28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het diepste wezen van het communisme NIEUWS VRIJDAG 23 APRIL 1937 No. 8706 Sk Êeid&eh^Goii/ïatit 9F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruit Vet-5 ling: voor Leaden 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 rent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0£0 De Katholieken en klassenstrijd In de socialistische pers lazen we gister avond dezen zin: Zoolang de roomsche vakbeweging aan een staking deelneemt, zal zij klassenstrijd voeren. Ziedaar, in zijn eenvoudigsten vorm, het antwoord, dat „De Volkskrant" ter verheldering moge dienen op haar vragen omtrent sociaal-democratie en volksverbonden heid. De schijnbare eenvoud van deze bewering is hier klaarblijkelijk niet het kenmerk van de waarheid. Maar wat hier beweerd wordt is in we zen niet eenvoudig, doch oppervlakkig. In het leven wordt oppervlakkigheid wel 'ns meer gesierd met den schooneri titel van eenvoud! 't Is niet waar, dat, als een vakver- eeniging deelneemt aan een staking, zij zich stelt op het standpunt van den klas senstrijd. Als er in een familie een keer ruzie is, dan ligt daarin niet opgesloten, dat die menschen bij voorkeur meeningsver- schillen uitvechten of zelfs van oor deel zijn, dat meeningsverschillen niet anders dan door een beslissing van het recht van den sterkste kunnen worden uitgemaakt. Als een katholieke vakvereeniging aan een staking deelneemt of dat gebeurt ook! een staking proclameert en propa geert, dan stelt zij zich daardoor niet op het standpunt van den klassenstrijd, wan neer en inzoover zij die staking beschouwt als een uiterste middel, aangewend omdat alle middelen van overleg vruchte loos zijn beproefd. Een katholieke vakvereeniging staat als zoodanig op het standpunt, dat met alle kracht gestreefd moet worden naar een toestand, naar verhoudingen, waarin stakingen niet meer als strijdmiddelen be hoeven gehanteerd te worden. Geheel anders staat het socialisme te genover de stakingen. Het echte socialisme ziet in strijd het eenige, noodzakelijke middel, waardoor de eene klasse haar rech ten op de andere veroveren kan. Dat is de socialistische klassenstrijd-theorie, de „ech te" klassenstrijd. En de katholieken staan principieel tegenover dezen klassen strijd-leer. Bemodderd Typeerend! Wij ontvingen naar aanleiding van een artikeltje, dat wij gisteren publiceerden, een artikeltje over gruwelijke gebeurtenissen in Spanje, een mededeeling van een lezer, dat zulks „modder-journalistiek" is. Nu was bedoeld artikeltje ons toegezon den door de K. W. P., die over heel de wereld zijn uitstekende agentschappen en betrouwbare nieuwsbronnen heeft. En bo vendien, iedereen weet, dat het ontegen zeggelijk vast staat, helaas, dat er onder rood bewind in Spanje allerverschrikke lijkste gruwelen plaats hebben. Men heeft dat b.v. onlangs nog op diep-tref- fende wijze kunnen hooren uiteenzetten in de Stadsgehoorzaal te Leiden door iemand, die er betrekkelijk langen tijd in Spanje zelf ooggetuige van geweest is. Modder-journalistiek, waardoor, helaas, de hersenen van zoovelen bemodderd zijn, is de journalistiek in de bladen, die derge lijke gruwelen trachten goed te praten. 't Is typeerend, dat ook behoorlijke lie den door de hier door ons bedoelde jour nalistiek bemodderd worden. MADRID VANDAAG WEER GEBOMBARDEERD. MADRID, 23 April( A.N.P.) Vanochtend vijf uur is het bombardement van Madrid hervat. Talrijke bommen en granaten ko men op de binnenstad neer. