RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 4 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 GEMENGDE BERICHTEN autobotsing met vier gewonden. In de kom van het dorp Zuidhom zijn gisteravond omstreeks zeven uur twee per sonenauto's met elkaar in botsing gekomen. In de richting Groningen reed een auto, waarin behalve de chauffeur gezeten waren de heer en mevrouw Steenshuis uit Leens en mevrouw Thiessen uit Zuidhom. Met vrij groote snelheid wilde een Friesche auto eerstgenoemde passeeren. Hierbij kwamen de beide voertuigen in botsing In de Frie sche auto was slechts één persoon gezet, die geen verwondingen bekwam. Van de andere auto werden alle vier inzittenden licht gewond. Na door een geneesheer te zijn verbonden, konden de slachtoffers naar •hun woning terugkeeren. DRIE KINDEREN DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN Gevaren van acrobatiek op een fiets Vanochtend reden op den Oosterham- ritkade te Groningen twee zoontjes van de familie Sluiter, respectievelijk 10 en 7 jaar, en een vriendje, de 10-jarige H. Schat, op één fiets, toen zij door nog on bekende oorzaak door een vrachtauto werden aangereden. Het vriendje werd ernstg gewond en bekwam o.m. een been breuk, een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen. Een der broertjes liep inwen dige kneuzingen op. De knaapjss werden naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Het derde jongetje kreeg schaafwonden en kon naar huis worden gebracht. kind verdronken. Gistermiddag moest een twaalfjarig meisje te Ter Apel, terwijl de moeder uit werken was, op haar driejarig zusje passen. Door tot dusverre onbekende oorzaak is het driejarige kind te water geraakt. Buren schoten spoedig te hulp, doch het was reeds te laat. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. bejaarde echtelieden bewusteloos aangetroffen. In een huisje op den Westersingel te Amersfoort heeft zich gisteren een raadsel achtig geval voorgedaan. Toen laat in den ochtend buren tot de ontdekking waren ge komen, dat de bewoners de 65-jarige Mijn tje Veldhuizen en haar echtgenoot de 73- jarige C. Voskuilen zich tegen hun ge woonte nog niet buitenshuis hadden be geven, werd de politie gewaarschuwd. Deze verschafte zich, geassisteerd door een der om wonenden toegang tot de woning, waar men een schrikwekkende ontdekking deed. Op den grond van de alkoof, welke als slaapvertrek diende, trof men de beide echtelieden buiten bewustzijn aan. De toestand van de vrouw bleek buiten gewoon ernstig te zijn, die van den man was minder zorgwekkend. Beiden werden naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Om trent de oorzaak van het geval tast men in het duister. Zeker is echter, dat hier geen gasverstikking in het spel is. begin van brand in een gesticht te utrecht. Gistermiddag is in een der zustersver- trekken van de Willem Amtz Stichting tot verpleging van zenuw- geesteszieken en geestelijk gebrekkigen aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht brand ontstaan, door kortsluiting in een electrisch toestel voor waterverw arming. Het vuur had zich reeds medegedeeld aan het meubilair, toen de brand ontdekt werd. Het personeel slaagde erin, het vuur te beperken; de inmiddels gewaarschuwde brandweer kon zich tot de nablussching bepalen. Wegens den dichten rook moesten de manschappen van rook- maskers gebruik maken. Deze rook, die zich door het geheele gebouw verspreidde, was ook de oorzaak van eenige opwinding onder de verpleegden. nog een schoolstaking. Eerst thans wordt bekend, dat zich niet alleen op het lyceum te Zaandam, doch ook op het O.L. Vrouwe Lyceum te Breda op den verjaardag van Prinses Juliana inci denten hebben voorgedaan. De leerlingen waren n.l. verontwaardigd door het feit, dat op 30 April slechts een halven dag vrijaf wem gegeven. Reeds tijdens de eerste