28ste Jaargang MAANDAG 3 MEI 1937 No. 8714 S)e £clcboKc(5oii^<Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Joannes Petrus Huibers, DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL Bisschop van Haarlem Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN HEERI Dierbare Diocesanen. Wederom komen Wij tot U met een bede om milddadige hulp voor de aflosing der schuld van de noodlijdende parochies van ons Bisdom. Op Zondag 9 Mei zal in alle kerken onder alle H.H. Missen voor dat doel de halfjaarlijksche collecte gehouden wor den. Men zegt: de tijd is zoo ongunstig. Er wordt zoo weinig verdiend en zooveel ge vraagd. Maar wij, Uw Bisschop en Uw Herder, Wij durven zeggen: voor ons Katholieken, voor ons, kinderen Gods, is iedere tijd goed en is deze tjjd zelfs bij uitstek gunstig. Welk een bijzondere gelegenheid wordt ons geschonken om geheel onbaatzuchtig dat eerste gbod te vervullen: Gij zult den Heer Uw God liefhebben uit geheel uw hart en uit al uwe krachten. Meer dan ooit wordt in onze dagen de liefde Gods gekwetst en beleedigd. Ja, zelfs de haat tegen God wordt stelselma tig aangekweekt. Zijn huis wordt onthei ligd en verwoest. Vele zielen worden hem ontrukt. En, wat in onzen tijd ook heel verschrikkelijk is velen hebben hun vertrouwen in zijn Voorzienigheid ver loren en geven zich over aan verfoeilijke practijken die Hem diep grieven, en ver trouwen alleen op hun geld en hun ver nuft. Maar wij, kinderen Gods, wij zullen die smaad herstellen. Wij zullen Hem toonen, dat we Hem liefhebben, meer dan wat wij bezitten, ook al beproeft Hij ons nog zoo zwaar. Wij zullen ons vertrouwen stel len niet op ons geld en ons goed maar op Hem, die onze Vader is, die onze goede wer ken ziet en zijn kinderen zegent. Wij zul len zijn huis in stand houden en Hem onze liefde toonen, al kost het ons nog zoo veel. Daar is nog meer. Ook de onderlinge haat van mensch tegen mensch wordt aan gewakkerd als nooit te voren en groeit met den dag. De massa wordt opgezweept te gen de bezitters, waarvan zij meent, dat die gelukkiger zijn, en een brandende drift om macht en om geld dreigt de volkeren te verscheuren. Wij, kinderen Gods, zullen nu vooral ons het woord herinneren, dat onze Heer Jezus sprak bij het laatste Avondmaal: Dit is „mijn" gebod, dat gij elkander liefhebt, zooals Ik u heb liefgehad. Welnu, wij zullen elkander die liefde be- toonen: wij zullen geven, om niet, en vrij willig, ook van ons schaarsch bezit. Wij zul len de schulden betalen, die anderen ge maakt hebben al deden ze dit dan ook ter goeder trouw wij zullen te hulp ko men aan menschen, die schade leden, wij zullen den nood verlichten van hen, die wij niet eens kennen met geen ander doel dan om onze liefde te toonen aan on zen Heer Jezus Christus en om Zijn gebod te volbrengen en om Zijn voorbeeld te vol gen. Is dit geen schoon werk van Christelijke liefde en is deze tijd daartoe niet bij uit stek geschikt? Dierbare Diocesanen, Wij weten nu reeds wat uw antwoord op deze smeekbede wezen zal.... een milde gift a.s. Zondag voor de arme kerken van ons Bisdom. En Wij zullen den goeden God danken, dat ge niet moede wordt het goede te doen, als echte kinderen Gods. Wij smeeken Hem, dat Zijn Zegen in de ruimte mate moge nederdalen over U en de Uwen en dat de Allerheiligste Moeder des Heeren U, die ook hare kinderen zijt, voortdurend haar machtigen bijstand doet gevoelen, opdat ge voor uw goede werken honderdvoudige belooning vindt in tijd en eeuwigheid. En zal dit, Ons herderlijk schrijven op Zondag 2 Mei a.s. in alle Kerken en in de Kapellen, warover een Rector is aange steld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen, Gegeven te Haarlem 17 April 1937. