STADS NIEUWS VRIJDAG 23 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergaderde gistermid dag onder voorzitters hap van den heer D ten Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering wor den goedgeekeurd. Van de gemeente Leiden waren ver schillende stukken ingekomen. Op ver zoek van dit bestuur zal een rapport wor den samengesteld betreffende de prijsstij gingen van levensmiddelen en andere ver- bruiksartikelen vanaf October 1936. Dr. van Dorp is van oordeel, dat dit een zeer kostbare geschiedenis zal worden, in dien men dit goed wil doen en hij verwijst in dit verband op hetgeer te Amsterdam en Den Haag wordt gedaan. Is dit zoo, dan mag de gemeente wel eenige subsidie geven. Bovendien acht het het prijsver schil tusschen AmsterdamDen Haag en Leiden niet zoo groot. De voorz. zegt, dat de Kamer zich den opzet niet zoo grootsch had gedacht. Spr. heeft ook niet den indruk, dat de gemeen te zulks vraagt. De heer ir. Guljé vraagt, waarom de ge meente zelf niet een dergelijke enquête instelt Spr. wilde niet achterdochtig zijn, doch meent, dat de gemeente op een der gelijke manier zich gemakkelijk van deze zaak afmaakt. Spreker wijst er ook op, dat een dergelijk onderzoek tevens vol voetangels en klemmen ligt. De voorz. zegt toe, dat wanneer het rap port gereed is, de leden er inzage van kunnten krijgen. De heer Wernink meent dat de Kamer haar tijd beter zou kunnen gebruiken, waartegenover de voorz. opmerkt, dat de Kamer verplicht is de overheid alle ge- wenschte inlichtingen te geven, wleke zij vraagt De zaak werd hierna als voorloopig af gedaan beschouwd. Van het gemeenebestuur was voorts be richt ingekomen, dat de heer H. Simonis voor de Kamer was aangewezen tot lid van de Commissie voor Meer-Werk-Actie. Van de Contactcommissie der drie plaatselijke middenstandsvereenigingen te Alphen aan den Rijn was een schrijven binnengekomen over het hinderlijk klin ken op de scheepsbouwwerf van de Fa. Boot aldaar. De voorzitter zegt dat de Kamer nog maals een onderzoek zal instellen. Naar aanleiding hiervan uit de heer Van den Hoek een klacht over de trage behan deling "*ezer zaak door de Kamer. Spr. zeide, dat de Middenstandsvereenigingen met leede oogen zien, dat zoovele bedrijven in Alphen worden opgeheven. Wanneer ook deze scheepswerf haar arbeid zou moeten staken,- zouden weer. velen zonder: werk komen. Het verzet tegen het klinken gaat volgens spr. slechts uit van enkele per sonen. De voorz. wees het verwijt van den heer v. d. Hoek af, en ging nog eens de geschie denis dezer geschiedenis na. Aanvankelijk waren er ook vele middenstanders, die klachten over het hinderlijk klinken uit ten. Een door het gemeentebestuur van Alphen verleende vergunning werd door den Raad van State geweigerd. Thans is een nieuwe aanvraag voor een pneumatischen klinker ingediend, waarbij de motor van geringer capaciteit zal zijn. Op het bescheid daarvan door B. en W. wordt nog gewacht. Hadden B. en W. dit reeds toegezonden, dan zou de Kamer zich reeds eerder uitgesproken hebben. De heer v. d. Hoek zeide, dat hy het bureau der Kamer door zijn woorden niet heeft willen krenken. Had men dit hier uit opgemaakt, dan trekt hij zijn beschul diging gaarne in. Spreker weidt hierna nog verder uit over deze zaak en vraagt, of de kamer het verzoek van de fa. Boot bij B. en W. kan ondersteunen. De voorz. zegt, dat de Kamer dit niet kan doen. Verder wilde spr. alleen in geheime zitting nog wel eenise nadere mededeelin- gen over deze kwestie doen. Van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Katwijk was een verzoek ingekomen cm bemiddeling der Kamer tot voorko ming, dat het plan tot aanleg van een kanaal door de duinen tot uitvoering komt. De voorzitter