lessen was het dan ook in verschillende klassen uitermate on rustig, zoodat flinke porties straf werden uitgedeeld. Tijdens het vrije kwartier schoolden de lyceï op de speelplaats samen en schenen niet van zins de leslokalen weer te betre- den. Eerst na lang dralen gelukte het den rector, drs. J. G. Gerretsen de jeugd weer binnen de schoolmuren te krijgen. Welis waar bleef de vrije middag gehandhaafd, doch deze werd bij wijze van straf teniet gedaan door het opleggen van dubbel-huis- werk. Voorts werd bepaald, dat tot nader orde het vrije kwartier tot een pauze van 5 minuten wordt teruggebracht. EMELTENPLAAG. In de landerijen in de omgeving van Bles- dijke heerscht een ware emeltenplaag. Vele landerijen zijn geheel vernield, zoodat de grasoogst hier niets wordt. Verscheidene weideboeren zijn hierdoor gedupeerd, daar zij nu geen jong vee kunnen inscharen. OVER DE GRENS GELOKT. Relaas van den vrijgelaten Hendrik Holland Gisteren hebben we reeds meegedeeld, dat een van de twee gebroeders Holland uit Wellerlooi, die te Twistede over de Duit- sche grens waren gelokt en in de gevange nis te Aken werden opgesloten, in vrijheid is gelaten. Met den in vrijheid gestieden H. Holland had een verslaggever van de „Maasb." een onderhoud, waarin hij het volgende meedeelde: Met de tractaatsgoederen, hier langs de grens, hebben we allemaal nog niets anders dan een hoop onaangenaamheden gehad. Vanaf onze hoeve kunnen we een twaalf tal boerderijen langs de grens zien liggen, en van elk dezer gezinnen zit er minstens één huisgenoot in Duitsctüand gevangen, vertelde ons Hendrik Holland, nadat we de groote hofstede waren binnengegaan van dit aan de familie Holland toebehoorende trac- taatsgoed, dat niet minder dan 106 H.A. groot is. 's Zaterdags voor Paschen omstreeks half zes kwam de Duitsche grensbeambten Ro sen ohl hier zeggen, dat wij, mijn broer Theodoor en ik, even bij den Duitschen oienstgeleider Grütner uit Twistede moes ten komen, die zich op ongeveer 100 meter verder, op de Duitsche hoeve Pooth be vond. Aangezien wy bijna dagelijks met dezen Grütner in aanraking komen en wij niets kwaads vermoedaen, zijn wij direct, gekleed in ons werkplunje, naar de boer derij van Pooth gegaan. Hier aangekomen troffen wij behalve Grütner nog twee heeren aan, die per auto tot daar gekomen waren. Grütner zeide ons, dat dit de Zoll- mspektor Drehr en een Zollsekretar uit Düsseldorf waren. Ik moest met den in- spektor in den stal gaan, terwijl mijn broer moest wachten. Het bleek mij toen, dat men ons verdacht van aardappelsmokkelen. De aardappelen, welke wij op tractaatsgronden telen, mogen vrij naar Duitschland verkocht worden. Nu hadden wij aan een zekeren heer Bien uit Kaarst bij Neuss een partij van 24.000 K.G aardappelen verkocht en nu meenden de Duitsche Zollfahndung, dat die aardappelen niet van onze gronden af komstig waren, doch dat wij die partij el ders gekocht hadden. Later bij het verhoor in Cleve is mij gebleken, dat Bien er de schuld van draagt, dat deze verdenking tegen ons gekoesterd werd. Ik zal u echter eerst vertellen, wat er verder met ons ge beurde. Na mij, moest mijn broer bij den Zollinspektor in den stal komen. Toen werden we oneer toezicht van een paar beambten in de keukerf van de hoeve Pooth binnengelaten. Men vroeg ons of we andere kleeren wüder. hebben, want we zouden voorloopig in arrest blijven. Op ons verzoek werd toen één der kinderen van de hoeve Pooth naar onze boerderij gezon den en een half uur later kwam moeder, die ons de Zondagsche Kleeren en een flink pak boterhammen bracht. Moeder mocht echter niet meer tot ons spreken. In een auto zijn we toen dienzelfden Paaschzater- dagavond naar de Polizeigevangenis te Cre- feld gebracht, waar we omstreeks negen uur aankwamen en weder direct aan een kort verhoor werden onderworpen. We kre gen ieder