MAANDAG 26 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 19 i j krijgen, gedaan kunnen worden. Het gemeentebestuur, dat hier door zijn tegenwoordigheid getuigt van den ernst van onze bedoelingen, wil voortgaan zij nerzijds werken uit te voeren, maar wil ook uw pogingen steunen en helpen. Het wil, naar de beschikbare middelen, helpen en voorlichten, maar het wil de leiding hierbij niet nemen, omdat het er juist om gaat de in de gemeente sluimerende krach ten, tot activiteit te prikkelen, de door de burgerij onopgemerkt of verzuimde mo gelijkheden in daden om te zetten en den weg daartoe te bereiden zonder den rem- menden administratieven rompslomp, die een Gemeentelijke Administratie en ieder Gemeentelijk Bedrijf of initiatief, eigen zijn en moeten zijn. De gemeente beperkt zich dus tot het initiatef. Wij meenen, dat naast wat zij zelve vóór de burgerij doet, er iets door de burgerij gedaan kan worden. Dit iets uit te denken, te organiseeren en te helpen uitvoeren, daartoe is deze Com missie in het leven geroepen. Dus de krach ten buiten die Gemeentelijke machine ^an het werk zetten en dan nog wel de zoo danige, waarvan men verwachten mag, een jeugdig enthousiasme, flinke werkkracht en een lust tot aanpakken, vrij van poli tieke overwegingen, vrij ook van de voor zichtigheden, waartoe officieele personen en lichamen gedwongen zijn. Want het gaat er tcch vooral om aan te sporen, de aandacht te vestigen en gevestigd te hou den, adviezen te geven, denkbeelden ter uitvoering te ontwerpen en door te geven en vooral om enthousiasme te wekken en dat te stellen tegenover zwaarmoedighe den en aarzelingen. Ik zal daarom de vrij heid nemen u straks aan te bevelen een werkcomité te benoemen, dat geschraagd door uwen goeden wil en op weg geholpen door suggesties uwerzijds, zijn krachten kan toonen. En ik vraag u nu in twee dingen dade lijk het bewijs te leveren, dat ge aan ons beroep gevolg wilt geven. Vooreerst roep ik u op deze aangelegenheid ernstig op te vatten en te beseffen, dat men be reid moet zijn meer dan in normale om standigheden te helpen iets van zichzelve te geven, iets bij te dragen om het oog ge richt te blijven houden op het te bereiken doel: meer werk. Vervolgens roep ik uw hulp in om de ncodige middelen bijeen te brengen om de. actie te voeren. Zeker, de gemeente wil ook hier wel het goede voorbeeld geven, maar de ondernemingen hier ter stede en de talrijke organisaties van werkenden, pro- duceerenden en verbruikenden kunnen wel allen iets afstaan. Groot zijn de behoeften niet. De gemeente wil verder tegemoet komen en Burgemeester en Wethouders zul len gaarne een hunner gedelegeerden, ten einde zich op de hoogte te houden van wat gij voorbereiden en doen zult en dus een geregeld contact in het leven te roepen. Zij willen een secretariaat en de daarvoor noo- dige outillage te uwer beschikking stellen. Ik hoop dat wat Ik u zeide, uw sympa thie mag hebben en dat Gij aan mijn be roep op medewerking gehoort wilt geven. Mag ik daarop rekenen, dan dames en hee- ren, kan deze Commissie worden de „sleu tel tot Meer Werk", dan kan men weer uit roepen „Leiden ontzet uit de crisis". Hiermede verklaar ik deze Commissie geinstalleerd. AFD. JONGEREN R. K. STAATSPARTIJ. Het Bestuur van de R. K. Staatspartij houdt op Woensdag 28 April a.s. een ver gadering in het clubhuis St. Antonius aan de Mare om 8.15 precies. De heer St. Menken zal spreken over: „Als de