Scheveningen in voorjaarstooi. Scheveningen stond Maandag in het teeken van een zomerschen dag, en menigeen aenoot van het warme voorjaarszonnetje De Nederlandsche Handelsmissie In Zuid-Amerika. - De aankomst der delegatie onder leiding van jhr. Van Karnebeek voor het regeeringsgebouw te Santiago ter overhandiging van de geloofsbrieven ging met officieele plechtigheid gepaard Met de voorbereiding voor den bouw van de tunnel onder de Maas te Rotterdam is men thans aangevangen. Een overzicht van de directiekeet in aanbouw De „Endeavour I" en de „Endeavour II" van mr. Sopwith zijn van Gosport naar Amerika vertrokken, om daar deel te nemen aan de Internationale zeilwedstrijden om de „America Cup". Een snapshot bij het vertrek Luitenant-kolonel P L. R van der Drift, de onlans algetreden commandant van het 1ste Regiment Infanterie te Assen is benoemd tot commandant van het Landstormcorps „Stelling van Amster- Vanuit het Koloniaal Instituut te Amsterdam werden Maandag verschillende kunstvoorwerpen naar Parijs verzonden, om geëxposeerd te worden op de Wereldtentoonstelling. Het inladen van een reusachtige wandschildering FEUILLETON DE VIERDE MAN (Een geva] uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAM EWOUD. (Nadruk verboden). 49) De zekerheid, dat niet hij maar zij aan de schrijftafel van den procuratiehouder zat, heb ik echter eerst "ekregen door de verklaring van een taxi-chauffeur, die om ongeveer kwart voor negen 'n heer vanaf 't Damrak naar de 2e Oosterparkstraat heeft gebracht. Weliswaar is zij zoo verstandig geweest, zich niet tot voor haar woning te laten rijden maar een twintigtal huizen verder, een voorzorgsmaatregel, waarmee zij misschien getracht heeft de fout een taxi te nemen, ongedaan te maken. Op dit punt hebben zij elkaar echter weinig te verwij ten, want ook Adams heeft, toen hij om 9.55 uit Rotterdam aan het Centraal Sta tion terugkeerde gebruik gemaakt van een huurauto om zich naar zijn woning op de Prinsengracht te laten brengen. Je ziet, dat het niet zoo heel moeilijk is een dergelijk probleem tot oplossing te brengen, wan neer je eenmaal een draad in handen hebt." „En zoo kwam je dan ten slotte tot de ontdekking, dat de vierde man niemand anders was dan Han Adams", zei Wils, zon der op de laatste opmerking acht te slaan. „Maar dan is me toch een en ander nog niet recht duidelijk. Hoe kwam het dan, dat ik in de coupé, waarin de moord heeft plaats gehad een scherf emaille vond, af komstig van de manchetknoop van de ver pleegster en hoe verklaar je het, dat die verpleegster vermomd als Han Adams om 8 uur alweer op het kantoor in Amsterdam zat, terwijl het toch vaststaat, dat zij met den trein van 7.10 naar Den Haag is ver trokken. „Waarde heer", antwoordde Sanders, ter wijl hij met een wanhopig gebaar zijn bei de wijsvingers tegen de ooren drukte, „we hadden afgesproken, dat je me geen vra gen zou stellen voor ik met m'n verhaal gereed ben. In de eerste plaats dit: de vier de man, die door ons allen aanvankelijk voor den dader werd gehouden, heeft den moord niet gepleegd. Hem kan hoogstens medeplichtigheid ten laste worden gelegd, want hij was niemand anders dan Else Robert, die zich voor deze gelegenheid ver momd had met uilenbril, pruik en knevel tje om de verdenking te laten vallen op een persoon, die in werkelijkheid niet be stond. Om deze groote onbekende nog wat meer onder de aandacht van de mederei zigers en den conducteur te brengen, be ging ze de overtreding in een niet rook coupé een sigaret op te steken. Deze vrouw in heerenkleeding was het, die van het be gin af van de misdaad verdacht werd, maar in werkelijkheid kon zij die zelfs niet eens hebben begaan, omdat zij in Haarlem on middellijk na den forens is uitgestapt en met den eersten den besten electrischen trein, die om 7.33 van daar naar Amsterdam vertrok, is teruggekeerd. Ze had daardoor vijf minuten tijd om zich van uilenbril, knevel en pruik te ontdoen, een werkje, dat zooveel tijd niet in beslag hoefde te nemen, terwijl zij later op het Centraal Sta- ton te Amsterdam nog wel even gelegen heid zal hebben gevonden de jas en hoed, welke zij droeg te verwisselen voor die van haar broer, welke ze in een koffertje bij zich had. Vandaar is zij natuurlijk onmid- delijk naar het kantoor van de bank ge gaan, waar ze tegen 8 uur kon zijn. Van Haarlem af bevond zich in den cou pé dus niemand anders dan Leuvensteyn en de verpleegster, welke laatste rol door Adams vertolkt werd, die dus ook de man- chetknoopen van zijn z'ister