%ens PRESTO VRIJDAG 23 APRIL 1937 [S LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN botsing tusschen auto en motor. Motorrijder doodelijk gewond. Hedenochtend 8 uur is de 22-jarige mo torrijder, K. R., wonende aan de Troelstra- kade te 's-Gravenhage, op het Piet Hein- plein door een taxi aangereden. Hij bekwam een schedelbreuk en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. aan de GEVOLGEN OVERLEDEN. De 34-jarige kolen werker D. Looy, die, zooals wij gisteren hebben gemeld, aan boord van het lichterschip „Johanna", dat. bij een terrein aan de Oostmaaslaan te Rot terdam lag gemeerd, een ongeluk heeft ge had met een kolenknijper, waardoor een dijbeen is verbrijzeld is aan de gevolgen overleden. BESTELAUTO IN BOTSING MET AUTOBUS Tengevolge van het slechte zicht en mede door den regen, is gisteravond om streeks acht uur op den hoek van de Mer kelbeekstraat en Dorpsstraat te Brunssum een autobus in botsing gekomen met een bestelauto. De beide voertuigen werden ernstig beschadigd. De chauffeur van de bestelauto, D. uit Merkelbeek, kwam er met eenige schaaf wonden af, de naast hem gezeten H. B. daarentegen sloeg met het hoogd door den voorruit en liep diepe snijwonden op. Hij werd het huis van den in de nabijheid wonenden geneesheer Timmermans bin nengedragen, die het slachtoffer verbond en naar het ziekenhuis te Heerlen liet overbrengen. In de bus, welke eigendom is van den heer Ramakers te Brussum, zaten vier pas sagiers, die met den schrik vrij kwamen. brand TE TILBURG Alles goed afgeloopen Gisteravond omstreeks negen uur is brand uitgebroken in perceel Jan Pie terszoon Coenstraat te Tilburg, bewoond door de familie van der Griend. Het vuur is ontstaan doordat een bran dende petroleumkachel in de woonkamer omviel. Mevrouw van der Griend, die zich alleen in de kamer bevond, trachtte het vuur te blusschen, hetgeen haar evenwel niet lukte. Er ontwikkelde zich veel rook, welke langs de trap naar boven trok, waar zich de dienstbode bevond. Deze ge raakte geheel van streek en wilde door het raam naar buiten springen. Voorbij gangers wisten haar te kalmeeren. Zij liet zich toen langs den muur naar bene den glijden. Mevrouw van der Griend was inmiddels naar boven gegaan om haar kinderen te halen en zich met deze langs het platte dak in veiligheid te stellen. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand arriveerde, verschafte zich, via het platte dak tot het perceel. Een der brandwachts, die zijn rookmasker verloor, bij het naar binnen gaan. viel door den rook bewusteloos neer. Nadat een ruit was ingeslagen was de man spoedig her steld. Dé brandweer had niet veel moeite met het vuur en slaagde erin den brand te beperken tot de woonkamer. Deze brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Vooral de waterschade is groot. felle brand op EEN SLEEPSCHIP. Aan boord van het Belgische sleepschip „S. Antonio" heeft gisteravond tijdens de vaart op de Westerschelde een korte, doch hevige brand gewoed. Vanaf den wal te Terneuzen zag men omstreeks half acht in de richting van den hoek van Baarland hoogoplaaiende vlammen. Het vermoeden, dat brand was ontstaan aan boord van een schip werd bevestigd, toen later een sleep boot de haven binnenvoer en rapporteerde, dat een geladen sleepschip in brand stond. Onmiddellijk voer een vijftal te Terneuzen gestationneerd liggende sleepbooten voor het verleenen van assistentie uit. Toen ze bij het brandende schip kwa men, was het vuur reeds grootendeels ge- bluscht. De houten roef in het achteron der bleek geheel uitgebrand te zijn. De „S. Antonio" is geladen met kolen en was op weg van Antwerpen naar Herneuzen. Momenteel ligt een tweetal sleepbooten langszij, welke bezig zijn met het pompen van water in het achteronder. Hoe de brand ontstaan is, is niet bekend. friesche watermolen door brand vernield. De bijna honderdjarige watermolen van den Jislumerpolder in de gemeente Fer- werderadeel, is vermoedelijk, ten gevolge van warmloopen, geheel door brand ver nield. Een van de mooiste molens is hierdoor verdwenen; het is vrijwel zeker, dat de molen thans wordt vervangen door een ^ctrisch gemaal. Ter orienteering van de talrijke toeristen, die in den bloei van de vruchtboomen, alom in den lande, een geschikte aanleiding zien, om het zomer-toerisme-seizoen te openen, publiceeren wij een kaartje, dat de AH.W.B. ons toezond. Hieruit blijkt bovendien, dat de genen, die van de bongerds in bruidstooi willen genieten, op vele plaatsen „terecht" kunnen. In 't bijzonder moet misschien nog even aandacht worden gevestigd op het feit, dat er in ons land ookkrententuinen zijn {namelijk bij Dwingelo in