PALTHE! Persen! Piekfijn! PINKSTEREN? BIOSCOPEN ZATERDAG 24 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HET BLIJFT GUUR. DE BILT SEINT k Meest matige, later afnemende Noord- Westelijke tot Noordelijke wind, gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. Hoogste barometerst. 771.6 te De Bilt. Laagste barometerst.: 754.7 te Stettin. De depressies in het Noorden zijn thans verdwenen en het weer wordt in geheel West-Europa beheerschi door een uitloo- per van een zeer koud gebied van hooge- luchtdruk in het Poolgebied, hetwelk reikt tot in Midden-Frankrijk. Vlakke de pressies liggen in Polen en het Oostelijk Oostzeegebied. Op den Oceaan ligt een uitgebreide depressie met een V-vormige secundaire tusschen de Azoren en de kust van Portugal. De luchtstroom uit het Noorden, welke tengevolge van de veran derde drukverdeling over het gebeele Wes ten waait en zich tot het Middellandsche Zee-gebied voortzet, brengt overal koud en guur weer. In Centraal-Europa stuwt de Noordelijke wind tegen de Middelgeberg ten en de Alpen op, wat aanleiding geeft tot regens en sneeuwval op de toppen. De koude in de Alpen houdt aan (Jungfrau- joch minus 10 graden, Saentis minus 6 graden.). Het uitgestrekte en dichte wol kendek, dat het geheele vasteland bedekt en dat in onze omgeving tot 1400 meter hoogte reikt, ligt in de Alpen tot over de hoogste toppen en geeft daar aanleiding tot zwaren sneeuwval (Saentis in het laat ste etmaal 39 m.m. neerslag). Aan de Zuidzijde der Alpen heerscht Föhn. Het is te verwachten dat het weertype hier sta biel zal blijven met droogte en guurte. In dien het wolkendek tijdelijk verdwiint is de kans op nachtvorst groot en blijft de wind overdag guur. LUCHTTEMPERATUUR. 8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. ft. Van Zaternamiddag 7.42 uur tot Zon dagmorgen 4.13 uur; van Zondag namid dag 7.44 tot Maandagmorgen 4.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 25 April voorm. 3.40 en nam. 4.05 uur; op Maandag 26 April voorm. 4.15 en nam. 4.40 uur. Alles is nog lang niet bereikt, maar het is laster te beweren, dat de R.K. Staatspar tij zich daarvan niets zou aantrekken. Er is reeds veel bereikt, maar wij zijn nog niet voldaan. Er moet komen een billijke com pensatie voor de groote gezinnen, wier las ten over anderen naar billijkheid moeten worden verdeeld. Wat de werkloosheid betreft, voeren wij geen avonturierspolitiek, maar onze heele politiek moet erop gericht zijn om deze te rug te dringen. Wat onze economische en onze defensie politiek betreft, deze moeten zich aanpas sen aan de omstandigheden, wier wijziging wy niet gewild hebben. Ordening. Omtrent de ordening in het bedrijfsleven zijn al heel wat smalende opmerkingen ge maakt. Wij bedoelen daarmee niet, dat va dertje Staat als algemeene bedrijfsleider moet optreden. Veel wat in crisistijd noodgedwongen geregeld moest worden heeft met ordening niets te maken. De vrije concurrentie als algemeen beginsel verwerpen wij als scha delijk voor ons volk. Wij zijn geen fantastische idealisten en wy weten dat er bergen moeilijkheden zijn te overwinnen. Maar ais de wil er is, tot samenwerking, dan kunnen wij verder. De R.K. Staatsparty is een volkspartij, die volop staat midden in de reëele volks- politiek van dezen tijd. Zij is daarbij aange wezen op samenwerking. Zij vraagt als Voorwaarde voor die samenwerking de er kenning en de waardeering van haar posi tie, zooals zij bereid is, de positie van zin deren te erkennen. Spr. hérinnert tenslote aan dien grooten Nederlander Ruys de Beerenbrouck, die in de Apollo-hal te Amsterdam in Februari 1936 zijn afscheidswoord gesproken heeft. Onze Staatkundige eenheid is een kostbaar goed voor land en volk, Is een factor van nationale kracht. Dat waren de leidende gedachten van Ruys' rede. Dat zullen wij waar maken op 26 Mei. (Applaus). En als dat bewaarheid zal zyn, dan zullen wij niet snoeven op de overwinning, maar j voortwerken om de nationale beteekenis van onze eenheid metterdaad te toonen. Wij zullen vurig bidden voor onze Konin gin, opdat zij, geschraagd