BOSKOOP 28ste Jaargang DONDERDAG 22 APRIL 1937 No. 8705 Ste £eiddefi£@oii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: voor Leiden i9 cent pel week J 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.E0 V De Katholieken en benoemingen. över bovenstaand onderwerp is nog al eens het een en andei geschreven. Iedereen, die een katholiek dagblad leest, is door de daarin medegedeelde feiten statistieken overtuigd geworden, dat de katholieken bij benoemingen in Rijk en Gemeenten een achterstand boeken. En waarom Omdat ze katholiek zijn. Ja, omdat ze katholiek zijn. Dat is ten slotte de reden van dien grooten achter stand. Ze solliciteeren niet. Ze missen bekwaam heid, kennis en kunde. Uitvluchten! De eigenlijke reden is gelegen in het feit, dat zij katholiek zijn. Liberale bladen hebben dat natuurlijk nooit toegegeven. Trouwens over het alge meen laat die achterstelling der katholieken de niet-kdtholieke pers onver schillig. Nu is dezer dagen toevallig en waar schijnlijk ongewild en onbedoeld deze ach terstelling erkend -door het liberale blad de Nieuwe Rott. Crt." Schrijvende over den zestig-jarigen prof. dr. Jac. v. Ginneken, schreef de „N.R.Crt.": „In 1920 scheen hij als opvolger van Jan te Winkel de leerstoel in de Ne- derlansche taal aar. de universiteit van Amsterdam te gaan bezetten, maar de gemeenteraad dacht daar anders over en zoo kwam het, dat hem eerst in 1923, bij de oprichting der R. K. Uni versiteit te Nijmegen, de positie werd verleend, waarop hy krachtens zijn wetenschappelijken arbeid toen reeds tal van jaren rechtmatige aanspraken had mogen doen gelden". Reeds tal van jaren rechtmatige aan spraken Omdat v. Ginneken katholiek, priester, pater, Jezuïet is in deze kwaliteiten ligt een climax, een stijgende lijn van onge schiktheid! is aan de genoemde en er kende rechtmatige aanspraken geen vol doening gegeven. Ze is toch inderdaad schandelijk, die achterstelling van katholieken!.... Ja, vroeger heeft 't er onder dit opzicht in den lande nog veel treuriger uitgezien; in vergelijking met vroeger zijn we nu wel vooruitgegaan! Wij ftebben onlangs nog Aalberse hooien vertellen, hoe hij tijdens zijn wethouderschap van Leiden heel veel moeite had in het college van B. en W. een brugwachter benoemd te krijgen klaar- b 1 ij k e 1 ij k enkel en alleen, omdat de sollicitant katholiek was. En waarom wil men toch dan geen ka tholieken benoemen? Waarom niet? Vast staat, dat er wel even goede, maar geen betere vaderlanders zijn dan de katholieken! Dai kan niemand rede lijkerwijze ontkennen! Waarom niet? Louter en alleen uit .een onberedeneerd, heel erg dom anti papisme. Dat anti-papisme moeten wij katholie ken zélf met man en macht uit de wereld werpen, in eendrachtige eendrachtige! bestrijding van het onrecht! Dat gaat niet in-eens; dat gelukt ons niet vandaag of morgen! Maar, wij moeten doelbewust ons dat resultaat van ge zamenlijke actie voor den geest stellen. VOOR LEIDEN EN OMGEVING. Wij herinneren hier aan de belangrijke vergadering morgenavond te Leiden. In de Stadsgehoorzaal spreekt de voor zitter der R. K. Staatspartij, Mr. GOSE- LING. De vergadering vangt aan te 8.15 uur; toegangsprijs 15 cent. De vele belangstellenden voor deze ver gadering worden verzocht, t ij d i g aan wezig te zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat voor deze zeer bijzondere bijeenkomst de belangstel ling uit alle kringen zeer groot zal zijn. De wereld in vogelvlucht Uit Spanje komen weer berichten van iets meer activiteit aan verschillende fronten. Zoo wordt gemeld, dat de roode troepen Toledo bedreigen, dat eenige maanden ge leden op de regeeringstroepen werd ver overd. De voorposten van de rooden zou den reeds in de buitenwijken zijn doorge drongen en volgens de berichtgeving van Madrid zouden de rechtschen voortdurend terrein verliezen. Wat de gevechten bij Madrid zelf be treft, wordt eensdeels gemeld, dat aan het front rust heerscht, terwyj een ander be richt melding maakt van een heftig bom bardement op de stad gedurende den Woensdag. Dat klopt niet erg, maar aan zulke tegenstrijdigheden zyn wij in den loop van