KING DE ONTRUIMING VAN BILBAO PEPERMUNT DINSDAG 4 MEI 1937 INVHflOD 3H3SQI33 3d TWEEDE BLAD - PAG. 5 Verzet tegen Britsch ingrijpen WAAROM FRANCO MEDEWERKING WEIGERT. Bereid tot aanwijzing van neutraal gebied. De voornaamste punten van de nota van Franco aan de Engelsche regeering inzake de ontruiming van Bilbao zijn thans bekend gemaakt: Ter motiveering van zijn weigering, om bij de uitvoering van de Britsche evacuatie plannen zijn medewerking te verleenen, brengt generaal Franco de volgende ar gumenten naar voren: Het is in de eerste plaats ontoelaatbaar, dat de autoriteiten van een provincie, „die zich heeft schuldig gemaakt aan zooveel misdrijven tegen het volkerenrecht, de vloot van een buiten- landsche mogendheid verzoeken, tusschen- beide te komen ten nadeele van een sou- vereinen staat." Franco kent geen buitenlandsche sche pen, welke dan ook, hex recht toe, de blok kade om een of andere reden te forceeren en herinnert eraan, dat de veiligheid van schepen, die de uitvoering van de evacua tie zullen verzekeren, niet kan gewaar borgd worden, gezien de noodzakelijkheid, waarin de nationalistische luchtstrijd krachten verkeeren, om de operaties tegen schepen en strategische punten voort te zetten. Een nota van .de regeerinfe van Valen cia wees onlangs een door het internatio nale Roode Kruis gedaan voorstel van de hand, dat de evacuatie beoogde van non combattanten, die hun toevlucht gezocht hadden in het heiligdom van de Virgen de la Cabeza, onder het voorwendsel, dat een dergelijke maatregel den weerstand van de belegerden zou verlengen. In het huidi ge geval, dat een zekere analogie vertoont met dat van Virgen de la Cabeza, kan dit zelfde argument worden aangevoerd tegen de Baskische regeering met des te meer klem, wijl het tegenwoordige evacuatie plan veel omvangrijker is en de mede werking impliceert van een buitenlandsche mogendheid. Generaal Franco merkt voorts op, dat het ook niet noodig is, de burgerbevolking naar buitenlandsch grondgebied te bren gen. Zij zou kunnen worden ondergebracht in het gebied tusschen Bilbao en Santan der, waar een veiligheidszone zou kunnen worden geschapen onder garantie, dat deze zone niet zou benut worden voor strategi sche militaire doeleinden. Franco verklaart zich verder bereid, alle vrouwen en kinderen van Bilbao toe te la ten op het gebied, dat onder controle van de regeering van Salamanca staat, met uit zondering van hen, die zich hebben schul dig gemaakt aan misdrijven. Het ontruimingsplan is een list van de Russen, die in Bilbao het bevel voeren, en heeft ten doel, de totale vernieling mo gelijk te maken van alles wat in deze streek eenige waarde heeft. Tenslotte deelt hij nog mede, dat ook de veiligheid van de zöne. waar buitenland sche consulaten zijn gevestigd, niet kan gegarandeerd worden wegens de voortzet ting van de militaires operaties en hij stelt daarom voor, dat de consulaire autoritei ten zich zullen terugtrekken uit de zóne, waar zich de havens, opslagplaatsen en fa brieken bevinden. Engeland zet toch door. Van Britsche zijde verklaart men hier tegenover, dat Salamanca slechts op de hoogte is gesteld van de evacualieplannen bij wijze van beleefdheid en dat de door de nationalistische autoriteiten geopperde be zwaren de uitvoering ervan niet kunnen verhinderen. De evacuatiemaatregelen zijn voor het meerendeel reeds getroffen en een eerste contingent van ongeveer vijf duizend personen hoofdzakelijk kinde ren zal de stad onverwijld verlaten. De Baskische regereing organiseert de ontruiming, doch Britsche koopvaardij schepen en schepen van alle nationalitei ten, die zich in de haven van Bilbao be vinden, zullen hun medewerking verlee nen, echter op voorwaarde, dat geenerlei discriminatie wordt gemaakt tusschen de verschillende elemerten der