door de liefde en het vertrouwen van ons volk haar hooge taak zal kunnen blijven vervullen. (Ap plaus). En dan zullen wij nog eens terugdenken aan het woord van Ruys en zeggen: Ja, het is waar, onze eendracht blijft 's lands kracht! (Langdurig applaus). Mr. Bolsius dankte ten slotte den spre ker voor zyn bezielende rede en beloofde, dat de kieskring Leiden dezen avond zal honoreeren op 26 Mei. Tydens de pauze had de voorzitter de aandacht van de vergadering nog geves tigd op den Landdag, welke morgen (Zon dag) op Houtrust zal worden gehouden. Er is gelegenheid om gezamenlijk per fiets er heen te gaan. Wie zich daarbij wil aanslui ten kome om half één op de Papengracht. Wie gezamenlijk met den trein willen gaan, kunnen zich om 1 uur verzamelen op het Stationsplein. Na het geestdriftig zingen van Schaep- man's onsterfelijke lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd de vergadering gesloten. De muziekclub der St. Joseph-Gezellen zorgde op uitmuntende wijze voor veraan genaming der pauzes. MEER-WERK-ACTIE. Maandagmiddag installatie van het comité. In navolging van andere steden heeft het Leidsche Gemeentebestuur gemeend, dat ook hier ter stede iets moet worden gedaan om te komen tot Meer Werk. De crisis bezweren is sedert jaren een onmogelijk werk gebleken, doch niet on mogelijk is het de gevolgen ervan zoo veel mogelijk weg te nemen, althans eenigermate te verminderen. Daarom wil het gemeentebestuur een beroep doen op al degenen, die daarvoor ook maar eenigermate in aanmerking ko men, om te trachten meer werk te doen verrichten, waardoor de knellende last der werkloosheid ten minste eenigermate vermindert en aan den anderen kant meer geld kan worden uitgegeven, hetgeen aan den middenstand en het bédrijfsleven in het algemeen weer ten goede kan komen. Door een dergelijke actie hoopt men tevens te bereiken, dat het verdwenen vertrouwen zal terugkeeren en dat men de gedachte aan die „eeuwigdurende" crisis zoo langzamerhand kan laten varen. Die Meer-Werk-Actie is ook in andere plaatsen met succes bekroond. Te Rotterdam werden heel gunstige re sultaten bereikt en kan geconstateerd worden, dat na 'n tyd van enkele maan den voor 1 millioen gulden werd uitge geven aan onderhoudswerken, welke zon der die actie niet uitgevoerd zouden zyn. Daarnaast werd tevens ook voor nieuwe werken een belangrijke som gevoteerd, doch aangezien men hiervan niet kan zeg gen in hoeverre dit verband hield met de gevoerde actie, is dit bij de behaalde re sultaten niet meegerekend. Het gemeentebestuur heeft zich thans tot tal van organisaties gewend, om aan deze actie haar medewerking te verlee- nen en gevraagd uit al die organisaties een vertegenwoordiger te willen aanwij zen om in het algemeen comité zitting te nemen. Deze uitnoodiging werd gericht tot: de Kamer van Koophandel, den Verhuur- dersbond voor Leiden en Omstreken, de afd. Leiden van den R. K. Dioc. Vrou wenbond, den Chr. Vrouwenbond en de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de Midden- standsvereenigingen de Hanze, de Chris telijke en Neutrale vereeniging, de Leid sche Ver. van Industrieëelen, de Ned. Middenstandsbank, de R. K. en de Chr. Werkgeversverenigingen, de afd. Leiden van de Ned. -Mij. .voor Nijverheid en Handel, de afd. Leiden van den R. K. Volksbond, den Chr. Besturenbond, den Leidschen Bestuurdersbond, de Bestuur- dersbond Leiden van de Ned. Vakcentra- len, de Federatie van Woningbouwver- eenigingen en verschillende particulieren uit alle kringen der bevolking. Uit dit comité, dat a.s. Maandagmiddag te 4 uur in de receptiekamer der Stads gehoorzaal door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen zal worden geïnstalleerd, zal een kleiner comité, een z.g. Werk-comité worden benoemd, waar van secretaris zal zijn mr. N. J. Rowaan, commies-redacteur ter Gemeentesecre tarie alhier, terwijl het comité zijn zetel zal hebben in het Gemeentehuis. Zooals voor elke actie is ook hiervoor geld noodig. Er moeten circulaires worden verzonden, er moet reclame worden ge maakt, enz., zoodat het Gemeentebestuur, zelf