VRIJDAG 23 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN BINNENLAND VERJAARDAG VAN DE PRINSES. Feest-insignes van de „Kruisvaart"'. Men schrijft ons: Voor de eerste maal zal op den verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana door de „Kruisvaart", de Katholieke gemeenschap voor vrije jeugdvorming, die 11.000 jongens uit eiken stand omvat, een speciaal feest-insigne worden gedragen. Voor de jongens boven den leeftijd van 12 jaar bestaat dit uit een rood-wit-blauw kokarde met oranje kwst, te dragen aan de uniform-muts, terwijl door de jongens be neden dien leeftijd ,St. Jansknapen) een gevlochten oranje koord gedragen wordt boven den pet-klep. De Kruisvaart is de eerste jongens-orga nisatie. die bij feestdagen van het Kon. Huis een speciaal voorgeschreven dinstinc- tief op de uniformkleeding draagt. ONDERSCHEIDING VOOR PROF. DRERUP. Eere-doctor der Atheensche Universiteit. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan der universiteit te Athene, is pro. dr. J. Ph. E. Drerup, hoogleeraar in de Griek- sche letter- en oudheidkunde aan de Uni versiteit te Nijmegen benoemd tot eere doctor. UITVOER VAN VERSCH VARKENSVLEESCH. De vergoeding aan exporteurs. Het bestuur van de Vereeniging van Ne- derlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten heeft dezer dagen een adres aan den minister van Landbouw en Visscherij gericht inzake de consent-ver goeding aan exporteurs van versch varkens- vleesch. Het bestuur betreurt het ten zeer ste, dat de Minister blijkens zijn mededee- ling het voornemen koestert de vergoe ding op te i*ffen. Velen der betrokken exporteurs verkee- ren, door het stilligen van hun bedrijven, in zoodanige nooddruftige omstandigheden, dat zij de uitkeering in kwestie, hoewel voor den een grooter dan voor den ander, ten eenenmale niet kunnen missen. Bovendien zou, door deze opheffing, het rechts- en billijkheidsgevoel van deze ex porteurs ten zeerste worden geschaad. Het bestuur verzoekt daarom den minis ter alsnog op het meergenoemd voorne men terug te komen en de uitkeeringen in kwestie te bestendigen. LOONCONFLICT TE VRIEZENVEEN. Werklieden door de politie uit de fabriek verwijderd.. Gistermiddag werd de hulp van den bur gemeester als hoofd van de politie ingeroe pen door den directeur der afdeeling we verij van de fabriek der firma Jansen en Tilanus te Vriezenveen, daar een 18-tal jeugdige werklieden, na aanzegging van de directie, de fabriek niet wenschten te verlaten. Het conflict moet worden gezocht over een loonregeling. Bedoelde werklieden die reeds enkele jaren in de fabriek werk zaam zijn en loonen verdienen van ruim vier gulden en vijf gulden per week, had den om loonsverhooging gevraagd en in verband daarmede een onderhoud met de directie verzocht hetwelk niet werd toe gestaan, terwijl hun verder te kennen zou zijn gegeven, dat op verhooging niet moest worden gerekend. De burgemeester van Vriezenveen, de heer A. P. F. A. J. Albarda, heeft zich per soonlijk met politie en marechaussee naar de fabriek begeven, waarop de betrokken werklieden, op aanzegging der directie on middellijk het fabrieksterrein verlieten. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN.... En een antwoord aan de N. S. B., dat duidelijk is. Bepaald fijn zijn de heeren N. S. B.'ers in hun propaganda-methoden niet, ook al stelt men er prijs op, ook buiten de Eerste Kamer in fatsoenlijk gezelschap te zijn. Het secretariaatsgebouw van de vereeni* ging ..Eenheid door Democratie" aan de Stationsstraat te Utrecht is in den nacht van Woensdag op Donderdag door Dom stad-bewonende N. S. B.'ers op een meer dan ergerlijke wijze beklad. Met witte verf hebben de straatschenders de „Wolfsangel" aangebracht op de deuren, op de muren en over het naambord. Ter completeering van het fraai geheel werd de voorgevel met rood-zwarte propaganda beplakt. „Eenheid door Democratie" heeft den heeren echter een lesje gelezen, dat hen heugen zal. tot den tijd, dat er weer nieuwe verkiezingen in zicht zijn. De vereeniging liet alles zoo besmeurd als het was, maar hing een dundoek