. hecht nog steeds de grootste waarde aan het aloude Vaderlandsche spreekwoord „Eendracht maakt Macht". Die het tegendeel wil bewijzen hij probeere het. Het zal hem evenwel niet gelukken en daarom op 26 Mei No. 1 van Lijst 1 (toe juichingen). In het tweede gedeelte zijner heerlijke rede beziet spr. den economischcn toestand van den huidigen tijd. Spr. behandelt in het kort het Liberalisme, hetwelk verantwoor delijk is voor de wanorde en de ruïne op economisch terrein, toont dan eveneens in het kort aan, dat wij, als Christenen, ons niet kunnen vereenigen met het principe van den klasse-strijd van het Socialisme, en natuurlijk ook niet met het Staats-abso- lutisme van den N.S.B., om dan over te gaan tot de bespreking van den positieven arbeid door ons, Staatspartijers. Het is de ordening der Maatschappij, welke zal moe ten worden geregeld. En juist hier ligt een geweldige taak voor onze Partij. Een nieu we welvaart zal zeker terugkeeren, als wij onze taak van heden maar goed begrijpen. Spr. onwikkelt dan een schoone gedachte. Hij schetst de ernstige en zware zorgen van dit en de pas verstreken jaren, den nood in de gezinnen der werkloozen en in zoo menig middenstandsgezin, kortom van het overgroote deel der bevolking. Dit lij den, aldus zegt spr. met heilig enthousias me, moeten we echter opdragen aan onzen Eeuwigen God, Die niet zal toelaten, dat wij boven onze krachten zullen worden be proefd, om alzoo handelende een betere toekomst af te smeeken. Aan het einde zijner rede gekomen wijst spr. erop, dat nog nimmer een verkiezing zoozeer in het teeken gestaan heeft van een strijd van voor of tegen den Christus, ja zelfs van voor of tegen God. Wij zullen daarbij onzen plicht kennen en spr. eindigt met een heerlijk beeld, ontleend aan de ge schiedenis van Koningin Elisabeth van Hongarije, die in 1740 haar vaderlijk erf deel bedreigd zag door den aanval van vier koningen. Zij richtte zich tot het volk, dat in grooten getale voor het koninklijk paleis was samengestroomd. Zich op het balcon begevende wist zij echter geen woord uit te brengen, doch toonde bij het volk het kind, dat op haar armen rustte. Een geju bel maakte zich van de menigte meester en als uit één mond weerklonk het: „Wij sterven voor onzen koning". Deze maand is de maand van onze He- 1 koningin. Wanneer Zij vanuit den hoo- Hemel neerziet op de wanorde en de ruïnes van het geestelijk leven, dan toont Zij ons Haar Kind, Onzen Heer Jesus Christus, voor Wien wij bereid zyn alles te offeren, wat wij bezitten. Met dit beeld voor oogen kennen wij op 20 Mei onzen plicht. Op deze prachtige rede barstte een daverend applaus los van de meer dan dui zend-koppige vergadering. Het slotwoord werd wederom gesproken door den heer De Koning, die den spr. har telijk dank bracht voor zijn overtuigend woord, welke dank echter op 26 Mei voor de volle 100 pet. zal worden gehonoreerd. Na het zingen van „Roomsche Blijdschap" ging de vergadering uiteen. OUD-ADE. Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders van Alkemade is aan den heer C. W. Pennings alhier vergunning verleend tot het bouwen van een woon huis. VALKENBURG. Emmablocra. De verkoop der Emma- bloemjes bracht hier op de som van 19.60. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Woensdagmorgen hield de Raad dezer gemeente een openbare vergadering. Met kennisgeving was afwezig mr. A. J. M. van Moorsel. Vastgesteld wordt een gewijzigde rege ling inzake renteverzekering tusschen ge meente en bedrijven. Besloten wordt aan den heer C. M. van Vessem met ingang van 1 Juli 1037 op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen, als gemeente-ontvanger onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen belang rijke diensten. Het bedrag der zekerheid voor den te benoemen ontvanger wordt be paald op 10.000. Benoeming van een gemeente ontvanger. Hierna is aan de orde de benoeming van een ontvanger. De aanbeveling luidt: 1. G. van Barneveld. waarnemend Gemeente ontvanger; 2. F. J. A. M. Monchen, Com mies ter gemeente-secretarie. Op verzoek van den heer Breedvelt ging de raad in be sloten zitting. Na heropening der verga dering wordt met algemeene stemmen be noemde tot gemeente-ontvanger de heer G. van Barneveld. Besloten wordt de beslissing over het ontwerp van het plan van uitbreiding dezer gemeente voor drie maanden te verlengen. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van J. B. P. Scheffel om in een garage, be- hoorende bij perceel Schouwweg no. 1 een rijwielherstelplaats te mogen oprichten. Tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt benoemd de heer P. N. de Bruyn. Hierna worden vastgesteld eenige comp- tabiliteitsbesluiten en eenige beschikkingen genomen op ingediende bezwaarschriften. Aan den heer A. Boichel wordt met ingang van 1 Juni 1937 op diens verzoek eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambte naar van den Burgerlijken Stand. In zijn plaats wordt als zoodanig benoemd mr. H. B. Wildt Meijboom. Wordt besloten van H E. A., C. W. G., en C. H. van de Velde in eigendom te aanvaarden een gedeelte van den Zijde weg met een aanliggende strook grond voor verbreeding van dien weg on der voorwaarde, dat in de gemeentekas wordt gestort een bedrag van f 1635.52 als bijdrage in de kosten van wegenaanleg en wegverbreeding. Tenslotte wordt besloten in de bouwverordening een bepaling op te nemen, houdende aanvulling der regelen inzake het gebruik van gebouwen in strijd met de bestemming volgens een plan van uitbreiding of van een ontwerpplan tot her ziening van een plan van uitbreiding. Hier na wordt de vergadering gesloten. Rijwielpad naar Wassenaarsche Slag. Woensdagmorgen is zonder eenig cere monieel het in werkverschaffing aangeleg de wandel- en rijwielpad door de duinen van Rijksdorp tot den Wassen a arschen Slag voor het verkeer opengesteld. Het pad, dat voert door een schitterend duinlandschap, heeft een lengte van 2600 Meter en een breedte van 6 Meter. Het rijwielpad heeft een breedte van 4 en het wandelpad van 2 Meter. Voor bezoekers van het strand, hetzij per fiet of te voet, die tot dusverre gebruik moesten maken van den niet zeer breeden verkeersweg, beteekent de totstandkoming van dit pad een enorme verbetering. Santos. De gisteren (Hemelvaartsdag) alhier gehouden bloempjesdag ten bate van het fonds Santos, heeft opgebracht f 260.70. Ingekomen: M. W. Arendse, R.-K., dienstbode, uit Den Haag, v. Buylen v. Nijeveltstraat 19. H. Balcerzak, vreemd, R.