Uw Zenuwen en gesterkt en Uw Slecht-Hoorend DONDERDAG 29 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BINNENLAND Boerenvakbond L T. B Voorstellen der afdeelingen. In de middagzitting van de bijeenkomst van den Boerenvakbond van den L. T. B. te Haarlem werden gisteren eerst enkele punten van huishoudelijken aard bespro ken. De kringen Leiden en Delft en de afd. Schermerhorn hadden in een voorstel de wensch geformuleerd, dat de actie tot ver laging van vaste lasten met kracht zou worden voortgezet. Het voorstel bleek de instemming van de geheele vergadering te hebben. Het H.B. betoogde in zijn prae- advies, dat dit punt voortdurend de be langstelling heeft. Het vaste-lasten vraag stuk wordt herhaaldelijk in de aandacht van het bestuur van den K.N.B.T.B. aan bevolen. Naar aanleiding van voorstellen van de kringen Leiden en Delft, gaf de secreta ris, ir. Aussems, een uitvoerige en duide lijke uiteenzetting van het bekende plan- Ruyter, dat in hoofdzaak beoogt: Opheffing van zoo goed als alle crisis-maatregelen en 100 millioen door den Staat uit de directe belastingen. De rationeele bedrijfsvoering, de pacht prijzen, het landbouwcrediet en voorna melijk de definitieve regeling der markt prijzen heeft de heer Ruyter bij zijn „plan" buiten beschouwing gelaten. Ook verder bergt het plan tal van risico's, die velen niet zullen aandurven. Is het wel zeker, dat de regeering uit directe belastingen 100 mil lioen zal kunnen heffen? De afd. Nieuwkoop was daarom al hui verig voor het plan, omdat zij meent, dët de heer Ruyter door middel van zijn plan tracht weer bij de kleine boeren in het ge vlei te komen. De heer M. P. v. d. Weyden noemde het plan-Ruyter een onmogelijkheid zonder meer. Door enkele berekeningen trachtte hij aan te toonen, dat de regeering nim mer 100 millioen zal kunnen heffen. Verschillende afdeelingen wilden ophef fing van de graanrechten. Het bestuur stel de zich echter op het standpunt, dat de monopolieheffingen op de granen langza merhand vervangen moeten worden door glijdende schaalrechten, waardoor de prijs van de ingevoerde granen gehouden wordt op de voor den akkerbouw vastgestelde richtprijzen. De vergadering kon zich met dit advies vereenigen. Bij de geldende re geling heeft het bestuur er reeds op aan gedrongen, dat de richtprijs voor de tarwe voor '37 op f 10.— per 100 K.G. wordt be paald. Voor de oogst van 1936 is geen na betaling op de tarwe te verwachten. In verband met een bemerking van den kring Haarlemmermeer over de suikerbie tenteelt, deelde het bestuur mede, dat het op het standpunt staat, dat de prijs voor de suikerbieten in ieder geval rendabel moet zijn. Wegens de arbeidsintensiviteit ware het te overwegen, de teelt van suikerbieten vrij te laten, althans sterke uitbreiding toe te laten. Naar aanleiding van de betreffende voor stellen, die van zeer vele afdeelingen wa ren ingekomen, sprak het bestuur zich uit voor een sterke verruiming van de toewij zing van kalverenschetsing en van biggen- en mestmerken. Het bestuur zegde toe deze algemeene wensch zoo krachtig mogelijk tot verwerkelijking te brengen. De verga dering sprak zich duidelijk uit tegen de algeheele opheffing van biggenmerken. Zij moeten echter gegeven worden volgens be- dryfsbehoeften, niet op „historische"' gron den. Met de kalverenbeperking staat de zaak anders, daar zij niet aan net doel heeft be antwoord. De vergadering sprak zich dan ook uit voor algeheele opheffing van de kalverenschetsen. Algemeen was wederom de wensch, dat de margarine-productie zal worden be perkt. Door het jongste besluit, waarbij de prijs van margarine met 4 ct. werd ver hoogd en die van natuurboter met hetzelf de bedrag werd verlaagd, blijkt de regee ring voor deze kwestie blijvende aandacht te hebben. Het bestuur zegde toe in deze vigilant te blijven. Over de zuivelaangelegenheden sprak het bestuurslid, de heer Meekel. Het bestuur heeft getracht om met 't oog op de dure