Een benauwde Oranje- zege op de Belgen EEN 1-0 REVANCHE VOOR DE NEDERLAAG IN ANTWERPEN De Hollandsche middenlinie aan het aftakelen MAANDAG 3 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Rotterdam heeft zijn HollandBelgië- wedstrjjd terug en die terugkeer dat mag en moet onomwonden gezegd worden .zal geen onverdeeld genoegen gebracht hebben. 't Is waar, er is gewonnen en al was het een Pyrrhus-overwinning, de internatio nale inzet van het Feyenoordstadion heeft toch een zege opgeleverd. Over die zege echter later. Het onverdeeld genoegen sproot voort uit het feit, dat het voor Rotterdam een experiment betrof, om het verkeer te ver werken. En dat experiment is slechts ten deele gelukt. Ten onrechte echter werd voor deze verkeersregeling een vergelijking ge maakt met Amsterdam. Die vergelijking gaat ten eenen male mank. In de eerste plaats toch heeft Am sterdam nimmer zooveel toeschouwers te verwerken gehad. Het verschil be draagt toch altijd nog 25.000 toe- schoüwers. Zooveel meer dus dan het te Amsterdam te verwerken aantal. Ten tweede is de toevoer van het verkeer vanuit Rotterdam na de Maas bruggen slechts van één zijde mogelijk. Maar tenslotte en nu rijst de vraag, of dit een fout is door de te geringe ruimte van het parkeerterrein liep het verkeer tenslotte mis en zoo kwamen er vele toeschouwers veel te laat bij den wedstrijd. .Jat dit geen aangename kennismaking met het Feyen oord-stadion is geweest, geven we toe, maar daar staat naast, dat het toch ook weer de laatkomers zijn ge weest, die hiervan de dupe waren. Nu de vraag of het een fout in de orga nisatie is geweest. Op het oogenblik staan ons nog geen cijfers ten dienste en dienen we af te wachten de beantwoording van de vraag, hoeveel auto's het parkeerterrein want daar liep het fout kan bevatten. Daarvan hangt het af, of er zooveel meer auto's zijn geweest dan het aantal beschikbare plaatsen of dat het aantal auto's zoo onverwacht groot is geweest, dat hiermede geen reke ning gehouden kon worden. Bovendien en hier schuilt de fout bij de automobilisten zelf weer de auto bezitters bleven veel te lang in de stad „plakken". Daardoor werd de drukte in het laatste uur zoo groot, dat het vervoer niet meer te verwerken was. Aanvankelijk ging het goed. Het tramverkeer, dat door de Posthoornsteeg gelegd werd, vlotte uitste kend. Ook het autoverkeer, dat via den Westzeedijk geleid werd liep daar uitste kend zoolang in dikke rijen naar de Maas bruggen werd gestoomd. Daar slonken de cikke rijen echter tot één rij en de rest laat zich raden. Toen vele automobilisten aldus omstreeks half drie het Stadion in het zicht kregen, viel het niet te verwonderen, dat zij niet naar het parkeerterrein doorgereden zijn en den weg daarheen in beslag namen. Of er werkelijk geen plaats meer geweest zou zijn, indien alles ordelijk geregeld had kunnen worden, weten we niet. Intusschen staat dit wel vrij zeker vast: het Feyenoord-stadion zal eerst dan goed te bereiken zijn, indien de Maastunnel de beide oevers zal verbinden. Moge het: „hoe lang nog" niet te lang op zich laten wach ten. Na den wedstrijd verliep alles vrij vlot. Maar nu kwamen de tramreizigers, velen althans, in nood. Want toen de tramvoor- raad, welke bij het Stadion was opgesteld, uitgeput was, duurde het kwartieren aleer nieuwe tramwagens de laatste honderden passagiers kwamen halen De regeling per spcor was uitstekend. Over de nieuwe aanwinst van het Station Zuid niets dan lof. De duizenden, die hier rechtstreeks werden afgezet, hebben ner gens over te klagen gehad. Thans de revanche van de nederlaag in t werpen. Oranje heeft het seizoen besloten met ••en zege op de gevreesde Belgen, maar nder te zeggen, dat het Pyhhrus- /inning is