DINSDAG 4 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 CONVERSIE GELDLEENINGEN. De gemeente heeft door tusschenkomst van de Firma Staal en Co. een aanbieding ontvangen voor een tweetal conversielee- ningen -,n.l. een van 525.000 met een looptijd van 35 jaar en een van ƒ209.000 met een looptijd van 9 jaar. De rente van de eerstgenoemde leening bedraagt 3 3/4 pet., met dien verstande, dat de geldgever in het 15e jaar bevoegd is, de rente te verhoogen tot ten hoogste 5 pet., waartegenover echter het recht der ge meente, om alsdan tot aflossing over te gaan. De tweede leening kan worden verkre gen tegen een rente van 3 pet. Deze leeningen kunnen worden aange wend ter aflossing resp. van een 5 1/2 pet. (onderhandsche) leening, pro resto groot 525.000 en een 3 1/2 pet. obligatieleening, pro resto groot 209.000, beide met nog gelijken looptijd! Aangezien de aanbiedingen B. en W. aan nemelijk voorkomen, geven zij den Raad in overweging te besluiten tot het aangaan van genoemde geldleening. NIEUWE TEEKENSCHOOL R.-K. VOLKSBOND. Bij raadsbesluit van 1 October 1928 werd aan de afdeeling Leiden van den Neder- landschen R.-K. Volkbsond, ten behoeve van de huisvesting van haar teekenschool, het schoolgebouw aan de van der Werff- straat verhuurd. Het bestuur dezer teeken school deelde B. en W. mede, dat dit ge bouw, wegens den slechten staat, waarin het verkeert, niet meer aan zijn doel beant woordt en verzocht B. en W. het gebouw weder in een bruikbaren toestand te bren gen, dan wel een ander geschikt gebouw in huur te mogen verkrijgen. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat het gebouw aan de van der Werffstraat inderdaad zeer noodzakelijk voorzieningen behoeft: daarmede zou ech ter een bedrag van rond 13.000 gemoeid zijn, h.i. een uitgaaf, welke voor de ver betering en herstelling van dit oude ge bouw in geen enkel opzicht verantwoord zou zijn. Een betere en goedkoopere op lossing kan worden verkregen, indien de teekenschool in een ander gebouw wordt ondergebracht, waarvoor in aanmerking komt het bovengedeelte van de lagere school aan de Paul Krugerstraat, hetwelk van een afzonderlijken toegang is voorzien en geheel van het benedengedeelte is af gescheiden. Teneinde deze bovenschool aan de nieu we bestemming te doen beantwoorden, zul len verschillende veranderingen moeten worden aangebracht. De kosten van dit plan, hetwelk de instemming zoowel van het schoolbestuur als van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft verworven, worden geraamd op 7000 B. en W. meenen, dat het schoolbestuur van deze kosten een bedrag ad 5.800, over een huurtijd van 10 jaren, aan de ge meente moet terugbetalen, hetgeen kan ge schieden in den vorm van een hoogeren huurprijs, welken B. en W. zouden willen zien vastgesteld op 1410 's jaars. Met dezen huurprijs alsmede met de aan de verhuring te verbinden voorwaarden, waaronder het recht van de gemeente, om de huur tusschentijds op te zeggen, kun nen het schoolbestuur en de Minister zich vereenigen. COMMISSIE RECLAME STAD LEIDEN. Vertegenwoordigers van verschillende in deze gemeente op maatschappelijk gebied werkzaam zijnde organisaties, hebben een commissie gevormd, die zich ten doel stelt meerdere bekendheid te geven aan de groo- te voordeelen, die onze stad biedt als woon- gemeente en als zomer- en vacantieverblijf door haar buitengewoon gunstige ligging bij strand, bosch en meren en door haar bijzonder rijke outillage aan onderwijsin richtingen, musea, enz. Deze commissie en het uit haar midden gekozen werkcomité heeft ter bereiking van dit doel verschilende plannen in voor