OMLEGGING ZWOLLE fictie HV*»! DINSDAG 4 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE KONINGIN NAAR HET 100. Men meldt ons, dat H. M. de Koningin heden naar het Loo zal vertrekken en voornemens is de laatste dagen der week weer op het „Huis ten Bosch" door te brengen. DE KONINGIN EN HET PRINSELIJK PAAR NAAR AMSTERDAM. H. M. de Koningin zal haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen vanaf 8 tot 14 Juni. Het Prinselijk paar zal op 8 Juni zijn intocht in de hoofdstad houden. DE NIEUWE EERSTE KAMER. Wie niet terugkeeren. Blijkens de thans ingediende candidaten- lijsten voor de Eerste Kamer zullen daarin na de verkiezingen niet wederkeeren, aan gezien zij niet opnieuw werden gecandi- deerd: Van de R.K. fractie: de heeren Andries- sen en Ruijter. Van de S.D. fractie: mevrouw Pothuis Smit en de heeren Danz, Hermans, Men- dels, Ossendorp, Polak en Rugge. Van de Chr.-Hist. fractie: de heeren De Gijselaar en v. d. Hoeven. Van de VJ3. fractie: de heer Knottenbelt. Van de VJD. fractie: de heer Otten. PRIJSSTIJGING EN WERKLOOZEN- STEUN. De regeeringspersdienst deelt het volgen de mede: Den minister van sociale zaken is van ver schillende zijden verzocht, in verband met de prijsstijging van eenige levensbehoeften, den steun voor de werkloozen te willen verhoogen. Van andere zijde weer werd het verzoek gedaan, den brandstoffenbij- slag, die einde Maart, zooals gebruikelijk, afliep, met het oog op vorenbedoelde prijs stijging te continueeren. De minister heeft deze verzoeken afge wezen o.a. op grond van de overweging, dat het voordeel, dat de ondersteunden van de door de regeering in distributie gebrachte levensmiddelen hebben hebben, financieel van zooveel beteekenis is, dat de bedoelde prijsstijging daardoor ruimschoots wordt opgevangen. In hoeverre deze distributie van finan- cieele beteekenis is, moge het volgend staatje blijken: In gemeenten, waarin alle producten wor den verstrekt, heeft, berekend naar de maximum toegelaten hoeveelheden, een ge zin van vijf personen per week een voor deel van: kleinhandel- prijs voordeel Margarine, 1 pond f 0.54 0.22 0.32 Bak- en braadvet, 1/2 pond 0.25 0.11 0.14 Gehakt, 3 kg. 1.80 0.97,5 0.82,5 Versche groenten 10 kg. 0.80 0.30 0.50 Blikgroenten, 2 bl. 0.40 0.26 0.14 Tomatensoep, 2 hl. 0.56 0.26 0.30 Zeevisch, 4 kg. 1.40 0.72 0.68 Totaal voordeel 2.90,5 (Wij willen hierbij opmerken, dat ook in gemeenten, waarin deze producten alle worden verstrekt lang niet in alle ge meenten! de werkloozen niet altijd in de gelegenheid zijn, zich van al deze te voorzien. Red. L.Crt.). Voor gemeenten, die niet alle producten afnemen en voor personen, die zich niet alle producten in één week aanschaffen, kan het bedrag van het voordeel uit de distributie uit vorenstaand lijstje per pro duct worden afgelezen. Bedoeld voordeel wordt ook genoten door hen, die in werkverschaffing arbeid ver richten, en wel boven hun loon. Wel is der regeering gebleken, dat, nu er door de opleving in vele bedrijven meer werkgelegenheid aanwezig is, er aanleiding is om de bepaling inzake aftrek van in komsten, voor zoover deze van inwonende gezinsleden van ondersteunden afkomstig zijn, eenigermate te wijzigen. Zooals bekend is, heeft de minister van sociale zaken voor eenigen tijd toegezegd deze quaestie te zullen overwegen. Uit een daarnaar ingesteld onderzoek is n.l. gebleken, dat er zich gevallen voordoen, waarin het betrokken gezin van het aan vaarden van werk door aftrek van 2/3 der verdiensten geen voordeel, zelfs financieel nadeel ondervindt. Om het werk te kunnen aanvaarden, komt men ni. voor meerdere uitgaven te staan, omdat men zich b.v. werkkleeding, zwaarder schoeisel of een rijwiel moet aan schaffen. Ook heeft men meer slijtage en is veelal zwaardere voeding met het oog op het verrichten van arbeid noodzakelijk. Teneinde met het oog op de huidige meerdere werkgelegenheid het aanvaarden van werk door de werklooze gezinsleden van ondersteunden zooveel mogelijk te be vorderen, heeft de regeering besloten om aan de hiervoor geschetste