MAANDAG 26 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 DE OUDE HEEREN- OF HEIRWEG onder Esselicker- en Heer Jacobswoude met zijn zijwegen door O. C. VAN HEMESSEN 2. Even voor het dorp Jacobswoude lag een weg naar Langeraar, genaamd de „Hondscoperdyck". Naamoorsprong heb ben wij niet ontdekt, het was een weg, die door acht eigenaren moest onderhou den worden en sloot zich aan op de te genwoordige weggrens Ter AarWou- brugge. Dat Langeraar was niet het tegenwoor dige centrum. Het dorp lag in de polder „Vierambacht", waar nu enkele boerde rijen zijn, toen genaamd „De Middelpol der" en de „Uijteynder polder". In het dorpsmuseum alhier is aanwezig een kaart uit 1660, no. 275, welke de toe stand uit dat tijdperk bewaart. Ten westen van de Heerenweg (in oude stukken ook wel eens genoemd „de wech in de Veene", lag de Van Wouderslaan, ook wel Vaartlaan, welke vanaf het dorp Jacobswoude de toegang naar Woubrug- ge, dus niet, zooals de tegenwoordige weg, welke evenals te Rijnsaterwoude naar het noorden een weinig afbuigt, doch op het eind een groot verschil maakt en niet op het kruispunt van thans uit kwam. De z.g. „groote Baan" alhier, wijst nog d« voormalige richting aan. De Van Wouderslaan kon niet bereden worden, daar in het midden een kwakel lag over de Vroonlandsche vaart. Ook vonden wij bij het dorp Jacobs woude nog een weg, genaamd „De Affter- wech" vermoedelijk een voetpad. Met de Van Woudeslaan kwam men in Woubrugge. Een pont bracht personen en vee aan de westzijde. De. historie van de weg in de Kerkbuurt zullen wij laten rusten, om niet te uitvoerig te worden. Aan het eind dezer Kerkbuurt stuit men op de Batenwegsche watering (thans weg). Een voetpad van ongeveer een veertigtal roeden naar het zuiden langs deze watering, was een kwakel, deze bracht de personen op een voetpad naar Ofwegen, welk pad genaamd was „Het Vrouwe of Heilige Geestpad", tot aan de watering. Daar er ook een kwakel lag met een dwarsweg naar het noorden kwam men op de tegenwoordige weg oi pad tot Ofwegen. De kwakel, welke over de Ofwegener- vaart lag, was tot voor een paar jaren aan de westoever nog zichtbaar. De weg. of liever het paadje, werd hier nog smaller, het heette ,,'t Ofwegener dijkje", wat tusschen twee vaarten lag, evenals thans nog aan de Juffrouwswete ring te zien is. Het pad was zoo smal, dat in een win ter, 1801, drie personen bij avond ver dronken. Toen ging men de put dempen, n.l. de westelijke vaart, thans rijweg. Welk een verschil met thans, na het uitveenen is de weg naar Ofwegen gelegd voor de Kerkbuurt. Deze weg nu is eerst verhard over een gefundeerde bestrating van zes meter verbreed, een nieuwe brug van gewapend beton over de Ofwegener- vaart van 25 M. breed, alles berekend naar de eischen des tijds. Aan het eind van dat gevaarlijke Of wegener dijkje bij de Wijde Aa, lag een draaiplank en kon men verder naar Hoogmade langs de Kromme Does wan delen op „Het ouwe padt". (De weg naar Hoogmade is aangelegd in het jaar 1872). Hoogmade was toen moeilijk te berei ken. Een dichter in 1739 noemde in zijn verzen Hoogmade het waterdorp. Van en naar Leiden was het nog primitiever, zooals wij later zullen vernemen. In 1863 is de rijweg naar Leiden aan gelegd. Van het ouwe pad naar het dorp Hoog made is nimmer een brug of kwakel ge weest over de Does. Een boer aldaar bracht met een schuitje de personen over. Toch vonden wij in het gemeente-ar