Hoe de Kerk bestreden wordt De rechtbank in dienst van de politiek. Voor Zelfscheerders De strijd in het Baskenland* De verwoesting van Guernica. VRIJDAG 39 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Wij hebben reeds met een enkel woord er melding van gemaakt, dat de Duitsche re geering van plan is om een bijzonder schan delijk pressie-middel te gaan uitoefenen in haar strijd tegen de Katholieken. Zij wil een heele reeds z.g. zedelijkheids processen gaan voeren tegen geestelijke en leekebroeders, waarvan de details uitvoe rig in de pers zullen worden vermeld en zelfs zullen worden uitgezonden per radio. De Duitsche rechtbanken worden 'aldus in dienst gesteld van de regeeringspolitiek. De pers in andere landen pleegt haar ko lommen niet te bevuilen met dergelijke sen- satie-lectuur, maar de Duitsche regeering is van plan haar gelijkgeschakelde pers te dwingen zich in dienst te stellen van deze vuilsmijterij. In welken geest deze processen gevoerd zullen worden, moge blijken uit het jong ste proces tegen kapelaan Rossaint, die ver oordeeld is wegens hoogverraad. De correspondent van een niet-katho- liek blad als de „Telegraaf' schrijft daar over o.a.: „Men moet bedenken, dat dit proces niet in de eerste plaats diende om den jeugdi gen kapelaan te straffen voor zijn overtre dingen, maar dat deze rechtszaak een de monstratie bedoelde te zijn tegen het zoo genaamde „politieke katholicisme", dat wil zeggen, tegen al die personen, instanties of organisaties in de katholieke kerk .binnen en buiten Duitschiand, die zich tegen de geestelijke aspiraties van het nationaal-so- cialisme blijven verzetten. Kapelaan Ros saint is van die demonstratie het slachtof fer geworden. Of het nationaal-socialisme met zulk een proces werkelyk het doel bereikt, waar naar het streeft, of inderdaad door zulk een „voorbeeld" de geestelijke tegenstanders van het nationaal-socialisme worden ver deeld en of de wereld nu ook aan het ge vaar en aan de misdadigheid van het „po litieke katholicisme" gelooft.... dat alles moet sterk worden betwijfeld. Ook al ver scherpt de Duitsche rechtbank de tucht huisstraf, die toch al vernederend genoeg is, door een nog smadelijker eerverlies der veroordeelden, dan wordt daardoor toch nauwelijks een buitenstaander overtuigd, dat deze katholieke priester nu een wan product der menschelijke samenleving is, die geen eer en geen eervolle behandeling verdient. Hoe dat ook moge zijn, het schijnt in de bedoeling van het nationaal-socialisme te liggen, op dezen bedenkelijken weg voort te gaan, n.l. elke poging van het katholicis me, om zich tegen de hegemonie van 't na tionaal-socialisme te verzetten, te beant woorden met een bombardement van pro cessen tegen katholieke geestelijken. Er is voor dit doel reeds materiaal genoeg bij eengeschraapt: wel duizend priesters, le den van katholieke orden of vereenigin- gen, bevinden zich nog in de gevangenis, beschuldigd van politieke vergrijpen of zedelijkheidsdelicten". OPSTELLING VAN „ZWARTE LIJSTEN". De „Reichspost" publiceert den tekst van een vertrouwelijke instructie, welke door de leiding van de Duitsche rijksjeugd is opgesteld en welke betrekking heeft op de methodes, die gevolgd moeten worden tot bestrijding van de katholieke organisa ties. In deze instructie wordt het opstellen van zoogenaamde „zwarte lijsten" aanbe volen, op grond waarvan in Duitschiand aan ieder lid van de Katholieke Actie het bekleeden van invloedrijke betrekkingen in de politiek en den staat onmogelijk wordt gemaakt. De instructie stelt bovendien twee ver schillende opvoedingsmethodes voor, voor de leiders en voor de massa. De eersten moeten een algemeene opvoeding ontvan gen, terwijl daarentegen de massa de na- tionaal-socialistische leer moet worden in geprent met behulp van dwingende voor schriften en de uiterlijkheden van een al- lerprimitiefsten godsdienstcultus. Op last van den Kardinaal Aartsbisschop