Boskoops Bloemenfeest geopend WOENSDAG 21 APRIL 1937 0E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Door den Minister van Landbouw Om de herinnering aan deze hulp door hem verleend, te doen voortleven, heeft het bestuur gemeend goed te doen, ter be schikking te stellen een wisselbeker, die genoemd zal worden „De Burgemeester Verkerk-Wisselbeker" en die zoo straks door onzen burgemeester voor het eerst zal worden uitgereikt. Hiermede heb ik gezegd, wat mij op het hart lag, ik zeg u dank voor uwe aan dacht en geef het woord aan den burge meester van Boskoop. REDE BURGEMEERSTER MR. E. P. VERKERK. Hierna hield de burgemeester, njr. E. P. Verkerk, een toespraak. Spr. dankt voor de woorden van waar deering gericht tot het gemeentebestuur van Boskoop. I vriendelijk geweest, eraan te herinneren* dat spr. ook in een vroegeren staat des le vens in de gelegenheid is geweest iets voor deze tentoonstelling te doen. De Minister moest eerlijk verklaren toentertijd niet ge weten te hebben, dat hij voor deze mede werking op deze plaats twee jaren later zou worden bedankt. Gaarne is spr. gekomen, omdat hier in Boskoop altijd iets goeds en iets schoons tot stand wordt gebracht. Het bestuur zelf heeft deze tentoonstelling aangekondigd als bloemententoonstelling, de „zingende bloemen", waarover de burgemeester sprak zullen ongetwijfeld de grootste at tractie vormen. Geheel juist is de naam van de tentoonstelling niet, want een groot gedeelte van de Boskoopsche culturen be hoort volgens de klassieke opvattingen tot de boomteelt, een teelt, die de laatste ja ren in ons land tot groote ontwikkeling is gekomen en thans ongeveer 2700 H.A. be slaat. In den loop der jaren hebben zich meerdere centra van de boomcultuur ont wikkeld; Boskoop, met 700 H.A. beteelde oppervlakte neemt daaronder verreweg de eerste plaats in. De opbrengst van deze cultuur in Nederland is zoo groot, veel grooter dan de behoeftevan het vader land. Vandaar het groote belang, dat Bos koop heeft bij den uitvoer. Niet zonder weemoed denken wij terug aan de jaren, dat voor rond zes millioen gulden werd uitgevoerd. Wij hebben echter de diepste inzinking gehad. Het jaar 1932 was het slechtste; thans heeft de uitvoer met 3.000.000 weer een voorsprong van één millioen op het slechtste jaar. Tot dit betere resultaat heeft veel bijge dragen de bijzondere hoedanigheid van de Boskoopsche kweekers, dat zij niet alleen kweekers zijn, maar ook verkoopers. Zij bereizen de geheele wereld, mogen wij zonder overdrijving zeggen; zij zijn alom bekend te goeder naam en faam! Als men in den vreemde komt het geen spr. de laatste jaren wel eens over komen is! komt men steeds tot de er varing, dat de Boskoopers overal geacht zijn. Boskoop is even bekend in het buiten land als Colijn de naam van den broer van den vroegeren burgemeester! Een vreemdeling vertelde eens, dat hij een Nederlander had ontmoet, die reisde in bloemen en heesters, en het verwonder lijke was, dat de man zes of zeven talen sprak. „O, dat moet een Boskooper geweest zijn!" merkte een andere vreemdeling op. „Het kan geen Boskooper geweest zijn"" had de Minister geantwoord „want een Boskooper spreekt alle talen!" Het is verbazingwekkend, wat de Bos koopers bereikt hebben voor hun eigen producten, en daardoor voor het geheele vak, en daardoor voor de goede naam van Nederland in het buitenland. De ontwikkelingsgang van de Boskoop sche cultuur is een merkwaardige ge weest; zij is voortgekomen uit de teelt van vruchtboomen. En gaarne bracht spr. hul de aan wijlen Teun Ottolander, een der grondleggers van de pomologische weten