Mogen Katholieken naar de wapenen grijpen? De Spaansche burgeroorlog MAANDAG 26 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Een principieele beslissing van den H. Vader Door Prof. Dr. FRIEDRICH MUCKERMANN S.J., Rome. „Het is niet te tolereeren, dat katholieken in den Staat slechts de rol van het weerlooze lam mogen spelen, terwijl anderen zich alle mogelijke vrijheden aanmatigen en in het leven als roofdieren optreden". Nu de katholieken in Duitschland, Mexi co en Spanje meedoogenloos vervolgd wor den. rijst bij velen de vraag: Moeten de katholieken zich deze terreur en verdruk king maar steeds lijdelijk laten welgeval len, of mogen zy ter verdediging van hun rechten naar de wapenen grijpen? Dit hoogst actueele probleem wordt door prof. dr. Muckermann S.J. op duidelijke wijze in de „Deutsche Presse" behandeld. Wij willen het volgende eraan ontleenen. In de vele slapelooze uren, die de H. Va der gedurende zijn laatste ziekte moest doorworstelen, heeft Z. H. de Paus de meest brandende problemen die onzen tijd in beroering houden bemediteerd. In die pijnlijke oogenblikken zijn ook de drie jongste Encyclieken gegroeid en gerijpt, de zendbrieven over het godlooze commu nisme, over den toestand der Katholieke Kerk in Duitschland en over de Kerkver volging in Mexico. Zelf heeft de H. Va der den tekst van deze historische docu menten aan zijn particuliere secretarissen gedicteerd. De Paus heeft gearbeid voor ons, maar ook aan ons een taak opgedra gen, n.l. de bestudeering van deze drie Encyclieken, die zooveel waardevolle pu blicaties bevatten. Uit het laatst verschenen document, de Encycliek over de kerkvervolging in Mexi co, waaraan tot nog toe maar al te wei nig aandacht werd besteed, willen wij thans een punt van het grootste belang na der beschouwen. Uit de geschiedenis is het bekend, dat de Mexicaansche katholieken reeds eerder naar de wapens gegrepen hebben om hun heiligste rechten te verdedigen. Van ver schillende zijden werd dit gewapend verzet afgekeurd en veroordeeld. De katholieke Mexicanen legden daarop de wapens neer, nadat zij met de regeering tot een vergelijk waren gekomen. Doch de beloften door de autoriteiten gedaan bleken ijdel en het gevolg was, dat tal van vooraanstaande ka tholieke leiders tegen den muur gezet en gefusilleerd werden. De kerkvervolging duurde voort en de toestand werd-nog on dragelijker dan vóór het gewapend verzet was uitgebroken. Opnieuw grepen de ka tholieken naar de wapenen; in vele steden werden de kerken met geweld geopend en kon vrijheid van godsdienst worden afge dwongen. Nu rijst de vraag: mochten de Mexicaansche katholieken tot dat middel van geweld hun toevlucht nemen? Kan de Kerk tolereeren, dat de katholie ken, evenals weleer ten tijde der Kruis vaarders, met de wapens in Ie vuist hun rechten veroveren? Dit is een probleem, dat zich niet alleen in Mexico opdringt, maar ook in Spanje en dat zich straks ook in andere landen kan voordoen. Getuigt het niet van een buitengewone moed, dat Paus Pius XI op dit vraagstuk, dat zoo dringend om oplossing vroeg, een principieele beslissing gegeven heeft? De Paus begint dan met te verklaren, dat de Katholieke.Kerk natuurlijk steeds in het strijdperk treedt voor orde en vrede, ook wanneer dit groote offers veigt, en dat zij iedere onrechtmatige revolutie tegen de bestaande regeering veroordeelt. „Van den anderen kant", zoo ver volgt de Paus, „heeft men in uw krin gen overwogen, wat er te doen staat, wanneer deze bestaande macht zoover gaat bij het onderdrukken van recht vaardigheid en waarheid, dat de funda menten van het gezag zelf worden on dermijnd. Men vraagt zich dan ook