De Kamer-Verkiezingen en de nieuwe Kieswet DONDERDAG 22 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Wat er sedert 1933 veranderd is Bij de wetten van 4 Mei 1933 en van 23 Mei 1935 zyn wijzigingen in de Kieswet van kracht geworden, die bij de Kamerver kiezingen van dit jaai voor de eerste maal toepassing zullen vinden. De eerste wijziging, waarvan ieder al iets kan hebben bemerkt, betreft de nummering der lijsten. Voorheen werden alle nummers bij loting vastgesteld Ook thans bestaat deze loting nog wel, maar tevens is be paald, dat de zittende Kamerleden een ver zoek kunnen doen om een bepaalde lijst een voorkeurnummer te geven. Het Cen traal Stembureau nummert de lijsten, waarvoor zulk een verzoek is ingediend, met 1, 2 enz. in de volgorde van het aantal Kamerleden, dat het verzoek heeft onder teekend. De sterkste fractie, i.e. de Roomsch-Kalholieke, kan haar lijst dus het nummer 1 doen geven, een recht waarvan zij inmiddels reeds gebruik heeft gemaakt. Ook de andere grootere fracties zullen haar voorkeursrecht tot gelding brengen, zoo dat het nu reeds zekei is, dat de numme ring als volgt zal luiden: 1. R. K. Staats partij, 2. S.D.A.P., 3. Anti-rev., 4. Christ.- Hist. Unie, 5. Vrijheidsbond, 6. Vrijz. Dem., 7. Commun. Partij, 8. Staatk. Geref. Partij. De zes partijen, die door slechts één Kamerlid vertegenwoordigd zijn, zullen kunnen loten om de nummers 9 tot en met 14, terwijl de thans nog niet vertegenwoor digde partijen loten om de nummers 15 en hooger. Of echter alle z.g. éénmanspartijen van haar voorkeursrecht gebruik zullen maken, is lang niet zeker, daar het weinig verschil maakt of men bijv. lijstnummer 12 dan wel 16 heeft. Voor de grootere partijen, die zich een laag rangnummer kunnen ver werven, is deze bepaling wel van gewicht, maar het groote voordeel ervan is, dat de verkiezingsreclame voor het lystnummer veel eerder kan worden ingezet, nu niet meer op de loting gewacht behoeft te wor den. Bij de betrekkelijk geringe verschui vingen in de sterkte der verschillende frac ties, zullen de grootste party en ^practisch elke vier jaar hetzelfde nummer kunnen verwerven. Uit een reclame-oogpunt be schouwd schuilen in een vast nummer aller lei voor de hand liggende voordeelen. Een andere wijziging met vèr-strekken- de gevolgen, die in 1935 tot stand is ge bracht, beoogt de indiening van allerlei volstrekt kanslooze lysten tegen te gaan. Bij de verkiezingen van 1933 werden niet minder dan 54 lysten ingediend. Veertig van deze lysten behaalden niet eens drie kwart van den kiesdeeler en de indiening daarvan heeft alleen maar een groote ad ministratieve rompslomp veroorzaakt. Thans wordt vereischt, dat voor elke lyst een waarborgsom van 250.— wordt ge stort. Een party, die haar lijsten in alle achttien kieskringen wil indienen, moet dus in totaal f 4500.storten. Dit geld wordt terugbetaald aan de partijen, wier lysten méér dan driekwart van den kiesdeeler be haalden maar het vervalt aan den staat als dit niet geschiedt. Partijen, groepjes en en kelingen, die zóó weinig aanhang onder het volk hebben, dat zij een redelijke kans op vertegenwoordiging missen, en dat waren er in 1933 blijkbaar 40 van de 54' zijn nu door deze bepaling van de licht vaardige indiening vaD lijsten terug ge houden. Tenslotte is in 1933 een belangrijke wij ziging gebracht in het systeem van de toe kenning der zetels, van welke wijziging althans voor de grootere Gemeenten reeds gebruik is gemaakt bij de jongste Gemeenteraadsverkiezingen. Voorheen gold het stelsel der grootste overschotten, thans