BIOSC D 1 I h 1 ent Aa het 1 schu] van was, steld gade: De const Effec ring geha s telle had VOOR houd T f 10 f 4 f 2 f 1 14094 26 154 308 584 743 934 1124 1459 1722 1933 2162 2376 2564 2732 2952 3324 3504 3774 4111 4223 4384 4575 4769 4980 5118 5510 5700 5926 6119 6312 6473 6915 7091 7195 7373 7565 7847 8006 8122 8479 8672 8825 9201 9461 9723 9972 10145 10343 10548 10800 11171 11347 11848 11990 12137 12350 12498 12771 13088 13292 13499 13673 13897 14234 1443S 14704 15059 15183 15322 15740 15946 16207 16392 16561 16767 16964 17214 17507 17934 18108 18277 18377 18772 18371 19085 19314 19605 19834 20081 20239 20525 DE LEIDSCHE COURANT NOORD WIJK. Bouwen. Burg. en Weth. hebben aan den heer C. Hoogeveen, alhier, vergunning verleend voor het bouwen van een woon huis aan den Heerenweg en aan den heer K. Giezen, alhier, voor het bouwen van zes woonhuizen aan de de Ruijterstraat. NOORDWIJKERHOUT. L. T. B. De L.T.B. afdeeling Noordwij- kerhout vergaderde in hotel Gouwenberg. De penningmeester gaf rekening en verant woording over het boekjaar 1936. De in komsten bedroegen 140.49, de uitgaven 139.79, zoodat er een batig saldo was ad 0.70. Hierna bracht de secretaris een keu rig jaarverslag uit. Hieruit stippen we aan, dat het ledental gestegen is van 23 tot 39 en dat 7 vergaderingen zijn gehouden. Vele leden hebben in het afgeloopen jaar aan de retraite van den L.T.B. deelgenomen. Daar na had de verkiezing plaats van een be stuurslid. Bij acclamatie werd de heer H. Langeveld gekozen. Vervolgens nam de heer A. W. Ausems, alg. secretaris van den L.T.B.het woord, die behandelde het onderwerp: „Het belang om lid te zijn van den L.T.B., in verband met het voorontwerp Ordeningswet 1937". Spreker begon met te zeggen, dat hy al leen zijn eigen meening hierover zou zeg gen en zeide, dat de Hollandsche Mij. van Landbouw reeds te kennen heeft gegeven, dat deze wet niet aangenomen zou moeten worden. De heer Ausems besprak de jaren van bloei voor den land- en tuinbouw na den oorlog, die schijnbloei waren, daar in eens alles omlaag ging en de crisis uitbrak. Hij besprak de diverse crisiswetten en steunmaatregelen en zeide, dat, om uit de crisis te geraken, 4 vraagstukken herzie ning behoeven. Ten eerste meer en beter produceeren, hiermede werd bedoeld druk king van de productiekosten en het tech nisch op den spits drijven van het bedrijf; voor het bloembollenbedrijf beteekent dit nog betere bemesting en het teelen van de beste soorten. Het 2e vraagstuk, dat herzie ning-behoeft, is regeling van de pachtprij zen, het 3e regeling van het crediet, het 4e regeling der prijzen en marktregeling. Het plan-Ruiter werd door den alg. secretaris onder de loupe genomen. Hij liet aan het einde van zijn leerzame causerie uitkomen, dat ook in het vak de katholieke beginse len steeds naar voren gebracht moeten worden. Na de rede van den heer van Ausems werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen aan den heer Th. F. van Rijn uit Lisse (lid van het hoofdbestuur). Hier van werd een druk gebruik gemaakt. Ver schillende vragen werden gesteld over het Landbouwcrisisfonds. Genoemde heer deel de mede, dat 235.000 beschikbaar is ge steld door de regeering voor het bloem bollenvak, waardoor de kosten van de sier teeltcentrale niet meer door het vak behoe ven te worden opgebracht. Hierna sluiting. ZILK. Voetganger aangereden. Toen de reeds bejaarde brandstoffenhandelaar V. alhier geheel rechts op den Regenvlietweg liep, werd hij plotseling van achteren aangere den door den wielrijder de G., die niet na behooren uitweek. V. viel voorover op den weg en bekwam een lichte hersenschud ding. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. SASSENHEEVL Speldjesdag. Onder dank voor de bijdragen -en de hulp van collectrices, kunnen we mededeelen, dat de gehouden speldjesdag ten bate voor de R. K. ver- eeniging tot bescherming van meisjes heeft opgebracht ruim 40. Geitenfokvereen. In café „de Oude Post" hield bovengenoemde vereeniging onder groote belangstelling haar jaarver gadering. Dat deze vereeniging groote vooruitgang maakt in ledental en in ge zonden finantieelen toestand verkeert, bleek uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Wegens aftreden van een bestuurslid werd benoemd de heer B. v. d. Lans. Besloten werd op 5 Juni a.s. de jaarlijksche keuring te houden. Het bestuur zal de plaats later bekend maken. Bij de rondvraag bleek, dat alle leden, welke ruim 40 in aantal zijn, over den gang van zaken van het afgeloopen jaar zeer tevreden waren. Installatie Kruisvaarders. Het is gis teren voor de K.J.C. weer een groote dag geweest, want het aantal kruisvaarders is weer met 18 jongens vermeerderd, welke gisteravond onder het lof plechtig zijn geinstalleerd door hun directeur kap. J. W. Redeker. Met een kernachtig woord over de uitvoering van de wet en gehoor zaamheid aan het gezag en de beleving daarvan, heeft spreker de kruisvaarders gewezen op de beloften bij deze installa tie gedaan. Na de kerkelijke plechtigheid begaven alle kruisvaarders zich naar het K.S.A.-gebouw, waar ouders en genoo- digden bijeen kwamen, om getuige te zijn van wat eigenlijk het doel en streven van de kruisvaart is. De direct, heette alle be langstellenden welkom en deed een paar mededeelingen. Voor de ouders heeft hij een korte inleiding gehouden, waarbij hij speciaal wees op de belangrijkheid der kruisvaart, wanneer de jongens den leef tijd van 1415 jaar hebben bereikt. Spr. kan niet genoeg wijzen op dit punt, want als de jongens de K.J.C. vaarwel zeggen, is het de bedoeling dat zij onderwe zen worden totdat zij kunnen worden in gelijfd bij K.J.M.V. of St. Josephs Gezel len. Het verdere gedeelte van den avond werd aangevuld met eigen werken van de kruisvaarders. Alles wat zij in hun bans hadden geleerd en gerepeteerd werd voorgedragen. Vanzelf hebben de ouders en anderen door deze uitvoering weer meer sympathie voor het Kath. Jeugd werk verkregen. VOORHOUT. Plechtige installatie Pastoor Warmenhoven. In allen eenvoud heeft pastoor Heijtveldt zijn laatste pastoraat neergelegd, om tjians van een welverdiende rust te genieten. Den tweeden Zondag na Paschen heeft hij voor het laatst zijn parochianen toegesproken vanaf den kansel; hij bracht dank aan den burgemeester en het gemeentebestuur voor de medewerking van hen steeds ondervon den, terwijl hij zijn kudde dank bracht voor de groote volgzaamheid, hopende, dat zij hun nieuwen herder even trouw zou den volgen als zij hem steeds gedaan had den. Verder heeft hij alle uiterlijk ver toon willen vermijden, omdat hem het scheiden anders te zwaar zou zijn geval len. Hij had op geen mooieren dag kunnen heengaan dan op den Zondag van den „Pas tor Bonus", één vermaning heeft hij den Voorhouters niet onthouden: „het gebabbel in het algemeen en over de priesters in het bijzonder". Het was hem aan te zien, dat zijn heengaan zwaar was. Vrijdagavond werd Pastoor W. P. War menhoven zonder pracht en praal zijn nieuwe parochie ingehaald door leden van kerk- en armbestuur, afgehaald van Den Haag. Ondanks het feit, dat aan deze blijde incomste weinig luister werd bijgezet, was er toch veel volk op de been. De aanwezig heid van een vol kerkgebouw vertolkte de gevoelens van de parochianen, die daar mede hun nieuwen herder een welkom toe riepen. Een kort Lof, door hem opgedra gen, geassisteerd door de weleerw. heeren drs. J. Groot als diaken en L. Vester als subdiaken besloot deze entrée. De gezangen werden meerstemmig uitgevoerd door het kerkkoor onder leiding van den heer J. van Steijn. De derden Zondag na Paschen om 10 uur werd pastoor Warmenhoven het kerkge bouw binnengeleid, voorafgegaan door De ken Borsboom va nNoordwijk. De benoe mingsbrief van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem werd voorgelezen, waarna de gebruikelijke liturgische ceremoniën, zooals overdracht van sleutels, missaal, kelk en gewaden, plaats hadden. Uitstel ling