STADS NIEUWS BIOSCOPEN DONDERDAG 22 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ST. JORISDAG. Elk jaar op 23 April is het de groote feestdag voor de padvinders-broederschap. Dit is de dag waarop hun schutspatroon St. Joris geboren werd. Der gewoonte ge trouw zal morgen zooveel mogelijk het uniform worden gedragen met op de lin kerborst een tulp, terwijl de dag zooveel mogelijk besteed zal worden aan hulp vaardigheid en ridderlijkheid. Des avonds zullen overal de kampvuren worden ont stoken en zullen zonder onderscheid van rang of stano, jongeren en ouderen zich om de kampvuren verzamelen om te luis teren naar het aloude verhaal van den jongen Ridder Joris. Dan stellen zij zich St. Joris weer als voorbeeld van Eer en Ridderlijkheid en sterken zij zich in hun goede voornemens door gezamenlijk de door hen afgelegde belofte van trouw, hulpvaardigheid en gehoorzaamheid te hernieuwen. In elkanders bijzijn nemen zij zich ernstig voor in den toekomst nog meer hun best te doen dan in het verleden en den strijd aan te binden tegen de nog altijd offersvragende drang van egoisme en futloosheid door zich zoowel lichame lijk als geestelijk te trainen. Is het niet een geweldige gedachte, dat morgen niet alleen d»3 Leidsche padvinders St. Joris vieren, maar ongeveer 3 millioen jonge ridders, verspreid over den ganschen wereld, met denzelfden geest bezield zul len zijn. DE ONTWIKKELING IN DE BOUWKUNST IN EGYPTE. Voordracht van prof. Glanville uit Londen. Gisteravond heeft professor S. R. K. Glanville van de University of London voor het Vooraziatisch-Egyptisch gezelschap „Ex Oriente Lux", de vereen. Lucas van Ley- den en de Vereeniging voor wetenschappe lijke voordrachten in het Prentenkabinet alhier een voordracht gehouden over „The development of building in ancient Egypt". Spr. begon met een overzicht te geven van de natuurlijke hulpbronnen van het land: riet en klei, klein timmerhout. Voor groote constructies moesten alle benoo- digdheden geïmporteerd worden. Daartoe waren transportschepen noodig, zonder welke de overdaad van harde steen niet gemakkelijk als bouwstof produc.tief ge maakt kon worden. Kalksteen in verschillende kwaliteiten was natuurlijk ter plaatse beschikbaar. De oudste gebouwen in Egypte waren niets meer dan ruwe windschermen, zon der twijfel te vergelijken met de schuil plaatsen van de moderne Ababdeh, in de Oostelijke woestijn, ten noorden van Abes- sinië. Deze schuilplaatsen werden door het gebruik van takken en kalk ontwikkeld tot een behoorlijke hut. Dit gebeurde echter waarschijnlijk pas nadat het nut van leem gebleken was voor het bekleeden van on diepe putten. De vorm, eigen aan de eerste bouwmate rialen (riet, takken en kalk) liet een blij vend stempel na op de architectuur van de geheele dynastische periode. Het gebruik van hout voor de muren van huizen (waarschijnlijk beperkt tot die van koningen en rijken adel) schijnt de oor- sprong te zijn geweest van de van paneelen voorziene baksteenen buitenkanten, die het voornaamste kenmerk vormen van de bak steenen mastaba's en die later werden ver anderd in steen en bouwwerken en sarco- phagen van steen en hout. De toenamen en de ontwikkeling van het gebruik van steen zelf is slecht gedocu menteerd, maar de hoofdpunten beginnen reeds duidelijker te worden. Bij de pyramide van Zoser zijn alle vroe gere technieken te zamen (gebaseerd op de hulpmiddelen kalk, takken, baksteen en hout) gegeven in een nieuw hulpmiddel: steen, waarvan men de eigenschappen