een deel der kosten voor rekening der gemeente nemend, vertrouwt, dat ook de verschillende organisaties, maar tevens particulieren, vooral ook de groot-indus trie, zich ten deze niet onbetuigd zullen laten. Bereids is de medewerking verkregen van den architect, den heer D. L. Land man, die een ontwerp voor een reclame zal maken, terwijl op de wijze zooals zulks in Rotterdam is geschied op den Coolsingel, in het centrum der stad eene attractieve reclame zal worden opge steld, welke steeds aan deze actie zal her inneren. De burgemeester zal in de Maandag middag te houden installatievergadering nog nadere mededeelingen over het doel i en de werkwijze geven. LANDDAG DEN HAAG. Het staat nu reeds vast dat de Landdag die morgen op Houtrust in den Haag ge houden wordt een geweldige demonstratie zal worden van de onverwoestbare kracht der Roomsch Katholieke Staatspartij. VAN HEINDE EN VER zullen de scharen optrekken naar de resi dentie om te getuigen van hun beginsel- trouw en blakende strijdlust. Wy LEIDSCHE PROPAGANDISTEN EN JONGEREN die een zoo bewegelijke groep vormen op al die punten waar de strijd het felst woedt, moeten ook thans in het eerste ge lid staan. Nu eens niet verspreid, maar in gesloten phalanx! Daarom EEN RIJDENDE BRIGADE! Zooals Mr. Goseling gisterenavond zei: het zal een aangrijpend gezicht zyn deze colonne vanuit Leiden te zien aankomen. VERZAMELEN morgen Zondag om half een op de Papen- gracht voor het gebouw van de Leidsche Courant. Alleen wanneer het weer beslist ondra gelijk is om 1 uur op het Stationsplein. In elk geval allen present. Propagandaclub Dr. Schaepman. P.S. In de zaal is gisteren een porte- monnaie gevonden. Terug te verkrijgen Stationsweg 8a. STUDIEFONDS HARTEBRUG. De bezitters van kaarten voor de Stu diefonds-avond van Zondag a.s. worden verzocht 7.45 aanwezig te zijn, daar er precies op tyd, d.i. 8 uur zal begonnen worden. Tevens Zondag van 121 uur gelegen heid voor plaatsbespreken 10 ct Nog enkele kaarten verkrijgbaar. Door W. K. uit Dierren is bij de politie alhier aangifte gedaan, dat hij gisteren op de veemarkt een 1-jarig schaap vermiste. Het dier heeft een roode streep over den rechterwang en een roode punt op den kop. Gistermiddag te half zeven is de 12-jarige B. K. bij het spelen in de Bilderdijkstraat gevallen, tengevolge waarvan hij de linker onderarm brak. Door den E.H.D. is de jon gen naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. BIOSCOPEN. Lldo. Weer heeft de Metro Goldwyn Mayer een goede greep gedaan met de verfilming van het liefdesdrama van Shakespeare „Romeo en Julia". Velen zullen de ge schiedenis kennen die het nu als film on getwijfeld doen zal. De buitengewone waarde van deze film zit niet alleen in het onsterfelijke verhaal, maar eveneens in het kunstzinnige element. Luxueuse de cors, waaraan blijkbaar kosten noch moei ten gespaard zijn, brengen ons in gespan nen bewondering bij deze onvergetelijke film. De M. G. M. heeft voor de vertol king van dit werk figuren gekozen, die in een XVe eeuwsch milieu geheel op haar plaats zijn. De figuren zijn met zorg gekozen, Leslie Howard speelt de rol van Romeo en Norma Shearer, die van Julia. De oude veete als de oorzaak van het dramatisch gebeuren is diep en kunstzin nig uitgebeeld en alles grijpt op voor treffelijke wijze ineen. Er zijn zeldzame tafereeltjes van heldenmoed en toewij ding, tooneelen, die te meer ontroeren, omdat men achter de met zorg gespeelde gevoelens zoo duidelijk de innerlijke emo ties voelt. Alles in deze film ademt den geest van fierheid en tragiek. In ons nummer van Woensdag werd deze film reeds uitvoerig besproken, zoodat we hiermede kunnen volstaan. Casino. Een bezoek aan het Casino-Theater is deze week de moeite en de kosten waard. Na een aardig voorfilmpje „We gaan kampeeren", draait de sensatiefilm „Het verminkte gezicht". Het is de geschiede nis van een berucht misdadiger, die, door gezichtsmassage zich onherkenbaar heeft laten veranderen, de politie wil ontloo- pen, maar toch in 't openbaar optreedt. Zoo zien we hem als filmster, waarbij