STADS NIEUWS DONDERDAG 29 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 RUPWETERING. KENT GIJ MOOIER LIEFDEWERK?... Als een druppel, die den steen uitholt, zoo feilloos en manend komt tot ons de klacht der Stille Armen. De aandrang is zacht, doch de uitwer king is van een geweldige kracht. De kennis hunner nooden toch dwingt ons om voor hen op de bres te staan, nog zoovelen in getal en zoo zwaar beproefd. Aan hen, die ons reeds hielpen onzen oprechten dank, bijzonder aan den onbe kende, die ons voor eenigen tijd met een milden gift van f 100.— bedacht heeft. De druppel echter wist ook onze kas af doende uit te hollen! Mochten de harten der vele anderen, die tot hulp in staat zijn, door dit schrijven be wogen worden hunne beurzen voor ons te openen, want mooier liefdewerk is moeilijk te vinden en een ieder, die de zorgen, smarten en onmacht der Stille Armen ook maar even wil overwegen, zal er vreugde en voldoening in vinden dit liefdewerk al thans eeniger mate te hebben gesteund. Laat de hoogste Liefdewet U dringen! God zal het U honderdvoudig loonen. De Commissie voor de Stille Armen der St. Vincentius-Vereeniging. Gironummer 131200 ten name van het St. Vincentiushuis te Leiden. Postadres Lorentzkade 32. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Voordracht dr. W. van der Sleen. Suriname is een heel ongelukkig land, zoo ving dr. W. G. N. van der Sleen zijn voordracht aan over Suriname, die hij gis teravond in „Amicitia" voor de leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel hield. Te voren was een kort inleidend woord gesproken door den voorzitter der Leid- sche afdeeling, den heer N. C. F. van Ginkel. Doch aan den anderen kant, zoo ver volgde dr. v. d. Sleen, is Suriname een zeer rijk land met een plantengroei zoo fraai als nergens ter wereld wordt aange troffen en niettegenstaande deze groote rijkdommen heerscht er toch de bitterste armoede. De reden hiervan is niet ver te zoeken. Java en Suriname zijn in opper vlakte even groot. - Het Oost-Indische eiland telt een bevolking van 40 millioen zielen, de West-Indische kolonie heeft slechts 150.000 inwoners. Van deze 150.000 inwoners heeft het grootste deel voor de kolonie niet de minste beteekenis. In de allereerste plaats zijn er de Indianen, de oorspronkelijke bewoners die op zoo'n laag beschavingspeil staan, dat zij eerder tot last dan tot voordeel zijn. Na de afschaffing der slavernij kwamen de voor dien tijd uit Afrika ingevoerde negers vrij. Zij trokken zich terug in de bosschen en tot op den huidigen dag wei geren zij om regelmatig arbeid te verrich ten. Toen dus de slaven in vrijheid wa ren gesteld, moesten nieuwe arbeidskrach ten worden aangevoerd en de regeering liet Javanen naar West-Indië komen. Zij zijn het met een 30.000 Hindoes uit Britsch Indië, die feitelijk al het werk verrichten. Nut voor de kolonie hebben zij echter niet, want zoodra zij tot eenigen rijkdom zijn gekomen, keeren zij naar hun vaderland terug. Tenslotte zijn er dan nog 50.000 Kreolen, die grootendeels in Paramaribo wonen. De armoede onder deze bevolkings groep is buitengewoon groot; zij zien kans om met 10 personen een week lang van 0.25 te leven. Na deze inleiding vertoonde dr. v. d. Sleen een groot aantal lantaarnplaatjes en enkele films, waarin het' geheele leven in deze ver afgelegen kolonie aan het oog voorbij trok. De uit zoo talrijke elementen samenge stelde. bevolking draagt nog altijd haar oorspronkelijke kleederdracht en het is te begrijpen, dat dit aan de enkele steden, die Suriname telt een zeer bijzonder ca chet geeft. Veel, aldus dr. v. d. Sleen, wordt er de laatste jaren over kolonisatie voor Suriname gesproken, doch volgens hem, zal het voor Nederlanders buitenge woon moeilijk zijn om er als landbouwer of boer een bestaan te vinden. Met een kort wnord dankte d^ heer Van Ginkel dr. v. d. Sleen voor zijn interes sante causerie. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN." Gisteravond hield de Leidsche Tuinier en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden" haar maandelijksche vergade ring in Café Royal. Deze vergadering was hoofdzakelijk be legd voor het uitreiken der prijzen, in dezen winter behaald met het kweeken van tulpen in pot door de leden, en welke moesten worden ingeleverd in de maanden Januari, Februari en Maart. De resultaten waren zeer goed. Prijswinners werden H. T. Kok le prijs met wisselplaquette met 69.5 p., J. Stokkermans, le prijs met 68.5 p., A. Wenust 2e prijs met 62 5 p.; 2e prijs Th. Buys met 62 p.. 3e prijs P. W. Schenke- veld 60.5 p., 3e prijs W. van Oosten 57.5 p., 3e prijs H. Roman met 56 p.. J. J. Keu- ning eveneens met 56 p., A. Klinkhamer en J. Ponstein, 4e prijs met beiden 54 p. Troostprijzen verwierven mej. Versprille, H. Lens en J. v. d. Zeeuw. t Tenslotte werd nog gesproken over de houden Tuin- en Kweek wedstrijden. AFDEELING JONGEREN R.K. STAATS PARTIJ. „Als de golven dreigen." De jongerenafdeeling der R.K. Staats partij hield gisterenavond in de groote zaal van het St. Antonius Clubhuis een verga dering, waarin als spreker optrad de heer Steph. Menken met als onderwerp: „Als de golven dreigen." Nadat de voorzitter, de heer W. v. Noort, de bijeenkomst op de gebruikelijke manier had geopend en allen een welkomstwoord had toegeroepen gaf hij dadelijk het woord aan den heer Menken. Spr. ving zijn rede aan met er op te wij zen, dat deze lezing vooral in verband met de aanstaande verKiezingen voor de jon geren van veel belang is. Wie het voor recht heeft om Katholiek te zijn en Katho liek te denken kan niet anders dan ver heugd zijn over het feit, dat God hem een plaats en een roeping heeft gegeven in de zen tijd. Zien wij dat wel in? Zien wij wel in onze gemeenschappelijke- en individu- eele taak? Hebben wij, jongere Katholie ken, wel eens ingedacht en zijn wel goed doordrongen van het feit, dat wij, juist wij Katholieke jongeren stand moeten houden en iets bijdragen voor het rijk van Chistus. Spr. wilde dan iets zeggen over een drie tal stroomingen, welke ook den jongeren Katholieken raken en waar zij dagelijks mee in aanraking komen en welke zeer ge vaarlijk zijn voor alle Katholieken in Ne derland. Allereerst iets over het communisme. Toen voor luttele jaren Rusland toegela ten werd tot den Volkenbond waren er maar eenigen, die zacht protesteerden. Maar later gingen, toen het te laat was, de oogen open. De regeeringen wilden niets doen maar zeiden alleen en dat durven thans nog vele menschen zeggen, dat Rome het communisme nog niet veroordeeld heeft. Maar Rome en de Paus hebben 90 jaar geleden al gewaarschuwd voor dit groote gevaar. En steeds heeft Rome de goede strijdwijze gevolgd; men leze maar eens aandachtig de vijf encyclieken welke met een tijdsverloop van enkele jaren ver schenen zijn. Maar omdat de regeeringen niets anders gedaan hebben dan de Katho lieken verwijten, dat zij er niets aan „ge daan" hebben, zijn de golven gestegen om j den Steenrots van Petrus. Daarom komen thans