PRESTO SUCCESVOLLE OPMARSCH IN BISCAYE Rechtschen bezetten Eibar en Durango DINSDAG 27 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Rooden staken Eibar in brand De speciale verslaggever van Havas aan het front van Biscaje meldt, dat de regeeringstroepen Eibar ontruimd en deze stad in brand gestoken hebben. In de eerste morgenuren zijn de troe pen van generaal Mola gisteren in Du rango en Eibar binnengerukt. - .lierdoor zouden de rechtschen meester geworden zijn van het moeilijkste terrein en van een der volgens de linkschen meest versterkte punten aan het front van Biskaje De correspondent van Havas bij het le ger van Franco heeft verder medegedeeld, dat de rechtsche troepen gistermiddag de dorpen Ermoa en Malagaza hebben bezet. In den avond is het leger van generaal Mola de Dui angorivier over getrokken. Om tien uur in den avond stonden de rechtsche troepen voor de poorten van Mar- quina en hadden zij de hoogten, welke de stad beheerschen bezet. Radio Cordova over den val van Eibar. Het radiostation /an Cordova wijst in zijn uitzending van gisteravond op het belang van de inneming van Eibar, wegens de groote wapenfabrieken, die zich daar bevinden. Het voegde er aan toe, dat de opmarsch der troepen van Franco nog voortduurt en dat de stad Verriz bezet werd, evenals de heuvelen, die de stad Ermua ten Westen van Eibar beheerschen. Rechtsche troepen maken krijgsgevangenen in Biscaye. De speciale vertegenwoordiger van Ha vas meldt, dat het aantal krijgsgevangenen, dat de rechtsche troepen aan het front van Biscaye maken, van uur tot uur grooter wordt. De steden Ellorrio en Berhars ziin vol soldaten der regeeringstroepen, die zieh met bewapening hebben overgegeven. Het moreel dezer troepen is zeer gedaald. Een groot aantal opslagplaatsen van oor logsmateriaal en munitie werden in den steek gelaten. Eibar in vlammen. Radio-Nacional heeft medegedeeld, dat volgens een communiqué van het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco de rechtsche troepen aan het front van Biskaje zijn opgerukt. Na in den middag Eibar te hebben bezet, bevonden de troe pen zich te negen uur in den avond op driehonderdmeter van Durango. In Eibar zijn de beste wijken door de terugtrekken de regeeringstroepen" vernield door vuur en dynamiet. De rechtsche troepen rukten Eibar binnen zonder een schot te lessen, zij vonden er nog slechts een dertigtal vrou- wesn en kinderen, die zeiden, dat de re- geeringsmilitie de stad verlaten had onder het roepen: „wij gaan naar Bilbao om Aguirre het hoofd af te hakken." De brandweer van San Sebastian en Vitoria heeft nog getracht een deel van Eibar te redden, doch de plaats is niet veel meer dan een vuurgloed. Alle wegen, welke naar Bilbao leiden, zijn bedekt met wapens, munitie en andere voorwerpen GUERNICA GEBOMBARDEERD. De oude hoofdstad van het Baskenland, Guernica is door de luchtmacht van Fran co gebombardeerd. De stad is thans, na een bombardement van drie en een half uur aan één stuk een brandende puinhoop. Eenige honderden burgers zijn om het leven gekomen. De bevolking snelde naar de bomvrije schuilplaatsen of naar het open veld. Als door een wonder 'is het oude Baski- sche parlementsgebouw met den histori- schen eik niet getroffen. Een zeegevecht aan de Spaansche Oostkust. Aan de Oostkust van Spanje hebben de rechtsche kruisers „Canarias" en „Balea- res" gisteren het vuur geopend op torpedo jagers der regeering, die, na de kust van het door de rechtschen bezette gebied te hebben beschoten, terugkeerden. De tor pedojagers beantwoordden het vuur, waar na de rechtsche oorlogsbodems zich verwij derden. WAT GEBEURT ER TE GRANADA? Volgens berichten uit linksche bron, die