5PORT 5PEL NEDERLAND-DUITSCHLAND 1-0. MAANDAG 26 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ^Uamdag Bwofgsel Een kleine maar verdiende overwinning der oranje hemden. - Een gouden" wedstrijd Van de Waal. - Westerkamp scoorde het eenige doelpunt. In het Olympisch stadion te Amsterdam is gistermiddag het Nederlandsch hockey- elftal er in geslaagd, na een spannenden hoogstaanden kamp, een kleine overwin ning op Duitschland te behalen, een zege, welke, het zij er onmiddellijk aan toege voegd, volkomen verdiend mag worden ge noemd. Deze overwinning is ongetwijfeld het fraaiste geschenk, hetwelk de spelers van het Nederlandsch elftal hun aanvoerder Rein de Waal, bij zijn vijftigsten landen- wedstrijd hadden kunnen geven. Groot was de geestdrift, toen he eindsignaal klonk, de geestdrift, toen het eindsignaal klonk, schouders geheschen, zoo ging het naar de kleedkamer. Onze hockeyploeg heeft het seizoen door deze overwinning op de meest gevreesde tegenstanders na Engeland althans wel zeer goed beëindigd. Hebben onze hockeyspeelsters in de afgeloopen maanden getoond, dat de Hollandsche damesploeg op het oogenblik als de sterkste van het vaste land van Europa mag worden beschouwd, de heeren konden en wilden met achter blijven. Ook de heeren hebben een inter nationaal seizoen achter den rug, dat nog nooit zoo schitterend is geweest als ditmaal. Het spelpeil is nog steeds stijgende in ons land, dat is een van de belangrijkste con clusies, welke uit den wedstrijd tegen Duitschland te trekken valt. De ontmoeting heeft n.l. overduidelijk bewezen, dat Ne derland en Duitschland thans van gelijke kracht mogen worden beacht. Het zou on juist zijn te zeggen, dat het spel van Duitschland, in vergelijking met vorige ja ren, achteruitgegaan is. Maar het verscmi zoowel waar het technische als tactische kwaliteiten betrof, is verdwenen, een ver schil, dat vroeger inderdaad bestaan heeft. Deze positieve vooruitgang van het Hol landsche hockey kon gistermiddag worden geconstateerd, het mag de grootste winst van dezen wedstrijd worden genoemd. Maar naast het vele vreugdevolle, dat wij in bovenstaande regels hebben kunnen ver melden, staan nog enkele minder aange name feiten. Ernst van den Berg speelde zijn laatsten landen wedstrijd, in verband met zijn vertrek naar West Indië. Men mag wel aannemen, dat de internationale loop baan van dezen speler van extra klasse, ge boren leider van den aanval, is afgeloopen. Zeer moeilijk zal het zijn, een speler met dergelijke capaciteiten te vervangen. En dan was er tenslotte het minder goe de leiden van den Duitschen scheidsrechter Hoermann. Hij gaf talrijke malen beslis singen op hinderlijk appeleeren van Duit- sche spelers, zoodoende was hij er ook vaak naast. Bovendien konden wij zijn opstellen in het veld niet apprecieeren, vaak stond hij hinderlijk dicht bij de spelers. Tenslotte nog een kort overzicht van den wedstrijd. De belangstelling viel tegen, hetgeen wel haar oorzaak zal hebben gevonden in het vrij onaangenaam weer. De beide ploegen stelden zich als volgt óp: Nederland: Doel: Anjema. Achter: de Waal en Westerkamp. Midden: de Looper, Caviet en Cuperus. Voor: Gunning, Schnitger, van den Berg, de Roos en Esser. Duitschland: Doel: Lichtenfeld. Achter: Aufderheide en Griesinger. Midden: Gerdes, Keiler en Schmalix. Voor: Kaesmann, Schulz, Uhl, Weiss en Her ting. Aanvankelijk was Nederland iets sterker en de eerste kans kreeg Schnitger, welke hij door zijn struikelen niet wist te benutten. Een strafcorner werd door van den Berg keihard ingeschoten, doch keeper Lichten feld stopte uitstekend. Dat zou in het ver dere verloop van den wedstrijd deze doel- verdediger wel meer doen en zijn wijze van verdedigen, opstellen, en wegtrappen was boven alle lof verheven. Dank zij het aanvallend spel van Caviet, die vlak achter de voorhoede opereerde, was Nederland iets sterker. Een doel- worsteling voor het Duitsche doel bracht geen resultaat. Onze beide binnenspelers gingen steeds den bal halen, terwijl van den Berg. die overigens zwaar gedekt werd, een vooruit geschoven positie innam. Een strafcorner