nog niet geheel kende en waabvan de technische moeilijkheden nog niet geheel en al over wonnen waren. Een andere eeuw deed het volslagen suc ces van dit nieuwe hulpmiddel zien en bo vendien het verlaten van alle vreemde de tails van vroegere technieken, hoewel be paalde kenmerken hiervan uit aesthetische overwegingen behouden werden in de ar chitectuur. Aan het eind van het Oude Rijk hadden de Egyptenaren al hun voornaam ste technische problemen in verband met de bouwkunst opgelost. De verdere ontwik keling bepaalde zich in hoofdzaak tot klei ne details en de variatie van ornamentee ring. Een constant verschijnsel gedurende de ontwikkelingsgang van de Egyptische bouwkunst schijnt te zijn geweest een con servatieve neiging om de kenmerken van meer primitieve hulpmiddelen en bouw materialen te behouden bij het leeren ge bruiken van nieuwe. Zoo werden ook de mogelijkheden van een nieuw hulpmiddel slechts zeer langzaam erkend en gewaar deerd en ieder materiaal schijn aanvanke lijk gebruikt te zijn voor bekleeding of ver sterking van de wanden van in steen ge houwen putten, alvorens het werd aange wend voor zelfstandige muren boven den grond. VERBETERING WITTE SINGEL. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd een aanvang worden gemaakt met de ver betering van het gedeelte Witte Singel tus- schen Witte Rozenstraat en Noordeind- plein. Niet alle tuintjes zullen daaraan ten offer vallen, want op sommige plaatsen liggen de huizen zoovei uit de rooilijn, dat er nog wel eenige ruimte over blijft. Er komt echter een trottoir van 2 a 2.50 M., terwijl voorts alle boomen aan den huizen- k zullen weggenomen worden. VOOR DE LEIDSCHE KINDEREN. Het kinderfeest op Prinsessejaardag. Men schrfjft ons: Dat zal een fijn.feest worden voor de Leidsche kinderen op 30 April, een reuzefeest! Ik wilde, dat ik dien dag ruim vijftig jaar jonger was: dan ging ik er ook heen. Nu moet ik helaas thuis blijven, omdat oude heertjes niet worden toegelaten! Dit feest wordt voor jullie ge organiseerd door al de Leidsche Vereeni- gingen, die de liefde voor him Vaderland, en voor hun Prinses dus ook, vooropstel len. Er wordt een heel programma uitge voerd, onder leiding van den heer Henri Nolles uit Den Haag, de Hofartist! Eerst begint hij met de vertooning van een Groo te Poppenkast, en wel van „Slimme Hans" Daar moet je zoo bij lachen! Dan volgt een pauze waarin jullie lekkers krijgen, maar wat.., dat vertel ik nog niet! Als jullie 't opgepeuzeld hebt, dan gaat Mijnheer Nolles voor jullie goochelen, en dat kan hij zoo prachtig, daar zullen jul lie versteld van staan! En tot slot laat Mejuffrouw van Goudzwaard haar pop spreken en zingen! Hebben jullie dat ooit wel eens gehoord? Ik nog niet, zoo'n won- derpop heb ik van mijn leven nog niet gezien! Hebben jullie ooit zoo'n verjaar dag van onze Prinses meegemaakt? Jullie verheugen ja er zeker allemaal op, en dat je ook den heelen middag vrij van school hébt, is dat geen boffertje! Ik wil nu ein digen met jullie allemaal heel veel pleizier toe te wenschen op 30 April in de Stads gehoorzaal! Dag! Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". De ledenvergadering op Dinsdag 20 April in een der bovenzalen van Café-Restau rant „De Harmonie" gehouden, was slechts matig bezocht. Het slechte weer zal hiervan wel de oorzaak zijn geweest. De voorzitter, de heer Kok, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom. Kennis werd genomen van de circulaires van het Bonds- bestuur over het eventueel niet vereenig- baar zijn van het lidmaatschap van onzen bond met dat van de K.D.P.; over het aan alle firma's, waar leden werkzaam zijn, ge zonden Collectieve Arbeidsovereenkomst, alsmede over de a.s. Federatie-examens ter verkrijging van het Mercurius-diploma, waarbij de leden wederom van de voor hen gunstige voorwaarden kunnen profiteeren. mej. J. Goddijn heeft haar benoe ming als bestuurslid aanvaard en wordt door den voorzitter van harte welkom in het bestuur geheeten, waarbij deze de wensch uitspreekt, dat zy een zeer werk zaam aandeel in de behartiging der belan gen van den Bond zal moge hebben. Vervolgens werd mededeeling gedaan van het bedanken als bestuurslid door de heeren v. d. Meer en Cozijn, waarvan eerst genoemde als secretaris werkzaam was. De voorzitter dankt beiden voor hetgeen zij j voor de afd. Leiden hebben gedaan. In de plaats van den heer v. d. Meer werd zonder ho^elijke stemming benoemd de heer Warnau, zoodat het secretariaat thans gevestigd is Buys Ballotstraat 23. De voorzitter feliciteerde laatstgenoemde met zijn benoeming en hoopte, dat ook dit nieuwe bestuurslid met volle energie zal werken. Voor de a.s. Bondsvergadering op 2 en 3 Mei a.s. in Rotterdam werden als afgevaar digde resp. plaatsv.-afgevaardigde benoemd de heeren Devilé en v. d. Kamp. De behandeling van den beschrijvings brief voor de a.s. Bondsvergadering gaf een aangename gedachtenwisseling over de ver schillende punten, waarbij de diverse op merkingen door de afgevaardigden werden genoteerd. De benoeming van een excursie-commis sie werd aangehouden, daar het bestuur, mede op voorstel van één der leden, deze materie nader zal bezien en ook een win- terprogramma zal samenstellen. Bij de rondvraag, waarvan enkele leden gebruik maakten, besprak de heer Lom- bert het as. 25-jarig jubileum van „Her wonnen Levenskracht" in 1938 en deelde mede, dat het plan bestaat om een cadeau aan te bieden in den vorm van 20.000 nieu we vrijwillige stuivers-contribuanten, waarom hij de leden opwekte hierbij toe te treden. De voorzitter onderstreepte ten volle het gesprokene en zegde voor een actie onder de leden volle medewerking van het bestuur der afdeeling toe. Hierna sloot de voorz. de vergadering met den chr. groet. hetwelk het publiek zeer op prijs wist te stellen. Een klucht in 2 bedrijven volgde hierop, welke een waar succes werd. Tusschen het le en 2e bedrijf sprak mr. dr. H. D. M. Knol, eere-voorzitter en di recteur van „Kennis is Macht" eenige waardeerende woorden van waardeering voor de „Kimniasten". Met een dansje toe, onder leiding van de „Harlem Kings", werd de avond besloten en men mag met genoege:. op dezen goed propaganda-avond terugzien. Gedurende het eerste kwartaal bedroeg het aantal bezoekers van het Rijksmuseum van Oudheden alhier 1528. Door de politie alhier is aangehouden de 39-jarige J. v. d. K., alhier woonachtig, die nog 2 X 20 dagen hechtenis tegoed had in verband met overtreding der wegenbelas tingwet. UIT DE OMGEVING Vereeniging „Kimniasten". De sinds een jaar bestaande vereeniging „Kimniasten" van leerlingen van de Han delsavondschool „Kennis is Macht", gaf gisteravond, ter herdenking van het een jarig bestaan, een propaganda-feestavond in „Den Burcht". Ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer H. Gottenbos, de avond met een hartelijk welkom aan directeur en leerlingen van de Handelsavondschool en de verdere aan wezigen. Met een kernachtig propaganda-woord voor toetreding tot de vereeniging, wensch- te hij den aanwezigen een genoeglijken avond. Een uit leden bestaand tooneelclubje voerde een vlot gespeelde klucht „Het Bronzen beeldje" op, waarbij het aan suc ces niet ontbrak. Een-Cowboy-Kampvuur, met medewerking van de „Guitar Gang", waarin de Cowboy's hun prairieliederen zongen, mag uitstekend geslaagd heeten. Na de pauze kregen we eenige Hawian- nummers, gespeeld door de „Guitar Gang", EEN GEESTDRIFTIGE LANDSTORM BIJEENKOMST Het doel: de mannen op te voeden tot sterke, ordelijke vaderlanders Van een groote serie propaganda-avon- den, uitgaande van de Bijz. Vrijw. Land storm, ten doel hebbende dit mooie insti tuut hecht en sterk te maken, had onze af deeling de ongemeene eer juist de eerste avond te hebben. De inzit. Schitterend ge slaagd! De groote zaal van het Patronaatsgebouw was gisteravond tot in alle hoeken bezet, landstormers van Leiden, Hazerswoude, Koudekerk, Alphen, Noorden, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Oud-Ade, Aar- landerveen, Oude en Nieuwe Wetering en niet te vergeten een groot contingent van onze afdeeling, waren aanwezig. Bij de officieele personen merkten wij op Z. Exc. L. F. Duymaer van Twist, Over ste Jutta, Majoor Bangert, Majoor van Schelfen, Luit.-kol. J. P. Boots, Kapitein Karres, Pastoor Bilars, Kapelaan Groen, Ds. Scherpenzeel, de Burgemeesters van Alphen, Nieuwkoop, Zevenhoven, Ter Aar, en Hazerswoude, vele plaatselijke leiders van de diverse afdeelingen en tot slot land stormers met hun dames. Om kwart over acht werd het welkomst woord gesproken door den heer P. Kroon, voorz. van de commissie. Na de reeds ge noemde personen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, zeide spr., het een groote eer te vinden juistheden in ons mid den te hebben de vader van den landstorm, generaal Duymaer van Twist, die zijn jeug dige energie een voorbeeld kan zijn niet alleen voor de jongeren, doch voor allen. Z. Exc. ziet hier een corps van vrijwilli gers, die betrouwbaar zijn, het wettig gezag zullen handhaven. Nadat spr. heeft gewe zen op de moreele waarde van een derge lijke bijeenkomst, uit hij den wensch, dat zij in alle opzichten moge slagen. Hierop geeft het Gemengde zangkoor „Hoogmade", onder leiding van F. Otte, enkele zangnummers, waarvan wij noemen ,Domine salvam fac" van Giessen. Nu betreedt de pittige voorzitter van Zuid-Holland, de heer L. G. Royaards, het spreekgestoelte, die een dankwoord richt aan hen, welke het initiatief genomen heb ben to dezen kringavond. Spr. wijst in korte trekken erop, hoe nijpend de toe stand is, alhoewel op economisch gebied een kleine opleving valt waar te nemen. Daarentegen bestaat op politiek terrein een chaotische verwarirng. Men zie naar Span je. In ons land zijn elementen aanwezig, die somtijds zich scharen achter Oranje, maar toch is hun houding in het algemeen onbehaaglijk, ja moet er een groote dosis reserve in acht genomen worden. Met stem verheffing roept spreker uit: „Landstor mers blijft paraat, staat op de bres wan neer het noodig is". Na gemeenschappelijk zingen van het „Wilhelmus" spreekt Duymaer van Twist z'n mannen toe. Langzaam, duidelijk en met forsche stem herinnert de generaal allereerst aan het heuglijk gebeuren van het Vorstelijk huwelijk, de hope des va derlands. Dan waarschuwde hy met kracht voor het uiterst linksche en uiterst recht- sche gevaar, communist en nationaal socia lisme, beide groepen die de dictatuur voor staan, de een van het proletariaat, de an der van den „leider". Aan den vooravond