NIEUWS OPENING-EUGENE. STADS 28ste Jaargang DINSDAG 27 APRIL 1937 No. 8709 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN frF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: v uor Leider 19 cent pei week J 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 rent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het GeillusLeerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal by vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hougste 30 woorden, waarin be- be trek kingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Over: goede manieren Gisteravond hebben in de groote zaal van Houtrust te "s-Gravenhage de heeren G. van Geelkerken en ir. A. A. Mussert politieke redevoeringen gehouden. De heer Musert hekelde de regeering en alle politieke partijen op de bekende ge bruikelijke manier. Er konden enkele typeerende feitjes op deze bijeenkomst worden opgemerkt. De heer Mussert zeide: „De zorgen der regeering gaan vooral uit naar Mannhei- mers, Daniël Wolffs en dergelijken. Wolff wil den staat een proces aandoen. Wat zouden wij met zulke menschen doen? Geroep: „Ophangen"! Dit is één typeerend feitje. Een tweede feitje is, dat in de pauze twee mannen door de politie werden verwijderd, die in de zaal een plaat vertoonden, waar op een portret van minister Colijn geplakt was, met daaronder de woorden: „Ik stem Mussert". Dat zijn beschaafde en fijne manieren! Zoo treden op zij, die den president der Eerste Kamer, Baron de Vos van Steen- wijk, te lijf gaan, om zijn bekende uitla ting aan het adres van den N. S. B.'schen senator mr. van Vessem. Wat dat „incident" zelft betreft, zij het volgende opgemerkt: Op de eerste plaats: geen verstandig mensch kal, zooals de „Tijd" zeer terecht schreef, zijn houding tegenover het natio- naal-socialisme laten beïnvloeden door een ruzie tusschen twee ietwat heet gebakerde heeren. Vervolgens: wij willen gaarne erkennen, dat die uitlating, dat optreden van den president der Eerste Kamer niet naar ónzen smaak was en ons heelemaal niet navol- genswaard toeschijnt. Maar, dat laatste erkennend, vragen wij ons toch af: heeft de N.S.B. door zijn eigen strijd-methoden, door zijn eigen manieren in den omgang met tegenstanders niet het recht verloren, om anderer gedragingen ten deze te laken. De „Tijd" schreef gister avond: „In het Nationaal Dagblad" wordt Ba ron de Vos van Steenwijk nu aangeduid als iemand, die een plaats inneemt, „waar voor hij de geestelijke gaven mist", als iemand, „die voor de Israëlieten een merk waardige voorliefde betoont", als iemand, dien men als bejaard man niet alles mag vergeven en die er zelf tegen protesteeren zou, „dat hij als een kindsche oude heer behandeld wordt", enz. enz. Waar zóó veel fijngevoeligheid leeft, mo gen wy toch vooral met geen hrd woord reageeren!" Inderdaad. Wie zooveel boter op het hoofd draagt, moest toch niet ir. de zon gaan staan! Commissie voor de Meer-Werk-Actie Gisteren is door den burgemeester van Leiden bovengenoemde plaatselijke com missie geïnstalleerd. De burgemeester heeft deze installatie verricht met een rede, waarin hij duidelijk en klaar het doel van deze commissie heeft uiteengezet. Wij willen om het belang der zaak hier nog even een gedeelte uit die rede lichten: Dat er veel te doen is, spreekt m.i. vanzelf; in welke woning is er geen wensch naar verbetering van meube len, van verf en andere onderhouds werken of verbeteringen; in welken winkel, in welke administratie valt er met meer werkkrachten niet wat te vernieuwen, te verbeteren of ban te vullen; in welke industrie kan er niet Verzet der Katholieken in Duitschland Men seint uit Basel aan de K. W. P.: De Zwitsersche bladen bevatten allen min of meer uitvoerige berichten over de groote opwinding die er in Beieren, in de oude bischopsstad Eichstatt heerscht in verband met de maatregelen die door de regeeringsautoriteiten en partij-instanties genomen zijn tegen den Plebaan van Eich statt