een cel aangewezen en we waren blij, dat we boterhammen bij ons hadden, want we kregen zeer slecht en weinig te eten. Paaschmaandag zijn we naar Cleve overgebracht. Hier was het eten goed en werd ik ook heel mer.schelijk behandeld. Van mijn broer heb ik sinds dien niets meer gezien, maar ik weet toch, dat hij in Cleve gevangen zit. Tegen hem moet namelijk ook een deviezenzaak aanhangig zijn geweest en daarvoor zit hij thans een straf van drie maanden uit. Anders zou ook hij wel, ge lijk met mij, naar huis gekomen zijn. Door tusschenkomst van den advocaat, die mij was toegewezen, kwam ik te weten, dat men niet geloofde, dat van een stuk grond ter grootte van 1.25 H.A. een kwantum van 24.000 K.G. aardappelen geteeld kon wor den, terwijl van een dergelijk perceel er gemakkelijk 30.000 K.G. te rooien zijn. Het geval wüde echter, dat die aardappelen, welke wij aan een handelaar in Geldern hadden aangeboden, wegens z.g. Bruinbrand werden afgekeurd. Wij hebben ze toen te koop aangeboden aan den groenten-com missionair Gripps uit Schiefbahn en die ried ons aan, de aardappelen te lezen en op maat te sorteeren om ze als pootaardappelen te verkoopen. Door diens tusschenkomst heb ben wij de partij aaxdappelen toen aan Bien verkocht. Zoowel tegen Bien als tegen Gripps, die ook beiden in Cleve gevangen zitten, hadden de ambtenaren echter ver denking, dat zij aardappelen Duitschland binnensmokkelden en toen bleek, dat Bien zijn boeken, waarin de aan- en verkoop van alle partijen geboekt moeten worden, had verstopt, groeide ook de verdenking tegen ons. Bij het eerste verhoor in Cleve werd ik met den bewusten Bien uit Kaarst gecon fronteerd. Ik kende evenmin hem, als hij mij. Na dit verhoor hoorde ik langen tijd niets meer. Op Dinsdag 20 April kreeg ik in mijn cel bezoek van een Zoll-inspektor, die als een razende tegen mij te keer ging en mij wilde dwingen een verklaring af te leggen, dat de geieverde partij aardappelen niet op onzen tractaatsgrond geteeld was. Toen hij boos wegging, was ik zóó moedeloos, dat ik er aan begon te twijfelen nog ooit onze hoeve, mijn moeder, broers en zuster weer te zien. Tot mijn verbazing echter kwam Donderdagavond 29 April een gevangenis wachtmeester mij zeggen, dat ik op het ge vangenis-secretariaat moest komen. Zonder eenige verdere inlichtmg, zonder bah of boeh, werd mij daar mijn ontslagbewijs uit gereikt „2946.25 Uhr n.m." stond op het ontslagbrief je. Ik informeerde naar mijn broer of die ook -vrij kwam. ,Der bleibt hier, wegen Deviezenunterschlagung" was het korte bescheid. Om 6.25 uur werd ik in Cleve ontslagen. Om 9 uur 's avonds was ik thuis. Ik was erg gelukkig, doch mijne moeder nog meer, ofschoon ze nu nog wel wat zorgen heeft over onzen Dorus. We zijn al zoo ver in UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN. rede van pater henricus. Doe uw taaie, maar mooie plicht. Voor „Kath. Woerden" sprak gisteravond voor een flink bezette zaal de bekende Ca- pucijner pater Henricus uit Helmond over „Actie, geen Desertie". In zijn rede, die de eerw. spr. begon met te vragen in hem dezen avond een gewoon burger te zien, wees hij er allereerst op, hoe twee motieven aanwezig zijn om op de Katholieke Staatspartij te stemmen. Niet omdat men over deze partij geheel en al tevreden is. Zij, die slechts „rood" zouden willen stemmen, mogen zien naar Spanje. Degenen, die met N.S.B.