af, waarom men de burgers zou veroor- deelen, die zich aaneensluiten om met geoorloofde en gepaste middelen zich zelf en de natie te verdedigen tegen de openbare macht die tot hun onder gang wordt misbruikt". In deze woorden wordt uitdrukkelijk on derscheid gemaakt tusschen een onrecht vaardige en rechtvaardige revolutie. Doch tevens wordt er aan toegevoegd, dat het recht van een vrij volk niet steeds bij het bestaande gezag behoeft te berusten. Het kan dus zijn, dat juist datgene wat wij revolutie noemen niet van onderaf doch van bovenaf wordt gemaakt; in dat geval spreekt men gewoonlijk van een staats greep. Uit 's Pausen woorden blijkt op de eerste plaats, dat men hoogachting moet hebben voor een recht dat heilig moet zijn en dat de mensch mag en moet verdedigen zoo ver zijn krachten en de omstandigheden dit toelaten. Bij deze verdediging van het recht mag niet alleen de overheid naar de wapens grijpen, om de opstandige onderdanen te bedwingen, maar ook mogen de onderda nen hun toevlucht nemen tot geweld tegen over een opstandige overheid. Dit mag natuurlijk slechts gebeuren on der bepaalde voorwaarden, die door den H. Vader uitdrukkelijk worden genoemd. Geweld is steeds slechts een middel tot het doel en nooit mag men iets doen wat op zich zelf slecht is. Ook moet steeds in aanmerking worden genomen of door het gebruiken van ge weld niet meer nadeel wordt berokkend dan men voordeel bereikt. In ieder geval moet het algemeen welzijn steeds het hoog ste doel zijn. Verder wordt in de Encycliek nog de na- druk gelegd op een bijzondere omstandig heid. De Kerk zelf en ook de Katholieke Ac tie, die een kerkelijke instelling is, mogen nooit naar de wapens grijpen. Dat is hun taak niet en zou ook weinig passen bij de zending van vrede en liefde, die de gods dienst te vervullen heeft. Wanneer de katholieken naar de wapens grijpen om de rechten van den godsdienst en de menschelijke rechten in het algemeen ts beschermen, dan doen ze dat in hun hoe danigheid van staatsburgers. Het feit, dat iemand katholiek is kan men niet losma ken van een ander feit, dat diezelfde katho liek ook tevens staatsburger is. Uit zijn staatsburgerschap kan hij bepaalde plich ten en rechten afleiden, die eventueel tot de noodzakelijkheid van een revolutie voe ren. Het is niet te tolereeren, dat de katholie ken in den Staat slechts de rol van het weerlooze lam mogen spelen, terwijl ande ren zich alle mogelijke vrijheden aanmati gen en in het leven als roofdieren optreden. De katholieken kunnen in de wereldge schiedenis niet slechts lijdelijk toezien om zich daarna bij de voldongen feiten neer te leggen. De katholieken willen opbou wend werk verrichten, doch slechts alleen op den grondslag van het recht en uitslui tend met het doel om het algemeen wel zijn te dienen. In de katholieken is een nieuwe levens kracht ontwaakt, waarvan de uitwerking tot diep in het openbare leven ingrijpt. De katholieken denken er niet aan om zich terug te trekken in de sacristie, juist op het moment wanneer alles-vernietigende krach ten het land in gevaar brengen. Dan grij pen ze nog liever naar het zwaard van Sint Michael om onder de leuze: „Wie is als God?" den strijd aan te binden voor God, Kerk en Vaderland! BUITENLANDSCHE BERICHTEN BRAND IN EEN ITALIAANSCUE KERK. Vijftig gewonden. Twee uur nadat een nieuwe kerk te Fog- gia voor de geloovigen geopend was, raak ten de papieren bloemen en exvoto's in brand. Het vuur verspreidde zich snel en ver nielde een deel der kerk. Onder de geloo vigen ontstond een paniek. Een vijftigtal personen werd gewond. Vier hunner zijn stervende. DOCHTER VAN EEN GEZANT TE WEENEN VERMOORD. Vermoedelijk