fourageprijzen de eenigszins gunstige om standigheden voor de consumptiemelkers te doen voortduren. De Minister schijnt ge durende de laatste week echter gezwichj te zijn voor de berekeningen van de Zui- velcentrale. Met de verlaging van den melkprijs is de consumptie echter met geen liter gestegen. Ook het publiek had niet om verlaging gevraagd. De industrie zou door deze verlaging eenzijdig worden bevoor deeld. De vergadering juichte het plan van het bestuur toe om in een persoonlijk onder houd de grieven van de consumptiemelkers aan den Minister voor te leggen. Het bestuur zal alles in het werk stellen om het L.T.B.-plan inzake consumptiemelk- regeling uiterlijk 1 Augustus a.s. doorge voerd te krijgen. De heer Meekel deelde nog mede, waar om de regeling niet op 1 April in werking kan treden. Ook de handel kwam met een plan en de regeeringscommissaris wensch- te, dat boerenorganisatie en handel zich eerst zouden verstaan. Het laatste resultaat van deze besprekingen is totnogtoe uitge bleven. Ook de titel „L.T.B.-plan" schijnt mie overal gunstig te hebben gewerkt, bij zonder in niet-Katholieke kringen. De g-roo- te schuld ligt volgens den heer Meekel ech ter bij den handel. De secretaris deelde mede, dat buiten de standsorganisaties om door de Centrale Melkcommissie reeds de voorzitters van de plaatselijke melkcommissies zijn benoemd, welke bedoeld zijn als voorloopers van de verkoopbureaux van het nieuwe plan. Het bestuur heeft zijn bezwaren hiertegen aan den minister kenbaar gemaakt. Na rondvraag volgde sluiting. DE AANSTAANDE TWEEDE-KAMER VERKIEZINGEN. Het aantal stemgerechtigden. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelt mede: Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede-Kamerverkiezingen, welke op 26 Mei a.s. zullen worden gehouden, bedraagt 4.452.484. Bij de vorige Tweede Kamerverkiezin gen, gehouden in April 1933, bedroeg het aantal kiezers 4.126.490, van wie 3.899.655 (94.50 procent) aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, gehouden in April 1935, bedroeg het aantal kiezers 4.238. 446, van wie 3.945.456 (93,09 procent) aan de stemming hebben deelgenomen. Het aantal kiezers in de onderscheidene kieskringen is bij de aanstaande verkiezid* gen als volgt: Kieskring I 's Hertogenbosch 244.851 Kieskring II Tilburg 216.807 Kieskring III Arnhem 249.182 Kieskring IV Nijmegen 214.641 Kieskring V Rotterdam 330.703 Kieskring VI 's Gravenhage 278.304 Kieskring VII Leiden 230.802 Kieskring VIII Dordrecht 290.315 Kieskring IX Amsterdam 449.009 Kieskring X Den Helder 204.155 Kieskring XI Haarlem 253.618 Kieskring XII Middelburg 139.779 Kieskring XIII Utrecht 244.421 Kieskring XIV Leeuwarden 227.127 Kieskring XV Zwolle 290.498 Kieskring XVI Groningen 223.550 Kieskring XVII Assen 114.136 Kieskring XVIII Maastricht 250.586 DE EERSTE-KAMERVERKIEZINGEN. Candidaten der R.K. Staatspartij. Omtrent de candidaten der R.K. Staats partij, welke in de verschillende provincies voor de Eerste-Kamer zullen worden ge steld, vernemen wij, dat in Zuid-Holland de candidatenlijst er waarschijnlijk als volgt zal uitzien: 1. Prof. dr. A. Steger, Haarlem 2. F. Nivard, Rotterdam; 3. Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, Den Haag; 4. H. J. Kuiper; 5. W. baron van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage; 6. ir. F. Guljé, Lei den; 7. ir. Feber, Den Haag; 8. D. de Kok, Loosduinen. In Limburg komen twee lijsten, waar over de volgende candidaten zullen wor den verdeeld: mr. F, Janssen, Maastricht; mr. C. Janssen de Limpens, Wylre; Jhr. mr. G. Michiels van Kessenich, Roermond en als plaatsvervangers: J. H. Maenen, Heerlen; mr. B. Berger, Venlo; mr. dr. Re- gout, Meerssen; F. Damen, Geleen; mr. F. Haffmans, Helden en H. J. Dupont, Heer len. Het moet intusschen niet ónmogelijk zijn, dat de heer Maenen, die lid is van Ged. Staten van Limburg, in een andere provincie, men noemde ons Gelderland, zal worden candidaat