waarheid en leugen tegen over el kaar te staan. Het is de verpestende pro paganda van en voor het communisme, die het doet. Een der ernstigste omstandighe den is wel het feite dat de wereldpers (niet de Katholieke) schrijft over alle dingen, welke er gebeuren, uitgezonderd één en dat is: als Katholieken vervolgd worden. Wij gruwen als wij lezen en hooren wat er in Spanje gebeurt, maar het is niet de wreed heid, welke den mensch beheerscht maar de propaganda van het barbaarsche Rus land. De strijd tegen God en zijn natuur wetten. Kijkt men slechts naar het ontwrichte gezinsleven in Rusland, waar millioenen kinderen zijn voortgebracht, waarmede de Russische regeering thans geen raad weet. Hoe staat het met dit gevaarlijk stelsel in Nederland? De minister president heeft gezegd dat het in Holland zulk een vaart niet zal loopen, maar laten wij ons niet vergissen en denken wij er vooral om: het is de geest, welke in de menschen leeft. De menschen zijn rijp gemaakt voor het com munisme. Laten wij eerlijk zijn en de verschillende mistoestanden onder de oogen durven zien. Laten wij onze ooren eens te luisteren leg gen bij de-jongere werkloozen en eens af dwalen naar de minder bedeelden in de achterbuurten onzer steden. Daar worden de menschen rijp gemaakt voor het commu nisme. Met recht kunnen wij dan spreken van golven, welke dreigend zijn. Dreigen de golven ten opzichte van Christus en Zijn kerk. Daar moeten wij dan tegenover stel len onze Christelijke beginselen. Tijd en eeuwigheid moeten door ons Katholieken aaneengeregen worden, dan moeten wij ondanks alles erkennen, dat de Katholieke gemeenschap zich veel te weinig opofferin gen heeft getroost. Laten wij Katholieke jongeren dat begrijpen en eens aandachtig lezen wat de Paus er over gezegd heeft. Over het tweede gevaar, dat ons bedreigt, wil spr. niet veel zeggen. Dit gevaar is het in het begin heel schuchtere Nationaal So cialisme. De N.S.B. moge nog zooveel zeg gen en ons nog zoo veel trachten wijs te maken, een treffend feit is toch, dat de Paus een aparte encycliek juist tegen het N .S. heeft gesteld, welke begint met de woorden „brandende bezorgdheid". Op alle mogelijke manieren heeft Duitschland het concordaat geschonden. Zeker, de Katho lieken in Duitschland hebben ook schuld, er waren zwakke plekken in het Cen trum. Immers de Duitsche jeugd wilde niet. Als er over politiek gesproken moest worden ging de Duitsche jeugd slapen, maar zij zijn wakker geworden naast en in de concentratiekampen. Dat ie jeugd niet mee wilde werken was fnuikend voor het Centrum. Tot slot van zijn lezing wilde spr. het nog even hebben over de K.D.P. Zij zijn wel niet zoo erg tegen Rome en de Kath. Kerk. Maar waarom, zoo vraagt spr. zich af, moet het in dezen tijd zoover komen, dat het R.K. Werkliedenverbond paal en perk moest stellen aan het te ver gaande. Men heeft in de K.D.P. in het be gin gezegd, dat er in de Staatspartij sullen zaten. Maar nadien ir men een klein beetje bijgedraaid en heeft Peeters op een pas gehouden bijeenkomst gezegd, dat in de Staatspartij het intellect zit. En nu is de K.D.P. boos op het Werkliedenverbond. De EEN GOUDEN ECHTPAAR. Dinsdag 11 Mei as. herdenken B. van den Kerkhof en A. van den Kerkhof-Zoetemelk te Rijpwètering hun gouden huwelijksfeest. De bruidegom is 86, de bruid 78 jaar oud. hoofdschuldige moet men echter in den Haag zoeken: Wesseling met zijn Vaan. Als er door de maatregelen van het Werklie denverbond slachtoffers zijn gevallen, dan