-allures behept zijn, gaan slechts voor de spiegel van Duitschland staan. Het zijn deze twee mo tieven, die deze rede een grond zullen ge ven. Hierna zette spr. uiteen het idee van „politiek Katholicisme" en waarom ook ons, Katholieken, de politiek moet interes- eeeren. Spr .gaat dan vier gedachten lat werken, waarvan twee voor de pauze. De eerste gedachte is: „politiek stelsel"- grieven. Men is niet tevreden met het poli tiek stelsel van heden in het algemeen. Zij, die een revolutie willen brengen als in Rus land, zullen zeker bedrogen uitkomen als zij naar de resultaten in Rusland zien. Ook daar zijn zij geen baas geworden, die het dachten te worden. Daar is zuiver dicta tuur. Stalin is de alleenheerscher. Ook is er een partij, die het huidige politieke stelsel weg wil hebben en hiervoor in de plaats vragen om een z.g. rechtsche dictatuur. Hierbij komt spr. vanzelf op de N.S.B. Zeker verkeeren wij nog in een neutraal, verzacht liberaal, cultuurleven. Er hokt nog in velen een verstokt conservatisme. Maar, vraagt spr., verlangen wij daarom naar een dictatuur? Zullen wij alles in één persoon leggen, en onze medezeggenschap opgeven? Hoewel ook wij, Katholieken, ware pa triotten zijn, willen wij niet dat ziekelijk, overspannen patriottisme. Geen eer van ras en bloed! Tenslotte zegt spr., in verband met de N.S.B., dat hij in haar program niets nieuws heeft gevonden. Dan gaat spr. uitvoerig in op de tweede vraag: waarom altijd maar loopen in het gareel van de Staatspartij? Waarom b.v. in Engeland geen Katholieke partij? En dan zet spr. uiteen, hoe hier in Ne derland een historische ontwikkeling is te volgen in de organisatie der Katholieken. Staatkundig gezien is dit zuiver logisch! Niet aldus in Engeland. Wij, Katholieken, zullen werken ook in het belang van het geheele vaderland. Ook daarom kan men ons niet verwijten als ver- deelers te staan in de eenheid van ons va derland. In kan dan niet anders, aldus spr., dan u toevoegen, geen desertie, maar trouw aan de Staatspartij. Na de pauze behandelt spr. de vraag: wat is de mogelijkheid van een volgende kabinetsformatie? Spr. brengt nogmaals naar voren, dat, hoewel de heer Colijn een geloovig-pro- testant, een zéér achtenswaardig man is, volgens spr.'s meening deze in zijn practi- sche politiek aan den liberalistischen kant is. Zinspelende op een komende kabinetsfor matie zegt spr. met groote beslistheid, niets maar dan ook niets te willen hebben van het plan van den heer van Wijnbergen, zoo als deze dit den laatsten tijd in verschillen de artikelen en op vergaderingen naar vo ren heeft gebracht. Een S.D.A.P. in de oppositie laten, zou, volgens spr.'s meening, verderfelijk kunnen zijn, in verband met een mogelijk Volks front. Maar spr.'s meening is ook, dat deze kwestie nu niet aan de orde zal komen. Spr. gaat in het kort de verschillende mogelijkheden eener kabinetsformatie naL Daarna komt spr. op het program der Staatspartij. Hierbij merkt spr. o.m. op, dat de christelijke beginselen zoo krachtig mo gelijk naar voren zullen moeten worden ge bracht. Voor den steun aan de groote ge zinnen hoeven we deze regeering niet dank baar te zijn, moet spr. hier bijvoegen. Na een verdere korte uiteenzetting der voornaamste programmapunten vermaant spr. allen de stembusstrijd ernstig te be zien. Evengoed als ik, aldus spr., nu tot de kiezers zeg: het is bittere ernst met de ver kiezing, zoo zal spr. ook na deze verkiezin gen tot de Staatspartij zeggen: het is bittere ernst! Stel de kiezers niet teleur! Tenslotte vermaant spr. zich te ontwikkelen ook op WOENSDAG 5 MEI. Hilversum I, 1875 M. N. C. R. V.uitzending. i.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepv. 8.0C Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Postzegelpraatje. 3.00 Viool en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvarings- reglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Vrouwen V. U.-Plan 1937, causerie. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-be- richten. 8.15 Christ. Gem. Zangvereeniging „Oud- wijk" en het NCRV-orkest m.m.v. solisten. 9.00 Voor de jonge menschen. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berich ten ANP). 10.4512.