echter tot dus*ar nog niet zijn bevestigd, hebben zich te Granada incidenten afge speeld. In berichten, die te Valencia zijn binnengekomen, wordt gesproken van he vige vuurgevechten, die zich in verschei dene wijken van Granada hebben voorge daan. Twaalf vliegtuigen hebben aldus dezen berichten boven de stad verken- vluchten uitgevoerd, waarna zeven toe stellen een der wijken hebben gebombar deerd. Gezien het optreden der luchtmacht, vraagt men zich af ofwellicht sprake is van een militairen opstand. Generaal Queipo de Llano heeft deze ge ruchten in zijn dagelijksche radio-toespraak tegengesproken. DE VERBROKEN BLOKKADE VAN BILBAO. De toestand, die ontstaan is door het aankomen van een zeker aantal Britsche koopvaardijschepen in Bilbao, heeft het voorwerp uitgemaakt van een verklaring in het Engelsche Lagerhuis door lord Cranborne, die zeide: „Ik ben op de hoogte van de aankomst te Bilbao van vijf Engel sche schepen. De ervaring van deze scheoen geeft echter niet aan, dat een wijziging is ontstaan in den toestand sedert de door Eden op 20 April afgelegde verklaring (hilariteit bij de oppositie), volgens welke de inlichtingen, waarover de regeering be schikte, haar niet in staat stelden den scheenvaarders aan te raden Bilbao binnen te varen, maar dat dit ook voor andere havens, zooals Santander en Gyon, 'n zeker gevaar met zich mede bracht, dat echter van dag tot dag „varieert". Voorts herinnerde Cranborne er aan, dat de Britsche regeering de autoriteiten der opstandelingen gewaarschuwd heeft, dat zij zich voorbehoudt betaling van scha devergoeding te eischen voor het in beslag nemen van de Spaansche Schepen „Mar Baltico" en „Fernando de Ybarra", de vo rige maand, toen deze schepen goederen, die aan Engelsche fima's behoorden, ver voerden. BUITENLAND BELGIE De besprekingen In Brussel HET RESULTAAT. Opheldering der internationale atmosfeer. De Engelsch-Belgische besprekingen, welke zich volgens vhn verschillende zij den ontvangen inlichtingen op een alge meen plan hebben bewogen, hebben tot een belangrijk resultaat geleid. Eden, van Zeeland en Spaak zyn het er, na de Fransch-Britsche verklaring en on der de tegenwoordige omstandigheden, over eens geworden, dat thans een rust pauze moet intreden en dat moet worden afgewacht, totdat de omstandigheden voor de verwezenlijking van een pact voor het Westen, binnen welks kader België van Duitsche zijde waarborgen zou vinden, gunstiger zullen zijn geworden. Tot dan toe zullen de besprekingen tus schen Londen, Parijs en Brussel worden voortgezet met het doel de opening van onderhandelingen te bespoedigen. Deze beslissing zou negatief en voorloo- pig kunnen schijnen, doch zij heeft toch het voordeel de internationale atmosfeer op te helderen, daar zij de houding van België tamelijk duidelijk aangeeft. Zij verwerpt in feite het vooruitzicht op directe onderhandelingen tusschen Brussel en Berlijn, een eventualiteit, welke overi gens ver of bleef door de voorwaarden, welke Duitschland verbond aan zijn garan tie en wegens de natuurlijke bezorgdheid der Belgische regeering niet den schijn te wekken zich af te wenden van de beide groote mogendheden, van welke zij den besten steun verwacht. Zekere waarnemers sluiten nochtans niet de mogelijkheid uit, dat een gedachtengang, zooals die welke België heeft gebracht tot zijn tegenwoordige houding, opnieuw een dergelijke situatie in het leven zou kun nen roepen, indien de vooruitzichten op een Rijn-pact te langen tijd zouden moeten wachten op een Duitsche garantie aan het Belgische koninkrijk. Ten slotte wijst men op den buitengewoon hartelijken toon der redevoeringen, welke de ministers Spaak en Eden gisteravond hebben