op het Duitsche doel bracht wederom geen succes. Zoo verliep het eerste-kwartier, waarin Nederland vol komen het initiatief had gehad. Langza merhand ging het bij de Duitschers beter, de voorhoede hervond haar samenspel en het resultaat was een strafcorner. welke slecht genomen werd. Na uitstekend samen spel van Uhl en Kurt Weiss wist de laatste te scoren, doch de heer van 't Lam had te recht voor buitenspel gefloten. De laatste tien minuten voor de rust vlotte het steeds beter bij onze tegenstanders en eenige cor ners op het Nederlandsche doel waren de belooning voor hun spel. Doch het in schieten was vrij slecht, zoödat hieruit geen gevaarlijke situaties voor ons doel ontstonden. Eenmaal was Weiss er door heen, maar door tijdig uitloopen wist doel man Anjema een doelpunt te voorkomen. Zoo bracht de rust een blanken stand. De eerste aanvallen in de tweede helft waren voor Duitschland en slechts op het nippertje kon de bal van de Hol landsche doellijn worden weggeslagen. Na 5 minuten had Nederland succes met een goed doelpunt Esser nam een strafcorner, welke door Westerkamp, die naar voren was gekomen, langs vele beenen zeer hard werd ingeschoten (1—0). Dit doelpunt gaf den Oranjehemden den noodigen moed. In-en om het veld ontstond, ondanks de gure weersomstandigheden, een sfeer vol spanning en geestdrift. Een schot van van den Berg werd door Lichtenfeld gehouden. Het tempo, in de eerste helft al vrij hoog, werd door beide ploegen nog opgevoerd. Een aantrekkelijk spel werd zoowel door Nederland als Duitschland ontplooid. Duitschland kreeg enkele corners te ne men, doch de voorhoede was onmachtig van deze kansen te profiteeren. Aan den anderen kant kreeg van den Berg op prach tige wijze een bal van Schnitger toege speeld. Hij nam den bal in de vaart mee, loste een schot, doch Lichtenfeld toonde zich wederom een betrouwbaren keeper. Weer kwamen de oranjehemden terug en de Duitsche achterhoede kon slechts red den, door een hoog schot uit het doel met de handen te slaan, waarvoor terecht een strafcorner werd gegeven. Opnieuw werd ingeschoten, doch al weer was het Lichten feld, die redde. Weiss kreeg een uitstekende kans om gelijk te maken, doch de bal ging naast. Snel golfde het spel op en neer, de minuten vorderden, een Hollandsche zege kwam in het zicht. Tegen het einde legde het Nederlandsche elftal zich meer op ver dedigen toe, teneinde den verkregen voor sprong te behouden. Een inzicht, dat juist mocht worden genoemd. En deze tactiek had ook succès. Wel waren de Duitschers nu sterker, doch in den strafcirkel kregen zij geen kans tot scoren. Zoo kwam het ein de met een 10 overwinning der Hollan ders. In het Nederlandsch elftal waren geen zwakke plekken te ontdekken. Iedereen heeft hard gewerkt. Uitblinkers waren de Waal, van den Berg, en Schnitger. Caviet voldeed voor de rust uitstekend, in de tweede helft legde hij zich meer cp zijn ver dedigende taak toe en was hij iets minder. De beide vleugelhalfs Cuperus en de Loo per pasten een goede dekkingstactiek toe, waardoor van het open spel der Duitsche voorhoede weinig of niets terecht kwam £n verder speelden de Waal en Wester kamp uitstekend, onze aanvoerder heeft er inderdaad een „gouden" wedstrijd van ge maakt. Gunning was snel in-zijn rushes en goed in zijn samenspel met van den Berg en Schnitger, maar zijn 'stoppen was slecht, waardoor heel wat goed opgezette aanval len doodliepen. In de Duitsche ploeg was de doelverde- diger Lichtenfeld prachtig op dreef. Ove rigens waren de Duitsche backs toch niet van die kracht als een Zander van vroe ger. De middenlinie was sterk, de voor hoede kon haar gewone samenspel niet ontplooien door het uitstekende dekken van onze spelers. De vleugelspelers Herting en Kaesmann vielen tegen, de midvoor Uhl niet, wat eens Kut Weiss in zijn groote da gen is geweest. De stand van deze wedstrijden-serie is thans: Duitschland 15 9 3 3 45*—17 21 Nederland 15 3 3 9 17—45 9 DE 50e LANDENWEDSTRIJD VAN REIN DE WAAL. Een huldiging tijdens het diner. In de „Groote Club" vond na afloop van den wedstrijd NederlandDuitschland een diner plaats, waar