DONDERDAG 22 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Kent uw eigen land DE BLOEIENDE VRUCHTBOOMEN. De K.N.A.C. schryft ons: Het koude weer van de laatste week houdt den bloei van de vruchtboomen zeer tegen. A.s. Zondag zal er in de Betuwe, Neerland's boomgaarden-centrum, nog wei nig te beleven zijn, evenmin als in de Beemster. Anders is het met Zuid-Limburg en Zee land. De vruchtboomen in Zuid-Limburg zijn n.l. reeds in vollen bloei, zoodat de kans groot is, dat men hier Zondag a.s. naast kerse- en pereboomen ook reeds appelboo- men in bloei zal aantreffen. Ook in Zeeland treft men vele boomgaar den aan, welke zich Zondag reeds in hun volle pracht zullen toonen. Zuid-Beveland is hier het eiland, dat op de mooiste boom gaarden mag bogen, maar ook Walcheren telt vele vruchtboomen. Als route over Zuid-Beveland kieze men: Kruiningen Ierseke Wemeldinge Kapelle naar Goes of terug naar Krui ningen Schore 't-Gravenpolder Overzande 's-Heerenhoek 's Heer Arendskerken Goes. Iets, wat men, als men toch op Zuid-Be veland is, zeker niet mag overslaan is een tochtje rond Biezelinge of Kapelle. Deze op zich zelf reeds zoo fraaie dorpjes zullen, als de f vruchtboomen in bloei staan, den toerist in extase weten te brengen. Een aanbevelenswaardige tocht over Wal cheren is de volgende: Middelburg Se- rooskerke Vrouwenpolder Oost Ka pelle en vervolgenst langs den Leisweg naar Middelburg. SPECIALE K.NA.C. INLICHTINGEN DIENST. Daar een plotselinge omslag in het weer den Dloei van de vruchtboomen kan vertra gen of bespoedigen heeft de K.N.A.C. dit jaar voor het eerst een specialen inlichtin gendienst georganiseerd waardoor men steeds de „laatste berichten" in tal van plaatsen kan bekomen. De bijkantoren en agentschappen van de K.N.A.C. zullen in dezen dienst worden ingeschakeld teneinde het publiek van voorlichting te dienen. Al daar zal men ook gratis een vouwblaadje kunnen verkrijgen waarop wegenkaartjes van Beiuwe, Zuid-Limburg en Zeeland zijn afgedrukt. De bijkantoren en agentschap pen zijn gevestigd: te Amsterdam, Wete ringschans 120; te Arnhem, Velperbinnen- singel 1; te Almelo, Verkeershuis Twente, Grootestraat 80; te Breda, Stationsplein (Verkeershuis); te Enschede, van Loenshof 3; te Groningen, Groote Markt 23; te 's-Her- togenbosch, Hooge Steenweg 27; te Leeu warden, Verkeershuis Stationsplein; te Maastricht, Breedestraat 10; te Utrecht, Verkeershuis Catharijnebrug. Vanzelfsprekend kan men ook op het Se- cretriaat van de K.N.A.C., Lange Vijver berg 10 te 's-Gravenhage, steeds informee- ren naar den stand van de vruchtboomen, Men schrome niet een bezoek aan een der kantoren te brengen. Het zal de K.NA.C. een genoegen zijn om belangstellenden te mogen inlichten. Shakespeare's tooneelwerk ROMEO EN JULIA. Derde Shakespeare-verfilming. In betrekkelijk korten tijd zijn drie van Shakespeare's tooneelwerken tot een film verwerkt. De eerste was „Midzomernachts- droom", de tweede „As you like it" en de derde „Romeo en Julia", het wereldberoem de treurspel der liefde. Dit laatste filmwerk zal vanaf Vrijdag a.s. in het Lido-theater vertoond worden. De „Msb." vat de historie van dit drama als volgt samen. De achtergrond, waartegen Shakespeare deze liefdes-tragedie zich liet afspelen, was het XV-eeuwsche Verona, waar de Capulets en de Montagues in een eeuwenoude, bit tere veete leefden. Ondanks alle bedreigin gen en straffen van den Hertog duren de twisten voort. Op een avond noodigt de oude Capulet al zijn vrienden op een groot feest, waarheen ook Romeo, de jongste der Montagues, ge maskerd heen gaat om zijn geliefde Rosa line te ontmoeten. Daar ziet hij evenwel Julia, de beeldschoone dochter der Capu lets en ontsteekt voor haar in liefde. De onbekende jongeling oefent ook op Julia een bekorenden invloed uit en voor zij we ten, wie zij zijn, bekennen zij elkander hun eeuwige liefde. Doch dan ontdekken