bezwaren tege moet te komen, door de bepaling inzake aftrek van gezinsinkomsten bij de bereke ning van den steun als volgt te wijzigen. In den vervolge zal bij de berekening van den bedoelden aftrek worden vrijge laten: 2.van de verdiensten van iederen in- wonenden minderjarige en 4.van de verdiensten van iederen irv.onenden meerderjarige. MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Programma Meifeest van de „Kruisvaart". Voor het Meifeest van de „Kruisvaart", dat gehouden zal worden op 23 Mei a.s. in de Wielerbaan te Heemstede, is thans het volledige programma vastgesteld. De aan vang is bepaald op 3 uur des middags, ter wijl verwacht wordt, dat het feest te onge veer 6.30 uur geëindigd zal zijn. Uitgegaan wordt van de gedachte dat het feest uit de innerlijke gedrevenheid der aanwezigen zal ontstaan, zoodat alle deelnemers eigenlijk tegast zijn bij hetgeen zij zelf tot de feest viering bijdragen. Na het openingsceremonieel, waartoe o.a. vlaghijschen, bazuingeschal en kruisgroet behooren, worden letters in het veld ge dragen, waardoor verschillende actiepun ten van de „Kruisvaart" worden aangege ven. Ook door middel van een omgang met versierde rijwielen wordt een dergelijke introductie gegeven. De verschillende groepen, die voor de uit voering zorg dragen, wisselen elkaar in snel tempo af bij de volgende punten, waarvan wij hier vermelden een ballenspel, liede ren en canons, dansen o.a. een springdans door 300 jongens en een zeer expressieven paarden-dans, ter uitbeelding van Adema van Scheltema's gedicht „Het Geluk", ter wijl voorts nog wagenrennen en een balon- nenwedstrijd zullen plaats hebben. Bij dit laatste nummer zullen 1000 ballons opge laten worden, waarop de woorden „De Kruisvaart Holland" zijn aangebracht. Tijdens het tweede gedeelte, dat ingezet wordt met opkomen van vier groepen lei ders, waarin de angst en de nood dezer tijden tot uitdrukking komt, zal een door Gabriël Smit geschreven tekst worden ge declameerd, of met muzikale begeleiding, volgens een compositie van Pater A. Merr tens O.F.M., worden gezongen. In dit ge deelte wordt o.a. de waardeering voor den arbeid naar voren gebracht, terwijl de apo theose, rond in het veld opgerichten klok- ketoren, een massale Maria-hulde zal plaats hebben. De Sint Jansknapen (jongste af- deeling der „Kruisvaart") met hun leidsters brengen bloemen en slingers aan, terwij] door de grootere jongens een oogst- of bloemengave, al naar de streek van her komst, zal worden aangedragen. Na afloop van het feest zullen de bloemen ter versie ring van de Maria-kapel gebruikt worden, terwijl het fruit, dat de oogstgaven bevat ten, aan de ziekenhuizen za lworden afge staan. De attributen en versieringen die bij het feest noodig. zullen voor 't meerendeel door de jongens van de „Kruisvaart" zelf vervaardigd worden. DE ROTARY EN DE KATHOLIEKEN. Naar aanleiding van het feit, dat de Landdag van het Ned. district van Rotary International op 7 en 8 Mei te Maastricht wordt gehouden, heeft de Bisschop van Roermond het, om misverstanden te voor komen, dienstig geoordeeld de Roomsch Katholieken van zijn diocees nog eens te waarschuwen tegen deze beweging. Hij herhaalt den uitdrukkelijken wensch, dat de onderhoorige Roomsch Katholieken zich vereenigen in katholieke organisaties, waarin de katholieke beginselen tot hun volle recht komen; De Rotary wordt ge noemd een neutrale vereeniging met een oeconomisch en sociaal karakter, die de maatschappij wenscht te verbeteren en de leden wenscht op te voeden tot eerlijke, on baatzuchtige mannen. Het nastreven van dat doel is zeker prijzenswaardig, maar zij wil het bereiken door de beoefening van ethische beginselen, welke losgemaakt zijn van iederen godsdienst. Daarom behoort de Rotary, naar het oordeel van het episcopaat, tot de vereenigingen, waarvan de Roomsch- Katholieken zich moeten afzijdig houden en is de toetreding tot de Rotary voor den Roomsch-Katholiek niet geoorloofd. KATHOLIEKE FILMACTIE. In aansluiting aan het waardeerend en bemoedigend schrijven van