zegt naar aanleiding hier van, dat het Bureau der Kamer na inge steld onderzoek van meening is, dat het zich beter met deze zaak niet kon be moeien. Na een woord van instemming van den heer Dijcdrenth, besluit de Kamer aldus. Bij de mededeelingen was een verzoek om het Tulpenfeest te Noordwijk besloot de Kamer een bedrag van 25 als bijdrage te verleenen. De voorz. deelt verder mede, dat het accountantsrapport over het finantieel be heer over 1936 voor de leden ter inzage ligt. De voorz. zegt naar aanleidinghier van, dat de financieele commissie erin ge slaagd is een batig saldo te bereiken van 413.03. De Kamer erleende commissie décharge voor haar beheer. Aan den Directeur-Generaal der P. T. T. wordt een schrijven gericht terzake het vei-voer door expeditie-ondernemingen van facturen in gesloten enveloppen. In dit schrijven zegt de Kamer het op pr\js te zullen stellen, indien al of niet in afwachting van een dergelijke wetswijzi ging, de tot oor kort altijd gevolgde in terpretatie van art. 2 lid 3 van de Postwet, weei opnieuw toepassing zou kunnen vin den. De Kamer besloot verder aan den mi nister van binnenlandsche zaken aan te 1 ringen op de verlaging van porti voor 'ruk werk. Voorts besloot de Kamer den Minister van Sociale Zaken aan te dringen het bedrijfsleven te hooren in verband met het feit, dat voor de loonklasse bij de Inva liditeitswet wordt behandeld, alsof alle arbeiders boven 21 jaar minstens 909 per jaar zouden verdienen. Hierna kwam in bespreking een con cept-adres aan den Minister inzake den spoorwegovergang aan den Rijnsburger- weg. In dit adres zegt de Kamer den Minis ter van Waterstaat dank voor de doeltref fende maatregelen op 7 Januari jl. getrof fen, om het wegverkeer over den spoor wegovergang aan d^n Rijnsburger weg zoo min mogelijk te hinderen. Tot hare voldoe ning is gebleken, dat door het treffen van bepaalde maatregelen, zelfs bij bijzonder druk terreinverkeer een gunstiger regeling mogelijk is dan thans bestaat. Naar de Kamer meent te weten, heeft deze incidenteele regeling geen enkelen schadelijken invloed uitgeoefend op den algemeenen gang van zaken en heeft het treinverkeer een vlot, normaal verloop gel ad. Het is daarom te begrijpen, gezien den grooten hinder welke het verkeer over den Riinsburgerweg van een te lang gesloten blijven van de spoorwegboomen ondervindt dat van meerdere zijden de vraag gesteld werd. om welke redenen deze regel'ng wel ke op den 7en Januari j.l. mogeliik was, zeer ten gerieve van het wegverkeer -- niet oermanent zou kunnen worden inge voerd. Ook het Gemeentebestuur van Leiden wendde zich tot de Kamer met het ver zoek hare Dodingen in deze richting te wil len voortzetten. De Kamer begrijpt, dat het bij inwilh- ging van het verzoek noodig zal zijn, dat eenige veranderingen in de inrichting van het station Leiden worden aangebracht. Een gunstige omstandigheid is hierbij, dat de aldaar aanwezige perrons van vol doende lengte zijn. Ook al zouden echter de wijzigingen, welke bij het doorvoeren van deze rege ling noodig zijn, van niet onbelangriiken aard zijn. toch meent de Kamer, dat daar tegen niet mag worden onbezien, wanneer het zeer groote ongerief, dat de sooorweg- overgang thans oolevert, voor een n;et on belangrijk deel zou kunnen verdwijnen. Immers bii invoering van een door de Ka mer benleite regeling, zou de sooorweg- overgang niet meer bij aankomst uit de richting Den Haag, maar eerst bij vertrek in de richting Haarlem gesloten behoeven te worden. De uiterst geringe wijziging in den treinenloop, waarmede, om dit resultaat te bereiken, in vele gevallen kan worden volstaan, maakt zulks zeer aanlokkelijk. Bij een pelüktiidie vertrek en gelijktijdige aan komst der treinen, zou