zij, wie zij zijn en groot is hun smart. De ziele-een- heid, waarvan zij zich bewust zijn, drijft hen er toe om in het geheim te huwen. Wanneer dit geschied is, ontbrandt ech ter weer de strijd tusschen de beide ge slachten. Een neef van Julia, Tybalt, hoont Romeo's vriend Mercutio en verwondt hem doodelijk bij een duel. Daarop daagt Romeo Tybalt uit, doodt hem en wordt hierom door den hertog uit de stad verbannen. Wanhopig vertrekt Romeo, na een hart roerend afscheid van Julia, naar Mantua. Maar nog wanhopiger is Julia zelve, als zij door haar vader gedwongen wordt te hu wen met den jongen Paris. Zij wendt zich tot frater Lorenzo, die haar huwelijk met Romeo heeft ingezegend. Deze geeft haar een bedwelmingsdrank, waardoor zij schijn dood geraakt. Voor het ontwaken zal hij Romeo waarschuwen en kan zij met hem naar Mantua vluchten. Doch Romeo bereikt deze boodschap van den monnik niet, wel de valsche tijding van Julia's dood. Waarop hij zich naar het mau soleum begeeft, waar Julia schijndood ligt en uit wanhoop over haar verlies, zich zelf ook door vergif van het leven berooft. Te laat ontwaakt Julia uit haar droom. Slechts Romeo's dolk rest haar om zich met haar geliefde in den dood te vereenigen. Bij de lijken van de twee gelieven be graven de twee geslachte'n van de Capulets en de Montagues hun oude veete. Het is in dit iettewat onwaarschijnlijke paganistische vertelsel dat Shakespeare de gelegenheid heeeft gevonden om op de schoonste en fijnste wijze de aardsche lief de en haar ziele-eenheid te gaan bezingen. Sindsdien zijn Romeo en Julia de personi ficatie geworden van de in alles vergeten de liefde elkaar toebehoorenden. Ongetwijfeld heeft de zeer poëtische; imaginaire sfeer waarin Shakespeare dit spel heeft geschreven, de filmproducenten van de M.. G. M. aangelokt, gelijk zulks al even het geval was met de beide vorige Shakespeareaansche filmtransposities. Toch heeft dit streven hen er niet toe ge bracht en zeer gelukkig om te trach ten het klassieke tooneelspel als zoodanig en in zijn geheel over te zetten. Door de mogelijkheden, welke de film op het too- neel heeft, bleek het mogelijk de handeling te vereenvoudigen en tot een kleurigen, le- vendigen achtergrond te maken van het fij ne, simpele, bijna onwezenlijke verhaal der De Katholieke Verkenners op de Jamboree DE GODSDIENSTIGE VERZORGING. lederen morgen wordt aan tientallen altaren de H. Mis opgedragen. Aan de godsdienstige verzorging van de katholieke deelnemers aan de Jamboree zal de uiterste zorg besteed worden. De katholieke verkennersleider van de ze maand bevat hierover belangrijke ge gevens in een artikel van den hoofdver- kennersgeestelijke van Nederland Dr. A. Ramselaar. Op het mooiste gedeelte van het Jam boree-terrein zal een groot altaar worden gebouwd door jonge Katholieke kunste naars. Op dit altaar zal de Internuntius Z.Exc. P. Giobbe den eersten Zondag van het kamp een pontificale Hoogmis opdra gen, gezamenlijk gezongen door alle Kath. verkenners van heel de wereld. Een koor van Voortrekkers zal de wis selende gezangen zingen. Des middags zullen e ruin 10 duizend verkenners naar Haarlem gaan. In de nieuwe, fiere Kathdraal zal een hulde ge bracht worden aan Christus Koning. De Eerste Vrijdag zal meer intiem maar toch zeer indrukwekkend gevierd worden. Er zal een stille H. Mis zijn met Algem. H. Communie van alle Kath. Verkenners der verschillende naties, die, afwisselend, ieder in hun eigen taal een lied zullen doen ten gehoore brengen ter eere van het Aller heiligste. Nachtelijke aanbidding. Omtrent den tweeden Zohdag zijn de plannen nog niet defintief. Den laatsten nacht zal er een nachtelijke aanbidding zijn, aan het Hoofdaltaar. Om beurten zul len de verkenners daar hun dankzegging op het einde van de Jamboree verrichten en God den wereldvrede afsmeeken. Deze plechtgheden vormen het meest grootsche uit het ..odsdienstig leven op de Jamboree. Daarom is de rest niet minder belangrijk. Dit speelt zich ai in de sub kampen zelf. De godsdienstige verzorging in ieder sub kamp is overgelaten aan de geestelijke lei ding van iedere natie afzonderlijk. De Jam boree is niet een Nederlandsch kamp, maar een verzameling van kampen uit heel de wereld. De eigen gewoonten, en inzichten, het eigen karakter en de eigen mogelijk heden moeten tot hun recht kunnen komen. Dat vraagt ieder rationeelé godsdiensti ge verzorging. In de Nederlandsche afdeeling van de sub-kampen zal de godsdienstige verzor ging zooveel mogelijk per troep geschie den. Daardoor kan het troepleven op de Jamboree weer sterk naar voren komen. Geen oogenblik voelt de troep zoo sterk haar eenheid als onder de H. Mis in het kamp. Het is voor Nederlanders mogelijk omdat zjj voldoende altaren kunnen mee nemen. Een cirkel van altaren. De Scouts de France die Li 2 subkam pen bijeen liggen in aangrenzende sectoren denken op de grens van deze indeeling een centraal altaar te bouwen of liever een cir kel van altaren. Andere naties hebben misschien weer een andere oplossing. De dagelijksche H. Missen zijn niet aan het groote hoofdaltaar maar in de sub kampen zelf. Ook de dagelijksche gebeden zullen in de subkampen zelf zijn. Het mor gengebed waarschijnlijk alleen per groep. Het avondgebed zal in verschillende groe peeringen plaats vinden a! naar het ver schil in de beëindiging van den dag. Voor de Angelus van 12 uur zal een algemeen sein worden gegeven. Misschien is het zelfs mogelijk in ieder subkamp een klok te hebben die dit sein over neemt. De ver dere geestelijke verzorging in iedere troep geschiedt door den Aalmoezenier. Aan de staf van ieder subkamp wordt echter een algemeene Aalmoezenier toege voegd die de gemeenschappelijke belan gen van geestelijk», verzorging in het sub kamp heeft te verzorgen en die de ver antwoordelijke instantie is voor alle over leg, wenschen, klachten, etc. die aan de geestelijke verzorging annex zijn. Men ziet dus, aat ook deze voorname zijde van het wereldkamp in alle opzich ten goed is geregeld. Het kampleven met zijn dagelijksche H. Mis, morgen- en avond gebed en beleving van de Katholieke ge bruiken in den loop van den dag, als het bidden van het Angelus en het rozenhoedje, wordt op de Jamboree op gelijke wijze beleefd als in ieder gewoon troepkamp. twee gelieven, dat zijn hoogste accent niet kan vinden in een handeling, doch in zoo suggestief mogelijke weergave van ziele toestanden. Hierbij is dan ook zoo nauw mogelijk aansluiting gezocht bij de fijne poëzie van Shakespeare. In de beroemde balcon-scène of in de nacht-scène ligt ook in de film het zwaarte punt niet in het visueele, maar in het audi tieve. Deze passages zijn dan ook o.i. van het grootste belang in verband met het vraagstuk van het gesproken woord in de film. Van de Shakespeare-films, welke wij tot nu toe zagen, benadert deze „Romeo en Julia" wel het meest het ideaal, dat men zich daarbij mag stellen: zij geeft telkens dien fijnen Shakespeareaanschen inslag van gedachten en behoudt toch daarbij alle na tuurlijkheid en vitaliteit van het leven. Een film van voorname allure. RECHTZAKEN Gouden en diamanten jubilé. Een niet alledaagsche gebeurtenis staat voor de deur, daar er een gouden bruids paar is en de bruidegom tevens zijn dia manten jubilé viert als lid van het R. K. Zangkoor. Den 3en Mei a.s. hoopt het echtpaar Adrianus Christianus v. d. Geest en Chris tina v. d. Geest-Groenewegen zijn gouden huwelijksfeest te hero enken. De bruide gom telt 78 jaren, de bruid 77 jaren. Tevens herdenkt de bruidegom, dat hij gedurende 60 jaar kerkzanger is. Gedurende 20 jaar is hij lid van het R. K. Zangkoor „Laudate Dominum" alhier. Voordien was hij zanger te O u d-A de en Warmond. Sinds en kele jaren is hij eere-lid. Beide jubilarissen mogen zich in een goede gezondheid