het Hoogwaar dig Episcopaat betreffende de Katholieke Filmactie in Nederland meldt het secreta riaat van genoemde Actie ons nog het vol gende: In overeenstemming met den wensch van den H. Vader heeft het Hoofdcomité van Katholieke Film-Actie een stichting in het leven geroepen genaamd „Werk voor de goede Film". (L'Oeuvre pour le bon Film) waarvan de statuten in overeenstemming met de indertijd door Rome goedgekeurde beginselen de vorige week zijn opgesteld en welke dezer dagen in een notarieele akte zullen worden vastgelegd. Een der doelein den dezer Stichting is een Nationaal Co mité van Actie in het leven te houden, het welk de beginselen van het „Werk voor de Goede Film" zal verspreiden. De Stichting „Gezinsfilm" is twee maanden geleden ge liquideerd en in het Nationaal Comité van Katholieke Film-Actie opgenomen. Pater A. van Schalen O.F.M. is tot vice-voorzitter van dit Nationaal Comité benoemd en daartoe door zijn geestelijke overheid in staat gesteld belast met de dagelijksche leiding der propaganda. Reeds heeft Pater van Schalen in ver schillende groote gemeenten plaatselijke comité's van Actie gesticht en zet hij zijn werk in deze richting voort. Alle belang stellenden in deze propaganda kunnen zich wenden tot het Centraal Bureau van de Katholieke Film-Actie in Nederland, waar van het adres sinds 1 Mei j.l. is: Nieuw- straat 24, den Bosch, waar tevens het Se cretariaat van de Concentratie-commissie voortaan gevestigd zal zijn. Aan dit Cen traal Bureau zijn alle inlichtingen omtrent de propaganda enz. te verkrijgen. Op de tweede plaats zal het Hoofdcomité van Katholieke Film-Actie met ingang van 1 Juni a.s. een tweemaal per maand ver schijnend geïllustreerd R.K. Filmblad uit geven, hetwelk mede ter beschikking zal NATIONAAL KAMP VAN DE R.K. VOORTRKKERS. H. Mis in de openlucht. Het weekend, dat de Katholieke Verken nersbeweging in het gedelegeerde kamp van de Jamboreeterreinen te Vogelenzang heeft georganiseerd, is Zondagmorgen met een H. Mis voortgezet. (Bij vergissing is gisteren gemeld, dat het weekend Zondag was begonnen en Maandag voortgezet; het is Zaterdag begonnen). De H. V. G., dr. A. Ramselaar, droeg de H. Mis op in een kapeltent, opgeslagen in de z.g. grasduinen, ten Noorden van het gedelegeerde kamp gelegen. De wisselende gezangen werden uitge voerd door de Haarlemsche V. T.'s met as sistentie, terwijl allen de VIH Missa de An- gelis meezongen. Onder de H. Mis hield de hoofdverken ners-geestelijke een korte predicatie en na derden allen ter H. Tafel. Vóór de H. Mis vervielen de morgenoefeningen. De A.H.K.C. voor Voortrekkers, prof. de Quay, hield na het ontbijt een inspectie langs de ongeveer tweehonderd shelters, waarvoor de V.T.'s stonden opgesteld. Bij de vlaggenparade werd nog eens ex tra op het „tempo-tempo" systeem gewe zen en maakte commissaris Koelink enkele opmerkingen. Een belangrijk deel van den middag was beschikbaar voor het geven van demonstra ties. In een pan in de grasduinen, waarom heen de V.T.-toeschouwers zich hadden ge nesteld, werd gebokst, Japansch geworsteld en E.H.B.O. beoefend. Twee verkenners de monstreerden vlaggenseinen en Limburg- sche V.T.'s zwaaiden handig het vendel. Het programma werd in eenigszins ge- wijzigden vorm voortgezet, zoodat eerst de maaltijd bereid werd, m.a.w. eenieder kookte zijn eigen potje naar believen, warm of koud, met of zonder thee, havermout of andere streelende gerechten. Om twee uur verzamelden allen zich weer in een pan (een duinpan wel te ver staan) om het Jamboree-praatje van com missaris Oosterlee uit Nijmegen te be luisteren. Generaal Behrens was wegens een lichte ongesteldheid verhinderd te ko men. Spr. vertelde van de organisatie en de taak van de Voortrekkers tijdens de Jam boree en beantwoordde verschillende vra gen daaromtrent. Onmiddellijk hierop begon de rondmarsch over het terrein. Een rij van ongeveer 500 man marcheerde, luid zingend en yellend, door de bosschen en over de weiden, die over enkele maanden him buitenlandsche gasten zullen herbergen. Weer op