droeg. Op het traject HaarlemDen Haag heeft hij Leu vensteyn van het leven beroofd waarbij een van die manchetknoopen waarschijn lijk in aanraking is gekomen met een hard voorwerp om zich daarna nog voor aankomst in de residentie, eveneens te voorzien van de drie kenteekenen uilen bril, kneveltje en pruik, die den onbeken den vierden man hadden gekenmerkt. Je begrijpt, dat het gesprek met den con ducteur op het station in Den Haag een be nauwd oogenblikje voor hem beteekende. Dit gesprek was echter noodzakelijk om den conducteur er van te overtuigen, dat de vierde man nog steeds aanwezig was, zoodat alleen deze later van de misdaad zou kunnen worden verdacht. Bovendien bestond er nog eep geringe kans, dat in den Haag een andere reiziger in denzelfden coupé zou plaats nemen doch ik vermoed, dat hjj daarmee zelf ook wel rekening zal hebben gehouden door het lijk vóór de aan komst vandentr ein in de residentie onder de bank te 'verbergen. Toen de trein echter uit Den Haag vertrok zonder dat iemand nog iets van de misdaad had bemerkt, was ook alle gevaar voor ontijdige ontdekking geweken. Eenmaal in Ritterdam heeft ook hij onmiddelijk een electrischen trein te rug genomen, waardoor hij om 9.55 reeds weer in de hoofdstad arriveerde. Simpele comme bonjour, nietwaar? Als je maar eenmaal een draad in handen hebt!" Sanders zweeg en de reporter staarde eenigen tijd in gedachten verzonken naar de rookwolk, die ach steeds dichter onder de kap van de schemerlamp samentrok. Hoe eenvoudig ook alles mocht schijnen nu Sanders' uiteenzetting op deze mis daad, die aanvankelijk door een sluier van geheimznnigheid werd omhuld, het volle licht wierp, toch bleef er nog wel iets over, dat een nadere opheldering be hoefde. De merkwaardigste zijde van het geval was zeker wel, da' men en vooral hij, Wils zelf tot het laatste moment den werkeüjken dader zoo weinig had ge wantrouwd, dat men hem zonder eenig be zwaar, ja, bijna als vanzelfsprekend, deel genoot had meenen te mogen maken van de vermoedens, welke ten slotte tot de ont dekking van den dader hadden geleid. Slechts de laatste dagen had Sanders ge weten, dat niemand anders dan Adams, die dus in werkelijkheid Robert bleek te hee- ten, den moord kon hebben gepleegd; ook vanavond, toen zij gezamenlijk naar Den Haag gingen, was hij daarvan op de hoog te geweest, maar niets in zijn houding had verraden, dat hij Adams thans met andere oogen bekeek dan vroeger, toen zijn gevoe lens jegens den procuratiehouder nog van vriendschappelijken aard waren. Plotseling ging hem een vraag door het hoofd, die hij onmiddelijk onder woorden bracht: „Je hebt me nog niet verteld, Wil, hoe je er ingeslaagd ment Adams hier in de blauwe salon te krijgen, als 't ware van aangezicht tot aangezicht met zijn mede plichtige." „Dat was misschien wel het eenvoudig ste van ales, beste jongen", antwoordde Sanders. „Evenals ik haar een uitnoodiging in handen speelde Dm te middernacht naar de blauwe salon te komen, liet ik hem door een der suppoosten een briefje overhandi gen met een dergelijke invitatie. Het eenige verschil lag hierin, dat ik het bij hem deed voorkomen, alsof dit briefje afkomstig was van een jonge dame, die zich bijzonder voor hem interesseerde. Er stond niets anders in dan: Een dame, die u vanavond reeds eenige malen ontmoette, verzoekt u drin gend precies om twaalf uur in de blauwe salon op de eerste étage te komen?" Geen man, die aan een dergelijk verzoek weer stand zou hebben geboden en ik was er dan ook vast van ovetruigd, dat mijn plan zou slagen. „Ook die overtuiging, blijkt thans niet ongegrond te zijn geweest", antwoordde Wils. „Maar stel het geval, dat de zaak scheef was gegaan, b.v. doordat Adams tij dens het bal zijn zuster had herkend voor de verrassende en door jou, overigens zoo meesterlijk geënsceneerde ontmoeting..?" „In dat geval zou slechts de arrestatie minder onopvallend hebben plaats gehad. Je begrijpt, dat 'k die mogelijkheid even eens onder de oogen heb gezien. Adams heeft den geheelen avond onder bewaking gestaan van eenige rechercheurs, die zich i n de uniform der suppoosten had den gestoken. Hun consigne luidde bij de eerste poging tot ontvluchting onmiddellijk in te grijpen Gelukkig is het zoover ech ter niet gekomen. Stel je voor, dat we ons genoodzaakt zouden hebben gezien den da der van den moord op bankier Leuven steyn temidden van zoo'n exclusief gezel schap als hier bijeen is, in hechtenis te nemen!" (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9