Slecht-Hoorend DONDERDAG 15 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT vERDE BLAD - PAG 10 UIT DE OMGEVING USSE. Coöp. Boerenleenbank. De Coöpera tieve Boerenleenbank hield gisteravond in -de Veilingzaal van het H.B.G. haar 30ste Algemeene Vergadering onder presidium van den waarn. voorzitter, den heer J. P. Segers, die de ernstige ziekte van den heer L Onderwater memoreerde. Uit het financieel verslag over den toe stand der Bank over het boekjaar 1936 bleek, dat het saldo Spaargelden op 1 Jan. bedroeg 1.223.451.21; ingelegd werd 887.367.12 en terugbetaald 814.660.85, zoodat het saldo op 31 Dec. bedroeg 1.296.157.48. Aan voorschotten was op 1 Jan. te vorderen 151.666.70; aan nieuwe voorschotten werd verstrekt f 14.045 en terugontvangen 23.880.zoodat op 31 Dec. het te vorderen saldo bedroeg 141.831.70. Op 1 Jan 'had de Bank in loopende rekening bij de Centrale Bank een schuld van f 20.453.64; opgenomen werd f 1.169.212.28 en gezonden 1.287.847.69, zoodat op 31 Dec. het saldo te goed bedroeg f 98.181.77. Aan overige rekeningen had de Bank op 1 Jan. te vor deren 1.099.721.36; verstrekt werden 2.133.180.61 en terugontv. 2.165.023.57, zoodat het te vorderen saldo op 31 Dec. be droeg 1.066.878.40. Uit de winst- en ver liesrekening bleek dat de ontvangsten be droegen: rente en provisie 75.111.94; ren te Centrale Bank 1.975.11; coupons 3.145.04; huishuur 300.diverse ont vangsten 392.66, tezamen alzoo 80.924.75. Uitgegeven werd: rente spaargelden 42.024.24; rente rekeninghouders 13.198.34; rente Centrale Bank 707.39; salarissen en presentiegelden 8021.50; af schrijving 400.bijdragen Centrale Bank 1.128.69; diverse uitgaven 3696.68, te zamen alzoo 69.176.84, zoodat de winst bedroeg 11.747.91. Uit de Balans bleek dat de bezittingen bedroegen: inhoud kas 43 074.49; voor schotten 141.831.70; Centrale Bank 98.181.77; Postchequerekening 3.176.88; rekeningcouranihouders 1.341.394.99; ef fecten 79.640; gebouw 8 200; meubilair 1.en nog te vorderen voorschotten 52.05 te zamen f 1.715.552.88. Schulden: spaargelden 1.296.15^.48; re keninghouders 221.406.62; reservefonds 180.055.53; extra reserven 6.185.34 en winst 11.747.91 maakt ook weer te zamen 1.715.552.88. Rekening en Balans werden zonder aan merkingen vastgesteld waarop de waarn. voorzitter aan den Kassier, den heer J. C. Zanveld. den dank der vergadering in eenige goedgekozen woorden vertolkte. Aan de orde is vervolgens de benoeming van een lid van den Raad van Toezicht we gens periodieke aftreding van den heer G. Tromp. Op voordracht van den R. v. T. werd de heer Tromp herbenoemd. In het bestuur was aftredend de heer J. P. Segers, welke ook op voordracht van het bestuur werd herbenoemd. Door den kassier werd verslag uitge bracht, waarin hij nog eens op duidelijke wijze deed uitkomen hoe prachtig de Bank werkt en hoe'zij de crisisjaren weer te boven is. Daar het 't 6e lustrum was, gaf bij tevens een verslag per vijf jaar, waar uit de groote vlucht kon worden geconsta teerd. In het laatste boekjaar steeg de totaal-omzet tot bijna 14.5 millioen! Op voorstel van het bestuur werd besloten van de winst f 700.extra af te schrijven op het gebouw en de rest toe te voegen aan de reserven. De heer Warmerdam sprak een woord van hulde. De voorzitter deelde voorts mede dat de rentevoet met een half procent is verlaagd ook voor de spaargelden. OEGSTGEEST. Staatpartij, afd. Jongeren. Onder voor zitterschap van den heer Rubenkamp hield genoemde afdeeling een algemeene vergadering, die VTij goed was bezocht. Bij de opening verwelkomde de voor zitter het afdeelingsbestuur én Pastoor de Vetten alsook den spieken, den heer St. Menken. Voorts sprak de voorzitter een op wekkend