dat der grootste gemiddelden. In beide systemen worden eerst aan elke lijst zoo veel zetels toegekend als het aantal uitge brachte stemmen den vollen kiesdeeler om vat. Voorheen werden dan de overblijvende zetels, de z.g. restzetels, toegewezen in volg orde van de grootte der stemmen-overschot- ten. Nu wordt van deze restzetels er ach tereenvolgens telkens één toegekend aan de lijst, die n a toekenning van dien zetel, het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegekende plaats zal aanwijzen. Hier van zullen de groote partijen de resultaten boeken. Zou dit systeem reeds in 1933 ge golden hebben, dan zou bijv. dè R. K. Staatspartij 31 zetels verworven hebben tegenover thans 28, de S D.A.P. 23 tegenover thans 22, de Anti-rev. 15 tegenover thans 14. Deze drie paitijen zullen ditmaal dus zetel winst kunnen behalen zonder stemmen winst, terwijl de kleinere partijen dezen keer juist bloot staan aan zetelverlies óók indien hun aanhang onder het kiezercorps niet is afgenomen. BINNENLAND ZORG VOOR OUDEN VAN DAGEN. Minister Oud heeft in een te Hoorn ge houden verkiezingsrede medegedeeld, dat overwogen wordt in de naaste toekomst althans wanneer de vooruitgang in de be lastingopbrengsten aanhoudt iets voor de ouden van dagen te doen, in dien zin, dat zy, die nog onverzorgd zijn, in de verzeke ring kunnen worden opgenomen. In denzelfden geest heeft ook minister Colijn gisteravond in een rede te Gronin gen zich uitgelaten. Dr. COLIJN SPRAK TE GRONINGEN. Geen zaal in Groningen was gisteren groot genoeg om allen te bevatten, die wilden luisteren naar hetgeen dr. Colijn hier te zeggen had. In twee tenten op een terrein aan den kant van de stad had men de duizenden menschen bijeengebracht en nog waren er honderden plaatsen te kort om alle be langstellenden te bergen. HET INCIDENT IN DE EERSTE KAMER. Het schijnt, dat er aan het incident in de Eerste Kamer tusschen den voorzitter en mr. Van Vessem nog iets is voorafge gaan. Wij lezen althans in het parlementai re overzicht van de Maasbode: „Achteraf vernamen wij van een derde, dat de heer Van Vessem den voorzitter eerst telegrafisch gesommeerd had, hem excuus aan te bieden binnen bepaalden tijd. Aan dergelijke manieren niet gewoon, leg de baron De Vos van Steenwijk het draad- bericht naast zich neer. Waarop hij den heer Van Vessem op bezoek kreeg, die mondeling zijn verzoek herhaalde, maar aan wien verzocht werd, het kabinet van den president wel direct te willen verlaten. Op de verzekering van den heer Van Vessem, dat hij daar zou blijven, zoolang hij verkoos, kwam het prompte bescheid, dat hij, zoo hij niet dadelijk ging, buiten de deur zou worden gezet! Ja, als het zóó gegaan is, kunnen wij ons voorstellen, dat baron De Vos van Steenwijk vanmiddag geprikkeld was. Voorzoover wij weten, is nog nooit geschied, wat nu aen afgevaar digde der nat.-soc. partij heeft gedaan." De „Maasbode" acht het niet onmogelijk, „dat de temperamentvolle president zich vergist had", toen hij de woorden sprak: „U is hi er in f a t s o e n 1 ij k gezelschap". Op de verzekering van den heer Van het misschien beter ware geweest, zoo de President deze woorden op die wijze niet had gesproken, vooral, waar in de Hande lingen het woordje „hier" werd gecursi veerd. Maar de heer Van Vessem vergeet, dat hij er op liet volgen: „Dat blijkt, dat ik in fatsoenlijk gezelschap ben!" en deze op merking wilde eigenlijk zeggen: ik ben hier niet in fatsoenlijk gezelschap, en was dus zeer stellig beleedigend voor de Eerste Ka mer. Trouwens, de „Maasbode" herinnert er aan, dat