schap, wiens naam voorgoed aan Boskoops cultures is verbonden. Naast de boomen- en heesters is hier ook de bloementeelt in eere. Spr. weet dat de veiling bijzondere verdiensten heeft voor de bloemenverkoop. Weliswaar is de om zet bij 1928 vergeleken aanzienlijk ge daald, maar zij bedraagt nog altijd rond een ton. Veel hebben de Boskoopsche cultures ge leden onder de crisis. Het mes sneed aan twee kanten: de koopkracht binnens lands verminderde, de uitvoerbelemmerin- gen verhinderden de export. Gelukkig heeft de Regeering een beetje geholpen vol gens sommigen niet, volgens sommigen te weinig. Maar deze Regeeringgshulp zou weinig gebaat hebben, als zij niet was aan gevuld door de vakkennis, de werkkracht en de energie van de Boskoopsche kwee kers. In 't bijzonder prees spr. de samen werking tusschen de kweekers en tusschen een aantal gemeenten. De Boskooper wil in 't buitenland ko men met een goed product. Van den begin ne af is hij een vriend geweest van ont wikkeling, van verbreeding van zijn ken nis. Inrichtingen van onderwijs hebben altijd zy'n volle aandacht gehad. De eerste tuinbouwcursus, welke hier 40 jaren gele den werd opgericht, was ook de eerste van geheel Nederland. Daarnaast is hier sedert vele jaren de Tuinbouwschool gevestigd, onder de uitne mende leiding van den heer Moerlands, waar zeer vele leerlingen zijn toegerust met gedegen kennis om het vak op steeds hooger peil te brengen. Bekwaamheid en eendracht van de tweede van deze goede eigenschappen is dit gebouw het beste bewijs. Een bijzon derheid wil spr. van dit gebouw nog wel mededeelen, nu in dezen tijd zij het natuurlijk altijd welwillende critiek op de regeering wordt uitgeoefend. Ook de Regeering heeft aan de stichting van dit gebouw een steentje bijgedragen! Na de opening van het Arboretum ver meld te hebben, zeide de Minister, dat de Boskoopers zonder zelfverheffing mogen zeggen, dat het, ondanks de onspoed der tij den, aan him samenwerking, energie en vakkennis te danken is, dat zulk een groot- sche tentoonstelling kon worden gehouden. Spr. verwacht, dat velen het voorrecht zul len hebben deze tentoonstelling te bezoe ken. Spr. hoopt, dat de Boskoopers door het welslagen vah deze tentoonstelling ge sterkt mogen worden in hun voornemen met op elkaar geklemde tanden hun strijd tegen de moeilijkheden van dezen tijd voort te zetten. Spr. hoopt, dat alle bezoekers iets van de vreugde, die het zien van bloe men schenkt, uit Boskoop mee zullen dra gen, en dat onder Gods onmisbaren ze gen de Boskoopers de overwinning zullen behalen op de moeilijkheden in hun be drijf, waaraan zij zich dag aan dag met noeste ijver wijden. Na deze toespraak bezichtigden de beide Ministers en alle genoodigden de tentoon stelling. *ttfé/4<el£kb<Mu&iiSfe Tjoo'n sneetje ten Hoeüe's roggebrood, vraagt uw bakker.' GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL.333298 TEL.53949 ONTVANGST DOOR HET GEMEENTEBESTUUR. Nadat te rond 12 uur de beide Ministers waren vertrokken, had te half één in het gebouw „Flora" de ontvangst plaats door het gementebestuur. De burgemeester, mr. E. P. Verkerk, ver welkomde de vele genoodigden, dankte hen voor de belangstelling en stelde een dronk in op het welslagen der tentoonstelling. De toespraak van den burgemeester werd beantwoord door Baron Van Krayenhoff, voorzitter van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, die zijn erkentelijkheid betuigde voor de hartelijke ontvangst. DE BEKRONINGEN. De „Burgemeester Verker k"- wisselbeker, voor de mooist opgestel de groep, werd toegekend aan de firma Adriaan van Nes. Eer e-p r ij z e n: H. M. de Koningin, Felix Dijkhuis. Prinses Juliana, M. Kos ter Zonen. Minister Deckers, Gebrs. Goudkade. Gemeente Boskoop, van der Vis Co., verg. zilv. medaille. Gemeente Reeuwijk, Hugo T. Hooftman, verg. zulv. medaille. Gemeente Gouda, Jan Spek, verg. zilv. medaille. H. Th. 