van het Allerheiligste en aanheffing van het „Veni Creator" volgden, waarna een plechtige H. Mis werd opgedragen door den nieuwen pastoor, met assistentie van de weleerw. heeren drs. J. Groot als dia ken en pater Juniperus Grontheim O.F.M. als sub-diaken. Het kerkkoor, ditmaal on der leiding van den heer E. van Niekerk Sr. uit Leiden, voerde op keurige wijze de meerstemmige Mis van Oreste Ravaneila' uit. Na het Evangelie besteeg de Deken den kansel om allereerst uiting te geven van zijn gevoelens van dankbaarheid jegens den reeds vertrokken Phstoor Heijtveldt. Dat was een man, die in de moeilijke jaren van depressie, de parochie van Voorhout toch nog tot grooter bloei heeft weten te bren gen, niet alleen op geestelijk terrein, maar ook op dat van het stbffelijke. Onder zijn pastoraat werd een parochiehuis gesticht, waar het sociale en cultuxeele leven zich concentreert; hij heeft dat gedaan met de vele zorgen daaraan verbonden; hij heeft dat goed gedaan. Hij, die zelf niet vrij van ongesteldheid was, heeft beter dan menig ander de vele zieken in moeilijke oogen- blikken troost geschonken, zooals weinigen hem dat zullen verbeteren, omdat hij wist wat lijden was. Hierna drukte de gewijde redenaar den geloovigen op het hart, dat zij hun priesters eeren moet, want zij zijn de afgezanten van God; de eerbied jegens een afgezant zal grooter zijn naar mate het gezag, dat zijn gezanten zendt, hoog en voornaam is en de te vervullen opdrachten belangrijk zijn. De gewijde redenaar felici teert vervolgens de parochianen met hun nieuwen herder, die zoo juist zijn pastoraat heeft aanvaard, terwijl hij wederkeerig den pastoor gelukwenscht met zulk een kwali teit parochianen, waarover het hem gege ven moge zijn een lange reeks van jaren te mogen staan als herder en leider, op een wijze, welke zal strekken ten zegen, den parochianen tot heil en de Kerk tot eer. De H. Mis werd hierna besloten met een meer stemmig „Laudate Dominum", waarna deze plechtige installatie ten einde was. Einde der veilingen van Kleinvee enz. Door burgemeester en wethouders is aan de kleinveevereeniging D.V.V. vergunning onthouden, tot het exploiteeren van een vei ling. Deze weigering een er vergunning schijnt verband te houden met een mi- nisterieele aanschrijving. Hanze. Een langdurige bespreking werd op de laatste vergadering van de Hanze gehouden over de vestigingseischen; de algemeene opinie bleek vóór de tot standkoming van deze beslissing te zijn. Tot eerste secretaris (de heer A. Heerings zag zich genoodzaakt om gezondheidsrede nen voor deze functie te bedanken) werd met overgroote meerderheid van stemmen gekozen de tweede secr., de heer P. J. IJs- selmuiden. Door deze benoeming was een vacature ontstaan, waarvoor in de plaats werd gekozen na drie stemmingen de heer Th. Diemei. Bij de rondvraag werd geklaagd over den ontredderden toestand waarin zich het tweede einde van den Rijnsburger weg be vind. Het bestuur zegde bespreking toe. Gemeenteraad. De raad der gemeente alhier is in spoedeischende vergadering bij één geroepen op Dinsdag 20 April a.s. des namiddags om acht uur. Ter behandeling zijn opgenomen de navolgende punten: 1. Opening, 2. Notulen der vergadering van 30 Maart j.l. 3. Ingekomen stukken. 4. Voor stel tot benoeming van leden van stembu- j reaux wegens aftreding op 15 Mei 1937. 5. Voorstel van B. en W. om genoegen te ne men met het voornemen van Gedep. Staten I om de huur van de ambtswoningen wegens weddenverlaging per 1 Oct. '37 gelijktijdig j te verlagen van ƒ475— tot ƒ460.— voor de burgemeesterswoning en van 495.tot j 480.voor de secretariswoning. 6. Voor- stel van B. en W. tot vaststelling van de verordeningen op het beschilderen van we- THEATER HOOFDFILMS Een hemel op aarde (Adèle Sandrock, Herm. Thimig enz.) 