bereiding, die alle de strekking hebben de aandacht van den vreemdeling op onze stad te vestigen. Er zullen reclameborden worden ge plaatst aan de ingangen van de stad en re- i clameplaatjes ter verspreiding op groote schaal worden vervaardigd; het houden van congressen in en het organiseeren van reizen naar onze gemeente zal zal worden bevorderd; door en voor rekening van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zal een nieuwe gids van Leiden worden uit gegeven, enz. De uitvoering van de plannen brengt uiteraard kosten met zich mede, waarvoor de commissie verwacht op den duur, wan neer de voordeelen van haar werkzaam heid merkbaar worden, de noodige midde len zelf te kunnen vinden. Om echter tot de eerste resultaten te kunnen geraken, moet zij financieel wor den geholpen; wel zal de nieuwe gids van Leiden door genoemde vereeniging worden bekostigd en zullen de kosten van de re clameborden, door deze door jeugdige werkloozen te doen vervaaddigen voor een belangrijk gedeelte uit Rijkssubsidie kun nen worden bestreden, doch overigens be schikt de commissie thans niet over mid delen. Onder deze omstandigheden meent zij een beroep op de gemeente te mogen doen voor een bedrag van f 500 tot bestrij ding van de eerste uitgaven. Het ligt dus niet in haar bedoeling om een jaarlijksche vaste subsidie van de gemeente te ontvan gen; zij vraagt slechts een bescheiden bij drage voor éénmaal, om een begin te kun nen maken met het verwezenlijken van haar vornemens. B. en W. zijn van oordeel, dat met het oog op het belang, dat de gemeente bij het doel der commisie heeft, aan het verzoek, om haar een bedrag ineens beschikbaar te stellen, gehoor moet worden gegeven. MEER-WERK-ACTIE. Zooals bekend zal zijn, is op initiatief van B. en W. tot stand gekomen een Commissie voor een meer-werk-actie in onze gemeen te, welke op 26 April 1937 door den bur gemeester werd geinstalleerd. Deze com missie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van talrijke organisaties en uit een aantal particulieren, welke tezamen geacht kunnen worden de geheele burgerij te ver tegenwoordigen, heeft uit haar midden een klein Werk-Comité benoemd, waaraan de uitwerking en de uitvoering van plannen, om hier ter stede tot grootere bedrijvigheid te komen, is opgedragen. Uiteraard zal deze actie, waarbij, zooals vanzelf spreekt, de groote trom moet wor den geroerd, geld kosten. Het ligt in de be doeling, dat het Werk-Comité zal trachten bijdragen daarvoor te verwerven zoowel van organisaties als van particulieren. Naar de meening van B. en W. behoort de gemeente echter hierin het voorbeeld te geven. Ten deele is dit reeds geschied, door dat wij het comité in het raadhuis bureau- en vergaderruimte ter beschikking stelden. Hiermede kan echter, aldüs B. en W.; niet worden volstaan, doch er zal ook een bij drage moeten worden verleend, welke wij zouden willen zien gesteld op ƒ500. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging, dit bedrag toe te staan. „SCHOOLKINDERVOEDING" In verband met het voorschrift, opge nomen in het Koninklijk besluit van 19 November 1900 geven B. en W. den Raad in overweging aan Gedeputeerde Staten een verslag uit te brengen aangaande de ver strekking van schoolkinderkleeding en -voeding gedurende het jaar 1936, waaraan het volgende is ontleend: Ten behoeve van de Vereeniging School kinderkleeding en Schoolkindervoeding al hier, welke zich het verstrekken van voe ding en kleeding ten doel stelt, werd voor het dienstjaar 1936 uitgetrokken ƒ47.400, terwijl werd uitgekeerd 45.839.24. Aan voeding werden in totaal verstrekt 393160 porties. Ook