geweest, zal ieder toch BAKHUYS. die gisteren niet op dreef kon komen. moeten toegeven, dat het een weinig overtuigde overwinning is geworden. We willen niet zeggen, dat de Belgen een overwinning verdiend hadden, hoewel zij het grootste gedeelte van den wedstrijd in de meerderheid zijn geweest en door tech nisch en tactisch spel veel voortreffelijker spel te zien gaven, maar een gelijk spel zou een betere verhouding zijn geweest. Daar zal gisteren geen der Hollandsche toeschouwers trotsch zijn geweest op deze overwinning, geen zal er ten volle bevre digd zijn geweest door het vertoonde spel der Oranjemannen. Het Nederlandsch elftal raakt over zijn roem heen, dat is onze conclusie van de in dit seizcen gespeelde wed strijden. Het elftal zal ongetwijfeld nog wel tot goede dingen in staat zijn, maar het ver toont teveel zwakke plekken om het te brengen tot de hoogte van 1935 en 1936. Of sommige spelers te oud worden of yrel, dat zij overtraind zijn, anderen zullen dit beter kunnen beoordeelen dan wij, maar wij zijn er van overtuigd, dat het Oranje-elftal er het volgend seizoen voor een tamelijk groote deel anders uit zal zien! Speciaal geldt dit wel voor de midden linie, waar Anderiessen en van Heel op hun „laatste beenen" loopen. Wat zij gis termiddag weer hebben laten zien, sterkt ons in onze meening, dat er toch zeker ge lijkwaardige spelers rondloopen, die daar naast over jeugdig enthousiasme en jeug dige kracht beschikken. Dan een nieuwe kracht op de linksbuitenplaats voor v. Nel len, die zijn afscheidswedstrijd speelde en.... het Nederlandsche elftal kan weer met frisschen moed aar den slag. Deze 10 revanche op de Belgen zal o.i. evenmin een grootschen indruk achterlaten als de wedstrijd in Antwerpen. Daarvoor werden er teveel fouten gemaakt, fouten zoowel van Belgische als van Hollandsche zijde. Bij de Belgen was het opnieuw de fout van dat oneindig ver doorgevoerd samen spel zonder schot, bij de Oranjehemden de foutieve opstelling van de middenlinie, die teveel naar achteren teruggetrokken onmogelijk een goeden aanval kon opbou wen. Die twee factoren deden de aanvallen van beide zijden doodloopen, zij waren oorzaak, dat er geen enthousiasme van het spel uitging, dat er geen geestdrift was bij de Hollandsche spelers en bij het Holland sche publiek, dat zich anders toch wel weren kan, maar nu niet tot vuur kon komen, omdat de prikkel ertoe ontbrak. Dat Bakhuys niet op volle kracht kon spelen, schijnt hieraan ook wel niet vreemd te zijn geweest. Hij scheen in het begin van den wedstrijd een trap tegen een enkel ge had te hebben, waarvan hij nogal hinder ondervond. Doordat Vente en Simt nogal actief waren werd de indruk gevestigd, dat Bakhuys het „op z'n slofjes" afdeed, doch toen hij in de tweede helft 15 minuten voor het einde opnieuw en even later voor de tweede maal geraakt werd, moest hij het veld verlaten. Van invloed op het eindre sultaat was dit niet, want de verdediging van Oranje wist gelukkig stand te houden. Voor de Belgen, die toch eindelijk wel eens zullen inzien, dat zij ook schutters in de voorhoede noodig hebben, is deze wed- -*rijd weer een les in -lie richting geweest. ANDERIESSEN en VAN NELLEN, die hun voetballersloopbaan besloten met een overwinning. VAN HEEL, die aardig op retour is. Het verkeer naar het Stadion vastgeloopen Het verloop van den wedstrijd Het Feyenoordstadion, zich koesterend in de zomersche voorjaarszon, bood reeds vroeg op den middag een vroolijken en le- vendigen aanblik. De groote drukte, het geroezemoes en gezoek naar plaatsen op de machtige tri bunes begon echter eerst tegen een uur of twee. Langzaam vulde het stadion zich doch om half drie, het officieele aanvangs- uur, waren nog op geen stukken