heel duidelijk het verschil wordt uitge beeld tusschen den misdadiger van de film en den beroepsmisdadiger. Na een reeks van spannende gevechten in de stu dio's wordt hij gesnapt, waarbij het happy end natuurlijk niet ontbreekt. Na de pauze draait de dramatische film „De twee weezen". Met deze Fransche film werd nog een old-favorite op het doek gebracht, die het zeker nu nog doen zal. Het is de bekende geschiedenis van trarten en sentimentaliteit. Het aanvan kelijk zoo droevig lot van de twee wees jes. waarvan er een blind is, en die door de intriges van een losbol in de droevig ste omstandigheden komen, heeft reeds vele generatie's geboeid. Het spel van de onevenwichtige moeder, de oude vrouw Frochard, is meeslepend. Het verhaal biedt gelegenheid te over, tot pakkend spel, dat de zaal geen oogenblik los laat. De jonge actrices, die de twee weezen op het doek brengen passen volkomen in de sfeer van dit verhaal. Dit programma zal wel vele minnaars van het dramatische trekken. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen klassieke letteren: mej. C. L J. Kooman, Den Haag; candidaatsexamen Geschiedenis: de heer H. Brander, Amsterdam. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Maria Cornelia d. van E. P. Akerboom en Th. C. M. Zwartjes Theodorus Johannes z. van J. N. Verhaar en A. Vermeij Jacoba Johanna Maria d. van J. van Wieringen en K. C. Hille- naar. Ondertrouwd: J. J. van Benten jm. 24 j. en A. G. Straathof jd. 21 j. Gehuwd: S. Th. Ludlage jm. 25 j. en A. C. Turk jd. 19 j. Overleden: Henricus P. C. M. van Dooren 9 jaar. NOORDWIJK. R. K. Ziekenhuisverpleging. Gister avond hield de R. K. Ziekenhuisverpleg ng „St. Joannes de Deo" haar jaarvergade ring in het Juvenaat. Na opening door den voorzitter, den heer A. Caspers, volgden de notulen, waarna de secretaris het 14e jaarverslag der afd. uitbracht. Het jaar 1936 is voor de afd. deels goed geweest want het ledental nam toe en bedraagt thans ruim 1500, doch anderoeels is het een zeer moeilijk jaar geweest, doordat de verple- gingsgevallen zeer talryk zijn geweest, waardoor de financieele zorgen groot wa- ïen en de uitkomst van dit boekjaar min eer rooskleurig. Het totaal der inkomsten bedroeg f 6576.94 en dat der uitgaven 6557.74, terwijl nog enkele postjes ter be taling open stonden en men dus een tekort boekt. In den loop van het jaar werden 77 pa tiënten ter verpleging opgenomen, met een aantal verpleegdagen van 2158, waarvoor werd uitbetaald 5103.50, aan foto's en be straling werd uitgegeten 371.85 en voor den ziekenwagen en andere auto's 413.55. De kascommissie hac de bescheiden na gezien en bij monde van den heer P. Droog werd medegedeeld, dat de financiën keu rig waren verzorgd. Onder dank werd de penningmeester voor zijn accuraat beheer gedechargeero Het bestuursvoorstel om den secr.-penningmeester de jaarlijksche tegemoetkoming in zijn onkosten weder toe te staan, werd zonder stemming aangeno men. De voorgestelde reglementherziening voor art. 4 om, gezien de minder goede uit komst, van het afgtloopen boekjaar de contributie in k.asse A met 1 cent en in klasse B met 2 1/2 cent per lid en per week te verhoogen, ontlokte nog al heel wat dis cussies. doch hoe men het ook bekeek, de noodzakelijkheid om tot de voorgestelde verhooging over te gaan, kwam hierbij steeds weer naar vorei. en met 16 tegen 4 stemmen werd deze -.erhooging aanvaard. Een wijziging volgdt in art. 10, hetwelk luidt, dat 20 per lid en per jaar voor toto's of bestraling zal worden vergoed. Hieraan werd toegevoegd, ten hoogste zal 5.voor één foto worden vergoed. De bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van den heer A. Caspers, die zich om gezondheidsredenen niet meer beschik baar stelde, had tot resultaat, dat met alge meene stemmen gekozen werd de heer Jer. Koele wijn. Bij de rondvraag brachten de heeren P. I Smit en P. Vink dank aan den afgetreden i voorzitter, die in de afgeloopen 14 jaar met groote toewijding de belangen van het fonds steeds heeft voorgestaan en op de AGENDA LEIDEN. Zondag, Ned. Re is vereeniging voor Katho lieken. Fietstocht. Vertrek Kore- vaarstraat, 11 uur v.m. Vrijdag, R. K. Handelsreizigersvereen., „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, de Bruyne, P. van Es, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 April a. s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136; A. J. Donk, Doezastraat 21, telef. 