de verk-eersstagna- tie door het oponth md voor de boomen veroorzaakt, voor een aanmerkelijk deel verdwijnen. - -- De Kamer veroorlooft zich daarom den Minister met verschuldigd en eerbied te verzoeken, te willen bevorderen, dat de maatregelen op 7 Januari. te dezen aan zien genomen, een permanent karakter zullen krijgen. De Spoorwegen zouden door een gedeelte van het ongerief, thans door den sDQorwegovergang over den Rijns- burgerweg veroorzaakt, weg te nemen, het publiek belang dienen en de weggebrui kers aan zich verplichten. De Kamer vereeni°de zich geheel met de verzending van dit adres. Op voorstel van den voorzitter geeft de heer Simonis hierna een uiteenzetting over de gevoerde besprekingen van de bezyva- ren tegen overheidsdistributie van levens middelen, schoeisel, dekking en kleeding. De heer Simonis zegt, dat de gemeentebe sturen door het Departement van Sociale Zaken verplicht werden bovengenoemde artikelen af te nemen en te distribueeren. De uitschakeling van den handel heeft in middenstandskringen groote ontevre denheid gewekt en st>r. is van meening, dat de Kamer van Koophandel ten deze ook haar afkeuring over dezen gang van zaken zal uitspreken. Het moge misschien voor sommige steden noodzakelijk zijn, voor Leiden is dit iet noodig. Spr. zou nu kunnen voorstellen den minister te verzoeken den handel bij deze artikelen in te schakelen, doch beter acht spr. het te verzoeken, dat de minister van dezen steun in natura de .ïanden afhoudt. Ook de heer Bergers bepleit een verlos sing van de crisismaatregelen n haar ge heel, waardoor de vrije handel weer be vorderd wordt. De heer Simonis zou zoo ver niet willen gaan, omdat de verstrekking in nature nu ook reeds geschiedt. Alleen geeft het ge meentebestuur nu niet de artikelen zelf, doch bonneties voor de artikelen. Daar is opzichzelf niet zooveel tegen, wel echter tegen de distributie door de gemeente zelf. De heer Bergers handhaaft zijn voorstel, waarop verschillende leden erop wijzen, dat het gevaar dan niet denkbeeldig is, dat het verstrekte geld dan niet gebruikt wordt voor het doel, waarvoor het bestemd is. De Kamer vereenigt zich nu met het voorste]-Simcnis. Hierna deelde de voorzitter mede, dat inzake het door de Kamer verzonden adres inzake het rapport-Van Loon verschillende adhaesie-betuiringen zijn binnengekomen. De heer v Zonneveld, hierna het woord verkrijgend, zeide den indruk gekregen te hebben, dat men op weg is de in crisis jaren voor den landbouw ingestelde maat regelen thans tot wet te maken. Daardoor wordt de verantwoordelijkheid bij de be drijfsleiders weggenomen en gelegd in handen van de regeering. De voorz. zeide zich met dezen gedach- tengang geheel te kunnen vereenigen. Dit punt heeft ook reed? in de vergadering van de Vereeniging van Kamers van Koophan del de aandacht gevraagd. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke zitting. COMMISSIE VOOR DEN EXTRA-STEUN AAN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. Jaarvrslag 1936. Aan het verslag van bovenbedoelde Commissie is hef volgende ontleend. Ook in 1936 was de verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel aan de Com missie voor den Extra-Steun aan Onder steunde Wprkloozen opgedragen. De Commissie vergaderde in 1936 5 maal. De vergadering van 31 Januari 1936 was gewijd aan het jaarverslag over 1935 en de bespreking van de regeling van de werk zaamheden der commissie, Besloten werd o.m., dat de commissieleden meer den tot nu toe, aan de uitvoering van de werkzaam heden zouden deelnemen. De commissie besloot voorts te trachten een eigen corps huisbezoekers te formeeren. Ter uitvoering van dit besluit werd door den secretaris overleg gepleegd met de be sturen van