uitgesproken. DE OPHEFFING DER LOCARNO- VERPLICHTINGEN. Een Duitsch commentaar. De „Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz" schrijft, dat door de ge meenschappelijke Britsch-Fransqhe verkla ring, waarbij België ontslagen wordt van de verplichtingen krachtens het Locarno- verdrag en de Londensche accoorden van 19 Maart 1936, ten aanzien van de West- Europeesche verhoudingen een nieuwe toe stand wordt geschapen, waarbij ook Duitschland ten nauwste betrokken is. Dat wat België thans bereikt heeft, zoo schrijft het officieuze orgaan, beteekent een aanzienlijke schrede voorwaarts in de richting van het doel, waarnaar het streeft. De verplichtingen op grond van het Vol kenbondspact, waaraan België gebonden blijft, in de eerste plaats die uit hoofde van art. 16, dat voorziet in economische en mi litaire sancties tegen den „aanvaller", als mede in eventueele verleening van het recht, dat troepen door het land mogen trekken, moet België in zooverre als een onzekere factor voor zijn positie beschou wen, dat tot dusver nog geen algemeen er kende interpretatie van dit zwaarwegende en niet ondubbelzinnige artikel bestaat. De Belgische regeering legt weliswaar artikel 16, evenals Nederland, in dien zin uit, dat geen lid van den Volkenbond tot deze verplichtingen gedwongen kan worden, doch tegenover deze interpretatie staat zooals men weet de Fransche stelling, wel ke aan de bepalingen van art. 16 een dwin gend karakter toekent. In het communiqué wordt over dit punt niet gerept, zoodat men voor het oogenblik niet weet, of deze kwestie reeds in eeniger- lei vorm is besproken, of dat zij verder be studeerd en naar een objectieve uitlegging gestreefd wordt, wat natuurlijk vóór de verdere ontwikkeling niet zonder beteeke- nis kan zyn. Wien het werkelijk om constructieve vre despolitiek en om een ware verbetering in Europa te doen is, die zal in elk geval, zoo besluit de D.D.P.K., den tot nu toe door België bereikten stand van zaken toejui chen, doch deze niet met het einddoel moe ten verwarren. DUITSCHLAND DE MILITAIRE DIENSTPLICHT. Nieuwe verordeningen. Het Duitsche Staatsblad bevat twee ver ordeningen c cr den militairen dienst plicht in Duitschland. In de eerste wordt bepaald, dat alle Duitsche burgers, die dienstplichtig zijn en in het buitenland ver blijf houden, zich op de consulaten moeten doen inschrijven: deze regel geldt ook voor personen met dubbele nationaliteit. De tweede verordening heeft betrekking op de keuringscommissies. De Minister van Oorlog zal elk jaar bekend maken, welke lichtingen onder de wapenen zullen worden geroepen. Jongelieden, die arbeidsdienst hebben gedaan, moeten voor de keurings commissies verschijnen, evenals degenen, die in de gevangenis of een concentratie kamp zijn opgesloten geweest. Een zekere groep jongemannen wordt „den dienst on waardig" verklaard, n.l. zij, die tot opslui ting en verlies van burgerlijke rechten ver oordeeld zijn, beruchte weerspannigen en degenen, die door den krijgsraad onwaar dig worden geacht. De «oden worden bij de reserve geplaatst en behoeven in vredestijd geen dienst te doen. Halfjoden moeten mi litairen en arbeidsdienst vervullen. ITALIË DE GERUCHTEN OVER EEN ONDERHOUD HITLER—MUSSOLINI. Van ministerieele zijde wordt, naar aan leiding van de geruchten, volgens welke Hitler en Mussolini op 4 Mei a.s. een on derhoud zouden hebben, medegedeeld, dat ten aanzien van een dergelijk onderhoud nog niets is vastgesteld, zoodat van een bepaalden datum en zeker een in de naaste toekomst niet kan worden ge sproken. DE BESPREKINGEN TE ROME. Hoewel in gezaghebbende kringen geen enkele aanwijzing wordt gegeven over de besprekingen van Goering met Ciano en