aan den gevel, met den volgenden veelzeggenden tekst: ..Dit huis werd verontreinigd door de beweging, die in haar vaandel voert: tucht, orde, solidariteit van alle bevol kingsklassen." Het moet voor de N. S. B.'ers hartver heffend zijn, aldus hun wandaad aan de pu blieke verachting te zien prijsgeven. De methode, door hen toegepast, verdient niet beter. Zij is bepaald onfrisch. „Msbd." HONGAARSCHE COURANT De band tusschen Hongaren en Nederlanders De te Utrecht verschijnende „Hongaar- sche Courant", het officieel orgaan van de Hongaarsche Vereeniging „Fraternitas" voor het Nederlandsche, Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche taal- en cultuurgebied is in een nieuw gewaad gestoken. Eigen lijk is het een tijdschrift, waarvan nu twee afleveringen verschenen zijn, een voor de maanden Februari en Maart en een voor de maanden April en Mei. Reeds een vluchtig inkijken van het periodiek doet ons zien, dat we het met sympathie dienen te begroeten. Redacteur van het orgaan is de heer A. H. von Marich, een katholiek Hongaarsch journalist, die zich ten doel heeft gesteld den Hongaren de beteekenis van de cultuur der Nederlan den bij te brengen (dat vooral voor de .Hongaren, niet zoo gering in aantal, die tusschen ons leven van veel belang is) en den Nederlander te wijzen op de betee kenis van Hongarije, op de taal en de ge bruiken van het land der Margyaren. op de schoonheden van de prachtige hoofd stad Boedapest. Hongarije is zwaar geha vend, bij den vrede van Versailles, en het heeft ook daarna veel geleden, maar met ongemeene energie blijven de Hongaren strijden voor hun plaats onder de zon. Sterke vriendschapsbanden verbinden hen met ons, velen vonden bij ons een goed onthaal, en ieder weet dat Nederland ook in Hongarije in waarheid populair is, de Nederlander een met liefde geziene gast. Wat de Hongaren in ons zoo sterk waar deer en is onze vrijheidszin, die gebaseerd is op het recht en op menschelijkheid. Dat wordt wel duidelijk als men het ope ningsartikel leest, waarmee de heer von Marich zijn uitgave heeft ingeleid. „De waarde der Nederlandsch-Vlaamsche men taliteit" is het artikel getiteld en we le zen daar o.m.: Toen ik acht jaren geleden in Neder land kwam, vond ik als vreemdeling zoo veel, dat afwijkend was van dat, wat ik tot dusverre had gezien. En in het begin was mij geheel iets vreemds, het „lange nadenken" van de Nederlanders. In onze natuur is een bepaalde en onbegrensde ac tiviteit, die zich tegen deze langzaamheid verzette. Aangezien echter klimaat en le venswijze den mensch ontegenzeggelijk, ja zelfs zeer sterk beinvloeden, verander de mijn sterke activiteit tot een wils kracht, die niet te schokken is en tot een uithoudingsvermogen, dat geen grenzen kent. Zoo trad ik nader tot den Dietschen geest en mentaliteit, zonder dat ik daarbij mijn eigen ingeboren raseigenschappen maar voor een klein gedeelte behoefde op te offeren, en werd ik iemand, die het Dietsche ras volkomen begrijpt en hun eigenschappen naar waarde heeft leeren waardeeren. Na een uiteenzetting over de raseigen schappen van Nederlanders en Hongaren vervolgt dan het artikel: De verschrikkelijke en vreeselijke ge beurtenissen in Spanje dienen ons als af schrikwekkend voorbeeld, hoe ver de hartstochten en onbezonnen spontaniteit een volk, een land kunnen brengen. Hoe veel cultuurgoed uit het menschelijk le ven wordt verwoest. Men ziet, dat in de meeste deelen der wereld slechts onrust, spanning, bedreiging en gevaar voor het edele heersch. Een duister en troosteloos uitzicht voor de komende tijden, indien er geen koele overweging, bezonnen, ware menschelijkheid aanwezigheid zou zijn. En aangezien deze eigenschappen nu, in deze gevaarvolle tijden, voornamelijk bij het Dietsche ras gezocht en gevonden kunnen worden, vormen deze eigenschappen een troost, een toevlucht en een borg er voor, dat de christelijke Westersche wereldbe schouwing en levensprincipe, cultuur en moraal niet geheel en al onbeschermd blij ven. Evenals de dammen en dijken een onverbiddelijk halt toeroepen aan den ver nietigenden