dezen burgexoorlog wel gewend geraakt. Inmiddels duurt de blokkade aan de Noordkust van Spanje voort en blijft een steen des aanstoots in het Britsche Lager huis. Gisteren is er door eenige Labour- afgevaardigden alweer over gesproken. Het standpunt van de Engelsche regeering is, zooals men weet, dat Britsche schepen, be stemd voor dat gedeelte van Spanje, met levensmiddelen aan boord, een geleide kun nen krijgen tot aa'n de territoriale wateren en dan verder moeten varen op eigen ri sico. Een enkel Britsch schip is het reeds gelukt door de blokkade heen te komen, maar het blijft risquant. Het heen-en-weer reizen der Europee- sche staatslieden, zooals Goering, Schusch- nigg en anderen, worut door de Europee- sche pers met nauwkeurige nieuwsgierig heid gade geslagen. Men zoekt en raadt naar de bedoelingen van hun bezoeken. Zoo gaat te Berlijn het gerucht, dat Goering, die op het oogenblik naar Italië is, een vertrouwelijke opdracht van Hitier heeft, om een persoonlijke ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini voor te bereiden. Al lerlei beschouwingen worden daaraan vast geknoopt, doch men zaï goed aoen, er niet te veel waarde aan toe te kennen en af te wachten, wat het resultaat zal blijken te zijn. NIEUWE PROCESSEN TEGEN KATHOLIEKEN IN HET DERDE RIJK Volgens een bericht in het te Colmar verschijnende blad „Elsasser Kurier" staan de Duitsche Katholieken weer een nieuwe reeks beproevingen te wachten. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad is men de meening toegedaan dat Berlijn het resultaat van haar pro test bij den H. Stoel wil afwachten, al vorens nieuwe maatregelen te treffen. Wanneer het Vaticaan zou weigeren om den toon der beschuldigingen in de En cycliek te verzachten en er is geen twij fel mogelijk: de H. Stoel zal dat niet doen dan zal er in heel Duitschland een nieuwe reeks processen tegen priesters en ordesgeestelijken aanhangig gemaakt wor den. Reeds liggen de stukken gereed om on middellijk met de behandeling van meer dan 100 processen een aanvang te maken, terwijl de Duitsche pers reeds de noodige instructies heeft ontvangen om over deze processen een zoo omvangrijk mogelijke reportage te verschaffen. VIJFTIEN JAAR TUCHTHUIS GEëlSCHT TEGEN KAPELAAN ROSSA1NT. BERLIJN. 22 April. (A.N.P.) In het pro ces tegen kapelaan Rossaint uit Düssel- dorf, die beschuldigd wordt van voorberei ding tot hoogverraad in samenwerking met communisten, heeft heden de officier van justitie zijn requisitoir gehouden. Hij eisch- te tegen beklaagde een straf van vijftien jaar tuchthuis met tien jaar eerverlies. Hij beschuldigde den kapelaan steeds weer communistische functionarissen in de gelegenheid te hebben gesteld toespraken te houden tot de Katholieke jeugd, waarin deze werd aangespoord tot ongehoorzaam heid tegen den staat en tot daden van sa botage. Rossaint zou zich hiertegen niet hebben verzet. Verder beschuldigde hij den kape laan geijverd te hebben voor een eenheids front met de communisten. „CHRISTENEN VOOR DE WILDE DIEREN" De geschiedenis herhaalt zich in Spanje Tijdens de bloedige Christenvervolgin gen ten tijde van den wreeden Nero weer klonk vaak de leuze: „Werp de Christenen voor de wilde beesten!" Hetzelfde wacht woord wordt ook thans in Madrid uitgege ven. Volgens een bericht in het te Mainz verschijnende Katholieke weekblad „Der Katholik" worden de wilde beesten in de dierentuin te Madrid nu en dan met men- schenvleesch gevoederd. Hoe gruwelijk dit bericht ook moge klinken, het wordt be vestigd door verschillende getuigenissen van leden der Roode Militie, die daarbij zelf als beulsknechten betrokken waren. De bewakers van den dierentuin kregen op bepaalde tijden een heel convooi ge vangenen afgeleverd, afkomstig uit de kerkers van Madrid. Door soldaten met de bajonet op het geweer worden de ongeluk kige slachtoffers in de kooien der wilde dieren gedreven. Daar werden ze met ba jonetten gestoken, zoodat de roofdieren door het ruiken van bloed razend werden en zich bloeddorstig op /hun slachtoffers wierpen om bij hen brokken vleesch uit het levende lijf te scheuren. Deze gruwelijke vertooning