den voormaligen majoor Kraus, die in een felle predicatie geprotesteerd had tegen het schreeuwend onrecht dat de Ka tholieken in het Derde Rijk wordt aange daan, waar semi-officieele organen on door de partij aanbevolen en gepropageer de weekbladen iedere week opnieuw, Chris tus, Zijn Kerk en haar bedienaren belaste ren en door het slijk sleuren. Tot arrestatie van dezen onverschrokken prediker durfde de Gestapo niet over te gaan, daar Plebaan Kraus als oud-Front officier, evenals ds. Niemöller de voorma lige duikbootcommandant, de bescherming der Rijksweer geniet. Wel werd aan Plebaan Kraus een ver banningsdecreet beteekend. De Bisschop van Eichstatt heeft onmiddellijk na het uit reiken van dit dwangbevel telegrammen gezonden aan den Plaatsvervanger van den Führer,- Rijksminister Hess, den Minister van Binnenlandsche Zaken, den Rijksstad- houder voor Beieren, den Beierschen Mi nister van Eeredienst m ien Chef van de Geheime Staatspolitie te Munchen, waarin de Kerkvorst protesteerde tegen het Ver banningsdecreet en eischt dat een regelma tig proces tegen Plebaan Kraus aanhangig zal worden gemaakt en dat aan deze Pries- ter-Oud-Strijder die bescherming en bij stand verleend zal worden die in het Con cordaat gewaarborgd wordt. Terzelfder tijd gaf de Bisschop van Eich statt aan Plebaan Krans opdracht om zijn parochie en standplaats niet te verlaten. In den ouden Dom te Eichstatt werd een bijzondere gosdienstoefening gehouden, waarbij de Bisschop zelf den kansel be steeg. Toen de Bisschop bekend maakte, dat hij den Plebaan bevolen had op zijn post te blijven, weerklonk door de gewijde gewelven een storm van bijval, waaraan geen einde scheen te komen. Daarna werd het Christus Koning-lied aangeheven. Op voorschrift van den bisschop zelf bleef het Allerheiligste den geheelen nacht en den daaropvolgenden dag ter aanbidding uit gesteld. Toen de menigte de kathedraal verliet stond buiten een geweldige politiemacht opgesteld, S.A.- en S.S.-troepen die de me nigte verhinderde om in stoet naar het bisschoppelijk paleis te trekken. Daarbij kwam het tot hevige botsingen waarbij tal van arrestaties werden ver richt. In de woordelijke tekst van de preek van Mgr. Dr. Michael Rackl die in Zuid-Duitsch- land van hand tot hand gaat betitelt de bisschop het verbanningsdecreet van den Oud-frontstrijder Plebaan Kraus als een smaad en een schande. VERHUISDE KIEZERS. Kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer, die na 1 Januari j.l. zyn verhuisd naar een andere gemeente, kunnen in de nieuwe woonplaats aan de verkiezingen deelnemen, indien zij uiterlijk veertien dagen voor de verkiezingen, dus vóór 12 Mei a.s. in per soon aan de secretarie van een willekeurige gemeente daartoe het verlangen kenbaar maken. met voordeel geordend en opgeruimd worden. Welke fiets behoeft geen op kalefatering, welke schoeiing geen her stel, welke schutting geen teerkwast, welk schip geen verfje? En waarom laat men na dit te doen? Omdat men terecht, soms ook echter ten onrechte, meent, dat het geld er voor ontbreekt. Meent men dit terecht, dan kan dit een subjectieve meening zijn, terwyl er in derdaad toch een mogelijkheid bestaat, om met hulp van anderen daarin te voorzien; meent men het ten onrechte, dan is het gewenscht, dat de Meer- Werk-Commissie daarop de aandacht gaat vestigen en het duidelijk maakt, dat óf het geld er is óf dat het langs een of anderen weg gevonden kan worden, omdat het werk rendabel is. Wij wenschen de Meer-Werk-Commissie Gods zegen op haar werk, dat belangrijk kan zyn. De wereld in vogelvlucht Uit het Noordelijk gedeelte van Spanje worden successen gemeld van generaal Mo- la Gisteren hebben de rechtsche troepen de steden Eit-.r en Durango bezet, welke steden door de terugtrekkende linksche troepen werden prijsgegeven. Eibar is door roode militie-troepen vóór het verlaten in brand gestoken. Eibar is een belangrijke plaats, omdat zich daar groote wapenfa brieken