in 1936 werd tot aanneming van leerlingen niet overgegaan, dan nadat de aanvragen daartoe odor den Armenraad waren onderzocht. Uitgereikt werden 774 jongenshemden, 774 jongensbroeken, 880 jongensblouses, 880 bovenbroeken, 788 meisjeshemden, 788 meisjesbroeken, 822 meisjesjurken, 822 meisjesschorten, 3264 paren kousen, 3607 paren klompen en op medisch advies 483 paren schoenen. De controle op een behoorlijk gebruik van kleedingstukken had ook thans weder re gelmatig plaats. De kosten van het voedsel bedroegen per portie met inbegrip van de kosten van bediening 8.49 cent. Gemiddeld was de grootte van de porties 0.582 liter. Behalve het subsidie van de gemeente ontving de vereeniging aan contributiën 287.25 en aan andere ontvangsten 73.16. Uitgegeven werd ƒ.46.199.65, waarvan voor: voeding ƒ29.756.64, kleeding 12.036.69, uitgaven van allerlei aard als loonen, advertentiën en drukwerken, meu bilair, materialen, enz. 4406.32. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat de voorwaarden bedoeld in artikel 10 van aangehaald Koninklijk besluit behoorlijk werden nageleefd. DE CAPITULANTENVERORDENING. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar te gen goedkeuring van de Capitulantenver- ordening, zooals die door den Raad in zijn zitting van 7 December j.l. is vastgesteld, en zij zou, gelijk zij mededeelen, die goed keuring slechts kunnen hechten aan een Capitulantenverordening, ingericht over eenkomstig het door B. en W. in Ingekomen Stukken No. 223 van 1936 aangeboden ont werp. Mitsdien geven B. en W. den Raad in overweging, zulks met intrekking van het desbetreffend besluit van 7 December 1936, over te gaan tot vaststelling van de veror dening, overeenkomstig het vroeger door B. en W. aangeboden ontwerp Ter toelichting zijn nog medegedeeld, al dus B. en W., dat, indien de Raad hiertoe niet bereid mocht zijn, zij geacht moet wor den de door de wet (art. 179, tweede lid,, der Gemeentewet) van haar gevorderde be paalde medewerking te weigeren, zoodat alsdan, zulks overeenkomstig het bepaalde in art. 151, tweede lid, der Gemeentewet, het College van B. en W. daarin zal moe ten voorzien. Uitvoering leerplichtwet. Volgens artikel 21 van de Leerplichtwet worden de leden van de Commissiën tot Wering van Schoolverzuim benoemd voor den tijd van dire jaren. Aangezien thans zoodanige driejarige pe riode is verstreken, bieden B. en W. den Raad de navolgende aanbevelingen aan en wel voor benoeming van zeven leden van: I. de Noorder-Commissie tot Wering van Schoolverzuim: A. lo. W. Caro, aftre dend lid, 2o. L. Westerman. B. lo. N. v. d. Heuvel, aftredend lid, 2o. J. Wisse. C. lo. A. J. den Holander, aftredend lid, 2o. H. Vink. D. lo. J. H. A. Manders, aftredend lid, 2o. W. P. Melief. E. lo. C. Mulder, af tredend lid, 2o. W. J. Lam an. F. lo. G. J. v. d. Ploeg, aftredend lid, 2o. E. Duyrn. G. lo. W. E. Wolvers, aftredend lid, 2o. D. Prins. n. de Zuider-Commissie tot Wering van Schoolverzuim: A. lo. D. Bosma, aftredend lid, 2o. J. C. van Schaik. B. lo. P. J. M. Hoeks, aftredend lid, 2o. A. H. Winkelmo len. C. lo. A. B. Mulder, aftredend lid, 2o. D. v. d. Most van Spijk. D. lo. J. Schouten Azn., aftredend lid, 2o. J. J. Las. E. lo. N. B. M. Vreeburg, aftredend lid, 2o. Th. A. God- dijn. F. lo. H. v. Woudenberg, aftredend lid, 2o. G. N. Meurs. G. lo. A. A. Wijnno- bel, aftrédend lid, 2o. J. H. de Vries. Ontslag onderwijzeres. Mejuffrouw A. M. de Haan verzoekt om eervol ontslag als onderwijzeres aan de o. L school aan de Duivenbodestraat. Aangezien tegen inwilliging van dat ver zoek bij B. en W. geen bezwaar bestaat, ge ven zij den Raad in