in diezelfde vergadering mr. Van Vessem een amendement-de Geer, in de Tweede Kamer ingediend, „geniaal van boosheid" noemde. Is dit soms géén belee- diging? En moet iemand, die zooveel boter op het hoofd heeft, in de zon gaan staan? De vraag is wat de heeren N. S. B.'ers nu verder zullen doen. Blijven zij weg zoolang de heer de Vos van Steenwijk president is, dan komt dit hierop neer, dat zij voorloopig hun zetels prijsgeven. En dit zullen ze wel niet doen. VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER, En de Katholiek-democratische partij Bij de a.s. verkiezing voor leden van de Eerste Kamer zal de Katholiek-democra tische Partij in alle provinciën, waar zy leden heeft, uitkomen met de candidatuur van haar party voorzitter, mr. A. P. C. Peters. Daar de K. D. P. over niet genoeg Sta- ten-leden beschikt om zelfstandig haar candidaat gekozen te krijgen, zal zij over leg plegen over een gemeenschappelijke lijst met andere groepen, die in hetzelfde geval verkeejren. VRAGEN AAN DEN MINISTER OVER DE JACHTCOMMISSIE De heer van Poll stelde de volgende schriftelijke vragen aan den minister van Landbouw en Visscherij: 1. Is de minister bereid mede te deelen, hoever de in de jachtwet voorziene jacht- commissie, welke op 1 Maart 1.1. 13 jaren in functie was, gevorderd is met het af werken van de haar in art. 84 der jacht wet opgedragen taak? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze lange duur van den arbeid der com missie bij het uitvaardigen der wet niet werd voorzien en dientengevolge een aan tal jachtrenten, krachtens art. 75 der jachtwet vastgesteld of nog vast te stellen op een bepaald percentage der schadeloos steling ex art. 71, waarvan het bedrag elk jaar aangroeit, zoolang zij niet onherroe pelijk is vastgesteld, belangijk hooger wor den dan in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen? 3. Is de minister bereid aan de Kamer een gedetailleerd overzicht te verstrekken van den reeds verrichten en nog te ver richten arbeid dezer commissie, in dier voege, dat worden overgelegd: a. de naam en de grootte der behandel de, nog in behandeling zijnde of nog te behandelen jachtrechten. b. De data der beslissingen, ten aanzien van reeds afgehandelde jachtrechten door da jachtcommissie genomen. c. De data van de definitieve beslissin gen inzake de schadeloosstelling. d. De bedragen der schadeloosstellingen en der daaraan beantwoordende jacht renten. e. De bedragen der bijkomende renten? HOOGLEERAAR LANDBOUW- HOOGESCHOOL. Bij Kon. besluit van 14 April is, met in gang van 1 April, benoemd tot buitenge woon hoogleeraar aan de landbouwhooge- school te Wageningen, om onderwijs te geven in scheikunde, dr. H. J. C. Tende- loo, aldaar, thans lector aan genoemde hoogeschool. VEREENIGING t AN NEDERLANDSCHE EXPORTEUS VAN VLEESCH EN VLEÉSCHPRODUCTEN. Jaarvergadering van de groep spek. Gisteren heeft de groep spek van de Vereeniging van Nederlandsche Expor teurs van Vleesch en Vleeschproducten, onder voorzitterschap van den heer 7. Wel link Jr., haar vyfde jaarvergadering ge houden. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan dat door inkrimping van de beschikbaar gestelde deviezen de spek- export in 1936 terug liep tot zes millioen K.G. Slechts 50 procent van het kwantum, dat in het Duitsch-Nederlandsch handelsver drag als contingent is vastgesteld, is uitge voerd kunnen worden. De uitvoer ten be hoeve van het plan „Deterding", tot een hoeveelheid van 2.750.000 K.G. ging geheel buiten de exporteurs orn. Spr. berekende, dat slechts 1/2 millioen K.G. spek voor export beschikbaar is en concludeerde, dat in 1937 de spek-export groot gevaar loopt. Spr. vroeg zich af wel ke reden de N. V. C. kan hebben om geen voorraad te maken. Spr. was van meer.ing, dat op deze wijze de spek-export geleidelijk om hals ge bracht wordt. Het groepbestuur heeft zyn bezwaren tegen de prijzen-politiek van de N. V. C. in een uitvoerig schrijven aan den Minis ter van Landbouw en Visscherij uiteenge zet. Dreigen de exporteurs de slachtoffers te worden van de landbouw-crisiswetge- ving? Hierop werd het jaarverslag van de groep over het jaar 1936 uitgebracht. De periodiek aftredende leden van het groepsbestuur, de heeren J. H. -Bóeren- brink, P. J. van Rijn en J. G. Spiering, wer den bij acclamatie als zoodanig herkozen. STEUN AAN DE SUIKERBIETEN. Minimumprijs oogst 1937 10.25. Stcrt. no. 75 bevat de Crisissteunbe- schikking 1937 voor suikerbieten met by- behoorend reglement. Hierbij is o.a. be paald, dat uit het Landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend aan fabrieken op een hoeveelheid op suiker verwerkte suikerbieten van den oogst 1937 van ten hoogste 1.560.684.000 K.G. tot een zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor garan tiebieten aan de daarvoor in aanmerking komende telers f 10.25 per 1000 K.G. net to zal kunnen worden uitbetaald, met dien verstande, dat slechts steun zal worden uitgekeerd ten aanzien van die hoeveel heden suikerbieten, welke zoowel geteeld als aan eenige fabreik geleverd zijn door den teler, aan wien blijkens een door hem over te leggen schriftelijk bewijs ten min ste een zoodanige hoeveelheid garantie bieten door de Centrale is toegewezen. REGELING VOOR HET ZOUTEN VAN ANSJOVIS. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat, hoewel ook in het a.s. seizoen zeer waar schijnlijk weinig ansjovis zal. kunnen wor den aangevoerd, het zouten van ansjovis zal worden verboden, zoodra een hoeveel heid van 50.000 ankers is gezouten. STEUNVERLEENING AAN TUINDERS. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, van zijn ambtgenoot van landbouw en vis scherij een brief te hebben ontvangen, waarin wordt uiteengezet dat de strekking van de steunverleening aan den tuinbouw uit het landbouwcrisisfonds is om dezen tak van bedrijf te helpen bij het overwin nen van de door de crisis veroorzaakte moeilijkheden. Een zoodanige uitkeering uit het land bouwcrisisfonds, die dus niet als een per soonlijke ondersteuning dient te worden opgevat, behoeft daarom naar de meening van den minister steun van een orgaan van burgelijke armenzorg niet uit te slui ten. WERKLOOSHEID IN VERBAND MET MILITAIRE VERPLICHTINGEN De minister van Defensie, a.i. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft, te onderzoeken, welke maatregelen behooren te worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplich- tigen ten gevolg van hun militaire ver plichtingen hun burger-betrekking verlie zen of in ander opzicht blijvend nadeel vinden. Tot voorzitter van deze commissie heeft de minister benoemd den heer P. W. Oos- terhoff, hoofd van de afdeeling dienst plicht bij het departement van Defensie, ot plaatsvervangend voorzitter den heer P. A. Ravelli, referendaris bij genoemd departement. Tot leden de heeren W. C. Lignac, referendaris, en G. H. J. Stroot- man, hoofdcommies bij genoemd departe ment, mr. J. C. Tentink, hoofdcommies bij het departement van justitie, en mr. A. Stoop, werkzaam bij hetzelfde departe ment, mr. H. B. Wildt Meyboom, hoofd commies, en mr. W. Verheul, commies bij het departement van Sociale