's-Jacob, Reu- neker Zn., kleine gouden medaille. Ka mer van Koophandel Gouda, Vuyk van Nes, verg. zilv. medaille. Kamer van Koophandel Rijnland, Adriaan van Nes, zilv. medaille. Leidsch Dagblad, P. L. Bin ken Fz., zilv. medaille. Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantk. afd. Leiden, Rien Groo- tendorst, zilv. medaille. Alg. Ned. Vereen, v. Vreemdelingenverkeer, L. J. Endtz Co., zilv. medaille. Gemeente Hazerswou- de, P. J. C. Oosthoek Co., zilveren me daille. Lijst van nieuwighed en, waaraan c e r t i f i caat werd toegekend: Van der Vis en Co., Azalea no. 0, 2e klasse. L. J. Endtz en Co., Rhod. Prof. Zaayer, le klasse, idem Rhod. Anton van Wely, le klasse, diem Rhod. Dr. Arn. W. Endtz, 2e klasse. J. W. de Vink en Zn., Roos Peon, 2e klasse. Willem Hardijzer en Co., Azalea, van ver dienste. N.V. Frets en Zn., Rhod. no. 15, 2e klasse, idem Rhod. Max Sye, le klasse. P. L. Binken Fz., Azalea mollis no. 8, van verdienste, idem Azalea mollis no. 9, van verdienste. Reuneker en Zn., Jap. Aza lea's no. 1, 2e klasse. M. Koster en Zn. N.V., Azalea mollis x sin, Mrs. P. Koster, 2e klasse, idem Azalea mollis x sin. no. 231, van verdienste, idem Azalea mollis x sin. no. 251, 2e klasse, idem Azalea mollis x sin. no. 252, le klasse, idem Azalea mol lis x sin. no. 214, le klasse, idem Azalea mollis x sin. no. 227, 2e klasse. L y s t van bekroningen Bloe mententoonstelling 1937: Groote Gouden medaille: L. J. Endtz en Co.; Fe lix en Dijkhuis; Gebr. Goudkade: Hugo T. Hoftman; Van Kleef en Co. Verguld zil veren medaille: P. Boer Fz.; Brand en Zo nen. Kleine gouden medaille: J. Blaauw en Co. Verguld zilveren medaille: K. Hou- dijk en Zn. Kleine gouden medaille: P. L. Binken Fz. Verguld zilveren medaille: Adr. J. Blom; P. Hooftman Jz.; Gebrs. Ellerbroek. Goote gouden medaille: M. Koster en Zonen N.V.; P. J. C. Oosthoek en Co.; Adriaan van Nes; Jan Spek. Klei ne gouden medaille: G. v. d. Stam Az.; J. van Exter en Co. Zilveren medaille: N V. Frets en Zonen. Kleine gouden medaille: Rien Grootendorst. Verguld zilveren me daille: Le Feber en Co. Zilveren medaille: B. Bunschoten. Verguld zilveren me daille: G. Koster. Zilveren medaille: N.V. Kersbergen. Verguld zilveren medaille: Fa. D. A. Koster. Groote gouden medaille: G. Pannebakker en Zonen; K. Rosbergen en Zn.; Fa. Vuyk van Nes; Wm. C. Hage en Co. Verguld zilveren medaille: Willem Hardijzer en Co. Groote gouden medaille: J. Spaargaren en Zonen. Kleine gouden medaille: J. H. van Straaten van NeS. Verguld zilveren medaille: Jac. Booy Mz.; J. J. van Oosterom; Anth. Kluis. Groote gouden medaille: Van der Vis en Co.; Renneker en Zn. Inzendingen buiten: N.V. Otto en Zonen, gouden medaille; C. Beeken kamp Tz., verguld zilveren medaille. Inzending glaswerk: Gouden medaille. VAN ONZE ADVERTEERDERS. DE ARTISTIEKE ONTWIKKELING VAN DE BEHANGSELPAPIER INDUSTRIE. Ieder jaar valt er nieuws te schryven over het populaire decoratiemiddel behang selpapier, omdat de behangselpapierindus trie elk jaar nieuwe dessins en kleurcom binaties produceert. De behangselpapier-branche is zeer voor uitstrevend, zij gaat niet enkel met de mode mee, doch geeft ook in zeker op zicht de mode aan. De behangselpapierin dustrie in Nederland staat daarin vooraan. Wij herinneren er aan, dat zij zich in de na- oorlogsche jaren heeft weten los te ma ken