de spelers van het Ne derlandsche en Duitsche eltfal benevens de bestuurderen en officials van beide bon den aanzaten. Tijdens dezen maaltijd is Rein de Waal gehuldigd in verband met het feit, dat hij zijn 50en interlandwedstrijd had gespeeld. Jhr. L. J. Quarles van Ufford sprak den jubilaris toe namens het bestuur van den Model-roeibaan in Amster dam's boschplan voltooid. Een nieuw roei-centrum van Nederland. MODELBAAN VAN EUROPA. Dit is een dag van historische beteekenis, zoowel voor de Nederlandsche roeiwereld als voor de stad Amsterdam, aldus begon de Amsterdamsche wethouder van publieke werken, de heer S. R. de Miranda Zaterdag middag zijn welkomstwoord tot bestuur deren van den Nederlandschen Roeibond, Studentenroeibond, roeivereenigingen en een groot aantal sportjournalisten, tijdens een voorbezoek aan de nieuwe Boschbaan. Deze woorden, gesproken in het aardige restaurant, gelegen onder de tribune en ge bouwd bij de finish van de Boschbaan, wel ke 6 Mei met de Varsity in gebruik zal worden genomen, waren de juiste vertol king der gevoelens van alle aanwezigen, die zonder uitzondering onder den indruk wa ren gekomen van he machtige werk, dat hier in enkele jaren tot stand was geko men: een modelroeibaan van Europa, ge legen temidden van een omgeving, waar binnen weinige jaren een enorm bosch zal zijn geschapen; een millioenenwerk, waar door vele honderden voor jaren arbeid vin den. En niet minder juist waren de woorden van ir. W. A. de Graaf, directeur van P. W., die in zijn toespraak verklaarde, dat het slechts aan weinigen gegeven is, een roei- baan zelf te mogen bouwen, waar dus re kening kan worden gehouden met alle moeilijkheden en mogelijkheden, welke aan een dergelijk project ten grondslag lig gen. Op 24 Mei 1933 viel het raadsbesluit, waarbij tot aanleg van de roeibaan, gele gen tusschen Amstelveenscheweg en het Nieuwe Meer, besloten werd. In luttele ja ren is de uitvoering, welke ongeveer 2,5 millioen gulden heeft gekost, gereed geko men. Het is goed geweest, dat het Studen tenroeibond besloten heeft de Varsity op de nieuwe Boschbaan te houden, met opzij zetting van moeilijkheden, voortspruitend uit op traditie gebouwde zekerheden. Zes groote wedstrijden worden dit seizoen reeds op de nieuwe baan geroeid. De officieele opening vindt plaats tijdens de wedstrijden van de „Koninklijke" op 11, 12 en 13 Juni a.s. en in het middelpunt der belangstelling staan natuurlijk de Nederlandsche en in het bijzonder de Europeesche kampioenschap pen, welke in de maand Augustus zijn vast gesteld. Ons werd verteld, hoe de baan tot stand kwam, hoe er gewikt en gewogen is, hoe gebruik werd gemaakt van veler ervaring De exploitatie werd bekeken*,er is een mo derne tribune bij de finish gebouwd, plaats biedend aan 2500 toeschouwers, er is een paddock met een prachtig overzicht op de 2000 meter-baan. Aan de overzijde zijn twee wegen, waarop de fietsers zonder automo bilisten te hinderen de wedstrijden kun nen volgen, op een hooger niveau is de autoweg uitgezet voor bussen en particu liere wagens, zoodat elkeen op prettige wijze de races kan aanschouwen, natuur lijk tegen een bepaalde vergoeding, welke zeer redelijk mag worden geacht. Waar ter wereld is het mogelijk, dat toeschouwers de geheele race kunnen volgen? Er is een magnifiek bootenhuis, waarin 800 booten kunnen worden ondergebracht, er is een reparatiegelegenheid, er zijn kleedkamers, er is een restaurant, een tele fooncentrale met talrijke toestellen, kortom, men vraagt zich af: wat is er eigenlijk niet? De baan heeft een lengte van 2200 meter, waarvan dus 200 meter voor den uitloop be schikbaar zijn. De breedte bedraagt 65 meter, d.w.z. er kunnen gemakkelijk 5 ploegen naast el kaar roeien. De diepte is 2 meter. Er zijn op verschillende plaatsen in de baan uit- wijkgelegenheden, zoodat de roeiers, die naar den start optrekken, nimmer de wed strijd-deelnemers behoeven te hinderen. Op 1000 meter zijn steigers, speciaal ten ten spannend moment voor het Duitsche doei uit den internationalen hockeywedstrijd Nederland - Duitschland, welke Zondag te Amsterdam werd