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. WORDT HET MARXISTISCH PROGRAMMA PRIJSGEGEVEN? HET WEZEN VAN HET BOLSJEWISME IS HETZELFDE GEBLEVEN. In verschillende landen tracht het Communisme den schijn te wek ken, dat het Marxisme een wezen lijk deel van haar programma heeft prijsgegeven. In onderstaand artikel toont Prof. Dr. Friedrich I Muckermann S.J. duidelijk aan, dat het Communisme ook heden ten dage nog hetzelfde gezicht ver- j toont, zooals het in de jongste Pauselijke Encycliek „Divini Re- j demptoris" staat afgeschilderd. Op klare wijze heeft Paus Pius XI het diepste wezen van het godloos Bolsjewisme zooals het thans tot uiting komt, gekarak teriseerd in de Encycliek „Divini Redemp tions". Deze duidelijke taal van den H. Va der staat wel lijnrecht in tegenstelling met de talrijke pogingen van de meest uiteen loopenden aard, om het Bolsjewistisch ver schijnsel onzer dagen anders uit te leggen. Men tracht de eigenlijke kern, zooals de Paus haar in zijn Encycliek duidelijk om schrijft, te verbergen achter alle mogelijke wendingen en verschijningsvormen. Som migen beweren dat het Bolsiewisme een zuivere economische aangelegenheid zou zijn en in zekeren zin een uitvloeisel van de machtige ontwikkeling der techniek in Soviet-Rusland. Au-'^en zijn weer van oordeel, dat het Marxisme heeft afgedaan en dat in Rusland onmiskenbaar een nieuw n?•Penaal gevoel ontwaakt. Weer anderen verkondigen, dat het Bolsjewisme zijn ma- teriali'-Penhe pnondsla^en zou hebben nrijs gegeven en dat men thans m°er aandacht erhenVt aan ?ePcV;ike nroblemen. aan kunst en cultuur Wij zullen in onderstaan de rebels on al dezo onwerningen een kort antwoord geven. 7ii. die mee"°n. dat Rusla^ï de gedachte aan een wereldrevolutie heeft laten varen, om zich geheel aan de oplossing van eco nomische nr. b'emer» te kunnen wiiden en Rusland te m^ustrialïseeren, behoeven slechts de woonden te herlezen, die Stalin gesnroken heeft in ziin slotwoord voor de voltaii'«e ver«adering van het Centraal Comité der Communistische Partij van Soviet-Rusland. Over de verhouding tus- schen economie en politiek heeft Stalin toen woordelijk gezegd: Zij, die in onze practische politiek de economie willen losmaken van het streven om den economisch en arbeid te versterken ten koste van de politieke activiteit, of om gekeerd, die de politieke activiteit willen verhoogen ten koste van een beperking van den economisch en arbeid, zullen vast en zeker vas+loopen. Daarmee is door de hoogste autoriteit in het land te kennen gegeven, dat ook in de toekomst de economie in dienst van het partijprogram zal blijven staan. Dat wil dus zeggen, dat ook thans nog de her opbouw van Sovjet-Rusland zal worden voortgezet volgens het leidirggevend be ginsel der wereldrevolutie. Hierin is het Communisme eerlijker, dan velen zijner beoordeelaars: het is precies zooals de Encycliek het afschildert. Wat de nationalistische gedachte betreft, heeft zich werkelijk in Rusland een ken tering voltrokken. Er wordt weer openlijk gesproken over vaderlandsliefde. Men mag zich niet meer spottenderwijze of met min achting uitlaten over de groote waarde van het Russische verleden. De plicht om het vaderland te verdedigen wordt in de grondwet klaar en duidelijk tot uitdruk king gebracht in dusdanige termen, dat zij evengoed in het program konden prijken van een West-Europeesche mogend heid. Dagenlang stonden de bladen vol van de Pouschkinfeesten. Met woorden vol lof en trots werd de „triumf der Sovjets" te Brus sel gevierd. Men mag gerust zeggen, dat het huidige Rusland zich door geen enkel fascistisch geregeerd land in nationalis tische