chief een plan om een kwakel over de Does te bouwen, n.l. een keurig welom schreven bestek. Het geheel zou interes sant zijn opgenomen te worden, doch plaatsruimte verbiedt dit. Alleen nemen wij de kop van het stuk over: „Specifica tie en Ruyge calculatie nopende de noo- dighe materialen en der selver kosten tot een lange quackel-brugh over een wijde vaart bij Hoogmade w wydt Na meening van Mr. Wouter van Swieten omtrent 60 voeten ende diep op vaste kleygrondt 14 16 voeten op Rijnlandsche maet". Dan volgt al het noodige materiaal in alle bij zonderheden. Maargeen jaartal. Het schrift bleek omtrent 1650. Hoe daaraan te komen? Wel, de archivaris van Alphen, onze vriend W. M. C. Regt enniet tever- geefsch. Zelfs wist hij het voorgeslacht van den man, die het bestek maakte: een timmermansfamilie „Wouter van Swieten geboren 29 November 1610, uit de buurt van Zevenhoven Nieuwveen, gehuwd 10 April 1633, met Aaltje Cornelisdochter v. d. Tocht", doch genoeg. De dorpsweg of het voetpad te Hoog made langs de Does ^n Voorwatering heette ,,'t Gangpadt", dat eindigde aan de Zuidzijdervaart, thans een fraaie breede rijweg. Jammer dat de kleine eilandjes ten zuiden van deze weg, door demping moesten verdwijnen, 't Was juist het ty pische van Hoogmade. Welk een moeilijke reis en opofferin gen de Hoogmadenaars oudtijds zich moesten getroosten, om Leiden te berei ken, zullen wij vernemen uit een vraag van den Gouverneur van Zuid-Holland, de 30ste Juli 1847, gedaan aan den bur gemeester van Hoogmade, tevens burge meester van Koudekerk, den heer N. Samsom. (De Woubruggers gingen dan ook niet over Hoogmade naar Leiden, doch langs een ander landpad, n.l. „De Ruygekade". Na- 1736, toen de 's Mole- narsweg of Woubrugscheweg is aange legd, gingen zij over Koudekerk naar Leiden). Burgemeester Samsom gaf aan den Gouverneur (commissaris der Koningin) schriftelijk antwoord als: „Dat het landpad van Hoogmade naar Leyden veel te wenschen overlaat, dat de reis moest geschieden door de weilanden, dat de hekken in die landen met gevaar overklommen moesten worden, dat twee draaiplanken over wateringen, men van ieder persoon twee en een halve cent be rekende (bij oude personen nog wel be kend, 't vier duts plankje), dat de draai planken zonder leuning zijn en bij sterke wind gevaarlijk. De vaste hekken zijn: drie in de Boschpolder onder Woubrugge en drie onder Leiderdorp en nog twee vaste hekken in de Munniken- en Zijllaan- sche polder en dat daar ook een plank ligt, die zeer smal is, dan nog des winters de onbegaanbare dammen door sneeuw water en hooge waterstand in die pol ders". Dit verslag van burgemeester Samsom spreekt al voor zichzelf. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Ontslag. Men meldt ons: Door J. Went, controleur voor de steunverleening en werkverschaffing, is met ingang van 1 Mei 1937 als zoodanig ontslag genomen, daar het salaris van 100.per jaar voor deze werkzaamheden veel te laag is. HILLEGOM Arbeidsbeurs. Het aantal werkzoeken den bedraagt alhier volgens de laatste op gave 440, d.i. 116 minder dan per den zelfden datum van het vorig jaar. Bekroond. Op de groote Narcissen- tenoonstelling te Londen, werd de firma A. C. van der Schoot N.V. alhier voor haar collectie nieuwste variëteiten be kroond met een verguld zilveren medaille van Banksian. Bouwen. Het bouwen van een woon huis annex bakkerij aan den Stationsweg is opgedragen aan de