Drenthe' Dl 1 1 1 1*1 i l l 1 i li i lil! r l M 1 C i i l 1 Ill 1 1 1 i II V i i i C 1 I 1 1 1 1 1 1 1 1 1 t l 1 N! I 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 J y 1 1 1 V' 1 1 *1 1 1 C i 5 1 i s,1 eN Breestraat 114 B - Tel. 882 TWEE BROERS MAAKTEN HET WESTLAND ONVEILIG Het tweetal aangehouden De politie van Hoek van Holland heeft dezer dagen een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee broers, P. S. en W. S. In 1935 werd bij den tuinder P. te Mon ster ingebroken, waarbij verschillende voorwerpen werden ontvreemd. Bij ver schillende bewoners van den 'sGravezand- schenweg brandden schuren of huizen af en werden gereedschappen gestolen. De daders van dit alles kon men niet te pak ken krijgen. In Januari van dit jaar kreeg men ech ter argwaan tegen den 45-jarigen P. S., die men onder verdenking van deze mis drijven te hebben gepleegd, in arrest stel de. Ook werd hij verdacht van brandstich ting in het complex woningen aan den 's Gravezandschen weg, toebehoorende aan den heer N. van dit complex bewoonde de 39-jarige W. S., broeder van den aange- houdende, het middelste huis en dit brand de geheel uit. Een der belendende huizen, bewoond door sergeant G. van E. liep groot gevaar en drie kinderen, die er op zolder slie pen, konden met groote moeite worden gered. W. S., bij wien de brand ontstond, is kort na dit gebeuren, bij de groote vaart aangemonsterd en langen tijd weggeble ven. Toen hij in den waterweg terugkeer de werd hij onder verdenking van brand stichting, gearesteerd en evenals zijn broer P. S. naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht. Heden zullen zij voor den officier van justitie verschijnen. jeugdig inbreker gepakt In de jaren 1935 en 1936 werden te Nij- kerk inbraken gepleegd in de woningen van de dames De W., de wed. A. van der B. en den heer J. van V. Het toen door de politie ingestelde onderzoek had geen succes. Thans is zij er echter in geslaagd den dader te arresteeren. Het is de zeven tienjarige A. van der C. uit Nijkerk. De jongeman is naar Zwolle overgebracht, waar hij een volledige bekntenis heeft af gelegd. De jongen is voorloopig op vrije voeten gesteld. DE VERKIEZINGSSTRIJD Vechtpartij te Hilversum Donderdagmiddag ontstond een vecht partij' tusschen S. S. en R. V., beiden be woners van de Chrysanthenstraat te Hil versum. Aanleiding tot de ruzie was een verkie zingsplakkaat, dat V. in zijn tuin had ge plaatst. De twist liep zóó hoog, dat R. V. zijn tegenstander met een knuppel te lijf ging en hem bloedend aan het achterhoofd verwondde. S. moest zich onder behandeling van een geneesheer stellen. Tegen V, maakte de politie proces-ver- baal op wegens mishandeling. SOLO AD LIBITUM. De gespannen toestand bij de stafmuziek van het zesde regiment infanterie te Bre da heeft gisteren opnieuw tot een incident geleid. De solo-klarinettist, blies tijdens de re petitie een zoodanige partij, dat de kapel meester rapport tegen hem opmaakte. Naar aanleiding van dit rapport heeft de regimentscommandant den klarinettist gestraft met zes dagen verzwaard arrest. „N. R. Crt." DE INSTORTING TE ALKMAAR. De schade valt nogal mee. Betreffende het instorten van een deel der Steenenbrug en een walmuur te Alk maar kan nog het volgende worden mede gedeeld. Nog een paar uur voor de instorting wa ren de walmuren bij de afdamming, die ten behoeve van de werkzaamheden aan de Mient is aangebracht, gecontroleerd. Men kon toen niets verdachts ontdekken. Even na twaalf uur echter begon de walmuur bij de afdamming plotseling te lekken, het geen voor den directeur van Gemeentewer ken, den heer Margadant reden was de brug die het midden houdt tusschen een over kluizing en een vaste brug te ontruimen en order te geven tot het leggen van zand zakken voor het lek. Aleer men echter drie zandzakken in het water had neergelaten, schoot het water met kracht door den wal muur in de flank van een der lange brug- doorgangen, met het gevolg, dat de wal muur over een lengte van een paar meter instortte en een deel van de brug mee sleurde. Twee op de brug staande auto's gingen mee de diepte in, doch bleven hal verwege het water hangen. Het water stroomde vrij in de leeggepompte Mient. zoodat de nieuwe fundeeringen voor de walmuren onderliepen. Aanvankelijk leek de schade nogal om vangrijk, aldus lezen we in de „Maasbd.", maar na inlichtingen te bevoegder plaatse te hebben ingewonnen, kunnen we mede- deelen, dat die lang geen duizenden gul dens bedraagt, zooals aanvankelijk werd bericht. Schade is er alleen aan een betrek kelijk klein deel van de brug en den wal muur, alsmede aan de bestrating, terwijl ook een nieuwe