Noordwijk bloemenbadplaats. VRIJDAG 30 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De Wereldbeteekenis der Katholieke Pers. PROF. DR. FRIEDRICH MUCKERMANN S.J, Rome. Op 31 Mei a.s. als de Paus zijn tachtig sten verjaardag viert, zal de Wereldten toonstelling der Katholieke Pers te Rome gesloten worden. De Katholieke Weekbladen, Zondags kranten en Kerkelijke Bladen, die in dienst staan van godsdienst, cultuur of ontspan ning, kunnen nooit een Katholieke dag bladpers vervangen, die zich voortdurend, eiken dag opnieuw bezig houdt met de pro blemen van het openbare leven. Ongetwijfeld heeft de H. Vader, die zelf het initiatief nam voor deze tentoonstelling en die haar verloop ook met levendige be langstelling heeft gevolgd, deze waarheid op den voorgrond willen schuiven, door juist de dagbladpers in het middelpunt van deze tentoonstelling te plaatsen. Hoe juist deze opvatting is moge wel blijken uit de vele citaten in de jongste Encyclieken over het godloos Communis me, die betrekking hebben op de Pers. Herhaaldelijk wordt gesproken over de „Samenzwering van het stilzwijgen" in een groot gedeelte van de niet-katholieke we reldpers, hetgeen voor de verspreiding van het Communisme een machtig hulpmiddel bleek te zijn. „Wij spreken van een samen zwering", zoo vervolgt de Encycliek, „want het feit, dat een pers, die zoo begeerig is om de incidenten van het dagelijksche le ven te beschrijven, zoolang het stilzwijgen heeft weten te bewaren over de gruwelen, die in Rusland, Mexico en een groot deel van Spanje bedreven worden, en dat zij zoo betrekkelijk weinig sprak van een we reldorganisatie, die zoo uitgebreid is als het Communisme, dat door Moskou wordt geleid, is niet anders te verklaren". We kunnen inderdaad constateer en, dat, vooral wat de beoordeeling der gebeurte nissen in Spanje betreft, heele lagen der bevolking en heele landen getroffen wor den door het stilzwijgen der wereldpers. Men leeft daar in de veronderstelling, dat alleen de democratie bedreigd wordt en heimelijk sympathiseert men met de moor denaars en kerken-roovers. De vraagstuk ken van den tweeden rang worden op den voorgrond geschoven. Men wil het niet openlijk bekennen, dat het feitelijk een strijd is voor of tegen de christelijke cul tuur en beschaving. Ik schrijf dit neer, nadat ik een journa list gesproken heb, die nog onlangs uit Spanje is teruggekeerd, waar hij maanden lang verbleef en die vertrouwd is geraakt met de geheimenissen, die daar een rol spelen. Ik stelde hem de vraag: „Wanneer gij nu uwe indrukken in 't kort wilt samen vatten, wat treedt dan het meest op den voorgrond, het sociale, het economische of het politieke element want ik wil niet ontkennen, dat ook deze in dit conflict een groote rol spelen of gaat het hier om den godsdienst?" Daarop gaf de man mij ten antwoord, terwijl hij nog geheel onder den indruk was van hetgeen hijzelf had meegemaakt: „Wanneer ik alles naga wat ik gezien en ondervonden heb, dan gaat het daar niet „óók", maar uitsluitend om den gods godsdienst". Dit is nog slechts enkele dagen geleden geschied, en hieraan kan men zien, hoe een groot gedeelte van de publieke opinie op een dwaalspoor wordt gebracht. Radio en film mogen nog zoo groote beteekenis heb ben, doch wat de diepe inwerking betreft kunnen ze aan de propagandistische waarde der pers niet tippen. Op een andere plaats trekt de Paus zelf de conclusie uit deze bedroevende feiten. Hij geeft nauwkeurig aan, welke taak de katholieke Pers op dit gebied heeft te ver vullen. Zij