firma B. Imthorn en Zn. alhier. KATWIJK Stand der werkloosheid. Op de ar beidsbeurs stonden Vrijdag j.l. ingeschre ven: 502 mannen, 38 jongens, 17 meisjes, totaal 557. LISSE Raadsvacature. De heer C. Schrama, benoemd lid-van den Raad dezer gemeen te, heeft deze benoeming niet aanvaard. Kruisvaart Gisteravond werd van wege de Kruisvaart de jaarlijksche dona teurs-avond gegeven. Mede waren hierbij genoodigd de besturen van K.J.M.V. en St. Josephsgezellen, zocdat 't jeugdgebouw moei was gevuld. De eerwaarde directeur, kapelaan Egberts, opende de bijeenkomst en heette allen welkom. Spreker stelde allereerst de vraag: „Weet u wat de Kruisvaart is?" Dat is de moderne jeugd beweging. Vroeger hadden we de patro naten, welke nuttig werk hebben verricht, doch mettertijd is gebleken, dat dit jeugd werk moest worden gemoderniseerd. De Kruisvaart herinnert aan de middel eeuwen, toen onze voorvaderen optrokken cm te strijden voor den Paus. Als zoodanig treden zij nu niet meer op, maar zij on derwerpen zich aan de jeugd-wetten en karakters worden gevormd. De Bisschop heeft een en ander geregeld en vast gelegd. Zij worden gevormd tot hun 17e jaar tot goede Josephsgezellen en K.J.M.V.'ers. Daar worden zij voor hun latere leven verder ontwikkeld, zooals Zijneerw. uiteenzette. Wij voeedn hen de de Kruisvaart op tot strijders van Ko ning Christus! Stuurt daarem uw jongens naar de Kruisvaart, overtuigd als u kan zijn, dat zij hen, die niet aan Kruis vaart zijn, verre vóór zijn! Inmiddels was ook de plaatselijke gees telijkheid, alsmede de eerw. pater uit Huize Pius, ter vergadering gekomen. Hier na werd onder de uitstekende regie van kapelaan Egberts door een aantal leden van de Kruisvaart opgevoerd: „Wim", of de strijd om een jongensziel, tooneelspel in vier bedrijven door G. C. Robben. Tijdens de pauze werd de gebruikelijke verloting gehouden. Zeer duidelijk is in dit stuk uitgebeeld en goed vertolkt, hoe zwaar de strijd voor een jongen om 't behoud van zyn ziel kan zijn. De eerw. regisseur kan tevreden zijn over deze uitvoering! Mej. Wetter zorgde tusschen de bedrij ven aan de piano voor muzikale afwisse ling. Voor hen, die van dit inderdaad mooie spel nog willen genieten, bestaat er Dins dag en Woensdagavond nog gelegenheid toe! De baljuw, de heer Jac. Reewijk, sprak een oprecht gemeend dankwoord. „Sparta". Ten bate van de R.K. Sport- vereeniging Sparta" werd gisteravond in de groote zaal van het bondsgebouw een bonte avond gehouden met medewerking van de „The six fellows Acrobaten". De muzikale medewerking werd verzorgd door het schitterend band „The Rothen Coulour Players". Het was een echte ge zellige avond en, naar de opkomst te oor- deelen, zal de „schatkist" van „Sparta" er wel bij varen! 30 April. Vrijdagavond te 8.30 uur zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een muzi kale rondwandeling door het dorp wor den gehouden met als punt van uitgang het Hobaho-terrein. Het Oranje-comité geeft de inwoners de vrijheid zich achter de Harmonie aan te sluiten en daarbij lampions of fakkels mee te voeren. Boven dien noodigt zij de ingezetenen uit te vlaggen! Personalia. In de vacture J. Kapteijn is als employé aan de Coop. Boerenleen bank alhier benoemd de heer G. van Ger- ven, alhier, thans werkzaam bij notaris Wachter te Sassenheim. Verkiezingsreclame. Het gemeente bestuur verzoekt beleefd doch dringend ter gelegenheid van de aanstaande ver