VRIJDAG 23 APRIL 1937 DE LEIDSCHE C0URAN1 DERDE BLAD - PAG. 11 DE OUDE HEEREN- OF HEIRWEG onder Esselicker- en Heer Jacobswoude met zijn zijwegen door O. C. VAN HFMFSSEN By het snuffelen in het Gemeente-ar chief vonden wij het oude „Houffslagh Bouck" van de Heeren- of Heirweg, met drie kleine schouwboekjes (zie dorpsmu seum no. 538), welke ons, met andere ge gevens een blik gaven in de oude toestan den in onze omgeving. Het verschil met thans is enorm. Een weg, waarop wij Arots mogen zijn. In 1934 werd den Heerenweg door de Provincie overgenomen en in 193b voorzien van een 6 meter breede betonverharding met aan elke zijde een vrijliggend rijwielpad. Het is een weg die aan de eischen van snelver keer voldoet. Langs d.:zen weg staan ook de vernieuwde en gerestaureerde monu menten. Laat ons nu eens een kijk nemen, hoe primitief de toestanden voorheen waren. De Heerenweg maakte een groot deel uit van den weg tusschei Amsterdam en den Rijn onder Alphen. Diligences en post wagens passeerden daar dag en nacht. De weg moest goed onderhouden worden en dit liet veel te wenschen over. Rijnland zou hierin paal en perk stellen en verplichte alle ingelanden onder deze heerlijkheid, welke twee of meer morgen land in eigendom hadden, waar zij ook woonden, den weg te onderhouden en ver deelde den weg in zooveel stukken als er eigenaren waren, die elk hun deel moesten onderhouden en besloot zooveel palen in den weg te slaan met nummer en doel. Zie hier het officeele stuk: „Ordonnantie up den hoefslach in den Heerenwech paelen te slaen omme voor- taen bequamelyck te connen weten hoe lang alcx sijn werck aldaer te moeten maeken, ten eynde der zelve Heerenwech in goede effecten onderhouden worden, daertoe hebben gecommiteerden van dyck- grave ende Hoge Heemiade comforn de uytgesonden Billeten van 18 Juny 1622 en- de mits den Bededach, hier onder andere gevonden op te schouwbaere Heerenwech in Esselickerwoude, ende syn aldaer ge- comporeert met hun palen de navolgende personen, die provisie Inden wech op elcx hoeffslach sijn geslagen". Niet minder dan 328 palen waren in deq, weg geslagen. Bij iedere paal stond degene of zijn plaatsvervanger, die dat deel van den weg moest onderhouden „de morgen contribueert jeens twee roede (onderhoud) uyt hoeffslage van den Heerenwech", dus van iedere morgen land in eigendom moest men twee roede weg in orde maken. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Staatspartij. Het was Woensdag geen beste dag voor onze R.K. Kiesvereeniging daar de vergadering waarop de héér Loer akker een spreekbeurt zou vervullen door de geringe opkomst, welke wellicht hoofdzakelijk aan het bijzonder slechte weer te wijten was, niet doorging. Niettemin hebben de aanwezigen (met bestuursleden en belangstellenden mede in totaal 12) geen spijt van hun komst behoeven te hebben daar de vergadering werd omgezet in enkele genoegelijke praatuurtjes rond de warme kachel, waar bij ieder het zich zoo gemakkelijk moge lijk maakte. Hoewel de regen werkelijk wel van invloed geweest zal zijn, hadden toch veel meer leden de vergadering kun nen bezoeken, vooral uit de kom van het dorp. Ziekenhuisverpleging. In de gister avond gehouden vergadering van boven genoemde vereeniging moest de voorzitter er zijn spijt over uitdrukken, dat de op komst zoo gering was. In enkele woorden herdacht hij wijlen den heer Bank aan wien de vereeniging een zeer groote steun verloren heeft. Na de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd volgt het verslag van den penningmeester waaruit blijkt, dat in 1936 ontvangen is 1057 en uitgegeven 817.34, terwijl nog c.a. 110 te betalen is, zoodat 1936 een batig saldo gaf van circa 100. In 1936 werden 23 nieuwe leder ingeschre ven, 27 werden door diverse omstandighe den afgevoerd, zoodat het ledental met 4 terugliep en thans 372 in totaal bedraagt. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van de kascommissie waarin medege deeld wordt dat het beheer /an den pen ningmeester over 1936 geheel in orde is. Bij het volgende punt, vaststelling con tributie vindt het bestuursvoorstel om de ze voor 1937 hetzelfde te laten als vorig jaar algemeene bijval. Le beschrijvings brief voor de jaarvergadering der federa tie passeert zonder op- f aanmerkingen vanuit de vergadering den hamer. In de vacante bestuursfuncties worden vervolgens gekozen de heeren C. Hillenaar, C. v. d. Berg, E. de Vrede en J. Zwetsloot De voorzitter brengt voorts nog een woord van dank aan de heeren de Kleer en Zwetsloot voor hetgeen deze scheidende bestuursleden in het belang der vereeni ging hebben gedaan. Als leden der Kascommissie worden ver volgens benoemd de heeren A. Borst en J. Uitdenboogaart, terwijl voor afgevaardig den naar de Federatievergadering werd ge kozen den heer P. v. d. Eng en als plaats vervanger den heer C. Baak. Bij bespreking belangen der vereeniging komen verschillende wenschen en grieven naar voren welke allen de volle aandacht van het bestuur zullen hebben. Een vijftigtal jaren terug deelde een oude Woubrugger mij mede, dat hij van over levering had vernomen, dat voorheen hon derden palen langs den Heerenweg wa ren geslagen. In het officieele stuk staat: „styve dyckpaelen van 't begin tottet eyn de", vermoedelijk wel eiken palen. De eerste schouw geschiedde 17 No vember 1622 door Baen Cornelis van Syll, schout en twee „Crooshèemraeden mids- gaders Adriaan Claesz. Verduyn, secreta ris van Esselickerwoude". Interessant zou het zijn de geheele acte te meiden, doch dit zou te veel plaatsruimte innemen. Bij iedere schouw moest de eigenaar van de landerijen of zijn plaatvervanger by zijn paal staan, om te vernemen, of zyn deel goed onderhouden was. Dus schouw- briefjes hield men er niet op na. Die afwezig was kreeg een „Boete van thien ponden te veertigh grooten 't pont", dus tien gulden van 40 stuivers. De schouw begon op de grens van Oudshoorn (op een oude teekening staat „grenspael" met bijschrift „de rode pael"). De oude weg lag van den Rijn meer wes telijk recht op de hoofdpoort van het kas teel „Ter Woude", waarvan wij in 1911 de fundamenten ontdekten. Vóór het kasteel maakte de weg een schuine bocht naar het oosten, „Boven scheinckelse wech" genaamd. Vorm en grenzen van den weg werden door het uitvenen en inkavelen zeer gewij zigd. Van de „schinkel" lag den weg recht op Rijnsater woude aan, doch meer naar het oosten, als de tegenwoordige weg. Landbouwers hebben bij het ploegen dien ouden weg nog wel opgemerkt. De tegen woordige weg maakt dan ook bij den dijk van Rijnsaterwoude een kleine afbuiging naar het westen. Gebr. C. en J. van der Linden hebben in 1744 dien ouden weg uitgeveend, toen de nieuwe er lag. De schouw werd gedreven „tottet scheyt van Rijnsaterwou benede de Woudsebrugge daer de pael is steande" (die grenspaal zullen velen zich wel her inneren). Nog een overblijfsel van die oude schouw vernamen vij een vijftigtal jaren terug in de regis* t der registratie te Alphen. Daar stond dat Woubrugge enige roeden weg op naam had onder Ouds hoorn en wel op „de gemeene weg" in de Kalkovense polder. Woubrugge moest dat deel van den weg oudtijds onderhouden. (Wordt vervolgd). KATWIJK. Reddingsbrigade. De Katwyksche Red dingsbrigade hield de jaarvergadering in „De Zwaan". In zijn openingswoord wees de voorzitter op het vele nuttige werk wat in het verschenen seizoen was verzicht Er is een cursus