na alle plaatsen bezet. Later zou blijken, dat het verkeer buiten het stadion hopeloos was vastgeloopen en dat vele honderden toe schouwers eerst tegen een uur of drie het stadion bereikten. Mogelijk was daarmede rekening gehou den, want eerst om twintig minuten voor drie kwamen de elftallen op het veld, lui de toegejuicht door het groote legioen op de tribunes. Feyenoord-juniores vormden de eerewacht, terwijl de volksliederen ge speeld werden door het muziekgezelschap van de Steenkolen Handels Vereeniging. Om kwart voor drie stellen zich onder leiding van den Engelschen scheidsrechter C. E. Argent de volgende ploegen op: De Belgische aanvoerder Stijnen heeft den toss gewonnen, Bakhuys trapt dus af. De eerste aanval is echter gericht op het Hollandsche doel. Caldenhove, zich natuur lijk herinnerend de eerste minuut van den wedstrijd in Antwerpen, die België reeds direct een doelpunt opleverde, is een ge waarschuwd man en zonder veel moeite slaagt hij er dan ook in dezen eersten storm loop te onderbreken. Ook onze voorhoede zit er reeds direct in de eerste minuten vinnig op, doch evenals de energieke po gingen der Belgen, loopen ook de Neder landsche aanvallen aanvankelijk op niets uit. De Belgische vleugelspelers, van wie vooral Buyle zich in het begin van den wedstrijd onderscheidt, evenals van Nellen en Wels aan den anderen kant, zetten her haalde malen goed en scherp voor den doel- mond, doch in den regel zijn him voorzet ten te scherp en te hard en zijn ze reeds naast en achter het doel geschoten, voor dat een der binnenspelers gelegenheid heeft gekregen den bal te bemachtigen. Herhaalde malen combineert onze rechter vleugel VenteWels door de achterhoede heen, de voorzetten van den kleinen Gorku- mer worden door ons binnen trio ook wel goed opgevangen, doch voorloopig worden Bakhuys en Smit nog geen vrije schiet kansen gegeven. Door him goede opstelling en met den voortreffelijken steun van de middenlinie weten de Belgische backs ge vaarlijke situaties voor hun doel te voor komen. Aan den anderen kant zien we Voorhoof en Braine eenige malen over en naast het doel schieten. Vijf minuten zijn er gespeeld, wanneer de Belgen hun eerste hoekschop krijgen te nemen. v. d. Eijnde schiet evenwel achter het doel. Anderiesen en van Heel probee- ren telkens Bakhuys aan het werk te zet ten, echter blijven hun pogingen zonder succes, want hoewel Bakhuys oogen- schijnlijk niet extra bewaakt wordt, zitten hem niettemin 2 of 3 Belgen op den huid, wanneer hij den bal in het bezit krijgt. Onze midvoor blijkt bovendien niet geheel fit te zijn, want onophoudelijk trekt hij met het linkerbeen, waaraan een botsing voor den Belgischen doelmond in een der eerste minuten van den wedstrijd wel niet vreemd zal zijn. In de volgende minuten ontwikkelt zich een snel en afwisselend veldspel, waarbij de beide doelen slechts bij uitzondering in gevaar komen, zoodat Halle en Badjou der ook maar een keer handelend te moeten optreden. Tien minuten zijn er gespeeld, wanneer het Belgisch doel voor de eerste maal in groot gevaar komt. Anderiessen heeft met een keurige lange pass Wels aan het werk gezet en een prachtige voorzet volgt. Van Nellen, die is toegeloopen, kopt, doch ra kelings over de lat verdwijnt de bal achter het Belgisch doel. De Belgische aanvallen, hoewel zeker niet minder talrijk, leveren weinig gevaar op, omdat de Belgische voor hoede veel te lang combineert en dus veel te lang wacht met schieten, waardoor Wil- ders en Caldenhove steeds weer de gele genheid krijgen tijdig in te grijpen en weg te werken, of fouten te herstellen. Gevaar lijker zijn en blijven daarentegen de aan vallen der Oranjehemden, die met' goed opengehouden aanvalsspel de verdediging der