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie: H. W. AGTEROF, Secretaris. „Het wordt angstig" „Het wordt angstig", schrijft de (lib.) „Avondpost" boven een artikeltje: „Wij be ginnen, langzamerhand, een beetje bezorgd te worden voor den toestand van hen, die in het dagblad der N.S.B. schrijven". Ja inderdaad is er aanleiding, om zich eenigermate ongerust te maken over den geestestoestand van scribenten in het offi- cieele orgaan der N.S.B. Is u het niet met ons eens? Wie niet? Och kom, wij durven een enquête aan, dat geen tien van allen, die dit blad lezen, ons in een onderteekend schrijven (naam blijft geheim!) kunnen mededeelen, dat zij niet van meening zijn, dat in de organen der N.S.B. meermalen daverende nonsens wordt geschreven! Wij wezen Vrijdag op een citaat in een artikel van het „Nationaal Dagblad", waar in geschreven wordt over den Germaan, die naar de grafheuvels zijner vaderen gaat en daar zweert. De nieuwste nieu wigheid is, dat wij, Nederlanders, ons Ger manen noemen! Nu weer iets in het nummer van het „Nationale Dagblad", dat op dien zelfden Vrijdag verscheen. Men leze. Hoe komt het, dat de Oranjezon onze wolken niet doorboort? Vanwaar dan toch de mist, die over onze lan den hangt als een zware sluier? Van waar de sombere ,rek op menig ge laat? Is dan onze Oranjeliefde niet echt? Zijn wij dan zoo vergramd, dat wij niet deelen kunnen in de vreugde en de vroolijkheid, die toch ook ons deel mag zijn? Of is er wat an ders? Iets, dat zich niet uitspreken laat? Iets, dat onze keel dichtknijpt, nog vóór het Oranjelied over onze lip pen komt? Hebben dan de pessimis ten altijd gelijk in deze wereld? Is dan alle licht valsch en is alleen de don kerheid echt? Zeg mij dan toch, o wachter: „Wat is er van den nacht?" Is het dan eeuwig nacht voor Neer- land's volk?" Deze daverende nonsens staat op de eerste pagina van het blad. En dan leest men, als men dit bladzijde omslaat: De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana is vandaag overal in den lan de met opgewektheid gevierd. In vele steden en dorpen hebben Oranje-co- mité's en Oranjevereenigingen zich verdienstellijk gemaakt met het orga- niseeren van volks- en kinderfeesten, terwijl in bijna alle plaatsen optochten georganiseerd werden. Wat zegt men van zulke rammelende woorden en Rammelende gedachten. En wat zegt ge er van, als in het maand blad „Vorming", onder redactie van ds. Van Duyl, het afnemen van den hoed „een" slavengebaar" wordt genoemd maar den Hitlergroet „een goddelijk gebaar." Neen zóó zal men het Nederlandsche volk niet trekken! Dat is onzê besliste overtuiging. GEDWONGEN LID TE WORDEN VAN DE NAT. SOC. PARTIJ. DANZIG, 3 Mei (A.N.P.). Gedek, de socialistische afgevaardigde in den Land dag van Danzig, die kort geleden werd ge arresteerd en eerst werd vrijgelaten, na dat hij een verklaring had onderteekend, dat hij lid van de nat.-soc. partij was ge worden, heeft den voorzitter van den landdag een schrijven gezonden, waarin hij verklaart, af te treden als lid van den landdag. De verklaring, dat hij lid is ge worden van de nat. soc. partij is hem met geweld ontrukt. PROTEST VAN FRANCO TEGEN DE EVACUATIE VAN BILBAO. LONDEN, 3 Mei. (A.N.P.) De regee ring van Franco heeft naar de Engelsche bladen melden, bij de Britsche ambassade te Hendaye geprotesteerd tegen de be slissing van de Britsche regeering om te helpen bij de evacuatie van de vrouwen en kinderen uit Bilbao. Dit protest tegen een zuiver menschlievend optreden heeft op het ministerie