13J.3, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. meest prettige wijze met de overige be stuursleden heeft samengewerkt. De heer Caspers dankte voor het gesprokene en hoopte, dat zijn opvolger evenals hij, en hieraan twijfelde hij niet, zyn beste krach ten voor het fonds zal geven. Hierna volgde sluiting met den Chr. groet. ZILK. Paard op hol. Op de Margrietenlaan raakte een auto bij het passeeren van een boerenwagen met een der spatborden den wagen waardoor het paard zoodanig schrok dat het op hol sloeg. De voerman M. werd van den bok ge slingerd en brak eenige ribben. Het paard kwam in een tuintje, gelegen voor een woning tot stilstand, nadat het grootste deel der bloemen vernield was. LEIDSCHENDAM Volksbond. Woensdag 28 April des avonds te 7.45 uur, komt de R.K. Volks bond in algemeene ledenvergadering bij een. De agenda vermeldt o.m.: Mededee lingen. Uiteenzetting van het besluit van het 'R.K. Werkliedenverbond, enz. De ver gadering wordt opgeluisterd door de har monie „St. Cecilia". VEUR Zwemverordening. Uit de vastgestel de verordening cp het zwemmen, het ba den, het nemen van zonnebaden, liet kam peeren, alsmede op het zich vertoonen in ongeoorloofde kleeding binnen de gemeen te, komen de volgende bepalingen voor: Het is verboden te zwemmen, te baden, zonnebaden te nemen, of zich in bad- of zwemcostuum te vertoonen, indien en voorzoover zulks zichtbaar is, op den openbaren weg of vaarwater, of op plaat sen, waar het publiek in den regel gele genheid heeft te wandelen of zich op te houden. Het is eigenaren en gebruikers van ongebouwde eigendommen verboden bovengenoemde handelingen toe te laten. Het is verboden zich op of zichtbaar van den openbaren weg te ontkleeden en zich in het openbaar te vertoonen in kleeding welke strijdt met de goede zeden of waar door de openbare erde kan worden ver stoord. Zonder vergunning van B. en W. is het verboden op terreinen binnen de gemeente, hetzij alleen, hetzij in gezel schap van anderen te kampeeren; cok eigenaren of gebruikers van ongebouwde eigendommen mogen zonder vergunning zulks niet toelaten. Alle vergunningen en ontheffingen krachtens deze verordening te verleenen worden schriftelijk verleend. Met het opsporen van overtredingen zijn belast de ambtenaren der gemeente-politie. SL Josephsgezellen. Zondag 25 April: Geen bijeenkomsten. Dinsdag te 7.30 uur Maria-congregatie, daarna bijeenkomst. Woensdag 8 uur: Verplichte vergadering. Spreker Centraal-praeses H. J. Drost. Don derdag 7.30 uur Biljartclub A.D.O. en Za- lerdag bijeenkomst. Biljartwedstrijd. Gisteravond speelde de biljartclub K.D.O. een wedstrijd tegen T.O.P. uit Delft in het café van den heer J. Al. Na een spanenden strijd wist K.D.O een 64-overwinning te behalen. Jubileum. Op 6 Mei a.s. zal de heer L. Nieuwenburg, bankwerker bij het de pot der Ned. Spoorwegen te Leidschendam den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar m dienst trad der Ned. Spoorwegen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Twee Weezen (Yvette Guilbert) Het verminkte ge zicht. (Wallace Forel Dramatisch Sensatie. Dag. 8—11, Zondags bovendien 4—7 uur. Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Lido: Luxor: Romeo en Julia (Norma Shearer Leslie Howard) Het meisje met pro jectie (Marika Rökk Hans Solmger). De Tuin van Allah. (Mariene Dietrich - Charles Boyer). Dramatisch Revue Romantisch Dag. 8.-5—11 15 uur, Zondags bovendien 27 uur. Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 2—7 uur. Matinee, Zaterd en Dond., 2 uur. Volwassenen Afgekeurd Triancn: Pygmalion (Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Emma Morel, Ed. Verkade, Mathieu v. Eysden). Geestig Comedie Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2