Teylin- gerbosch aangekomen schaarden de Voor trekkers zich om de stemmig versierde Ma riakapel op het kampterrein, om b;j monde van een aalmoezenier God en zijn H. Moe der te danken voor de heerlijke dagen op het Jamboreeterrein doorgebracht. Klokslag vier uur stonden de V.T.'s in carree om den vlaggemast, opgesteld voor de sluiting van het Weekend. Commissaris de Quay noemde dit Natio nale kamp uitstekend geslaagd, niet alleen omdat het weer zoo heerlijk had meege werkt, maar ook omdat het door de V.T.'s zelf was georganiseerd. Spr. wenschte allen een voorspoedige thuisvaart en vooral de genen die zich de moeite hadden getroost uit Brabant, Limburg en andere verder af gelegen plaatsen naar Vogelenzang te ko men. ,jTijd". staan van bovengenoemde propaganda en dat voorlichting en leiding op filmgebied zal geven. Tot hoofdredacteur van dit orgaan is be noemd de heer S. P. van 't Hof te Voorburg, tot voor kort directeur van de R.K. School bioscoop te Den Haag. DE NIEUWE AUTOSNELWEG DEN HAAG—UTRECHT Een gevaarlijke gelijkvloersche kruising bij Nootdorp Op 15 April 1.1. werd van den specialen autoweg 's GravenhageUtrecht het eer ste wegvak VoorburgZoetermeer geopend Algemeen werd aangenomen, dat men thans voor het snelverkeer over een ongeveer 12 k.m. langen superweg zonder gelijkvloer sche kruisingen beschikte. Het is de K.N. A.C. echter gebleken, dat de Achterweg on der Nootdorp den hoofdweg nog op gelijk niveau kruist, hetgeen bezwaren voor de verkeersveiligheid medebrengt. Wel is de parallelweg, die het verkeer van den Ach terweg naar een nabij zijnd viaduct onder den Rijksweg kan leiden, gereed, doch het onttrekken aan het openbaar verkeer van het gedeelte Achterweg, dat op de kruising is gelegen, moet geschieden vol gens besluit van Provinciale Staten, welke eerst in Jun: a.s. een zitting houden. Tegen de onttrekking zijn bij Gedepu teerde Staten bezwaren ingekomen van verschillende bedrijven, die door de afslui ting moeilijkheden ondervinden, welke be zwaren een nader onderzoek vereischten. De K.N.A.C. betreurt 't, dat deze aange legenheid geen oplossing heeft kunnen vin den, voordat de Rijksweg voor het verkeer werd opengesteld en heeft zich thans tot Gedeputeerde Staten gewend met het ver zoek de spoedige sluiting van het bedoelde wegvak te bevorderen, hetzij op grond van art. 8 van het M. en R. reglement (veilig heid van het verkeer) hetzij op grond van art. 10 bis (tijdelijke sluiting wegens drei gend gevaar). De route langs den parallel weg en het viaduct zou dan tijdelijk als omlegging kunnen worden aangegeven. GEEN RECLAME-ETIKETTEN OP GIRO-BRIEVEN Aangezien het in den laatsten tijd meer malen voorkomt, dat de zendingen voor het Centrale Girokantoor te 's-Gravenhage door de afzenders worden beplakt met re clame-etiketten, welker inhoud niet op den postchèque- en girodienst betrekking heeft, vestigt de directeur van dien dienst er de aandacht van de belanghebbenden op, dat de portvrijdom, welke voor deze zendingen geldt, zich niet uitstrekt tot dergelijke re clame-etiketten. Wil men deze etiketten er op plakken, dan bestaat daartegen geen be zwaar, mits de zendingen als gewone brie ven worden gefrankeerd. Bij het ontbreken van voldoende fran keering worden de zendingen door de post administratie met strafport belast, doch in dat geval worden zij door het girokantoor geweigerd en ontstaat derhalve vertraging in de afdoening van de opdrachten. In hun eigen belang wordt den rekening houders derhalve in overweging gegeven om of de etiketten achterwege te laten of voor behoorlijke frankeering van de zen dingen zorg te dragen. Sommige rekeninghouders plakken eti ketten als bovengedoeld ook op de op drachten zelf, zulks in strijd met het be paalde in artikel 21, lid 9, van den gids voor rekeninghouders. Het opplakken op de biljetten is verboden, omdat de machi nale behandeling, welke de biljetten ten girokantore moeten ondergaan, van de aan wezigheid van de etiketten bezwaren on dervindt. De inhoud van de etiketten heeft ook meermalen geen betrekking