van de wansmakelijke, onderwetsche uit het buitenland ingevoerde behangsels en daarvoor in de plaats desins en kleur- samenstellingen heeft gebracht, die meer in overeenstemming zijn met de Holland- sche smaakrichting en met recht op kunst zinnigheid aanspraak kunnen maken. De grillige, scherp gecontoureerde grove dessins moesten wijken voor een vlottere, elegantere ornamentiek en de felle, harde, koude, kleuren maakten gelukkig plaats voor ifrarme, helle tinten, die de donkere Nederlandsche woonhuizen lichter en rui mer maakten. Wij denken aan de het vo rig jaar gevoerde propaganda-actie voor „zonneschijn"-behangsels. Het Hollandsche publiek was „kleur-ge- voelig" geworden. Kleur was de laatste ja ren hoofdzaak, men verlangde in het be hang alleen maar een kleurigen achter grond voor zijn meubels, meer niet. Dessins werden er weinig of niet gekozen. Het be paalde zich tot een wazige teekening van allerhande weefsels, zoogenaamde stofef- fecten. Na die dessinlooze periode, die circa vier jaren geduurd heeft, valt er nu weer een terugkeer van patroon in het behangsel waar te nemen. Een dessinloos behang is weliswaar nuchter en zakelijk, doch ver veelt spoedig, men .aakt er gauw op uit gekeken, het is onpersoonlijk, mist perspec tief! En dit laatste heeft de bekende Neder landsche behangselpapierfabriek van Rath Doodeheefver er toe gebracht om voor 1937 naast een ruime sorteering van effen- kleurige en z.g. rustige-wand behangsels, ook een groote verscheidenheid van nieuwe gepatroneerde behangselpapieren in den handel te brengen, waarmede men zijn woon- en slaapkamer een persoonlijk cachet kan geven. Dat is geen alledaagsch ordinair behang meer, maar artistieke wandsierkunst-aan- de-rol en tegen prijzen, die voor kenners van het papiervak, gezien de inmiddels enorm gestegen grondstofprijzen, opvallend laag zijn. Het tijdstip om woon- en slaap vertrek van een nieuw behang te voorzien is dus voor de Nederlandsche huisvrouwen nu wel buitengewoon gunstig ten opzichte van de extra mooie uitvoering der R. D. behangsels en hun lage prijzen. En de R. D. series 16, 47, 48, 49, 50, 51 en 52, die bij eiken goeden behanger vrij ter inzage lig gen, bieden een overvloed van keus. De groote modieuze nieuwigheid, die R. D. boven en behalve haar populaire be- hangcolecties brengt zijn wel de speciale wanddécors, origineele handwerk wand- beschilderingen uitgevoerd in de sterke j Salubra-kwaliteit, dus gegarandeerd licht- echt en afwaschbaar. Geen eindelooze her- I haling van patroon, geen verfopeenhopin- gen, geen volbedrukt wandoppervalk, doch afwisselingsrijke tafereelgen met enkele penseelstreken weergegeven, vol perspec tief, nu eens uitbeeldend het karakteristie ke, zonnige Spaansche landschap in het décor „Andalusië", de bedrijvigheid aan het „Meer van Lugano" of de landelijke rust in de scenerie „Heuvelland", „Wijde Verten" of Miramare" en dan weer eens de elegance van beweging in het „Jachtdé- cor", of het ydillische in het medaillonvor- mige motief van het décor „Pastorale" of de altoos bekoorlijke variatie der „Jaar getijden". Te veel, om alles op te noemen, maar zeker is, dat allen, die iets moois kunnen waardeeren, deze handgeschilderde, uiteraard nog kostbare wandpaneelen mooi zullen vinden, ongemeen rijk aan perspec tief en hoog artistiek. In zoo'n kamer zit tend kan men z'n gedachten den vrijen loop laten, ongestoord door de enge omsluiting der vier wanden! Natuurlijk zijn zij niet voor elk interieur geschikt, maar daarom juist in hun exclusiviteit en apartheid zoo aantrekkelijk. Deze R. D. wanddécores leen en zich bijzonder