gevoelens laat overtreffen. Beteekent dit dan het Marxistisch pro gramma wordt prijsgegeven? Geen sprake van! Want vooreerst was dit nationaal-ge- voel van begin af aan voorTianden, hoezeer het ook achter internationale leuzen schuil ging. Verder wordt de nadruk gelegd op het feit dat men weer nationaal mag zijn, wijl de roem van de zegevierend doorgevoerde revolutie een rechtvaardiging is voor een nationalen trots. Onder deze voorwaarden had ook Lenin zich reeds als voorstander van een zeker nationaal gevoel uitgelaten, zooals onlangs Lorenz Bauer in zijn bij Beuzinger verschenen werk „Het einde van het Marxisme?" nog heeft bemerkt. Het is trouwens een naieve misleiding wanneer men zou gelooven dat een mate rialistisch systeem iedere belangstelling voor hoogere idealen zou uitsluiten. Het materialismel bestaat veel mee. daarin, hoe men de voorhanden zijnde ideale waarden, waarvan men het bestar.n niet kan ont kennen, afleidt en verklaart. Het is dan ook geen wonder, dat men in de „Geschiedenis van het Materialisme" van Friedrich Albert Lange, die zelf een aanhanger is van dit systeem, zelfs wonder baar treffende passages vindt over de schoonheid van den godsdienst. Alleen zijn deze waarden niet oorspronkelijk. In het Marxisme zijn ze slechts een weerspiege ling van de economische ontwikkeling; als zoodanig vallen ze dan ook niet buiten het systeem. Wat men daarmee nu wil bereiken? Mis schien is het bedoeld als een mooi scherm voor de weinig fraaie Trotzkyisten-proces- sen. Misschien wil men de bevolking tege moet komen, die zich niet langer tevreden laat stellen door een felle, doch saaie anti godsdienstige propaganda. Maar er is geen enkel werkelijk beletsel om, nu het Comunistisch programma zoo genaamd vervuld zou zijn, ook de cultu- reele taak van het Communisme op den voorgrond te schuiven. Doch dit beteekent geenszins dat het Marxistisch programma zou worden prijs gegeven. Men zal echter goed doen om achter al deze propaganda - voor verhooging van het cultureele peil een reeks vraag- teekens te zetten. Men wil immers bij de Westersche democratie eenigszins in het gevlei komen. Men voelt dat men zich eenigszins bij de Europeesche beschaving moet aanpassen, en de Rus, die thans zoo ongeveer in het bezit van een tandenbor stel is gekomen, zegt nu niet: ik heb een tandenborstel, maar ik ben beschaafd. De Encycliek heeft ie aandacht gecon centreerd op het weien van het Commu- nLme. En de kern van het Bolsjewisme heeft zich absoluut niet gewijzigd. De wereld in vogelvlucht De besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg te Venetië zijn thans in vollen gang. Waarover het gaat? Volgens de „Giörnale d'Italia" over nagenoeg alle Europeesche politieke problemen. Volgens Reuter zou Oostenrijk bereid zijn, trouw te blijven aan de protocollen van Rome, in dien de Italiaansche buitenlandsche politiek ook onveranderd blijft. Oostenrijk wenscht zich Dij geen verbond of blok aan te sluiten, noch bij een Duitsch- Italiaansche, noch bij een anti-Duitsch blok. De Oostenrijksche politiek wordt ge kenmerkt door een gelijke vriendschappe lijke houding tegenover alle buurstaten. Schuschnigg, aldus meent men te weten, is bereid het standpunt te aanvaarden, dat de restauratie van het huis Habsburg op het oogenblik inopportuum is, doch Mus- solinie erkent dat de restauratie een kwes tie van zuiver binnenlandsch politieken aard en daarentegen de Anschluss een in ternationaal vraagstuk -s. Men gelooft, aldus Reuter, dat Schusch nigg en Mussolini op deze wijze eenige symptomen van vervreemding van den