van de verkiezingen staande, wil spr. hier toch geen politieke rede houden, maar wel de menschen duidelijk maken dat er geen dilemma bestaat van „communisme of fas cisme". Beiden willen géén vrijheid, noch voor kerk, school of opvoeding. De vrijheid is in Nederland in gevaar, voor het behoud van dit cultuurgoed waakt onze landstorm. Wanneer deze mannen schouder aan schouder staan, wordt iedere aanval glorieus afgeslagen en mocht de storm opsteken, blijft dan trouw voor Koningin en Vaderland (applaus). Na het vertoonen van de film van den B. V. L.-Landdag te Alphen a. d. Rijn, die meerdere malen gedraaid heeft voor het publiek, steeg er een krachtig applaus op toen majoor Bangert, vlootaalmoezenier te Den Helder, het woord kreeg tot het hou den van zijn rede. Reeds in den beginne was het te zien, dat hier iemand stond die weet om te springen met mannen, plaats weet te maken voor humor, doch ook ongezou ten de waarheid kan zeggen, niet houdt van een „Jan Salie-geest", maar frisch, vu rig, opgewekt, rond en eerlijk. Op zeer be vattelijke wijze deed de redenaar uitkomen wat het streven is van den landstorm; de mannen op te voeden tot sterke orde-min nende vaderlanders. De B. W. L. heeft als positief doel om te kweeken een geest van gerustheid. Een welkome gelegenheid vindt de ma joor het, thans in het openbaar voor zoo'n groot gehoor, dank te brengen aan Z. Exc. THEATER HOOFDFILMS Een hemel op aarde (Adèle Sandrock, Herm. Thimig enz.) 't Bandietenmeisje. (John Wayne). Maria Stuart (Kath. Hepburn, Fredric March). Majoor Bowes Ama teur-avonden. De Lokkende Stem. (Martha Eggerth, Paul Hartman'n, Georg Alexander). De Kleine Piraat. Pygmalion (Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Emma Morel, Ed. Verkade, Mathieu v. Eysden). INHOUD Komisch. Sensatie. Historisch Muzikaal Amusemenl Geestig AANVANGSUUR Dag. 811, Zondags bovendien 47 uur, Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8H uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd Duymaer van Twist, die door zijn helder inzicht en groote organisatietalenten de landstorm heet gemaakt. Toch zijn wij er nog niet, er moeten nog meer jonge man nen toetreden tot dit ideale instituut en hiervoor wordt een beroep gedaan op de meisjes en vrouwen, opdat zij hun kerels aanzetten lid te worden van deze bewe ging. Er zijn kapers op de kust, het is zoo'n engstigen tijd. Er wordt geknaagd aan de troon van het gezag. Landstormers, roept spr. uit, luistert naar Duymaer van Twist, sta op de bres voor onze vrijheden steunt het wettig ge zag (applaus). Als een korte pauze is gehouden, kan de commandant luit.-kol. Boots, het niet nala ten een dankwoord te brengen aan de plaatselijke leiders uit den omtrek, die deze bijeenkomst hebben georganiseerd. Afdalende in de technische leiding van den B. V. L. vernamen wij in hoe een korte tijdsbestek de manschappen bij elkaar zijn, indien gevaar dreigt. Tot slot deed luite nant Boots een beroep op de milddadig heid van beter-gesitueerden, daar derge lijke propaganda-avonden groote kosten met zich brengen. Het zangkoor gaf nog enkele nummer tjes ten beste; de films van het Prinselijk huwelijk, het verblijf van het Prinselijk Paar te Krynica en landstorm rond Oranje werden vertoond, waarna tegen 12 uur het slotwoord, gesproken door kapitein Kar- j res, nog bevatte de installatie van den heer I A. J. Bontje, als lid van de plaatselijke commissie. De voorz. dankte allen voor hun belang- stelilng en medewerking, bizonder pastoor Bilars, die door het afstaan van het pa- tronaatsgebouw, ons in de gelegenheid heeft geesteld deze propaganda-avond te houden. Hiermede behoorde deze eerste alleszins geslaagde avond tot het verleden. Nieuw bloed stroomt weer door de beweging! LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. 