Belgen trachten te passeeren. Een aan val over rechts, gevolgd door een prachti- gen voorzet van van Nellen, wordt besloten met een keihard schot van Vente. Via de lat verdwijnt de bal hoog over het doel in het publiek. Joop van Nellen probeert het eens op zn' eentje. Na een keurigen soloren gaat zijn schot rakelings naast. Ook aan den anderen kant noteeren we enkele goede en gevaarlijke aanvallen. Voorhoof schiet op een gegeven moment tegen een been van Caldenhove, waarna de terugspringende bal door Braine wordt naast geschoten. Ook dat was pech, want was de van dichtbij ge schoten bal goed gericht geweest, Halle had er niets aan kunnen houden. Langza merhand wordt de strijd enthousiaster en vinniger. Vein eenig overdreven forsch of ruw spel is echter absoluut geen sprake. Vente geeft Holland de leiding. Wanneer 23 minuten zijn gespeeld, krijgt Vente zijn groote kans, welke hij dan ook dankbaar benut. Smit, die als steeds ver naar achte ren gekomen is, heeft den bal keurig doorgegeven naar Bakhuys. Zwaar ge hinderd door een *t wee tal Belgen kan onze midvoor zelf onmogelijk uit de voeten komen, maar niettemin ziet hij toch nog kans om den bal met een mooien omhaal door te geven naar den vrijstaanden Vente, die met een keuri gen kopbal via de paal doelpunt (10). Nederland heeft dus de leiding ge nomen. Daverend toegejuicht door de geestdrif tige toeschouwers op de hooge tribunes, die hun wensch in vervulling zien gaan, zijn de Oranjehemden in de volgende minuten overwegend in den aanval. De Belgische achterhoede weet evenwel door haar uit stekende opstelling gevaarlijke situaties te voorkomen. De tweede corner op het Hollandsche doel wordt genomen na bijna 30 minuten. Ook deze hoekschop levert niets op. Voorhoof schiet naast. In het laatste kwartier voor de rust komen de Belgen weer iets meer in den aanval, doch zoolang de spelers hun overigens fraai uitgevoerd korte spel hand haven en als het ware door de Nederland sche achterhoede probeeren te wandelen, zoolang is er voor hen heel geringe kans op succes. Vooral Caldenhove valt op door zijn uitmuntend wegwerken en ook Wilders brengt in talloos vele moeilijke situaties reddihg. Vermelding verdient een vliegend schot van Braine, van waaruit de bal van den paal in het veld terugspringt en dat voor Halle ontegenzeggelijk absoluut onhoud baar geweest zou zijn wanneer het iets min der scherp gericht geweest zou zijn. Ver melding verdient ook een keurige kopbal van Voorhoof, door Halle met moeite uit het doel gestompt en door Caldenhove weg gewerkt. Het Belgische overwicht eindigt kort voor de rust, wanneer onze middenlinie er ein delijk in slaagt het spel te verplaatsen. Wel doen Bakhuys en Smit nog enkele ener gieke pogingen om den voorsprong te ver- grooten, doch wanneer de heer Argent voor rust heeft gefloten, is in den stand nog steeds geen wijziging gekomen en leidt Nederland nog steeds met 10. De tweede helft. Ook de tweede helft begint met een Bel gisch offensief, dat evenwel op niets uit loopt. Voor moeilijke, doch niet harde schoten moet Halle eenige malen handelend optreden. Veel moeite kost hem dat ove rigens niet. Een op en neergaand spel volgt, waarbij de Belgen weliswaar indi vidueel een voortreffelijke partij voetbal Bakhuys, die kort voor het «inde van den wedstrijd Nederland België wegens een enkel blessure den strijd moest opgeven, volgt vanachter de lijnen het spelverloop Nederland HALLE WILDERS CALDENHOVE B. PAAUWE ANDERIESEN VAN HEEL (aanv.) WELS VENTE BAKHUYS SMIT VAN NELLEN Scheidsrechter C. E. ARGENT (Engeland) VAN DEN EYNDE BRAINE CAPELLE VOORHOOF BUYLE DE WINTER STIJNEN (aanv.) DALEM JOACIM PAVERICK België BADJOU

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5