P_, Uit Amerika, NIEUWS Gasfornuis noodig? JAN DE NIE ZONEN STADS l?5 VRIJDAG 30 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 14 dan naar DE NIE Onze groote sorteering in de nieuwste uitvoering maakt Uw keus makkelijk. Vraagt ons inlichtingen en prijs courant U ontvangt deze gratis 2789 Kort Rapenburg 10, Telef. 25 Heerengracht 112, Telef. 1549 Erkende Gas- en Waterinstallateurs KERKNIEUWS EEUWFEEST CONGREGATIE H. CAROLUS BORROMAEUS. Gisteren vierde de congregatie der lief dezusters van den heiligen Carolus Bor- rómaeus te Maastricht haar honderdjarig beslaan. Gistermorgen om acht uur werd een pontificale H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, welke plechtigheid door de Zusters en de geestelijke autoriteiten uit Maastricht werd bijgewoond. Onder deze H. Mis hield pater J. Hanrath C.SS.R. een feestpredikatie. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid en na het zingen van een feestlied sprak mgr. Lemmens. Deze toespraak werd per radio ook naar de overzeesche gewesten, waar eveneens huizen van de congregatie gevestigd zijn, uitgezonden. De Bisschop prees het groote en belang rijke werk dat de Zusters, op het gebied van ziekenverpleging en onderwijs tot stand brachten en waarbij zij altijd de grootst mogelijke zelfverloochening aan den dag hebben gelegd. De algemeen Overste der Congregatie, de eerwaarde Moeder Fulgentia, sprak daarna eveneens de Zusters toe. Zij her dacht speciaal de stichtster van de con gregatie, moeder Elisabeth, die door haar groot geloof en godsvertrouwen haar idea len verwezenlijkt zag. Om twaalf uur werd in het huis der Zusters „Onder de bogen" een receptie ge houden. Vele autoriteiten kwamen hier hun opwachting maken. O.m. waren daar aanwezig mgr. J. van der Tuin, deken van den Haag en de hoogeerwaarde heer H. Weenink, deken van Zwolle. Verder was er het dagelijksch bestuur der ge meente Maastricht, de heer J. Jaspar, griffier van de Staten, die de commissaris der Koningin mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, die wegens verblijf in Amsterdam verhinderd was. vertegenwoordigde, de putaties van organisaties, vooral uit on derwijskringen en anderen die bloemen en gelukwenschen aanboden. De waarnemende burgemeester der stad de heer J. Schaepkens van Riempst hield een toespraak tot de jubileerende Zusters en de Moeder Overste, waarin hij namens de gemeente dank bracht voor het vele goede, dat de congregatie in Maastricht heeft gesticht. Hij prees zich gelukkig moeder Fulgentia in opdracht van Z. Exc. Minister van Schaick te kunnen mededee- len. dat zij door H. M. de Koningin is be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen, aan deze orde •verbonden, overhandigde spreker onder groote instemming van de aanwezigen aan de Moeder Overste. In den namiddag is de viering met een défilé van alle schoolkinderen van de vier scholen der zusters en met een pontificaal Lof. gecelebreerd door mgr. Lemmens, ge sloten. Audiënties Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verlee- nen. SPORT SERIEWEDSTRIJDEN A. S. C. Op Hemelvaartsdag. De A. S. C.-seriewedstrijden om den „Lustrum-(Harmonie)-Beker 1932" zullen op Hemelvaartsdag worden gehouden. Het programma luidt als volgt: 10 uur: A. QuickASC. 11.10 uur: B VOCConcordia. 