gesteld. Noord-Brabant krijgt eveneens twee lijs ten. De eerste zal hier luiden: 1. mr. W. v. Lanschot, Vught; 2. P. de Jong, Tilburg; 3. A. N. Fleskens, Geldrop; 4. Ch. Stal- meyer, Breda; 5. B. v. Slobbe, Breda; 6. P. van Haaren, Tilburg 7. C. Foppele, 's-Her- togenbosch; 8. J. C. v. Beek, Deurne. De tweede lijst zou als volgt worden sa mengesteld: 1. Jhr. mr. A. F. v. Sasse v. IJsselt, 's-Hertogenbosch; 2. H. Blomjous, Tilburg; 3. mr. J. v. d. Mortel, Tilburg; 4. Jos. Meyring, 's Hertogenbosch; 5. J. Be- liën, Eindhoven; 6. mr. L. M. A. v. Loon, Steenbergen; 7. Jac. Vos, Roosendaal; 8. mr. A. K. M. G. baron van Oldenzeel tot Oldenzeel, Oosterhout. In Gelderland duurt het beraad over de te stellen candidaten nog voort. Wel ver namen we, dat hier o.m. zijn aangezocht om een candidatuur te aanvaarden prof. dr. B. Kors, dr. Cornelissen, de bibliothe caris der R. K. Universiteit, prof. v. de Heyden en prof. Schmutzer. Dezen hadden evenwe de uitnoodiging afgewezen. Voor de provincies Noordholland en Friesland zal de candidatenlijst er als volgt uitzien: 1. P. J. S. Serrarens, Bilthoven; 2 mr. G. Kropman, Amsterdam; 3. prof. mr. C. Romme, Amsterdam; 4. prof. dr. J. Barge, Leiden; 4. dr. Th. Koot, Haarlem; 6. drs. J. L. Janssen, 's-Gravenhage. In UtrechtZeeland is het overleg even min reeds beëindigd. Het zou echter in de bedoeling liggen, dat de heer A. C. de Bruin de le plaats zal bezetten; een ver tegenwoordiger van Zeeland de tweede prof. Schmutzer uit Utrecht, de derde en de heer A. Mes uit Heinkenszand de vjer- de. Het bovenstaand is niet volledig. Men houde ook bij een en ander in het oog, dat hetgeen wij hierboven schre ven nog niet definitief vaststaat en wij er dus slechts onder voorbehoud melding van maken. „Maasbode". SLACHTING BACONVARKENS IS TOEGEWEZEN. Particulieren krijgen 99 cent, coöperaties voorloopig ƒ1.15. Naar het „Volk" verneemt, heeft minis ter Deckers aan de particuliere baconfabrie- ken het slachten en zouten van baconvar- kens voor de Nederlandsche veehouderij - centrale toegewezen voor 99 cent, dat is de prijs, waarvoor zij hebben ingeschreven. De toewijzing bedraagt ongeveer 25 pro cent van de productiecapaciteit. Dit komt, CITATEN UIT EEN MAANDBLAD DER N. S. B. Uit het maandblad „Vorming", uitgave der N.S.B., onder redactie van het hoofd der afdeeling X (nationaal-socialistische vorming), als hoedanig fungeert ds. Van Duyl, door den heer Mussert aangewezen voor de Eerste Kamer (hou zee!) knippen wij de volgende citaten. Wij geven geen commentaar! De absolute leider. Slechts volledige overgave in „dienen en strijden" kan onze leden-kameraden bezie len en prikkelen; slechts op die wijze kan die gave pyramide ontstaan op welks top, rustig en kalm onze Leider, onze Mussert staat. Hij, wiens gezag over ons allen uit straalt, en die op zijn beurt de groote ver antwoordelijkheid draagt jegens Hem, Die meer dan alle menschen is. De mythe in Nederland. De harde werkelijkheid, hoekig en tar tend, grijpen zij aan en willen haar wijden, adelen en omhoog beuren door het gelooi in hun mythe: Volk en Vaderland. Man met een hoofdletter. Voor ongeveer 10 jaar zag ik Mussert het eerst. Het was in de dagen van het be ruchte Belgische verdrag. Nederland sliep vaster dan ooit; slechts zeer weinigen be grepen iets van de ontzaggelijke gevaren, die dreigden. Mussert ging rond door het land. En met een grimmige overtuiging, on gekend in de arena van party-politieke twistjes, wierp hij zich op als verdediger eener Natie zonder leiders. Het lot had de hand op dezen Man gelegd; zyn bestem ming lag vóór hem, gewikkeld in de onbe wustheid van eigen verwachten. Geleide lijk moeten inzichten zich hebben gekristal liseerd, zekerheid van weg en plicht zijn komen vast te staan, tot de levensgang van een wending in het hart en hoofd van dui- een wending in het hart en haofd van dui zenden. Morituri te salutant. Tot slot geven wij u het eerste couplet van het