van buitenlandsche za ken een onaangenamen indruk gemaakt. Engelsch stoomschip gezonken. Na aanvaring in den mist Slechts vier geredden, tien op varenden verdronken Omstreeks 3.50 uur Ned. tijd in den nacht van Zaterdag op Zondag is op 8 of 9 mijl ten Westen van het lichtschip „Noord- hinder" het Engelsche s.s. „Alecto" dat 919 ton meet en met een lading stukgoederen op weg was van Swanzea naar Rotterdam, in aanvaring gekomen met het Zuid-Slavi sche s.s. „Plavnik". De aanvaring geschied de in een dichten mist en de „Alecto" werd zoo ernstig geramd, dat het schip binnen vijf minuten zonk. Tien opvarenden, die zich ter ruste hadden gelegd, zijn waar schijnlijk om het leven gekomen. De eerste stuurman kon op de „Plav nik" overspringen, doch de eerste machi nist en twee matrozen, die er nog in ge slaagd waren aan dek te komen, geraakten te water. Na ongeveer een half uur te heb ben rondgezwommen, werden deze drie mannen opgepikt door sloepen van het Zuid-Slavische schip. De „Plavnik" had slechts lichte schade aan den voorsteven bekomen en men had. onmiddellijk twee sloepen uitgezet om naar eventueele dren kelingen te zoeken. Toen de mist optrok, werd dit zoeken gestaakt, daar er van schip of opvarenden niets te bespeuren was. De „Plavnik", is doorgevaren naar Vlissingen, waar het omstreeks drie uur in den middag aankwam. Wjj hebben ons onmiddellijk aan boord van het schip begeven en vernomen, dat de oorzaak van de ramp in den zwaren mist gezocht moet worden. De geredden, de eerste stuurman, May uit Bristol, de eerste machinist White uit Bristol, en de matrozen Andersen en Yates, beiden uit Swansea, waren vol lof over de goede zor gen der Zuid-Slavische bemanning. De eer ste machinist was, vóór hij in het water te recht kwam, nog bekneld geraakt, zoodat hij hevige pijnen had geleden. Niettemin had hij zich een half uur lang boven water kunnen houden en bij aankomst in Vlis singen was hij reeds e^n heel stuk opge knapt. De beide schepen hebben elkaar bij de voorstevens geraakt, waarbij de „Plavnik" aan stuurboordzijde en de „Aiecto" aan bak boordzijde werden getroffen. De geredden zijn in een hotel onder dak gebracht. De machinist, die over in wendige pijnen klaagde, is door dokter Krul onderzocht, doch opneming in een ziekenhuis achtte deze niet noodig. De over levenden staan thans opder de hoede van den Engelschen consul. De tien opvarenden van de „Alecto", die het leven bij de ramp hebben verloren, zijn de kapitein Austin, gehuwd, wonende te Swansea, de tweede stuurman Ellis, gehuwd te Liverpool, de tweede machinist Bright, gehuwd, Bristol, de kok Wixon, Bristol, de matroos Neilson, gehuwd, Swansea, de ma troos Harris, ongehuwd, Swansea, de sto ker Smith, weduwnaar, Bristol, en drie kleurlingen Engelsche onderdanen: de don keyman Skaley, gehuwd, Bristol, de stoker Patnely, gehuwd, Bristol en de stoker Char les, ongehuwd, Swansea. De „Plavnik" welke met een lading co kes op weg was van Rotterdam naar Du- brovnik, zal waarschijnlijk naar Antwer pen doorstoomen om daar gerepareerd te worden. Kapitein is de heer Schnoutz. Omtrent de bemanning van de „Alecto" kan nog worden gemeld, dat de eerste stuurman en de twee matrozen vanuit Vlissingen "naar Hoek van Holland zijn vertrokken, waarvan zij nog hedennacht zullen doorgaan naar Harwich. De eerste machinist moet op doktersadvies het bed houden. Hij ligt in het hotel „Goes" te Vlissingen. Zijn toestand is bevredigend. Waarschijnlijk zal hij morgen naar Enge land oversteken. De „Plavnik" wacht op de reede van Vlissingen op nadere orders. Prinses en Prins naar Indië BATAVIA, 