moet met zakelijke juistheid voorlichting geven, .want iedereen weet, dat de faam van een serieus dagblad m korten tijd ten zeerste benadeeld kan worden, wanneer waarheid en zakelijkheid ontbre- De tulpen en de wind. Bloemen op de straat. Een mensch, die de bloemen lief heeft, kan geen slecht mensch zijn. AJ deze goede en blijde menschen moe ten nog dezer dagen naar Noordwijk gaan voor het groote tulpenfeest aan de zee, Er waait misschien nog wel een krach tige, koude zeewind, maar dan is het nu feest aan de andere zijde van de duinen. Een bloemenfeest in een badplaats. Nu waait er de wind en geuren er de bloe men. En beiden zijn er even rijkelijk en even koninklijk. De wind is er sterk en breed en mild. Hij komt van de zee met zijn krachtigen adem en blaast over de duinen, zoodat de helm buigt. Maar hij baast zacht over het land, waarbij de zoe te bloemen wiegen op haar hooge sten gels. De zeewind waait tegen de huizen en langs de straten. Daar liggen nu de bloe men rijkelijk. Zij klimmen tegen de stee- nen huizen en liggen in mozaieken te sterven op den grond. Een schoone dood. En het is bijna niet te begrijpen hoe de burgemeester dezer schoone badplaats gis termorgen in het huis der gemeente bij de ontvangst der binnen- en buitenlandsche pers kon spreken van een bescheiden po ging om te komen tot een bloemenfeest, tot een batailles de fleurs of een fête de narcisses. Want daarna zijn wij uitgereden en wij ken. Verder spreekt de H. Vader over de „zeer groote uitvoerigheid" waarmee de agitatie der godloozen behandeld moest worden. Verder moet de aandacht er op gevestigd worden, hoe de tegenstanders op bedekte wijze te werk gaan: de vijand maakt gebruik van het masker van vrede, democratie en broederschap. In paragraaf 56 van de Encycliek tegen het godloos Communisme zegt de Paus, dat de Katholieke Pers pogingen in het werk moet stellen, om de sociale leer op aantrek kelijke en varieerende wijze beter te doen kennen; zij moet nauwkeurige, maar over vloedige berichten geven over de actie der vijanden en zij moet de strijdmiddelen aan geven, die in de verschillende landen het meest succesvol zijn geweest. Men mag gerust zeggen, dat de Katho lieke Pers zich alle moeite geeft om aan deze hooge eischen te voldoen, en daarmee hebben we reeds voldoende aangegeven, wat haar zoo'n overwegend grooten invloed verzekert. In de H. Schrift staat: „De Waarheid zal u bevrijden". Overal op de Tentoonstelling der Katholieke Pers staat he devies te le zen: „Arma veritatis Wapenen der waar heid". Ook de breede massa begint thans te begrijpen, hoe het met de waarheid in het openbare leven gesteld is. Er zijn gelukkig nog landen, waar men een vraagstuk van alle kanten mag bekijken. Daar kan men vergelijkingen maken en constateeren, dat er werkelijk gelogen wordt, alsof het ge drukt staat. Ondanks onze eeuw van mo derne techniek, radio-berichten en propa- ganda-ministeries moet men om de waarheid te kennen over Rusland, Mexico en Spanje toch weer terugkeeren tot de methoden van lang vervlogen eeuwen. We moeten iemand er heen zenden, die tot oor- deelen bevoegd is; die in het land zelf zijn waarnemingen verricht, om ze ons mede te deelen. Dat is thans de eenige methode, om achter de waarheid te komen. Daarom is het begrijpelijk, dat weer een nieuw ver langen naar waarheid merkbaar wordt. En we mogen er ons toch gerust op beroemen, dat er geen enkele pers ter wereld is, die meer liefde heeft voor de waarheid dan de Katholieke Pers. hebben Noordwijk gezien. Noordwijk in