E.H.B.O. gegeven, wat een succes was. De voorzitter deelde vnorts me de, dat vanwege de gemeente een 3-tal zuurstofapparaten zullen worden aange kocht waarvan de Reddingsbrigade er een zal worden toegewezen voor het Noorder en een voor het Zuiderstrand. Nog zullen enkele maatregelen worden getroffen ten dienste der redding. Het jaarveislag van de secretaresse noemde nog verschillende andere aangelegenheden waaruit een ac tief vereenigingsleven blijkt. Door de leden van E.H.B.O. waren b.v. 211 personen ver bonden. Met behulp van de K.R.B. werden 79 verdwaalde kinderen terecht gebracht. Aan het lid Willy Lange werd een diploma uitgereikt als bewijs van waardeering voor zijn moedig reddingswerk op het Noorder- strand. Het jaar 1936 meldde een verdrin- kingsgeval. Het financieel verslag van den penningmeester wees een batig saldo aan van 128.31. De kascommissie bracht een schriftelijk rapport uit. Alles bleek in orde te zijn. Als bestuursleden hadden bedankt de heeren B. Vis, A. Durieux, A. Parlevliet en L. H. Slotemaker. Mevr. Boort en mevr. Kuipers werden herkozen. Na verschillende stemmingen werden ten slotte gekozen in de plaats van de aftredenden die bedankt hadden, N. Remmerswaal, D. Parlevliet Lzn., C. Boot. Hierna werden de diploma's uitgereikt aan de cursisten E.H.3.0. De voorzitter dankte dr. Hueting als cursus leider voor de prettige wijze waarop hij de cursus geleid had. Aan dr. Hueting werd een boekwerk aangeboden. Vervolgens kwam de luchtbeschermingsdienst ter spra ke. Na nog wat gediscusieerd te hebben over het houden eener bazar ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan der Brigade, sloot de voorzitter de vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Overzicht. Het is een buitengewoon koud voorjaar. En allerwege höort men klagen over het koude weer, over gebrek aan zon, ovei overtollig water Niet alzoo in alle kringen want een vaststaand iets is het dat, wanneer we een mooie maand Maart en een mooie halve April hadden gehad, de loop van zaken een heel andere voor de tuinders was geweest dan nu. Zeker is het dat de prijzen heel wat ongunstiger zouden djn geweest. Een paar mooiere dagen leverden het bewijs reeds. De voor jaarsgroenten staan in de kassen doch ook al voor een gedeelte op den kouden grond, gereed om te spoedig te' oogsten. Een, twee dagen warm weer, dat we in dezen tijd van het jaar toch heel gewoon zouden vin den, bracht dan aan de veilingen een over weldigende aanvoer, met ongetwijfeld lage, misschien wel afbraakprijzen. De belt, die den laatst en tijd niets behoeft af te nemen, zou spoedig genoeg overvol zijn. Doch zoo als gezegd, den laatslen tijd liep het, gezien de verdere omstandigneden, nog vrij goed al kan niet van looneno worden gesproken. Waschpeen g.ng voor i 1.60 tol 2.75 per 100 K.G. Dit artikel is thans het hoofdpro duct van den aanvoei Er is nog genoeg voorraad Rabarber bracht van f 2.50 tot 3.00 per 100 bos rp. Roode koo^ komt nog in kleine kwantums. De prijs was van 1.80 tot 2.20 per 100 K.G. Prei per 100 K.G. van 2— tot 2.40. De eerste koudegrond spinazie ging vlug weg tegen 8.— tot ƒ11.per 100 K.G. Bij een iets toenemende aanvoer wordt een groote daling verwacht. LISSE IN GEVAARLIJK VAARWATER Wie de eenheid verbreekt, beseft zijn verantwoordelijkheid niet Gisteravond hield de afdeeling van R.K. Staatspartij in een der groote veilingge bouwen van het H. B. G. een buitenge wone algemeene vergadering, toegankelijk voor alle R.K. mannen en vrouwen boven 20 jaar. Als spreker trad op. pater Henri de Greeve, met het onderwerp „Ons zelf". De opkomst was geweldig. De leiding be rustte bij den voorzitter, den heer Jac. Th. de Vrocmen. Deze deelde mede, dat het