Zaken, drs. E. L. Kramer, werkzaam bij het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, M. H. E. Nolthenius de Man, secre taris van de Koninklijke Nationale Ver eeniging tot steun aan Miliciens, en J. J. M. de Waal, luitenant-kolonel-titulair der huzaren b.d., en lid van het hoofdbe stuur van gencemde vereeniging tot secre taris den heer J. W. van Ommering, hoofd commies bij het departement van Defensie. HONDERDEN DIENSTBODEN WERDEN VOLLEERD OP „BOUVIGNE". „Iedere vrouw heeft het recht zich een plaats in de werkende wereld te verove ren, doch tegenover zichzelf den plicht een plaats te kiezen die haar past. Het jonge meisje moet uit de fabriek, dat haar onvrouwelijke jagende leven, dat haar moreel ten gronde richt". Deze woorden sprak mgr. Frencken, de energieke leider van het Katholieke Vrouwelijke Jeugd werk in Noord-Brabant, toen hij den vijf den driemaandelij kschen cursus voor dienstboden sloot. Deze cursus werd ge houden in de centrale van het jeugdwerk, het Kasteel „Bouvigne" te Ginneken. Voor de vijfde maal heeft „Bouvigne" honderd perfect geïnstrueerde dienstbo den afgeleverd, die zullen trachten te be wijzen, dat het einde van het dienstbode- vraagstuk begint te naderen. Als dat lukt zal „Bouvigne" daartoe zeer veel hebben bijgedragen. Immers: de opleiding, die hier aan hon derden dienstboden is gegeven, is voor beeldig. Drie maanden lang worden de meisjes dag in dag uit zij zijn geduren de den cursus op „Bouvigne" in internaat -— getraind en opgeleid tot volmaakte huishoudsters. Zij leeren niet alleen koken en tafel dienen, maar ook naaien en verstellen en de volledige kinderverzorging. Zij leeren kleine knutselwerkjes, die in het huishou den kunnen voorkomen. Men besteedt aandacht aan beschaafde omgangsvormen, men kweekt initiatief aan. En zelfs het onderwerp ziekenverpleging wordt niet vergeten. Van de 400 cursisten, die „Bouvigne" tot nu toe afleverde, vonden er 360 direct een betrekking. Ook voor het grootste deel der honderd gediplomeerden, die thans „Bouvigne" verlaten, heeft men reeds een bestemming gevonden. Maar de opleiding is er niet alleen op gericht, dat de cursisten zich als dienst bode een bestaan zullen verwerven, maar dat zij in staat zullen zijn de leiding van een eigen huishouden op zich te nemen. Zij krijgen een opvoeding, die haar tot een volmaakte huisvrouw en goede echt- genoote en moeder moet maken. Het is dan ook te begrijpen, dat de re geering en de lagere bestuursinstanties 't „Bouvigne"-werk moreel en financieel zeer krachtig steunen. Zoo werd de sluiting aan dezen cursus o.a. bijgewoond door mej. Witteveen van het departement van Sociale Zaken, jhr. mr. Th. E. Serraris, burgemeester van Ginneken en den heer A. Th. van Reyen, lid der Provinciale Staten van Noord-Bra bant, die allen uiting gaven aan hun be wondering voor het tot stand gebrachte werk en hun blij venden moreelen en fi- nancieelen steun toezegden. De volgende cursus is reeds meer dan volteekend zonder dat eenigerlei oproep werd gedaan. „Bouvigne" zal noodzake lijk voor den tweeden keer moeten wor den uitgebreid, terwijl, indien mogelijk, ook te Roosendaal eenzelfde dienstbode cursus zal worden geopend. „Têl." MASSABEZOEK VAN ZWITSERS AAN DE BOLLENVELDEN Evenals in vorige jaren nebben de Schweizerische Bundesbahnen wederom een extra-trein georganiseerd naar België en Nederland. Deze reis wordt gemaakt van 25 April tot 1 Mei a.s. Na een bezoek op 26 April aan Brussel komt de groep, die 320 deelnemers telt, op Dinsdag 27 April des middags via Roosendaal te Vlissingen aan. Hier wordt