roofmoord. Mej. Ingrid Wiendgreen, de dochter van den gezant van Paraguay te Weenen, werd bij Neunkirchen op weg naar den Sernme- ring ernstig gewond aangetroffen in haar auto. Zij was door drie revolverkogels ge troffen. Mej. Wiendgreen werd overge bracht naar het ziekenhuis te Neunkirchen, waar zij inmiddels is overleedn. Men veronderstelt, dat de auto door een onbekende was aangehouden om de reizig ster, die zelf chauffeerde, te berooven. Van den aanrander ontbreekt nochtans ieder spoor. RAPPORT OVER HONGERSNOOD IN CHINA. De algemeen secretaris van de Chinee- sche commissie tot leniging van den hon gersnood heeft bij haar terugkeer van een veertiendaagsche inspectiereis, door het Noordoostelijke deel der provincie Sjets- joean gerapporteerd, dat in de hooggelegen deelen dezer provincie, waar sinds Augus tus verleden jaar geen regen gevallen is, een verschrikkelijke hongersnood heerscht, waaronder 35 millioen menschen getrof fen worden. In Tsjoengkiang zijn 18.000 vluchtelingen aangekomen, onder wie talrijke sterfgeval len als gevolg van ziekten zijn ontstaan. De toevoer van levensmiddelen uit andere ge bieden gaat met de grootste moeilijkheden gepaard, daar de rivier de Yangtze als ge volg van den lagen waterstand slechts voor kleine vaarutigen bevaarbaar is. ONGEREGELDHEDEN IN ENGELANDS STEENKOOLGEBIED. Gisteravond zijn ongeregeldheden voor gekomen in de mijnstad Harworth in het graafschap Nottingham. Een aantal poli tiemannen stelde een onderzoek in, toen zij plotseling door de mijnwerkers werden aangevallen. Er ontwikkelde zich een waar straatge- ft. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp dooi gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver- strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribucerende teden en aanvragen voor kraamhulp Telet. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. België bevrijd van Locarno- verplichtingen De Engelsche en Fransche verklaring gepubliceerd BELOFTEN VAN BIJSTAND HERHAALD Gepubliceerd is thans de gemeenschap pelijke mededeeling der Fransche en En- gt-lsche ambassadeurs aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken. Daar in wordt o.m. het volgende gezegd: De beide regeeringen hebben kennis ge nomen van de opvattingen der Belgische regeering ten aanzien van de belangen van België en meer in het bijzonder van: 1. De openlijk en meer dan eens door de Belgische regeering tot uitdrukking ge brachte vastbeslotenheid om de Belgische grenzen te verdedigen met al haar krach ten tegen een aanval, welken ook, of in val en om te beletten, dat het Belgische gebied gebruikt wordt voor aanvalsdoel einden, gericht tegen een anderen staat in den vorm van doortocht, of als basis voor operaties te land, ter zee of in de lucht en om de Belgische landsverdediging te or- ganiseeren op een voor dit doelmatige wijze. 2. De herhaalde door België gegeven ver zekeringen aan trouw aan het Volken bondshandvest en aan de verplichtingen, dit voor de leden van den Volkenbond daaruit voortvloeien. Bijgevolg, rekenend op de reeds ge noemde vastbeslotenheid en verzekeringen, verklaren de Engelsche en Fransche re- gecringen dat zij België thans beschouwen als bevrijd van alle verplichtingen jegens haar, welke voortvloeien, hetzij uit het verdrag van Locarno, hetzij uit de regelin gen, aangegaan te Londen op 19 Maart 1936 en dat zij jegens België de beloften van bijstand handhaven, die zij op zich ge nomen hebben te zijnen gunste bij de bo vengenoemde overeenkomsten. De Engelsche en Fransche regeeringen komen overeen, dat de bevrijding van Bel gië van de verplichtingen, zooals vastge steld in de