verheugen. AARLANDERVEEN. E.H.B.O. Dinsdagavond werd voor de eerste maal vergaderd door de vereen. E.H.B.O. in de voormalige openbare school. De vergadering werd geopend door den eere-voorz. ds. Beuzekom, die namens al len dr. W. v. d. Wind zijn dank bracht voor de gegeven cursus-avonden. Spr. bood als stoffelijke dank een electro term aan, een lamp die voor den medicus van veel be lang zou zijn in de practijk. De leider de monstreerde dan dit apparaat, dat weer een nieuwe vinding is op geneeskundig ge bied. Hij stelt tevens op hoogen prijs, dat zijn werk zooveel waardeering vindt en drukt op zijn beurt zijn dank uit door aan alle leden een gratis consumptie te laten presenteeren. Door den voorz. wordt dan de functieverdeeling bekend gemaakt. Ds. Beuzekom eere-voorz., C. v. d. Bijl voorz., A. Berger seer., G. v. d. Pijl 2e secr., Jac. v. Vliet penningm., mejuffr. R. Herr 2e penninm., mejuffr. M. Hoogeveen comm, de heer J. de Graaf comm. Een oefeningsavond wordt besproken met afd. Zevenhoven. De leider achtte de leden wel bevoegd, maar zag er niet veel nut in. Na overleg met de leden werd deze oefening door het bestuur in beraad ge houden. Dr. W. v. d. Wind beveelt dan het lezen van „De Voorpost" aan en tevens be zoek aan den avond, die zal worden gehou den te Langeraar 26 April a.s. over 't be handelen van drenkelingep bij auto-onge vallen. C. v. d. Bijl heeft als eerste lid, in de practijk zijn hulp verleend bij een auto-ongeluk, waarbij hij naar het oordeel van den leider juist gehandeld had. Na nog eenige besprekingen werd de vergadering gesloten. ZOETERWOUDE DE WATERONTREINIGING Een koe na het drinken gestorven Een koe van den landbouwer S. in Gel- derswoude is gestorven tengevolge van het slechte water, dat aldaar verontreinigd wordt door de afvalproducten van de melk fabriek „Zeelandia" te Zoetermeer. Emmabloempje. De Emmabloemcol- lecte heeft in deze gemeente ongeveer 63 opgebracht, hetgeen 10 meer is dan het vorig jaar. ZOETERWOUDE (Dorp) Rede rector H. Drost. Zooals reeds eerder bekend gemaakt werd, zal heden avond de installatie plaats hebben van de adspirant-leden tot definitief lid der St. Josephsgezellenvereeniging. De centraal- praeses, de zeereerw. heer H. Drost, zal de installatie-rede uitspreken. Deze bijeen komst, welke aanvangt om 8 uur in het Patronaatsgebouw, is voor iedereen toe gankelijk. Op de eerste plaats wordt ech ter gerekend op de belangstelling van de ouders en van de jongemannen, welke tot nu toe buiten deze vereeniging stonden. Toont dus allen uw belangstelling ij komt in groote getale op naar het patro naatsgebouw. De adspirant-leden worden dringend verzocht om half acht aanwezig te willen zijn. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. TAJANDOEN (uitr.) arr. 20 April te Batavia. TAWALI (thuisr.) vertr. 20 April van Batavia. KON NED STOOMB. MIJ. BARNEVELD (thuisr.) vertr. 17 April van Callao. CRYNSSEN vertr. 17 April van Cristo- I bal naar Cartagena. KON HOLL. LLOYD. POSEIDON, Oran naar Rotterdam, ver trok 21 April nam. van Gibraltar. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. Eerste berechting van overtreding der desbetreffende wet. Gisteren heeft voor het eerst de wet betreffenle bescherming tegen luchtaan vallen toepassing gevonden. Voor den politierechter, mr. A. H. v. d. Giesen te Zutphen, hadden zich n.l enkele personen uit Laren (Gld.) en uit Winterswijk te verantwoorden, die op den avond van 11 Maart, toen in de pro vincie Gelderland een uitdovingsproef werd genomen, zich met verlichte rijwielen op den openbaren weg hadden bevonden. Uit het verhooren van de verbalisanten I bleek, dat de verdachten zonder noodzaak hun fietslantaarn hadden laten branden, ook nadat zij van de politie een waar schuwing hadden ontvangen. De officier van justitie, mr. W. J. H. Stam, wees in zijn uitvoerig requisitoir op het groote belang van de