afdamming zal moeten worden gemaakt. Schade aan de nieuwe betonwerken, die zijn ondergeloopen, is er niet. De stagnatie in de werkzaamheden aan de Mient wordt op hoogstens een week geschat, zoodat het werk niet veel later klaar zal zijn dan men had berekend. In verband met de groote vreemdelingendruk- te in den zomer is dit maar gelukkig. Wie de schade van het een en ander zal moeten dragen, valt nog niet met zeker heid te zeggen, omdat hierover tusschen den aannemer en het gemeentebestuur wordt onderhandeld. Er is evenwel een nauwkeurige bepaling in het bestek, waar in staat, dat het resico van dergelijke onge vallen voor rekening van den aannemer is. Dergelijke waterdoorbraken komen n.l. in Alkmaar bij waterwerken herhaaudelijk voor. DE GESCHIEDENIS VAN EEN AUTOPED Het is een bekend feit, dat autopeds voor de jeugd een genot beteekenen, dat veelal niet onder woorden gebracht kan worden. Maar een goede autoped is duur, evenals een goede fiets. En nademaal er fietsenverhuurders zijn gekomen, geeft de geschiedenis ook het jaartal, dat autoped- verhuurders hun bedrijf openden. In zulk een bedrijf aan de Tweede Hel- mersstraat te Amsterdam kwam gistermid dag een lid van de hoofdstedelijke jeugd, wonende in de Jacob van Lennepstraat, die voor één uur een autoped huurde. 't Ging zóó zalig, dat er geen tijd meer bestond, tot het opeens véél te laat was. Teneinde raad schreef de jonge delinquent een briefje, dat aan de autoped werd be vestigd. Zoo ontdekte een agent van politie het geval in de Van Speijkstraat toen het reeds lang kinderbedtijd was geweest, orr twintig minuten over tien. VÜQ^DESCHOONMAAK Op het bureau aan den Admiraal de Ruyterweg werd de brief geopend en daar in stond het verzoek om de autoped naar de Tweede Helmersstraat terug te bren gen, omdat de huurder zelf niet meer durfde gaan. De politie had spoedig uit gezocht wie de autoped had verhuurd. Hij kreeg zijn eigendom heden terug. Maar de jongen is onbekend gebleven; de Jacob v. Lennepstraat is zoo lang.... HET HOOGE WATER. De Rijn bij Arnhem wast. Men meldt ons uit Arnhem: De Rijn is gedurende het vorige etmaal nog steeds blij ven wassen, n.l. 27 c.M. De stand is nu on geveer een meter beneden den hoogsten stand van Februari j.l. Ook van den Bo- venrijn wordt nog steeds flinke was ge meld; Keulen meldde gisterochtend 26 c.M. was. Wel verwacht men stilstand, omdat gedurende het laatste etmaal weinig regen in het Rijngebied is gevallen. Alle stoom gemalen te Arnhem zijn weer in werking gesteld. Door den vrij snellen was van de rivier heeft men de laatste dagen in allerijl weer maatregelen moeten nemen om de aan de lage kade opgeslagen goederen naar den Rijksweg te transporteeren. De meeste schepen lossen thans weer aan de hooge kade bij het Roermondsche plein. Gisteren is de Rijn nog steeds blijven wassen, ongeveer 1 c.M. per uur. Tegen den avond was de stand 11.65 -f- N.A.P. De stand van de Maas. Uit Venlo: Ofschoon de was in het laat ste etmaal slechts 9 c.M. bedroeg, zoodat de peilschaal aan de haven alhier Donder dag 15.28 M. plus N. A. P. aanwees, meld de Maastricht nog 78 c.M. was bij een wa terstand van 44.98 M. plus A. N. P. te Borg haren. Deze groote was te Maastricht be- teekent voor Noord-Limburg, dat er nog heel wat water bijkomt. Steeds meer stroomt het water thans over de weilanden en in de Noord-Limburgsche Maasdorpen is men er thans ook toe moeten overgaan om het vee naar den stal terug te brengen. De arbeiders, werkzaam bij den aanleg van ruwielpaden onder Well hebben ge dwongen rust, doordat de loswal is over stroomd en de benoodigde materialen niet kunnen worden aangevoerd. Uit Grave: Doordat thans op de Uiter waarden alle kuilen en gaten vol loopen, is de was van de Maas voor deze gemeente in de laatste 24 uren slechts 13 c.M. ge weest. Binnendijks komt er op de landerijen vlak langs den Maasdijk gelegen nog al wat kwelwater. Overigens houdt het Electrisch gemaal te Grave de landerijen zóó water- vrij, dat het vee er rustig graast. WILT U IETS WETEN? Vraag P. H. te L. inzake het planten van een heining. Antwoord: Neen, u moogt die heg niet uithakken. Volgens art. 678 van het Burgerl. Wetboek, heeft ieder eigenaar van een erf zelfs het recht zijn nabuur te nood zaken hunne aan elkander grenzende eigen dommen af te scheiden. Die afscheiding moet dan ten gemeenen koste gedaan wor den. Hier heeft de eigenaar zelf voor een scheiding gezorgd, waartoe hij het volste recht heeft. Hij: „De aardappelen zijn vandaag weer half gaar." Zij: „O, dat geeft niets haal de gare er uit, de andere krijg je vanavond gebak-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13