-K., dienstbode, uit Den Haag, Klein Persijnlaan 14. E. J. M. Batenburg, N.H., dienstbode, uit Heemstede, Raadhuislaan 7. H. Blanke, vreemd, D.Ev., kinderjuf frouw, uit Den Haag, Groot Haesebroek- scheweg 2. Ja Bolt, geen, ass. accoun tant, uit Den Haag, Schouwweg 3134. A. Bouwmeester, N.H., dienstbode, uit Hoogeveen, Hoogeweg 13. T. C. de Bruin, G.K., dienstbode, uit Assen, Gravestraat 2. K. Bijlstra en gezin, geen, zonder be roep, uit Leiden, Middelweg 12. J. H. Croockwit, geen, hulp i. d. huish., uit Arn hem, Amazonelaan 6. H. Dedem, vreemd, R.-K., hulp i.'d. huish., uit Den Haag, Gr. Haesebroekscheweg 2. W. Dijkstra, geen, journalist, uit Rotterdam, Zijdeweg 33. E. Futter, vreemd, R.-K., dienstbode, uit Den Haag, Gr. Hoesebroekscheweg 6. P. W. Geuke, R.-K., schoenmaker, uit Lis- se, Schoolstraat 38. Ch. Gilhuys en gezin, geen, boekhouder, uit Lisse, Halle- kensstraat 45. J. Grijszik, vreemd, Ev.L., dienstbode, uit Den Haag, van Calcarlaan 20. M. Hogervorst, R.-K., dienstbode, uit Lisse, Zijdeweg 58. F. B. 's Jacob, geen, zonder beroep, uit Leiden, Victoria- laan 4. N. de Jager en vrouw, N.H., zonder beroep, uit Den Haag, v. Z. v. Nijeveltstraat 30. J. Janse en vrouw, D.G., zonder beroep, uit Bussum, Lange Kerkdam 23. W. J. Klaassen en vr., N. H., handelsagent, uit Den Haag, Crocus- straat 34. A. C. Kelderman geb. Knol, G.K., zonder beroep, uit Haren, v. Z. v. Nijeveltstraat 287. N. D. Kuiper en vr., geen, zonder beroep, uit Den Haag, Rid derlaan 1. J. U. M. de Kuijper en ge zin, R.K., distillateur, uit Den Haag, Gr. Haesebroekscheweg 2. E. Loock, vreemd, Ev.L., dienstbode, uit Den Haag, Groot Haesebroekscheweg 2. W. A. E. Lucas sen, N.H., dienstbode, uit Den Haag Aca- sialaan 14. W. van der Goot geb. Meijer, G.K.. zonder beroep, uit Oldehoven, Oost- dorperweg 197. H. M. Nabben, R.K., dienstbode, uit Beesel, Persijnlaan 4. S. M S. Philipse en vr., geen, zonder beroep, uit Dordrecht, Park Oud Wassenaar 1. C. G. C. v. d. Plas, R.K., zonder beroep, uit Oldenzaal, Lange Kerkdam 20. I. Pool, G.K., zonder beroep, uit Hoogeveen, Oostdorperweg 197. Mr A. F. Graaf van Rechteren Limpurg en vr., N.H., veehou der, uit Can, Park Oud-Wassenaar 1. R. Reijngoud, N.H., dienstbode, uit Rijn- zaterwoude, Kerkstraat 67. R. Romijen, R.-K., dienstbode, uit Utrecht, Koekoeks laan 9. Th. J. Rijsdijk, R.K., dientsbode, uit Alphen a. d. Rijn, Groot Hoefijzerlaan 28. C. Schiersch, vreemd, R.-K., leerl. kokkin, uit Duisburg, Eikenlaan 35. B. J. O. Schrieke en vr., geen, buitengew. hoogleeraar Kol. Volkenk. Gem. Univ. A'da'm, uit Den Haag, Sophialaan 2. G. Smits, geen, zonder beroep, uit Amster dam, Rijksstraatweg 324. G. J. v. Steen en gezin, R.K., chauffeur, uit Voorscho ten, Papelaan 31. J. J. Stijsiger, N.H., dienstbode, uit Veur, Schouwweg 31. A. E. Verstraeten, R.K., verpleegster, uit Haarlem, Eikenlaan 35. G. Visser en vr., N.H., Predikant, uit Assen, Poortlaan 15. S. A. Walraven, N.H., broodbakkers knecht, uit Alphen a. d. Rijn, Langstraat 16. A. Zandbergen, N.H., hulp i. d. huish., uit Leiden, Oranjelaan 3. N. Aal- dijk, N.H., dienstbode, uit Leiden, v. Z. v. Nijeveltstraat 84. C. M. 's Jacob geb. des Bouvrie, V.G., zonder beroep, uit Am sterdam, Victorialaan 4. J. C. van Daa- len, N.H., naaister, uit Leiden, Teylinger- horstlaan 13. J. M. Goslings en gezin, geen, employé N. Ind. Gas Mij., uit Rot terdam, Oud-Wassen.weg 25. A. R. Kirchhoff, vreemd, R.K., kinderjuffrouw, uit Den Haag, Bremhorstlaan 10. E. Kurtscheid, vreemd, R.