bevolking bij het nauwkeu rig opvolgen der luchtbescher mingsvoorschriften, op overtre ding waarvan een maximumstraf van 2 jaar en 10000.boete staat. Omdat de verdachten behoorden tot de eerste groep van overtreders der nieuwe wettelijke bepalingen volstond hij met het eischen van een geldboete van 25 subs. 25 dagen hechtenis, voor ieder. De politierechter bepaalde het vonnis conform den eisch. Een inwoner van Lochem, die op den avond van 11 Maart in zijn woning het licht niet had gedoofd, werd conform den eisch veroordeeld tot 10.boete, subs. 10 dagen hechtenis, omdat er omstandig heden waren, welke voor dit geval een meer clemente straf rechtvaardigen. VERVALSCHING VAN VARKENS- OORMERKEN. De kantonrechter te Gouda heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen een 34-jarigen veehouder en handelaar te He kendorp, aan wien in twee feiten was ten laste gelegd, dat hij totaal zestien varkens had gehouden, die niet waren voorzien van 'een goed oormerk. Behalve bij verdachte waren in totaal nog zeventien varkens met valsche oormerken aangetroffen bij andere veehouders, die allen hadden ver klaard de dieren van den terechtstaanden Hekendorpenaar te hebben gekocht. De herkomst van de valsche merken kon evenwel niet worden vastgesteld. Verdach te had beweerd, dat twee biggen van een valsch merk waren voorzien door een koop man, dien hij altijd op de Utrechtsche markt zag, doch dien hij niet verder ken de als Reinier. Bij een door de ambtena ren in gezelschap van den verdachte in Utrecht ingesteld onderzoek bleek Reinier onvindbaar. De kantonrechter had den koopman gelegenheid gegeven Reinier mee te brengen, maar hierin was de betrokke ne niet geslaagd. Volgens zijn zeggen was Reinier niet te vinden. De kantonrechter heeft verdachte veroor deeld to een onvoorwaadelijke straf van tweemaal 50 boete subs, tweemaal vijf dagen hechtenis en tot een voorwaardelij ke van tweemaal veertien dagen hechtenis deeld tot een onvoorwaardelijke straf van verklaarde hij de inbeslaggencmen var kens, die een waarde van 600 vertegen woordigden, verbeurd. Het O.M. had twee maal een maand hechtenis met verbeurd verklaring van de varkens geëischt. ONTROUWE PENNINGMEESTER. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag den gewezen penning meester van de Visch- en Kaasventersver- eeniging „Eigen Hulp" te Huizen, den 33- jarigen J. S. wegens verduistering en valschheid in geschrifte tot drie maanden gevangenisstraf. De Rechtbank had hem vier maanden opgelegd. De penningmees ter had een bedrag van ruim 1900 ten eigen bate aangewend, en in het kasboek geboekt, dat het tegoed bij de rijkspost spaarbank 1296 en dat bij de boerenleen bank 787 bedroeg. In werkelijkheid wa ren de saldi resp. 25 en 87. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank te Haarlem deed heden uitspraak in de zaak tegen den 40-jarigen handelsreizigers A. H. v. d. G. uit S a s- senheim, die op 8 dezer terecht heeft gestaan, terzake, dat hij op 2 December van het vorige jaar te Santpoort een bestuurder van een bakfiets met zijn auto heeft aan gereden en deze daardoor zoo ernstig werd gewond, dat hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. De Officier van Justitie had tegen ver- j dachte geëischt een geldboete van 75. subsidair 25 dagen hechtenis. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een geldboete van 25.subs. 15 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte, mr. Stomps uit Haarlem, had de uiterste clementie voor den verdachte gepleit. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK, Rotterdam naar Phila delphia vertr. 20 April van New York naar Boston. SPAARNDAM vertr. 19 April van Tam pa naar Houston. LOCHGOIL, van Rotterdam naar Van couver arr. 20 April te Los Angeles. LOCHMONAR van Rotterdam naar Van couver, pass. 20 April Mumbles.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12