12.20 uur: KampongASC H. 1.30 uur: C Winnaar AWinnaar B. 2.40 uur: Verliezer AVerliezer B. 3.45 uur: KampongWinnaar C. Aan den vooravond van Hemelvaartsdag zal ASC in intiemen kring het 45-jarig be staan in de „Graanbeurs" herdenken. Er zal een ASC-revue worden opgevoerd. INSCHRIJVINGEN VOOR DE VóóR-KAAG. Voor de morgen en Zondag te houden onderlinge wedstrijden van De Haag (de z.g. Vóór-Kaag) zijn de volgende inschrij vingen binnengekomen. 45 M2 klasse: Brise, st. W. v. d. Berg; Boharoc, st. H. W. v. d. Steen; Boekanier, st. A. Warners; Walta, st. C. A. Vermaat; Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts. Vrijbuiterklasse: No. 10, st. J. de Bra bander; Simon de Danser, st. D. Strumpff; Jan Haring II. st. L. J. Fonteyn. Drakenklasse: Cavalier, st. jhr. mr. E. G. van Benthem van den Bergh; Erika, st. F. Duerr: Janmaat, st. J. Heinen; Zilver meeuw, st. B. J. Moret; Hermes, st. W. H. van Lienden; Norman Godfried, st. Th. Veling. Regenboogklasse A.: Duke, st. J. C. v. d. Velden, De Leede III, W. Z. v. d. Mey; Saenden, st. L. de Wit; Pieterke, G. de Vries Lentsch. Regenboogklasse B: Witte Raaf, st. W. H. Warring; No. 10, st. H. Zumpolle; Tjeb- be, st. Tj. Maas; Darling, st. J. R. Bliek- man. 12 M2. klasse A.: Pamir, st. A. Schepers; Hiphaan, st. H. v. Werkhoven; Dinges, st. C. Nauta; Spitsmuis, st. J. H. Nauta. 12 M2. Klasse B.: Wildebras, st. M. R. Mantz; Dada II, st. L. P. Vollebregt. Olympiajollenklasse: Daphnia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder; Goesting, st. W. Ritman. Handicapklasse: Never down, st. A. J. Warburg; Sterna, st. W. de Jongh; Chip, St. W. van Werkhoven. 16 M2. Friesche klasse: Nelson, st. R. Alt; Skadi, st. H. Jonker; Cycloop II, st. J. v. d. Hoek; Lemmet, st. H. Kortman; Jopie, st. J. Rooijakkers; Frans, st. J. Man- ceau. Pampusklasse: Waterlooper, st. Th. Fon tein; Tjiftjaf, st. R. ten Hove; Ruiter, st. R. Reitsma; Spriet, st. J. M. G. Schrama; de Steur, st. L. v. d. Steur; Norremeer, st. J. C. P. Hofkes; Donderkopje, st. J. P. Damme. 12 Voetsjollenklasse A.: Flits, st. L. J. F. Broer; Dobbertje, st. mevr. v. d. Steur; Va gebond, st. Th. van Helvert; Doordrijver, st. S. H. van Huist; Hans, st. A. H. van Vliet; Duikelaartje, st. A. H. Mastenbroek; Reveller, St. mej. F. Leenen; Dreadnought, mej. L. v. d. Kwast; Sunny Side Up, st. J. Th. Leenen; Black Magic, st. W. Stou- tenbek. 12 Voetsjollenklasse B.. Meerkoet, st. mej L. Sieverts; Sirene, st. B. C. v. d. Linden; Notedop, st. P. M. de Jong; de Glipper, st. J. C. Tims; Lucky Rascal, st. L. D. v. Eek; Hazen wind, st. M. Zaayer; Tierelier, st mej. A. C. Sterk; Klaverdrie, st. J. Phr. van Dalen. 12 Voetsjollenklasse C: Sterna, st. D. Grootenhuis; Sater, st. M. R. E. J. Schuld; Doordrijver, st. K. Idema; Kwik, st. C. W. van Holst Pellikaan; Sheila, st. Fr. Maas; Dike, st. K. Lambion; Fra Diavolo, st. W. Schippers; Reward, st A. J. N. Nijman; Henny, st. A. Warners; Notedopje, st. J. H. Dalen. R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFé- EN REST. GEëMPLOYEERDEN „ST. ANTONIUS". Herdenking eerste lustrum. Gisteren herdacht de afdeeling Leiden van bovengenoemden bond haar vijf-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan, zooals we deze week reeds hebben aangekondigd, in het Bondsgebouw aan de Steenschuur een propaganda-vergadering was belegd. Deze bijeenkomst, welke matig bezocht was, werd geopend door den heer P. J. Stik- kelman, die alle aanwezigen hartelijk wel kom toeriep en de hoop uitsprak, dat er van deze bijeenkomst veel