bloemen. De huizen in bloemen. De straten in bloemen. De duinen in bloemen. De bloemkoppen, die anders ruw op een hoop werden gesmeten om in hun bloei te vergaan, waren nu overal uitgespreid als schoone mozaieken. Die hingen nu blijde langs de huizen, ook stervend nu, maar stervend in schoonheid en nog streelend de menschelijke oogen. De „bescheiden poging" was schoon. Het was geen narcissenfeest van Montreux, geen plage fleurie van Deauville, geen ba- tailles de fleurs van Nice had de burge meester gezegd, maar het waren de mo zaieken van Noordwijk. Het heele Lindenplein tusschen de oude eerbiedwaardige boomen was een bloe- menfeesttapijt. Iedere inwoner van Noord wijk, die hieraan zijn medewerking had verleend, had zijn fantasie den vrijen teu gel gelaten. De een had nog reminiscenties gehad aan het vorstelijk huwelijk en hier in de motieven gezocht voor zijn versie ring, de ander had het embleem der V.V. V. van Noordwijk in bloemen geschilderd, de vroolijke visch met de groote kop, lich tend voorbeeld van Noordwijk's stralende gezondheid. En niet het minst had de schooljeugd ge daan. Op het eene schoolplein was een groote, ronde mozaiek van bloemen in bloemen. Op het andere een geweldige kaart van Nederland met een vlag op de plek, waar Noordwijk ligt. In alle straten, op alle pleinen plekten de bloemen op den grond en langs de huizen en tegen de duinen. De straks stervende bloemen schre ven nu nog hoog tegen de duinen in de richting van de zee en zichtbaar voor ieder: Welkom! Ook langs den zeekant was het bloe menfeest. Daar wapperden de oranjevlag gen met de vreemde, welvarende visch. Daar verstarde het „weisse Rössl" in vreemden sprong tusschen het bloemen- mozaiek. „Wat is er mooier dan bloemen en zee?" Des morgens om elf uur had de Burge meester van Noordwijk, de heer B. V. M. J. van de Mortel, de gasten ontvangen op het gemeentehuis. Daar had hij gezegd, dat wij leefden in een tijd van ontdekkingen; en ook, dat een Fransch wijsgeer had gezegd: Gelooven, dat alles ontdekt is, is een dwaling. Dat is: de horizon nemen als de grenzen van de wereld. En toch meende de burgemeester, dat Noordwijk dit altijd had gedaan. De hori zon ver in de zee was altijd de grens van haar grondgebied geweest. Maar nu had men eens den anderen kant uitgekeken en de bollenvelden ont dekt. En toen was de gedachte opgeko men: Wat is er mooier ter wereld dan de verbinding van bloemen en zee? Als dit Noordwijk zeide de burge meester in Amerika lag, wat zou daar voor dan een reclame worden gemaakt! Als buitenlanders dit zien, wat hoort men dan anders dan: marvellous, fabelhaft, comme c'est jolie! Om dit alles te laten zien, heeft Holland nog zoo weinig gedaan, zoo weinig orga nisatorisch talent getoond. Hier is de eerste 1: ischeiden poging daar toe, welke moge uitgroeien tot een vol ledig succes. Hierna sprak de heer Dorsman namens V.V.V., die oude herinneringen ophaalde van 38 jaar geleden, toen Noordwijk vijf villa's telde en de Nederlandsche pers voor een bezoek aan Noordwijk met rijtuigen uit Piet Gijzenbrug werd aangevoerd. Nu zijn er 200 villa's en 40 hotels en flinke pen sions. Namens het gezelschap journalisten dankte de heer Cnossen uit Den Haag, die bij zijn dank voor deze uitnoodiging de suggestieve buitenlandsche reclame ten voorbeeld stelde, terwijl de heer Herbert Antcliffe dankte namens de buitenlandsche pers. De Engelschen, die hier kwamen en tot dien Noordwijk nog niet kenden, hadden hem gezegd: We found a very nice lady in Holland and her name was