laatsten tijd hebben verwijderd en hun trouw aan de protocollen opnieuw beves tigd.. Oostenrijk zal ophouden de Aschepoester van de Europeesche politiek te zijn en wenscht een eigen nauwkeurig bepaalde politiek te voeren. Van de berichten, welke uit Spanje ko men, is alleen vermeldenswaardig, dat Ma drid gisteren opnieuw gebombardeerd is. Behalve materieele schade en eenige doo- den en gewonden leveren deze beschietin gen oogenschijnlijk weinig voordeel op. In België schijnt het Rexisme de les van Brussel ter harte te hebben genomen. Het wil zich reorganiseeren tot een meer ge zonde democratische partij Men ziet dus blijkbaar in, dat de dictatoriale geest min der gezond, ietwat overspannen is en dat terugkeer tot een gezonde volksinvloed ge boden is Met het leidersbeginsel wordt ge broken; als erkenning, dat het niet juist is, wanneer de wil van één man allen on voorwaardelijk beheerscht. Maar daarmee is hst karakter van Rex als staande tegen over alle andere partijen totaal gewijzigd en is Rex een partij geworden temidden van alle andere partijen. STADS TWEE-MEI DEMONSTRATIE R.K. MEISJES VAN LEIDEN EN OMGEVING Parochie Kerk Heerensingel Wij ontvingen van den Algemeen Secre taris der Maria-Congregaties in Neder land, Pater J. Mulders S.J., een enthou siast briefje in antwoord op de toezending van ons programma. Opdat zijn enthou siasme al onze Congreganisten en alle meisjes, die voor deelname in aanmerking komen, eveneens beziele en tot deelname cpwekke, drukken wij hier de indeeling van het programma af: Veni Creator. Aanvang half vier. Vaandelhulde aan het H. Sacrament. Redevoering van Majoor Bangert. Gemeenschappelijke vernieuwing der Doopbeloften. Credo. Uitstelling van het H. Sacrament. Ave Verum. Magnificat. Regina Coeli. Tantum Ergo. Zegen met het H. Sacrament. Aan U, o Koning der eeuwen. De vernieuwing der Doopbeloften wordt door allen gedaan door massaal antwoor den op de vragen, door de priesters te stellen. Alle gezangen worden door allen gezongen, het Credo en het Magnificat in afwisseling met een koor. Meisjes-Congreganisten: geeft u, indien nog niet geschied, vóór vandaag over een week op voor deelname bij het Secretari aat uwer Congregatie; dan krijgen wij overzicht over het aantal deelneemsters. Kap. DORBECK. VOLKSBOND-NIEUWS. Maandelijksche H. Mis. Maandag 26 April as. zal in de St. Lo- dewijkskerk, des morgens te 9 uur, de maandelijksche H. Mis voor de werkloozen worden opgedragen, waarna de geestelijk adviseur prof. A. Cleophas een predikatie zal houden. De geestelijk adviseur rekent erop, dat, zooals bij vorige gelegenheden, allen ter kerke zullen gaan. NOTARIS A. D. VIJGH Veertigarig ambtsjubileum Morgen hoopt de heer A. D. Vijgh, nota ris alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaren werd benoemd tot notaris hier ter stede. De heer Vijgh, die een zeer bekende per soonlijkheid hier ter stede is, werd den Gden September 1861 te Nijmegen gebo ren. Na zijn schooljaren ging de heer Vijgh studeeren voor het notariaat en reeds op 22-jarigen leeftijd werd hij candidaat- notaris alhier, eerst bij notaris S. Crom- melin, later bij notaris A. van- Leeuwen. Den 24sten April 1897 werd de heer Vijgh benoemd tot notaris hier ter stede en as socieerde 'hij zich met notaris W. F. Kai ser. Toen deze in 1916 overleed, bleef de heer Vijgh zijn kantoor alleen voortzetten. Meer nog dan als notaris, heeft de heer Vijgh zich in andere functies voor het maatschappelijk leven verdienstelijk en bekend gemaakt. Reeds in 1899 werd de heer Vijgh opge nomen in