overweging aan mej. A. M. de Haan het gevraagd ontslag eervol te verleenen. Verkoop strook grond. Bij raadsbesluit van 4 November 1935 werd aan J. A. Slierings, te Leiden, een strook grond verkocht, gelegen achter de perceelen Voldersgracht Nis 16 en 18. Hoe wel de prijs werd gebaseerd op 10.per M.2 en deze prijs per M.2 ook in het raads besluit werd opgenomen (verhoogd met 70.als aandeel in de kosten van de door de gemeente te maken erfafscheiding) werd overeenstemming bereikt over een totaalprijs van ƒ280.70.350. Hierbij werd dus uitgegaan van een groot te van 28 M.8 Bij de kadastrale opmeting bleek de strook grond echter 32 M.2 groot te zijn, zoodat volgens de letter van het raadsbesluit een koopsom van 320.-f ƒ70.ƒ380 zou zijn verschuldigd. On der deze omstandigheden achten B. en W. aanleiding aanwezig het raadsbesluit als nog zoodanig te wijzigen, dat daarin een totaalprijs van ƒ280.-f ƒ70.-'- wordt vermeld. Huur-verlaging. Van mevrouw de wed. M. H. van Berge HenegouwenJansen, huurster van het perceel Aalmarkt No. 12, is een verzoek om huurvermindering ingekomen. Dit winkel woonhuis werd aan wijlen haar echtgenoot verhuurd bij raadsbesluit van 18 Juni 1934 voor den prijs van 850 per jaar voor het tijdvak van 1 Mei 1934 tot 1 Mei 1939 en verder van jaar tot jaar. Bovendien heeft de Leidsche Belasting- Ophaaldienst om huurverlaging gevraagd. Aan dezen dienst werd bij raadsbesluit van 4 Juni 1932 de benedenverdieping van het perceel Nieuwe Rijn No. 22 van jaar tot jaar verhuurd tegen een huursom van 400 per jaar, terwijl de straatbelasting voor rekening van den huurder is. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat er in deze gevallen aanleiding bestaat den huurprijs met in gang van 1 Mei 1937 te verlagen, t.w. dien van het winkelwoonhuis Aalmarkt No. 12 tot ƒ750.per jaar en dien van de bene denverdieping van het perceel Nieuwe Rijn No. 22 tot 375 per jaar, straatbelasting ad 25.32 inbegrepen. Verhuring grond. Bij raadsbesluit van 9 Augustus 1926 werd aan den bewoner van het perceel Morsch- weg No. 2, den heer A. Meij een strook grond aan den Morschweg verhuurd tegen een jaarlijksche vergoeding van 5.ten einde dezen grond bij zijn tuin te trekken. In verband met het beëindigen van deze verhuring op 1 Mei, heeft de tegenwoor dige eigenaresse, mevrouw de wed. E. HoogeveenAardoom, te Oegstgeest, ver zocht om de huur van de strook grond te mogen voortzetten. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar bestaat. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een groot aantal zaken werden behandeld voor het Leidsche kantongerecht, waarvan de voornaamste hieronder volgen.^ Dronken autobestuurders. L. van T., woonachtig te Haarlemmer meer heeft te Oegstgeest een auto be stuurd terwijl hij ondei zoodanigen invloed van sterken drank verkeerde, dat hij niet in staat geacht kon worden dit motorrij tuig naar behooren te besturen. De gevol gen waren dan ook niet uitgebleven. Ver dachte was recht op een vluchtheuvel aan gereden nabij de halte Pomona. De eerste lichtpaal had hij aangereden en ernstig verbogen om vervolgens de tweede licht paal met zulk een snelheid te raken, dat de top ervan eenige meters ver weg sprong om daarna dwars door de ruiten van een tramtrein der N.Z.H.T.M. op den weg te recht te komen. De auto van verdachte was toen, na nog een boom geraakt te hebben, gekanteld, waarbij verdachte en eenige in zittende vrienden verwondingen opliepen. De politie van Oegstgeest had geconsta teerd, dat verdachte naar drank riekte en wartaal sprak. Een der getuigen verklaarde nog, dat verdachte bij het overbrengen