STADS NIEUWS 28ste Jaargang WOENSDAG 28 APRIL 1937 No. 8710 S& Gcki6clve0oii^(Mvt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leider 19 cent pet week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij verruit betaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. =3 Politieke actie in de bollenstreek 't Is te betreuren, als personen, die een voorbeeld voor velen, zeer velen konden zijn, zich zóó gedragen, dat men moét waarschuwen: volgt hen niet na! 't Is te betreuren, als personen, die in het katholieke openbaar leven een leidende plaats konden innemen, dat niet doen, maar daartegenover een openlijke actie voeren, die lijnrecht tegen een duidelijken wensch der Kerkelijke overheid indruischt, ja, in d i e actie een leidende plaats gaan inne men. Een dergelyk slecht voorbeeld geeft, helaas, de oud-burgemeester van Hillegom. Hij zal dezer dagen in Lisse een rede hou den voor de N.S.B. Wijst dit er op, dat hij ook de verdere bollenstreek zal afreizen? Wij dringen er op aan bij alle Katholie ken: lo. een dergelijke vergadering zeker niet te bezoeken. Verschillende redenen kunnen worden aangevoerd voor deze ont houding van belangstelling. Voldoende re den is reeds gelegen in het feit, dat men zich de ergernis moet besparen, aanwezig te zijn op een vergadering, waar een Ka tholiek zoodanig optreedt, dat dit optreden zooals mgr. dr. v. Noort het juist en scherp uitdrukte „alle grenzen van voeg zaamheid te buiten gaat"; 2o. men bed win ge zijn ergernis over het beleggen, het houden van een dergelijke vergadering in ieder geval zóó, dat daar aan op geenerlei ook maar eenigszins on waardige wijze wordt uiting gegeven. De Katholieken in héél de bollenstreek, die liever volgen den oud-burgemeester van Hillegom, dan hun Bisschop, zal men op z'n tien vingers kunnen tellen! Daarvan zijn wij overtuigd. En óók daarom kunnen wij rustig blijven! Alleen nog dezen wensch: wij hopen, dat de oud-burgemeester van Hillegom zélf zoo verstandig moge zijn, dat hy de inzich ten en gevoelens van de over- en over- groote meerderheid zijner dorps- en ge- westgenooten niet ergere door de manier van zijn optreden voor de N.S.B., welk op treden op zichzelf al reeds meer dan voldoende ergernis geeft. Hij kent den die pen godsdienstzin van vele katholieken in zijn gewest. Dat hij deze katholieke men taliteit door zijn optreden niet té pijnlijk moge kwetsen! PRINCIPIEEL! Op de in Den Haag gehouden verkie zingsvergadering van de N.S.B (waarover wij gisteren een en ander hebben geschre ven) heeft ir. Mussert meegedeeld, dat de gepensionneerde luitenant-generaal Seyf- fardt zich bij de N.S.B. heeft aangesloter en wel naar aanleiding van het optreden van den voorzitter der Eerste Kamer tegen over mr. Van Vessem. Dat is waarlijk een verheffend principieel standpunt! Als alle menschen zoo zouden optreden, zouden ze enkele keeren per jaar van poli tieke kleur veranderen! DE BRAND TE VALTHERMOND. Meisje aan opgeloopen brandwonden overleden. De 21-jarige mejuffrouw Eefje de Boer, die gisternacht tijdens den brand in de dub bele woning, bewoond door den bakker Joh. Waarheid, en den vervener W. de Bier, ernstige brandwonden bekwam, is in het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleden. Zooals men weet was het meisje, na het ontdekken van den brand, naar den zol der gesneld om een aldaar slapenden jonge man te wekken. Hierby heeft zij ernstige brandwonden opgeloopen. De jongeman had zich, door uit het raam te springen, gered. De wereld in vogelvlucht Het gaat in Noord-Spanje als indertijd in het Zuiden, Malaga werd ingenomen in een stormloop; het schijnt alsof Bilbao hetzelfde lot zal ondergaan. In een buitengewoon snel tempo rukken Mola's troepen op in de richting van Bilbao, de Baskische en link- sche verdedigers in wanorde voor zich uit drijvende. Jammer, dat deze opmarsch gepaard gaat met de verwoesting van zoovele plaatsen. Zoo hebben wij reeds gemeld, dat Eibar totaal verwoest is, in brand gestoken door de aftrekkende linksche troepen. Vandaag valt te melden, dat de oude hoofdstad der Basken, Guernica, het centrum van hun cultuur en van hun traditie vernield is. De linkschen geven de schuld aan de bom men der rechtsche vliegtuigen; Duitsche vliegtuigen, zeggen ze, in dienst der natio nalisten. Deze laatsten ontkennen dat en schuiven de schuld op de schouders der linkschen, die de stad in brand zouden hebben gestoken. Hoe