de vakcentralen met het gevolg, dat een 64-tal personen zich geheel be langeloos bereid verklaarden als huisbe zoeker op te treden. In de vergadering van 27 Maart 1936 werd behandeld het aan den- raad der gemeente Leiden door den .heei Schoneveld gedane voorstel tot opheffing van de commissie. Na uitvoerige bespreking besloot de com missie aan B. en W. mede te deelen, dat op practische gronden ttgen het voorstel- Schoneveld ernstige bezwaren bestaan. Het voorstel-Schoneveld werd door den gemeenteraad verworpen. In de vergadering van 28 Augustus 1936 werd bepaald, dat de winterverstrekking m.i.v. 1 October 1936 zcii worden ter hand genomen Verder ,werd deze verstrekking tot in onderdeelen geregeld. Ter bestrijding van de administratiekos ten verstrekte 'de Raad der gemeente Lei den een subsidie van i 2280. 1936 sloot met een nadeelig saldo van J 5.74. Ten behoeve. v§£ dé verstrekking van den extra-steun werd dooi Rijk en Gemeente een bedrag van 17.257.80 ter beschikking van de commissie gesttld. Behalve dit sub sidie zegde de Minister van Sociale Zaken den 12en November 1936 nog een extra subsidie van 7.026.39 toe. Daar het overschot van het subsidie over 1935 3.925.26 1/2 bedroeg, was dus voor de verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel een bedrag van f 28.209.45 1/2 be schikbaar. In 1936 zijn 3213 aanvragen om steun in gekomen. Op 410 aanvragen werd afwijzend 'be schikt, zoodat aan 2803 aanvragen om steun werd voldaan. Overzicht' per half jaar. Ie halfjaar 1936 ingekomen 1046 aanvragen, afgewezen 233, toegewezen 813. 2e halfjaar 1936- ingekomen 2167 aanvra gen, afgewezen 177, totgewezen 1990. De waarde der. IVèrs-rekte - goederen be droeg 27.886.25 1/2 of gemiddeld 13.38 per gezin - - Op 31 December 1936-moest dus nog een bedrag van 323.20 beschikbaar zijn. Door van winkeliers ontvangen kortingen echter steeg dit saldo tot t 568.62. Op het einde van het verslagjaar had de commissie nog devolgende goederen in voorraad: 4 éénpersoons dekens grijs, 16 tweepersoons dekeiis grijs, 11 éénpersoons dekens wit, 23 tweepersoons dekens wit, on dergoederen ter'waarde van 32,87 en schoeisel ter waarde van 6.25. De werkloozen, die voor de verstrekking in aanmerking kwamen, ontvingen bons tegen inlevering waarvan de goederen door de winkeliers werden- afgegeven. In enkele 'gevallen is gebleken, dat door leveranciers goederen van minderwaardige kwaliteit wai en afgegeven, terwijl ook somtijds andere artikelen werden geleverd dan op de bons vermeld stonden. Tegen dergelijke handelingen werd streng opgetreden. Kon in sommige gevallen met een ernstige waarschuwing worden vol staan, twee leveranciers werden echter voorgoed van levering uitgesloten. De controle op de financieele administra tie van de commissie, aismede het periodiek opnemen van de boeken en kas van den penningmeester geschiedde namens Burge meester en Wethouders vanwege de Afd. Financiën ter Gemeentesecretarie. Deze controle gaf Burgemeester en Wethouders geen aanleiding tot opmerkingen. Het aantal verstrekte goederen van 1 Januari tot en met-3d "December 1936 be stand uit: Mannen: schoenen. 1330 paar, waterlaar zen (rubber) 6 paar, werkbroeken 714 stuks, costumes 211, rokcostumes 2, kellnerpanta- lons 2, overpassen en jekkers 248, werk kielen 141, teekêhkielerj 45. werkpakken 5, overalls 127, werkjassen 21, petten, (chauf feurs en schippers) 3, colbertjassen 12. Vrouwen: schoenen 716 paar, japonnen 216 stuks, mantels 166, dienstbodejaponnen 6 schorten 51, vakmutsen 2, rokken 1, wol len vesten 1. Kinderen: schoenen 1144 paar, sandalen en pantoffels 27 paai broekjes 76 stuks, mantels 229,. tassen 240 truien en blouses 61. jurken 53, kousen 44 paar. jongenspak jes 6 stuks. Beddegoed: éénpersoonsdekens 113 stuks, tweepersuonsdekens 218 motoldekens 18, kinderdekens 44, stfoozakken en matras sen 41, led'kanten met toebehooren 50, kin derledikanten met toebehooren 116, kin dermatrasjes 15, kussens 17, lakens 158, sloopen 110, wolvlokkenmatras 1, bedde- tijken 4. Diversen: Mans-, vrouwen- en kinder ondergoed voor totaal f 2680 43, japon- en mantelstof voor 19C 50, manufacturen f 130.30, baby-uitzetten 97 stuks, kachels 4é stuks, kachelpotten 17 stuks, contanten 10.25. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 4, Betonvlechters 17, Betonwerkers 61, Fundeeringwerkers 1, Glazenmakers 3, Glazenwasschers 9, Granietwerkers 13. Grondwerkers 92, Heiers 2, Metselaars 124. Opperlieden 103, Schilders 101, Sloopers 8, Straatmakers 6, Hulp-Straatmakers 14, Stu- cadoors-Witters 60, Timmerlieden 239, Uit voerders 7, Voegers 17, Ongesch. Bouvvarb. 9 Totaal 893. Fabrieksarbeiders: Bleekers 19, Lompen sorteerders 8, Vellenblooters 8, Steenfabr.- arb. 109, Zeeufabr.arb. 3, Ongesch. fabr.arb. 61. Totaal 208. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 90, Reizigers, Colp. 49, Winkelbedienden 41, Etaleurs 4, Incasseerders 12, Musici 7, On derwijzers 8, Overheidspersoneel 12, Ver plegers 4. Totaal 227. Hotel-Cafè-pers.: Huispersoneel 11, Kell- ners 49, Koks 6. Totaal 66. Houtbewerkers: Beddenmakers 3, Hout bewerkers 76, Kistenmakers 7, Kuipers 8, Lijstenmakers 4, Mandenmakers 2, Meubel makers 30, Politoerders 3, Ongesch. Arbei ders 35. Totaal 181. Kleermakers: Kleermakers 57, Kappers 11, Schoenmakers c.a. 17. Totaal 85. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 27, Land arbeiders 27, Tuinlieden 25, Warmoeziers 10. Ongesch. Landarb. 5. Totaal 94. Metaalbewerkers: zankwerkers 106, blik- bewerlyers 26,. burgersmeden 43, electri- ciens 46, gasfitters 13, gasmetermakers 5, instrumentmakers 4, isoleerders 5, kern- makers 1, kettingsmeden 21, klinkers 10, koperslagers 3, lab. bedienden 4, lasschers 11, loodgieters 55 machinisten 18, metaal- boorder 6, metaaldraaiers 6, metaalslijpers 3 monteurs 18, pianostemmers 3, polijs ters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 12, rij tuigschilders 2, scheepstimmerlieden 7, stokers 24, tegenhouders 16, verw. mon teurs 14, voorslaanders 7, vulcaniseurs 1, vuurwerkers .8, wagenmakers 6, ijzerwer kers 44, zandspuiters 3, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 45. Totaal 611. Sigarenmakers: sigarenmakers 19, siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 2. To taal 22. Technici, Opz.: Bedrijfsleiders 9, inge nieurs 3, technikers 5, teekenaars, Opz. 9, werkmeesters 17. Totaal 43. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoen- drukkers 23, kluwers e.a. 6, luikers 13, plaatsnijders e.a. 20, schrobbelaars 2, spin ners 52, spoelers 3, staaldraaiers 3, sterkers 2, strijkers 14, wevers 119, wolbewerkers 41, ongesch. textielarbeiders 58. Total 362. Transportarbeiders: Emalleurs 5, Chauf feurs 149, Exp. Knechten 20, Koetsiers 15, Loopknechten 40, Schippers. 89, Magazijn knechten 67, Spoor- en Trampers. 18, Wa kers 7, Transportarbeiders 69, Losse Ar beiders 518. Totaal 997. Typografen: Boekibnders 25, Boekdruk-^ kers 19, Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 3, Letterzetters-30, Steendrukkers 2. To taal 81. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 93. Mole naars 1, Ovenisten 3, Slagers 68, Suiker werkers 22, Wijnkoopersknechten 12, Zout- zieders 4, Zuivelbereiders 4, Ongesch. Fabr. Arb. 37. Totaal 244. Vrouwen: Analysten 1, Apothekersass. 1, Kapsters (leerl.) 