golven dreigen!". Wij vertrouwen erop, dat alle leden aan dezen oproep gehoor willen geven. De leden worden tevens verzocht tijdig aan wezig te zijn. Vergeet niet Woensdagavond vrij te houden! Samen Sterk! Het Bestuur ST. JOSEPH-GEZ. VEREENIGING. Wat gebeurt er 9 Mei? Dan wordt cp het R. K. Sportpark aan den Haagweg de Encycliek-meeting gehouden, ter dankbare herdenkmg aan de uitvaar diging der Encycliek „Rerum Novarum", tevens ook uit dankbaarheid voor het so ciale lichtbaken voor onzen tijd, de Ency cliek „Quadragesimo Anno". Waarom doen de Gezellen mee? Omdat zij de drager*, zijn der toekomst. Zij zullen de stichters van nieuwe gezinnen zijn en im later voorlichting te kunnen geven aan anderen, eerst zelf gevormd moeten worden tot sociale menschen. Geen klassenstrij d, doch samenwerking door naastenliefde. Dat moet het streven der Ge zellen zijn naar Kolpings program. Deze week komen de comm. bij U, om te vragen Zondag 9 Mei met de Gezellen van uit het district die meeting bij te wonen. Gehuwden en Gezellen, doet mee. Maakt deze meeting tot iets aparts. Opdat ook daaruit blijke onze trouw aan KolpingI F. de Jong, senior afd. Gehuwden. St. Menken, senior afd. Gezellen. DR. COLIJN SPREEKT VOOR DE ANTIREVOLUTIONAIRE KIEZERS. Zaterdagavond was in de drie zalen van de Stadsgehoorzaal een vergadering belegd door de Kamerkieskring „Leiden" der anti revolutionaire partij, waar dr. H. Colijn een van zijn 35 spreekbeurten zou vervullen. Er was aan dezen avond vrijwel geen ruchtbaarheid gegeven, daar reeds van te voren vaststond, dat voor de belangstellen den uit eigen kring een groot tekort aan plaatsen zou ontstaan. Dat ook het publiek zich hiervan bewust was, bleek wel uit de groote file die zich om zes uur begon te vormen en langzamerhand tot aan „In den Vergulden Turk" reikte! Ruim zeven uur was de zaal reeds ge heel gevuld en men kortte zich den tijd met het zingen van nationale liederen en strijdzangen. Toen dr. Colijn om ruim acht uur, na eerst even de beide bovenzalen te hebben bezocht, waar nog een 7 a 800 personen zich voor de luidsprekers hadden opgesteld, de groote zaal betrad, werd hij met storm achtig gejuich begroet. De voorzitter van de Leidsche Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje", de heer D. Parmentier, sprak in zijn openingswoord zijn blijdschap uit, dat de Heere God het zoo geleid had, dat hedenavond dr. Colijn in Leiden kon spreken. Men heeft naar dit moment verlangd. Het woord werd daarna gegeven aan dr. Colijn, die in een rustig en overzichtelijk betoog een overzicht gaf van de afgeloopen jaren en de verschijnselen op politiek ge bied toetste aan het anti-revolutionair be ginsel. In zijn rede constateerde de Minister-Pre sident dat: a. ten aanzien van de gezagshandhaving dit is bereikt, dat Nederland volgens het oordeel van alle buitenlandsrs een bevoor recht oord is, waar rust, orde en gezag ge vonden worden; b. de belofte, een verder gaande inzin king van het bedrijfsleven zooveel moge lijk tegen te gaan, is ingelost, omdat de toestand der bedrijven thans veel gunstiger is en hoop geeft voor de toekomst; c. de Regeering in het gelijk is gesteld ten aanzien van de z g. „aanpassingspoli tiek" omdat hier de moeilijkheden reeds zijn overwonnen, waarmee de landen, die vrijwillig devalueerden, thans nog zitten: d. de werkloosheid door voorzichtige en doelbewuste steun aan het bedrijfsleven zoodanig is bestreden, dat ruim 100.000 