2de helft van April. VOOR DEN BLOEMENTUIN. De eerste vraag, welke door de amateur- tuiniers wordt gedaan is: Wanneer en hoe moeten we zaaien? Het is goed deze vraag i te stellen, want over 't algemeen wil de J beginner veel te vroeg zaaien. De vrees te zaal veel te vroeg aan de aarde toe te ver trouwen. Die haast is by bijna alle begin nende tuiniers op te merken. En toch win nen zij er niets mee, verliezen eerder. De temperatuur is in het vroege voorjaar te laag, zoodat het zaad niet kiemt. En wat nog gevaarlijker is: het weer is te onzeker. Zouden enkele gunstige dagen het zaad ontkiemen, daarop volgend ruw, koud weer laat te zullen komen, drijft hem er toe het en strenge nachtvorsten, kunnen weer veel bederven. Daarenboven lijdt by wisselend vochtig weer. en dan weer koude, droge winden, het kiemvermogen var het zaad zeer, terwijl het al dien tyd maar ten prooi ligt aan vogels en muizen, die de eeni- gen zijn, die van het vroeg uitgezaaide zaad profiteeren. Voor April moet men buiten in geen geval zaaien! De tweede helft van April is voor de sterke soorten en de eerste helft van Mei voor de zwakkere soorten de beste zaaitijd. Het zaad komt dan spoedig en regelmatig op en de plantjes kunnen dadelijk doorgroeien. By voorkeur wacht men voor het zaaien een vochtigen, stillen en luwen dag af. Het zaaien zelf is niet moeilijk, maar toch dient er op een en an der te worden gelet. Vooreerst make men den grond goed los en geeft, waar dit noo dig is, een flinke bemesting. Dan zaaie men -nimmer te dicht en te diep. Het beste doet men, op rijen te zaaien, op afstanden, zoo als voor de verschillende soorten het beste uitkomt. Het te veel aan plantjes in de rijen zelf kan men dan later gemakkelijker verwijderen, waarbij men zorgt de sterkste te laten staan. Dat laatste heet uitdunnen. Het zaaien heeft onder meer dit voor, dat men later minder plantjes behoeft uit te trekken, dus ook minder zaad noocig heeft, wijl men tusschen de ryen geen zaad i uitstrooit. Deze zaaimethode geldt vooral j voor soorten, welke men dadelijk op de i plaats uitzaait, waar zij bloeien moeten. Men kan echter ook op kweekbedden zaai en, de plantjes daar verspenen en opkwee- ken, om ze later, als ze ongeveer 10 c.M. hoog zijn, ter bestemder plaatse met aaid- i kluitjes uit te planten, wat met tal van i soorten heel goed gaat. Er zyn evenwel soorten, die zich moeiyk of zeer slecht laten verplanten, zooals Papavers, Esch- scholtzia's, Delphiniums, Platystemons, Orastium chloraefolium, en dergelijke het geval is. Deze soorten vormen namelijk een penwortel met weinig nevenwortels, en bij het verspenen of verplanten wordt de ont wikkeling van dien wortel ernstig gestoord, waardoor de groei en algemeene ontwik keling der plant belangrijk wordt geschaad. Zulke planten zaait men dus dadelijk ter bestemder plaatse, en trekt later zooveel plantjes uit, dat de overblijvende zich nor maal en krachtig kunt.en ontwikkelen; ze zullen dan de meeste en schoonste bloemen geven. Wat diepte betreft, waarop het zaad in den grond gebracht moet worden, deze is voor de verschillende soorten niet gelijk. Als regel geldt, dat men op lichte, droge gronden dieper zaait dan op zwaren en natten