'AMEb RUBRIEK HUISHOUDSCHORTEN. HET BESTELLEN VAN PATKONEN Patroi.en van In ieze rubriek voorko mende genummerde modellen zflr op aan vraag ie verkrygen bij ..Hei Prartisch Mo deblad' Postbus 30. Den Haag Postreke ning 203203 De prijs dei patroner. oedraagt. indien niet anders staat aangegeven U 58 Betaling steeds vooruit, in postzegels per giro of pei postwissel £31 Huishoudschorten zijn nu eenmaal onmisbaar voor de huisvrouwen, die een groot deel der werkzaamheden zelf uitvoeren Toch kan er ook van deze modellen een zekere bekoring uitgaan, mits men zorg draagt voor aardig ma teriaal en een goede coupe. Vele dezei schorten zijn zóó gemaakt, dat ze de japon ver vangen, n.l. de z.g. japon- schorten. Gestreept materiaal in frissche kleui en, dat ech ter waschecht moet zyr., is zeer geschikt en kleedt af. Het eerste model geeft zoo'n schort japon weer met kraag en mouw opslagen van wit piqué; ceintuur aan voorpan den. die achter gestrikt wordt en flinke zak, d;e steeds on misbaar blijkt om een of an der in te bergen. Het schort er naast is van effen katoen of zephir in wit of gekleurd en heeft een pas aan voor- en rugzijde met omliggend boord; smalle ceintuur en knoopslui- ting in het midden. Onmisbaar om het haar tegen stof en vet worden (bij het koken) te beschermen zijn kleine batisten mutsjes of. driekante aoeken, die men om het hoofd knooopt. Voor verschillende andere bezigheden, die het dragen van een groot schort niet noodig maken, leenen zich gebloemd ka toenen of cretonne schortjes (boven rechts) met effen rand afgewerkt aan onder- en bovenkant. Keurig is het batisten serveer schortje met bijpassende hoofdband met fyn borduursel en tusschenzetsel. Veel lucht, groene groenten en sla. Wij, moeders, kennen al de verschijnse len, die zich vaak bij onze kinderen in het vaar jaar voordoen. Ze zijn prikkelbaar, gauw moe, onrustig zonder dat er een be paalde aanleiding voor aan te geven is. We slaan hen met zorg gade, zien dat ze niet ziek, doch toch ook weer niet volkomen fit zijn. Ze zien bleek, worden magerder, de eetlust ontbreekt. Moeder begint met „extra" voeding, een eitje geklopt in soep of pap, een scheutje room bij de beker melk of chocolade aan de koffietafel. Alles goed bedoeld doch hiermede bereikt men het gewenschte doel niet, de eetlust blijft weg en andere bezwaren worden niet op geheven. Wij kennen zelfs een overbezorgde moe der, die er een „premie" op stelde in den vorm van een klein bedrag in geld voor den spaarpot, wanneer het glas melk of het bord pap werd opgegeten! Onnoodig te zeggen, dat hier een |toote paedagogische fout begaan werd, die zich ongetwijfeld in de toekomst zal wreken. Men moet beginnen met de kinderen zoo veel mogelijk in de frissche lucht te laten, of het weer nu eens wat minder goed is komt er niet op aan, dan worden ze er maar op gekleed. Verder moet men er op letten, dat zij zich niet oververmoeien, en daar het huiswerk hen soms al meer dan genoeg inspanning bezorgt, mag men geen extra werk van hen verlangen. Vroeg naar bed is zeker niet minder noodzakelijk! Niet alleen kinderen, doch ook volwas senen hebben min of meer last in dezen tijd van het jaar van een moe, loom gevoel. Al deze verschijnselen zijn een gevolg van het gebrek aan zon en aan voeding, waaraan de noodige vitaminen ontbraken. De wintergroenten zhn vaak armer aan minerale zouten dan die, welke voorjaar en zomer bieden. Door de voeding moet de huisvrouw het verloren evenwicht trachten te herstellen. Kalk, die ons cultuurmenschen nagenoeg altijd te weinig toegevoerd wordt, vindt men in een der belangrijkste voorjaars groenten n.l. spinazie, terwijl raapstelen eveneens uitstekend zijn. Verder zijn alle groene slasoorten en kruiden, radijs, uien, zuurkool, gedroogde vruchten, melk, bo ter, kaas en niet te vergeten versche vruchten de beste voedingsmiddelen. Vleesch bevat veel dierlijk eiwit, doch be last het