méér arbeidskrachten in het productiepro ces konden worden opgenomen, dan er ir. 1933 plaats konden vinden, terwtji de jong ste cijfers verhoudingsgewijze zeer gunstig zijn; e. de Staatsfinanciën zoodanig konden worden gesaneerd, dat ten spijt van de 1400 millioen, die noodig waren aan steunmaat regelen van allerlei aard, het tekort op de begrooting tot minder dan de helft van dat van 1933 kon worden teruggedrongen, ter wijl de Staatsschuld met niet meer dan 250 millioen toenam, het normale accres inbe grepen. In het slot van zijn toespraak wekte dr. Colijn op, om trouw te zijn aan de consti- tutioneele monarchie en aan de volksvrij heden, die alleen bij Oranje veilig zijn en in een krachtige peroratie wekte hij het Anti-Revolutionaire volk op om zijn Chris telijk Nationale roeping, de roeping van het Calvinisme te vervullen en den weg te wijzen aan de duizenden die wankelen, den weg die gevonden wordt in afhankelijkheid van den Almachtigen God. R.-K. BOND VAN HOTEL-, CAFé- EN REST.-GEëMPL. „ST. ANTONIUS". Zij, die willen, maar niet durven. Nog vele belanghebbenden staan buiten den R.-K. Bond van Hotelgeëmployeerden. Velen zouden nog wel willen toetreden, maar hebben bezwaar tegen de contributie- kosten. Anderen zijn van oordeel, dat die organisatie alleen goed is voor werkloo- zen. Het is te hopen, dat zij, die zoo spre ken, steeds aan het werk mogen blijven, want mocht hun net ongeluk treffen zon der betrekking te komen, dan zullen zij ze ker, maar te laat het nut van organisatie inzien. Maar een organisatie geeft meer. Zorgt voor ziekte- en ongevallenverzeke ring, voor rechtskundigen bijstand, voor regeling van rust- en werktijden, voor ver zorging ook van de geestelijke belangen. Om deze redenen roept het bestuur van bovengenoemden bond alle niet-aangeslote- nen op, zoowel vrouwelijk als mannelijk personeel, tot bijwoning van de openbare vergadering op Donderdag 24 April a.s., des avonds te 8 uur in het gebouw van den R.-K. Volksbond. Aldaar zullen als spre kers optreden de weleerw. pater E. v. d. Snoek O.F.M. over het onderwerp: „Tee- ken des tijds" en de administrateur van het hoofdbestuur de heer W. B. Koelemij over het onderwerp: „Een stuk arbeidswet- inzicht" De afd. Leiden „St. Antonius" viert dien dag tevens haar eerste lustrum. Des morgens te kwart voor acht zal door den geest, adviseur kap. E. Mudde een H. Mis worden opgedragen, waarna gezamen lijk ontbijt. Zij die hieraan wenschen deel te nemen, gelieven zich op te geven bij den secretaris, den heer A. J. Hermans, Steen- schuur 15, tot Woensdag a.s. 12 uur. Des avonds is er ter opluistering van de propagan ia-vergadering muzikale mede werking. Bezoekers van de vergadering kunnen hun vrouw, vrienden of kennissen medebrengen. Het bestuur vertrouwt, dat alle belang hebbenden ook morgen- en Woensdagavond de Leidsche Courant zullen lezen. NOTARIS A. D. VIJGH. Hei cnking 40-jarig ambtsjubileum. Zatei lag heeft de heer A. D. Vygh onder groote belangstelling den dag herdacnt, waarop hij voor 40 jaar werd benoemd tot notaris. Des morgens werd het feest op intieme wijze begonnen met de huldiging door het personeel, waarbij den heer Vijgh een stof felijk aandenken ter herinnering werd aan geboden. Onder degenen, die den jubilaris kwa men gelukwenschen, noemen we o.m. den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Namens de Broederschap van Ned. nota rissen werd de heer Vijgh gecomplimen teerd door