werd door de leden der Roode Militie bijgewoond. DE MEXICAANSCHE KATHOLIEKEN ZOEKEN ZELF HUN RECHT En ze hebben succes Uit Mexico wordt geseind dat de bevol king van Coatopedo in den Staat Veracruz tot de autoriteiten het verzoek had gericht om de kerken voor den eeredienst beschik baar te stellen en daarin weer de gods dienstige oefeningen te doen plaats vin den. Daar aan de eischen die in dit ver zoek gesteld waren niet werd voldaan, werd door de Katholieken een groote be tooging op touw gezea, waaraan door meer oan 10.000 Katholieken werd deelgenomen. Als onmiddellijk resultaat werd de kerk van den H. Hieronymus weer beschikbaar gesteld. Tot nog toe zijn 'in deze kerk weliswaar geen godsdienstoefeningen gehouden kun nen worden, doch dit is meei een voor werp van later zorg als er weer meer priesters beschikbaar zullen zijn. De bevolking heeft enkele Commissies benoemd uitsluitend, bestaande uit leeken, die met het bestuur van de kerken in Mexico worden belast. In den Staat Vera Cruz zijn er thans vier kerken aan de zor gen van deze kerkbesturen toevertrouwd. In Orizaba is men er in geslaagd om drie priesters te verkrijgen die hun gees telijke bediening thans zullen uitoefenen. De autoriteiten stellen weliswaar alles in het werk om de vrije uitoefening van den godsdienst te verhinderen, doch tot nog toe vrijwel zonder eenig resultaat. In den Staat Vera Cruz zijn op het oogenblik 323 katholieke kerken aan den openbaren eeredienst onttrokken, terwijl de Protestantsche kerken geopend zijn en de godsdienstoefening daar ongestoord en met goedvinden der locale autoriteiten kunnen plaats vinden, terwijl de katho lieken ten getale van 1.300.000 slechts 13 priesters ter beschikking mogen hebben. In de laatste weken is er echter een merkbare vooruitgang te bespeuren, zoo dat ook thans in de Staat Vera Cruz een zekere mate van vrijheid van godsdienst mogelijk is geworden. De autoriteiten heb ben thans hun goedkeuring gehecht aan het feit, dat verschillende kerken weer werden geopend en dat de Katholieken in groote processies door de straten der stad trokken, waarbij zich generlei incidenten hebben voorgedaan. (Zooals men weet, is uit de getuigenver- hooren niets gebleken, wat den schuld van den kapelaan aannemelijk zou kunnen ma ken. Red.). BERLIJN, 22 April. (A. N. P.). In zyn requisitoir tegen de medebeklaagden van kapelaan Rossaint eischte de Officier van Justitie tegen den oudleider van de Sturm- scharen Steber zeven jaar tuchthuis en ze ven jaar eerverlies. Tegen de overige beklaagden, waaronder kapelaan Kremer, werden tuchthuis- en gevangenisstraffen van één tot twee en een half jaar geëischt. Ten slotte stelde de Officier voor, den secretaris-general van de Katholieke Jongemannenvereeniging Clemens wegens gebrek aan bewijs vrij te spreken. BEZOEKT DE 21 APRIL10 MEI Bij Prof. Dr. Jac, v. Ginneken Op diens zestigsten verjaardag VERTROUWEN IN HET JONGE GESLACHT. In den spellingstrijd heb ik den eerbied voor cultuur, levensstijl en traditie verdedigd. De Tyd heeft een vraaggesprek gehad met prof. v. Ginniken, naar aanleiding van diens 60sten verjaardig. Wij ontleenen daar aan het volgende: Tot de bewegingen, welker oorsprong naar U leidt, Professor, naar uw zestig jarig leven, behoort ook de jeugdbeweging in het bisdom der drie grootste steden Dat is te zeggen: de jeugdbeweging als zoodanig eigenlijk niet. De vrouwen van Nazareth heb ik aanvankelijk gesticht tot bekeering van het fabrieksmeisje. Later heeft Mgr. Aengenent hen aan het hoofd gesteld van de organisatie der vrouwelijke jeugd, een organisatie, waarvoor ik den naam mocht suggereeren: De Graal. Daar mee kwam een naar lij.) meening door Gods voorzienigheid geleide wending in de doelstelling. Wat de Paus in 1922 eigenlijk al heeft gezegd over de Katholieke Actie, maar waar hier in Hohand nog niemand over sprak, daar kwam de Graal van Mgr. Aengenent zóózeer mee overeen, dat, toen met de verdienstelijke hulp van den Vrou wenbond en met name van mevr. Steen- berghe, enkele kleine misvattingen wa ren rechtgezet, men haar in Rome met twee handen heeft aangenomen en ingelijfd