STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang VRIJDAG 30 APRIL 1937 No. 8712 IF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week J 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Prinses Juliana viert haar 28sten verjaardag Bij 't begin der blijde lente, Op den dertigsten April, Staan het werk en de gedachten Van de menschen even stiL Allen kijken naar de huizen In den lichten lentedag. Tegen *t blijde blauw des hemels Wappert er de fiere vlag. Deze dag verdrijft de wolken, Deze dag is schoon en rijk De gedachten van de menschen Gaan naar 't oud paleis Soestdijk. Een gelukkige familie Is daar nu weer bij elkaar Voor den eersten blijden feestdag In het nieuwbegonnen jaar. Blauwe hemel op Uw trouwdag Tusschen dagen kouo en zwart, Blauwe hemel van /andaag weer, Blauwe hemel in Uw hart. TROUBADOUR. De wereld in vogelvlucht Het verwoesten van Guernica blijft de gemoederen bezig houden, niet in 't minst in Engeland. Zoo heeft lord Robert Cecil de kwestie ter sprake gebracht in het Hoogerhuis. Hij noemde het bombardement „een verschrikking zonder weerga in de ge schiedenis der beschaving". Lord Robert Cecil vroeg met nadruk de regeering ener giek te protesteeren en den steun te zoe ken van alle andere regeeringen. Tevens vroeg hij de kwestie zoodra dit mogelijk zal zijn voor den Volkenbondsraad te bren gen. Wanneer deze gebeurtenis, aldus voegde spr. hieraan toe, ten uitvoer gelegd is door tusschenkomst van Duitsche orga nisaties, behoorde de duitsche regeering onmiddellijk alle Duitsche onderdanen te rug te roepen. Lord Plymouth antwoordde, dat de re geering geen enkele officieele inlichting bezat over het bombardement van Guer nica en niet kan zeggen, wie er het bevel toe gegeven heeft, noch welke toestellen daarbij gebruikt zijn. Het relletje rondom Guernica wordt wel erg opgeblazen. Wij gelooven van Franco's bewering, dat de roode elemen ten deze stad zelf verwoest hebben, geen steek; het is en blijft een betreurenswaar dig feit. Maar een stad, welke In de vuur linie ligt, staat nu eenmaal aan een ver woesting bloot. Eibar is ook verwoest, nog wel door de aftrekkende linksche troepen zelf. Aan beide zijden komen dergelijke feiten voor, die ieder op zich niet goed te praten zijn. De Belgische minister van buitenland- sche zaken Spaak heeft gisteren een uit eenzetting gegeven van den nieuwen sta tus van België. In de K. W. P. schrijft H. Mathon daar over o.m. het volgende: Wanneer men ons vraagt of door de Engelsch-Fransche ver klaring van 24 April jl., veel verandering mogelijk is geworden voor de internatio nale politiek van België, dan meenen wij daarop te moeten antwoorden, dat zulks voorloopig niet het geval is. Geheel on juist is het in elk geval om te spreken van „het nieuwe statuut van België", alsof de volkenrechtelijke positie eenige wijziging zou hebben ondergaan. Het eenige wat door de verklaring van 24 April is veran derd, is dat België wordt ontslagen van de verplichting om de onschendbaarheid van de FranschDuitsche grens te garandee ren. Maar in de verklaring lezen wy on middellijk voorafgaande aan den zin, waar in ontheffing van deze verplichting wordt verleend, dat eerst België hernieuwde ver zekeringen van trouw aan de volkenbonds verplichtingen heeft moeten geven. In meer gewone taal wil dit zeggen, dat Bel gië beloofd heeft als volkenbondslid Frankrijk by te staan, wanneer het door Duitschland wordt aangevallen en dat het daarom ontslagen, is van dienzelfden plicht, welke in het Locarno-pact was opgeno men en welke in Maart 1936 te Londen nog eens opnieuw was vastgesteld. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat van „een nieuw statuut" geen sprake is en zy, die gedacht hadden, dat België min of meer tot de vroegere neutraliteit zou terugkeeren zul len voorloopig nog geduld moeten hebben. ZHlVEREN AMBTSJUBILEUM PROF. DR. J. DE ZWAAN. Morgen hoopt prof. dr. J. de Zwaan zijn vijf-en-fwintig jarig jubileum te herden ken als buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. De jubileeiende hoogleeraar, op 26 Juni 1883 te Den Haag geboren, werd op 23 Sep tember 1901 als student aan de universi- College van Collectanten der St. Petrus- parochie; hij was lid der Derde Orde van St. Franciscus. De heer Pierrot is overleden na een lang durig lijden met een volkomen rustige overgave aan de beschikking van den Al machtige. De man, wiens joviale opge ruimdheid de conversatie zoo aantrekke lijk maakte, wiens even blijde en losse als hoofsche omgangsvormen een zonnige sfeer schiepen in den kring, waarin hij zich be woog hij heeft weken-lang de dood op hem zien aantreden en met christelijke kalmte gewacht dag na dag en uur na uur op het oogenblik, dat 't God zou behagen, de allerlaatste levensspranken uit te doo- ven. Hij is nu ontnomen aan zijn gezin; en voor de zijnen is zijn heengaan de aller zwaarste slag. Maar zijn sterven is óók een groot verlies voor allen, die hem kenden en die graag met hem omgingen, omdat zij hem vertrouwden, daar hij was een eerlijk, oprecht man, een goed mensch. teit alhier ingeschreven in de faculteit der godgelee-dheid. Binnen een jaar deed hij propaedeutisch examen in de theologie, waarna in 1903 en 1904 het eerste en tweede gedeelte candidaatsexamen volgden. Na op 6 Oct. 1905 het voorbereidend ker kelijk examer. te hebben afgelegd, promo veerde prof. de Zwaan op 31 Maart 1909 cum laude op een disseltatie getiteld: PetruS en Judas, textuitgava met inleidende stu diën en textueelen commentaar". Van 19071911 was prof. de Zwaan pre dikant bij dë Ned. Herv. Gemeente te Heemse (Over.) en Baanbrugge Van 1 Mei 191213 Februari 1914 was hij buitenge woon hoogleeraar vooi Grieksch-Oostersch christendom aan de rijksuniversiteit alhier, van 13 Februari 1914- -6 Nov. 1929 hoog leeraar voor Nieuw Testament, Oud-chris telijke letterkunde en Encyclopaedic der Theologie tot 1919 aan de rijksuniversiteit te Groningen, vanaf t> Nov. 1929 aan de rijksuniversiteit alhier Hier aanvaardde hij zijn ambt met een inaugureele rede over: „Het Christus getuigenis van Paulus". Van zijn hand zijn tal van geschriften verschenen. ZILVEREN JUBILEUM NATIONALE BANK. En van de heeren P. A. de Gooyer en N. D. de Boer. Zooals eenige weken geleden reeds ge meld, is het morgen, 1 Mei, 25 jaar gele- den, dat hier ter stede werd gevestigd een i kantoor van de Nationale Bankvereeniging. Tegelijkertijd vieren de directeur, de heer P. A. de Gooyer en de procuratiehou der, de heer N. D. de Boer him zilveren jubileum. DE HEER P. A. DE GOOYER. De heer P. A. de Gooyer werd in 1900 aangesteld als jongste bediende bij de Rijn- landsche Bankvereeniging Heintz en Co., aan den Nieuwe Rijn alhier gevestigd, wei- ke bank in 1907 liquideerde. Onder leiding van curatoren en den heer Gerlings als j deskundige, werd de heer de Gooyer met de administratieve vereffening belast. Deze tijd was voor den jubilaris de meest leer zame, al was het alleen maar omdat h\j toen leerde hoe men bankzaken niet moet drijven. Na beëindiging van de liquidatie in 1907 werd de heer de Gooyer door den heer Gerlings werkzaam gesteld op zijn kan toor, de Leidsche Bankvereeniging, alwaar hij spoedig tot procuratiehouder werd be noemd. H. M. PIERROT, t Overleden is op 63-jarigen leeftijd de heer H. M. Pierrot. De heer Pierrot heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in het zaken- en organi satie-leven in en Duiten onze stad. Voor alles ging zijn belangstelling uit naar de organisatie ifr zijn vak; hij heeft dan ook leidende bestuursfuncties bekleed in de landelijke organisatie van den R.