den voorzitter, notaris Ph. Li- bourel uit Delft. Ook het college van Leid sche notarissen, van welker vereen iging de heer Vijgh sedert vele jaren voorzitter is, kwam den sympathieken jubilaris geluk wenschen, eveneens onder aanbieding van een blijvend aandenken. Talrijk velen kwamen voorts hun op wachting maken om den heer Vijgh te com plimenteeren en onder hen waren vele af gevaardigden van vereenigingen of com missies, waarin de jubilaris zitting heeft. Groot was ook het aantal schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, groot ook het aantal bloemstukken, alle bewijzen van waardeering en sympathie voor den jubilee renden stadgenoot. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS DOEL". Vorige week hield deze vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. H. Noteboom, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering. Hierbij deed spr. me- dedeeling van de ernstige ziekte van den penningmeester, den heer J. J. Kuivenho- ven, waarbij hij de hoop uitsprak, dat ge noemde functionaris weer spoedig mocht herstellen. De voorzitter bracht dank aan z'n mede bestuurders en deelde hierbij mede, dat de 2e penningmeester, de heer A. C. v. d. Woerd tijdens de ziekte van den heer Kui- venhoven de werkzaamheden van den pen ningmeester verricht. Tevent bracht de voorz. een woord van dank voor de aan gename wijze van samenwerken tot den Raad van Commissarissen, de Radio-com missie en Tuintjes-commissie. Hierna werden de notulen van de vori ge vergaderingen onveranderd goedge keurd. De voorzitter vervolgde met het geven van een overzicht van het onder houdswerk aan de hand van uitvoerig cij fermateriaal, en maande aan ernstig te trachten de onderhoudskosten laag te hou den; vooral moest vermeden worden, dat veel geld uitgegeven moest worden voor het reparatiewerk. Een ingekomen verzoek van een lid om bij voorkeur een woning toegewezen te krijgen wegens ziekte van vrouw en kind werd ingewilligd.. Het jaarverslag' van den secretaris en het financieel verslag werden na korte be spreking goedgekeurd. De voorz. prees de vereeniging en het bestuur gelukkig door te kunnen constateeren in den heer W. Punt. Rapenburg 20, een goed boekhouder voor de vereeniging te hebben gevonden. Bij de bestuursverkiezing deelde de voor zitter mede, dat geen namen' van tegen- candidaten waren ingezonden. De aftredende commissaris, de heer A. algemeene stemmen herkozen, t.w. de hee- ren D. Prins, secretaris, P. L. Hessing 2e secretaris en A. v. d. Woerd, 2e penning meester. De aftredenude commissaris( de heer A. van Rosmalen, werd eveneens met alge meene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd eenige bespreking gevoerd over het 6e bouwplan. De bezwa ren hierbij genoemd, zoo deelde de voorz. mede, waren bij het bestuur bekend. De noodige aandacht zou hieraan geschonken worden. Voorts werden nog eenige vragen naar genoegen van de stellers beantwoord, waar na de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank voor de prettige wijze, waarop de besprekingen gevoerd waren. LUSTRUM SLUITINGS-BAL. Dansschool voor R.