van Keulen zal met ingang van 1 Mei een belangrijke wijziging gebracht worden in de organisatie van de Kerkelijke Weekbla den in het Aartsbisdom Keulen. Vanaf dien datum zal voor het geheele Diocees één po pulair Katholiek kerkelijk weekblad ver schijnen. Op last van den Kardinaal zullen de bestaande katholieke parochiebladen, die reeds een uitstekende staat van dienst van vele jaren achter zich hebben, ophou den te verschijnen, of zal hun vorm be perkt blijven tot de eenvoudige mededee- lingen die uitsluitend betrekking hebben op de aanvangsuren der H.H. Diensten. Vanaf 1 Mei zal dan voor het geheele Aartsbisdom één uniform weekblad ver schijnen, dat tevens het eenige orgaan zal zijn voor de Katholieke Actie in het Aarts bisdom Keulen. Door deze concentratie zal de nog aanwezige kans om op het gebied der Katholieke Pers werkzaam te zijn zoo goed mogelijk worden uitgebuit. Het nieu we „Kirchenzeitung der Erzbistums Köln" zal op de eerste plaats een apologetisch ka rakter dragen en men zal daarbij te werk gaan volgens een program, dat door den Kardinaal zelf is opgesteld, en waardoor de geloovigen op populaire wijze in de roemijrke geschiedenis van de eerbied waardige Kerk van Keulen worden ver plaatst, waarbij de groote Bisschoppen en geestelijke leiders en de vooraanstaande leeken aan de Katholieken van thans ten voorbeeld zullen worden gesteld. Aan de parochiegeestelijken is de taak opgedragen om te trachten, dat dit kerkelijk weekblad in alle huisgezinnen van het Aartsbisdom ingang zal vinden. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeependan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. GUERNICA DOOR DE RECHTSCHEN BEZET. De witten thans voor Bilbao. Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco te Salamanca heeft medege deeld, dat de zegevierende opmarsch van de rechtsche troepen aan het front van Biskaje wordt voortgezet, Guernica en ve le andere dorpen werden bezet. Guernica werd genomen na een hevig gevecht, het werd verdedigd door een di visie Basken en Asturiërs. De comman dant van deze divisie werd krijgsgevangen gemaakt, verscheidene officieren van zijn staf sneuvelden. De vijand liet een groote hoeveelheid materieel achter en meer dan vierhonderd man werden krijgsgevangen gemaakt, waaronder een provinciaal afge vaardigde, die optrad als commandant van de artillerie. De rechtsche troepen zijn thans tot min der dan twintig kilometer van Bilbao ge naderd. Caldacano gebombardeerd. Volgens een mededeeling der linkschen tegenover een vertegenwoordiger van het uit Bilbao, hebben twee en twintig vlieg tuigen van Duitsch type, vergezeld van zes jachtvliegtuigen, Caldacano, een dorp tien mijl ten Oosten van Bilbao gebombardeerd. De toestellen bleven een half uur boven het dorp cirkelen en wierpen hoog-explo- sieve bommen omlaag, alsmede een groot aantal brandbommen. Twaalf particuliere huizen zijn vernield, de omringende bos- schen zijn op verscheidene plaatsen in brand gevlogen. Naar verluidt hebben de jachtvliegtui gen het vuur uit hun mitrailleurs geopend op de vluchtende inwoners, ook op de vrou wen en kinderen. HET DAGELIJKSCH BOMBARDEMENT VAN MADRID. Ook gisteravond ontsnapte Madrid niet aan het gebruikelijke bombardement door de artillerie van Franco, de schade en het aantal slachtoffers wordt met den dag groo- ter. Overal In de stad komen de granaten neer en het is niet zeldzaam, dat een twee de granaat ontploft in de nabijheid van een eerste, zoodat ook zij, die de slachtoffers van de eerste te hulp komen, worden ge dood. Toch blijft het in de stad ordelijk, het verkeer is evenwel sterk verminderd. Aan het front voor Madrid gingen de nationalisten over tot een aanval bij de brug der Franschen en den weg naar Co- runa. De artillerie van de regeering legde snel een spervuur, de stellingen zijn aan weerszijden ongewijzigd gebleven. Bij To ledo werd een hevig artilleriegevecht gele verd. Een