't Bandietenmeisje. (John Wayne). Maria Stuart (Kath. Hepburn, Fredric March). Majoor Bowes Ama teur-avonden. De Lokkende Stem. (Martha Eggerth, Paul Hartmann, Georg Alexander). De Kleine Piraat. Pygmalion (Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Emma Morel, Ed. Verkade, Mathieu v. Eysden). INHOU Komisch Sensatie. Historisc Muzikaal gen en muren voor de gemeente Voorhout. 7. Voorstel van B. en W. om de gemeente- begrooting 1937 te wijzigen i.v.m. de nood zakelijkheid van benoeming eener leerling ambtenaar; 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting en de begrooting van het waterbedrijf voor 1937. Luizenmarktpalder. De Ingelanden van genoemden polder kwamen dezer dagen bijeen. Er bleek een batig saldo in kas te -zijn van 806.17. De controle-comm., bestaande uit de hee ren L. v. d. Geer, L. H. Prins en J. P. Ves ter, hadden de bescheiden in orde bevon den. De begrooting over het jaar 1937 werd vastgesteld op 1935.90. Hierbij werd nog even er aan herinnerd dat in deze begroo ting was opgenomen de rente en aflossing der aangegane leening van 5000.zijnde een bedrag van pl.m. 400. Een schrijven was ingekomen vaA den molenaar en bediener der molen, den heer C. de Groot, waarin deze verzocht als eerste in aanmerking te mogen komen om ook weer als bediener te mogen fungeeren bij het nieuwe gemaal. Besloten werd hier vanaf te zien en den heer D. v Rijn even tueel te benoemen. De heer v. Rijn ver keert om meerdere redenen in veel gunsti ger positie om het nieuwe gemaal te be dienen dan de vorige molenaar, hetgeen ook door meerdere ingelanden werd erkend. De heer C. de Groot zal volgens het ambte narenreglement op wachtgeld gesteld wor den voor den tijd, welke hiervoor vastge steld is. De rondvraag bracht vragen naar voren omtrent het nieuwe gemaal. Omtrent de in werking treding werd geantwoord dat het gemaal 1 Mei a.s. klaai zal zijn. Een vraag van den heer D. Hoogstraten over een offi- cieele opening zal onder de oogen worden gezien. Als vanzelf kwam nu ook het be staan der oude molen ter tafel. Besloten werd deze van de hand te doen door ver- kooping. WARMOND. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer M. J. Hogenboom had in Hotel „De Stad Rome" een vergadering plaats van den R.K. Volksbond. Na eenige dis cussie werd besloten de jaarlijksche bij drage aan het Kanunnik Van Schaik-fonds te verhoogen met 1.50. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad werd aangewezen de heer M. J. Hogenboom. Aan de orde kwam hierna de bespreking van de vrijwil lige stuivers-actie voor „Herwonnen Le venskracht", in verband met het zil veren jubileum van dit fonds in 1938. Be sloten werd te dezer zake een krachtige campagne te voeren. Het woord was hier na aan de penningmeesters der onderschei dene afdeelingen. Hieruit bleek, dat de Bond een batig saldo te boeken had van 86.81 en Hulp in Nood een batig saldo van 15.32. Tot leden van het St. Nicolaas- Comité werden benoemd de heeren C. Ze venhoven en L. v. d. Kerkhof. Overgegaan werd tot verloting van een aantal retraite- kaarten, hetgeen voor een paar leden een buitenkansje was. De tijdens de pauze ge houden collecte ten bate van Hulp in Nood bracht de somma op van 2.61. KERKNIEUWS EEN HONDERDJARIGE, DIE IEDEREN DAG DE H. MIS OPDRAAGT De E. P. Marie Gulino, van de Onge schoeide Carmelieten, geboren op 7 Maart 1837, priester gewijd in 1862, heeft zijn lOOen verjaardag gevierd te Ragusa in het bisdom Syracuse. Hij hoopt dit jaar eveneens de 75e ver jaardag van zijn Priesterwijding te vieren. Hij verheugt zich in een goede gezondheid en draagt iederen dag, zonder geholpen te worden, de H. Mis op. Zijn herinnering is levendig gebleven en hij weet zich ge beurtenissen uit het verleden nog goed te herinneren. FINANCIëN EN ECONOMIE N.V. HYPOTHEEKBANK VOOR HOLLAND EN INDIë. Voorstellen der directie ingetrokken. Zaterdagmorgen te 11 uur was in Pulchri Studio te den Haag een tweede vergade ring gehouden van houders van schuld brieven aan toonder (5 en 4 1/2 procents pandbrieven) der N.V. Hypotheekbank voor Holland en Indië

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11