-K. Evert Castelein. Ter gelegenheid van het eerste lustrum en tevens ter sluiting van de cursussen 1936 1937, werd in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal een groot bal gehouden. Dit feest was evenals het dansinstituut alleen voor Katholieken toegankelijk. De groote zaal was geheel vol. Gé Hofenk's Band zorgde op voortreffelijke wijze voor dansmuziek. Twee tapdansen, de eerste Waltz tap, matrozen aan boord, Zwart-wit- rood en een foxtrot-tap, uitgevoerd door leerlingen der school, werd door het pu bliek op buitengewone wijze geapprecieerd. De voorz. der lustrum-commissie nam toen de gezelligheid het hoogtepunt be reikt had, hst woord. Hij feliciteerde de heer en mevrouw Castelein met het eerste lustrum, bood aan mevr. Castelein bloemen en den heer Castelein een enveloppe met inhoud aan. Dit bedrag zal worden aan gewend tot het aanbrengen van een gevel- verlichting aan het instituut. De heer Cas telein dankt met een kort woord voor deze attenties. Te één uur was het feest afgeloopen en men kan overtuigd zijn, dat allen zeer vol daan waren. Zaterdagmorgen is de 26-jarige wielrij der P. J. op den Lage Rijndijk, toen hij den weg overstak zonder op het verkeer te letten of een teeken te geven, dat hij van richting wilde veranderen, aangere den door een luxe auto. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen, hetgeen echter niet gelukte. De fietsrijder klaagde over inwendige pijn, doch de dokter van den E.H.D. kon geen uitwen dig letsel constateeren. Per auto werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: P. Schild jm. 34 j. en R. Ooms jd. 25 j. C. v. Weizen jm. 26 j. en W. v. Veen jd. 26 j. L. Sjardin jm. 25 j. en D. v. Leeuwen jd. 25 j. M. Vrees wijk jm. 30 j. en E. M. Devilee jd. 28 j. L. H. Oudshoorn jm. 31 j. en A. Loos jd. 28 j. J. Kluivers jm. 21 j. en J. van Gorkum jd. 19 j. L. P. D. Nachtegeller jm. 26 j. en J. C. v. d. Hout jd. 24 j. J. Rietkerk jm. 25 j. en J. de Laaf jd. 24 j. Geboren: Maria Adriana d. v. J. G. J. Straathof en M. Th. v. Amsterdam. 0/ v e r 1 e d e n: J. C. VeldhovenCas- pers vr. 43 j. E. HazevoetErades vr. 58 j. Ongevallen op de sportvelden. Zaterdagmiddag, tijdens de school- voetbalwedstrijden van A.S.C., aan de Nachtegaallaan, heeft de 17-jarige F. P. C., in den wedstrijd Kamerlingh Onnes- elftalKennis is Macht-elftal, een trap tegen het rechterbeen gekregen, waardoor dit brak. Door den E.H.D. is de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag is de 37-jarige mevr. C. L. H.geb. v. G. uit den Haag, tijderis den korfbal wedstrijd Vicus OrientisDie Haghe, gevallen. Het bleek, dat haar rechterarm ontwricht was. Door den E. H. D. werd ook zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Concert op 30 April. Vrijdag 30 April a.s. zal het Muziekge zelschap „P. C. L.", onder leiding van den heer M. Bolderdijk, het concert verzorgen op de SLeenstraat ter gelegenheid van den verjaardag van H. K H. Prinses Juliana. Het concert zal aanvangen 8 uur precies Het programma is: 1. Wilhelmus (oude toonzetting); 2. Koning Voetbal-marsch, Willy Schootemeyer; 3. Ouverture „Le Secret de la Bohémienne, R. Hassard; 4. Fantaisie: Chez ma Tante, Jan Bat; Marsch- Pot.pourri: Daar komen ze aan, Adr. J. Maas. Pauze. 5. Ouverture: La Grange aux Belles, Tilliard; 7. Am Meeresstrande, Wals, Max Fischer; 8. Potpourri Populair No 1, Renaud; 9. Lippe Detmold marsch, L. Siede; 10. Wien Neerlandsch bloed. LAATSTE BERICHTEN OEGSTGEEST. Kon. Onderscheiding. Bij K B. van 22 April 1937 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau mejuffrouw H. E. Drost, alhier. BINNENLAND. BEZICHTIGING VAN DE LANDGOE DEREN DER KONINGIN. De landgoederen van de Koningin, gele gen onder 'A'as-enaaren Voorscho ten, zullen van 2April a.s. af des Woensdag voor het