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. (Eventueel schaakuitslagen). Hilversum II, 301 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO, 6.30—7.00 RVU., 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 De Sfeer in huis, causerie. 11.30 Het niet altijd werkende land, cau serie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.151.45 VARA-orkest en gramofoon muziek. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Gedachten-complexen uit dezen tijd, causerie. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnig Protestantisme Nationaal, causerie. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 VARA-Theaterorkest en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Orgelspel. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. D r o i tw i c h, 1500 M. 10.05 Orgelspel. 10.3510.50 Gramofoonmuziek. 11.05 BBC-Schotsch orkest en solist. 12.05 Het Coventry Hippodrome-orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 2.15 Sportreportage. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Piano voordracht. 3.20 Vesper. 4.10 De „Phantom Five" en solist. 4.35 Het BBC-Dansorkest. 5.20 Berichten. 5.40 Fransche causerie. 6.00 Zang. 6.20 Het BBC-Harmonie-orkest. 7.00 Muzikale causerie. 7.20 Radiotooneel met muziek. 8.20 Berichten. 8.40 Radiotooneel. 9.30 Het BBC-orkest en soliste. 10.35 Jack Jackson en zijn Band. 10.5011.20 Jazzmuziek (gr.pl.). het landbouwseizoen er. we kunnen op onze hoeve en op onze uitgestrekte landerijen niet gemist worden. We hopen echter, dat ook mijn broer nu spoedig terugkomt. „Zooals u waarschijnlijk weet, heeft het kamerlid mr. Boon aan den minister enkele vragen gesteld over uw geval. Is het inder daad uw meening dat u over de grens gelokt zijt?" vroegen wij nog. Ja zegt Hendrik lachend, in elk geval zijn ze ons komen vragen, om bij den dienstge- leider Grütner te komen in de hoeve Pooth en ofschoon dat de eerste keer was, dat we een dergelijke boodschap kregen, ge woonlijk immers kwam Grütner bij ons. als hij ons noodig had hadden wij toch niel de minste argwaan en zijn wij geheel vrij willig er heen gegaan Trouwens, al die kunsten waren niet noodig geweest. Als de heeren een dagje hadden willen wachten, hadden ze 'ons ook gehad. Zooals alle an dere Zondagen, zouden wij ook op Paasch- dag naar Twitstede naar de kerk zijn ge gaan en hadden ze ons ook kunnen pakken. De heeren hebben echter een andere me thode willen volgen. Het resultaat is overi gens hetzelfde geweest. Radio Paris. 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Jacbara-orkest en zang. I.20 en 2.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Omroeporkest, Noyon-koor en so listen. 9.50 Gramofoonmuziek. Keulen, 456 M. 5.50 Westduitsche Kamerorkest. 7.50 SA-Orkest. 8.50 Gramofoonmuziek. II.20 Omroeporkest. I.35 Gevarieerd concert. 3.50 Kamermuziek. 5.35 Omroepstrijkkwartet en solisten. 6.35 Mannenzangvereeinging. 7.20 Uit Brussel: Omroepsymphonie-or- kest. 10.0511.20 Hans Bund's dansorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. II.50 Omroeporkest. 12.30 Omroepdansorkest. 12.501.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Kleinorkest. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.20 Kleinorkest. 7.20 Omroepsymphonie-orkest. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Vervolg concert. 9.30 Revue-programma. 10.0510.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroepdansorkest. 12.30 Omroeporkest. 12.50120 Gramofoonmuziek. 4.25 Kleinorkest. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Uitzending ter gelegenheid van het „Feest der Infanterie". 9.3010.20 Omroepdansorkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Concert door een SA-orkest. 8.05 Rijksuitzending: Auf groszer Fahrt um die Ehre Deutschlands. 8.35 Het Calvet-kwartet. 9.50 Sportreportage. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Het Omroepdansorkest van Breslau. Gem. Radio-Distributie-Bedrijf te Leiden 3de Programma. 