sê&k** Succesvol STADS NIEUWS Het plan tot Meer-Werk-Actie. Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen D E IN VB PIJP. MAANDAG 26 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 HEI BLIJFT GUUR, DE BILT SEINT: r Meest matige Noordelijke tot Westelijke wir.d, zwaarbewolkt tot betrokken met kans op regen, weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerst.: 770.1 to Valentia. Laagste barometerst.: 750.6 te Kopenhagen. De depressie, welke Zaterdag in het Wes ten en Zuid-Westen op den Oceaan lag, trok naar het Nc orden, zoodat de hoogedruk- king over IJsland en Groenland geheel verdween. De kern van de hoogedrukking ligt thans over den Oceaan in het Zuid- Westen van het waarnemingsgebied met een uitloopei over de Britsche Eilanden en de Noorsche Zee. De depressie in het Oost zeegebied werd weer dieper en is vrij wel stationnair. Langs de Oostzijde van de ze depressie waaien Zuidelijke winden, dientengevolge is de temperatuur hier vrij hoog. In vrijwel het geheele overige waar nemingsgebied waaien Noordelijke winden met temperaturen onder nor -aal. In de omgeving van de depressiekern, Denemar ken en Noord-West Uuitschland, regent het De ochtendtemper atv ur in !"*iga bedroeg li graden, terwijl zij in het Avord in Mid den-Frankrijk, slechts 3 graden was. De meeste Duitsche en Zwitsersche bergsta- tiins zijn door wo ken omgeven, terwijl sneeuw valt, alleen Jungfroujoch op 3500 meter steekt boven de wolken uit. Er waait een krachtige Noord-Wi"ten wind met een temperatuur van 15 graden onder het vriespunt. Voor onze omgeving moet er met Noord Westelijken wind voor gerekend worden, dat het koude weer loopig nog zal aanhouden, terwijl in ver band met de nabijheid van de depressie over het Oostzeegebied er ook nog kans op regen bestaat. LUCHTTEMPERATUUR. 7.4 gr. C. LICH1 OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maar.dagnamiddag 7.46 uur tot Dinsdagmorgen 4.09 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 27 April voorm. 3.40 en nam. 4.05 uur. DE A.S. TWEEDE KAMER-VERKIEZING. NIET THUIS TÓCH STEMMEN! Wy vestigen de bijzondere aandacht er op, dat kiesgerechtgiden, die op den dag der stemming niet vertoeven in de ge meente hunner inwoning de gemeente derhalve op welker kiezerslijst zij voorko men tóch hun stem kunnen uitbren gen. Immers, de Kieswet (art. 57a) maakt mo gelijk, dat kiezers aan de stemming in een andere gemeente dan die op welker kie zerslijst zy voorkomen, kunnen deelnemen. Daarvoor is slechts noodig, dat zij, die in deze omstandigheid verkeeren, uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, 26 Mei a.s. (dus vóór 12 Mei a.s.) persoonlijk aan de gemeente-secretarie gaan mededee- len in welke gemeente zij aan de stem ming willen deelnemen. In welke gemeente men zich ter secre tarie vervoegt om deze mededeeling te doen, doet er niets aan toe. VERHUISDE KIEZERS. Kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer die na 1 Januari j.l. zyn verhuisd naar een andere gemeente, kunnen in de nieuwe woonplaats aan de verkiezingen deelnemen, indien zij uiterlijk 14 dagen voor de ver kiezingen, dus vóór 12 Mei a.s. in persoon aan de secretarie van een willekeurige ge meente daartoe het verlangen kenbaar ma ken. Mijnramp in Bohemen Veertien arbeiders omgekomen WATER DRONG IN DE MIJN Zaterdagochtend vroeg is plotseling een groote hoeveelheid water uit een verlaten mijnschacht tengevolge van een doorbraak terecht gekomen in een gang van de mijn „Ferdinand" in het district Pilsen (Tsje- c'no Slowakije), waarin 30 arbeiders werk zaam waren. Veertien arbeiders verdron ken. Met groot geweld stroomde het water de zich op 68 meter diepte bevindende galerij binnen en sleurde in zijn vaart een aan tal arbeiders mee, die onmiddellijk ver dronken. De kracht van het water was zoo groot, dat de lijken van