publiek worden open gesteld. Kaarten voor de bezichtiging zijn te ver krijgen aan het hek van het portiershuis Kcrstlaan, zijnde het middelste van de drie hekken aan den Leidschen straatweg t« Wassenaar. De opbrengst van deze kaarten a 0.25 per stuk is voor het we duwen- en wiezenfonds van het personeel der Koninklijke Hofhoudingen. INBREKER GEARRESTEERD. Dank zij een foto van een straatfotograaf. Gisteren ontdekte de heer O., wonende aan de Hanenburglaan te 's-Gravenhage, toen hij te ongeveer half 12 's morgens uit de kerk thuis kwam, dat ongenuode gasten een bezoek aan zijn won.ng hadden gebracht. Kamers en kasten oletcen te zijn doorzocht, terwijl in de woonkamer aan de straatzijde twee laden van een schrijfbureau waren opengebroken. De hïer O. vermiste een bedrog van onge veer 50.aan geld, terwijl sieraden werden ontvreemd ter waarde van onge- veet i 100.—. De recherche, die in de woning een on derzoek instelde, vond in de woning een genummerde quitantie van een fotozaak te Amsterdam, welke niet van den heer O. afkomstig was. Onmiddellijk sieide de Haagsche recherche daarop een onderzoek in te Amsterdam. De betrokken fotograaf verklaarde cp Zondag 18 April j.l. te Amersfoort, alwaar hij een vergunning als straatfotograaf heeft, op straat een foto te hebben geno men van een man, zittende in een auto. Hij had van deze foto nog de plaat bene vens een afdruk in zijn bezit. Op de foto was het nummer met letter van de auto zichtbaar, welk nummer bleek te zijn af gegeven aan een autoverhuurinrichting aan den Loosduinschenweg. Onmiddellijk werd toen weer het onderzoek te Den Haag voortgezet. Uit de verklaringen van den betrokken autoverhuurder bleek, dat de betrokken auto op Zondag 18 April j.l. werd verhuurd aan den 24-jarigen F. K, wonende aan de Troelstrakade, te Den Haag, iemand die reeds eerder met politie en justitie in aanraking was geweest. Toen dan ook K. gisteravond laat thuis kwam vond hij daar de recherche op hem wachten. Hij ontkende aanvankelijk iets af te weten van den inbraak bij den heer O., doch spoedig viel hij door de mand. Bij een onderzoek, in zijn woning inge steld, werd een aantal valsche sleutels gevonden, waarvan er een paste op het bewuste perceel aan de Hanenburglaan. Bij fouilleering werd op K. het geld ge vonden. Hij is in bewaring gesteld. INBRAAK IN EEN FABRIEKSKANTOOR TE BARNEVELD. In den afgeloopen nacht is te Barneveld een inbraak gepleegd Lr. het kantoor van de metaalwarenfabriek van de firma R. van Schothorst. Men heeft zich toegang ver schaft door het uitzagen van een raamslui- ting, waarna in het kantoor een stalen ar chiefkast werd opengebroken. Fen bedrag van naar men meent achthonderd gulden is ontvreemd. In de kast was voor een groot bedrag aan zegels geborgen; de dieven hebben deze onaangeroerd gelaten. De po litie heeft een onderzoek ingesteld, waarbij zij gebruik maakt van een politiehond uit Amersfoort. TELEGRAMMEN ONTPLOFFING IN EEN BUSKRUIT FABRIEK. PARIJS. 