moeten deze eerlijk zijn en de hand in eigen boezem steken en zeggen: wij heb ben het verdiend. Waarom toch die scheuring onder de Ka tholieken van Nederland? Waarom haat in het hart voor hen, die in de Staatspartij ge organiseerd zfjn? Wat met zooveel moeite en opofferingen door onze voorouders is opgebouwd wordt door hen wee' afgebro ken. Ons voorgeslacht heeft gebouwd en offers gebracht, veel meer dan in onzen tijd. Zien wij dan eens naar de hoogte, dan zien wij heel hoog Christus' Kerk staan, op een steenrots, belaagd door vele golven. Maar daar staat tevens een machtige golf breker: onze R.K. beweging, onze R.K. Staatspartij. Laat het ons, Katholieken, ernst zijn en in onzen tijd vasthouden aan onze Kath. beginselen. De vijanden zijn talrijk en ge slepen, maar laat ons vasthouden aan Chris tus en Zijn Kerk. Een groote eenheid. En gij, Kath. jongeren, aldus besluit spr. zijn rede, houdt vast aan die eenheid, houdt voor oogen hetgeen Paus en Bisschoppen u leeren en voorhouden. Dan zullen wij, jongeren, handhaven het geloof onzer va deren en blijven zien naar den Rots van Petrus, welke thans door vele golven om spoeld wordt. Na woorden van dank te hebben gespro ken voor zijn leerzame rede, sloot de voor zitter de vergadering met den christelijken groet. SPORT WATERPOLO De Zijl I—D.Z.V. I 5—1. De Zijl I won haar laatsten wedstrijd voor de wintercompetitie van D.Z.V. I te Delft. Het besluit van deze competitie is veel beter geweest dan de aanvang deed ver moeden. De eerste twee wedstrijden wer- de nni. verloren, daarna volgde een ge lijk spel, terwijl de laatste drie alle in een overwinning werden omgezet. De wedstrijd begon direct met een Leidsch overwicht, hetgeen echter niet door doelpunten kon worden uitgedrukt. In het laatste gedeelte der eerste helft kwam deze meerderheid evenwel gedeci deerd tot uiting door een drietal goede doelpunten, zoodat de rust met een 30 voorsprong aanbrak. Na de rust werd direct nummer vier in het Deltsche net gedeponeerd. Dit had tot ge volg, dat D.Z.V. krachtiger ging spelen, waardoor zij een fraaien tegen-goal wisten te scoren. De strijd ging hierna gelijk op. waarbij de Zijl nog eenmaal wist te doelpunten, zoodat het einde kwam men een verdien de 51 overwinning van de Zijl. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig bied bij sommige weggebruikers voor 's menschen liitsten gang, dat dit voorschrift In de wet moest komen! En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar zijn, rekent de A. N. W. B. op iiw medewerking op üw goede voorbeeld! HET VERDEELEN VAN ZETELS BIJ EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING NAAR GEMIDDELDEN. Een nieuw systeem. Door den heer J. Westra, ingenieur bij gemeentewerken te Leiden, is naar wij ver nemen, een nieuwe berekeningswijze uitge dacht, waardoor de uitslag van gehouden verkiezingen bij evenredige vertegenwoor diging nagenoeg terstond is te bepalen. Naar wy bekend mogen veronderstellen, is sedert de wijziging der kieswet in 1935 het stelsel van de grootste gemiddelden voor de uitslagen van verkiezingen van kracht geworden. Geheel in het kader van dit stelsel deelt ir. Westra, om tot een juiste zetelverdeeling te komen, de stemcijfers door een anderen dan den wettelijken kiesdeeler, n.i. door de gereduceerde waarde: nJ. het totaal aantal aan de verdeeling medewerkende stemmen, gedeeld door het aantal beschikbare zetels -f de helft van het aantal partyen. Zijn er dus bijvoorbeeld 8 partijen, 10 be schikbare