lichaam met zuren evenals dier lijk vet. In de plaats hiervan geven men liever rijkelijk groenten, sla, vruchten en aardappelen. In overleg met den medicus kan men kinderen levertraan geven, aangezien deze zal kunnen beoordeelen of het gebruik voor een bepaalde constitutie al dan niet gewenscht is. Vele volwax^enen vinden hierbij eveneens baat. Neemt men lever traan in op een koude vloeistof, dan zul len de smaakzenuwen er minder onaange naam op r*ag«e^en. Zout en kruiden moeten vermeden wor den. terwijl men n smaak aan verschillen de gerechten pikanter kan maken door toe voeging van fijn gehakte groene kruiden. VROUWEN IN HET VOORJAAR. Mode voor warme dagen. Het voorjaar is er en kenmerkt zich giootendeels door koude, gure dagen. Toch hoopen wij iedere dag weer, dat de vol gende nu eens echt 's zormerscti zal zijn, want Maart heeft ons te vergeefs op zonne warmte laten wachten. De dagen worden echter langer, we genieten van het meer dere zonlicht, behoeven niet meer om vier uur reeds met lamplicht te werken en - we zijn hoopvol gestemd. Ondanks de koude overleggen we, wat we straks met het mooie weer zullen aantrek ken en dan gevoelen we, dat we verlangen naar lichte kleuren. Een geelachtig groen b.v. is voor de ko mende maanden nieuw, lavendel blauw in alle nuanceeringen evenals koraal- en to maten rood. Nog een groote plaats wordt ingeruimd voor alle mogelijke kleuren, die voor April, Mei en Juni in alle schakeerin gen geschikt zijn. Alléén eerst moet men zich afvragen of de kleur bij uiterlijk en persoon passen, want jammer genoeg dra gen velen kleuren, omdat zij deze op zich zelf mooi vinden. Sportief is de lijn, vlot en eenvoudig en daarbij is het mogelijk verschillende klee- dingstukken te combineeren tot één ge heel. Wanneer men b.v. een bestaande japon opfrischt met nieuwe garneeringen, een an- dre kraag opgestikte zakken of een hand breedte stiksels aan den onderkant, dan verkrijgt men toch weer een geheel ander effect. Garnituren, vesten, chabots, doen zoo ontzettend véél. Streepstoffen en ruiten ge ven eveneens zoo'n dankbare garneering. Men kan b.v. met toepassing van ander materiaal een japon, die te nauw is ge worden vermijden met een fantasie-weefsel, dat in het bovendeel bij wijze van vest en voor de rok als smalle tusschenbaan wordt verwerkt, wellicht koopt men iets meer voor een vlotte bolero. Een japon, die ge sleten is onder de armen en mouwen, wordt vernieuwd met ander materiaal, en wel zóó, dat men b.v. een stuk stof opstikt op de bestaande, die later weggeknipt wordt, in bolerovorm, terwijl tevens een gedeeltelij ke nieuwe bovenmouw (met boven ruim te) het oude deel vervangt. Mantels van enkele jaren terug" worden gemoderniseerd daar het aanbrengen van de sluiting in het midden inplaats van opzij b.v. met een lange rij bolle knoopen. De over- en onderslag is van geen belang, want het is zelfs zeer modern, dat de effen of bedrukte japonnen voor een deel uit de mantel te zien komen. Met overleg is het zeer wel mogelijk om bestaande kleeren zoodanig te veranderen, dat ze zich aan de mode aanpassen, zonder dat we meer geld uit behoeven te geven, dan ons budget toestaat. MEISJESKLEEDING Zelfs in het voorjaar hebben we nog vele koele, zelfs koude dagen, die het vooral ook voor de kleintjes v/enschelijk maken, dat zij warm gekleed gaan. Velvetmanteltjes in mooie warme tinten gevoerd met kunstzijde zijn bijzonder ge schikt en evenmin als het practische ge ribde fluweel kostbaai in aanschaffing. Beide soorten fluweel zyn niet zoo aan kleurkelen onderhevig en in kleuren ziet men niet steeds alle stofdeeltjes zooals op mm zwart en donkerblauw het geval is. Het modelletjes, dat hier afgebeeld is heeft een ronde pas en is uiterst eenvoudig van vorm. De garneering bestaat uit smalle reepjes wit of lichtgrijs bont. De eenvoudige jurk van wollen stof voor het grootere meisje is in wikkel model ge maakt