hierbovenstaande paragraaf op geen enkele wijze afbreuk doet aan de bestaande overeenkomsten tusschen Groot Brittanje en Frankrijk". .België thans in dezelfde positie als Nederland" De Brusselsche bieden spreken met vol doening, over de FranschBritsche verkla ring, waarbij België van zijn verplichtin gen ten aanzien van het verdrag van Lo carno ontheven is. Wat in de eerste plaats door alle bladen naar voren wordt ge bracht is dit: de internationale positie van België is thans gelijk aan die van Neder land. DE NEUTRALITEIT VAN LUXEMBURG De staatsminister van het groothertog dom Luxemburg, Bech, heeft Zateidag avond een belangrijke redevoering uitge sproken over het internationale statuut van zijn land. Sprekende over het ontstaan van de on afhankelijkheid en neutraliteit van Luxem burg, toonde Bech het belang aan van het verdrag van Londen van 1867, waarin Luxemburg voor altijd onder garantie der mogendheden neutraal werd verklaard. Het verdrag van Versailles heeft dit ver drag niet opgeheven. Luxemburg was trou wens niet vertegenwoordigd bij de onder- teekening van het verdrag van Versailles. Df neutraliteit van Luxemburg blijft dus onaangetast. Later is Luxemburg toegela ten als lid van van den Volkenbond, waar het ncoit heeft opgehouden zijn neutrali teitspolitiek te bevestigen. Het pact wordt thans in dezen zin uitgelegd onder de nieu we omstandigheden, die ontstaan zijn door de opzegging van het verdrag van Lo carno. „Wij wenschen, aldus de minister, dat een nieuw Westelijk pact duidelijk het neutra liteits-statuut van hét groothertog dom vaststelt". Een in dezen zin opgestelde nota is naar de ondei teekenaars van het verdrag van Locarno gezonden. vecht, dat eerst eindigde toen de politie na middernacht versterking had ontvangen. Talrijke personen werden gekwetst; de politie verrichte verscheidene arrestaties. GEWELDIGE WAS VAN DE DONAU. Onafgebroken regens in Bulgarije heb ben het peil van de Donau doen stijgen. De watermassa's hebben een laag gelegen dee! der Bulgaarsche stad Vidine overstroomd. De bevolking is gevlucht. Er zijn geen slachtoffers, maar de materieele schade is aanzienlijk. De ministers zijn gisteren in buitengewo ne vergadering bijeen gekomen om te be raadslagen over de te nemen maatregelen. De strijd aan Spanje's Noordkust RECHTSCHEN RUKKEN OP IN BISCAYE. Linksclien vluchten naar Bilbao. Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco deelde gisteravond mede, dat de toestand te tien uur in den avond als volgt was: Een kleine aanval van de regeeringstroe- pen in den sector Aravaca aan het front voor Madrid werd krachtig afgeslagen. Aan het front in Biscaye werd de zege vierende opmarsch van de rechtsche troe pen voortgezet. De bres, welke Zaterdag in de linies van den tegenstander werd gesla gen, is vergroot. De troepen van Franco be zetten het dorp Verriz en de hoogten van Azconobieta. De vijand werd overal te ruggeslagen, de rechtsche troepen beheer- schen thans Armue en Eibar. De regee- ringstroepen vluchten over den weg van Durango naar Bilbao, vergezeld van dui zenden mannen, vrouwen en kinderen, die gedwongen werden hun woonsteden te ver laten. Hierdoor is het voor de luchtmacht der rechtschen onmogelijk de vluchtenden te achtervolgen, zy zouden zeker onschul dige slachtoffers maken. De regeeringstroepen lieten een aanzien lijke hoeveelheid materiaal achter. De troe pen van Franco maakten verscheidene krijgsgevangenen, o.a. de nationalistische afgevaardigde van de Baskische regeering, Lasarte, die gegrepen werd op het oogen- blik, dat hy met zijn wapenen en munitie het slagveld wilde verlaten. Een honderdtal manschappen van de re