op de be taling, welke wordt gedaan, zoodat zij ook om deze reden niet kunnen worden toege laten. Om het girokantoor geen extra-ar beid te bezorgen zal het door het bestuur ten zeerste op prijs worden gesteld, als de rekeninghouders eigener beweging het plakken van etiketten op de biljetten ach terwege laten. DE VERDWIJNING der kleine partijtjes Wist u vraagt „De Opmarsch" dat het dissidentisme aan de Nederlanders in geboren schijnt, doch zonder veel resul taat overigens? Wist U, dat er in 1899 een Katholieke Democratische Volkspartij heeft bestaan, die spoedig weer verdween? Wist U Vein het bestaan der volgende par tijen nog iets af: 1918 Politiepartij. 1918 Amsterdamsche Politie en Brand weerpartij. 1922 Nieuwe Katholieke Partij. 1922 Rapaillepartij. 1922 Patriciërsbond. 1922 Vrijdenkerspartij. 1925 Sportpartij. 1925 Rentetrekkerspartij. 1929 R.K. Boerenpartij. Geen van deze partijen verwierf ooit één zetel, hoewel bij de candidaatstelling toch erop gerekend werd. R'damsche Lloyd Rapide De R'damsche Lloyd Rapide in aanslui ting met met mailschip „Baloeran" wordt Woensdag 5 Mei 7.38 uur in den Haag (Holl. Spoor) verwacht. NIEUW MOTORSCHIP VOOR DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYD. Na de succesvolle proeftocht, welke dezer dagen gehouden is met het nieuw gebouw de elf duizend ton motorschip „Brastagi", heeft de directie van den Rotterdamschen Lloyd aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven voor den bouw van een zusterschip van de „Brastagi". Zooals bekend zal dezer dagen aan de reeder ij worden afgeleverd een an- des zusterschip van de „Brastagi", de „Weltevreden", gebouwd hij de werf van Piet Smit Jr. te Rotterdam. EEN RIJKSTUINBOUWWINTERSCHOOL WORDT OPGEHEVEN. Bij K. B. is bepaald, dat met ingang van 1 April 1938 de in de gemeente Naald wijk gevestigde Rijksturnbouwwinterschool wordt opgeheven. Het ligt in de bedoeling in de plaats van deze tuinbouwondervvijsinrichting de tot standkoming van een lagere tuinbouw school te Naaldwijk te bevorderen. FINANCIëN EN ECONOMIE INTERIM-DIVIDEND PHILIPS EN N.V. GEMEENSCHAPPELIJK BEZIT. Wij vernemen, dat directie en commis sarissen van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken hebben besloten, over het boek jaar 1936/37 een interim-dividend uit te keeren van zes procent op de gewone en preferente aandeelen, betaalbaar vanaf Vrijdag- 7 Mei tegen inlevering van divi dendbewijs no. 40. De raad van beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken deelt ons mede, dat over het boekjaar 1937/37 een interim-di vidend zal worden uitgekeerd van zes pro cent op de gewone en preferente aandee len, betaalbaar vanaf Vrijdag 7 Mei tegen inlevering van dividendbewijs no. 40. Op den terugweg. „Neemt U met niet kwalijk, kunt U me ook zeggen of ik langs deze ladder in d« bergstraat kom?" RONDWEG OM ZWOLLE Naar de K.N.A.C. meldt, zal door den Rijkswaterstaat 21 Mei a.s. het maken van de aardebaan van het wegvak van dezen rondweg, gelegen tusschen Langenholter- weg en Meppelerweg, worden aanbesteed. ter breedte van 1.50 M. zullen worden aan gelegd. Verwacht mag worden dat deze werk zaamheden begin November zullen zijn voltooid. Het ten Westen van dit wegvak aanslui tende gedeelte werd reeds eind 1936 aan- GEPROJECTEERDE WEG mmmm WEG IN AANLEG THANS AANBESTEED nEPPjZ- yZERSVEER/j? De lengte van het thans aan te leggen wegvak bedraagt pl.m. 1250 M. en heeft een kruinsbreedte van 27.50 M., waarop twee rijbanen gescheiden door een mid den-berm zijn geprojecteerd, terwijl ter weerszijden vrij liggende tegelrijwielpaden besteed. De overige gedeelten zullen spoe dig volgen. De aansluiting aan de Westzijde op den weg naar de brug bij Katersveer zal plaats vinden waar zich thans de scher pe bocht bij de Epoolderbergbrug bevindt. Hel leven komt ons onaangenaam, zelfs ondragelijk vooc. Slechts één wensch bezielt ons: de pijnen kwijt te raken tnsfantine vervuil sne! en zeker dezen wensch zonder de minste schadetijke nevenwerkingen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6