vloed der elementen, bieden de Dietsche eigenschappen ook een sterk bolwerk tegen de vernietiging van alle menschelijkheid". Men zal het met ons eens zijn, dat dit vleiend voor ons en dat samenwerking met menschen, die zóó over ons denken, kan en moet slagen. Wij noemen van den verderen inhoud van het tijdschrift bijdragen van G. Gar- donyi, H. A C. BeetsDamsté, Bellak Erz- sébet, Ferencz Herczeg, Michael Juhasz. Wat velen ook zal interesseeren is een opstel van Arn. Ghesquiere over Hongaar sche Zigeunermuziek. En last not least: de schriftelijke cursus in de Hongaarsche taal, die Van Marich is begonnen en die buitengewoon dienstig kan zijn als hulp middel voor hen, die naar Boedapest rei- zenn, waar het volgend jaar het Eucharis tisch Congres wordt gehouden- Voor velen bevat de Hongaarsche Cou rant dus wat belangwekkends. Het adres van de Redactie en de Admi nistratie is Steenstraat 1 te Utrecht. „VOLKSDAGBLAD." Voortzetting van de communistische „Tribune". Het dagblad „De Tribune" is sinds eenige dagen van naam veranderd en thans ver schijnt het onder den naam „Het Volksdag blad"'. In verschillende deelen van het land geeft de socialistische pex's reeds dag bladen uit onder den naam „Volksblad", zoodat het vermoeden gewettigd is, dat de „Tribune" om geen andere reden van naam is veranderd dan om verwarring te stichten, aldus constateert de socialistische pers, die verder wijst op eenige bij de propaganda gebruikte methoden. Het optreden van de uitgevers van het nieuwe communistische blad is voor de directie van de N.V. „De Arbeiderspers' aanleiding geweest, een aanklacht wegens bedriegelijke en oneerlijke concurrentie bij de justitie in te dienen. BEGRAFENIS VAN DEN BURGEMEESTER VAN SOEST Vanochtend om half twaalf is op de al- gemeene begraafplaats het stoffelijk over schot ter aax'de besteld van mr. R. Deketh, in leven burgemeester van Soest, voorzit ter en beschermheer van liverse plaatse lijke vereenigingen. Te ruim half elf vertrok de lijkwagen, geheel met kransen en bloemen bedekt, gevolgd door twee rijtuigen met bloem stukken en vijf volgrijtuigen, van het sterf huis. De prachtige krans van het Prinse lijk Paar hing vooraan rechts van den lijkwagen. In zeer langzaam tempo werd via de Waldeck Pyrmontlaan, Julianalaan, Prins Bernhardlaan, naar het Raadhuis gereden, waar deputaties van ambtenaren ter secretarie, ambtenaren van gemeente werken en van het plaatselijke politie corps stonden opgesteld. Hier hield de droeve stoet eenige oogenblikken stil en werd door de deputaties een viertal kran sen aan den lijkwagen bevestigd. Lang zaam reed de stoet verder over den hoofd weg naar den doodenakker, waar honder den stonden opgesteld om het hoofd van de gemeente de laatste eer te bewijzen. Deputaties van vereenigingen, waarvan de overledene beschermheer was, stonden langs den ingang om den burgemeester nog een laatsten groet te brengen. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op mr. baron van Harinxma Thoe Slooten, kamerheer van H.M. de Koningin in buitengewonen dienst, burgemeester van 's Graveland, als vertegenworodiger van H.M. de Koningin, de beide wethou ders, alle gemeenteraadsleden, gemeente ambtenaren en -werklieden, de plaatselij ke doktoren en vele anderen. Aan de geopende groeve voerde aller eerst het woord de loco-burgemeester van Saest, wethouder H. G. Gasille. „Burgemeester Deketh" aldus spr. „acht dagen geleden viel u als een dapper strijder op het veld van eer. Evenals de geheele gemeente verheugde u zich op de blijde inkomst van het Prinselijk Paar. Uw liefste wensch was het, het jonge paar als burgemeester dezer gemeente te mogen toespreken, om aan hen de liefde en ver knochtheid van alle inwoners van Soest aan ons vorstenhuis tot uitdrukking te mogen brengen. Dat groote voorrecht is u nog geschonken, maar de inspanning had te veel van uw krachten geëischt. Thans staan wij aan uw graf, om afscheid te nemen van onzen burgemeester, die ruim elf jaren in ons midden was als hoofd der gemeente". Spr. roemde den burgemeester als een goedhartig mensch met een