Mussolini, meent'men toch, dat deze betrek king hebben gehad op de Spaansche kwes tie. ROEMENIE. Dreigen er gevaren EEN INTERVIEW MET KONING CAROL. Gevaar van een burgeroorlog? In een interview, dat koning Carol van Roemenië den specialen verslaggever van het blad „Ce Soir", Mark Ravage, heeft toegestaan, gaf hij toe, dat de mogelijkheid van een wijziging in de regeering niet uit gesloten is. Ravage sprak den koning over de groote ongerustheid, die in sommige bevolkings kringen, o.a. de Joden, bestaat voor een burgeroorlog. Vo'gens hem verwachtte men in bepaalde kringen, Joodsche zoo wel als andere, moordpartijen. Ik zeg niet, antwoordde koning Carol hierop, dat het onmogelijk is dat wij morgen of overmor gen in Roemenië moeilijkheden ernstige gebeurtenissen wellicht zullen meema ken. Europa en de geheele wereld maken een tijdkerp van ernstige schokken door. Roemenië zou daar moeilijk een uitzonde ring op kunnen maken. Ik zal echter niet dulden, dat de openbare orde door wien ook wordt verstoord. Koning Carol verklaarde voorts ten aan zien van de buitenlandsche politiek, dat deze ongewijzigd blijft. Voor ons, zeide hij, blijft de Kleine Entente de hoeksteen der politiek in dit gedeelte van Europa. RUSLAND NIEUWE ARRESTATIES. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, is eenige dagen geleden ook de di recteur van de groote opera te Moskou, Moetnych, gearresteerd. Moetnych en Lja- dof, de kortgeleden gearresteerde direc teur van den kleinen schouwburg, zouden in relatie met Jagoda hebben gestaan. Ook de vroegere plaatsvervanger en vertrouwensman van Jagoda in de Gepeoe en latere volkscommissaris der posterijen, Prokofjef, zou thans gearresteerd zijn, na dat hij enkele dagen na de arrestatie van Jagoda zonder opgave van reden van zijn functie van plaatsvervangend postcommis- saris was ontheven. Voorts zijn nog verschillende hooge Ge- peoe-ambtenaren in hechtenis genomen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN SNELTREIN IN CANADA ONTSPOORD. De sneltrein Chicago-Montreal is gisteren op Canadeesch gebied ontspoord, daar een spoordijk door den hoogen waterstand be schadigd was. De stoker werd gedood, de machinist ernstig gewond. Een geneesheer, die te hulp wilde sneilen, stortte met zyn auto van een brug omlaag en verdronk. EEN DER LAATSTE ZEILSCHEPEN VERGAAN. De Zweedsche bark „C. B. Pedersen", een oer weinige zeilschepen, die tot nu toe nog elk jaar met een lading graan aan de „graanrace" voor zeilschepen van Austra lië naar Engeland hebben deelgenomen, is na een botsing met het Britsche s-s. „Chagres" bij de Azo.en gezonken. De 32 leden tellende bemanning kon gered wor den. OVERSTROOMINGEN IN DE V.S. Tengevolge van aanhoudende regens. Geheele gebieden van Pennsylvanie, Ohio, Maryland en West-Vit ginia worden door overstroomingen, welkt doorde aanhou dende stijgingen van het peil der rivieren veroorzaakt zijn, bedieigd. Deze streken zijn nog niet geheel hersteld van de over stroomingen, welke er m Januari j.l. zulke ernstige schade hebben aangericht. Spoor dijken zijn vernield en bruggen door water massa's meegesleurd. De bewoners der laaggelegen streken ont ruimen hun huizen. Men veronderstelt, Jat de Ohio, wanneer zijn peil in de volgende 24 uur blijft stijgen, zijn hoogster, stand zal hebben bereikt. Het stadsbestuur van Pittsburgh heeft reeds maatregelen genomen om de zakenwijk te doen ontruimen. In Cumberland en Johnstown, moest het verkeer worden stilgelegd. Te Orange (Vir ginia) werd een brug door de watermassa's meegesleurd. Tal van personen zijn ver dronken. HEVIGE OVERSTROOMINGEN IN CANADA. Gisteravond steeg het water van de ri vier Thames in Canada zoo hoog, dat het over