Nora. Toen ving de rondrit langs de bloemen velden aan, waarbij het schoone landschap werd bezichtigd vanaf den uitkijktoren en vanaf het hooge terras van de villa, van den heer Ruys, waar tevens een verfris- sching werd gebruikt. Een lunch in het Oranjehotel met het uitzicht op bloemen en zee besloot dezen schoonen dag. Hier werden natuurlijk ook nog schoone woorden gezegd. Dankwoorden van den burgemeester aan de initiatiefnemers en uitvoerders van dit plan, vooral tot de heeren van Wely, van der Wilk en Jan Steen, „een nazaat van den grooten schilder, tot dichter gedege nereerd". Door den heer van Alkemade, die met mr. dr. G. Knibbe aanwezig was, na mens de K. v. K. voor Rijnland, en woor den van lof over al dit schoone door de heeren van der Wilk en van Wely, waar na een der journalisten namens allen dankte. Holland heeft zijn bloemenfeest. En als het andere plan doorgaat, zullen straks de hellingen der duinen geschil derd zijn door de hand van God, wanneer de bollen er zyn geplant en bloeien zul len en de milde zeewind leven zal blazen in deze wondere schepping. Over Noordwijk's tulpenfeest kunnen wij tenslotte nog het volgende mededee- len: Des avonds kan men op enkele punten van verlichte bloemen genieten. Verschil lende mozaieken worden met zoeklichten bestraald. Het gemeentestuur heeft op dit punt haar medewerking verleend door den ouden kerktoren in Noord wij k-Binnen te doen verlichten. Twee bloemenmarkten geven op de dorpspleinen een bijzondere noot en zor gen voor „sfeer". Hier worden strand tentjes als verkoopshuisjes gebruikt. Bloemencorso. Het hoogtepunt van het feest vormde on getwijfeld het bloemencorso, dat vandaag op den verjaardag van H.K.H. Prinses Ju liana gehouden werd. Hieraan verleenden de plaatselijke muziekkorpsen hun mede werking. De stoet begon om halfdrie de tocht door de beide Noordwijken en gaf andermaal te zien op welke wijze met onze specifieke Hollandsche bloemen iets moois te maken is. Resumeerende kunnen wij dus met recht zeggen, dat het motto „Noordwijk bloemen badplaats" in deze dagen van het eerste tulpenfeest inderdaad werkelijkheid ge worden is, dank zij de eensgezinde en pret tige samenwerking van alle groepen der bevolking, met vereenigingen en organi saties en last not least met het gemeente bestuur. LUCHTVAART OPGELET! Niet thuis Tóch stemmen! Wij vestigen de bijzondere aandacht erop dat kiesgerechtigden, die op den dag der stemming niet vertoeven in de gemeente hunner inwoning de gemeente derhalve op welker kiezerslijst zij voorkomen tóch hun stem kunnen uitbrengen. Immers, de Kieswet (art. 57a) maakt mogelijk, dat kiezers aan de stemming deel nemen in een andere gemeente dan die op wlker kiezerslijst zij voorkomen. Daarvoor is slechts noodig, dat zij, die in omstandigheid verkeeren, uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, 26 Mei a.s., persoonlijk aan de gemeente secretarie gaan mededeelen, in welke ge meente zij aan de stemming willen deel nemen. In welke gemeente men zich ter secreta rie vervoegt om deze mededeeling te doen, dot er minder toe. Niemand verzuime dus zyn stem- TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN MET ELKAAR IN BOTSING. Gistermorgen zijn nabij Methwold, op de grens van Norfolk en Suffolk, in Engeland, twee bombardementsvliegtuigen tijdens een oefening in het bommen werpen met elkaar in botsing gekomen, en neergestort. Er zijn vier menschenlevens te betreuren. GEEN K.N.I.L.M.-VERBINDING TUSSCHEN NED.