ledental met 350 leden is vooruitgegaan. Voorts wees hij erop, dat het niet ge oorloofd is zonder het speldje no. 1, het welk de jonge dames te koop aanbieden, de zaal te verlaten! Hierna was het woord aan pater de Gree ve. Op vele verkiezingsvergaderingen, zeide spr., heerscht een geladen atmosfeer. Doch daar zijn wij niet mee gebaat. Daarom had spreker tot onderwerp gekozen „Ons zelf". Waarom? Omdat wij bij .de verkiezing ons zelf moeten zijn. Practisch gaat het in de politiek om het bereiden van den weg voor de toekomst. Daarbij moeten we niet eenzijdig zijn. Het gaat om uitbreiding van het Godsrijk, verbetering van onze sociale belangen en alles wat daarmee in verband staat als wetgeving voor gezin, huwelijks wetgeving enz. Om dit in de goede richting te leiden, hebben we de stembus. En daar moet het beginsel spreken en dan als vanzelf een te vertrouwen beginsel. Ook Rusland heeft een beginsel, doch dat is niet te vertrou wen omdat het 't Godsrijk verwerpt. Duitschland heeft een systeem, geen be ginsel. Een syteem dat geen gezag boven zich erkent. Een te vertrouwen beginsel werkt or denend, zooals spreker deed zien. Orde ning beteekent dat alles en allen precies hun eigen plaats krijgen, zoodat ieder krijgt wat hun toekomt. Het tweede punt is de „eenheid"! Spre ker begrijpt niet, dat iemand, een katho liek met beginsel, zijn stembiljet in de bus stopt en stemt op een K.D.P.'er of Natio naal Socialist. Wat moet er bij zoo'n kie zer, welke de eenheid tracht te verbre ken, omgaan? Hij gaat in tegen zijn ka tholiek-zijn, tegen den wil van zijn Bis schop, tegen zijn gezond verstand en te gen de redelijkheid. Een van beide: die man is dom of hij gevoelt zijn verant woordelijkheid niet. Hij is niet dom, om dat hij heel goed weet wat door samen werking is te verkrijgen in zaken. Als hij dus niet dom is, dan speelt hij met zijn verantwooqrdelijkheid. Met voorbeelden uit het buitenland deed spreker zien, welke droevige toestanden men krijgt door verdeeldheid. Eenheid is de eenige oplossing tot ordening. Er zijn dus nog, die niet te bereiken zijn, doch die te bereiken zijn, zijn te bereiken door eenheid. Thans het derde punt: de wensch en de wil der Bisschoppen. Wanneer Bisschop pen zich gaan bemoeien met politiek dan doen zij dit niet voor hun pleizier. Zoo dra godsdienst en moraal aan de orde ko men door de politiek, zijn de Bisschoppen verplicht om te spreken. Geestelijk ter rein is het terrein van de Bisschoppen en daar zijn zij bevoegd tot spreken. De ziel kundige wetten van de afdwaling van een katholiek tengevolge van het verbreken van de politieke eenheid, zijn nog niet ge schreven. Doch wij zijn overtuigd, dat de katholiek, die breekt met zijn politieke partij, in gevaarlijk vaarwater komt. Met voorbeelden toonde spreker dit duidelijk aan. Is een katholiek, die de H. Sacramen ten niet meer kan ontvangen, terecht ge komen in gevaarlijk vaarwater of niet! Laat uw eenheid zoo zijn, besloot spr., dat, als je Bisschop voor je staat je kan zeggen: „Spreek Heer, uw dienaar luis tert"! Een donderend applaus brak na dit eer ste gedeelte los! Na de pauze sprak pater de Greeve over „het politiek advies". Wij moeten voor zichtig zijn in de politiek en ons laten leiden en als een man stemmen op no. 1 van lijst 1! Een daverend applaus brak na de vuri ge rede los. De voorzitter dankte den in leider voor zijn begeesterende rede. Van de gelegenheid om vragen te stel len maakten een paar aanwezigen gebruik, die dcor spreker afdoende werden beant woord. Raadsvacature. De heer J. Berbee heeft zijn benoeming tot lid va nden Raad dezer gemeente niet aangenomen. Door den voor zitter van het Centraal Stembureau is thans benoemd