dit zij, de stad is in ieder geval in vlammen opgegaan en is één gföote ruïne. Zoo davert de oorlogsma chine voort over het ongelukkige Spaansche land. Inmiddels reizen de Europeesche staats lieden heen en weer, ten einde te zoeken naar herstel van het oude evenwicht. Zoo pas heeft Schuschnigg Italië verlaten met het consigne, dat hij tot eiken prijs goede vrienden met Duitschland moest blijven; en op het oogenblik confereert Göring met Mussolini. Waarover is niet bekend; men meent o.a. over de Spaansche kwestie. Eden heeft te 'Brussel een bespreking ge houden en het nut daarvan schijnt voor namelijk hierin gelegen te zijn, dat is ko men vast te staan, dat België na bevrijd te zijn van zijn Locarno-verplichtingen, niet bevrijd wenscht te worden van zijn ver plichtingen ontleend aan het Handvest van den Volkenbond. WAT ANDERE BL'ADEN SCHRIJVEN BOTER AAN DE GALQ. De liberale Avondpost schrijft: Dinsdagavond heeft de N.S.B. te den Haag vergaderd. Er werd tevoren veel ophef van gemaakt, want het groote, nieuwe Houtrust-gebouw was gehuurd. Maar het was lang niét vol. vele stoelen bleven onbezet, en.... men had van buiten de stad in tal van auto bussen vele geestverwanten aangevoerd. De redevoeringen zongen het gewone liedje. De heer Mussert verkondigde triom fantelijk, dat de oud-generaal Seyffardt was toegetreden. Ons verraste dit niet. Deze opper-officier vertoonde allang sympa thieën in die richting. Als hij nog actief was geweest, zou hij het niet hebben dur ven doen. Maar hoe deze vroegere chef van den generalen staf zijn houding in over eenstemming acht met opvattingen van de regeering, waaraan hij dan toch moreel nog gebonden is, moet hij zelf weten. Generaal Seyffart vindt dat de voorzitter der Eerste Kamer mr. Van Vessem onbillijk bejegen de. Daarom protesteert hij. Maar als de N. S.B.-woordvoerders van dag tot dag ons volk op de grievendste wijze be-oordeelen (hoewel zij naar de stemmen van de kie zers hengelen, want zonder hen hebben zij geen toekomst meer) dan zwygt deze opper-officier in alle talen. Sterker, hij stelt zich nu in één gelid met hen. Het is een fraaie houding. Ondertusschen neemt het anti-semietisme in de N.S.B. hand over hand toe. Het dagblad der party spreekt van „niet Joden doch Nederlanders", en noemt Henri Polak een „vreemdeling". Daarnaast ech ter vindt het zyn eigen Kamer-candidaten, wier afstamming bij andere volken ligt, „bloedeigen zonen". DREIGENDE STAKING OP DE LONDENSCHE VLEESCHMARKT. LONDEN, 28 April. (A. N. P.). De sjou wers van de Londensche vleeschmarkt Smithfield hebben besloten, den nacht van de kroning te staken, als zij voor deze ge legenheid geen dubbel loon krijgen uitbe taald. DE ENCYCLIEKMEETING TE LEIDEN. Op Zondag 9 Mei as. De voorbereiding tot het houden van de Encycliekmeeting, Zondag 9 Mei a.s., zijn thans zoo ver gevorderd, dat alles wat tot heden is bereikt er op wyst, dat de her denking van de uitvaardiging door de Pau sen van de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno", te Leiden een groot succes belooft te worden. De medewerking van alle Volksbonden uit den Kring Leiden is spontaan en boven dien zetten de St. Joseph-Gezellen-Vereeni- gingen uit het District Leiden alles op alles om de deelname aan de meeting zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Deze medewerking wordt ten hoogste ge waardeerd! Hoe grooter, hoe massaler de deelname, des te meer treedt daardoor op den voorgrond de groote dankbaarheid aan onze Pausen voor hetgeen zij aan ons heb ben geschonken. In dezen tijd van groote politieke ver warring, waarbij extremisten van links zoo wel als van rechts alles doen om voor hun doeleinden zieltjes te- winnen; de godloos heid der menschheid schrikbarende vormen heeft aangenomen en zedeloosheid en ver wildering hand over hand toenemen, zijn deze Encyclieken voor ons een machtig wa pen in den stryd tegen de ons van alle zij den bedreigende stroomingen. Daarom is het bezit van deze Encyclieken voor ons, Katholieken, van zoo hooge waarde, omdat zij de richtlijnen bevatten om onze zielen voor God te bewaren en an deren voor Hem te winnen! Daarom is het zaak openlijk op 9 Mei te getuigen van onze groote aanhankelijk heid en tevens van onze dankbaarheid. Daarom moeten allen medewerken om de meeting op Zondag 9 Mei a.s., welke ge houden wordt op het R.K. Sportpark aan den Haagweg te Leiden te doen zijn een gebeuren, waarvan