grootmoedig hart. Na de rede, gehouden in de buitenge wone raadsvergadering van Dinsdag j.l„ wilde spr. thans volstaan met heni te ver zekeren, dat de gemeente Soest wijlen burgemeester Deketh tot in lengte van da gen zal blijven eeren.. Na troostvolle woorden, gericht tot de achtergelaten kinderen, eindigde spr. met de woorden: „.Burgemeester, rust zacht. God moge u genadig zijn". Jacob Been, een moedig redder, f Op 91-jarigen leeftijd is gisteravond te Den Helder overleden Jacob Been, een van de dapperste redders van .e Nederlandsche kust. RECHTZAKEN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Wegens valschheid in geschrifte heeft gistermiddag voor de Haarlemsche recht bank terecht gestaan de oud-gemeente-se cretaris T. uit Vogelenzang. Hij was tegen 1 Mei van het vorig jaar ontslagen als secretaris-penningmeester van het polderbestuur „Vogelenzang" en was in beroep gegaan bij het ambtenarengerecht te Amsterdam. Op verzoek van dit gerecht had hij een reglement en de aanstelling overgelegd, maar bij onderzoek bleek, dat het regle ment door het bestuur nooit was goedge keurd, maar dat verd. het voorzien had van de handteekening van den ovex'leden voor zitter. De aanstelling was onderteekend door den inmiddels overleden voorzitter en secretaris. Verdachte zeide, dat het regle ment wel goedgekeurd was, maar een be stuurslid verklaaxde, dat verd. daarvan later in het notulenboek aanteekening had gedaan. Op het zegel van dt aanstelling stond 1935 en de voorzitter was in 1932 overleden. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van zes maanden; de recht bank zal op 5 Mei uitspraak doen. DE ERFENIS-KWESTIE-OENE VAN TEYENS. In de geruchtmakende kwestie over de erfenis van Oene van Teyens heeft in 1935 de Oene van Teyensvereeniging, welke in 1929 door vermeende of werkelijke fami lieleden was opgeric'/t, een vordering in rechten ingesteld tegén de afstammelingen van dr. Lunsingh Tonckens, aan wien destijds het leeuwenaandeel der nalaten schap door Oene van Teyens was vex*maakt. In deze zaak werden hedenmiddag voor de rechtbank te Leeuwarden de pleidooien gehouden. Procureur voor de eischers was mr. J. Vis, als advocaat trad voor hen op mr. S. de Jong van Axnsterdam, procureur voor de gedaagden was mr. C. H. Beekhuis te Leeuwarden. Eischers vorderden in hoofdzaak: 1. Nietig verklaring, althaxxs vernietiging van het testament. 2. Inbezitneming van al hetgeen gedaag- Verleden week Donderdag, toen het nieuwe raadihuis officieel bet?okken werd, was het vrij wat drukker dan gisteravond bij de eerste openbare raadszitting, maar toch, we moeten ver tex-uggaan om negen koppen extra op een bijeenkomst onzer vroedmannen te ontmoeten. U voelt, ge noemde poorters kwamen niet zoozeer voor de besprekingen, doch in meerderheid ter voldoening aan een gepaste belangstellxng voor het in teneur. Als de edelachtb. heer J. A. Bakhuizen precies om acht uur de plenaire zitting ge opend heeft en de heei Roovers goedkeu ring op zijn notulen heeft verkregen, gaan een serie ingekomen stukken, hoofdzakelijk van de Provincie, onder de hamer door, waarna eenige momenten wordt stilgestaan bij een hond aan de Amstel, wiens eigena res reclameert wegens een te hooge clas sificatie van voornoemd dier, dat zij de eenigste beveiliging van haar have noemt. Het abuis wordt erkend en de Raad gaat tot degradatie over. Respect voor de bouwveror dening. Een grootere dosis welsprekendheid wordt besteed aan het bezwaarschrift van Gebrs. Nout, die begin Januari a.c. van de gemeente een stuk gr'o-nd kochten met de duidelijk kenbaar gemaakte bedoeling er goedkoope arbeiderswoningen te bouwen. Een bouwvergunning wordt hun echter door B. en W. geweigerd, wijl het volgens de vigeerende gemeentelijke bouwverorde ning niet geoox-loofd is om buiten de kom der gemeexite vijf woningen onder één kap op te trekken; hoogstens is twee onder één kap toegestaan. Voor de bouwmeesters is het evenwel niet mogelijk goedkoope per- ceelen te bouwen, wanneer zij geen dis pensatie inzake art. 26 krijgen. Geen kans ziende B. en W. te veimurmen, besloten