m.a.w. de rok hangt open en heeft een diepe onderslag. Het lyfjt sluit met een paar clipsen van metaal, die desge- wenscht ook op de rok aangebracht kunnen worden, b.v. twee aan het bovendeel. Als garneering een piqué kraag met groote strik. Verbiedt kinderen niet onnoodig „Opvoeden en opvoeden is twee". Vele ouders maken het zich wel eens wat te ge makkelijk en verbieden de kinderen teveel een of ander. Aan het gegeven verbod moet gelegenheid, het leven te leeren kennen en het zijn beteekenis niet verliezen. Verbie den verlangt een zekere sterkte van karak ter en deze ontbreekt bij vele ouders, die de opvoeding hunner kinderen met voort durend verbieden gepaard doen gaan. Men moet een kind niet verbieden, dan nadat men eerst bij zichzelf overlegd heeft of het inderdaad noodig is. Een kind, dat steeds weer om alle klei nigheden verboden wordt, heeft nimmer gelegenehid, het leven te leeren kennen en zich zelf te worden. Het gevolg hiervan is een groote mate van onzelfstandigheid, het blijft gebonden door gebod of verbod van zijn opvoeders, kan geen eigen ervaringen op doen en zoodoende zelf vast te kunnen stellen hoever hij gaan moet. Inderdaad zijn er gevallen, waar het de taak der ouders is handelend op te treden, indien er iets verkeerds gedaan wordt. Het is dan echter noodzakelijk, niet alleen een verbod te geven, doch tevens de verklaring, waarom dit of dat niet mag, opdat het kind het redelijke ervan inziet. Een gegeven verbod moet met twijfel achtig worden terug genomen indien het althans zin heeft, terwijl nog minder oog luikend mag worden toegestaan, dat het kind er zich niet aan houdt. Verbieden een tweede gewoonte van sommige ouders. Hoe vaak werken wij dit niet in onze omgeving op een de kinde ren? Ze luisteren er niet meer naar, want ze hooren immers nooit anders dan verbie den? Het kind moet liefdevol tegemoet geko men worden, doch moet een spaarzaam ge geven verbod ook als groote ernst leeren beschouwen en er zich onvoorwaardelijk aan houden. Verschillende buitenkansjes voor onze lezeressen! Daar wil natuurlijk iedereen gebruik van maken! En terecht. Is het soms geen buitenkansje, als rtien kosteloos knip- en naailes kan krijgen? Is het ook geen bui tenkansje als menneen, laten we n.et te veel verklappen. Het Voorjaarsmodeblad, onze premie, moet U aLtes zelf kunnen ver tellen. Er staan verschillende interessante en vooral voordeelige nieuwigheden in. Profiteert er dus van en vraag het Voor jaarsmodeblad aan bij de Redactrice Da mesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. Sluit daarbij tien cents aan postzegels in of, .indien U dit beter vindt, gireer dan deze tien cents op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. U zult werkelijk versteld staan over alles wat U geboden wordt! VERWIJDEREN VAN VLEKKEN. Vaak komt het voor, dat men een vlek krijgt op een nieuwe japon, jas, tapijt, ta fellaken e.d. Men schrikt op het eerste oogenblik natuur lijk, want alles moet zoolang mogelijk mee, en er tevens on berispelijk blijven uitzien. Met zorg en overleg kan men echter veel verhelpen, hoofd zaak is echter, dat men de vlek niet eerst in het weefsel laat trekken, doch onmiddel lijk pogingen in het werk stelt het euvel te verhelpen. Vruchten-vlekken richten vaak veel kwaad aan en moe ten onmiddellijk verwijderc worden. Het volgende midce helpt uitstekend Men neemt een leege conservenbus, doel hierin een zwafelpijpje en steekt dit aan, waarna men de vlek boven de damp houdt Uit tafelgoed verwijdert iren vlekken i an vruchten door ze te betten met waterstof-su- peroxyde. Schroeivlekken komen eveneens veel voor, vooral bij zachte weefsels en bij de verwijdering hiervan moet men zeer ver schillend te werk gaan. Voor zijde maakt men een papje van dubbel koolzuur soda, strijkt dit over de plek, laat het indrogen en borstelt het af. Voor katoen gebruikt men een oplossing van waterstof superoxyde 