propaganda - vuur zou uitgaan. Hierna gaf spr. het woord aan den wel- eerw. pater E. v. d. Snoek, O.F.M., die een begeesterende rede hield over den maat- schappelijk-socialen en geestelijken strijd, dien de volgelingen van „St. Antonius" hebben te strijden. Spr. betoogde, dat de oplossing van de scciale economie niet te verkrijgen is zon der geestelijk leven, maar van den anderen kant kan een goed geestelijk leven alleen dit moeilijke vraagstuk oplossen. Paus Pius XI heeft in zijn encycliek „Quadragesimo Anno" geschreven, dat de sociaal-economische ellende, veroorzaakt door 'n verderfelijk stelsel, voor velen een beletsel is het eeuwig geluk te bereiken Zoo voor ééne categorie van menschen, dan mag dit pauselijk woord toegepast worden op de Katholieke geëmployeerden in het hotel- en aanverwant bedrijf. Daarom zegt spr., dat de ellende, als hier geschetst, slechts kan weggenomen wor den door een christelijke ordening. Daartoe is noodig macht en nog eens macht. De groote sociale werker mgr. Poels heeft hier op met nadruk gewezen. De geëmployeerden in dit bedrijf hebben te strijden voor een menschwaardig be slaan en voor een eerlijken sfrijd van een samenleying, gebouwd op christelijke be ginselen. Maar de resultaten hangen af van aller samenwerking. Ook een crisistijd als deze sluit niet uit, dat men geen recht zou hebben op een menschwaardig bestaan. Na gewezen te hebben op hetgeen in den laatsten tijd in Duitschland is geschied op het gebied der organisatie, doet spr. eenige grepen uit het verleden, om te doen zien hoezeer de toestanden voor de arbeiders in het algemeen geleidelijk verbeterd zijn in tal van bedrijven. Het was ongetwijfeld goed gezien, toen ir Jan. 1911 de Bond „Sint Antonius" werd gesticht. Gaarne brengt spr. hulde aan die pioniers, die dit werk hebben aangedurfd. Maar het huidige geslacht heeft den plicht den toen begonnen arbeid voort te zet ten om te komen tot betere toestanden in dit bedrijf, dat van alle verkregen voordee- len in andere bedrijven nagenoeg nog niets heeft kunnen profiteeren. Hadden in het verleden meerderen aan de roepstem dier pioniers gehoor gegeven, er zou meer be reikt zijn. Echter, nog is het niet te laat. Na gewezen te hebben op de talrijke wenschen ter verbetering van de toestan den in het bedrijf, wijst spr. erop, dat de mensch God noodig heeft, dat hij zonder God niets is. Het groote ongeluk van den modernen tijd is, dat hij meent het zon der God te kunnen doen. Niet voor niets heeft Christus gezegd: „Zonder Mij kunt gij niets". Wanneer wij werkelijk willen komen tot betere maatschappelijke toestanden en tot ordening in het bedrijf, dan zal men toch ook moeten komen tot verbetering van den innerlijken mensch. Alle verbeteringen in de maatschappij hebben geen goeden onder grond, wanneer men tevens niet streeft naar verbetering van het individu. Die twee moeten samengaan. Daarom moeten allen in de toekomst medewerken om den Bond „Sint Antonius" groot te ma ken. Maar daartoe is ook noodig verbete ring van zichzelf. Hoe beter mensch im mers, hoe beter lid der organisatie. De strijd is niet hopeloos, want het is een eerlijke strijd en God is met degenen, die Hem aanhangen. Zooals de strijd der eerste christenen te gen het machtige heidendom, zoo is de strijd ook thans. En Christus zal winnen, zooals het eerste christendom heeft over wonnen. Op het hartelijk applaus, dat op deze rede