gelogeerd in het Grand Hotel Britannia. Daarna volgt een rit over het eiland Walcheren, over Middelburg, Zoutelande, Domburg en Veere. Des avonds heeft een folkloristische demonstratie plaats met zang en dans in Zeeuwsche kleederdracht. Op Woensdag vertrekt het gezelschap in autocars via de nieuwe Moerdijkbrug naar Rotterdam, waar o.a. een bezoek aan het stadhuis zal worden gebracht, 's Avonds vertrek naar Scheveningen, waar in het Grand Hotel wordt gelegeerd. Donderdag-voormidag, 29 April, heeft een groote autotocht plaats naar de bloemen velden met een bezoek aan de terreinen en opslagplaatsen van de firma M. Velt- huyzen v. Zanten en Zonen te L i s s e, terwijl in den namiddag een rondrit in den Haag plaats heeft, waarbij het Mauritshuis en Vredespaleis bezocht worden. Op Vrijdag 30 April wordt de tocht voortgezet, met een kort bezoek aan Haar lem, naar Amsterdam, waar onder meer het Rijksmuseum en het Koloniaal Insti tuut bezocht worden. In den namiddag wordt een boottocht gemaakt door de Am- sterdamsche grachten en havens en een I bezoek gebracht aan het Aquarium van j Artis, terwijl in den vroegen morgen van den lsten Mei de terugtocht naar Zwit serland begint. De opstelling van het programma, als mede de organisatie dezer reis in Neder land heeft de N. R. V. belangeloos op zich genomen, waarbij het Hoofdbestuurs lid. de heer J. G. Beurs, zich met de alge meen leiding heeft belast. NIEUWE BESPREKING TE GOUDA. Rijksbemiddelaar probeert opnieuw oplossing te vinden. De rijksbemiddelaar heeft de partijen, betrokken bij het conflict in het wasserij bedrijf te Gouda, opnieuw voor een bespre king bijeengeroepen, welke conferentie Vrijdag a.s. zal worden gehouden. Reeds eerder werd een bespreking onder leiding van de rijksbemiddelaar gehouden, maar deze mislukte. Intusschen hebben ech ter twee der ondernemers afzonderlijk een overeenkomst met de vakbonden gesloten en hierin schijnt de rijksbemiddelaar aan leiding gevonden te hebben, het ook voor Het voetbal-station te Rotterdam-Zuid Vervoer van de duizenden stadion-bezoekers De Nederlandsche Spoorwegen hebben zeer uitgebreide maatregelen getroffen om te kunnen voldoen aan de groote mas sa reizigers, welke op 2 Mei naar Rotter dam komen voor den voetbalwedstrijd HollandBelgië. Dan zal het nieuwe sta dion-station, Rotterdam-Zuid geheeten, officieel in gebruik worden genomen. Wel is waar zijn er ter gelegenheid van den wedstrijd FeijenoordAjax eenige extra-treinen naar dit station gedirigeerd, doch dat was van slechts geringe betee- kenis. Op 2 Mei zal het nieuwe station den vuurdoop ondergaan. Op dien dag zullen er tusschen 12.07 en 14.17, dus voor den aanvang van den wedstrijd niet minder dan 13 extra-trei nen aankomen, bovendien zullen nog 9 gewone treinen aan het nieuwe station stoppen, zoodat 22 treinen zullen aanko men, met een gemiddelde vervoercapacl- teit van 1000 personen per trein. Na den wedstrijd zullen 12 extra-trei nen van het station vertrekken tusschen 16,24 en 17,33, en vijf gewone treinen zul len er stoppen. De capaciteit van het ver voer naar het station-zuid bedraagt dus 22.000 personen, die van het vervoer te rug 17.000. De spoorwegen zijn n.l. van de veronderstelling uitgegaan, dat niet alle reizigers rechtstreeks van het station- Zuid zullen vertrekken, doch dat eenige duizenden Roterdam zullen intrekken en later zullen vertrekken van de gewone stations, Delftsche poort, Beurs of Maas. De spoorwegen stonden voor de moei lijkheid, dat dit vervoer voor hen geheel nieuw is. Men heeft ervaring met inter