26 April. (A. N. P.). In de buskruitfabriek van Se/^ran Livry is tij dens het drogen van schietkatoen een hoe veelheid van dit ontploffingsmiddel ont ploft. Volgens mededeeling van het ministerie van oorlog is een werkman omgekomen en zes gewond. VIER DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGEVAL. CHAUMONT, 26 April. (A. N. P.). In den afgeloopen nacht is nabij Chaumont een auto in een kanaal gereden. Vier in zittenden zijn verdronken. RADICALE WIJZE VAN BESTRIJDING DER MELAATSCHHEID. SJANGHAI, 26 April (A.N.P.). Volgens hier ontvangen berichten zijn zestig lepro zen, die in het zendingshospitaal te Joeng- kan, Kwantoeng. werden verpleegd, op last der plaatselijke autor teiten weggevoerd en terechtgesteld. Het bericht heeft, in medi sche en andere kringen te Sjanghai groote verontwaardiging gewekt. De laatste weken zijr, nog meer gevallen van fus-lleering van ieprozen in de pro? vincie Kwangtoeng bekend geworden, doch het aantal was dan steeds veel geringer. MIJNONTPLOFFING IN PENNSYLVANIA WILLIAMSTOWN (Pennsylvania), 26 April (A.N.P.). In een mijn alhier heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij drie arbeiders zijn gedood. Van de talrijke gewonden zijn twee sttrvende. TURKSCH DORP DOOR BRAND GETEISTERD. ISTANBOEL, 26 April (A.N.P.). In het dorp Yagnurlan, nabij Emet, heeft een brand 17 huizen verwoest. Acht inwoners zijn in de vlammen omgekomen, terwijl honderden personen dakloos zijn. EXPRINS NICOLAAS VERTROKKEN. BOEKAREST, 20 April (A.N.P.). Ex- prins Nicolaas van Roemenië, die zooals men zich zal herinneren uit de koninklijke familie werd gestooten, omdat hij tegen den wil van zijn koninklijken broeder in het huwelijk was getreden, heeft heden het land verlaten. Hij is aan boord van zijn particulier vliegtuig met zijn echtgenoote naar Weenen vertrokktn. Hij zal in de toe komst den naam van Nicolaas Brana dra gen. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 26 AprU. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 472 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7078, 5668 en 4856 cent per kg. slachtge- w icht; 56 melk- en kalfkoeien 180240 per stuk; 123 vette kalveren: 2e kwal. 48 —56 en 3e kwal. 40—46 cent per kg. levend gewicht; 198 nuzhtere kalveren f 5.00 8.50 per stuk; schapen 2432 per stuk; 582 varkens, leeschvarkens wegegnde van 90110 kg 5657 cent, zware 5556 cent, vette 5456 cent per kg. slachtgewicht, paarden f 8b120 per stuk. Overzicht: Slachtrunderen iets ruimere aanvoer, han del zeer stug, onveranderde prijzen, melk koeien korte aanvoer, tengevolge voor- jaarsmarkt Hoorn, kalme handel, vaste prijzen. Vette kalveren behoorlijke aanvoer vlugge handel, constante prijzen. Schapen korte aanvoer, handel slecht, hooge prijzen, varkens ruime aanvoer handel vrij wil lig, vaste prijzen, paarden aanvoer totaal onbeteekenend. ROTTERDAM, 26 April. Vee. Totaal aan voer 1665 stuks. 576 vette runderen, 167 vette kalveren, 151 schapen en lammeren, 736 varkens, 17 zuiglammeren, 3 bokken. Prijzen per kg., vette koeien 72, 65 en 4856 cent, vette ossen 70, 65 en 5060 cent, vette kalveren 95, 80 en 5565 cent, varkens (levend gewicht) 49, 48 en 47 cent, schapen 57, 48 en 38 cent, lammeren 57, 47 en 36 cent, prijzen per stuk: schapen 373025; lammeren 302518. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen hoogere prima koe 80, prima os 70 cent; vette kal veren aanvoer korter, handel vlot, prijzen stijgende prima 1.05; schapen en lamme ren aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen aanmerkelijk duurder; varkens, aanvoer grooter, handel tamelijk, prijzen iets hooger enkele kleine partijen schapen voor export verkocht. W1SSELNOTEEKINGEN AMST* RD AMh Londen 9.00% Berlijn 7 3.39/2 Parijs 8.10 '/4 Brussel 30 84 Zwitserland 41.76 KoDenha^en 40 20 Stockholm 46 40 Oslo 45.20 New York 1.825/g Praag 6.36«/2

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3