-K., dienstbode uit Rheinbrohl Did., Duinweg 11. A. C. Lap en vr., Ev.L., zonder beroep, uit Rotter dam, L. Kerkdam 79. G. C. Olthoorn, R.K., landbouwer, uit Pijnakker, Raap horstlaan 36. W. Wernink en gezin, Rem., onder-adm. tabaksondern., uit Djem- ber (Oost-Indië), L. Kerkdam 68. Vertrokken: A. Rensink naar Noordwijk, O. Zeeweg 78 Scheelings nar idem J. M. Visser naar Rijswijk Z.-H., Thierensche kade 72 Wed. van der Kwaak geb. Winkel naar Voorschoten, Papelaan 86 N. v. d. Starre naar Rot terdam, Hillegardestraat 11 B. Soet naar Leiden, Willemstraat 11 A. Lind ner naar Noordwijk, Beeklaan 23 G. G. Baron van Tuyl van Serooskerke naar den Haag, Benoordenh. weg 30, Flat Boschzicht M. P. de Jongh naar idem G. A. Killisch naar idem A. de Graaf naar Katwijk, Wassenaarscheweg 21 J. L. Braam naar Bergh, 's Heeren- berg H. Frese nar den Haag, Franken- straat 108 J. Noordhuis naar Staphorst, Lankhorsterweg K 28 A. Westrik naar Noordwijkerhout, Heerenweg 88 W. Schreier nar den Haag, Celebesstraat 123 W. J. Keereweer en gezin naar Ginne- ken, Waldeck Pyrmontlaan 3 M. Leive naar den Haag, Nassau Dillenburgstraat 17 F. H. Harmse naar Delft, Juliana- laan 48 P. Schucker naar den Haag, Nieuwstraat 25 W. A. de Jong naar Voorburg, Prinses Mariannelaan 104 M. Vermulm naar Leiden, Noordeinde 44 J. A. Boerkamp en gezin naar den Haag, Mariastraat 42 H. A. Willemsen naar den Haag, Prinses Mariestraat 4 P. Bosmans naar den Haag, Loohduinen, Rosenburg S. Boonstra, naar den Haag, Kortenhoefschestraat 47 Wed. E. Baan geb. Schreuder naar Doetinchem, Wilhel- minastraat 33 G. Schwartz naar den Haag, Fahrenheitstraat 643 M. E. Troost naar den Haag, Benoordenhoutscheweg 118 J. A. A. Hazebroek naar Ede, Schaapsweg 57 C. J. M. Mikx naar Rot terdam, Mathenesserlaan 289 A. Hij- man nar den Haag, Ruijchrocklaan 141 J. S. Pomper naar Haarlem, Voorduin straat 18 J. C. Ribbens naar Rijswijk Z.-H., Nassaukade 94 en gezin W. J. Kruithof naar Dordrecht, Singel 145 A. Tigler Wijbrandi naar den Haag, Park weg 5. Geboren: Johanna Pietertje, dochter van A. Jonkers en A. M. Hogendoorn Jam Gerard, zoon van G. Kiers en J. van Dalsem Antoinette, dochter van P. J. van Pelt en A. P. van Zanten. Ondertrouwd: J. G. Warmerdam en M. A. van Noort P. J. Karremans en C. T. van Haastrecht G. S. Bode en C. C. M. Koot W. van Beek en R. Everts W. H. Acksen en A. van Elk F. G. W. Visser en D. M. Vrijburg L. J. Westgeest en B. Martinu P. Hooger- werff en A. J. v. d. Schuijt. Getrouwd: H. Tipker en T. Bol J. D. Fossen en M. de Rooij. Overleden: Lijdia van Delft, oud 73 jaren,' echtgen. van P. van Duivenbo- den Harmen van der Meer, oud 67 jaar, echtgenoot van E. Alberda Pieter Abra ham Fraterman, oud 61 jaar, echtgen. van M. C. A. P. van den Band Frederik Lode- wijk Hannessen, oud 69 jaar, echtgen. van De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, wethouder G. Tromp. Tegenwordig waren alle leden. Een vacature. De voorzitter memoreerde in korte trek ken het overlijden van den heer L. Onder water, lid van den Raad der gemeente. Van af 1923 was de heer Onderwater lid van den Raad en in deze periode hebben wij hem leeren kennen en waardeeren als een plichtsgetrouw lid. Veel heeft de heer On derwater niet gesproken in den Raad en toch is hij