-INDIE EN MANILLA. Amerikaansche regeering geeft voorloopig nog geen toestemming. Ten Den Haag is bericht ontvangen van den Nederlandschen gezant te Washington, dat de Amerikaansche regeering hem heeft medegedeeld, dat zij Nederland en het Ne- derlandsch-Indische gouvernement voor loopig niet de gevraagde toestemming kan verleenen om met vliegtuigen van de K. N. I. L. M. via Soerabaja en Tarakan een geregelden dienst te onderhouden op Ma nilla, de hoofdstad der Phillippijnen, wel ke dienst aansluiting zou kunnen geven op den Clipperdienst over den Stillen Oceaan der Pan-American Airways. Na de gunstige verwachtingen, die de be- besprekingen van de heeren Rendorp en Plesman, directeuren der K. N. I. L. M., te Washington hadden gewekt, stemt dit besluit ongetwijfeld tot teleurstelling. Men weet niet precies, uit welke over wegingen de Amerikaansche regeering tot dit afwijzende besluit is gekomen. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat de Britsch Amerikaansche overeenstemming op lucht vaartgebied hierbij een rol speelt. Immers ook ten aanzien van het verkeer over de Noordelijke route van den Atlantischen Oceaan bevat de overeenkomst tusschen Imperial Airways en Pan-American Air ways bepalingen, die concorreerende der den uitsluit. Dezer dagen is in samenwerking tus schen beide genoemde maatschappijen een verbinding tusschen Hongkong en het luchtnet der Imperial Airways in Indië tot stand gekomen, die een aansluiting geeft tusschen de Pacific-lijn der P. A. A. van San FranciscoHonoloeloeManilla via Hongkong en Penang op de Indië-lijn der Imperial Airways. Desondanks zou een doorverbinding via TarakanSoerabaja naar Batavia, waar aansluiting verkregen zou kunnen worden op de Indië-lijn der K. L. M., een snellerie reismogelijkheid naar Europa bieden, dank zij de veel groo- tere snelheid van den K. L. M.-dienst ver geleken bij die van de Imperial Airways. Er bestaat nog een tweede mogelijkheid, n.l. dat Amerika pas toestemming wil ge ven voor een luchtverbinding tusschen Manilla en Nederlandsch-Indië, die onge twijfeld in pool tusschen K. N. I. L. M. en P. A. A. gevlogen zou moeten worden, wanneer de P. A. A. in staat is, zelf actief aan dezen luchtdienst deel te nemen, waar toe zij op het oogenblik niet over het noo- dige materiaal beschikt. Zou dit inderdaad de reden zijn, waarom de toestemming ge weigerd is, dan blijft de hoop bestaan, dat de vergunning alsnog zal worden gegeven, zoodra de Amerikanen de luchtlijn niet ge heel aan de K. N. I. L. M. meer behoeven over te laten, wat thans het geval zou zyn geweest. In ieder geval spreekt het Amerikaan sche antwoord van een voorloopige afwij zing, en bereikt het onze regeering op het zelfde oogenblik, dat de jarenlange ver- geefsch gevraagde toestemming om naar Australië te vliegen, waarop men nauwe lijks meer durfde hopen, werd verkregen. Dit wettigt de verwachting, dat binnen afzienbaren tijd ook de Amerikaansche re geering op haar afwijzend besluit zal te rugkomen. Gisteren werd door de Pers een bezoek gebracht aan Noordwijk waar zij door den Burgemeester den heer J. M. V. M. J. v. d. Mortel werd ontvangen. De gasten gebruiken een versnapering en genieten van het mooie gezicht op Noordwijk. (Met bolhoed, vooraan, de Burgemeester). De voorbereiding voor 't Bloemenfeest te Noordwijk. Alles is druk in de weer om de stad een bloemenrijk aanzich te geven. De schooljeugd van de Wilhelmina school heeft op de speelplaats de kaart van Neder land in beeld gebracht, geheel bestaande uit bloemen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5