aanval op Britsche schepen? Vijftien bommenwerpers hebben gister middag een kwartier lang bommen uitge gooid in de buurt van Britsche vrachtsche pen, welke in de haven van Bilbao voor anker liggen. De schepen werden niet ge troffen. Bommen op Valencia. Om vier uur hebben gisteren vliegtui gen der opstandelingen verscheidene bom men neergeworpen in de omgeving van Valencia. Eenige dorpen werden getroffen, in het bijzonder Carcagente. Bijzonderheden ontbreken echter. Men denkt, dat het bom bardement door een tiental vliegtuigen uit gevoerd is. DE EVACUATIE VAN BILBAO. De Engelsche liberale afgevaardigde Roberts, die het comité voor hulp aan de Spanjaarden vertegenwoordigt, heeft agentschap Havas verklaard, dat hij stellig hoopte, dat de Britsche regeering medewer king zou verleen en en hulp van de Britsche vloot bij de evacuatie van de burgerbevol king uit Bilbao. Roberts hoopte, dat reeds vandaag schik kingen zouden kunnen worden getroffen om een begin te maken met de evacuatie van een zeker aantal vrouwen en kinderen. Wanneer de Britsche regeering mocht dra len met net nemen van een besluit, zou het comité dr: evacuatie ondernemen naar de mate zijner krachten. Roberts verklaarde tenslotte overtuigd te zijn de medewerking te zullen verkrijgen van de Fransche regeering voor de eva cuatie en de herberging van de uitwijke lingen. DE „NEW YORK HERALD TRIBUNE" VERWACHT NIEUWE SPANNING Na den val van Bilbao. In een hoofdartikel over den opmarsch van Franco naar Bilbao schrijft de „New York Herald Tribune'dat de Duitsche staalfabrieken, die voor de herbewapening werken, hebben moeten sluiten door gebrek aan grondstoffen, welke uit Bilbao komen. Dit bewijst wel het beiang van deze mijnen voor Du.tschland. Bovendien hebben Duit sche officieren en soldaten deelgenomen aan dezen opmarsch. Ir.dien Bilbao in zijn handen valt, zal Franco de meest doeltref fende hulp van Duitschiand krijgen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dan een nieuwe internationale spanning op treedt. DE VERWOESTING VAN GUERNICA. Het verhaal van een ooggetuige. De kanunnik van de kathedraal van Val- ladolid, Albeito Onaindia, die geboortig is uit Biskaje en die ooggetuige geweest is van het bombardemen- van Guernica, is te Parijs aangekomen ui Bilbao. Tegenover een vertegenwoordiger van Havas heeft hij o.m het voigende verteld: „Aan het einde van de vorige week, was ik in Bilbao, toen ik ernam, dat de Baski- sche regeering had besloten tot de ontrui ming van'Marquina, «vaar ik bloedverwan ten heb. fk besloot er heen te gaan. Maan dag 26 April kwam ik om half vijf in Guernica aan en in strijc met de verwach tingen was het een heidere dag. Nauwelijks was ik uit de auto gestapt of het luchtbom bardement begon. De eerste bom sloeg in een huis van drie veidiepingen en deed de ruiten van alle huizen in de stad sprin gen. Doordal het marHöag was, waren de bewoners van de omliggende dorpen hier bijeengekomen. De menschen vlucht: en ontzet naar het land en lieten hun vee op ae marki achtei. Ik kon waarnemen, dat eerst een jachtloestel verscheen, gevolgd dooi drie andere en voorts door zeven en zes driemotorige toestellen. Na hun ver nielingswerk verricht te hebben verdwe nen de t. testellen zij werden afgelost door dergelijke formaties, he met dezelfde ra zernij dit uitmoordingswerk voortzetten. Het bombardement duurde van half vijf tot kwart voor acht. Gedurende al dien tijd gingen er geen vijf minuten voorbij, zon der dat in de iucht mot ddadige vliegtuigen verschenen. Steeds was de aanvalsmethode gelijk: eerst mitrailleurvuur dan gewone bommen en ten slotk brandbommen. De oevolking vluchtte over in de boschjes, die op een kilometer van Guernica liggen. De vliegtuigen daalden zeer laag, nun machine geweren ateiden woedend over de bosschen en wegen welker greppels vol lagen met grijsaards en kinderen, die zich tegen Cen grond drukten. Tegei. het einde van den middag *on men op vjf honderd meter af stand Guernica niet meer zien door den dikken zwarten rook van het bombarde ment en de branden. Men hoorde klacht noch gekerm, de menschen waren verstard van ontzetting. Sommigen baden, anderen hieven de armen gespreid ten hemel als om Goddelijke be scherming af te smeeken. Een vliegtuig uaalde tot op 200 M. tej plaatse, waar mijn auto stono en schoot er een salvo mitrail leurkogels op af. Ik had nog tijd mij te dekken in een eikenb^schje en kon vervol gens naar Riachuelo komen waar zich eenige militiesoldaten cevonden. Om zeven uur stond Guernica in ichterlaaie. De later i aangekomen brandweerploegen uit Bilbao j werkten aan de blussching van het vuur in de gebouwen, die nog niet geheel in de asch gelegd waren. De weerschijn van den crand was uit Lequetko, op 22 K.M. zicht baar. Het is niet bekend of men de bewo ners, die de wijk hadden genomen in le op het laatste oogenblik aangelegde schuil plaatsen heefi kunnen redden, noch of zie ken en gewonden uit de hospitalen gered zijn. Guernica beschikte niet over lucht- afweermiddelen noch over batterijen en had zelfs geen in stelling gebrachte mitrailleurs. In de eerste uren van den nacht kon men het smartelijkste schouwspel zien: mannen en vrouwen zochten ae nabije bosschen af naar hun vrienoen en verwanten. Het meerendeel der lijken is doorzeefd door verscheidene kogels der mitrailleurs. De huizen nabij den historischen boom, die op een heuveltje staan, zijn ongedeerd. Daaren tegen is het stadhuis met de archieven, waar zich documenter van groote waarde bevonden vernield. Ik ben Dinsdagmorgen, 27 April uit Guer nica vertrokken. Ik weet niet hoeveel slachtoffers er nauwkeurig gevallen zijn, het aantai moet echter zeer groot zijn. Delbos over Guemica. De Fransche minister voor buitenland- sche zaken Delbos heeft in antwoord op vragen betreffende het bombardement van Guernica verklaard, dat met het oog op de verschillende lezingen, die van de gebeur tenissen zijn gegeven inlichtingen zijn ge vraagd aar. de Fransche diplomatieke ver tegenwoordigers. Indjen de berichten juist blijken te zijn kan men een dergelijke han delwijze slechts betreuren en afkeuren. VRIJWILLIGERS VEROORDEELD. Twaalf vrijwilligers namelijk zes Engel- schen, dre Nederlanders, twee Polen en een Duitscher, die op 20 Aprii gearres teerd zijn, toen zij bij Ceret de grens naar Spanje trachtten over te steken, zijn tot twintig dager, gevangenisstraf veroordeeld. BUITENLAND BELGIE De nieuwe status van België Het recht van passage. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft in de Kamer van af gevaardigden een verklaring afgelegd, waarin hij oun. het volgende zeide: „België heeft geen direct belang buiten zijn grenzen, het vraagt niets anders dan den vrede. België is sedert eeuwen het slagveld, van Europa, zijn rol is alle in valswegen af te sluiten en dit slagveld met zoodanige verdedigingsmiddelen uit te rusten, dat ook de stoutmoedigsten de ge dachte laten varen, daarop door te drin gen. Dit is de reden, dat onze militaire politiek nauw verbonden is met onze bui tenlandsche politiek, wij willen samenwer ken tot de organisatie van de- collectie ven vrede. Daarom blijven wij trouw aan den Volkenbond en brengen wij hem onze loyale medewerking. Frankrijk en Enge land hebben kennis genomen van onzen wil, de Belgische landsverdediging te ver zekeren en van dezen trouw aan den Vol kenbond. Op grond van het feit, dat onze politiek aldus gedefinieerd is, hebben Frankrijk en Engeland ons losgemaakt van onze uit het verdrag van Locarno voort vloeiende verplichtingen, terwijl zij hunne w-aarborgen jegens ons handhaven. Er is slechts één hypothese, waaronder wij er tot een oorlog gebracht zouden kunnen worden en die ons allen vereenigd zou vinden: de verdediging van ons aangeval len gebied. Wanneer wij op een goeden dag, gebruik makende van onze vrijheid, onze politiek wijzigden, zouden