steeds geweest iemand die zijn gezichtspunten in gemeentezaken wist te doen weten. Spreker betuigde namens den Raad de welgemeende deelneming van den geheelen Raad aan de nagelaten familiebe trekkingen van den overledene, die een adres van rouwbeklag zal worden gezon den. Deze herdenkingsrede werd door de leden staande aanhoord. De notulen werden hierna vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat in de va cature-Onderwater is benoemd tot lid van den Raad, den heer Jac. Th. de Vroomen, die deze benoeming heeft aanvaard. De ge loofsbrieven van den heer de Vroomen werden door de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Tibboel, Romijn en Segers, na schorsing der vergadering, on derzocht. Na opheffing vertelaarde deze commissie dat een en anderin orde werd bevonden en dat zij tot toelating van den heer de Vroomen tot lid van den Raad adviseerde, waartoe werd besloten. Na enkele inlichtingen werd zonder hoof delijke stemming besloten, om het door den heer P. J. Hoogkamer gestichte plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet te doen overschrijven ten name van den heer J. de Kuiper, die aan de vereischten neergelegd in de Landarbeiderswet voldoet, terwijl te gen deze overschrijving ook geen bezwaren bestaan bij het Ministerie van Financiën. Eveneens werd zonder hoofdelijke stem ming, na beantwoording van eenige infor- matorisohe vragen, besloten aan den heer J. Moolenaar te Lisse een perceeltje grond te verkoopen, kadastraal bekend gemeente Lisse sectie D, No. 3724, gedeeltelijk gele gen langs de Kanaalstraat, totaal ongeveer 169.25 M.2 tegen den prijs van ƒ4.per M.2 Pensioen voor de wethouders. Aan de orde kwam thans het voorstel van B. en W. omtrent de wethouderspen sioenen. De voorzitter verklaart, dat deze aan gelegenheid door een commissie, bestaan de uit den burgemeester en de leden Boot en Lefeber, is besproken en tot stand is gekomen. De commissieleden zijn bereid alle gewenschte inlichtingen te verstrekken en vragen te beantwoorden. De heer Kingma zag in de regeling een te groote beperking voor het weduwepen sioen. De bepaling, dat de weduwe van een wethouder of gewezen wethouder, geen pensioen verleend wordt, wanneer deze met den wethouder in het huwelijk is ge treden na het bekleeden van het wethou derschap zou hij willen schrappen. De heer Lefeber verklaart, dat dit in de commissie ook ter sprake is gebracht, doch dat dit juist geoordeeld werd, mede in ver band met de financieele gevolgen voor de gemeente. De heer Knetsch vond het tijdperk van 12 jaar te lang en zou liever een progres sief pensioen willen hebben b.v. voor pe rioden van 4, 8 en 12 jaren, vooral met het oog op de jeugdige wethouders, die b.v. maar 8 jaar zouden zitten als wethouder en dan niet meer terug kwamen. De heer Boot *ette het standpunt der commisie hieromtrent uiteen. De commis sie wenschte zich aan 12 jaren vast te hou den, omdat er anders teveel gevergd zou worden van de gemeentelijke financiën, wanneer men dezen tijd zou verminderen. De heer Tibboel meent dat men niet gauw pensioen zal genieten en oppert het idee om hieraan ook aan vast te koppelen een wachtgeldregeling voor gewezen wethou ders. De heeren Boot en Lefeber zeggen, dat de commissie deze punten eveneens heeft bekeken en besproken, doch dat de com