geering meldden zich met hun uitrusting bij de rechtsche troepen. Nader wordt gemeld, dat de rechtsche troepen ook den spoorlijn San Sebastian BilbaoSantander hebben doorgesneden, evenals den weg van Durango naar Mar- quina en Eibar. De Zuidelijke koionne be vindt zich op vijf kilometer afstand van Durango, de Oostelijke op zes kilometer. Gistermiddag laat begonnen de troepen van Franco van de hoogten van Azcono bieta af te dalen in de richting van Bilbao. De correspondent van Havas bericht, dat de rechtsche troepen achtereenvolgens de hoogten langs den weg van Elorrio naar Verriz bestormden en innamen. Eibar is thans vrijwel ingesloten, het kan alleen nog langs enkele slechte secondaire wegen van levensmiddelen en andere voorraden wor den voorzien. De luchtmacht der rechtschen heeft Eibar gebombardeerd. Onder de buit, welke de rechtschen heb ben gemaakt zijn o.a. drie volledige batte rijen artillerie en meer dan vijftig zware mitrailleurs. Elorrio verlaten. Toen de rechtsche troepen Elorrio bin nenrukten, vonden zij de stad geheel ver laten. De huizen zijn grootendeels onge schonden en op het eerste gezicht schijnt het dat de stad weinig van den oorlog heeft geleden. Van regeeringszijde wordt gemeld, dat in het gebied van Elorrio de strijd wordt voortgezet. De rechtschen vallen zonder ophouden de stellingen van de regeering aan en hun vliegtuigen bestoken de verster kingen van de regeeringstroepen. De beschieting van Madrid. Tusschen vier en vijf uur gistermiddag zijn vijftig granaten op Madrid terecht ge komen. Met korter en langer tusschenpoo- zen hebben zich vervolgens verscheiden ontploffingen voorgedaan. Om tien uur gisteravond waren vijf personen gewond en een gedood. Dit ge ringe aantal slachtoffèrs is toe te schrijven aan de genomen voorzorgsmaatregelen. Malaga door de regeeringsvliegtuigen gebombardeerd. Havas verneemt, dat regeeringsvliegtui gen gistermiddag Malaga hebben gebom bardeerd. Er zouden verscheiden dooden en tal van gewonden zijn. De „Jaime Primero" gestrand? Generaal Queipo de Llano heeft in zijn radiotoespraak medegedeeld, dat de na tionalistische kruiser „Canarias" den regee- ringsikruiser „Jaime Primero" gedwongen heeft tot een stranding op ongeveer 1000 M. van de Zuidkust. DE BLOKKADE BIJ BILBAO. Reeds door negen schepen gebroken. Drie met levensmiddelen geladen Brit sche stoomschepen hebben gisteren de Bas kische kust bereikt. Thans hebben in het ge heel negen schepen de blokkade gebroken. Protest der regeering van Burgos te Londen. Radio Nacional heeft gisteravond om tien uur medegedeeld, dat de regeering van I Burgos in zeer krachtige bewoordingen bij de Britsche regeering heeft geprotesteerd tegen het feit, dat Britsche oorlogschepen zich op het oogenblik, dat Britsche koop vaardijschepen zich naar Bilbao begaven en daarbij de blokkade braken, tusschen deze koopvaardijschepen en den recht schen kruiser „Almirante Cervera" hebben geplaatst, hetgeen een flagrante schending beteekent van het neutraliteitsprincipe. De regeering van Burgos eischt, dat BUITENLAND VAN HETVATICAAN MASSA-AUDIENTIE BIJ DEN PAUS. H. Vader richt het woord tot jonggehuwden Z.H. de Paus heeft Zaterdag 1700 pas ge trouwde echtparen ontvangen, alsmede 2.000 pelgrims uit Duitschland, België, Zwitserland en Oostenrijk. In zijn toespraak zeide de H. Vader, dat de wereld den zegen Gods noodig heeft om uit de tegenwoordi ge, zoo ernstige, zoo wreede en zoo waar lijk smartelyke moeilijkheden te geraken, waarin zij zich bevindt. Daarop gaf de Paus zijn specialen zegen aan alle aanwe zige geloovigen, opdat zy dien zegen zou den meedragen naar hun huis en hun land. De audiëntie