naar het bureau ondersteund moest worden, aan gezien hij zoo onvast ter been was. Ook de dokter, bij wien verdachte verbonden was, had verklaard, dat verdachte stomdronken was geweest. Verdachte zelf gaf toe, dat hij iets ge dronken had, nJ. een glas citroen jenever en twee glazen bier, maar van dronken schap was geen sprake geweest. De ambtenaar achtte het feit zeer ernstig, vooral het door elkaar drinken van ver schillende soorten drank. Eisch ten slotte een hechtenisstraf van 14 dagen met de ont zegging van motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Uitspraak over 8 dagen. De tweede automobilist, aan wien het on der invloed besturen van een auto was ten laste gelegd was J. S. K. te Amsterdam. Deze had op den Stationsweg te Leiden, komende vanaf het parkeerterrein van Zomerzorg zonder dat daértoe eenige aan leiding bestond een mast van het tramnet aangereden. Een brigadier van politie te Leiden had dronkenschap, althans niet vol komen nuchterheid, by verdachte geconsta teerd. Twee andere getuigen evenwel ni. de dokter van de eerste hulp en een taxi- bestuurder verklaarden, dat daarvan geen sprake was geweest. Verdachte gaf toe, dat hij in Zomerzorg drie a vier glazen bier heeft gebruikt, maar dat hij daar absoluut geen last van had ondervonden. De ambtenaar achtte het wettig bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De kantonrechter moest zich met dezen eisch vereenigen, maar zeide nog, dat hij de overtuiging had, dat verdachte niet vol komen nuchter was. Ondeugdelijk vleesch aanwezig gehad. N. M. te N o o r d w ij k e r h o u t heeft in zijn perceel 65 K.G. darmschijfvleesch aan wezig gehad. Het vleesch was door een hulpkeurmeester aangetroffen en deze had geconstateerd, dat het eenigszins riekte, wat het begin van het gewone verschijnsel van bederf is. De chef van den hulpkeur meester, de keurmeester K. te Lisse had het vleesch afgekeurd. Beiden gaven toe, dat het nog niet geheel bedorven was. Eisch 50 subs. 25 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen, rekening houdende met het feit, dat he.t vleesch niet geheel bedorven was maar alleen een afwijking van reuk aanwezig was geweest. Overtreding crisismelkbesluit. Hiervoor moest terecht staan P. B., land bouwer te N o o r d w ij k. Het dochtertje van verdachte was vlak bij het erf van haars vaders woning aangetroffen door een tweetal ambtenaren der landbouwcrisiswet, vergezeld van een veldwachter, toen zij op haar rijwiel eenige busjes melk vervoerde met in totaal een inhoud van 3.5 L. Een bezorg- of andere vergunning was niet aan wezig geweest. Verdachte erkende het feit volmondig, maar zeide gewetensbezwaren te hebben tegen de crisiswetten. Bovendien was zijn dochter hardhandig aangepakt door de controleurs. Een controleur, als getuige ge hoord, bestreed dit laatste en verklaarde, dat de dochter onwillig was geweest wat betreft het verschaffen van eenige gegevens. Wel moest getuige toegeven, dat het meisje gegild had. De ambtenaar achtte het feit bewezen en wees erop, dat verdachte zich niet wil on derwerpen aan de besluiten van den mi nister. Eisch 25 subs. 10 dagen. Mr. Nord Thomson, als verdediger voor verdachte optredend, wilde alleen iets zeg gen over het optreden van de betrokken ambtenaren. Spr. heeft geen bewondering voor het systeem van optreden. De contro leurs hebben op de loer gelegen en heb ben het meisje beetgepakt. Van tactisch standpunt bekeken is dit fout Spr. meent ten slotte, dat deze handelingen in onzen staat niet thuis behooren; daar is Holland te goed voor. Nadat ook verdachte een plei dooi had gehouden, wees de ambtenaar