deze slachtoffers 1500 meter werden meegevoerd. De mijnwerkers waren op slag van de buitenwereld afgesloten. Onmiddellijk stel de men reddingspogingen in het werk. Een hulpcolonne daalde, met reddingsgordels voorzien, in de mijn af en slaagde er in, zestien van de dertig arbeiders, die kans hadden gezien, naar een hcoger gelegen gedeelte te vluchten, te redden. Vele staaltjes van heldenmoed zijn bij dit reddingswerk ten toon gespreid. Eenige der redders stortten zich in den woedenden stroom en wisten al zwemmende en gedeel telijk wadende, met bovenmenschelijke inspanning een reddingskabel naar de af gesloten mijnwerkers over te brengen. Daarna slaagde men er spoedig in deze arbeiders, waarvan eenigen ernstige ver wondingen hadden opgeloopen, veilig naar boven te brengen. Zij zijn door het spoe dig ingrijpen van de reddingscolonne van een wissen dood gered. Want het water in de mijn stijgt nog voortdurend en zou hen weldra voor goed van lucht hebben ver stoken. De veertien arbeiders, die er niet in slaagden het hoogere mijngedeelte te be reiken, zijn alln in ht wild bruisende water omgekomen. Men neemt aan, dat het maanden zal duren, voor het water uit de mijn verwijderd is. HET HONDERDSTE SCHIP GECONVOXEERD. In Spaansche wateren. Sedert den aanvang van den convooi- dienst door Nederlandsche oorlogs schepen in de Straat van Gibraltar op 17 Maart j.l. is, naar wij vernemen, op 24 April het honderdste schip door de in de Spaan sche wateren gestatior.neerde Nederlai.d- sche scheepsmacht door de Straat van Gi braltar geconvoieerd. Van deze 100 schepen werden 31 door Hr. Ms. „Hertog Hendrik", 67 door Hr. Ms. „Java" en 2 door onderzeebooten begeleid. In deze periode werd tweemaal convooi geweigerd voor scheper., waarvan niet met volkomen zekerheid vaststond, dat zij een onschuldige lading voerden. WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. Opening Nederlandsch paviljoen voorloopig vastgesteld op 28 Mei. PARIJS, 26 April (A.N.P.). Volgens mede deeling van ingenieur de Bie Leuvehng Tjeenk, is de openingsdatum van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Parijs voorloopig vastgesteld op Vrijdag 28 Mei a.s. en zal ae openingsplechtigheid verricht worden door minister Slotemaker de Bruine. Hoewel de openingsdatum van de ten toonstelling zelf door de Fransche regee ring nog niet definitie! is vastgesteld, zal deze volgens alle waarschijnlijkheid in het begin van de laatste week in Mei plaats vinden. De heer de Bit- Leuveling Tjeenk, die dezer dagen nog eens een rondgang heeft gemaakt over de tentoonstellings;er- reinen, verklaarde, dat het inderdaad te ver wachten is, dat het geheele complex der wereldtentoonstelling tegen dien tijd ge reed zal zijn. Installatie van de commissie door burgemeester v, d. Sande Bakhuyzen. Zooals wij Zaterdag reeds in korte trek ken hebben medegedeeld, is hier ter stede in navolging van andere plaatsen het plan gerijpt tot een Meer-Werk-Actie. Daartoe werd hedenmiddag in de recep tiekamer der Stadsgehoorzaal een bijeen komst gehouden, belegd door het Gemeen tebestuur, tot welke bijeenkomst de verte- tegen woordigers van 'n twintigtal organisa ties en bonden, alsmede verschillende par ticulieren waren uitgenoodigd. Deze verte genwoordigers vormen het Comité voor Meer-Werk-Actie en uit dit comité werd een Werkcomité gevormd. De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak huyzen, heeft hierbij de volgende installa- lierede uitgesproken: Wie zou durven volhouden, dat de Ne derlandsche Regeering, daarbij geholpen door veel en velerlei gemeentelijk en parti culier initiatief niet zeer veel gedaan heeft om ons volk aan het werk te houden en om de toestanden ook zóó te maken, dat de werkgelegenheid voor meer krachten vergroot wordt, moet wel met blindheid geslagen zijn of om wat voor redenen dan