zetels en 5600 uitgebrachte stem men, dan wordt zijn reduceerde kiesdeeler: 5600 De stemcijfers der partijen worden door dit gereduceerd kiesquotient gedeeld. Dit voorbeeld uitgewerkt: Lijst Stemmen Zetels Rest A. 1240 3 40 B 1160 2 360 C 850 2 50 D 750 1 350 E 450 1 50 F 430 1 30 G 370 0 370 H 350 0 350 5600 10 levert dus onmiddellijk 10 zetels, terwijl de wettelijker kiesdeeler 5600 560 op dit 10 voorbeeld toegepast, slechts 6 zetels zou verdeelen en dus niet minder dan 4 restze tels ter verdeeling over zou laten. Bij dit systeem is het echter niet onmo gelijk, dat er 9 of 11 zetels ,dus 1 restzetel of 1 overtollige zetel te voorschijn komen. Dit vloeit voort uit de wiskundige basis, (de waarschijnlijkheidsrekening), waarop het stelsel-Westra berust. De heer Westra heeft echter een eenvou dige correctie uitgedacht, waardoor ter stond weer de juiste zetelverdeeling wordt verkregen door een methodische verklei ning of vergrooting van het kiesquotient. Uit de toepassingen die wij hiervan onder de oogen mochten hebben, blijkt met hoe veel meer gemak overtollige zetels worden geëlimineerd dan de restzetels. Ir. Westra veroordeelt sterk het voorko men en verdeelen van restzetels, een ge volg van de veel te groote wettelijke kies deeler. Volgens hem is de huidige kiesdeeler dientengevolge juist de bron geweest van veel moeilijkheden en misvattingen op dit gebied. De verhandeling van den heer Westra bevat een aantal voorbeelden van toepas sing van zijn berekeningssysteem op ge houden Tweede Kamerverkiezingen sedert 1918. De toepassing van zijn systeem levert voor deze 3 achtereenvolgende verkiezin gen terstond 100 zetels, 3 maal 101 zetels en 1 maal 99 zetels. Door correcties worden de juiste uitkom sten spoedig gevonden op beduidend korte re wijze dan d.m.v. het systeem van prof. d'Hondt, alleen reeds omdat hoogstens slechts 1 overtollige- of 1 restzetel behoeft te worden weggewerkt. De verhandeling bevat tevens nog een origineele wijze om de kleine, niet aan de zetelverdeeling meedoende partijen ter stond uit te schakelen van de berekening, welke eliminatie echter i.v.m. het thans gel dend wettelijk minimum van 100 pet. van de kiesdeeler (voor een partij om in aan merking te komen voor een zetel) niet be hoeft te worden toegepast. Voorts geeft de verhandeling, die inte ressant en uiterst geschikt is om in een ru briek „hersengymnastiek" te worden opge nomen, een helder inzicht in het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, en lost zij diverse problemen waarmede in het verle den, maar ook thans nog bij de zetelverdee ling werd en wordt geschipperd, duide lijk op. EEN DIERENPARK IN WASSENAAR Openstelling binnen enkele weken Er bestaan plannen in Wassenaar een wandel-, vogel- en dierenpark te stichten. Daartoe is een stuk boschgrónd aange kocht van circa 10 H.A. aan de Laan van Cud-Clingendaal, met twee toegangen aan den Rijksstraatweg, even voorbij de gara ge van den heer Jansen. De initiatiefnemer, de heer P. W. Louw man bezit een vrij uitgebreide vermaard heid als ornitholoog, hetgeen hij te dan ken heeft aan zijn zeer bijzondere vogel- verzameling, welke wat haar zeldzaam heid betreft, vrijwel uniek in Europa is. Deze collectie is thans ondergebracht op het buiten van den heer Louwman, „De Heydehorst" in Wassenaar. De ruimte voor de zeer groote verzameling werd daar sch- tei te klein en op initiatief van den heer Louwman ontstond de Stichting Wandel-, Vogel- en Dierenpark „Wassenaar". De eerste daad