bevinden De zegevierende recht sche troepen hebben niet verzuimd, daarop te wijzen, teneinde het gewicht van de overwinning wat aan te dikken, maar het is de vraag of deze fabrieken nog wel bruik baar zullen zijn. Wellicht is er niet meer van over dan een rookende puinhoop. Maar hoe dit ook zij, de beteekenis van deze opmarsch wordt er niet minder door, daar het oprukken van de rechtsche naar het Noorden een groot gevaar oplevert voor Bilbao, dat op dezelfde wijze dreigt te worden afgesneden als indertijd Malaga in het Zuiden. Koning Carol van Roemenië heeft in een eigenaardig interview laten doorschemeren, dat het vandaag of morgen wel eens tot een uitbarsting kon komen in de ernstige spanning, welke in het land schijnt te be staan. Wij hebben reeds eerder melding ge maakt van die spanning, welke zich toen concentreerde rondom de persoon van prins Nicolaas, die c'oor koning Carol van zijn prinselijke rechten vervallen is ver klaard. Deze heeft thans het land verlaten, maar de spanning schijnt daarmee niet te zijn opgelost. ZIE ADVERTENTIE ZIE ACHTERPAGINA De installatie-vergade ring van het comité Meer-W er k-Actie Wie er zitting in hebben Zooals gemeld, heeft gistermiddag in de receptiezalen der Stadsgehoorzaal de eerste bijeenkomst plaats gehad van het Comité Meer-Werk-Actie. In dit comité hebben de navolgende per sonen zitting, die ook bijna allen aanwezig waren: De Burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders J. Splinter Gzn., Mr. A. F. L. H. Tepe, J. J. van Stra len, M. G. Verwey; de gemeente-secretaris Mr. Dr. C. E. van Strijen; Mevrouw A. GroenNieuwenhuizen Segaar, Pieters kerkhof 36 (Ned. Vereeniging van Huis vrouwen, afd. Leiden); Mevrouw J. Man- dersVermeulen, Boerhaavelaan 12. (R.K. 1 Dioc. Vrouwenbond i. h. Bisdom Haajrlem, afd. Leiden), Mevrouw BakemaPelon. Plantsoen 9 (Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Leiden); de heeren: H. M. Simonis, Haarlemmerstraat 138 (Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland); J. van der Steen, Oude Rijn no. 6 (Verhuurders- bond voor Leiden en Omstreken); W. Zwart, Apothekersdijk 35 (Vereeniging van den handeldrijvmden en industriee- len middenstand); C. Schout, Plantsoen 61 (Ver. v. d. Christ, handeldrij venden en industrieelen middenstand in Nederland, afd. Leiden); P. L. v. d. Drift, Oude Vest 29 (Bond v. R. K. Ver. voor den handel- drijvenden en industrieelen middenstand i. h. Bisdom Haarlem, „de Hanze" afd. Leiden); J. Heringa, Witte Singel 34 (Leidsche Vereeniging van Industrieelen); P. v. d. Tas, Joh.' de Wittstraat 56 (Ned. Middenstandsbank N.V.); W. A. Schrandt, Lammenschansweg 7 (Alg. R.K. Werkge versver. in het Bisdom Haarlem); A. B. Mulder, Maredijk 19 (Rijnlandsche Christ. Werkgevensclub); N. C. F. van Ginkel, Plantage 22 (Ned. Mij. voor nijverheid en handel, Deot. Leiden); J. H. Nijhuis. Mare 52 (Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden); P. L. Hessing. Hooge Rijndijk 18 (Leid sche Bestuurdersbond); H. G. Wessel, Utrechtsche Jaagoad 52 (Leidsche Christ. Besturenbond); M. Galjaard, Seringen straat 33 (Bestuurdersbond Leiden v. d. Ned. Vakcentrale); H. van Donselaar, Marnixstraat 11 (Federatie van Woning bouwverenigingen); J. Brouwer, Lijster straat 18 (Plaatselijke Pers); J. C. G. A. Wijkmans, de Laat de Kanterstraat 9; Mr. C. J. Leembruggen, Langegracht 5; Mr. J. Pel, Morschweg 5058; A. M. de Blauw, Lorentzkade 31; J. J. de Cler, Rijnsburger- weg 31e; Ir. J. J. G. van Hoek, Jan van Goyenkade 5; I. Filippo. Ambonstraat 31; Ir. J. Westra. Plantsoen 87; H. L. J. Tobé. Rapenburg 89; N. van Ginkel Jr, Plantage 22; D. L. Landman, Lorentzkade 89. Na de rede van burgemeester van de Sande Bakhuyzen, welke wij gisteren reeds hebben gepubliceerd, verkreeg de heer D. ten Cate Brouwer het woord, die het ge meentebestuur hartelijk dank zegde voor het genomen initiatief tot deze actie. Ook spr. is ervan overtuigd, dat er nog heel wat werk kan