de heer C. Schrama. Geboren: Jan Hendrik, z. van J. H. Schaart en C. Dubbelaar. Ondertrouwd: S. P. Droog 25 j. te Alkemade en C. Jansen 21 j. te Lisse W. Buurman 26 j. en G. van Biuggen 24 j., beiden te Lisse G. B. Rooijakkers 27 j. en G. J. Bus 24 j., beiden te Lisse A. M. Horsman 26 j. te Lisse en A. Knikker 25 j. te Katwijk. Getrouwd: A. C. de Haas en H. J. Hoogkamer te Lisse. Overleden: J. Schilder 72 j. P.La- gerweije 83 j., wed van A. Steenvoorden. Gevestigd: H. J. Meijer uit Sassen- heim Th. B. Schenk uit Alkemade - F. Zietsma uit Franekeradeel G. van den Berg uit Hillegom J. M. van der Voort uit Oegstgeest. Vertrokken: H. C. den Elzen naar Noordwijkerhout J. M. de Bruijne naar Oostburg J. van Eik naar Hillegom. NOOTDORP. Emmabloem-collecte. Door Burgemees ter en Wethouders is aan de t.b.c.-commis- sie toestemming verleend tot het houden van de Emmabloem-collecte op 30 April as. Wij hopen, dat een ieder eens diep in zijn portemonnaie zal tasten en deze collecte een groot succes zal worden. OUDE WETERING Incident op boerenboelhuis. Ten over staan van notaris Lohman werd gisteren alhier bij den landbouwer Straathof een ooerenboelhuis gehouden. Onder de koo- pers bevond zich iemand uit de Meije te Bodegraven, die een harkmachine en 2 koeien in bod had gezet en hiervan het strijkgeld had ontvangen. Toen de koeien niet werden afgemijnd en hij z.g. „bleef hangen", maakte hij zich uit de voeten, terwijl hij als naam had opgegeven De Bruin. De afslager A, Vis Jr. uit Alphen a. d. Rijn, die reeds argwaan koesterde, dat de man niet de Bruin heette, doch een anderen naam had en zag, dat deze zich plotseling uit de voeten maakte, maakte daarom alarm en na een achtervolging mocht het den gemeente-veldwachter ge lukken den vluchteling te arresteeren, die toen bekende een valschen naam te heb ben opgegeven en niet in staat bleek tot betalen. Ook elders moet de man op der gelijke wjjze onlangs op een boelhuis te Bodegraven getracht hebben zijn slag te slaan. Na verhoor werd hij in arrest ge houden en het door hem ontvangen strijk geld in beslag genomen. De nummers door „De Bruin" gekocht werden daarop op nieuw geveild. OEGSTGEEST. Schaakclub. De Oegstgeesler schaak club hield in Huize „Wijnstok" een alge meene vergadering onder voorzitierschap van dr. Eldering, die bij de opening mede deelde, dat hij zich als voorzitter moest te rugtrekken. Tot voorzitter werd daarna be noemd de heer T. C. Segaar. Het bestuur werd uitgebreid tot 5 leden en als zoodanig gekozen de heeren J. Broekstra en H. Ja german. Op voorstel van eenige leden werd besloten de clubavonden in de zomermaan den te besteden aan theorie. Aanrijding. Gisterenavond omstreeks halfacht had op den Leidsche Straatweg, hoek Terweeweg, een aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto en een wielrijder. Door krachtig remmen werd een ernstig ongeluk voorkomen. Het rijwiel werd ver nield. Oorzaak is dat de wielrijder verkeerd uitweek. RIJNSBURG. Tuinbouw. £r is niet veel keuze meer. Het is thans waspeen, uien of prei, aange vuld met wat kleine kwantums kool, sel- derieknollen, of witlof De prijzen waren in den afgeloopen week niet erg bevredi gend. Uien gingen vooi 1.70 tot 2.10 per 100 K.G. Waspeen ging per kist van 20 K.G. voor 0.25 tot 0.45, Witlof was in prijs dalend en ging voor J 5.tot 8.per 100 K.G. Van selderiexnollen was het aan bod zeer matig; de prijs varieerde van 4.10 tot 6.40 per 100 stuks. Gele en roode kool, waarvan niet veel voorraad meer is, bracht van 1 60 tot 2.10 per 100 K.G. op. Nog eenige dagen en dt koudegrond voor jaarsgroenten zullen ook hier komen, spi nazie, sla, radys. SASSENHEIM. Huldiging P. Meyer. Om 10 uur Don derdagmorgen