kiezingen op straten, wegen en voetpa den in de gemeente niet te kalken, of deze op andere wijze te verontreinigen. Van gemeentewege zullen wederom re clameborden worden geplaatst, waarop de politieke partijen hun reclamebiljet kun nen opplakken. Verwacht wordt dat men elkanders daarop aangebrachte reclame eerbiedigt. Hinderwet. Ter gemeentesecretarie alhier ligt ter inzage een verzoek met bij lagen, waarbij ingevolge de Hinderwet vergunning wordt gevraagd door de N.V. Bataafsche Import Mij. te 's-Gravenhage tot het plaatsen van een benzinepomp installatie op het perceel kadastraal be kend gemeente Lisse in sectie B. no. 1718, plaatselijk gemerkt Heereweg 448b. Op Vrijdag 7 Mei a.s. zal voor een ieder de gelegenheid bestaan eventueele be zwaren ten gemeentehuize in te brengen des voormiddags om 11.30 uur. Emmabloem. De Emmabloem-collecte heeft in onze gemeente opgebracht 191. LEIMUIDEN. Tentoonstelling. Gisteren na de Hoog mis tot één uur en van 34 uur werd in de oude jongensschool de 'entoonstelling gehouden "an 't werk der zeven klassen der St. Jozefschool, de bewaarschool en de naaischool gedurende net afgeloopen school jaar. Elke klas had een eigen stand, waar het geleverde werk hoofdzakelijk Ned. Taal, Schrijven, Rekenen, Teekenen en Hand werken van eiken leeiling afzonderlijk te bezien was. Alles zag er keurig uit. Heel overzichtelijk konden oe aanleg, de vorde ringen en de kennis der leerlingen worden nagegaan te beginnen met de 1ste en ein digende in de 7de klas. We zagen 't eerste gekrabbel met de pen op papier van de iste en het nette handschrift van de 7de de uitblinkers, de middelmatige en de min- uer goede leerlingen van elke klas. yboral in 't vak teekenen kon men de goede en minder goede aanleg der leerlingen waar nemen. Er waren heel wat aardige teeke- ningen bij, vooral in de 7de klas trokken de plateelschilderingen aan, waaruit al zeer goed de aanleg vpor teekenen en kleuren bleek. Ook de m^p met postwissel, giro, kwitantie enz. was keurig verzorgd en is zeker iets voor 't practische leven. Een woord van lof komt daarbij toe aan het onderwijzend personeel der St. Jozefs- school. NIEUWVEEN. Geboren: Margaretha Maria Johanna d. van W. W. M. Stokman en A. M. E. Wernekers. Overleden: C. H. Kramstouder 80 j. G e v e s ti g d: D. Hiemstra van Vinke- veen M. Dompeling van Leimuiden Roestenberg en gezin van Den Haag. Vertrokken: J. Habermehl naar Alphen a. d. Rijn K. Sliep naar Poor- tugaal F. Spring in 't Veld naar Am sterdam H. Hoogeboom naar Hoofd dorp. NOORD WIJKERHOUT Blindenzorg. Woensdagavond a.s. zal in hotel „De Zwaan" ter bate van de R.K. Blindenzorg Zuid-Holland een vroolijke cabaret-avond gegeven worden. Optreden van het duo KoolmeesStiefelhagen met hun band. Het eere-comité, dat voor deze gelegenheid is samengesteld, bestaat uit de volgende personen: de pastoors der beide parochies, de burgemeester en de voorzitter van de Hanze. Met de uitvoe ring is belast de Hanze en de R.K. Propa- gandaclub onder leiding van den heer Braun. ZILK Paard verdwenen. Van den landbou wer R. is den vorigen nacht een paard in een sloot geraakt. Kerkgangers bemerkten het dier in zijn netelige positie. Terwijl het beest met vereende krachten op het droge werd gehaald en een veearts ontbo den werd, gaf het dier van uitputting den geest. Terwijl vorig jaar van R. een koe verdronken is, is dit weer een groote scha depost. Het doode