van deze stichting is geweest, de aankoop van het stuk boschgrond. Dit terrein was zoodanig, dat het slechts wat opgeknapt behoefde te worden, om geschikt te zijn voor wandelpark. Met dat werk is men thans bezig. Behalve de bovengenoemde vogelverza meling, waarover straks nog nadere bij zonderheden, komen er o.a. ook herten en antilopen, terwijl voorts onderweg is een zending Panda's, een soort kat-beren uit den Himalaya. Deze behooren tot de fami lie van de waschberen en komen alleen voor in het hooggebergte van den Hima laya. Zij zijn ongeveer zoo groot als een flinke kater; het haarkleed is lang en dicht, donkerrood met gouden glans van boven, van onderen zwart. De panda is een boschbewoner, die vooral plantaardigen kost gebruikt, maar ook insecten en vogels eet. Er zijn voorts nog verschillende ande re dieren-transporten onderweg. Roofdie ren komen er echter niet. De grootste at tractie van het nieuwe park blijft de vogel verzameling. Hierbij bevinden zich o.m. een zeer groot aantal Lori's, w.o. zelfs een lori van Tahiti, die voor het eerst le vend in Europa is geimporteerd. Verder zijn er Spix-ara's, een papegaaiensoort uit Zuid-Amerika, alsmede vele colibri's. Het is des bedoeling het park tegen een geringen entrééeprijs of tegen lage lid- maatschapskosten toegankelijk te stellen. Er komt een theeschenkerij, een afzon derlijke kinderspeelplaats, alsmede een groot parkeerterrein. Reeds thans, nu men er nog druk aan het werk is, valt reeds de schoonheid van het geheel op, vooral ook door het fraaie opgaand geboomte. De dieren zullen er zooveel mogelijk ondergebracht worden in open perken, waardoor men ze in hun na tuurstaat zal kunnen bewonderen. Er wordt reeds druk gewerkt aan het overbrengen van de vogelverzameling, ter wijl de verschillende dierentransporten binnen enkele dagen verwacht worden. Men heeft het plan, het park zoo spoedig mogelijk voor het publiek open te stellen, en waarschijnlijk zal dit reeds over een dag of veertien het geval kunnen zijn. Van den heer Louwman is het stellig een loffelijk streven, zijn unieke verzameling, waarvoor reeds velen uit binnen- en bui tenland naar De Heydehorst zijn gekomen, grooter bekendheid te geven en er ook leeken van te laten genieten. WILT U IETS WETEN? Vraag: Mijn moeder is gestorven. Heeft mijn vader het recht al het over blijvende te houden? Antwoord: Neen, wanneer er althans geen testament is gemaakt. Indien een vader en moeder in huwelijksgemeenschap getrouwd zijn geweest, heeft uw vader slechts recht op de helft plus een kinds gedeelte. Vraag: J. v. d. W. te L. inzake de na latenschap van een overleden zwager. Antwoord: De broers en zusters van uw overleden zuster hebben geen recht op de nalatenschap. Vraag: inzake schriftelijke cursus Staatsexamen. Antwoord: Wij meenen, dat de A.S. S.O. Ernst Casimirlaan 26, Amsterdam, zoo'n cursus organiseert. PROFESSOR SUM EN ZOON. 297. Ziezoo, zei de professor, hier zullen ze je wel eens leeren om medailles te stelen. Pietje vond, dat.de directeur van de kostschool er heelemaal niet gemakkelijk uitzag. Dan had hij liever met zijn vader te doen. 298. Drie maanden bleef Pietje op de koctschool, maar toen kwam zijn vader hem halen. Je kon duidelijk zien, dat Pietje op de kostschool had geleerd een flinke jongen te zijn. De professor keek met welgevallen op zijn zoon neer, en Pietje vond het jammer, dat hij mee moest, want hij vond het op de kostschool wat fijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10