het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst, welke teren in haar 65ste levensjaar was. Na eerst penningmeester en secretaris te zijn geweest, werd hij tot voorzitter gekozen. Na 37 jaar, op 27 Maart van het vorig jaar, trad de heer Vijgh als voorzitter van Toonkunst af, bij welke ge- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rex gaat zich reorganiseeren. (2de blad). Lansbury wil ook met Mussolini spreken. (2de blad). Schuschnigg en Mussolini confereeren. (2de blad). BINNENLAND. Een rechtelijke beslissing inzake ver late bloembollen. (L. en T., 2de blad). LEIDEN. VANAVOND OM 81/4 UUR SPREEKT DE VOORZITTER DER R.-K. STAATS PARTIJ MR. GOSELING IN DE STADS GEHOORZAAL. WIJ SCHRIJVEN OVER: Wat het Communisme eigenlijk wil, niet tegenstaande zijn taktiek anders kan doen vermoeden. (1ste blad). Hoe de Katholieken staan tegenover de theorie en practijk van den klassenstrijd. (lste blad). legenheid hij benoemd werd tot eerelid en eerevoorzitter. De heer Vijgh was voorts secretaris van de Mij. tot Nut van 't Algemeen van de. Mij. tot bevordering der Visscherijbelan- gen, commissaris van de voormalige Com missie voor de Volksbijeenkomsten, be stuurslid van den Leidschen Schouwburg, en regent van het Jan van Lateranen- hofje. In zijn ambtelijk werk is hij voorts nog voorzitter van de Ver. van Leidsche notarissen. De heer Vijgh, die zich steeds door een greote beminnelijkheid kenmerkte, heeft zich in al die jaren van zijn veelzijdig leven tal van vrienden verworven, welke bij dit jubileum zeker van hun belangstel ling zullen doen blijken. HET NED. ROODE KRUIS IN ETHIOPIë. Voordracht dr. Ch. Winckel. De Vereeniging tot bevordering der Be langen van Slechthoorenden hield Woens dagavond haar laatste bijeenkomst in de groote zaal van het Nutsgebouw aan de Steenschuur. Toen de presidente te ruim acht uur de bijeenkomst opende met een welkomst woord aan den spreker van dezen avond, dr. Ch. W. F., Winckel, was de zaal stamp vol. Daaruit bleek de groote belangstelling voor het onderwerp „Het Nederl. Roode Kruis in Ethiopië" met toelichting door lantaarnplaatjes naar opnamen van den spreker. Aan de vertooning daarvan ging vooraf een duidelijke uiteenzetting over de aanleiding tot het uitzenden van de Nederl. Roode Kruis-afdeeling, het schro melijke tekort aan medische hulp niette- slaande nog zes andere missies bijstand verleenden. Spr. weidde uit over zeer ge ringe geestelijke peil van den Ethiopiër, de „opleiding" en de zeer primitieve uit rusting van het leger van een millioen man nen, de reusachtige afstanden, het bijna to tale gemis aan gebaande wegen enz. enz. Na de pauze werd het gesprokene aan gevuld met prachtige lantaarnplaatjes, welke o.a. een duidelijk beeld-gaven van de zegenrijke werking van de Ned. ambu lance, waarbij de bevolking voor het eerst in haar 2500-jarig bestaan met dit bescha vingsmiddel in aanraking kwam. Men zag hoe vrij ernstig gewonden na 300 K.M. loo- pen in de Holl. ambulance aankwamen om behandeld te worden! Ook de uitwerking van het verschrikkelijke mosterdgas werd op het doek getoond. Het was reeds elf uur geworden eer dr. Winckel deze zeer interessante voordracht eindigde en de presidente hem hartelijk dank zegde voor het feit, dat de Leidsche afdeeling niet alleen door deze lezing aan hem verplicht was, maar ook door de zeer duidelijke uitspraak, waardoor ruim 60 slechthoorenden in staat waren gesteld het gesprokene van woord tot woord te volgen. Deze avond vormde een uitnemend slot van de seizoenbijeenkomsten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1