de heeren hun zaak voor den Raad te bren gen. Na voorlezing van het uitvoerige be zwaarschrift, laat de voorzitter hierop vol gen een rapport van den gemeente-opzich- tex-, d.d. 16 Maart. Deze concludeert dat re- questranten met hun bex-oep niets kunnen bereiken, daar de Raad noch B. en W. com petent zijn in deze te beslissen, althans den wensch in te willigen, daar een wijziging of dispensatie op de verordening nimmer goedkeuring van Gedeputeerden zal vex> krijgen, te minder door de sterke tegen stand van den inspecteur der volkshuisves ting. B. en W. adviseerexx daarom het be roep voor kennisgeving aan te nemen en den heeren nogmaals in overweging te geven hun bouwplannen in overeenstem ming met de voorschriften te wijzigen. De heer Plomp merkt op, dat het college zich wel wat gemakkelijk van' deze zaak poogt te ontlasten, tè gemakkelijk voor zoo'n belangrijke transactie. Spr. ziet naast de noodzakelijkheid tot voorziening in ar beidershuizen tevens een moreele plicht tegenover de Gebrs. Nout, juist omdat de gemeente hun bedoelingen kende. De heer Vreeken valt den heer Plomp bij en wil, dat men naar een compromis uitziet, temeer waar hier een schoone ge legenheid tot werkverruiming ligt. De voorzitter antwoordt, dat het college heel goed weet, dat de zaak niet geheel in orde is, doch spr. houdt de vroedschap voor geen beslissingen te nemen in flagrante strijd met de verordening. B. en W. zijn niet slapende, wij hadden dezer dagen nog een onderhoud met den inspecteur der volkshuisvesting en met een vertegenwoor diger van het instituut „Stad en Land schap", welke wij beiden zouden willen uit- noodigen met ons in Nieuwveen gronden aan te wijzen geschikt voor arbeiders- en middenstandswoningen, benevens tot vast stelling van rooilijnen. Met klem zegt spr.: Respecteert uw bouwverordening. De heer Plomp voelt niets voor een com missie door den voorzitter genoemd, voor zoo'n kleine gemeente kan hij het nut niet inzien, 't brengt maar kosten mee. Kan de gemeentekom niet ruimer genomen wor den (het bouwterrein ligt aan den Oude Nieuwv. weg, waar voorheen de aschwerf was), vraagt spr. Dat zal de Provincie nim mer goedkeuren, betuogt de voorzitter. Met de heeren Plomp en Vreeken komt ook de heer Springintveld in 't geweer en is tegen een op zijde leggen van het be zwaarschrift. Het bouwen en verbouwen wordt in Nieuwveen niet bevorderd, wijl de bepalingen veel te zwaar zijn. Volgens spr. zou er meer werk los komen, indien het college de voorschriften soepeler han teerde. den uit bedoelde nalatenschap onder zich hebben. De vordering tot nietigverklaring, althans vernietiging van het testamente, berust op twee grondslagen: a. Op beweerde krankzinnigheid van den erflater. b. Op het positum, dat een der ei'fgena- men behandelend geneesheer van den erf later was. Bij de pleidooien drong de advocaat van eischers, aan op een interlocutoir vonnis, waarbij hij zou worden toegelaten tot na der bewijs van de in de dagvaarding om schreven feiten. De px-ocureur van de gedaagden verzette zich hiertegen en concludeerde, dat de dagvaardi'ng zóó slordig is opgesteld, dat formeel de hoofdzaak buiten beschouwing zal moeten blijven, terwijl men niet eens de moeite heeft genomen deze bij repliek aan te vullen en te verbeteren, dat de af stamming van eischer Kaspers volkomen in de lucht is blijven hangen, dat de feitelijke grondslagen volkomen in strijd met de werkelijkheid zijn, hetgeen de rechtbank ten aanzien van de beweerde krankzin nigheid reeds sumier heeft beslist, terwijl van de toepasselijkheid van art. 953 van het burgerlijk wetboek niets is gebleken en dat tenslotte de acte verjaard is. De uitspraak is bepaald op 4 Mei. De voorzitter weerspreekt dit levendig. Binnen de grenzen der verordening zijn wij zoo soepel mogelijk, doch op de onderhavige kwestie kan onmogelijk anders dan afwij zend beschikt worden. Resultaat van alles is, dat de Gebroeders practisch niet verder gekomen zijn. Benoeming hoofd Openbare School. We moesten eerst xiog maar eens een glaasje water drinken, zegt weth. Joha on der