land-wedstrijden in Amsterdam opgedaan, men weet, dat daar de afstand van het olympisch stadion naar het Centraal Sta tion als een zeef werkt, zoodat direct na afloop van den wedstrijd een verkeers- stoot dient te worden opgevangen, doch dat daarna de verwerking van de wed strijdbezoekers geleidelijk gaat, zich ver- deelende over den geheelen avond. Te Rotterdam L? dat alles anders. Daar grenst het station-Zuid aan het stadion, zoodat de spoorwegen onmiddellijk na afloop van den wedstTijd gereed moeten zijn om een groot aantal reizigers naar buiten Rotter dam te vervoeren. Naar de grootte van dit vervoer kan slechts gegist worden. Men weet. dat voor Amsterdam bij de laatste ontmoeting HollandBelgië 16809 kaartjes zijn verkocht, op 7 Maart bij den wedstrijd HollandZwitserland bedroeg het aantal speciale retourtjes 14087. Maar in het Rotterdamsche stadion gaan bijna tweemaal zooveel menschen, zoodat de spoorwegen reeds voor het rechtsstreeks vervoer naar en van het Feijenoord-sta dion op grooter aantallen hebben gere kend, dan er in totaal in Amsterdam ko men bij interland-wedstrijd en. Het lokale vervoer wordt niet door de spoorwegen bediend. Het zal op 2 Mei niet mogelijk zijn van een der Rotterdamsche stations of van Schiedam naar Rotterdam- Zuid te reizen. Ook voor de toekomst achten de spoorwegen het uitgesloten, I dat ze dit lokaal vervoer zullen kunnen bedienen. I Vlak tegenover het stadion is een plein, dat toegang geeft tot een der 9 files, waarin het reizigersvervoer na afloop van den wedstrijd wordt verdeeld. Die files zijn 90 meter lang, zoodat ongeveer 7000 personen tegelijk naar de controles kun nen bewegen. Na controle komen de rei zigers op een groot plein waar zij moeten wachten tot de trein voorstaat. Dan wordt dit wachtplein ontruimd door de reizigers en onmiddelyk wordt het weer door de in de files wachtenden gevuld. Er kunnen vier treinstellen tegelijk langs de 250 me ter lange perrons worden opgesteld. Daar nevens is voor vier treinstellen plaats op opstelsporen, overige extratreinen zullen te Barendrecht en Dordrecht hun beurt moeten afwachten. De spoorwegen geven in ieder geval de garantie, dat ongeveer 17.000 reizigers in een goed uur tijd van het station Rotterdam-Zuid kunnen wor- J den afgevoerd. Door middel van een luidsprekersinstal- latie, welke in een 14 meter hoogen ver keerstoren wordt bediend, kan de stroom van reizigers worden beheerscht. De aan leg van het nieuwe station maakt een uiterst modernen indruk. de andere werkgevers nog eens te probee- ren. Inderdaad zou de overeenkomst, zoo als die bij de beide bedoelde werkgevers reeds tot stand is gekomen, een goede basis kunnen vormen, om ook bij de andere on dernemers tot een oplossing der moeilijk heden te komen. Althans, zoo zien de ver tegenwoordigers der arbeiders het. ZOMERPOSTZEGELS 1937 De directeur-generaal van de Volksge zondheid heeft gisteren in het gebouw van den gezondheidsraad te 'sGravenhage het centrale propaganda-comité voor de zo- merpostzegels 1937 geinstalleerd. Dit comité, waarvan dr. N. M. Josephus Jitta als voorzitter en dr. J. B. F. van Gils als secretaris zullen optreden, is samen gesteld uit een aantal leden, gekozen uit de kringen, welke bij de uitgave van de zomerpostzegels van dit jaar het meest be lang hebben. De postzegels zullen de beeltenissen dra gen van Joost van den Vondel, Anthonie v. Leeuwenhoek, Franciscus de le Boe Syl vius en Jacob Maris. De zetel van het comité is gevestigd te 'sGravenhage, Riouwstraat 7.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7