ook onwillig zijn te zien en te erkennen. Dat daarmede echter de toestand niet af doende en blijvend verbeterd is, kan gere delijk worden toegegeven zonder aan de waardeering voor de ontzaggelijke hoeveel heid tot stand gebrachte maatregelen ook maar iets af te doen. Men vraagt zich al hoe de toestand voor ons volk en zijn eco nomische uitrusting zouden zijn, indien deze Regeering eens minder gedaan zou hebben, eens minder paraat ware geweest. Er zijn landen genoeg, waar men zich ver genoegde God's water over God's akker te laten loopen, met zeer onheilvolle gevol gen echter. Ik weet wel, dat het velen in deze dagen niet zeer zint den loftrompet over de Regeering te steken, en dat velen ook s t e e d s meer oog voor kritiek heb ben dan voor welwillende beoordeeling over de volbrenging van een schier boven menschelijke taak; ik ontveins mij niet, dat het voor mij in mijn positie gemakkelijker is om een objectieven kijk op het sociaal economisch beleid der Regeering te houden, doch daarom stel ik er prijs op, juist dezer dagen, als mijne meening uit te spreken, dat er zelden, zoo ooit, een tijdperk in on ze staatkundige geschiedenis is geweest, waarin met nooit versagende moed en vin dingrijkheid de Regeering haar eersten plicht, de economische belangen van het volk te verzorgen en te beschermen, heeft vervuld in zóó ongekend moeilijke omstan digheden. U zult dan ook van mij niet hooren, dat de nog steeds onbevredigende cijfers der werkloozenstatistiek in eenigerlei opzicht op tekortkomingen onzer Regeering of de onder haar werkende openbare organen zouden wijzen. Trouwens algemeen wordt erkend, dat de volledige oplossing van het brandende vraagstuk slechts gevonden kan worden door de werking of gezamenlijke werking van vele factoren, die noch door de Regeering, noch door politieke maximen, noch door de meest innige samenwerking van geheel ons volk kunnen beheerscht worden. Wanneer we alleen het oog slaan op onze I is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar vcor dengene, die ons een nieuwen abonnê voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: LAND- EN TUINBOUW SLACHTOFFERS VAN KOPZIEKTE ONDER WEIDEVEE BIJ GOUDA. Men meldt uit Gouda aan de „Tel.": In tal van gemeenten in deze omgeving komt als gevolg van het slechte weer van den laatsten tijd onder het in de weide gedaan vee kopziekte voor. Verscheidene koeien zijn gestorven. Onze tijd gebiedt: weest Katholiek in woord en daad, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat hierbij ter zijde staat Gemeente, moet men evenzeer tot de er kenning komen, dat er in de crisisjaren heel wat gedaan kon worden trots de daarmee gepaard gaande en niet gemakkelijk op te lossen financieele moeilijkheden. Meerdere malen is er voor de betrokken wethouders en mij aanleiding geweest een opsomming te geven van de vele soms aanzienlijke werken, die. voor een groot deel onderno men werden om werkgelegenheid te ver schaffen en ik zal mij daarvan dan ook nu onthouden. Naar mijn meening is het Gemeentebe stuur zoover gegaan als het, zonder den toestand in deze stad door ontwrichting der financiën slecht te maken, gaan mocht. Daartegen toch moet.ten allen tijde ge waakt worden, dat de geldzorgen voor het Gemeentebestuur zoo zwaar worden, dat de ingenieurs en teekenaars op het bureau van Gemeentewerken naar huis moeten worden gestuurd, omdat wij geen werk meer kunnen doen uitvoeren, of dat de gelden voor ondersteuning van werkloozen en armen niet meer gevonden kunnen wor den. Zooals uit de jongste begrootingsdebatten duidelijk is kunnen blijken en zooals ieder wandelaar door Leiden's dreven dagelijks kan zien, wordt er hier veel werk van ge meentewege uitgevoerd en er staan nog tal van plannen op stapel. Het is echter jammer, dat wij telkens weer moeten constateeren, dat al de mil- lioenen, die