bodem. Voorts moet men rekening houden met grove en fijne zaden. De fyne zaden worden op goed fijn gemaakten grond luchtig uitgestrooid en met zeer fijne aarde dunnetjes bedekt. Grovere zaden harkt men luchtigjes onder, terwijl zeer grove zaden, als pronkboonen, siererwten en dergelijke stuk voor stuk in den grond worden gelegd, circa 5 c.M. diep. Zeer fyne zaden, vooral als zy donkerkleurig zijn, worden Öok wel met fijn droog zand ver mengd en zoo uitgestrooid. Men ziet daar door gemakkelijker, waar men gezaaid heeft, terwijl het zaal ook beter verspreid en luchtiger uitgestrooid wordt. Staan de zaailingen eenmaal goed en wel op de bedden of perkjes, waarop zij blijven, dan is het meeste werk verricht. Men houde den grond tusschen de planten los en vrij van onkruid, terwijl men later, al naar dit noodig is, de planten van een steunsel voorziet, door er stokjes bij te steken en ze daaraan losjes vast te binden. Bij fijntakkige plantjes kan men ook een 10 a 15 c.M. boven den grond, kruisgewijs zwarte of groene draden spannen, waar door kl'einere of grootere mazen ontstaan, waar de stengels der planten tusschen doorgroeien en daarin den noodigen steun vinden om te blijven staan, ook by ster ken wind of slagregens. Deze methode wordt, of werd althans in de Parijsche par ken met zeer veel succes toegepast, en vooral voor plantjes met teere stengels, als Nemophilia, Anagallis, Phlox Drum- mondii, Viscaria, Schizantbus, Gilia's enz. kan deze methode goede diensten bewijzen. Voor het overige houdt men de planten frisch, door steeds de uitgebloeide bloemen te verwijderen, en het in zaad schieten zoo veel mogelijk te voorkomen. By alle soor ten is dat niet wel mogelijk, maar by vele toch wel, en men voorkomt daarmee, dat de planten spoedig zyn uitgebloeid en af sterven. KERKNIEUWS SINT ANNA-GESTICHT TE DELFT. Op luisterrijke wijze is het feit herdacht, dat de Eerw. Zusters van Liefde uit Til burg zich honderd jaar geleden in Delft vestigden en haar intrek namen in het gedurende den loop der jaren herhaalde lijk uitgebreide St. Annagesticht. Des morgens werd in de met smaak en minutieuse zorg versierde kapel een plech tige H. Mis gecelebreerd door Deken J. Dankelman, met assistentie van den rector pater Th. Kraay vanger OJ.M. als diaken en pater A. Franken O.F.M. als subdiaken. Benevens de Eerw. Zusters en pension dames, werd het H. Misoffer bijgewoond door zuster Anna, generale-assistente na mens de Algemeene Overste te Tilburg, Zuster Ter mine uit Rijswijk, oud-overste van het St. Anna-gesticht en dj Eerw. Moe der van het Weeshuis. Voorts waren in de kapel aanwezig de pastoors der stad en de leden van het herdenkings- en eere-comité. Pastoor dr. G. Vrymoed O.F.M. hield een feest-predicatie. In den loop van den ochtend had in de tot feestzaal herschapen refter de officieele herdenkingsbijeenkomst plaats. De voorzitter van het feestcomité mr. Be vers bood aan een huldeblijk, dat be staat uit een gebrandschilderd raam voor de kapel, voorstellende den apostel Jo hannes. Verschillende sprekers voerden nog het woord. Op de receptie, welke des middags plaats vond, bleek wederom groot en veelzijdige belangstelling. Door notaris Hoppe werd een telegram voorgelezen, gericht aan de Eerw. Moeder Overste Cortona4 Dit telegram luidt als volgt: „Hartelijk gelukgewenscht met uw be noeming tot ridder in de Oorde van Oranje-Nassau, bij K. B. van 19 der Van Schaik, minister van Just'

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11