niet-strijden- de bevolking oip politieke of andere rede nen. De koopvaardijschepen, die de evacua tie zullen uitvoeren, zullen varen onder de hospitaalvlag en in volle zee beschermd worden door de Britsche vloot. Aangezien de kustbatterijen van de Baskische regee ring de territoriale zóne gemakkelijk kun nen bestrijken, ziet men niet in, waarom de vluchtelingen-transporten eenig gevaar zouden loopen. In Britsche kringen wordt tenslotte er op gewezen, dat de Britsche regeering voortdurend overleg pleegt met de Fran- sche omtrent de te treffen maatregelen voor de evacuatie en herbeging van de vluchtelingen. TEGENOFFENSIEF DER BASKEN. Mededeelingen van de zijde der regeering. Gisteren zijn de Baskische regeerings- troepen er in geslaagd, een brug van de weg tusschen Bermeo en Mundaca op te blazen, waardoor de gemengde Italiaansch- Spaansche brigade van het Zuiden is afge sloten. De rechtsche troepen te Bermeo ten ge tale van twee duizend man, hebben ver sterking ontvangen van het schip „Ga- lerna" een batterij licht geschut, mitrail leurs en munitie werden aan land ge bracht. De verdedigingslinie van ie Basken in de sectoren Armorabieta en Rigoitia houdt nog stand, niettegenstaande de hevige aan vallen van de rechtschen, die gesteund worden door zes zware vechtwagens en bombardementsvliegtuigen. Havas meldt verder, dat het bombarde ment van Madrid door de artillerie van Franco is gestaakt. Radio Bilbao deelt mede, dat de regee- ringstroepen aan het Noordelijk front in Biscaye hun offensief voortzetten. Zij heb ben den vijand zware verliezen toege bracht. Deze verliezen gelden vooral de Italiaansche troepen, die in dezen sector opereeren. EDEN OVER HET BOMBARDEMENT VAN GUERNICA. In het Lagerhuis heeft minister Eden in antwoord op een viertal vragen betref fende het bombardement van Guernica verklaard, dat op 30 April een telegram is gezonden aan den Britschen ambassa deur en den Britschen consul te Bilbao, waarin hun verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk alle inlichtingen te verstrekken, met behulp waarvan de feiten ten aan zien van de verwoesting van Guernica zouden kunnen worden vastgesteld. De antwoorden komen nog steeds binnen, zoo zeide Eden, en mijn gegevens zijn nog niet volledig, zoodat ik thans nog geen verkla ring kan afleggen. De Britsche regeering heeft reeds in het algemeen haar stand punt medegedeeld ten aanzien van het bom bardement van burgerbevolkingen, waar van de verwoesting van Guernica zulk een betreurenswaardig voorbeeld is. Eden herhaalde tenslotte dat de Britsche regee ring bezig is met de bestudeering van maatregelen, die in samenwerking met an dere landen zouden kunnen worden ge- nomene, om een herhaling van soortgelijke gebeurtenissen te voorkomen. DE „PHALANX" WORDT ONDERDRUKT Het groote hoofdkwartier te Salamanca heeft met grooten nadruk last gegeven, in het geheele door de rechtschen bezette deel van Spanje krachtig op te treden tot het onderdrukken van de Spaansche Pha lanx. De nationale en de provinciale leiders worden bedreigd met gevangenisstraf. Naar verluidt, is deze politiek aanbe volen door een zwager van Franco, Ra mon Serrano Suner, oud-lid van de Cor tes van de „Accion Popular". Meer dan tweehonderd provinciale lei ders van de Phalanx bevinden zich in hechtenis; ook de nationale leicür van de Phalanx, Manuel Hedilla, vertoeft nog in de gevangenis. BUITENLAND VAN HET VATICAAN 's PAUSEN GEZONDHEIDSTOESTAND. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": Z,H." de Paus maakte Zondagnamiddag, ondanks het slechte weer, per auto een ritje van een half uur door het park te Castel Gandolfo. Gisteren werden door Zijne Heiligheid geen audiënties verleend, zooals dit tegen- woordwig eiken Maandag regel is. De Paus zou weinig mogen loopen. Wanneer prof. Milani niet in 's Pausen zomerverblijf aanwezig is, zal dr. Folchi- to van den Vaticaanschen gezondheids dienst daar vertoeven. Z.H. Em. kardinaal Pacelli zal zich drie of viermaal in de week naar den Paus be geven. Voor het overige zijn Mgr. Pizzardo en Mgr. Tardini voor dienstbezoeken bij den H. Vader aangewezen. Eiken Woensdag' zal er audiëntie wor den verleend aan jonggehuwden. De Paus blijft nog met onverflauwde be- langsteling de zaken dei Kerk volgen. Zoo gaf hij den kardinaal-staatssecretaris last aan den generaal der Dominicanen een schrijven te zenden, waarin Hij zijn vreug de uitspreekt over de inwijding van het nieuwe generalaat, alsmede over de oprich ting van het historisch instituut voor onder zoek op het gebied der geschiedenis van de Dominicaner-orde. De H. Vader spreekt in het schrijven de hoop uit, dat de stichting van Santa Sa- bina groote geloofsverdedigers zal voort brengen om de Kerk temidden van de zwaarste stormen door de heiligheid van eigen leven en geleerdheid in dienst der waarheid te verdedigen. De inwijding heeft op 5 Mei plaats, den feestdag van den Heiligen Dominicaner Paus, Pius V. BUITSSHLAHD ALLES VOOR DE PROPAGANDA. Rijksminister Goebbels heeft bepaald, dat de hooge ambtenaren van het rijkspropa- gandaministerie elk twee maanden als hulp arbeiders in verschillende bedrijven werk zaam moeten zijn. Op 5 Mei zullen de eer sten veertien, waaronder twee Ministerial- raete en twee Regierungsraete, hun ar beid aan den schrijftafel voor die als ar beider in een groot bedrijf verwisselen. Zij zullen dienst doen als arbeiders bij den aanleg van auto-wegen, als hulpmonteurs, als steenkloppers, als tegelsjouwers, als ko- lentremmers op zeeschepen, of als landar beiders. De betreffende ambtenaren moeten in deze periode van hun arbeidslooon rondko men en zij genieten tijdens hun werkzaam heden geenerlei voordeelen. De wijze, waarop zij zich van de voor hen ongewone taak kwijten, zal later in -anmerking wor den genomen bij het geven van groote po litieke opdracht en bij bevorderingen. ENGELAND DE AUTOBUSSTAKING IN LONDEN. De derde dag van de Londensche auto busstaking is even kalm verloopen als de beide eerste. Trams en ondergrondsche zijn meer dan vol des morgen en des avonds. Op de uren, waarop kantoren, enz. geslo ten worden heeft men in de wijk der groo te magazijnen tijdelijk eenige ingangen van de ondergrondsche stations moeten sluiten, aangezien zich reeds lange files er voor gevormd hadden. Het hof van onderzoek zal naar men hoopt zijn werkzaamheden versnellen ten einde een voorloopig rapport Donderdag of Vrijdag aan den minister voor het trans portwezen uit te brengen, waarna nieuwe pogingen voor een regeling onmiddellijk hervat zullen worden. ITAL6E HET BEZOEK VAN v. NEURATH. Geen verrassingen te wachten. De Romeinsche pers verwelkomt den Duitschen minister van buitenlandsche za ken von Neurath met woorden, die te har telijker zijn, omdat von Neurath te Rome een goede bekende is en an 1924 tot 1929 ambassadeur in Italië is geweest. De bla den schrijven, dat de besprekingen tus schen de staatslieden geen verrassende re sultaten zullen hebben. Het bezoek van von Neurath brengt evenmin als dat van Goe- ring iets nieuws aldus de „Giornale 'Italia" alles is reeds vastgesteld vol gens de gemeenschap van belangen en po litieke lijn tusschen Berlijn en Rome. Niet temin zoo vervolgt het blad bewijst het bezoek meer eens te meer, dat die ge meenschap bestaat, functioneert en hechter wil worden. Dit is een feit van beteekenis in verbrand met de gerucvten, die in eeni ge Europeesche hoofdsteden de ronde doen en een reden zoeken om het gewicht van de spil RomeBerlijn te verkleinen. Volgens den directeur van hetzelfde blad, zullen de besprekingen tusschen von Neu rath en Ciano betrekking hebben op den