paard is naar het slacht huis te Sassenheim overgebracht, OUDEWETERING Reddingsbrigade. be Reddingsbrigade Oudewetering en Omstreken hield haar jaarvergadering in het Bad-Paviljoen. In openingswoord richtte dokter van der Bijl een speciaal woord van welkom tot ds. Heyn en notaris Lohman, die beiden nog eerst sedert kort ter plaatse gevestigd zijn Het nadeelig saldo in het jaarverslag van den penningmeester bedroeg ongeveer 30. De heer Byen werd als penningmees ter herkozen, terwijl tot lid van de finan- cieele commissie werd benoemd de heer H. Jonkman. De uitreiking van de diploma's aan de geslaagden geschiedde door het lid van de technische commissie uit het hoofdbestuur, den heer van Lunteren. Met. een toepasselijk woord ontving de rij der geslaagden het diploma. Hierna was het eerste gedeelte van de agenda afgehandeld. Na een pauze volgde het tweede gedeel te, waarbij de voorzitter de leiding over gaf aan den heer Beilschmidt. Er volgde nu een bonte afwisseling van voordrachten, tooneelstukjes en gezel schapsspelen; dit ales muzikaal opgeluis terd door mw. Geerlings uit Roelofarends- veen. Vermelding verdient een jaarverslag op rijm, door den heer Beilschmidt vervaar digd^ en voorgedragen. De tijd verliep al- zoo veel te snel en het was 12 uur voor men er aan dacht. Deze alleszins geslaagde feestelijke jaar vergadering werd door dokter van der Bijl gesloten. OEGSTGEEST. Rijksveldwacht. De Rijksveldwachter brigadier-titulair J. G. van der Stel al hier, is met ingang van 1 Mei a.s. bevor derd tot brigadier, ter standplaats Noord- wijk. ROELOFARENDSVEEN Tentoonstelling. Evenals op andere jaren had ook heden weder op het einde van het schooljaar de tenoonstelling plaats van door de leerlingen der lagere meisjes school en fröbelschool vervaardigde hand werken en teekenwerk. De groote speel zaal der zustersschool was ook nu weder in feestkleed gestoken, en op lange tafels prijkte het resultaat van veel geduld en moeizamen arbeid. Te beginnen met het werk der kleinsten, bood de fröbelafdee- ling een vriendelijken aanblik met zijn vele bonte kleuren van vlechtafdeeling een vriendelijken aanblik met zijn vele bonte kleuren van vlecht- en weefwerk. En ver der gaande kreeg ieder klas zijn deel; steeds rekening houdende met de toe komst der meisjes worden de werkstuk ken steeds practischer tot wel eindelijk in de hoogste klassen kleedingstukken ver vaardigd zien geheel gehel cm door de leerlingen zelf gedragen te worden. Een woord van hulde aan de eerw. zus ters onderwijzeressen is hier zeer zeker op zijn plaats. Wij wenschen de school bij het begin van het nieuwe schooljaar dan ook hetzelfde succes toe als tot nu toe het ge val is geweest. STOMP WIJK Geboren: Adrianus Hendrikus z. van A. H. Th. van Santen en M. C. Nederpelt Cornelia Johanna Theresia d. van H. Th. F. v. d. Pijl en A. C. v. d. Post. Ondertrouwd: G. A. v. d. Meer en Tr J. Suyerland M. Overdevest en A. M. v. d. Ham N. J. van Vliet en M. H. A. v. Winden. Overleden: J. C. Hanemaayer 70 j. VEÜR Geboren: Petrus Adrianus z. van E. G. v. d. Helm en A. Ma C. Koppen. Ondertrouwd: W. Willemse en A. M. Luk G. J. V. v. d. Meer en M. Th. Spring in 't Veld. Getrouwd: D. H. Muusers en P. M. Weerdenburg. OCH KOM L ,Ja buurman, je moet niet kwaad wor den, maar ik wou je toch eens wat zeg gen Zeg op. „Ik weet het niet, buurman, maar ik zie je dochter nogal eens fietsen met een jon gen, die...." Die