uitgegeven worden, slechts een zoo klein aantal arbeiders aan werk hel pen en geen blijvende werkverruiming be reikt wordt. De machine slaat men wel aan op de batterij, maar zij loopt nog niet op 'eigen kracht door. De brandstof toch, waar op de motor loopen moet, staat niet ter be schikking van de overheidsorganen; zij wordt gevonden in de maatschappij zelve. Deze teleurstellende ervaring nu deed uitzien naar meer hulp om de ramp te be strijden en bracht er ons toe ons te wenden tot het publiek, dat ten allen tijde verreweg de grootste werkgeelster is geweest. Er zijn honderden redenen aan te geven, waarom dit zich is gaan onthouden van de zoo vu rig verlangde activiteit, die jaar in jaar uit zorgde voor een voldoende hoeveelheid werk om alle arbeidsgrage handen te vul len. Onder die redenen zijn er wel zeer vele, die helaas afdoende en onweerlegbaar moeten worden geacht, doch waaraan wij met den besten wil ter wereld niets kun nen veranderen. De ontwrichting van den handel en daardoor van de industrie over de geheele wereld als gevolg van de dwaze fouten, die in de internationaal economische politiek zijn begaan, ligt daaraan ten grond slag. Financieele uitputting van particu liere ondernemers en van alle vennoot schappen of andere ondernemersvormen hebben ten deele de onmogelijkheid gescha pen om op den ouden voet voort te gaan en zij hebben hun psychische nawerking niet gemist, want moedeloosheid en matheid maakten zich van velen meester, daardoor de stemming en ondernemingslust nog ver der bedervende. De menschheid heeft iets kudde-acntigs en is maar al te spoedig on der den indruk van stemmingen, die voort spruiten uit wat men hoort en ziet, dat an deren denken en doen. Daartegen kan men echter zich te weer stellen, die veelal onbewuste geestelijke de pressie kan plaats maken voor wat opti mistischer stemming, ja van die geeste lijke zwakheid van den mensch kan men ook profiteeren. Zoo goed als de depressie voor een deel in het leven geroepen is door een algemeen gejammer, zoo goed kan men een opleving van de gemoedsstemming tc weeg brengen door een tegengif in te ge ven, door een blijmoediger stem te doen klinken, door moed te geven en tot anders zien en oordeelen op te wekken. Leiden is meer door rampen getroffen. Het beleg, dat de bevolking decimeerde, werd gevolgd door een ontzet, maar een anderhalve eeuw van bloei volgde, een kruitschip sloeg een geweldig gat in de stad, bloeiende wetenschappelijke instellin gen vervingen de puinhoopen, een stadhuis ging in vlammen op en de burgerij herstelt wat het geweld der vlammen vernielde. Leiden kan evengoed door den trouw der burgerij ontzet worden uit den jammer van de crisis. In alle geval moet het beproefd worden en zoo het mogelijk is, ook al is het maar ten deele, dan dient op die bur gerij, die haar stad nog nooit in den steek liet, een ernstig beroep gedaan. U zijt hier, dames en heeren, om dit, mijn beroep op u en uwe onmisbare medewer king aan te hooren. U gaat van hier om, naar ik hoop, ieder in zijn kring de bood schap te brengen, dat Leiden wederom ont zet moet worden. Het Gemeentebestuur heeft besloten om een ernstig beroep te doen op alle mannen en vrouwen, om sa men te werken, teneinde uit het moeras te geraken. Aan alle organisaties, die teza men zeker wel nagenoeg de geheele bur gerij vertegenwoordigen, vroegen wij een afgevaardigde te benoemen in de Commis sie voor Meer-Werk-Actie en wij noodigden daarbij nog meerdere burgers uit, van wie wij in het bijzonder belangstelling en wat van grooter gewicht is initiatief en ideeën verwachten. Dat gij in zoo gTooten getale aan onze roepstem gevolg hebt ge geven stemt ons tot dankbaarheid en doet ons de verwachting koesteren, dat onze poging succes zal hebben. Het zou toen wel zeer teleurstellend zijn, indien wij niet AGENDA LEIDEN. Woensdag, Afd. Jongeren R. K. Staats partij, spreker St. Menken, St. An- toniusclubhuis Mare, 8 15 uur. Donderdag, R. K. Bond van Öotel-, Café- en Rest.