woord voor de vergadering van 23 April te Leiden, waar de partij-voor zitter, Mr. Goseling, een politieke rede zal houden. Het voorstel van het bestuur tot het doen vervallen van art. 17 van het huishoudelijk reglement werd met alg. stemmen aange nomen. Dit besluit moet echter ook nog worden goedgekeurd door het bestuur der afdeeling. Het woord was daarna aan den heer Men ken met het onderwerp „Wat is waarheid". Spr. ging na de achteruitstelling der ka tholieken in vroegere tijden. In 1853 werd aan de katholieken de vrijheid hergeven. Mer. Zwijzen bracht ons in contact met bet Vorstenhuis, Cramer en Smits legde de grondslagen voor een sterke katholieke pers en Mr. van Son en Dr. Schaepman slaakten de banden van onze z.g. politieke onmondigheid. Broere en Alberdinck Thijm stippelden de lijnen uit, waarlangs de literaire ontwikkeling zich moest bewe gen en Mgr. v. Heukelom gaf richting aan kunst op religieus terrein. Maar geschiede nis schrijven was weggelegd voor een man, waarvan men zou moeten zeggen: Moest hij dat doen. Het was Dr. Nuyens, arts te West woud. Voor de kracht van het katho licisme was noodzakelijk de kath. beschou wing der geschiedenis. Spr. ging dit breedvoerig na. In zijn boek: „Het katholicisme in betrekking met de beschaving van Europa", schreef hij niet te ontkennen waarheden. Nuyens tactiek als schrijver was uitstekend: hij nam ge regeld uit andere boeken Calvinistische en liberale oordeelen en ging die dan naar kath. standpunt corrigeeren, opdat de kath. zouden vernemen: de Waarheid. Spr. wijdde nog uit over verschillende werken van Nuyens om de vraag te stel- TER-AAR. Zeldzaam koor-jubileum. Den 13en Mei a.s. nopen de twee oudste leden van het R. K. Zangkoor „Soli Deo Gloria", n.l. de heeren W. Fransen en G. Mourits, den dag te herdenken, dat zij voor zestig jaar als lid werden geïnstalleerd door Pastoor G. van Dijk. Als een bizonder feit mag hierbij wo.uen vermeld, dat ae heer Mourits al die jaren de organist is ge weest bij een koor, dat werkelijk als plat telandskoor een goede reputatie geniet. Deze beide trouwe leden van het koor bieden wij onze hartelijke gelukwenschen aan. len: „Wat is waarheid" ten opzichte van onzen tijd. Godshaat spoelt over de wereld. Waan wijze rassen-theorie slaat talrijke menschen in den ijzeren greep van Satanische hoog moed. Men betwist ons niet meer onze roem rijke geschiedenis, maar de beginselen zelf. Het christendom, zoo redeneert men, óók in ons land, heeft afgedaan Men beukt de grondslagen der waarheid weg. Maar ondanks dat, neen juist daarom, belijden wij met-des te meer vuur: Credo: Ik ge loof. Ook in de politiek moeten wij de waar heid handhaven, gelijk spreker nader schetst, om daarna te wijzen op het gevaar lijke nationaal-socialisme. We behoeven slechts naar Duitschland te zien om een oor deel te kunnen uitspreken. Boven het Christelijk Europa hangt de dreiging van 't heidendom. Spr. wekt de jongeren op te luisteren naar de waarheid en de eenheid te bewa ren. De voorzitter dankte den heer Menke voor zijn boeiende rede. waarop een kleine gedachtenwisseling volgde. Na de pauze werd vertoond het beroem de filmwerk „La vie Monastère". In deze sprekende en musiceerende film wordt het leven weergegeven van de bewoners eener Fransche Trappisten-abdij. Deze vertoo ning werd verzorgd door de N.V. Filmaf- deeling K.S.A Bij het einde dankte de voorzitter de aan wezigen voor de getoonde belangstelling. TER-AAR. De eerste snijboonen. Vandaag werden aan de_ centrale veiling de eerste snijboo nen aangevoerd door den tuinier N. Hoo- gendoorn. Zij brachten 75 cent per kg. op. Gemeente-veldwachter Brouwer gaat heen. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, vijf en vijftig jaar, gaat onze gemeente-veldwachter, de heer H. Brouwer, per 1 Juni a.s. met pen sioen. De heer Brouwer werd in 1902 aange steld als marechaussee te Borgen (Dr.). Den len October 1912 volgde zijn benoe ming als veldwachter in onze gemeente. Voor dertig jaar trouwe dienst, smaakte hij het genoegen den gouden medaille te ontvangen en werd in het begin van Octo ber 1932. Jammer, dat de heer Brouwer nu niet meer in de legenheid zal zijn om het zil veren jubileum te vierer. als politieman van Ter-Aar, daar dit reeds over enkele maan den zou kunnen geschieden, want niet al leen zou dit.een waardig einde zijn, en een welkome gelegenheid om afscheid te nemen van vrienden en bekenden, maar ook zou op ondubbelzinnige wijze tot uiting zijn ge komen, welk een warn; hart de gemeente naren dezen agent toedroegen. Wij wenschen den heer Brouwer, die zich altijd deed kennen als een „goed" mensch, een welverdiende rust toe. Geboren: Johanna Wilhelmina Maria, d. v. J. J. van Leeuwen-Bakker. Corne lia Adriana, d. v. A. C. Apeldoorn-Kroon Leonarda en Clazina, drs van A. Hooger- vorst-v. d. Vlugt Joanna, d. v. A. J. Was- senburg-Hogervorst. Overleden: G. Kleyn, 65 jaar C. P. Janzweert, 80 jaar C. Kouwenhoven, 92 jaar J. v. d. Meer, 84 jaar. G e h u w d: P. Poot. 24 jaaT en J. G. van Vliet, 25 jaar. G e v e s t i g d: C. A. van Harten, Utrecht; j A. Slootweg, Oud- Vossemeer; C. D. de Ronde, Uithoorn; G. en H. van Klaveren, Koudekerk. Vertrokken: H. Tabak, Gouda; C. D. Speet, Hilversum; K. Snijders Krommenie; P. van Lammeren, Nieuwkoop. WASSENAAR. Kruisvaart „De Goede Herder". Zon dag zal in de parochie „De Goede Herder" de eerste groep kruisvaarders geïnstalleerd worden. De plechtigheid zal plaats hebben vóór het Lof te half vijf. Met het St. Willibror- duscohort wordt vervolgens een korte wan deling gemaakt, waarna in het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan de Stoeplaan een feest- en propaganda uitvoering op kruis vaartmanier zal worden gegeven voor ouders, genoodigden en verdere belang stellenden. Het programma is vol afwisse ling; het vermeld o.a. vertooning van en- keel filmpjes. Diefstal vangeiten. Ten nadeele van den heer v. d. A. alhier, zijn uit een schuur aan den Rijksstraatweg, 2 geiten ont vreemd. Nieuw Raadhuis Uithoorn. Tot 1913 moest het gemeentebestuur van Uithoorn zich behelpen met een gehuurden zetel; het was ondergebracht in de bo venverdieping van het otel „Het Recht huis" Daarna, toen deze ruimte te klein en voor het gemeente-beheer al te primitief werd, is een waarlijk allerminst pompeus maar ten minste eigen gemeentehuis ineen getimmerd op den hoek van de Dorpsstraat en de straat die naar het nieuwe gebouw den naam van Raadhuisstraat kreeg. Voor Uithoorn beteekende dit het einde van een toestand, waarin geen gemeente van haar stand en met haar historisch verleden lan ger kon berusten. Toch is dat eerste raadhuis wel een zeer kortstondig bestaan beschoren geweest. Het lag immers juist in het tracé van den ont worpen nieuwen provincialen weg Heem stedeHilversum, met het gevolg, dat de provincie Noord-Holland het voor 54.000 aangekocht, dat is voor een bedrag, slechts 6000 hooger dan de bouwsom van het thans voltooide nieuwe gemeentehuis, dat om zijn fraaie, zij het dan ook sobere ar chitectuur eu inrichting, den nieuwen trots van Uithoorn uitmaakt. Het gemeentehuis, dat de waarnemende commissaris der Koningin vandaag offi cieel zal openen, is gebouwd naar de ont werpen van de architecten Granpré Molière Verhagen en Kok. Het is zeer mooi gele gen aan den ingang van de Dorpsstraat er: aan den Amstel, waarin het eenige me ters uitgebouwd is. Van de brug ziet men het in zijn volle lengte liggen, geheel pas send in het karakter van de plaats aan het water. Het gebouw kenmerkt zich door een groote soberheid. Het hoofdgebouw bestaat uit beganen grond en verdieping, en heeft slechts één reeks vertrekken naast een gang aan den voorgevel (aan den N.