3 Mei. In een interview met Aneta heeft de oud-Gouverneur-Generaal Graaf van Lim burg Stirum, die een reis maakt door Ne- derlandsch Indië, verklaard, dat het voor nemen tot een bezoek van het Prinselijk paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijdstip, waarop dit bezoek gebracht zal worden. De wereld in vogelvlucht De 1-Mei-viering, die overal rustig is verloopen, heeft in Duitschland twee rede voeringen van Hitier te hooren gegeven, één in het Olympisch Stadion voor de jeugd en één in den Lustgarten te Berlijn. In beide redevoeringen heeft Hitier te ken nen gegeven, dat hij er niet aan £enkt om te wijken voor de actie van de Katholieke Kerk tegen de geleidelijke invoering van de gemeenschapsschool. Met zooveel woor den kondigde hij onder het applaus van tienduizenden aan, dat hij de Kerk zou nopen haar werkzaamheid te beperken tot de eigenlijke zielzorg en er zich van te ont houden in herderlijke brieven en pauselijke encyclieken zich bezig te houden met din gen, welke volgens de nationaal-socialisti- sche opvatting staatszaken zijn. Ook verzuimde hij niet toespelingen te maken op de processen, die tegen katholie ke geestelijken aan den gang zijn en die de Duitsche regeering wil gebruiken als pressie-middel. In het gewone leven noemt men dat chantage. In Japan, waar zooals men* weet, de re geering met het leger achter zich, den laat- sten tijd onrustbarende dictatoriale neigin gen vertoonde, heeft de uitslag van de ge houden parlementaire verkiezingen aange toond, dat het Japansche volk daar niet van gediend is. De regeering heeft een gevoelige nederlaag geleden. De actie van het leger, dat streeft naar een militaire dictatuur en een „krachtiger" optreden tegenover Rus land en China, heeft blijkens dezen verkie zingsuitslag niet de goedkeuring van het volk, dat van zijn parlement geen paskwil gemaakt wil zien. Voorloopig zal de regee ring wel aanblijven, om ad te groote schok ken in het politieke leven van Japan te voorkomen, maar over eenige maanden verwacht men, dat deze regeering zal af treden, zoodra de toestand zal zijn opge klaard. De stakingsziekte in Amerika heeft nu ook Hollywood aangetast. Het technisch personeel van de studio's heeft het werk reeds neergelegd en waarschijnlijk zullen wij het straks nog beleven, dat ook de „sterren" gaan staken. WOL UIT ONDERMELK De bereiding in Nederland Een consortium is gevormd tusschen de Snia Viscosa te Milaan, comm. Antonio Fer- retti te Milaan (de uitvinder van „Lani tal"), N.V. „Lyempf" te Leeuwarden en de N.V. Leo de Winter en Co. te Amsterdam, met het doel de bereiding van textiel- caseine in West-Europa, alsmede de fabri catie van „Lanital" in Nederland door te voeren. De beide laatste firma's zijn reeds met de algemeene voorbereiding begonnen. De bedoeling is bij de uitvoering in de eerste plaats de Nederlandsche zuivelin- industrie ten volle de gelegenheid te geven zooveel mogelijk grondstoffen voor de „Lanital" te leveren, tot welk doel reeds contact is gezocht met en de medewerking is verkregen van eenige belangrijke, zoowel coöperatieve als particuliere, zuivelfabrie ken. Waar de afzet van zeer belangrijke hoe veelheden textiel-caseme reeds verzekerd is, zal deze nieuwe industrie de oplossing kunnen zijn voor vele moeilijkheden, waar onder onze zuivelindustrie gebukt gaat. In het bjj zonder vanwege het feit, dat er in de laatste jaren zoovele afzetgebieden voor onze zuivel- en melkproducten verloren zijn Van een en ander is reeds mededeel ing gedaan aan de Nederlandsche re geer in gs- autoriteiten. Met de fabricatie van „Lanital" zal hier te