om den wanden de persoonlijke noot te schenken, die men in het vertrek afhankelijk van z'n bestem ming wenscht. Eén of meerdere van deze decoraties zijn in de meeste toonzalen van de fabriek van Rath Doodeheefver toe gepast te bezichtigen. IBUI Ol A AD 18 weer rustig en U ll OLHHr Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten „Emiel, neem dien hond weg!" „Wees maar niet bang, ik heb hem gis teren pas gekocht en weet nog niet of hij valsch is." De Boskoopers kunnen van avond rustig op één oor gaan liggen, want al buldert de wind rond hun tentoonstel ling, al daveren de vlaggen boven op het „Flora"-gebouw, het drama van twee jaren ge leden, toen de geheele show omvèr-waaide, kan zich niet herhalen. Het gebouw ziet er zoo stevig en massief uit, dat zelfs een aardbeving er zijn woede aan zou verspillen. Door het gure weer be hoeft men zich niet te laten afschrikken naar Boskoop's bloemenfeest te gaan. Trein en bus stoppen beiden voor de deur. Juist bij dit gure weer is de tegenstelling tusschen buiten en binnen des te schrijnendervoor dege nen, die buiten staan. Buiten een grauwe lucht en grau we regen binnen een orgie van honderdduizenden bloe men, een kaleidoscoop van de schoonste lente-kleuren, een onderdompeling in zoete geu ren. Over belangstelling had den de bloemen want zij zijn de voornaamsten op de ze tentoonstelling dezen morgen niet te klagen. Tegen 10 uur verzamelde zich in Flora de tot de opening uit- Een hoek genoodigden, onder wie de welke te Minister van Landbouw, Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, de Minister van Onderwijs etc., dr. Slote- maker de Bruine, de deken van het corps diplomatique, Z.Exc. A. de Pury, de bur gemeesters van Boskoop en uit de omlig gende gemeenten, ir. Damme, directeur- generaal van de Posterijen, ir. Ankersmit namens de Ned. Spoorwegen, de heer Plesman, directeur van de K. L. M., ver tegenwoordigers van vele Tuinbouwver- eenigingen en van vereenigingen voor vreemdelingenverkeer an vele anderen. REDE VAN DEN HEER OOSTHOEK. De voorzitter van de Vereeniging „Bos koopsche Tentoonstelling" sprak een wel komstwoord. in het bijzonder tot Z.Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Land bouw en Visscherij, die zich welwillend bereid heeft verklaard, deze bloementen toonstelling te openen. U zult nu weldra betreden een voor on ze bloemententoonstelling speciaal opge richt gebouw, dat aan alle eischen van be lichting en ventilatie voldoet, dat ontwor pen is door Ir. C. Frets te Boskoop en uit gevoerd door den heer R. Reym te Wad- dinxveen. Wij zijn buitengewoon gelukkig geweest in keuze van architect en hebben het goed getroffen met onzen aannemer. U in te lichten omtrent de wijze waarop de bouw tot stand kwam, zou mij te ver voeren, maar onze vereeniging kan niet nalaten, bij deze gelegenheid haren groo- ten dank uit te spreken, verschuldigd aan Z.Exc. Jhr. Mr. Dr. H. A. Karnebeek, die er in slaagde de gementebesturen van Bos koop, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Zwammerdam en Reeuwijk te doen samen werken om den bouw mogelijk te maken. Waar ik nog iets over wilde zeggen, dat is de tentoonstelling zelve, omdat deze een heel bijzondere is en met een speciaal doel voor oogen zoo is ingericht. Ze verschilt van alle andere bloementen toonstellingen, omdat hier alleen planten worden getoond, die in Nederland winter hard zijn en in onze tuinen tot hun volle recht kunnen komen. Al wat was aan de planten deden, is ze eenige weken vervroe gen, door ze onder glas te brengen en ze volgens het ontwerp van den heer J. H. van Straaten van Nes te