de uitwerking niet zal nalaten vruchten af te werpen voor onze Katholieke saamhoorigheid, onze éénheid. Zaterdag, 1 Mei a.s., komt het Comité van den Kring Leiden tot organisatie der Encycliek-herdenking bijeen, des nam. 6.30 uur in het gebouw van den R.K. Volks bond, Steenschuur 15, te Leiden, om nog eenige zaken te regelen. Tevens zullen dan de programma's, wel ke mede voor toegangsbewijs gelden, ver krijgbaar zijn, alsmede affiches vermelden de wat er 9 Mei te Leiden op het Sportpark aan den Haagweg zal plaats vinden. Reeds nu kunnen wij mededeelen, dat op deze meeting het woord zullen voeren: de weleerw. heer P. J. J. Hofstede, kape laan te Noord wij kerhout, die zal spreken over: „Wereldwaanzinnige of Wereldhei- lige"; en de heer J. W. v. d. Akker, voor zitter van het Centraal Bestuur, uit Den Haag, over het onderwerp: „Alleen herstel der orde zal den vrede waarborgen". Onderwerpen van dezen tijd en dus.... „zeer actueel"! De harmoniekapel „Adolf Kolping" uit Lisse zal haar muzikale medewerking ver- leenen, terwijl de middag met een Lof, waarbij het Parochieele Zangkoor uit Oegstgeest de gezangen zal uitvoeren, wordt besloten. Om de deelname der werkloozen van de afdeeling Leiden, aan de meeting zoo groot mogelijk te doen zijn, heeft het Bestuur van den R.K. Volksbond te Leiden gemeend programma's beschikbaar te moeten stel len voor gereduceerden prijs, welke, Vrij dag 7 en Zaterdag 8 Mei a.s., des avonds van 79 uur op het kantoor verkrijgbaar zullen zijn, en waarvan naar wij vertrou wen, ruim gebruik gemaakt zal worden! 9 Mei moet worden een dag, waarop de Kring Leiden met groote voldoening zal kunnen terugzien, en waarvan zal worden gezegd: „het was een uiting van ons Katho liek-zijn niet alleen in woord maar ook in daad! GOUDEN DOCTORAAT Dinsdag 4 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. G. F. Hellema, arts te Haar lem, aan de Leidsche Universiteit promo veerde to doctor in de geneeskunde. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De opmarsch der rechtschen in Basken land zet zich voort. (2de blad). Duitsche meening over de besprekingen te Brussel (2de blad). Prijsregeling In Duitschland. (2de blad). De opening der Parijsche wereldtentoon stelling vastgesteld op 25 Mei. (2de blad). BINNENLAND. Een dreigend conflict bij de Ned. Scheeps bouw Mij. te Amsterdam. (3de blad). Een vergadering van den Boeren-vak bond van den L. T. B. (1ste blad). Een vergadering van het R.-K. Werklie denverbond. (2de blad). Cijfers, die de vermindering der werk loosheid illustreeren. (3de blad). Het meisje, dat gisternacht bij den brand te Valthermond ernstige brandwon den opliep, is aan de gevolgen overleden. (lste blad). WIJ SCHRIJVER OVER: De audiëntie van Nederlanders bij den Paus. (2de blad). Katholicisme en pers in Brazilië. (2de blad). Politieke actie van de N. S. B. in de bol lenstreek. (lste blad). ST. CAECILIA GASTHUIS (Ingang L. Vr. Kerksteeg). ST. CAECILIA GASTHUIS (Ingang L. Agnietenstraat). Het „Caecilia-gasthuis", waarvan wij hier een paar teekeningen geven, ligt in het „Maredorp". Naar aanleiding van het feit, dat de ge meentelijke werkinrichting, die nu daarin is ondergebracht, zal komen onder leiding van het Leger des Heils, heeft ir. Hugo van Oerle onlangs de geschiedenis van dit ge bouw gememoreerd. Het Caecilia-gasthuis is vroeger geweest het Caecilia-klooster van de Zusters Augus- tin essen. Na de Reformatie is het "klooster in bezit gekomen van het Stadsbestuur en langza merhand heeft het gebouw het karakter van een ziekenhuis gekregen. Groote faam heeft het gebouw verworven toen daar in 1637 Boerhaave zijn klinisch onderricht aan de studenten is gaan geven. Later is het door de gemeente voor an der doeleinden gebruikt; in den laatsten tijd is er de gemeentelijke werkinrichting in gevestigd. Wij vertrouwen, dat het huidige Stads bestuur en de overige autoriteiten er voor zullen waken, dat ook nu, onder de hui dige omstandigheden, ongerept bewaard blijven de fragmenten geschiedenis en kunst, die dit oude gebouw ons schenkt, en die een kostbaar bezit zyn. Wij vernamen reeds, dat de verbou- wings-plannen van het Leger des Heils, dat het bedoelde pand en enkele anderen van de gemeente heeft gehuurd, ernstig en van meerdere zijden bestudeerd worden, om na te gaan, of daardoor aan het monument schade wordt berokkend.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1