10, Naaisters 8, Behan gersnaaisters 1, Maasters 1, Strijksters 1, Winkeljuffrouwen 14, Buffetjuffrouwen 2, Serveersters 2, Linnenjuffrouw-en 2, Kan toorbedienden 28, Verpleegsters 6, Bedrijfs leidsters 1, Teekenaressen 1, Onderwijze ressen 1, Ass. en Huishoudsters 10, Dienst boden 35, Werksters 75, Fabr. Arbeidsters 31. Totaal 232. Spinters 1, Alg. Totaal 3446, 23 April 1936 4426. 25 April 1936 3964. Ben. 42 ged. werkloozen. Sluiting winterseizoen voor de Werkloozen. In de laatste Volksbondrubriek werd reeds mededeeling gedaan, dat eind April een tweetal ontspanningsavonden voor de leden met hunne vrouwen zou worden ge organiseerd. Deze avonden zijn thans de finitief vastgesteld, en wel op Donderdag 29 en Vrijdag 30 April a.s. en worden ge houden in het St. Antonius-patronaat. De R.K. Tooneelvereeniging „Vondel" zal deze avonden verzorgen, en verwacht wordt, dat het een paar prettige avonden zullen worden. De kaarten voor deze avonden kunnen worden afgehaald op het kantoor-en zijn gratis voor de betrokkenen verkrijgbaar. INGEBONDEN SïUKKEN LExDEN, 22 April 1937. Congreganisten! Ondergeteekende verzoekt opname van het onderstaande. Er is bijna geen Parochiekerk, of er be staat een Maria-Congregatie voor mannen en vrouwen. Nu zijn wij zoo gelukkig (door de acti viteit van den weleerw heer L. Gudde) in onze kerk var, O. L. Vi. Hemelvaart en St. Joseph, zoo'n congregatie te hebben. En, aangezien de tegenwoordige Directeur, kap. Verhoofstad, alles in bet werk stelt, om de conferenties zoo leerzaam mogelijk te doen zijn, is het de taak en de plicht, die confe renties ook metterdaad bij te wonen. Kom, congreganisten, mannen en vrouwen, is het nu zoo veel van U gevraagd, een uur per r4 dagen respectievelijk Maandagavond en Woensdagavond de congregatie te bezoe ken? Volgens mededeeling van den Eerw. Directeur zal over eenige weken de oud- Directeur, kap Gudde, een Triduum komen geven voor genoemde congregaties. Laat dit nu een aansproring zijn om reeds n u 't be sluit te maken, de eerstvolgende bijeen komst te bezoeken, en niet meer, tenzij om een ernstige reden, weg te blijven. Dankend voor de vcriéende plaatsruimte, Een M a r i a-C ongreganist. LEIDEN, 22 April 1937. Hulp aan ouden van dagen. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de voorstellen, ge daan tijdens de gemeenteraadszitting, wat betreft „duurtetoeslag" voor de werkloo zen (waarmede ik volkomen accoord ga), wil ik gaarne 't volgende onder de aan dacht brengen. 't Is toch een vaststaand feit, dat men nu niets anders hoort, dan dat vandaag dit, morgen dat artikel weer duurder is ge worden, en juist datgene ook, wat voor het gezin zoo noodzakelijk is. Nu is het voorstel, dat voor de werkloo zen gedaan is, schitterend. Maar wat wordt er nu eigenlijk gedaan voor die menschen, die uit den aard van hun werkkring, voor eigen rekening werken? En dat durf ik hier gerust neerschrijven: die menschen verkeeren vaak in nog beroerder omstan-, digheden, dan menige werklooze. Want ge noemde menschen hebben daarbij nog bij zondere uitgaven, die werkloozen niet heb ben. De inkomsten ?ijn of worden steeds kleiner en alles voor de dagelij ksche be hoeften wordt al maar duurder. Bij deze categorie van menschen behoo- ren ook zij, die reeds 'n hoogen leeftijd be reikt hebben en door den staat al lang moes ten gepensionneerd worden, want zij toch hebben de gemeenschap even goed ge diend als wie dan ook. Die soort menschen hebben dit er nog bij, dat zij één of meer werkloozen thuis hebben, voor wie niets ge daan wordt, noch door M. H., noch door een andere instelling. Of is de Overheid van meening, dat die oude menschen maar zoo gauw mogelijk moeten doodgaan of gebrek lijden? Mocht dit stukje eens aanleiding worden, dat bevoegde autoriteiten ook voor deze menschen eens iets doen. Dat voor zulke oude menschen eens wat gedaan wordt om 't