niet roomsch is wil je zeggen. „Oh, dus je wist het". Al zoo lang. „En?" Maar man, als ik daar nou geen zorg over heb, heb jij d'r dan toch zoo'n zorg niet over. Wat hindert dat nou? „Jamaar...." Och kom. In het najaar, na het vallen van den avond, belde er een jonge geestelijke aan hetzelfde huis, en al heel gauw volgde dit gesprek: „Ik ben blij dat ik u alleen tref, ik wilde u als vader spreken over een zeer ern stige zaak". Over mij? „Neen, over uw oudste dochter". Oh, dat begrijp ik wel, mijn buurman maakte zich van den zomer al ongerust dat ze ging fietsen met een niet-katholieken jongen „lk heb uw buurman sedert Mei niet gesproken". Nu dan ben ik benieuwd. „Weet u dat uw dochter al een paar avonden gedanst heeft met een niet-ka- tholiek?" Weten? Weten? Ja.... ik heb er zoo zoo wat van gehoord. „Dus u weet het". Ja, ik zeg u: Ja! „Maar gaat dat dan zoo maar". Och kom, geloof mij, kapelaan, zij kijkt best uit en zal nooit een gemengd huwelijk aangaan. „Ja, maar...." Het was in die strenge winter, en de oudste dochter van „Och kom" reed schaat sen, zooveel ze kon. Enz., enz., enz, Op een van die koude avonden belde de bijna blinde herder der Parochie aan bij „Och kom". „Ik kwam u eens spreken over uw oud ste dochter Ik denk dat ik het al weet.... „Als zjj nu eens een ongeluk had ge had?" Een ongeluk? Op het ijs een ongeluk? „Ja op het ijs een ongeluk". Maar zeg dan op, Pastoor, wat is er? Is ze gevallen? Is ze d-...? „Och neen, het is een ongeluk dat dreigt sedert haar fietsen, sedert haar dansen met hem, sedert haar rijden met hem...." Oh, is het datOch kom, Pastoor, dat weet u toch wel, zij zal nooit trou wen met een niet-Katholiek. n. Een paar jaar later belde op een avond „Och kom" aan bij de Pastorie om den Pastoor te spreken. Pastoor, ik wou u toch wel eens ern stig spreken over mijn oudste dochter. Peinzend zuchte de grijze herder: „dat kan, als...." Ja, die vertelt me nu vandaag dat ze van plan is om te gaan trouwen met, och u begrijpt het wel „Jaja Maar daar komt niets van in, dat verstaat uEn ik kwam uw hulp vra gen. Laat ze maar eens bij u komen, en breng het haar eens goed onder het oog. „Als ze nog maar luistert". Och kom, ze heeft toch d'r verstand, och kom, als u het haar zegt, dan luistert ze vast. III. Och kom, mijn vader geen permissie, och kom, dat kan me een paar maanden schelen En ze trouwde burgerlijk met hem, met wien ze fietse, danste en schaatsen reed. Och kom, ze zou toch wel gelukkig zijn. WARMOND Emmabloem. A.s. Woensdag, 28 April, zal alhier de Emmabloem-collecte gehou den worden. WASSENAAR Brand op een schuit. Op een in de Haven liggende vuilnisschuit ontstond brand in papierafval, tengevolge waarvan ook de schotten van de schuit in brand geraakten. Met een paar slangen op de waterleiding werd het vuur door de po litie gebluscht. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 291. Nu Pietje beterschap beloofd had kon de professor zich weer ongestoord aan zijn liefhebberijen wijden. Hij be gon aardappels te kweeken. Dat ging fijn. Je hoefde maar een aardappel in de grond te steken, dan kwamen er 20 voor in de plaats. 292. Behalve aardappelknollen in de grond groeiden er aan de takjes ook nog besjes, waarin de zaadjes van de aard appelplant zitten. Die zaadjes deed de professor weg, want je kunt veel beter aardappelen pooten, dan ze zaaien.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14