Frankrijk en Engeland, met recht, ons hun garantie kunnen ont nemen. Wat de Belgische interpretatie van ar tikel 16 van het Volkenbondshandvest aan gaat, verklaarde Spaak: „Ik ben var meening, dat het aan de As- semblée te Genève zelve is deze interpre tatie vast te leggen. De Belgische regeering moet echter, in navolging van het voor beeld van den Nederlandse hen mi nister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff. verklaren, wanneer en hoe naar zijn meening dit artikel kan optreden ten aanzien van wat er het belangrijkste en delicaatste van is: het recht van passage De Belgische regeering stelt twee voor waarden aan de uitoefening van dit recht: 1. onder geen enkele omstandigheid kan België zonder zijn toestemming de ver plichting worden opgelegd troepen door te laten. 2. Dit recht kan slechts worden toege kend, wanneer het om een gemeenschap pelijke actie gaat. Zeker, onder gemeen schappelijke actie verstaan wij niet, dat alle leden van den Volkenbond er aan deel nemen. Wel echter is vereischt het deelne men onzer naburen. Wat de overeenkomst der generale sta ven betreft, verklaarde Spaak nog: De Fransch-Britsche verklaring sluit voor ons het tijdvak der militaire accoor- den. Voor België kan nog slechts één hy pothese van een oorlog onder oogen ge zien worden: de verdedeglng van zijn grondgebied. Dit aldus vereenvoudigde probleem is een technisch vraagstuk. Wij blijven vrij dit technische vraagstuk op te lossen in alle onafhankelijkheid. Wij aan vaarden geen enkele belemmering van iets, dat gedaan moet worden voor de landsverdediging binnen dit kader." De door Spaak uitgesproken redevoe ring werd gehouden in aanwezigheid van alle ministers en van de leden van het corps diplomatique. Het Westelijk pact. Het eerste Kamerlid, dat naar aanlei ding van de rede het woord voelde, was de socialistische afgevaardigde Pierard, die uit naam van zijn fractie de aandacht vestigde op de kwestie van een nieuw Westelijk verdrag, waarover hij zeide: Wat Duitschiand thans België aanbiedt, is een tweezijdig verdrag. Wij zouden ongetwij feld niemand verbazen, wanneer wij zei den, dat het Belgische volk slechts een beperkt vertrouwen heeft in een dusdani ge verzekering. Duitschiand vraagt aan België, evenals aan de andere landen van West-Europa, het de handen vrij te laten in het Oosten. België nu, wenscht in vol ledige souvereiniteit te beslissen over zijn eventueel deelnemen aan elke collectieve actie, ondernomen krachtens het volken bondshandvest. Spr. begrijpt, dat België niet wil deel nemen aan een collectief optreden, waar aan door Frankrijk en Engeland niet zou worden deelgenomen, maar zal het ook een deelneming van Nederland eischen? De positie van Nederland, dat nooit gevraagd heeft gewaarborgd te worden, is niet dezelfde als de Belgische. N e- d e r 1 a n d ligt niet als België op een ze nuwknooppunt. Het is dus onmogelijk, al dus spr. onze houding nauwkeurig te mo- delleeren op de Nederlandsche. Een ander probleem, dat onder oogen gezien moet worden is de werking van de garantie. Zal België contact houden met Frankrijk en Engeland? Spr. hoopt, dat dit het geval zal zijn, want militaire bijstand wordt niet geïmproviseerd. ENGELAND CHAMBERLAINS BELASTING- ONTWERP. Zal hij het moeten intrekken? Volgens parlementaire kringen zal Ne ville Chamberlain Zich verplicht zien zijn belastingontwerp in te trekken, teneinde critiek te vermijden. De kanselier van de schatkist zal zeer zeker gedwongen zijn begin van de vol gende week op duidelijke wijze zijn voor nemen uit te spreken. Het gerucht is in omloop, dat een zeker aantal faillissementen zal worden uitge sproken. Slechts een geruststellende ver klaring zou deze kunnen voorkomen. DE VREES VOOR EEN AANVAL. Minister Chamberlain heeft aan het jaarlijksche diner der Bankiers te Londen een tafelredevoering gehouden, waarin hij met name zeide: Indien wij slechts een middel zouden kunnen