8.00 Keulen of div. 9.20 Gram.muz. G. R. D. 10.05 Londen Reg. 12.05 Brussel VI. 13.20 Parijs R. 13.50 Keulen. 14.20 Gram.muz. G. R. D. 14.35 Londen Reg. 15.50 Keulen. 17.20 Londen Reg. 18.20 Keulen. 19.20 Brussel VI. of Keulen. 21.20 Rome of div. 21.20 Rome of div. Pl.m. 22.20 Berlijn. 23.20 R. Danmark of div. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 8.20 Diversen. 9.35 Droitwich. Plm. 13.25 Londen Reg. Pl.m. 14.15 Droitwich. 17.20 Diversen. Pl.m. 17.35 Brussel Fr. 13.20 Droitwich. 20.40 Londen Reg. 21.20 Brussel VI. 21.30 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). sociaal gebied en allen georganiseerde kie zers te zijn. Hierna zegt spr. eenvoudig: doe uw taaie, maar mooie plicht! Een werkelijk daverend applaus bewees, dat in de kiezers van Woerden leeft, wat deze pater zoo klaar en onverbloemd uit sprak. De voorz. sprak dan ook met recht van een schitterende avond. zoeterwoude (h. r.) St Jos. Gezellen. Zondag 2 Mei is het jaarfeest van onze vereeniging ge vierd. De dag begon met een alg. H. Com munie, waarna gezamenlijk ontbijt. Des avonds te 8 uur waren alle gezellen en ouders in het patronaat aanwezig. Deze avond werd geopend met het zingen van het Vlaggelied. De vice-praeses sprak een hartelijk woord van welkom tot den bur gemeester en diens echtgenoote, alle ouders, gezellen en genoodigden. Tot zijn grooten spijt moest de vice-praeses mede- deelen, dat de centraal-praeses niet kon komen, maar de districts-praeses zou de zen avond voor ons spreken. De senior gaf ons een overzicht van de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar en ..nam tevens afscheid van onze vereeniging wegens vertrek naar elders. Hij bracht een woord van dank aan allen met wien hij in de gezellen heeft mogen samenwer- Ken. De vice-praeses dark':: onzen senior voor het vele goede in de gez.ver. gedaan. Zeven nieuwe leden werden thans tot de finitief lid van onze gez.ver. aangenomen. Zij beloofden trouw aan de vereeniging. De districts-praeses, hierna het woord ne mende, begon met een gelukwensch uit te spreken aan de nieuw-geïnstalleerde le den. Spr. liet zien, dat wij niet alleen ston den, doch dat wij met velen duizenden gezellen een groote macht vormen. In de zen tijd van strijd en activiteit, maar ook vooral in de toekomst, zal op ons ver trouwd worden. Spr. wees op het groote gevaar van het communisme. Ook voor een ander gevaar waarschuwde spr. ons. Het werkt weliswaar op een zachtere ma nier, tot heden toe. Doch vele priesters en kloosterlingen zuchten reeds lang in con centratiekampen. Dit gevaar zien wij thans ook in ons land verschijnen. Het zal een strijd worden vóór of tegen Christus. Doch wij zullen werken en strijden, om vast te houden aan wat wij bezitten. Spr. spoorde aan om ook anderen wakker te schudden om zoo man voor man te strij den voor onzen godsdienst. Wij moeten ons niet schamen voor onzen godsdienst; wij moeten het beschouwen als een eere- titel en God dankbaar zijn, dat wij Hem mogen dienen. Ver van ons de schaamte, wij zullen er fier op gaan. Spr. wees ver der op de drie andere groote deviezen, die wij kennen in de gezellen-ver: arbeid zaamheid, eensgezindheid en vroolijkheid. Hiernaar moeten wij werken en streevn. Spr. eindigde met de hoop, dat wij onzen plicht voor Christus zullen doen, om zoo doende de actie tegen God te-niet te doen. De vice-praeses dankte den districts- praeses voqr zijn begeesterde rede. Opgevoerd werden nog een leekenspel en eenige leekenvoordrachten door één van de leden. De vice-praeses sloot dezen goed geslaagden avond met den gezellen- groet. fia. lO luUi s avonds tot '/t uur vóór zonsopgang ctya geluidssignalen verboi d*n: knippert dan met de kopllchten als attentiesein GELUIDSS/GfiAAL VERBCDBH i

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15