-K. Horlogemakersbond, de federatie tot prijs regeling van goud en zilver, de inkoop-com binatie Huga. Maar ook het plaatselijk mid denstandsleven had zijn volle belangstel ling. Hij is veel jaren geweest een belang stellend en meelevend bestuurslid en lid van de Hanze; hij heeft het voorzitter schap bekleed van Winkelweek-commissie en indertijd de Lawet mee-georganiseerd. De heer Pierrot is ook voorzitter geweest van den voorheen bestaanden Katholieken Kring. Hij maakte vele jaren deel uit van het Op 1 Mei 1912 stichtte de Nationale Bank te 's Gravenhage hier ter stede een bijkan toor, waarvan de heer de Gooyer tot di recteur werd benoemd. De Rotterdamsche Bankvereeniging, welke toen reeds de majoriteit bezat van de aandeelen dezer instelling, stichtte in 1916 de Nationale Bankvereeniging. Van dit oogenblik af ont wikkelde zich de groote bankconcentratie in Nederland. De Nationale Bank werd ook opgenomen in de Nationale Bankvereeni ging. Uiteindelijk nam de Rotterdamsche Bankvereeniging de Nationale Bankver eeniging geheel in zich op. Ook buiten het bankbedrijf is de heer de Gooyer bekend geworden en ook buiten het bankbedrijf heeft hij op verscheiden terrein zeer verdienstelijken en hoog-ge- schatten arbeid verricht Wij behoeven hiervoor slechts te den ken aan de stichting van het Handelsre gister, de reorganisatie van de K. v. K., van welke oude en nieuwe Kamer hij reeds een twintigtal jaren lid is; voorts zagen we hem als penningmeester van het Leidrch Steuncomité gedurende den oor- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITEHLAND. i De strijd in het Baskenland. Het ver woeste Guernica thans door de rechtschen bezet. (2de blad). De strijd van de Duitsche regeering te gen de Katholieke Kerk. (2de blad). Minister Spaak over den nieuwen status van België. (2de blad). Moet Chamberlain zijn belastingontwerp intrekken? (2de blad). BINNENLAND. Inwerkingtreding van het werktijdenbe sluit voor kantoren. (4de blad). Stenn aan den tuinbouw. (4de blad). Nieuwe schouwburg voor Utrecht. (4de blad). Nieuwe spoorwegrijtuigen. (4de blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: De heteekenis cn invloed i lieke pers. (2de blad). Eerste aanvoer van Nieuwe Malta Aardappelen Heden ontvangen de bekende MALTA (spring) Aardappelen VLASVELD VLASVELD Oude Singel 120 LEIDEN Doeiastraat 22 Telef. 719 Telef. 2825 log, in welke functie hij gedurende vier jaar belangrijken arbeid heeft verricht. In die periode heeft genoemd comité méér dan een millioen gulden gedistribueerd. Tenslotte.heeft hij o.m. zitting in het be stuur van het Leidsch Borgstellingsfonds, in het Vebo-bestuur en het pas-opgerichte Stadhuis-comité. DE HEER N. D. DE BOER. De tweede jubilaris, de heer N. D. de Boer, begon zijn bankloopbaan bij de Leid sche Bankvereeniging, alwaar de heer de Gooyer, toen procuratiehouder bij deze in stelling, hem van zeer nabij heeft leeren kennen. Na hier vier jaar werkzaam te zijn ge weest, moest de heer de Boer zijn mili tairen dienstplicht vervullen. Daarna was hij gedurende een jaar bij de fa. v. Wensen en Co. en trad tenslotte op 1 Mei 1912 in dienst bij de Nationale Bank. Bij de stichting der Nationale Bankver eeniging volgde zijn benoeming tot alge meen procuratiehouder, in welke functie hij thans nog wwkzaam is. Ongetwijfeld heeft de heer de Boer ge legenheid gehad zijn capaciteiten in de af- geloopen 25 jaar in het groot bankbedrijf ten volle te ontplooien en het is geen won der, dat hij bij zijn superieuren in hoog aanzien staat. Uithoofde van zijn functie en wijl hij ook steeds als waarnemend-directeur op treedt, mag hij aanspraak maken op de waardeering van de talrijk velen, met wie hy voortdurend in aanraking komt Morgenmiddag tusschen 3.30 en 5 uur zullen beide jubilarissen ten kantore der Rotterdamsche Bankvereeniging, Rapen burg 27, recipieeren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1