gespeeld en waarin onze landgeneoten een zwaar bevechten 1-0 zege wisten te behalen Nederlandschen Hockeybond. Spr. schetste de grootste verdiensten van de Waal als speler en aanvoerder van het Nederlandsch Hockel-elftal. Van deze 50 landenwedstrijden heb jij, aldus spr., oranje talrijke malen ter over winning gevoerd, in ieder geval heeft Ne derland onder jouw leiding meer keeren gewonnen dan verloren. Dat moet je vol doening schenken. Namens den bond bood de heer Quarles van Ufford een gouden armbandhorloge aan met inscriptie. Een maal zullen de wijzers van dit horloge den tijd aangeven, dat je afscheid van hockey neemt. Misschien eerst dan zullen het Ne derlandsch elftal, je club, geheel hockeyend Nederland gevoelen welk een gemis dat be teeken t. Namens het Nederlandsch elftal en de oud-internationals met wie de Waal in de afgeloopen jaren heeft gespeeld, bood Henk de Looper zyn aanvoerder een grooten zil veren sigarenaansteker met inscriptie aan. Het Nederlandsch elftal voor den strijd tegen de Belgen Binnentrio Vente, Bakhuys, Smit. Het Nederlandsch elftal, dat Zondag 2 Mei a.s. te Rotterdam tegen België speelt, is door de keuzecommissie van den K. N. V. B. als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feyenoord), Anderies- sen (Ajax) en van Heel (Feyenoord) aan voerder. Vóór: Wels (Unitas), Vente (Feyenoord), Bakhuijs (H. B. S.), Smit (Haarlem) en van Nellen (D. H C.). Als reserven zijn aangewezen Van Male (Feyenoord), van den Hoven (Longa), Pel- likaan (Longa), Vrauwdeunt (Feyenoord) en Lungen (A. F. C.). Smits is Vrijdag door een geneesheer on derzocht, waarbij is gebleken, dat zyn knie weer volkomen genezen is. De Haarlem mer zal Zondag 2 Mei dus volkomen fit in het veld verschijnen, evenals van Heel, die geen hinder meer van rheumatische aan doeningen heeft. Dat er geen wijzigingen in de achterhoe de en middenlinie zouden komen, was be grijpelijk. De proef -iet Lungen heeft men niet voortgezet. Bakhuijs is op de midden voorplaats teruggekeert met Vente als rechtsbinnen. Een opstelling, die bij vorige wedstrijden uitstekend voldaan heeft. Ho pelijk zal Vente zijn schutterscapaciteiten, welke hij bij Feyenoord ten toon spreidt, ook in het Nederlandsch elftal toonen en Smit kan weer de zwerversrol vervullen. dienste van dameswedstrijden, aangelegd. Bij den start zijn de steigers „model" inge richt, bovendien zijn er baanmerken aan gebracht, manden van verschillenden vorm en kleur, zoodat de stuurman altijd goed richting kan houden. Op 250. 500, 1000 en 1500 meter zijn telefoonposten opgesteld en daardoor zal het mogelijk zijn, dat de aan wezigen bij de finish, op de tribune en het paddock, bij het bootenhuis en de verdere omgeving, door middel van luidsprekers- installatie, van het geheele verloop van den wedstrijd op uitnemende wijze op de hoog te blijven. Er is een groot en goed parkeerterrein voorloopig ruimte biedend aan 1200 wagens. Vanzelfsprekend is dit eenig, kunstmatig aangelegde roeiparcours in Europa, het welk door het feit, dat de baaS veel lager ligt dan de omgevende polders, zeer be schut is, ook nog voor andere takken van sport te gebruiken: men denke eens aan nationale of internationale kanowedstrij- den, aan zwemwedstrijden, ja zelfs aan wedstrijden in het hardrijden op de schaats. Want vlak bij de tribune is een 400 meter ijsbaan uit te zetten, welke geheel zal vol doen aan de internationale bepalingen. DE LOTING VOOR DE VARSITY. Naar wij vernemen heeft de loting voor de Varsity het volgende resultaat gehad (chronologisch): Jonge Twee (aanvang 2 uur): 1. Triton; 2. Njord. Sciff: 1. Laga; 2. Njord. Stuurmanlooze Vier: 1. Laga; 2. Triton; 3 Nereus; 4. Nereus II; 5. Njord. Jonge Vier: 1. Triton; 2. Nereus; 3. Njord; 4. Aegir; 5. Laga. Oude Vier: 1. Aegir; 2. Nereus; 3. Njord; 4. Laga; 5. Triton. Lichte Vier: 1. Triton; 2. Aegir; 3. Njord. Overnaadsche Vier: 1. Njord; 2. Laga; 3. Aegir; 4. Triton; 5. Nereus. Jonge Acht: 1. Triton; 2. Njord; 3. Laga; 4 Nereus. Boei 1 is aan de zijde der tribunes. Er wordt om de twintig minuten gestort.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5