110 of een cloor-oplossing b.v. 50 gr chloor op 1/2 L. water. Wanneer deze oplossing helder ge worden is, de chloordeelen dus naar den bodern gezakt zijn, wrijft men met een in de vloeistof gedrenkt doekje en spoelt het daarna goed na. Hetzelfde doet men bij linnen weefsels. Donkere kleedingstukken, vooral indien ze wat vettig worden zooals vaak aan kra gen voorkomt van mantels en jassen, wrijft men stevig af met een in water en ammo niak gedoopte pluk paarden haar of met een klein borsteltje. Chocoladevlekken verwijdert men' met soda, opgelost in warm water, dat kokend op de plekken gegoten wordt en dat men eenige uren uit laat trekken. (Geen wol of zijde natuurlijk!) ONS PATRONENHOEKIE. Onaangename vlekken geven stearine en was, dat door druppelen van kaarsen of theelichtjes op kleeren of tafelgoed is ge komen. Men verwijdert dit op wollen stof fen het best met een warm strijkijzer en vloei. Het verhitte vloeipapier zuigt de stearine op. Vliegenvuil is vooral 's zomers de erger nis van menige huisvrouw en wordt even eens op verschillende wyzen verwijderd. Katoen: in warm zeepsop weeken en wasschen, of met spiritus of verdunde am moniak behandelen. Wol. In zeepschuim vermengd met 1 lepel ammoniak goed uitdrukken, niet wrin gen. Linnen. Als bij katoen en als de kleur er niet onder kan lijden opkoken in zeep sop. Z ij d e: Water en ammoniak. Zijde lam penkappen. Lauw warm water met azijn of ammoniak persen. Het verdient ongetwijfeld aanbeveling om verschillende weelsels, die een glan zend oppervlak hebben, te laten afglanzen vóór men ze verwerkt. Men bedenke hierbij evenwel, dat de stoffen dan meermalen krimpen, dus houdt hiermede rekening. I VOORJAARSJAPON VOOR JONGE DAMES. Succespatroon 1909 Prijs 0.30 0 05 voor adm.- en verzendkosten. Een klein motief op kunstzijde of crêpe de chine is zeer geschikt voor dit eenvou dige voorjaarsjaponnetje, dat tot ver in den zomer door gedragen kan worden. De hals BLOUSES. Succespatroon 1893 A en B. Prijs 0.25 f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het eerste model een gemoderni seerd overhemd met schouderreepen, die aan de mouwen ge knipt zijn Aan beide zijden van het beleg kom k jour randjes op smalle plooitjes. Sluiting met parle- moerem knoopen en knoopsgaten, moder ne m o-u wen met op slagen afgewerkt. Ben. stof 1.75 M. voor kleine maten. - Patronen in de ma ten 4046. Tafzijden blouse met in de taile aan gezet schootje. Bij zonder valt hier op de ingehaalde ruim te op bustehoogte en aan mouwen. Afwerking van het voorstuk met een op gestikte bies en mooie geslepen gla zen knoopjes. Ben. stof 1.75 M. Patronen voor 1820 jaar en in 40 en 42 PRINSESSEMODEL VOOR JONGE DAMES. is in het rond ingerimpeld en heeft een strik midden voor van verschillende har- monieerende doch afstekende kleuren band fluweel, die ook met kleine zoomsteekjes op ceintuur, rok en mouwen worden ge werkt. Ruimte aan zijstukken bovendeel en vlotte pofmouwen. Ben. mat. 16—18 jaar is 3.50 M. en 8 M. bandfluweel. Patronen voor 1416 jaar en 1820 jaar. Succespatroon 1916. Prijs 0.30 -f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Dit model kan als middagjapon met man tel gedragen worden, en evenals wandel japon op mooie voorjaarsdagen. De aansluitende banen geven een mooie lijn en worden naar den onderkant wijder om in wijde klokken over te gaan. Knoop- sluiting van hals tot zoom. Smal opstaand boordje en moderne mouwen. Zere elegant model. Ben. stof voor bustewijdte 3.60 4.25 M. Patronen in de maten 1820 jaar en 40—42. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practtsch Mode- olad" Postbus 36, Den Haag. giro 203203. Patroon No. Maat HierbU Ingesloten f aan postzegels Indiei u tevens het laats'e nummer *an Hei Practisch Modjn.ad" wenscht it ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst var 1 1/2. 3 of 6 cent'

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12