lande worden begonnen, zoodra de grond- stoffenvoorziening (caseine, dus ondermelk) voldoende is EINDELIJK BOLLENZONDAG. Deze Zondag is eindelijk de lang verbei de bollenzondag geworden. Ondanks de voorspeling van de Bilt in het avondweer bericht van Zaterdag, dat de vooruitzich ten onzeker waren, straalde den geheelen dag de zon uit een diepblauwe lucht en ve le duizenden automobilisten en wielrijders, die wekenlang op mooi weer hebben ge wacht, waren er gisteren op uitgetrokken om hun traditioneele tocht langs de bollen velden te maken. Hoewel het wat laat in VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z.H. de Paus is in zijn zomerresidentie aangekomen. (2de blad). Hitier geeft niet toe in den Kerk strijd. (2de blad). De staking van de Londensche autobus sen. (2de blad). De Japansche regeering lijdt een ernstige nederlaag. (2de blad). Hollywood staakt. (2de blad). Het offensief in Baskenland hervat. (2de blad). BINNENLAND. Prins en Prinses hebben het voornemen, Indië te bezoeken. (1ste blad). Vandaag heeft de candidaatstelling voor de Eerste Kamer plaats gehad. (3de blad). Het Engelsche s.s. „Alecto" door Joego- Slavisch schip op de Noordzee aangeva ren en gezonken, waarbij tien personen verdronken. (1ste blad). Bij Roermond is een kano omgeslagen, waarbij een der inzittenden verdronk. (Gem. Ber., 4de blad). Auto bij Maasniel tegen een boom ge reden, waardoor een der inzittenden werd gedood en drie gewond. (Gem. Ber., 4de blad). Op den onhewaakten overweg bij Sloch- teren werd een autobus door een trein ge grepen. (Gem. Ber., 4de blad). De bereiding in Nederland van wol uit ondermelk. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Het Ned. elftal nam gisteren revanche voor de nederlaag te Antwerpen, doch de 10 zege was wel heel weinig overtuigend. Weinig succes in de steden- wedstrijden met de Belgen. De eind strijd om den Engelschen voetbalbeker door Sunderland gewonnen. Duitschland be haalde een 1—0 zege op Zwitserland. (2de blad). ZEILEN: De inzet van het zeilseizoen op de Kaag. (2de blad) ZWEMMEN: Nieuw werelrrecord 500 M. schoolslag van Inge Soerensen. (d2 beblad). LAWNTENNIS: De davisbekerwedstrijd tegen Zuid-Afrika met 50 door Neder land verloren. (2de blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: De kerkvervolging in Duitschland. Pu blicatie van een vertrouwelijk document. (lste blad). den tijd is geworden en de bloeiperiode van narcissen en hyacinthen feitelijk reeds bij na voorbij is, viel er toch nog veel te genie ten van de rijke kleurschakeerinfg der tul pen, nu die wel op haar mooist zijn. Den geheelen dag is het in Haarlem en de bollenstreek bijzonder druk geweest, Er waren veel auto's uit t' buitenland, zelfs uit Amerika, waarschijnlijk doordat vele Amerikanen, die naar Engeland zijn geko men voor de kroningsfeesten, even over gestoken waren naar het continent en na tuurlijk om de beroemde „Dutch bulbfiels" te gaan bekijken. En dan waren er de tal- looze autobussen en auto's met spor- enthousiasten, die naar den internlandwed- strijd in Rotterdam gingen en de drukte in niet onbelangrijke mate vermeerderden. In Haarlem en omgeving zijn veel ver keersongelukken gebeurd, waarbij vooral wielrijders betrokken waren, die in de ern stigste gevallen pols- en beenbreuken op liepen. Het vervoer op de lijnen Leiden, Den Haag, Katwijk en Noordwijk van de N. Z. H. T. M. bedroeg op Zaterdag j.l. 22.262 personen (vori g jaar 20.296) en Zondag 33.302 (vorig jaar 23.411). De cijfers voor de lijn LeidenHaarlem kon men ons nog niet opgeven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1