missie van oordeel is, dat momenteel men moet vasthouden aan 12 jaar en alleen pen- sionneering, zulks om de financieele gevol gen daaraan voor de gemeente verbonden niet te groot te doen zijn. In betere tijden en in de toekomst blijft deze verordening voor verandering vatbaar en kan aan de geopperde wenschen tegemoet worden ge- H. M. M. Rond Henrij Jean Lamoraal Wichers, oud 89 jaar, weduwnaar van C. B. Hazeu Maria Anna Redius, oud 63 jaar echtgenoote van A. J. Mulder. ZILK Jubileum. Zondag a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dat door den zeereerw. heer H. J. M. Hafkenscheidt, toentertijd pastoor alhier, een afdeeling werd opge richt van de St. Joseph's Gezellen, waar van hij tevens eerste praeses was. De dag wordt begonnen met een algemeene H. Communie onder de H. Mis van 8.30 uur, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het parochiehuis. Onder de Hoogmis, welke tot intentie der leden wordt opgedragen, zal door den centraal-praeses, rector H. J. Drost, een feestpredikatie gehouden wor den. Na het Lof van 6.30 uur, is er een feestavond in het parochiehuis, waar ver schillende sprekers het woord zullen voe ren. Tot slot zal een tooneelstuk blijspel opgevoerd worden, getiteld: „De verbor gen schat". Het belooft voor onze gezellen een prachtdag te worden, te maar daar de al om beminde oud-pastoor Hafkenscheidt aanwezig zal zijn. GEMEENTERAAD VAN LISSE komen. Ndg verklaren de commissieleden, dat zij het niet wenschelijk achtten om pensioenverhaal toe te passen, zulks in het belang van de betrokkenen, omdat hier aan voor hen te groote financieele offers zitten verbonden. Gedeputeerde Staten staan evenwel wel op het verhaal. Hierna werd dit punt zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming en bespre king werd hierna besloten om de commis sie tot Wering van Schoolverzuim uit te breiden van 8 tot 9 leden en de aftredende leden de heeren F. K. Dankelman, H. C. Hulzebos, J. Kortekaas, P. W. de Jonge, N. Matthijs, N. B. Themmen, H. Vreeburg en C. Strik te herbenoemen en tot nieuw lid te benoemen de heer G. H. Dieters. Aan de orde stelde de voorzitter de ver grooting van het kantoor der arbeidsbe middeling en steunverleening. Bij het be staande kantoor zal nog worden gebouwd een kantoorlokaal; een bergruimte voor bo ter; een gang en een overdekt wachtlokaal. De begrooting van deze aanbouw, hetwelk eveneens in hout zal geschieden vormt een bedrag van ƒ1870, zulks met inbegrip van meubilair en verwarming en verlichting. Deze kosten zullen worden bestreden uit den kapitaaldienst. Het werk zal worden aanbesteed. De heer Segers vindt het begrootingsbe- drag schromelijk overdreven en verklaart dat het zeker 400 mee zal vallen bij de besteding. De heer Boot vraagt of er andere wer ken zullen worden uitgevoerd en doelt op de verbreeding van de Bondstraat. De voorzitter zegt, dat de kosten veilig zijn geraamd en dat de Bondstraat nog aan de orde zal komen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd hiertoe besloten. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten voor het jaar 1937 een bedrag van ten hoogste 2.per werklooze uit de ge meentekas beschikbaar te stellen, bere kend naar het gemiddeld aantal werkloo zen, hetwelk over de eerste 10 maanden van 1936 als werkzoekende bij het orgaan der plaatselijke arbeidsbemiddeling stond' ingeschreven en dat voor deze gemeente 358 bedraagt, zulks uitsluitend voor de ver strekking van kleeding, dekking en schoei sel. Vanwege het departement van Sociiw Zaken zal hierbij een bedrag van ƒ3.30 per werklooze worden gevoegd, zoo ver klaarde de voorzitter op een gestelde vraag. Wijziging van de begrooting. Aan de orde kwam de wijziging van de begrooting 1937. De voorzitter geeft een uitvoerige toe lichting en verklaart de houding van B. en W. in deze zaak. De heeren Boot, van Kesteren en King ma betreuren allemaal dat de herbestra ting van de Kanaalstraat voor een groot gedeelte is uitgesteld en verschoven tot een volgende begrooting. Zij sporen het college van B. en W. aan om van het res- teerende bedrag, dan alvast maar mate riaal aan te koopen, zoodat er dan een be gin is. Wethouder Warmerdam wil eerst wach ten tot ongeveer September 1937, dan kun nen we nog eens deze aangelegenheid be zien en kijken hoe de financieele toestand der gemeente dan is. Misschien is er nog een kans op verwezenlijking der plannen. De heer Segers wenscht B. en W. de vrije hand te laten. De heer Tibboel gevoelt er voor om de bestrating der Kanaalstraat in zijn geheel te doen uitvoeren en niet bij gedeelten, zooals de leden zich dat voorstellen, om dat dti duurder is. Spreker constateert evenwel, dat het lastig werken is en vraagt of de gemeente geen extra-bijdrage kan vragen. Volgens spreker zijn noodlijdende gemeenten veel vlotter in het uitvoeren van werken door onze gemeente, die nog zelfstandig is ten aanzien van haar finan ciën. Lagere uitgaven voor de steun. De voorzitter verklaart nogmaals dat de gemaakte opmerkingen van Ged. Staten juist zijn, doch hiermede kon geen reke ning worden gehouden met de opmaking der begrooting, omdat de verschillende circulaires eerst inkwamen toen de be grooting reeds was samengesteld. Spreker raadt den Raad evenwel ten sterkste aan om voor dit werk geen extra-bijdrage aan te vragen, omdat wij dan geen baas meer zijn in eigen huis en wat nog erger is, men moet dit geld geld toch weer terugbetalen. Enkele lichtpunten zijn er, die ons hoop geven, dat de financieeel positie der ge meente beter zal worden. Over de maan den JanuariApril 1937 is b.v. aan steun uitgekeerd een bedrag van 44.967 tegen een bedrag van ƒ53.920 in dezelfde perio de van 1936, hetgeen ruim ƒ9000 minder is. Wij mogen niet boven onze krachten gaan thans en moeten om onze onafhanke lijkheid te bewaren thans nog een poosje zuinig aan doen. Hierna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Medegedeeld werd dat er in het Raad huis een toiletgelegenheid en urinoir werd bijgebouwd, waarvan de kosten zullen be dragen 318. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de heer Warmerdam zich bereid heeft ver klaard van zijn grond hoek Schoolstraat Bondstraat aan de gemeente af te staan te gen nader overeen te komen voorwaarden een strook grond, zoodat de plannen, wel ke reeds geruimen tijd bestaan, om de Bondstraat te verbreeden, kunnen worden gema-1'-* en uitgewerkt. De voorstellen daar uilen den Raad eerstdaags berei ken. Men drong er op aan om de schutting, die aldaar staat daar tevens te laten verdwij nen. Na rondvraag sluiting.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15