lied „Mussert wint". De trommels van Mussert gaan rond door het land Geen stad waar hun roffels niet gingen Geslagen door moedige, strijdbare jeugd Door jongens die stervend nog zingen: Mussert wint, Mussert wint, etc. gelijk wij de vorige week hebben gemeld, omdat alle particuliere fabrikanten, behal ve een firma te Cuyk, voor dezelfde prijs hebben ingeschreven. Voorts vernemen wij. dat de minister aan de coöperatieve slachterijen, die niet aan de aanbesteding behoeven deel te nemen, onderhands eveneens 25 procent van haar productie-capaciteit voorloopig heeft toe gewezen tegen de vergoeding van 1.15. De coöperaties hebben by den minister ge klaagd, dat bij een vergoeding van ƒ1.15 geen loonende verwerking mogelijk is. Mi nister Deckers zal onderzoeken, of dit in derdaad het geval is. De aanbesteding geschiedt voor de pe riode van 1 Mei tot 1 November 1937. GEEN EXPORTTOESLAG OP CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorn betreffenden het toekennen van een exporttoeslag op consumptie-aardap pelen heeft minister Deckers als volgt ge antwoord: Het is den minister bekend, dat er, even als in andere jaren het geval was, nog on verkochte voorraden consumptie-aardap pelen bij de telers aanwezig zijn. Uit de hem ten dienste staande gegevens blijkt echter, dat van abnormaal groote hoeveel heden niet kan worden gesproken. Dat de ze aardappelen door de telers niet verkocht zijn kunnen worden, meent de minister dan ook te moeten ontkennen. Voorts is het den minister bekend, dat de opbrengst van de aardappelen voor ve le kleine boeren een belangrijk deel van hun inkomen uitmaakt. Dit is dan ook een van de redenen, waarom steun wordt ver leend. De minister kan de meeding, als zouden de productiekosten het totale bedrag van den marktprijs voor gedenatureerde aard appelen en den denaturatietoeslag over tref en, niet onderschrijven. In verband met het hierboven vermelde, is de minister van meening, dat van een groot verlies op de teelt van consumptie aardappelen niet kan worden gesproken. Naar zijn meening bestaat dan ook geen aanleiding, maatregelen te nemen, om den prijs dier aardappelen op een hooger peil te brengen, zulks te minder, daar reeds een regeling is getroffen, krachtens welke voor de goede consumptie-aardappelen, welke aan bepaalde vereischtèn voldoen, een hoogere denaturatievergoeding kan wor den toegekend dan voor de mindere soor ten. De vraag, of de minister wil bevorderen, dat door het toekennen van een exporttoe slag de overtollige voorraden tegen een toonenden prijs kunnen worden geruimd, wordt ontkennend beantwoord, aangezien de uitvoer van aardappelen ook zonder toe slag zeer bevredigend is en niet verwacht kan worden, dat een toeslag den uitvoer zou stimuleeren en een wijziging van de prijzen hier te lande tot gevolg zou heb ben. DIRECTEUR VAN AMSTERDAMSCHE CONSERVATORIUM. Benoeming van Willem Andriessen te wachten. Nu Sem Dresden als opvolger van dr. Johan Wagenaar de hoofdstad vaarwel zal zeggen, zal dezer dagen, naar wij vernemen, de officieele benoeming afkomen van Wil lem Andriessen tot directeur van het Am- slerdamsche Conservatorium. „Tel." HERKLASSEERING VAN KANTONGERECHTEN. WIJZIGING MAXIMUM-FORMATIE GERECHTSHOVEN EN RECHTBANKEN. Minister van Schaik heeft wettelijke voorzieningen voorgesteld, welke het o.m. mogelijk maken de bezetting van de ge rechtshoven, rechtbanken en kantonge rechten uit te breiden en in een zekere re serve boven het getal der feitelijk aanwe zige titularissen te voorzien. Zoo wordt voorgesteld, dat er te Amsterdam bij het Hof drie vice-presidenten (thans 2), zes tien (13) raadsheeren, bij de rechtbank twaalf (10) substitiuut-griffiers en bij het kantongerecht zeven (6) kantonrechters benoemd kunnen worden; bij het Haagsche Hof eveneens drie (2) vice-presidenten en vijftien (12) raadsheeren, bij de rechtbank twintig (16) rechters. Verder stelt de minister een andere clas sificatie van de