geschieden. In den laat- sten tijd is het hout wel in prys gestegen, doch andere materialen, als pannen, steen, cement staan nog op een laag prijs-niveau Men kan dus nog steeds goedkoop bouwen en verbouwen. Bracht dit in den duren tijd wellicht bezwaren mee, nu kan zulks niet het geval zijn. Noodig is echter, dat de geheele burge rij zich achter de plannen schaart. Spr. vraagt echter op welke wijze B. en W. zich de uitvoering van het plan hadden gedacht. De K. v. K. was van meening, dat een klein fonds noodig zou zijn. Verder uitte spr. de beste wenschen voor het werk der commissie, hij hoopte op den steun der burgerij en dat de commissie moed en geloof zou hebben in de taak, wel ke zij op zich neemt, niet alleen ten bate van de uitbreiding en een heropleving van de bedrijven, doch ook tot vermindering der werkloosheid. Hierdoor toch wordt me de een stuk groot sociaal werk verricht. De burgemeester deelde vervolgens me de, dat B. en W. gemeend hadden uit het groote comité een werkcomité te vormen, waarvoor zij de volgende aanbeveling de den: J. Brouwer, Lijsterstraat 18, tel. huis 2600, kantoor 1507, N. van Ginkel Jr., Plan tage 22, tel. huis 1202, kantoor 2382, P. L. Hessing, Hooge Rijndijk 18, tel 3751, D. L. Landman, Lorentzkade 37 tel. 3789, H. M. Simonis, Haarlemmerstraat 138, tel. 699, W. Zwart, Apothekersdijk 35, tel. 2765, al gemeen secretaris de heer mr. W. J. Ro- waan, Hugo de Grootstraat 8, tel. huis 3802, kantoor 1415 (kamer no. 30, raadhuis Ra penburg 12). De burgemeester zeide, dat het gemeen tebestuur het secretariaat ter beschikking stelde en ook niet achter zou blijven met een finantieele bijdrage. Concrete plannen over de te volgen werkwijze kon het gemeentebestuur moei lijk geven. Liever lieten B. en W. dit ook aan de Commissie over. Tegen de samenstelling van het werk comité had niemand der aanwezigen be zwaar. De heer ten Cate Brouwer was over de door den burgemeester gegeven uiteenzet ting nog niet geheel voldaan en vroeg of het gemeentebestuur zich dan niet. een oor deel gevormd had over de finantieele kos ten, of er e.v. voorschoten of credieten kon den verleend, enz., waarop de burgemeester opnieuw antwoordde, dat het beter is, dat het werkcomité zich eerst een gedragslijn uitstippelt. Daarvoor heeft het volle vrij heid van handelen. De heer de Cler wees nog op een groot object van werkverruiming in den onbe- bouwden eigendom der gemeente zelf. De gemeente toch heeft 60 a 70000 M2. bouw terreinen liggen, welke door ophooging met 1 Meter aanzienlijk in waarde zou stijgen. In dit werkobject zit voor nagenoeg 1 per M2. arbeidsloon, terwijl er bijna geen ma teriaalkosten in zitten. De burgemeester nam hiervan nota en zegde overweging in B. en W. toe. Hierna werd de bijeenkomst gesloten en bleef het werkcomité nog even bijeen. De eerste vergadering van het werkco mité zal a.s. Donderdagmiddag plaats heb ben. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rechtsche troepen bezetten Eibar en Durango in Biscaye. (2de blad). De besprekingen te Brussel. (2de blad). Dreigt er gevaar voor een burgeroorlog in Roemenië? (2de blad). BINNENLAND. Besluiten van de commissie-Gerbrandy in verband met verdere verlaging der mo nopolie-heffingen. (2de blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: Politiek en goede manieren. (1ste blad). Een nieuwe overdekte zweminrichting te Leiden. (1ste blad). Het inkomsten-niveau van Leiden's be volking. (1ste blad). Nieuwe wegen ten Noorden van Hazers- woude. (2de blad). COMMANDANT 4e REG. INFANTERIE. Luit.-kol. H. D. Buurman benoemd. Bij Koninklijk Besluit van 20 April is benoemd met ingang van 16 Mei a.s. tot luitenant-kolonel, commandant van het 4de Regiment Infanterie de majoor H. D. Buur man van het 16de Regiment Infanterie. DE VROEGERE MON PèREKERK aan de Haarlemmerstraat, welke thans spoedig uit dit oud-Leidsche stadsbeeld zal verdwijnen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1