groepeeren. Dit ontwerp is buitengewoon geslaagd en wordt algemeen geroemd als nog mooier dan de tentoonstelling van 1935. Onze tentoonstelling biedt dan ook tuin- bezitters de gelegenheid kennis te maken met het nieuwste en het beste was voor hunne tuinen geschikt is. Dat het voor onze vereeniging geen ge ringe taak geweest is, om in een gemeente, die sterk in welvaart is teruggegaan zulk een gebouw te stichten en deze tentoonstel ling te organiseeren, zal wel niemand ver bazen. Dit alles zou dan bezwaarlijk tot stand gekomen zijn, als ons bestuur niet een groo- ten steun had gevonden bij den Raad van Boskoop, bij het College van B. en W., maar in het bijzonder van onzen burgemeester, den Edelachtbaren Heer Mr. E. P. Ver kerk. De Burgemeester Verkerk- wisselbeker. ie van de groote bloemenlentoonste'iing Boskoop is geopend, en tot 10 Mei as. zal duren Herinnering aan een droeven dag. Het is Boskoop een eer, dat zoovelen van buiten de enge gemeentegrenzen zijn op gekomen om hier tegenwoordig te zijn. Als u na mijn woorden Excellentie Dr. Deckers zult zien oprijzen o,m deze bloe- mententoonsteling te openen, zullen veler en ook mijne gedachten teruggaan naar dien gedenkwaardigen dag, nu twee jaren -geleden, toen stormgeweld de tijdelijke tent uit elkander sloeg. Dan ziet gij dezelfde Excelentie maar dan als Mi" ler van Defensie oprij zen om degenie uit Utrecht te gelasten zich onvehwijld naar Boskoop te begeven om het dak te dichten. Wanneer wij zoo aanstonds vanuit deze zaal in de nieuwe groote expositiehal ko men, verzoek ik u, Excellentie Deckers, naar boven te zien naar de soliditeit van het werk van ir. Frets, en de Burgemees ters van Alphen aan den Rijn, Hazerswou de, Reeuwijk en Zwammerdam hun oogen te richten op de wapens hunner gemeen ten, aangebracht boven den ingang der groote hal. Het symbool van de samenwerking van gemeenten, zooals Zijne Excellentie van Karnebeek het uitdrukte, draagt de kleur rijke kenteekenen van Boskoop's erkente lijkheid. Op dit oogenblik nu dit gebouwencom plex voor het publiek wordt opengesteld, zal een draadbericht van Boskoop's ge meentebestuur naar het verre Zuid-Ame- rika vertolken, wat Boskoop verschuldigd is aan Zijne Excellentie den Minister van Staat, Jhr. Dr. H. A. van Karnebeek, Com missaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland. Toen de spoorlijn geopend werd, voor spelden sombere weerprofeten, dat het lijntje spoedig zou worden opgebroken; toen de eerste steen voor dit gebouw werd gelegd, was heel toevallig een deurwaarder aanwezig, de trein loopt nog en het ver voer stijgt, de deurwaarder leeft ook nog, maar als de Nederlandsche pers Boskoop helpt, komt hij niet alleen niet aan het "waarborgfonds, maar krijgt hij nu reeds voor de volgende tentoonstelling zijn congé. En dit alles, Excellentie, is bestemd om de Nederlandsche markt voor ons te winnen, daarvoor legde het particulier initiatief zijn geld op tafel, het belang van het Boom- kweekerijcentrum Boskoop is voor het bui tenland meer dan tienmaal grooter dan al wat op of tengevolge of los van deze ten toonstelling in Nederland verkocht wordt. Hoort U Exceellentie hoe die bloemen zingen de internationale van handelsvrede en vrijen handel. Excellentie, laat die zang doorklinken en werpt het heele contingent deurwaarders aan de poorden van het buitenland tegen de vlakte. REDE VAN MINISTER DECKERS. Daarna was het woord aan den Minister. Minister Deckers verklaarde, dat het hem een groot genoegen was deze tentoonstel ling te openen. De burgemeester was zoo

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5