algemeenen Europeeschen toestand en op den weerslag, dien deze toestand en de besprekingen van Ciano te Weenen en Boe dapest, de Italiaansch-Zuid-Slavische over eenkomsten en de besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg te Venetië op de betrekkingen tusschen Duitschland en Ita lië kunnen hebben. JAPAN Hayasji weigert heen te gaan GEEN ONTBINDING VAN DEN LANDDAG. Steun bij keizer en leger. Het Japansohe kabinet-Hayasji heeft, on danks den ongunstigen verkiezingsuitslag, die zijn tegenstanders gelijkstellen met een motie van afkeuring, besloten aan het be wind te blijven en de medewerking te eischen van den nieuwen rijksdag. De mi nister-president heeft tijdens een audiën tie met den keizer diens goedkeuring ont vangen, zijn regeeringsprogram door te voeren. De militaire autoriteiten kwamen over een het tegenwoori<'ge ministerie te steu nen tegen het parlement en er de nieuwe ontbinding van te aanvaarden. Hayasji heeft inmiddels een verklaring afgelegd aan de nieuwe volksvertegen woordigers en er daarbij den nadruk op ge legd, dat de regeering de medewerking van het Japansche volk verwacht ten aanzien van het hervormingsprogramma. In politieke kringen verwacht men dat de Landdag z' h in Augustus zal bezighou den met voorstellen van de regeering, die tot strekking hebben een sterk onafhanke lijk staatsbeleid te verzekeren. De door Hayasji afgelegde verklaring heeft direct reacties ïitgêlokt van de zijde der politieke partijen, die er fel tegen pro testeeren. De secretaris-generaal van de Seyoekai- partij brandmerkt den schrijver der ver klaring als een verrader van de constitutio- neele regeering. Hij verklaart, dat het ka binet-Hayasji onmiddellijk dient af te tre den en zich moet neerleggen bij de uit spraak van het volk. De woordvoerder van de Minseito ver klaart, dat het kabinet zich uitdagend tot het land heeft gewend, doch dat het, nu het volk zich tegen het kabinet heeft uit gesproken, weigert zich aan deze uitspraak te houden. Hij dringt er op aan, dat het kabinet af treedt ten gunste van een krachtig natio naal kabinet, dat gebaseerd is op den wil van het volk. In de gisteren gehouden bijeenkomst van de ondercommissie van den geheimen raad beeft minister-president Hayasji catego risch verklaard, dat de regeering voor het oogenblik niet voornemens is, de bestaan de kietswet door middel van een keizerlijk decreet te wijzigen, of den nieuwen Land dag te ontbinden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN POLITIEKE BOTSING IN MEXIO Tijdens de viering van den eersten Mei is het te Jalapa (Vera Cruz) tot ernstige gevechten tusschen politieke tegenstanders gekomen, waarbij men elkaar met knup pels en steenen te lijf ging. Talrijken wer den gewond. Troepen en gendarmerie hebben de orde hersteld. EIGENAARDIG CONFLICT IN FRANSCH DORPJE In het Fransche plaatsje Scorbe-Clair- vaux heerscht thans een kerkelijk con flict. De gemeenteraad heeft besloten den huurprijs voor de pastorie te verhoogen. De bisschop heeft daar geen genoegen mee genomen en geweigerd een priester voor deze gemeente aan te wijzen. De Katholieken, ten getale van 200 per sonen, hebben besloten het gemeentehuis te bezetten totdat de gemeenteraad op zijn besluit zal zijn teruggekomen. In het dorp heerscht thans groote op winding. NIEUWE PETROLEUMBRON IN RUSLAND ONTDEKT In de nabijheid van Sysramj werd op een diepte van 1000 meter een rijke pe- troleumbron ontdekt. Het eerste boorgat levert thans dage lijks 50 ton petroleum. Het petroleumveld ligt 5 kilometer verwijderd van een spoor wegstation en in de nabijheid van de Wol- ga. Men heeft reden om aan te nemen, dat de petroleumbron bij Sysramj niet de eenige in het Wolgagebied is. LUCHTVAART NIEUW RECORD AUSTRALIë— ENGELAND De Australische vlieger Broad bent is gisteravond