-kant) Hierdoor zijn alle kunstmiddelen voor de toetreding van lucht en licht overbodig, en krijgt het gebouw door een geringe diepte een groote, domineerende lengte. Rechts van het even uitgebouwde trap penhuis is er een voorgeschoven uitbouw, waarin eenige ondergeschikte vertrekken gelegen zijn. Deze uitbouw is niet archi tectonisch samengesmolten met het hoofd gebouw, maar blijft als element op zich zelf spreken. De gevels zijn van dieproode baksteen van de Limburgsche Maas opge trokken. De ruimten achter de gevels spre ken zich duidelijk uit in de raamvormen, vooral in den voorgevel. Het gebouw is afgedekt met blauwe pannen onder flauwe helling; dakramen zijn vermenen. Op den beganen grond liggen de secre tarie, de kamer van den opzichter en de burgemeesterskamer; in den vleugel o.m. het kantoor van den ontvanger en de ad ministratie der bedrijven. De raadszaal is gebouwd op de verdie ping, met de kamer van B. en W. en de trouwkamer. Het archief is een in beton aangebouwde kluis in drie verdiepingen. In het interieur treft men denzelfden eenvoud als in de gevels; strakke vlakken meest witte wanden in de gangen en het trappenhuis. Verheugeno is de milde toevloed van geschenken. De burgerij van Uithoorn, en ook veel oud-Uithoomaars, hebben bij na de geheele inrichting van het nieuwe raadhuis en de versiering voor hun reke ning genomen. Het Teerbedrijf Uithoorn schonk ramen in glas-in-lood, vervaardigd door W. Mengelberg, en een muurschilde ring in de hal door H. Mengelberg; de Ba- confabrieken schonken het ameublement voor de burgemeesterskamer; wier vroege re burgemeesters een zilveren inktstel voor de trouwkamer de burgerij het ameuble ment met lamp hiervoor. De ramen van glas-in-lood van de raadszaal, vervaar digd door het atelier W. Bogtman te Haailem, zijn geschenken van eenige inge zetenen, het gemeentepersoneel, polders binnen het gebied der gemeente of eraan grenzend en een Amsterdamsche henge- laarsvereeniging. De familie Boerlage te Amsterdam gaf voor de raadszaal een wandkleed, vervaardigd door de tapijt- knooperij Het Paapje te Voorschoten, de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam een kleed op den vloer, ver vaardigd door de Kon. Tapijtknooperij Kinheim te Beverwijk; de raadsleden schonken een zonneklok. Vermelden wij tenslotte, dat de aan- neemster van het gebouw is geweest de N.V. Bouwmij. Kryoli te Rotterdam. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Vergadering van den Raad der gemeen te gistermorgen te 10 uur. Afwezig met kennisgeving wethouder A. J. de Jong, verder alle leden tegenwoor dig. Voorzitter is de burgemeester de heer A. Warnaar, die de vergadering opent met ambtsgebed. De voorzitter gaat over tot beëediging van den heer W. van Klaveren, het nieuw benoemde raadslid, wiens ge loofsbrieven in de vorige raadszitting in orde zijn bevonden, zoodat tot toelating kon worden besloten. De heer W. van Klave ren legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af en wordt door hem gefeliciteert met de benoeming, met den wensch dat hij onder Gods zegen mag me dewerken tot behartiging van de belangen der gemeente, waarop door den heer W. van Klaveren met een kort woord geantwoord wordt. De secretaris, de heer B. den Bra ver leest de notulen, die onveranderd wor den goedgekeurd en vastgesteld. Een autospuit uit Heiligerlee, De voorzitter doet mededeeling van in gekomen