was de grootste in aantal, welke de Paus sinds zijn ziekte heeft ver leend. BELGIE EDENS BEZOEK AAN BRUSSEL. Vanmiddag ontvangst bij den koning. De Engelsche minister Eden is gister middag aan boord van een vliegtuig, dat de Belgische regeering te zijner beschik king had gesteld, naar Brussel vertrokken. Bij hun aankomst op het vliegveld van Haeren werden de Britsche minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Eden verwelkomd door den Belgischen minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Spaak. Eden is afgestapt op de Britsche ambas sade. waar hij tijdens zijn verblijf te Brus sel zal logeeren. Hedenochtend bracht Eden een bezoek aan Spaak. Vanmiddag zal de koning den Britschen staatsman op het kasteel te Lae- ken ontvangen, terwijl minister Spaak des avonds ter eere van Eden een diner zal geven; er zullen vijftig gasten aanzitten, o.w. de Luxemburgsche staatsminister Bech. Eden zal Dinsdagmiddag per vliegtuig naar Londen terugkeeren. CONGRES DER CHRISTELIJKE WERKGEVERS. Op- Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei zal te Mechelen het Vijfde Congres der Christe lijke Werkgevers gehouden worden. Onder de problemen die op dit Congres behandeld zullen worden komt o.m. voor: „Hoe meer zedelijkheid te brengen op de fabriek?" ter wijl ook aan het vraagstuk der Bedrijfs organisatie de noodige aandacht zal wor den gesteed. DUITSCHLAND De wrijving met de Kerk BISSCHOP BIJ HITLER. Poging om verscherping van het conflict tusschen kerk en staat te verhinderen. Staatsraad dr. Berning, de katholieke bisschop van Osnabruck, is door Hitier op zijn landgoed „Berghof" bij Berchtesgaden ontvangen. Bij die gelegenheid schijnt de katholieke bisschop den Fuehrer in naam van het Duitsche episcopaat een reeks pro blemen op kerkelijk en geestelijk gebied te hebben voorgelegd en den regeeringschef te hebben verzocht, zijn invloed te doen gelden ten einde een verdere verscherping van de tegenstelling tusschen de katholieke kerk en de nationaal-socialistische staats- en party-instanties te vermyden. „Tel* VON NEURATH BEGIN MEI NAAR ROME. Politieke kringen te Berlijn zeggen, dat rijksminister von Neurath begin Mei voor een officieel bezoek naar Rome zal ver trekken. Deze reis, na die van Goering, bewijst, aldus verklaart men te Berlijn, dat de po litieke intimiteit der beide regeeringen voortdurend inniger wordt en dat de as BerlijnRome een belangrijke realiteit be teekent in de Europeesche diplomatie. maatregelen zullen worden genomen om een herhaling van dergelijke feiten te voor komen. Ook de Duitsche pers protesteert in hefti ge termen tegen de „verbreking van de blokkade van Bilbao door Britsche oorlogs schepen". De „Angriff" schrijft in een geweldig groot opschrift: „Het Engelsche reuzenschip „Hood" helpt de blokkade te verbreken". De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Het is duidelijk, dal de verbreking van de blokkade geslaagd is dank zij de actie ve tusschenkomst van de Engelsche vloot". ONZEKERHEID OVER DE „HORDENA". Twintig Nederlanders aan boord. Er is thans opnieuw ongerustheid over het lot van de Nederlandsche bemanning van een onder Panameensche vlag varend schip, n.l. de „Hordena", groot 2677 bruto ton, dat begin Maart te Gdynia oorlogsma teriaal voor Spanje heeft geladen. Dit schip staat onder commando van ka pitein Barels en heeft een uit twintig Ne derlanders bestaande bemanning aan boord. Wat de Spaansche nationalisten met schip, opvarenden en lading hebben gedaan, waar het zich bevindt en de plaats waar de be manning vertoeft, is tot nog toe niet be kend geworden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10