ontdekken om ze kere vrees voor buitenlandsche agressie, welke bijna universeel is, en welke op niets degelijkers dan op de verbeelding kan berusten, weg te nemen, zouden de naties ter wereld de vredeswerkzaamhe- den kunnen hervatten en hun welvaart opbouwen in plaats van zich te wijden aan middelen om elkaar te vernietigen. De Britsche regeering zal alles doen, wat in haar vermogen is, opdat deze dag zoo spoedig mogelijk komt. Chamberlain besloot: Het komt mij voor, dat ondanks zekere nog dreigende wolken een zeer bepaalde ontspanning aan den internationalen horizon merkbaar is. AMERIKA DE NIEUWE NEUTRALITEITSWET. De nieuwe neutraliteitswet welke gis teren door Huis van Afgevaardigden en Senaat is aangenomen, kan als volgt wor den samengevat: le. De president kan den staat van in ternationalen- of burgeroorlog uitroepen. 2e. Vanaf dit oogenblik is de uitvoer van wapenen en munitie en het vervoer van Amerikaansche schepen verboden. Finan- cieele transacties met de oorlogvoerende regeeringen en leeningen aan de oorlog voerenden zijn eveneens verboden. Ame rikaansche koopvaardijschepen, welke goe deren vervoeren bestemd voor de oorlog voerenden mogen niet bewapend zijn. 3. De president kan aan Amerikaansche schepen verbieden, zekere goederen naar de oorlogvoerenden te vervoeren; kan ge lasten, dat de eigendomsrechten op goe deren, welke voor oorlogvoerenden be stemd zijn, overgaan op niet-Amerikanen, alvorens de goederen Amerika verlaten en kan de onderzeeërs en gewapende koop vaardijschepen van oorlogvoerenden den toegang tot de Amerikaansche wateren verbieden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN MIJNONGELUK IN FRANKRIJK. Drie dooden. In de Loire-schacht te St. Etienne heeft zich een grondverschuiving voorgedaan in een mijngang, over een lengte van 20 M. Vier mijnwerkers werden bedolven. Drie hunner kwamen om het leven. IVnjNGASONTPLOFFING BIJ CHARLEROI. Een doode, vele gewonden. Hedenochtend half zes heeft 820 meter onder den grond in schacht no. 1 van de mijn Grand Membourg op het gebied Char leroi een mijngasontploffing plaats gehad. Te negen uur waren zestien gewonden en. een doode geborgen, twee gewonden ver keer en in ernstigen toestand. STOOMKETEL VAN LOCOMOTIEF OMGEVALLEN. Twee opzichters gedood. In een machinefabriek te Beziers is een stoomketel van een locomotief, die dertig ton weegt, omgevallen. Twee opzichters, die er juist langs liepen, werden verplet terd. Als teeken van rouw liet de directie de fabriek ontruimen. DE LONDENSCHE KRONINGS PLECHTIGHEID. Uitzending van ooggetuigeverslag voor twaalf Europeesche landen. De Engelsche post-autoriteiten hebben een regeling getroffen, op grond waarvan per radio een ooggetuigeverslag van de kro ningsplechtigheden zal worden gegeven voor twaalf Europeesche landen, t.w. Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Duitschiand, Neder'and, België Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Joego slavië en Hongarije. POGING TOT ONTVLUCHTING VAN GEVANGENEN. Uit Moundsville (West Virginië) wordt gemeld: Op het oogenblik, dat een vrachtauto, waarin vier gedetineerden zich hadden ver borgen, den poort van de gevangenis wilde uitrijden, bemerkten bewakers deze poging tot ontvluchten. Zij openden het vuur uit machinegeweren. Drie gevangenen werden gedood, terwijl de vierde ernstig werd ge wond. Daar hij een complot vreesde, heeft de directeur alle 800 gevangenen in de cellen laten opsluiten. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake de mogelijkheid van plaatsing van een meisje op een naaischool. Antwoord: Of u uw dochtertje, dat nog leerplichtig is, op deze naaischool kunt plaatsen, hangt af van het karakter van de naaischool. Als algemeene eisch wordt ge steld, dat buiten de avonduren ten minste 16 uren per week onderwijs wordt gegeven. Informeer u eens bij de directrice van deze school.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6