er in zijn repliek op, dat er voor een kanton gerecht niet beslist moet worden of de con troleurs goed of niet goed gehandeld heb ben. Dat moet hun chef uitmaken. Boven dien kunnen zij zich hier voor het kanton gerecht niet verdedigen, terwijl het hier alleen maar gaat over het feit of de overtre ding gepleegd is of niet. De uitspraak werd tenslotte bepaald op 8 dagen. Dure duindoorns. A. S. te Leiden moest verschijnen voor het feit, dat hij zonder toestemming duin doorns heeft gesneden in de duinen te Kat wijk. Dit snyden kwam hem te staan op een eisch van 15 subs. 5 dagen. Uitspraak conform. Geen voorrang verleend aan verkeer van rechts. Verschillende overtreders van dit artikel moesten vervolgens verschijnen voor het hekje. Allereerst Dr. H. H. A. S. te den Haag. Deze heeft als bestuurder van. een auto, terwijl hij bezig was te keeren, nabij de Ambachtsschool te Leiden, niet de gelegenheid gegeven aan een wielrijder om te passeeren, waardoor een aanrijding was ontstaan. Eisch 15 subs. 5 dagen. Uitspraak con- formn. J. ten B. moest terecht staan voor een zelfde overtreding, gepleegd »p het kruis punt CobetstraatFruinlaan te Leiden. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen. G. A. D. te No o r d w ij k e r h o u t een zelfde overtreding n.l. by het uitrijden van een voor verkeer gesloten oprit van het landgoed „De Boekhorst" waardoor een autobus werd aangereden. Eisch 10 subs. 4 dagen. Uitspraak con form. J. v. E. te R ij n s b u r g dito, gepleegd te Katwijk aan den Rijn. Deze verdachte had bovendien nog zonder noodzaak links ge reden, waardoor een tegenligger werd be schadigd voor een bedrag van 28.01 voor welk bedrag de aangeredene zich civiele partij stelde. Eisch 2 X 10 subs. 2x4 dagen met toe wijzing van de gevorderde schade. Uitspraak conform. Verdere verkeersovertredingen. M. v. d. veehandelaar te Oegstgeest heeft te Rijnzaterwoude als bestuurder van een auto getracht een bakfiets in te halen en te passeeren. terwijl tegenliggend ver keer aan kwam. Een tegenliggende auto was aangereden, waarvan de bestuurder zich civiele partij stelde voor een bedrag van 9.—. Na getuigenverhoor was de eisch 20. subs. 8 dagen met toewijzing van de ge vraagde schade van 9.Uitspraak 15 subs. 5 dagen met toewijzing der schade- aanvrage. Op het kruispunt Veurschen Weg te Voorschoten waren twee inwoners van Voorschoten, elk gezeten op een rij wiel, met elkaar in botsing gekomen. De schuldvraag werd voor den kantonrechter uitgemaakt waarbij P. v. W. te Voorschoten het verloor en een boete moest betalen van 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak conform. K. v. B. te Leiden heeft getracht zich met zijn auto in een stilstaande file te drin gen, hoewel hij van te voren wist dat het niet kon. De file stond te wachten op een doorrijteeken van den verkeersagent ge posteerd nabij de Blauwpoortsbrug te Lei den. Deze eigenwijze manier van rijden kwam verdachte te staan op een eisch van 15 subs. 5 dagen. De kantonrechter veroordeel de hem dienovereenkomstig. Bollengeteeld zonder vergunning. J. S. koopman te Noordwijk moest verschijnen, omdat hij zonder vergunning en zonder te zijn aangesloten bij de Neder- landsche Sierteelt Centrale daar ter plaatse vroege tulpen had geteeld. Verdachte heeft nooit een vergunning aangevraagd en zeide, dat hij het voor eigen liefhebberij had ge daan. De oppervlakte was 2 A 90 c.A, ge weest. Eisch 5 subs. 2 dagen. P. v. E., landbouwer te Valkenburg, een zelfde overtreding; alleen betrof het hier een oppervlakte van 918 M2 narcissen. Eisch 4 subs. 2 dagen. C. de B., winkelier te Roelofarend i- v e e n, had het als een soort bijverdienste gedaan. Eisch 4 subs. 2 dagen. C. C., tuinder te Alkemade, een zelfde tenlastelegging n.l. 1563 M2 vroege tulpen. Eisch 5 subs. 2 dagen. In al deze zaken zal de kantonrechter over 8 dagen vonnis wijzen. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Verhuurder van radiumbckers tot 75.— boete veroordeeld. De 30-jarige koopman H. J. van B. heeft zich gisteren voor den kantonrechter mr. Haase te verantwoorden gehad wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De man had „radiumemanatie-apparaten" z.g. radiumbekers aan patiënten verhuurd. Het O.M. had in deze zaak zes getuigen opgeroepen, die door verdachte waren be handeld of bezocht in verband met de ra diumbekers. Hij gaf toe bekers aan enkele getuigen te hebben verhuurd. Een gebruiksaanwij zing had hij er bij gevoegd: het instru ment moest worden gevuld met koud, ge kookt water, na 24 uur moest de patiënt het water opdrinken en dan rust houden. Voor het apparaat ontving verd. 25. huur voor vier weken gebruik. Kantonrechter: Hebt u de patiënten ge garandeerd, dat ze zouden genezen? Geen sprake van, zegt verdachte, dat kan ik niet verzekeren. Radium bouwt het lichaam op, maakt het sterker en doet de ziekte op den duur afnemen. Maar ik ben geen oogenblik als arts opgetreden. Radium is bovendien geen medicijn. Verd. had op 27 October een lezing ge houden in een zaal in de Indische buurt. Ook was dien avond de telepaath Maloitz opgetreden; hij had het een en ander over radiumuitstraling verteld. Verdachte had daarna gesproken over de functie van de organen en klieren. Alleen radiumenergie zou volgens verd. in staat zijn de cellen te versterken en op te bouwen. Verd. stelde zich gaarne beschikbaar om het publiek, dat zijn lezing bijwoonde, nader in te lichten. Op de strooibiljetten stond o.a.i „wat vroeger niet genezen kon worden, kan te genwoordig worden hersteld". Dien avond hadden ongeveer 40 perso nen zich aangemeld voor een nader ge sprek met verdachte. De agent, die proces-verbaal had opge maakt en die de lezing van verd. had bij gewoond en daarvan verslag had gemaakt, bleef er bij dat verd. gezegd had, dat sui kerziekte geheel verkeerd wordt behan deld door de doktoren. Verd. ontkende dit met klem. Dr. Heyermans, directeur van den G.G. en G.D. uit zich nog krasser: „het aanprij zen van de radiumbekers voor de gene zing van verschillende ziekten is bedrog en oplichterij en bovendien gevaarlijk". De ambtenaar van het O.M. zeide in zijn requisitoir dat verd. het publiek op een dwaalspoor brengt door het aanprijzen van de gevaarlijke radiumbekers. Het ge bruik door leeken is niet verantwoord. Verd. heeft zonder noodzaak genees kundige hulp verleend. Spr. vordert, ge zien de ernst van de feiten, 150 boete, subs, twee maanden hechtenis. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en achtte het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst buiten noodzaak bewezen. Spr. veroordeelde hem tot f 75 boete subs. 75 dagen hechtenis. BELEEDIGING VAN MINISTER VAN SCHAIK? De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen inzake een beroep van A. J. M.. lei der van het Nederlandsch volksfascisme, wonende te Oisterwijk tegen een arrest van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij verd. wegens beleediging van mi nister Van Schaik in het blad Zwart Front is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand. Op grond van onvoldoende motiveering van het arrest heeft de Hooge Raad dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's—Gravenhage.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14