leven wat dragelijker te maken. Maar er is allemachtig veel haast bij. VERITAS. Toevallig is in het vorig nummer van onze courant mededeeling gedaan van uitlatingen van de Ministers Oud en Colijn inzake hulpverschaffing aan ouden van da gen. Wij achten een maatregel, als door deze Ministers bedoeld, inderdaad zeer ge- wenscht en noodzakelijk. Of 't voldoende zal zijn, durven wij niet beweren. De bewe ring van inzender, dat M. H. zich het lot van ouden van dagen niet aantrekt, lijkt ons te kras! M. H. zal ook aan ouden menschen hulp verleehen, als zij daarvoor krachtens de voor allen gestelde regels in aan merking komen. Red. „L. Crt." LEIDEN, 22 April 1937. De Katholieken en benoemingen. Geachte Redactie, Uw driestar-artikel „De Katholieken en benoemingen' in Uw blad van hedenavond heeft mijn bijzondere aandacht getrokken. Immers in dit artikel wordt niet om de zaak- heen - gedraaid, maar hier wordt zon der eenige reserve of verzachtende om standigheid gezegd, dat de achterstand van Katholieke ambtenaren bij Rijk en Ge meenten niet het gevolg is van gebrek aan voldoende Katholieke krachten, doch, zoo zegt U, de eigenlijke reden is gelegen in het feit, dat zij Katholiek zijn. Ik vind dit een bekentenis, waarvan door vele schrijvers van ingezonden artikelen onder het hoofd „Cijferen" in de Maasbode dankbaar nota zal worden genomen. Na de Driestar van hedenavond te heb ben gelezen, heb ik het ingezonden stuk .Benoemingen te Leiden", in Uw blad van 14 April 1936 nog eens nagelezen. Ik zag daarin, dat er toen van de 20 hoofden van dienst, met den Burgemeester medegeteld 21, niet een Katholiek was en dat onder de lagere „Goden", ook alien hoofdambtenaren, zoo goed a Is geen Katholieken werden aan getroffen. Wij zijn thans een jaar later en ik zou U willen vragen, zijn er sedert April 1936 vacatures geweest, zoo ja, wat hebben de Katholieken er dan voor gedaan, dat de opengevallen plaats door een Katholiek zou worden ingenomen? Gezien de vele artikelen (een boekdeel), welke het afge- loopen jaar in de Katholieke Pers door ge heel het land over achterstelling van Katho lieken bij benoemingen zijn verschenen, zou ik U ook willen vragen, was er voor de Kaholieke Raadsfractie te Leiden bij de be handeling -van de begrooting 1937 in Maart 1.1. geen reden om bij de algemeene be schouwingen de aandacht van het Gemeen tebestuur eens te vestigen op de achterstel ling van Katholieken bij benoeminge en bevorderingen in den Gemeentedienst? Het typeerende geval, hetwelk U aan haalt over de benoeming van een (Katho lieke) brugwachter, zal misschien niet-in gewijden verbazen, negenen, die in den loop der jaren meer aandacht hebben ge schonken aan benoemingen en bevorde ringen van personeel in Gemeentedienst, zal dit in 't geheel niet verwonderen, ze zouden U andere geva'len van jongeren datum kun nen noemen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Opmerker. Inzender betuigt zijn volledige instem ming met het door ons geschrevene. Hij ge bruikt echter deze ge'egenheid tevens om de R, K. Raadsfract.e laten we maar zeggen: een veeg uit de pan te geven. Wij willen die R. K. Raadsfractie geenszins door dik en dun verdedigen. Maar recht vaardigheidshalve mueten wij toch opmer ken, dat uit het feit alleen, dat er over een of andere zaak niet gepraat wordt niet mag geconcludeerd wo'den, dat er ook in dit opzicht niets gedaan wordt. In de jongste Raadsvergadering is er wél ge praat over het ond.-rwerp: achterstelling van Katholieken; een der Katholieke Raadsleden meende daarvoor een directe en concrete aanleiding te nebben. En er is toen klaarblijkelijk niet het laatste woord over gezegd. Red L Crt

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10