hilariteit van de anderen, als het „gron derige" agendapunt uitgestorven is, en wederom gaat de kax-af rond. Dan komt de voordracht voor een nieuw hoofd der open bare school op het groene lé*en, welke luidt: 1. G. van Kapel, Schiebroek; 2. P. Baux'doux, Voorburg; 3. C. K. Hamerlink, Anna Paulowna. Nadat eenige leden nog even geargumenteerd hebben op welke gronden zij tot de keuze van no. 1, resp. no. 2 zullen overgaan, volgt de „stembus strijd". Uitslag: op no. 1 drie en op no. 2 vier stemmen, zoodat de heer Baurdoux als hoofd uit de bus komt. Vermelden wij nog, dat de gekozene 34 jaar is en zijn in diensttreding nader zal geregeld worden in overleg met Voox*burg. waar hij onderwij zer is aan een O. L. school. De steunregeling tot 1 Juni verlengd. Van de onderscheiden land- en bouwar- beidex'sorganisaties zijn bij den Raad een tweetal verzoekschriften ingekomen, in verband met een mededeeling van B. en W., behelzende de stopzetting der rijkssteun regeling ingaande 1 Mei a.s. Met bijzon dere drang verzoeken requestranten het plan te ontzenuwen. De heer Springintveld wijst het college op de verleden jaar gebleken noodzakelijk heid de op non-actief gestelde regeling we derom in te schakelen, wegens de nijpende nood in vele werklooze gezinnen. En thans, nu de vooruitzichten op werk vooral door het ongunstige weer nog minder rooskleu rig zijn, wil het college op 1 Mei toch maar den steun inhouden. Is het B. en W. te doen om de werkschuwen te prikkelen, gaat spr. voort, laten zij dan andere middelen aan wenden, maar valide werkloozen moet men niet naar het Burg. Armbestuur verwijzen, want -zij behooren volgens de steunregeling geholpen te worden. Voorts zegt dezelfde, dat het uiterst moeilijk te beoordeelen is, wanneer van werkschuwheid sprake is. Bovendien, moeten de goeden om de kwa den lijden? De heer Vreeken zegt verleden jaar in vol vertrouwen de bemoeiingen voor de werkzoekenden aan B. en W. overgelaten te hebben, toen hij zijn stem aan de uit schakeling der regeling gaf. Van verschil lende zijdeiT is mij deze houding kwalijk genomen maar men vergeet blijkbaar, dat wij als middenstanders ook in den Raad het recht hebben voor onze meening uit te komen. Verder gaande kan spr. niet ont kennen, dat 't hem eigenaai'dig aandeed, dat het college buiten den Raad om zijn beslissing inzake de datum genomen had. De heer Akerboom ziet voor de gemeen tekas weinig verschil of de menschen vol gens de steunregeling of volgens het B.A. gesteund' worden. De voorzitter zegt 1 Mei gekozen te heb ben om de gesteunden te prikkelen tot werkzoeken. Er zijn altijd nog. die parasi teeren op de gemeente, ze zijn met den vinger aan te wijzen, die liever steuntrek- een, dan door te werken een gulden of wat meer te ontvangen. Wij dienen bovendien aan de belastingbetalers te denken. Dan, vraagt spr., wordt er over 'de rug der ge meente soms geen loonstrijd gevoerd door de ox-ganisaties en de werkgevex-s? Veel boeren zouden werk kunnen geven, doch over het loon struikelt men dikwijls. Spr. ziet hier loonkwesties, waarvan de gemeen te met haar steunx-egelxng dikwijls de dupe wordt. Houdt de steun op, dan zullen de werkschuwen eerder aanpakken. Als weth. Joha den voorzitter gedankt heeft voor de juiste weergave van spris ge dachte, zegt de heer Plomp geheel het standpunt van den voorzitter te deelen. In Nieuwveen hebben zich menschen geves tigd met de zekere wetenschap nimmer em plooi te zullen vinden, dus.... uitsluitend op de gemeente steunen. Ten slotte zet men zich tot stemming over het voorstel-Springintveld, die de steun regeling zoolang van kracht wenscht te doen zijn als de Raad dit noodig acht. Met 5 tegen 2 wordt het verworpen (voor: de heeren Springintveld en Akerboom). Het Voorstel-Vreeken, verlenging met 1 maand tot 1 Juni, (waarbij weth. Joha in terrumpeert: maak er 'n halve maand van!) wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (tegen: de wethouders Ran en Joha en de heer Plomp). Na een korte rondvraag sluit de voor zitter de vergadering.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6