kantongerechten voor. FRANSCH BEZOEK AAN NEDERLAND. Aan het einde dezer week kan Nederland het bezoek verwachten van een 450-tal da mes en heeren, leden van de societe des amis du meseum national d'histoire na turelle et du jardin des plantes te Parijs. Het gezelschap reist tot Rotterdam per spe ciale radiotrein, en het gaat vandaar, in autobussen, langs de bloembollenvelden naar de hoofdstad. In Rotterdam, den Haag en Amsterdam bezoeken zij de dierentuinen en op Zater dagavond 1 Mei a.s. zijn zij, in besloten voorstelling, de gasten van circus Kaval- jos, het circus der amateurs te Amsterdam, dat op verzoek van enkele Fransche autori teiten deze voorstelling voor bovenge noemde vereeniging heeft gearrangeerd. NEDERLANDSCHE LEVENSMIDDELEN ZENDING NAAR SPANJE. Gisteren zond de Nederlandsche Roode Hulp van Breukelen uit een zending naar Spanje met bestemming Valencia. Deze zending bestond uit 23 kisten en 4 balen kleeding en levensmiddelen, waarbij 1250 stuks ziekenhuiskleeding, 25.000 blik ge condenseerde melk, 5000 pond kaas en 20.000 sigaretten. Dit is de tiende zending, die door de Nederlandsche Roode Hulp is verzonden. De vorige zendingen bestonden zoowel uit levensmiddelen als medicamen ten en kleeding. Het ligt in de bedoeling, zoo spoedig mogelijk een elfde zending, bestaande uit Nederlandsche zuivelproducten, te doen plaats vinden. De bestemming zal dan Bil bao zijn. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Mij deelt ons mede, dat de bloementen toonstelling te Boskoop op werkdagen om tien uur in den ochtend wordt geopend. Op Zondagen wordt de tenoonstelling om twaalf uur geopend. RECHTZAKEN DE MISLUKTE PROEFRIT. Gisteren is voor het kantongerecht te Gouda b<" -ndeld de zaak tegen de vier N. S. B.'ers uit Den Haag J. G., J. B., G. T. en S. P. J. M. voor den kantonrechter mr. G. de Jong Tzn. uit Rotterdam voortgezet. Hun was ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 19 op 20 Maart j.l. te Schoonhoven muren, bruggen, leuningen e.a.beschil- deerd hadden met een leuze der N. S. B. De vier verdachten en met hen twee ge tuigen a décharge eveneens N. S. B.'ers wisten eigenlijk ?een behoor'ijke verkla ring te geven van hun aanwezigheid te Schoonhoven om 1 uur 's nachts. Zij wa ren om een proefrit te maken uit Den Haag in de richting Utrecht gereden, en waren op miraculeuze wijze in Schoonhoven te recht gekomen. Als getuige werd nu gehoord C. A. Schoo- neberg, agent van politie te Schoonhoven. Deze had in den bewusten nacht op ver schillende plaatsen, waar hij kort te voren ook langs gekomen was en toen niets op gemerkt had, de leuze der N. S. B. zien staan. Hij had er zich van overtuigd, dat de verf nog nat was. Op eenige afstand van deze pas bekalkte plekken waren de ver dachten bezig een reparatie aan een auto te verrichten. Ze zaten allen onder verf- en kalkspetten. Over de heele carosserie ver spreid, zoowel aan .ie binnen- als buiten zijde had get. versche verf gevonden. Bovendien had hij op de bodem van den auto kringen van verfbussen ontdekt die volkomen correspondeerden met de bo- demomtrek van de dichtbij zijnde gevonden verfbussen. De verf aan de auto was nog zoo versch, dat get. bij het openen van he portier vleken aan zijn uniform gekrege' had. Daarna kwamen de verdachten aan 1- slaap wordt weer rustig door het gebruik ran Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten woord. Dit leverde echter niet veel nieuwe gezichtspunten op. Zij waren met den ge tuige a décharge H. P. meegereden op een proefrit. H. P. immers wilde zijn auto kwyt aan den anderen getuige a décharge A. J. v. d. M. De koop blijkt later echter niet ge sloten te zijn. Ze hadden mee mogen rijden, omdat ze in een huis van H. P. gewit hadden. Zoo verklaarden de verdachten dan ook de aanwezigheid van verf- en kalkvlekken op hun kleeding. Hoe zij te Schoonhoven te recht gekomen waren, wisten ze geen van allen, want het was juist dezen nacht zoo mistig