-geëmployeerden, „St. An- tonius". Openbare propaganda-ver- gadering, Boncsgebouw, 8 uur. Vrijdag, R. K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden, zitting gebouw St. Vine. Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 8- 9 uur. Vrijdag, R. K. Handelsreizigersvereen., „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 April tot en met Zondag 2 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 894; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85 en Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Osgstgeest, Tel. 274. iets tot stand zouden kunnen brengen. De Hollander is naar zijn aard niet al te optimistisch. Een vriend uit den vreem de vestigde eens mijn aandacht op de op schriften van de brievenbussen. Bij ons leest men daarop „lichting no. zooveel is geschiedt", terwijl men elders daarop meer hoopvol vermeldt, dat de volgende lichting dan en dan zal plaats hebben. Iets waars ligt er in deze meening echter wel en dik wijls moet ik ook constateeren, dat de Hol landers, wordt hem een nieuwe gedachte voorgelegd, gewoonlijk eerst de bezwaren die daartegen rijzen, naar boven voelt ko men. Ziet, dat zou ik nu toch willen voor stellen: laten wij trachten eens geen be zwaren te dulden, maar eens te varen op hoop van zegen en iedere gedachte, ieder plan, dat tot het becogde doel kan leiden, verwelkomen en zijn kans geven. Helpt ons dus aan denkbeelden en wij zullen u de organisatie geven om die uit te werken en uit te voeren. Dat er veel te doen is spreekt m.i. van zelf; in welke woning is er geen wensch naar verbetering van meubelen, van verf en andere onderhoudswerken cf verbeterin gen; in welken winkel, in welke adminis tratie valt er met meer werkkrachten niet wat te vernieuwen, te verbeteren of aan te vullen; in welke industrie kan er niet inet voordeel geordend en opgeruimd wor den. Welke fiets behoeft geen opkalefate ring, welke schoeiing geen herstel, welke schutting geen teerkwast, welk schip geen verfje? En waarom laat men na dit te doen? Omdat men terecht, soms ook echter ten onrechte, meent, dat het geld er voor ontbreekt. Meent men dit terecht, dan kan dit een subjectieve meening zijn, terwijl er inderdaad toch een mogelijkheid bestaat, om met hulp van anderer daarin te voor zien; meent men het ten onrechte, dan is het gewenscht, dat de Meerwerk-Commis- sie daarop de aandacht gaat vestigen en het duidelijk maakt, dat óf het geld er is óf dat het langs den een of anderen weg gevonden kan worden, omdat het werk rendabel is. De ervaringen met het Crisis-Comité op gedaan toonen aan, dat dikwijls eigen hulp aanwezig was, waar dit door den belang hebbende niet gerealiseerd werd. Hoe dik wijls blijenkt niet een ondernemer, die het niet meer bolwerken kan en het S.O.S.- sein hijscht, zeer wel geholpen te kunnen worden? Welnu, zou het dan niet moge lijk zijn om eens wat eerder hulp in te roepen, of eens wat eerder met anderen overleg te plegen, om datgene in het be lang der onderneming te doen, waardoor men meent, dat beter rendement te ver krijgen ware? Het Rijk heeft toch door het stichten van het Werkfonds heel wat werk, dat an ders ongedaan gebleven ware, gestimu leerd en hoopt toch het daarvoor beschik baar gestelde bedrag weer in zijn kas terug te zien vloeien. Is een Leidsch Werkfonds voor kleine werken een onbereikbaar ideaal? In meerdere gemeenten heeft men in dit opzicht reeds gewerkt met succes en ik be hoef geen opsomming te geven van de rich tingen, waarin pogingen, om werk los te Douwe Egberrs Echte ErieSche Vleeren-8aai en Baai-TaVak Nederlands geurigste pijptabak. fimfWMMWEgg

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2