bracht wethouder Warnaar's wagen den heer P. Meyer, controleur der steunverleening, met zijn vrouw en eenige verdere familieleden, aan het Raadhuis, waar in de Burgerzaal ongeveer 30 genoo- digden verzameld waren om bij de huldi ging namens het Gemeentebestuur ter ge legenheid van zijn 25-jarig dienstverband, aanwezig te zijn. Burgemeester Gouverneur huldigde den Jubilaris als een plichtgetrouw, actief amb tenaar, diie de Gemeente in zeer verschil lende functies vele diensten heeft bewezen. Namens Mevrouw Gouverneur, welke ook aanwezig was, werd aar de echtgenoote van den Jubilaris een vaas met gele Frees! as aangeboden. Het geschenk van het Gemeentebestuur werd onder couvert overhandigd, waaraan de Burgemeester persoonlijk nog een atten tie toevoegde. De beide Wethouders, de heeren Warn aar en Bader huldigden den jubilaris eveneens als een actief, aangenaam persoon. Namens de ambtenaren e.a. bood de heer Baggen, als chef der steunverleening, met gelukwenschen, een staande schemerlamp aan. Als secretaris sloot de heer Los, onder overhandiging van sigaren, zich hierbij aan. De heer Nolet, hoofd-inspecteur der Steunverleening, zeide gaarne naar Sassen- heim te zijn gekomen, om de huldiging bij te wonen. De heer Meyer is eerlijk, on kreukbaar en geknipt als controleur. De voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur, de heer Vooren, huldigde Meyer eveneens. In uw woordenboek staan de woorden „plicht en trouw" met gulden let ters geschreven. Een stoffelijk blijk van waardeering begeleidde zijne woorden. De Inspecteur van politie, de heer Geerts, sprak op dezelfde wijze namens het politie corps, eveneens onder overhandiging van sigaren. -De heer Du Croix, employé van het gasbedrijf, voerde eveneens het woord. De heer Meyer begon met allereerst God te danken voor de kracht die hij van Hem gedurende deze 25 jaren ontvangen had. Hij dankte voor" de huldiging en geschen ken. Hijreleveerde dat hij dienst had ge daan als fouragemeester der Belgische vluchtelingen in 1914, als ambtenaar der distributie, in vele andere functies en thans als controleur der steunverleening. De aan wezigheid van den heer Nolet stelde hij speciaal op hoogen prijs. Nadat een consumptie was rondgediend werd de Jubilaris door alle aanwezigen per soonlijk gecomplimenteerd. De oud-Burgemeesteide hofmaarschalk van Hare Majesteit, F. F. baron de Smeth, had een telegrafische gelukwensch aan den jubilaris gezonden. Hulp in Nood. Ter versterking van de kas van H. in N. heeft het bestuur een ver loting op touw gezet, waarvan de trekking zal plaats hebben op 1 Aug. a.s. De hoofd prijs is een dames- of heerenrijwie'., tweede een dames- of heeren-fauteuil, derde een dames- of heeren-horloge en verder an- derij prijzen. Ongetwijfeld is een aanspo ring voor dit doel overbodig. Emmabloem. De opbrengst van de ge houden Emmabloem-collecte alhier heeft opgebracht 107. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig eer bied bij sommige weggebruikers voor 's menschen liatsten gang, dat dit voorschrift in de wet moest komen! En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar zijn, rekent de A. N. W. B. op Ciw medewerking en op üw goede voorbeeld! PROFESSOR SLIM EN ZOON. 287. Waar heb je die voetbal vandaan, vroeg Pietje's va- I 288. Na het pak slaag werd Pietje naar zolder gestuurd, der boos. Eerst durfde Pietje niets te zgggen, maar tenslotte Daar kon hij er eens over nadenken, dat het niet te pas kwam moest hij toch bekennen, dat hij een van de medailles had om medailles van je vader tegen een voetbal in te ruilen, omgeruild. Nou, toen kreeg hij natuurlijk een flink pak slaag.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11