volgde, sprak de voorz. een hartelijk dank woord tot pater v. d. Snoek, wien hij gaar ne een tot weerziens toeriep. Na een korte pauze, waarin ter afwisse ling een stukje muziek werd gegeven, was het woord aan den heer B. J. Koelemy, ad ministrateur van het hoofdbestuur, die er aan herinnerde, dat door den Minister van Sociale Zaken twee voorontwerpen van wet zijn ingediend. Het eerste betreft de regeling van werktijden voor jeugdige per sonen, het tweede betreffende een 10-uri- ge nachtrust voor volwassenen. Spr. ging deze beide voorontwerpen in het kort na, vermeldend de voornaamste bepalingen, welke daarin zijn opgenomen. Ten aanzien van jeugdige personen, die beneden 18 jaar, merkt de minister op, dat kan worden overgegaan tot een volledige regeling van werk- en rusttijden. Regeling van de nachtrust, is voor hen overbodig, aangezien de Arbeidswet daarin reeds voor ziet. Spr. meent, dat ten aanzien van dit wets ontwerp weinig tegenkanting zal ondervin den, doch ten aanzien van het tweede staat de zaak anders. Het voorontwerp van wet betreffende de invoering van een wettelijk verplicht dage- lijkschen rusttijd beteek ent het eerste wet telijk ingrijpen in dit bedrijf. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit den be trokkenen offers zal kosten, misschien groo te financieele offers, doch het hoofdbestuur is van meening, dat, wanneer dit ontwerp door betrokkenen zelf reeds zou worden afgewezen, er tot in verre toekomst van andere regelingen niets zal komen. Daar om hoopt het hoofdbestuur, dat de eerst- belanghebbenden zullen inzien, dat de hier voorgestelde regeling in hun eigen belang is en dat dit moet leiden tot invoering van de volledige arbeidswet-Aalberse, wélke nu reeds achttien jaren voor andere bedrij ven geldig is. Na over de verschillende artikelen van het wetsontwerp nog een en ander mede gedeeld te hebben, wijst spr. er echter op, dat het ook hier zaak is zich te organisee- ren. Want hoe sterker de organisatie, des te meer zai zij hebben in te brengen bij de richtige uitvoering der wet. En de Katho lieken hooren zich te scharen achter het vaandel van „Sint Antonius". Die plicht tot organisatie blijkt wel daar uit, dat het hoofd van een gezin thans nau welijks in staat geacht kan worden mede te helpen aan de opvoeding van zijn kin deren. De 1416 urige arbeidsdag maakt zulks onmogelijk. Ditzelfde geldt voor de rustdagen, voor het bijwonen der H. Mis op Zondag, enz. Nogmaals doet spr. een beroep op alle Katholieke geëmployeerden zich toch Ka tholiek te organiseeren, zich aldus de voor- deelen kunnende verzekeren van den R.K. Volksbond, die zoovele prachtige instellin gen bezit, waarvan ieder aangeslotene kan profiteeren. Vervolgens spoort de heer Koe- lemij ieder aan om naast zijn Katholiek dagblad te lezen „Herstel", dat de sociale belangen der leden zoozeer behartigd. Het „eendracht maakt macht" is ook voor dit bedrijf en de bedrijfsgenooten van volle waarde. Naast de georganiseerde werkge vers behooren te staan de georganiseerde werknemers, om gezamenlijk onder geeste lijke leiding trachten te bereiken wat men zoo gaarne wenscht. (Applaus). Op deze uiteenzetting volgde een korte gedachtenwisseling, waarna de voorz. den heer Koelemij dankzegde voor zijn woor den. De rest van den avond werd in gezellig samenzijn doorgebracht, waardoor onge twijfeld de onderlinge band weer verste vigd is. Enkele voorbeelden uit onze uit gebreide collectie Amerikaanse artikelen, waarvan wij iedere week een selectie tonen in onze etalage Mosterdsteeg. ORGANDI KRAAG met jabot, gegarneerd met Valenneskant AMERIKAANSE TAS van prima kwa liteit lak, fraai uit gevoerd met spiegel en porte- monnaie, alle mod. kleuren.. 