geweest enz. enz. De ambtenaar van het O. M. wees in zijn requisitoir op de uitlating van den getuige décharge H. P,, die deze na het verhoor op het politiebureau te Schoonhoven te gen de chef-politie had meenen te moeten maken. H. G. had n.l. bij het verlaten van het bureau gezegd: „U heeft uw plicht ge daan en wij hebben ook onzen plicht ge daan". Deze uitlating heeft volgens den ambte naar wel degelijk een bepaalde beteekenis en een pleizierrit of een proefrit is toch niet als een plicht aan te merken. Tegenover al het overtuigend bewijsma teriaal dat aangevoerd is, staat het verhaal van de verdachten, dat op alle punten on geloofwaardig is. Spr. vindt het vooral in een verkiezings tijd bedenkelijk, dat zij een expeditie heb ben uitgerust om een rustig stadje in de provincie te gaan terroriseeren. Daarom eischt hij dan ook de maximum straf voor ieder van 2 subs. 5 dagen hech tenis met toewijzing van de civiele vorde ring ingesteld door de gemeente Schoonho ven voor het verwijderen van de opschrif ten. De kantonrechter zal over 14 dagen von nis wijzen. BROODOORLOG TE BREDA. Door de Nederlandsche Bakkerij Stichting te Den Haag is voor den rechter te Breda aanhangig gemaakt een zaak, die in begin sel zal moeten uitmaken, of het door de Bredasche bakkers onderling gesloten con tract rechtsgeldigheid bezit. De Nederlandsche Bakkerij Stichting, de landelijke organisatie onder voorzitter schap van prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam, heeft met het grootste deel, pl.m. 90 pet. der Bredasche bakkers een contract gesloten op 8 April 1937, waarin o.m. bepaald werd, dat zij den broodprijs, welke in dat contract werd vastgesteld, zullen handhaven, teneinde daardoor tot betere bedrijfsuitkomsten te komen. Met eenige bakkers, die het contract niet on derteekenden, werd een soort gentlemen agreement gesloten. Ook zekere A. V. te Breda aan het Dijk- plein heeft dit contract onderteekend, doch zich niet aan de bepalingen Van dit con tract gehouden. Artikel 9 dezer overeenkomst bepaalde, dat hy geen artikelen zou verkoopen te gen een lageren prijs dan in dat contract is bepaald. Door de stichting werd vastgesteld, dat voor Breda de minimumprijs voor water brood, thuisbezorgd, zou zijn 16 ct. per 800 gram, ingaande Maandag 12 April 1937. De bedoelde bakker nu heeft brood verkocht tegen een lageren prijs, en is door de stich ting in kort geding voor den rechter ge daagd, welk geding op Woensdag 28 April ten overstaan van den president der Arr. Rechtbank te Breda, jhr. mr. L. J. M. van Sasse van IJsselt, is behandeld. Voor de stichting traden op mr. Broek- huyzen te Den Haag en mr. W. A. J. van den Hurk te Breda, terwijl voor gedaagde optrad mr. C. A. A. M. van der Kroon te Breda. Door de stichting werd o.m. in de dag vaarding gesteld, dat de zaak spoedeischend is, zoodat gevraagd wordt een presidiaal bevel aan gedaagde o.m.: onmiddellijk dén verkoop van brood te gen prijzen die lager zyn dan bepaald is in de onderwerpelijke overeenkomst te staken en verder te betalen aan eischeres- se een som van ƒ50.voor eiken keer, dat gedaagde het bevel overtreedt. De procureur van eischeresse heeft in een uitvoerige inleiding het standpunt van eischresse uiteen gezet, waarna mr. van der Kroon namens gedaagde betoogde, dat er te Breda nog eenige bakkers zijn, die de overeenkomst niet hebben onderteekend, zoodat gedaagde niet weet, of deze zich aan de door de stichting vastgestelde prij zen houden. Mr. van der Kroon meende verder, dat de zaak niet spoedeischend is, zoodat de president in deze onbevoegd is, terwijl hij verder nog enkele niet-ontvan- kelijkheidsmiddelen ter tafel bracht. De president deelde mede op Dinsdag 4 Mei a.s. te 10 uur v.m. uitspraak te zullen doen. zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun flets voeren. („Steunt Hen" wil dat „SH" tevens zeggen: „let even extro op!")

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9