de met cement veisterkte dijken heen- stroomde. Zesduizend personen werden uit hun woningen verdreven, vele anderen worden door het water in hun huizen ge vangen gehouden, er is gebrek aan vaar tuigen om hen te redden. De gemeen teljj ke electriciteits-centrale van Londen (Ontario) loopt gevaar. Het is de hevigste overstrooming sedert veertig jaar. Temidden van het water hebben de bewoners te lijden van dorst, aangezien de artesische putten onder water staan. De weg op palen Ten behoeve van de verbetering van den Gemeene weg, den provincialen weg van Koudekerk aan den Rijn, via Hazerswoude naar Benthuizen/Boskoop is de Provinciale Waterstaatsdienst van Zuid-Holland thans doende eenige nieuwe wegvakken aan te leggen ten Noorden van Hazerswoude. Aan gezien ter plaatse een zeer dikke laag veen ligt, waaronder het water verzadigd scherp zand voorkomt, heeft men besloten eenige wegvakken, tot een gezamenlijke lengte van ongeveer 450 M., te onderneien, welk interessant werk thans in uitvoering is, schrijft ons de K.N.A.C De gebruikte houten palen worden, afhan kelijk van de plaatselijke grondgesteldheid, 13 tot 18 M. diep geheid. Daaroverheen komt een 26 c.M. dikkt betonplaat te lig gen met opstaande kanten, tezamen dus een kuip vormende, waarii het zand voor de wegfundeering wordt gestort. De weg verkrijgt hier een breedte van 6 M., bestaande uit een klinkerverharding, uitsluitend bestemd voor ry verkeer, ter- VOOR DE SCHOONMAAK STAKING VAN BAKKERS. Militairen bezorgen brood. Uit Provins wordt gemeld: Gisteren is in het departement Seine-et- Marne een staking van bakkerspatroons be gonnen. Militaire vrachtauto's hebben 5000 k.g brood aangevoerd op het gemeentehuis van Provins, waar het onder de bevolking werd verdeeld. DAPPERE KLEINE KOSTWINNERS. Op de provinciale griffie te Serajewo verschenen onlangs twee bengels van negen jaar, die om ondersteuning kwamen vragen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de ouders der jongens overleden waren en dat deze beide kinderen in den afgeloopen zomer en herfst alleen het werk op het veld hadden gedaan en den heelen oogst hadden binnengehaald. Ieder der beide jongens had thuis nog vier zusjes, die door hen geheel onderhou den werden. Tijdens de lange wintermaan den hadden zy hun taak nog'weten te vol brengen, maar nu waren de beide kost winners ten einde raad. Daarom hadden ze 48 uur achter elkaar geloopen om bij het provinciaal bestuur hun nood te gaan kla gen. Onmiddellijk werden de benoodigde gel den verstrekt, terwijl de kleine bazen nog de beschikking kregen over enkele werk- loozen om hun landery'en te bewerken. wyl de bestaande weg als rijwielpad in ge bruik zal worden genomen. De kosten, van een dergelijk werk worden geraamd op ongeveer 130.000.per K.M. Met deze werken zal de verbetering van de verbinding tusschen den HoogenRijn- dijk en den Hoogeveensche weg zijn vol tooid, waarmede de in snel tempo uitge voerde verbetering van het provinciale wegennet in Zuid-Holland wederom een stap zal zijn gevorderd. De Hoogeveensche weg, een prachtige betonweg, zal binnenkort van een vrijiig- gend rijwielpad worden voorzien, terwijl nog dit jaar een aanvang zal worden ge maakt met den aanleg van den weg Bent- hornde Kruisweg, bij welke laatste plaats weer aansluiting wordt gevonden op den autosnelweg 's-GravenhageUtrecht. Tevens zal dit jaar worden begonnen met de verlenging in de richting Alphen van den prov:ncialen weg langs de Gouwe. Ook hier zal over het gedeelte nabij Bos koop de weg een geheide fundeering krij gen, vermoedelijk bestaande uit een vloer over betonnen jukken, rustende op beton- palen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6