'ur Modehuis ESPERANTO COMPETITIE. De drie Leidsche Esperanto-clubs organi seerden ter gelegenheid, van de beëindiging der jaarlijks te houden competitie een feest avond in „Zomerlust". Nadat de voorzitter der contact-commis sie, de heer Kleinhans, den avond had ge opend, trad Mej. Grönloh op met een kin derkoor, dat eenige stukjes ten gehoore bracht geheel in 't Esperanto, wat gezien het applaus, zeer in den smaak viel. Hierna werd de einduitslag der compe titie bekend gemaakt. Onder ademlooze spanning werden de resultaten der gemaak te vertalingen, welke door den bekenden Esperantoleeraar Sro. Heilker waren op gegeven en beoordeeld, bekend gemaakt. Het bleeK, dat de R. K. Esperanto Club wederom, dus voor de tweede maal, den wisselprijs, een zilveren ster, had veroverd. Nadat het drietal, dat hun club in deze competitie vertegenwoordigd heeft, n.l. de dames Bergers en Bernard en de heer v. d. Meijden, voor het voetlicht getreden waren, complimenteerde de voorzitter de R. K. Esperanto Club met het behaalde succes, er tevens zijn spijt over uitsprekend, dat de Ver. van Arbeiders Esperantisten door ziekte niet op z'n sterkst kon uitkomen. Het eindresultaat was: 1. R. K. Klubo Ésperantista; 2. Pacen; 3. Fajrero. Vervolgens was het woord aan Fajrero, die een stukje ten tooneele bracht, dat een dankbaar onthaal Vonu. Na de pauze werden nog eenige woorden gesprokén o.a. door den heer Mooi (cefdili- gito), den bekenden noderwijzer Ro land Dupuis, die tevens de door allen staande gezongen hymne „La Espero" be geleidde aan de piano, en eenige vertegen woordigers van naburige Esperanto clubs. Tot slot voerde de R. K. Esp. club een tooneelstukje op, die de geheele zaal van den eenen in den anderen lachbui deed val len, waarna de voorzitter, na de medewer kenden, waaronder ook de muziek, die voor de noodige afwisseling zorg droeg, be dankt te hebben, dezen genoegelijken en voor de R. K. club zoo succesvollen avond sloot. DE WERKLOOSHEID. Bij de Gemeentelij ken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgende personen als werkloos ingeschreven. Bouwvakarbeiders: baggerlieden 2, be- 1 angers 3, betonvlechters 11. betonwerkers 61, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 4, glazen wasschers 9, gr an iet werkers 11, grondwerkers 89, helers 2, metselaars 107, >pperlieden 100, schilders 89, sloopers 4, straatmakers 11, hulpstraatirukers 16, stu- cadoors, witters 56, timmerlieden 236, uit voerders 22, voegers 12, ongesch. bouwarb. 7 Totaal 853. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 7, vellen olooters 8, steenfabr. arb. 109, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 59. Totaal 204 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 89, reizigers, colp. 48, winkelbedienden 37, eta leurs 5, incasseerders j 3, musici 8, onder wijzers 9, overheidspersoneel 13, verple gers 4. Totaal 220. Hotel-café-pers.: huispersoneel 10, kell- ners 44, koks 6. Totaal 60. Houtbewerkers: beddenmakers 3, hout bewerkers 71, kistenmakers 7, kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 13, meubelmakers 29, politoer- ders 3, ongesch. arbeiders 36 Totaal 177. Kleermakers: kleermakers 55, kappers 11, schoenmakers e.a. 18. Totaal 84. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 28, landarbeiders 29, tuinlieden 27, warmoe- ziers 8, ongesch. landarb. 5. Totaal 97. Metaalbewerkers: Bankwerkers 107, Blikbewerkers 26, Burgersmeden 40, Elec- triciens 47, Gasfitters 13, Gasmeter makers 3, Gereedschapmakers 3, Instrumentma kers 3, Isoleerders 7, Kernmakers 1, Ket tingsmeden 23, .Klinkers 9, Koperslager 3, Lab. Bedienden 4, Lasschers 11, Loodgieters 53, Machinisten 21, Metaalboorders 5, Me taaldraaiers 6, Metaalslijpers 2, Monteurs 13, Pianostemmers 5, Polijsters 1, Ponsers 5, Rijwielherstellers 14, Rijtuigschilders 2, Scheepstimmerlieden 5, Stokers 25, Tegen- houders 16, Verw. Monteurs 12, Voorslaan- ders 7, Voorwarmer 4, Vulcaniseura 1, Vuurwerkers 8, Wagenmakers 6, IJzerwer kers 43, Zandspuiters 4, Zandvormers 3, Zilversmeden 1, Ongesch. Arbeiders 46. Totaal 607. Sigarenmakers: Sigarenmakers 20, Siga- rensorteerders 1, SigarenstripperS 2. To taal 23. Technici, opz.: Bedrijfsleiders 9, Inge nieurs 3, Technikers 5, Teekenaars 8, Werkmeesters 14. Totaal 39. Textielarbeiders: Hekelaars 7, Katoen- drukkei-s 23, Kluwers e.a. 5, Luikers 13, Plaatsnijders e.a. 20, Schrobbelaars 2, Spin ners 43, Spoolers 3, Stöaldraaddraiers 2, Sterkers 2, Strijkers 15, Wevers 114, Wol- bewerkérs 42, Ongesoh. Textielarb. 58. To taal 359. Transportarbeiders: Emballeurs 6, Chauf feurs 145, Exp. Knechten 24, Koetsiers 16, Loopknechten 40, Schippérs 89, Magazijn knechten 68, Spoor- en Trampers. 10, Wa kers 7, Transportarbeiders 69, Losse Arbei ders 520. Totaal 1000. Typografen: Boekbinders 23, Boekdruk kers 21, Fotografen 3, Hulp-Vakarboiders 4, Letterzetters 32, Steendrukkers 2. Totaal 83. Voedingsmiddelenarb,: Bakkers 95, Mole naars 1, Ovenisten 4, Slagers 67, Suiker werkers 22, Wijnkooperskn. 13, Zcutzleders 4, Zuivelbereiders 2, Ongesch. Fabr.Arb. 39. Totaal 247. Vrouwen: Analysten 1. Apothekersass. 1, Kapsters (leerl.) 8, Naaisters 10, Behan gersnaaisters 1, Maasters 1, Spinsters 1, Strijksters 1, Winkeljuffrouwen 12, Buffet juffrouwen 1, Serveersters 1, Kamermeisjes 1, Linnen juffrouwen 1, Kantoorbedienden 33, Verpleegsters 8, Bedrijfsleidsters 1, Tee- kenaressen 1, Onderwijzeressen ij, Ass. en Huishoudsters 11, Dienstboden (d. en d. en n.) 24. Totaal 221. Alg. Totaal 4282. 30 April 1936 4398, 2 Mei 1935 3880. Ben. 41 Ged. Werkloozen. Werksters 71, Fabr. Arbeidsters 33. Concert Leidsch Studenten Zangkoor, Leidsch Studenten Kamerorkest, „Collegium Musicum". Dinsdag 4 Mei a.s. zal het Leidsch Stu denten Zangkoor dirigent Leo Mens en het Leidsch Studenten Kamerorkest „Col legium Musicum" dirigent Hans Brandt Buys een concert geven in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd worden o m. werken van Diepen broek, Ropartz, Buxtehude, Handel en Bach. Handelsregister K. v. K. Opheffingen. 1857. H. C. Visser Zoon, Leiden, Lange Mare 72. Handel in verfwaren 3235. P. van Delft, Rijnsburg, Vliet N.Z. 45. Banketbakkerij. De race om de langste aschpunt ls in Nederland ingezet en duurt nog steeds on verminderd voort. Hedenmiddag werden we opgebeld door den heer P. van Harte- velt, Zuidsingel 35, die ons mededeelde, dat hij een sigaretten-aschpunt had weten te fabriceeren van 6 c.m. Is dat een re cord?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14