stukken w.o. mededeeling van den voorzitter, dat door.B. en W. een bezoek is gebracht aan Heiligerlee ten einde de nieu we autospuit, die binnen 14 dagen alhier zal arriveeren, in werking te zien. Spr. was zeer voldaan over de capaciteiten van dit brandbluschmiddel. Mededeeling van den Minister van So ciale Zaken, dat in de werkzaamheden ten behoeve van de Hazerswoudsche Droog makerij voor werkverschaffing 85 pet. en voor die van de Papenvaart voor 90 pet. in de kosten zal worden bijgedragen. Wijziging in de gemeente- begrooting. De voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten inzake de begrooting 1937 eenige opmerkingen zijn ingekomen. In verband met gunstiger voorschriften zal de subsi die uit het werkloosheidssubsidiefonds met een bedrag van 4597 worden verhoogd; en de uitkeering winst voor het Waterbedrijf, dat op 1000 was gesteld, kon worden ver hoogd met ƒ2375, wat wordt goedgevon den. Met betrekking tot verlichting en verwarming der gemeente-gebouwen stel len Ged. Staten voor de post van ƒ400, te verminderen met 25. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het bedrag van ƒ400 te handhaven, terwijl op onderhoud veld wachterswoningen, het bedrag op de be grooting geplaatst met 30 zal worden ver minderd, en evenzoo voor rioleering, waar voor 150 was begroot met 50 te verla gen. Voor onderhoud gemeente-woningen, waarvoor op de begrooting 299 was ge plaatst, stellen Ged. Staten voor dit bedrag met 80 te verlagen. Op voorstel van B. en W. wordt echter besloten met 30 te volstaan. Met betrekking tot het aanbrengen van een markies aan de ambtswoning der ge meente, waabvoor ƒ45 was uitgetrokken, stellen Ged. Staten voor dit bedrag op de bewoner te verhalen. B. en W. gaan hier mede niet accoord en geven deze zaak in bespreking. De heeren Jac. Looman en G. Goedhart verklaren zich voor de gedachte van Ged. Staten. Een voorstel van B. en W. deze post voor rekening der gemeente te laten, aangezien de markies bij het ge bouw behoort, in stemming gebracht, wordt aangenomen met twee stemmen tegen, de heeren Loomans en Goedhart. Ten slotte stellen Ged. Staten voor het bedrag voor vergoeding per leerling .aan de bijzondere scholen, dat door den raad op f 8.91 was gesteld, te verlagen en te brengen op 8 per leerling. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het bedrag van 8.91 te handhaven. In verband met het bedrag uit getrokken voor rioleering merkt de heer Jac. de Kort op dat in de Torenstraat nood zakelijk verbetering moet worden aange bracht in de rioleering. De voorzitter zegt dat deze zaak op de vergadering van B. en W. zal worden behandeld, en later plan nen hiervoor aan den Raad zullen worden voorgelegd. De voörzitter deelt mede, dat de heer L. Noordam, die op de vorige ver gadering was benoemd tot lid van stembu reau twee en tot lid van het hoofdstem- bureau, hiervoor heeft bedankt en stelt voor hierin te voorzien. Na gehouden stemming wordt hiervoor gekozen de heer M. Noordam, die zich hiertoe bereid ver klaarde. Een verzoek van den heer A. Vo gelaar om vermindering van schoolgeld, aangezien wegens ziekte een zijner kinde ren gedurende 6 maanden de school niet heeft bezocht, wordt ingewilligd en even zoo een verzoek van een ingezetene om ontheffing van hondenbelasting, toegestaan omdat de hond maar zeer kort in zijn be zit is geweest en werd overreden. De voor zitter stelt daarop namens B. en W. voor aan een ingekomen verzoek van de ten- toonstelingsvereeniging „Boskoop", om een medaille beschikbaar te stellen, te voldoen en hiervoor een bedrag van 10.beschik baar te stellen. Na gehouden bespreking wordt met algemeene stemmen hiertoe be sloten. Goedgevonden wordt