in de officieele Katholieke Actie. Bij het eer ste bezoek, dat Mgr. Huibers aan Rome bracht werd hij met de zes hoogste leid sters en den directeur in het studeerver trek van den Paus toegelaten, waar Zijne Heiligheid Zijn hoogste tevredenheid met hun werk betuigde. De Graal maakt ook deel uit van de mondiale vrouwenbewe ging. Ik beschouw dat alles als Gods beschikking Het aanvankelijk doel van Uw Stichting der Vrouwen van Nazareth, het bekee- ringswerk, heeft toch een dee" van uw le ven blijven uitmaken, professor. U hebt veel bijgedragen, den stoot gegeve:n tot het conferentie-wezen voor andersdenkenden en tot heel de apologetische strooming, die daaruit voortkwam. Hoe ziet u de resulta ten van dit alles? Hoe staan wij met de ge- loofsverdediging en de geloofsverbreiding in ons land? U onderscheidt terecht geloofs-verde- diging en geloofs-verbreiding. Dat zijn twee verschillende zaken. De geloofsverdediging moet eeuwen oude vooroordeelen van lasterpraatjes over de Katholieke Kerk tegengaan. Wij heb ben dat gedaan eerst met de daad. De daadwerkelijkheid 'an onze katholieke cul tuur, de tastbare aanwezigheid van onze 'wetenschap, onze universiteit, onze pers, onze partij heeft tal van andersdenkenden gedwongen te erkennen: als het Katholi cisme zóó was, als de laster het afschil dert, dan behoorde zuik een cultuur tot de onmogelijkheden. Daarnaast hebben wij veel bereikt door het woord. Toen ik met mijn conferenties begon, heb ik gebroken met de taal van den Brabantschen Cate chismus, waarin ik zelf mijn godsdienst heb geleerd. Dat heeft veel werk gekost om in modern Nederlandsch, dat ook een Pro testant kan begrijpen het Katholicisme zonder ketterijen uiteen te zetten, te ver talen als het ware. Maar het slaagde en het heeft navolging gevonden. De resultaten bleven niet uit. Wanneer een anti-paapsch dominee thans de risee van de Kamer is, mogen wij dat gerust daaraan mee toeschrijven. De Kuyperiaan- sche predikanten zijn, ook dank zij het voortreffelijk onderwijs aan hun Vrije Universiteit, van de oude vooroordeelen verlost. Van de vrijzinnige ka" —en helaas Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z.H. de Paus krijgt weer pijn tengevolge van vermoeiende audiënties. (2de blad). Heeft Goering een vertrouwelijke op dracht van Hitier? (2de blad). Een blanco-volmacht voor Roosevelt. (2de blad). Wordt Toledo bedreigd door de regee ringstroepen? (2de blad). Verzet in Sovjet-Rusland? (2de blad). Gruwelijke gebeurtenissen worden be richt uit Spanje. (1ste blad). De Kerkvervolging in Duitschland. (1ste blad). De Japansche haringvloot door een cy cloon geteisterd. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Een commissie is ingesteld, die maatre gelen moet onderzoeken ter voorkoming van nadeelen als gevolg van het vervullen van militaire verplichtingen. (2de blad). Dr. Jc. van Ginneken S.J. gehuldigd bij gelegenheid van diens 60sten verjaardag. (lste blad). Mededeelingen over de Jamboree te Vo gelenzang. (4de blad). Overkluizing te Alkmaar ingestort door dat de bekisting van een gedeelte gracht het begaf. (Gem. Ber. 3de blad). Doodelijk mijnongeluk te Kerkrade. (Gem. Ber. 3de blad). Brand in sigarenfabriekje te Alkmaar. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Het zilveren feest van „Sint Michael". (lste blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: De Katholieken en benoemingen (lste blad). De gewijzigde tactiek van de Communis ten. (3de blad). De veranderde Kieswet en de a s. verkie zing van de Tweede Kamer. (2de blad). niet hetzelfde getuigen. Hun catechisatie draagt nog veelal het oude stempel. En o, als u eens wist, hoe ongelukkig zij hun vol gelingen kunnen maken. Tot menschen soms, die met tranen in de oogen verlangen naar het mirakel-geloof en het niet meer kunnen bereiken. Dat over de geloofs-verdediging. De ge loofsverbreiding hangt van een anderen factor af. Daarmee komen wij alleen vooruit, wanneer wij zelf deugen. Wil de we reld en wil Nederland tot de Katho lieke Kerk terugkeeren, dan zullen veel dingen moeten veranderen, veel

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1