te Lympne geland. Hij heeft een nieuw record AustraliëEngeland ge vestigd in zes dagen tien uur en vijf en vijftig minuten. King verdrijft ver moeidheid, houdt U fris enmonter. King... geurig, sma kelijk en zuiver. BINNENLAND ZEVENDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG TE UTRECHT Het is aan het Uitvoerend Comité van den op Tweeden en Derden Pinksterdag te Utrecht te houden Zevenden Neder- landschen Katholiekendag gebleken, dat er in den lande misverstand heerscht over de vraag, hoe men toegang verkrijgt tot de verschillende plechtigheden en verga deringen van den Katholiekendag. Daar zijn vooreerst de goedkoope toe gangskaarten, die via de groote stands- organisaties, den R.K. Vrounwenbond, Congregaties en Jeugdvereenigingen voor de leden dier organisaties worden be schikbaar gesteld. Deze kaarten geven evenwel alleen recht van toegang en een zitplaats (hoofd zakelijk in de open lucht en slechts voor een gedeelte op de overdekte tribune) bij de pontificale H. Mis en bij de groote openingsvergadering op het terrein aan de Croeselaan. Deze kaarten zijn niet verkrijgbaar aan het secretariaat van den Zevenden Ne- derlandschen Katholiekendag, doch wor den uitsluitend via de secretariaten der betreffende organisaties verstrekt. Tijdige aanmelding aan de aangewezen adressen is voor een goede verkoop zeer gewenscht Daarnaast kan men echter toegang ver krijgen op de beide volgende wijzen: a. Door toe te treden als lid van den Nederlandschen Katholiekendag tegen een contributie van 3 per jaar. Dit lidmaat schap geeft recht van toegang tot alle plechtigheden en vergaderingen, zoowel op het terrein aan de Croeselaan (waar men recht heeft op een plaats op de overdekte tribune) als bij de avondvergadering en de reünie in Tivoli op Maandag 17 Mei, de ochtendvergadering in Tivoli en het Pontificale Sluitingslof in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan de Bilt- straat op Dinsdag 18 Mei. Tevens ontvangt men het Programma boek en later het Verslagboek. b. Door zich aan te schaffen een Con- greskaart, waarvan de prijs is 1.25. Ook deze kaart geeft recht van toegang tot alle plechtigheden en vergaderingen op het ter rein aan de Croeselaan, in Tivoli en in de kerk aan de Biltstraat. Deze kaarten geven echter geen recht tot de overdekte tribune; dit recht ver- - schaft men zich door een extra storting van ƒ0.50. Aanvragen van deze congreskaarten zoowel als aanmeldingen van het lidmaat schap dienen te geschieden aan het secre tariaat van den Zevenden Nederland schen Katholiekendag, Kromme Nieuwe Gracht 25 te Utrecht of door storting van het verschuldigde bedrag op de giroreke ning van den penningmeester van den Katholiekendag te Utrecht no. 297113. Reductie op de Spoorwegbiljetten Voor de leden van den Katholiekendag en voor houders van congreskaarten heb ben de Ned. Spoorwegen een belangrijke reductie op den vervoerprijs naar en van Utrecht toegestaan. Deze reductie geldt zoowel voor de één- daagsche retourkaarten (geldig op 17 Mei, Tweeden Pinksterdag) als voor de meerdaagsche retourkaarten (geldig van 14 tot en met 18 Mei). Zoowel op de reisbiljetten tweede als derde klas wordt deze reductie toegestaan. Aan de lidmaatschapkaarten en de Con greskaarten zijn een tweetal strooken ge hecht, tegen afgifte waarvan aan elk spoorwegstation een dergelijke goedkoope retourkaart verkrijgbaar is. Te voren dient de „verzamelstrook" door den reizi ger te worden ingevuld. Bovengenoemde reductiebonds bevinden zich ook aan de goedkoope deelnemers kaarten die via de organisaties verstrekt worden, tenzij gebruik gemaakt wordt van een der zes op tweeden Pinksterdag inge legde extra treinen waarvoor een nog grootere reductie op den vervoerprijs ge geven wordt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5