wijziging be- giooting 1936. Bij de rondvraag vestigt de heer M. Scheel de aandacht van B. en W. op de noodzakelijkheid om eigenaars van woningen in het Westeinde waarbij slooten uitkomen, die in ongunstige toestand ver- keeren, hiervan te verwittigen. De voor zitter merkt op, dat door B. en W. hieraan reeds gevolg is gegeven en wegens nala tigheid van den eigenaar, proces-verbaal werd opgemaakt. De heer Scheel vestigt tevens de aandacht op woningen aan den Rijndijk, waar de toestand dringend verbe tering behoeft, terwijl de heer Jac. de Kort de aandacht van B. en W. vraagt voor toe standen bij woningen in het Oosteinde. De voorzitter belooft onderzoek toe. De heer Scheel bespreekt verder de vermindering van het inkomen der werkloozen doordat ƒ1.voor kolentoeslag zal vervallen en acht het gewenscht middelen te beramen ter voorziening in den nood dezer gezin nen. De voorzitter belooft de eerstvolgen de vergadering van B. en W. deze zaak te zullen behandelen en op de volgende raads vergadering hiervan mededeeling te doen. De heer Jac. de Kort informeert of de brandweer, nu een nieuwe autospuit in aan tocht is, ook van uitrusting zal worden voorzien, hetgeen door B. en W. zal wor den overwogen. De heer G. Goedhart infor meert of reeds mededeeling kon worden gedaan omtrent het sluiten van de Kouder- kerksche brug op Zondag en of geen mo gelijkheid bestaat tot wering van ijsco-ven- ters op Zondag. De voorzitter deelt mede, dat met B. en W. vai Koudekerk de sluiting van de Kou- dekerksche 'brug is besproken; dat wordt onderhandeld met de Provinciale Water staat en beter is voor Rijn- en Schiekanaal een regeling vast te stellen om de zaak af doende te regelen. Voor het weren van jjsco-venters zal het noodig zijn een alge meene politie-verordening vast te stellen. De heer Jac. Loomans vestigt de aandacht op steuntrekkers die ongesteld zijn, en dan geen steun ontvangen. De voorzitter geeft in het algemeen hieromtrent, eenige toelich ting, en zegt dat zulke personen dan voor rekening: van kerkelijk armbestur of dia conie komen, of ten slotte wanneer dat niet gaat voor rekening zijn van het Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter geeft de heer Loomans in overweging deze zaak na de vergadering in geheime zitting, die dan nog plaats heeft, meer breedvoerig te bespreken. De heer W. van Klaveren bespreekt den toestand van de brug die werd gemaakt in de Loete en acht verbetering gewenscht. De voorzitter geeft hieromtrent een breedvoerige toe lichting, en sloot de vergadering, waarop de Raad overgaat in geheime zitting. WILT U IETS WETEN? Vraag: inzake een schutting, welke niet op z'n plaats staat. Antwoord: De eigenaar, wiens erf, door de verkeerde plaatsing der schutting onrechtmatig vergroot is, is verplicht op zijn kosten de schutting te laten verplaat sen. Hoe groot uw erf is kunt u op het kadas ter laten narekenen. Aan een nauwkeurige meting door beëedigde landmeters zijn niet geringe kosten verbonden. Volgens opgave van het kadaster kunt u de schutting laten plaatsen. zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun flets voeren. („Steunt Hen" wil dat „SH" tevens zeggen: „let even extra op!") PROFESSOR SLIM EN ZOON. 273. Er kwamen zooveel cadeautjes, dat het dienstmeisje van professor Slim er genoeg van kreeg om ze allemaal aan te pakken, en eindelijk kwam ze met de boodschap, dat ze het niet langer deed en haar dienst opzei. 274. Dat was een harde slag voor den professor en hij smeekte het meisje te blijven. Maar het dienstmeisje zei koppig „nee". Eerst toen Pietje haar zijn volle spaarpot aanbood zei ze, dat ze er nog eens over zou denken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10